|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Badminton BCA African Championships 2017

[Copy link]
Post time: 26-4-2017 11:17
| Show all posts |Read mode
Badminton BCA African Championships 2017

Benoni (RSA) - 17 April 2017 - 23 April 2017


No Official Website | Totallympics Discussion Thread


Official Schedule
South Africa Standard Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, April 17th
09:00 Mixed Team Preliminary Round, Day 1


Tuesday, April 18th
09:00 Mixed Team Preliminary Round, Day 2
17:00 Mixed Team Semifinals


Wednesday, April 19th
09:00 Mixed Team Gold Medal Match


Thursday, April 20th
09:00 Men's Doubles Preliminary Round, Day 1
09:00 Men's Singles Preliminary Round, Day 1
09:00 Mixed Doubles Preliminary Round, Day 1
09:00 Women's Doubles Preliminary Round, Day 1
09:00 Women's Singles Preliminary Round, Day 1


Friday, April 21st
09:00 Men's Doubles Preliminary Round, Day 2
09:00 Men's Singles Preliminary Round, Day 2
09:00 Mixed Doubles Preliminary Round, Day 2
09:00 Women's Doubles Preliminary Round, Day 2
09:00 Women's Singles Preliminary Round, Day 2
14:00 Men's Doubles Round of 16
14:00 Men's Singles Round of 16
14:00 Mixed Doubles Round of 16
14:00 Women's Doubles Round of 16
14:00 Women's Singles Round of 16


Saturday, April 22nd
14:00 Men's Doubles Quarterfinals
14:00 Men's Singles Quarterfinals
14:00 Mixed Doubles Quarterfinals
14:00 Women's Doubles Quarterfinals
14:00 Women's Singles Quarterfinals
14:00 Men's Doubles Semifinals
14:00 Men's Singles Semifinals
14:00 Mixed Doubles Semifinals
14:00 Women's Doubles Semifinals
14:00 Women's Singles Semifinals

Sunday, April 16th
09:00 Men's Doubles Gold Medal Match
09:00 Men's Singles Gold Medal Match
09:00 Mixed Doubles Gold Medal Match
09:00 Women's Doubles Gold Medal Match
09:00 Women's Singles Gold Medal Match



Mixed Team Competition Format

Mixed Team Preliminary Round
April 17th - April 18th, 2017
9 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group  will qualify for the Semifinals
I
Mixed Team Knockout Round
April 18th - April 19th, 2017
4 Nations, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Badminton BCA African Championships 2017 Champion


Draws

Men's Singles

Men's Doubles

Women's Singles

Women's Doubles

Mixed Doubles


 Author| Post time: 26-4-2017 11:18
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
South Africa
2
1
1
4
2
Algeria
2
0
1
3
3
Mauritius
1
1
1
3
4
Egypt
0
3
5
8
5
Nigeria
0
0
2
2
Total
Road
to Tokyo 2020
5
5
10
20


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
South Africa
2
1
1
4
2
Algeria
2
0
1
3
3
Mauritius
1
1
1
3
4
Egypt
0
3
5
8
5
Nigeria
0
0
2
2
Total
Road
to Tokyo 2020
5
5
10
20

 Author| Post time: 26-4-2017 11:58
| Show all posts
Mixed Team Preliminary Round
April 17th - April 18th, 2017
9 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group  will qualify for the Semifinals

Group A

  • Botswana
  • Egypt
  • Uganda
  • Zambia
  • Zimbabwe


Group B

  • Algeria
  • Mauritius
  • Nigeria
  • South Africa



Group A
South Africa Standard Time (GMT +2)

Egypt 5 - 0 Zimbabwe
April 17th 2017, h. 09:00, Main Location - 1, Benoni

Zambia 5 - 0 Botswana
April 17th 2017, h. 09:00, Main Location - 2, Benoni

Uganda 5 - 0 Zimbabwe
April 17th 2017, h. 13:30, Main Location - 3, Benoni

Egypt 5 - 0 Botswana
April 17th 2017, h. 13:30, Main Location - 2, Benoni

Zambia 5 - 0 ZImbabwe
April 17th 2017, h. 17:00, Main Location - 3, Benoni

Egypt 5 - 0 Uganda
April 17th 2017, h. 17:00, Main Location - 4, Benoni

Botswana 5 - 0 Zimbabwe
April 18th 2017, h. 09:00, Main Location - 3, Benoni

Zambia 5 - 0 Uganda
April 18th 2017, h. 09:00, Main Location - 2, Benoni

Egypt 5 - 0 Zambia
April 18th 2017, h. 13:30, Main Location - 4, Benoni

Uganda 1 - 4 Botswana
April 18th 2017, h. 13:30, Main Location - 1, Benoni

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Egypt
4
4
0
40
2
+38
873
501
+372
Zambia
4
3
1
32
12
+20
859
624
+235
Botswana
4
2
2
19
22
-3
676
626
+50
Uganda
4
1
3
12
29
-17
558
764
-206
Zimbabwe
4
0
4
2
40
-38
422
873
-451


Group B
South Africa Standard Time (GMT +2)

Mauritius 1 - 4 Algeria
April 17th 2017, h. 09:00, Main Location - 3, Benoni

South Africa 3 - 2 Nigeria
April 17th 2017, h. 09:00, Main Location - 4, Benoni

Mauritius 2 - 3 Nigeria
April 17th 2017, h. 17:00, Main Location - 1, Benoni

South Africa 3 - 2 Algeria
April 17th 2017, h. 17:00, Main Location - 2, Benoni

Mauritius 2 - 3 South Africa
April 18th 2017, h. 13:30, Main Location - 3, Benoni

Nigeria 3 - 2 Algeria
April 18th 2017, h. 13:30, Main Location - 2, Benoni

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
South Africa
3
3
0
20
12
+8
604
549
+55
Nigeria
3
2
1
16
16
0
560
547
+13
Algeria
3
1
2
17
17
0
606
623
-17
Mauritius
3
0
3
12
20
-8
544
595
-39

 Author| Post time: 26-4-2017 12:02
| Show all posts
Mixed Team Knockout Round
April 18th - April 19th, 2017
4 Nations, Semifinals and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Badminton BCA African Championships 2017 Champion

  • Egypt
  • Nigeria
  • South Africa
  • Zambia



Semifinals
South Africa Standard Time (GMT +2)

Egypt 3 - 2 Nigeria
April 18th 2017, h. 17:00, Main Location - 2, Benoni
I
South Africa 3 - 0 Zambia
April 18th 2017, h. 17:00, Main Location - 3, Benoni


Gold Medal Match
South Africa Standard Time (GMT +2)

Egypt 3 - 1 South Africa
April 19th 2017, h. 09:00, Main Location - 3, Benoni

 Author| Post time: 26-4-2017 12:50
| Show all posts
Men's Tournament
Preliminary Round Results
37 Athletes, 13 Groups, the 1st Athlete from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Georges Julien Paul
Jason Mann
2-0 (21-13, 21-12)
Jason Mann
Ashel Dziva
2-0 (21-10, 21-8)
Georges Julien Paul
Ashel Dziva
2-0 (21-3, 21-10)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Georges Julien Paul
2
2
0
4
0
+4
84
38
+56
Jason Mann
2
1
1
2
2
0
67
60
+7
Ashel Dziva
2
0
2
0
4
-4
31
84
-53


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ahmed Salah
Fred Kirabo
2-0 (21-14, 21-8)
Bongani Von Bodenstein
Fred Kirabo
2-0 (21-15, 21-17)
Ahmed Salah
Bongani Von Bodenstein
2-0 (21-11, 21-10)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Ahmed Salah
2
2
0
4
0
+4
84
43
+41
Bongani Von Bodenstein
2
1
1
2
2
0
63
74
-11
Fred Kirabo
2
0
2
0
4
-4
54
84
-30


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Aatish Lubah
Majed Yacine Balahoune
2-0 (21-13, 21-13)
Habeeb Temitope Bello
Majed Yacine Balahoune
2-1 (21-19,18-21, 21-8)
Habeeb Temitope Bello
Aatish Lubah
2-1 (11-21, 21-19, 21-10)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Habeeb Temitope Bello
2
2
0
4
2
+2
113
98
+15
Aatish Lubah
2
1
1
3
2
+1
92
79
+13
Majed Yacine Balahoune
2
0
2
1
4
-3
74
102
-28


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ruan Snyman
Christopher Paul
2-0 (21-15, 21-14)
Ruan Snyman
Gideon Babalola
2-1 (21-10, 7-21, 21-16)
Christopher Paul
Gideon Babalola
2-0 (21-7, 21-13)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Ruan Snyman
2
2
0
4
1
+3
91
76
+15
Christopher Paul
2
1
1
2
2
0
71
62
+9
Gideon Babalola
2
0
2
1
4
-3
67
91
-24


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Abdelrahman Abdelhakim
Juma Muwowo
2-0 (21-16, 21-8)
Juma Muwowo
Jason Coetzer
2-0 (21-16, 21-17)
Abdelrahman Abdelhakim
Jason Coetzer
2-0 (21-12, 21-10)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Abdelrahman Abdelhakim
2
2
0
4
0
+4
84
46
+38
Juma Muwowo
2
1
1
2
2
0
66
65
+1
Jason Coetzer
2
0
2
0
4
-4
45
84
-39


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ali Ahmed El Khateeb
Jean Bernard Bongout
2-1 (14-21, 21-11, 21-15)
Ali Ahmed El Khateeb
Thabani Mathe
2-0 (21-12, 21-7)
Jean Bernard Bongout
Thabani Mathe
2-0 (21-11, 21-10)

Group F Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Ali Ahmed El Khateeb
2
2
0
4
1
+3
98
66
+32
Jean Bernard Bongout
2
1
1
3
2
+1
89
77
+12
Thabani Mathe
2
0
2
0
4
-4
40
84
-44


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
Clement Krobakpo
Kalombo Mulenga
2-1 (18-21, 21-9, 21-11)
Clement Krobakpo
Koceila Mammeri
2-0 (21-16, 21-7)
Kalombo Mulenga
Koceila Mammeri
2-0 (22-20, 21-14)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Clement Krobakpo
2
2
0
4
1
+3
102
74
+28
Kalombo Mulenga
2
1
1
3
2
+1
84
94
-10
Koceila Mammeri
2
0
2
0
4
-4
67
85
-18


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
Chongo Ezra Mulenga
Prince Chinguwa
2-0 (21-4, 21-5)
Tefo Kabomo
Prince Chinguwa
2-0 (21-9, 21-1)
Chongo Ezra Mulenga
Tefo Kabomo
2-0 (21-6, 21-7)

Group H Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Chongo Ezra Mulenga
2
2
0
4
0
+4
84
22
+62
Tefo Kabomo
2
1
1
2
2
0
55
52
+3
Koceila Mammeri
2
0
2
0
4
-4
19
84
-65


Group I

Athletes 1
Athletes 2
Result
Youcef Sabri Medel
Michael Jennings
2-0 (21-15, 21-5)
Youcef Sabri Medel
Rodrick Mulenga Mwansa
2-0 (21-10, 21-11)
Michael Jennings
Rodrick Mulenga Mwansa
2-0 (21-19, 21-19)

Group I Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Youcef Sabri Medel
2
2
0
4
0
+4
84
41
+43
Michael Jennings
2
1
1
2
2
+1
62
80
-18
Koceila Mammeri
2
0
2
0
4
-4
59
84
-25


Group J

Athletes 1
Athletes 2
Result
Adel Hamek
Melvin Appiah
2-0 (21-11, 21-14)
Adel Hamek
Tumisang Olekantse
2-0 (21-16, 21-8)
Melvin Appiah
Tumisang Olekantse
2-0 (21-19, 21-17)

Group J Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Adel Hamek
2
2
0
4
0
+4
84
49
+35
Melvin Appiah
2
1
1
2
2
+1
67
78
-11
Tumisang Olekantse
2
0
2
0
4
-4
60
84
-24


Group K

Athletes 1
Athletes 2
Result
Mohamed Abderrahime Belarbi
Cameron Coetzer
2-0 (21-12, 21-11)
Cameron Coetzer
Abdulfatai Salaudeen
2-0 (21-14, 21-14)
Mohamed Abderrahime Belarbi
Abdulfatai Salaudeen
2-0 (21-13, 21-8)

Group K Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Mohamed Abderrahime Belarbi
2
2
0
4
0
+4
84
44
+40
Cameron Coetzer
2
1
1
2
2
+1
65
70
-5
Abdulfatai Salaudeen
2
0
2
0
4
-4
49
84
-35


Group L

Athletes 1
Athletes 2
Result
Adham Hatem Elgamal
Isaac Senfuka
1-0 (21-8, 21-5)

Group L Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Adham Hatem Elgamal
1
1
0
2
0
+2
42
13
+29
Isaac Senfuka
1
0
1
0
2
+2
13
42
-29


Group M

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kervin Ghislain
Tlhoego Chamo
1-0 (21-14, 21-9)

Group M Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Kervin Ghislain
1
1
0
2
0
+2
42
23
+19
Tlhoego Chamo
1
0
1
0
2
+2
23
42
-19

 Author| Post time: 27-4-2017 14:06
| Show all posts
Women's Singles Tournament
Preliminary Round Results
29 Athletes, 10 Groups, the 1st Athlete from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kate Foo Kune
Leungo Bronia Tshweneetsile
2-0 (21-7, 21-5)
Ngandwe Miyambo
Leungo Bronia Tshweneetsile
2-1 (16-21, 21-11, 21-19)
Kate Foo Kune
Ngandwe Miyambo
2-0 (21-8, 21-2)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Kate Foo Kune
2
2
0
4
0
+4
84
22
+62
Ngandwe Miyambo
2
1
1
2
3
-1
68
93
-25
Leungo Bronia Tshweneetsile
2
0
2
1
4
-3
63
100
-37


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Hadia Hosny
Sendila Mourat
2-0 (21-10, 21-8)
Sendila Mourat
Jabulile Geninda        
2-0 (21-15, 21-16)
Hadia Hosny
Jabulile Geninda        
2-0 (21-14, 21-6)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Hadia Hosny
2
2
0
4
0
+4
84
38
+46
Sendila Mourat
2
1
1
2
2
0
60
73
-13
Jabulile Geninda        
2
0
2
0
4
-4
51
84
-33


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ogar Siamupangila
Botho Makubate
2-0 (21-13, 21-7)
Botho Makubate
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-6, 21-7)
Ogar Siamupangila
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-10, 21-6)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Ogar Siamupangila
2
2
0
4
0
+4
84
36
+52
Botho Makubate
2
1
1
2
2
0
62
55
+7
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2
0
2
0
4
-4
29
84
-55


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Menna Eltanany
Demi Botha
2-0 (21-14, 21-16)
Demi Botha
Kobita Dokhee
2-0 (21-9, 21-18)
Menna Eltanany
Kobita Dokhee
2-0 (21-11, 21-17)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Menna Eltanany
2
2
0
4
0
+4
84
58
+26
Demi Botha
2
1
1
2
2
0
72
69
+3
Kobita Dokhee
2
0
2
0
4
-4
55
84
-29


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Halla Bouksani
Zainab Momoh
2-0 (21-10, 21-16)
Zainab Momoh
Nyasha Kopolo
2-0 (21-8, 21-7)
Halla Bouksani
Nyasha Kopolo
2-0 (21-6, 21-3)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Halla Bouksani
2
2
0
4
0
+4
84
35
+49
Zainab Momoh
2
1
1
2
2
0
68
57
+11
Nyasha Kopolo
2
0
2
0
4
-4
24
84
-60


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Linda Mazri
Zani Van Der Merwe
2-0 (21-14, 21-7)
Doha Hany
Linda Mazri
2-0 (21-10, 21-7)
Doha Hany
Zani Van Der Merwe
2-0 (21-7, 21-8)

Group F Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Doha Hany
2
2
0
4
0
+4
84
32
+52
Linda Mazri
2
1
1
2
2
0
59
63
-4
Zani Van Der Merwe
2
0
2
0
4
-4
36
84
-48


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
Sandra Le Grange
Betty Apio
2-0 (21-9, 21-15)
Sandra Le Grange
Nadine Ashraf
2-0 (21-16, 21-11)
Nadine Ashraf
Betty Apio
2-0 (21-8, 21-8)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Sandra Le Grange        
2
2
0
4
0
+4
84
51
+33
Nadine Ashraf
2
1
1
2
2
0
69
58
+11
Betty Apio
2
0
2
0
4
-4
40
84
-44


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
Allisen Camille
Elizaberth Chipeleme
2-0 (21-15, 21-10)
Tessa Kabelo
Elizaberth Chipeleme
2-0 (21-16, 22-20)
Allisen Camille
Tessa Kabelo
2-0 (21-12, 21-8)

Group H Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Allisen Camille
2
2
0
4
0
+4
84
45
+39
Tessa Kabelo
2
1
1
2
2
0
63
78
-15
Elizaberth Chipeleme
2
0
2
0
4
-4
61
85
-24


Group I

Athletes 1
Athletes 2
Result
Dorcas Ajoke Adesokan
Gladys Mbabazi
2-0 (21-10, 21-7)
Dorcas Ajoke Adesokan
Ganesha Mungrah
2-0 (21-7, 21-7)
Gladys Mbabazi
Ganesha Mungrah
2-0 (21-19, 21-12)

Group I Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Dorcas Ajoke Adesokan
2
2
0
4
0
+4
84
31
+53
Gladys Mbabazi
2
1
1
2
2
0
59
73
-14
Ganesha Mungrah
2
0
2
0
4
-4
45
84
-49


Group J

Athletes 1
Athletes 2
Result
Johanita Scholtz
Evelyn Siamupangila        
2-0 (21-6, 21-13)

Group J Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Johanita Scholtz
1
1
0
2
0
+2
42
19
+23
Evelyn Siamupangila        
1
0
1
0
2
+2
19
42
-23

 Author| Post time: 28-4-2017 11:32
| Show all posts
Men's Doubles Tournament
Preliminary Round Results
20 Teams, 7 Groups, the 1st and 2nd Team from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Aatish Lubah
Georges Julien Paul
Fred Kirabo
Isaac Senfuka
2-0 (21-13, 21-10)
Fred Kirabo
Isaac Senfuka
Tumisang Olekantse
Orideetse Thela
2-1 (21-19, 9-21, 21-12)
Aatish Lubah
Georges Julien Paul
Tumisang Olekantse
Orideetse Thela
2-0 (21-10, 21-13)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Aatish Lubah
Georges Julien Paul
2
2
0
4
0
+4
84
46
+38
Fred Kirabo
Isaac Senfuka
2
1
1
2
3
-1
74
94
-20
Tumisang Olekantse
Orideetse Thela
2
0
2
1
4
-3
75
93
-18


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Abdelrahman Abdelhakim
Ahmed Salah

Jean Bernard Bongout
Christopher Paul
2-1 (21-14, 19-21, 21-14)
Cameron Coetzer
Jason Coetzer

Jean Bernard Bongout
Christopher Paul
2-1 (9-21, 21-19, 21-19)
Abdelrahman Abdelhakim
Ahmed Salah

Cameron Coetzer
Jason Coetzer
2-1 (21-16, 11-21, 21-16)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Abdelrahman Abdelhakim
Ahmed Salah
2
2
0
4
2
+2
114
102
+12
Cameron Coetzer
Jason Coetzer
2
1
1
3
3
0
104
112
-8
Jean Bernard Bongout
Christopher Paul
2
0
2
2
4
-2
108
112
-4


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ruan Snyman
Bongani Von Bodenstein

Melvin Appiah
Tejraj Pultoo
2-0 (21-16, 22-20)
Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel

Melvin Appiah
Tejraj Pultoo
2-0 (21-14, 21-10)
Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel

Ruan Snyman
Bongani Von Bodenstein
2-0 (21-8, 21-15)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel        
2
2
0
4
0
+4
84
47
+35
Ruan Snyman
Bongani Von Bodenstein
2
1
1
2
2
0
66
78
-12
Melvin Appiah
Tejraj Pultoo
2
0
2
0
4
-4
60
85
-15


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Chongo Ezra Mulenga
Kalombo Mulenga

Michael Jennings
Jason Mann
2-0 (21-18, 21-10)
Michael Jennings
Jason Mann

Ashel Dziva
Thabani Mathe
2-0 (21-15, 21-11)
Chongo Ezra Mulenga
Kalombo Mulenga

Ashel Dziva
Thabani Mathe
2-0 (21-12, 21-13)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Chongo Ezra Mulenga
Kalombo Mulenga
2
2
0
4
0
+4
84
53
+31
Michael Jennings
Jason Mann
2
1
1
2
2
0
70
68
+2
Ashel Dziva
Thabani Mathe
2
0
2
0
4
-4
51
84
-33


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek

Kervin Ghislain
Steve Malcouzanne
2-0 (21-8, 21-11)
Habeeb Temitope Bello
Abdulfatai Salaudeen

Kervin Ghislain
Steve Malcouzanne
2-1 (21-16, 18-21, 26-24)
Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek

Habeeb Temitope Bello
Abdulfatai Salaudeen
2-1 (15-21, 21-7, 21-14)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek

2
2
0
4
1
+3
99
61
+38
Habeeb Temitope Bello
Abdulfatai Salaudeen
2
1
1
3
3
0
107
118
-11
Kervin Ghislain
Steve Malcouzanne
2
0
2
1
4
-3
80
107
-27


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Gideon Babalola
Clement Krobakpo

Tlhoego Chamo
Tefo Kabomo
2-0 (21-12, 21-11)
Gideon Babalola
Clement Krobakpo

Rodrick Mulenga Mwansa
Juma Muwowo
2-0 (21-11, 21-15)
Tlhoego Chamo
Tefo Kabomo

Rodrick Mulenga Mwansa
Juma Muwowo
2-0 (21-13, 21-14)

Group F Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Gideon Babalola
Clement Krobakpo

2
2
0
4
0
+3
84
49
+55
Tlhoego Chamo
Tefo Kabomo
2
1
1
2
2
0
65
69
-4
Rodrick Mulenga Mwansa
Juma Muwowo
2
0
2
0
4
-3
53
84
-31


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
Andries Malan
James Hilton Mcmanus

Ali Ahmed El Khateeb
Adham Hatem Elgamal
2-0 (21-18, 21-15)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Andries Malan
James Hilton Mcmanus

1
1
0
2
0
+2
42
33
+9
Ali Ahmed El Khateeb
Adham Hatem Elgamal
1
0
1
0
2
-2
33
42
-9

 Author| Post time: 28-4-2017 12:06
| Show all posts
Women's Doubles Tournament
Preliminary Round Results
14 Teams, 5 Groups, the 1st and 2nd Team from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Nadine Ashraf
Menna Eltanany

Nyasha Kopolo
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-3, 21-7)
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry

Nyasha Kopolo
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-2, 21-2)
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry

Nadine Ashraf
Menna Eltanany
2-0 (21-11, 21-16)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry
2
2
0
4
0
+4
84
31
+53
Nadine Ashraf
Menna Eltanany
2
1
1
2
2
0
69
52
+17
Nyasha Kopolo
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2
0
2
0
4
-4
14
84
-70


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Evelyn Siamupangila
Ogar Siamupangila

Doha Hany
Hadia Hosny
2-1 (21-18, 20-212, 22-20)
Doha Hany
Hadia Hosny

Demi Botha
Lee-Ann De Wet
2-0 (21-16, 21-19)
Demi Botha
Lee-Ann De Wet

Evelyn Siamupangila
Ogar Siamupangila
2-0 (21-16, 21-13)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Doha Hany
Hadia Hosny
2
1
1
3
2
+1
102
98
+4
Demi Botha
Lee-Ann De Wet
2
1
1
2
2
0
77
71
+6
Evelyn Siamupangila
Ogar Siamupangila
2
1
1
2
3
-1
92
102
-10


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Jabulile Geninda
Zani Van Der Merwe

Betty Apio
Gladys Mbabazi
2-1 (8-21, 21-19, 21-11)
Dorcas Ajoke Adesokan
Zainab Momoh

Betty Apio
Gladys Mbabazi
2-0 (21-12, 21-17)
Dorcas Ajoke Adesokan
Zainab Momoh

Jabulile Geninda
Zani Van Der Merwe
2-0 (21-14, 21-6)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Dorcas Ajoke Adesokan
Zainab Momoh
2
2
0
4
0
+4
84
49
+35
Jabulile Geninda
Zani Van Der Merwe
2
1
1
2
3
-1
70
93
-23
Betty Apio
Gladys Mbabazi
2
0
2
1
4
-3
80
92
-12


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kobita Dokhee
Sendila Mourat

Halla Bouksani
Linda Mazri
2-1 (21-8, 19-21, 21-19)
Kobita Dokhee
Sendila Mourat

Elizaberth Chipeleme
Ngandwe Miyambo
2-0 (21-9, 21-17)
Halla Bouksani
Linda Mazri

Elizaberth Chipeleme
Ngandwe Miyambo
2-0 (21-14, 21-17)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Kobita Dokhee
Sendila Mourat
2
2
0
4
1
+3
103
74
+29
Halla Bouksani
Linda Mazri
2
1
1
3
2
+1
90
92
-2
Elizaberth Chipeleme
Ngandwe Miyambo
2
0
2
0
4
-4
57
84
-27


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Sandra Le Grange
Johanita Scholtz

Botho Makubate
Leungo Bronia Tshweneetsile
2-0 (21-8, 21-12)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Sandra Le Grange
Johanita Scholtz
1
1
0
2
0
+2
42
20
+22
Botho Makubate
Leungo Bronia Tshweneetsile
1
0
1
0
2
+2
20
42
-22

 Author| Post time: 28-4-2017 12:53
| Show all posts
Mixed Doubles Tournament
Preliminary Round Results
29 Teams, 10 Groups, the 1st Team from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ahmed Salah
Menna Eltanany
Melvin Appiah
Ganesha Mungrah
2-0 (21-11, 21-13)
Gideon Babalola
Dorcas Ajoke Adesokan
Melvin Appiah
Ganesha Mungrah
2-0 (21-10, 21-8)
Ahmed Salah
Menna Eltanany
Gideon Babalola
Dorcas Ajoke Adesokan
2-1 (21-19, 12-21, 22-20)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Ahmed Salah
Menna Eltanany
2
2
0
4
1
+3
97
84
+13
Gideon Babalola
Dorcas Ajoke Adesokan
2
1
1
3
2
+1
102
73
+29
Melvin Appiah
Ganesha Mungrah
2
0
2
0
4
-4
42
84
-42


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Juma Muwowo
Ogar Siamupangila
Fred Kirabo
Betty Apio
2-1 (21-18, 9-21, 21-6)
Fred Kirabo
Betty Apio
Aatish Lubah
Kobita Dokhee
2-1 (16-21, 21-16, 21-18)
Juma Muwowo
Ogar Siamupangila
Aatish Lubah
Kobita Dokhee
2-1 (19-21, 21-17, 21-17)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Juma Muwowo
Ogar Siamupangila
2
2
0
4
2
+2
112
100
+12
Fred Kirabo
Betty Apio
2
1
1
3
3
0
103
106
-3
Aatish Lubah
Kobita Dokhee
2
0
2
2
4
-2
110
119
-9


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Abdelrahman Abdelhakim
Nadine Ashraf
Tefo Kabomo
Tessa Kabelo
2-0 (21-11, 21-17)
Jason Mann
Lee-Ann De Wet
Tefo Kabomo
Tessa Kabelo
2-0 (21-6, 21-12)
Abdelrahman Abdelhakim
Nadine Ashraf
Jason Mann
Lee-Ann De Wet
2-0 (21-18, 21-18)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Abdelrahman Abdelhakim
Nadine Ashraf

2
2
0
4
0
+4
84
64
+20
Jason Mann
Lee-Ann De Wet
2
1
1
2
2
0
78
60
+18
Tefo Kabomo
Tessa Kabelo
2
0
2
0
4
-4
46
84
-38


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Chongo Ezra Mulenga
Evelyn Siamupangila
Thabani Mathe
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-6, 21-9)
Koceila Mammeri
Linda Mazri
Thabani Mathe
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2-0 (21-6, 21-6)
Koceila Mammeri
Linda Mazri
Chongo Ezra Mulenga
Evelyn Siamupangila
2-0 (21-8, 21-14)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Koceila Mammeri
Linda Mazri
2
2
0
4
0
+4
84
34
+50
Chongo Ezra Mulenga
Evelyn Siamupangila
2
1
1
2
2
0
64
57
+7
Thabani Mathe
Kuzivakwashe Tritania Mudzamiri
2
0
2
0
4
-4
27
84
-57


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Georges Julien Paul
Kate Foo Kune
Isaac Senfuka
Gladys Mbabazi
2-0 (21-11, 21-12)
Ali Ahmed El Khateeb
Hadia Hosny
Isaac Senfuka
Gladys Mbabazi
2-0 (21-10, 21-17)
Georges Julien Paul
Kate Foo Kune
Ali Ahmed El Khateeb
Hadia Hosny
2-0 (21-14, 21-14)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Georges Julien Paul
Kate Foo Kune
2
2
0
4
0
+4
84
51
+33
Ali Ahmed El Khateeb
Hadia Hosny
2
1
1
2
2
0
70
69
+1
Isaac Senfuka
Gladys Mbabazi
2
0
2
0
4
-4
50
84
-34


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kalombo Mulenga
Elizaberth Chipeleme
Bongani Von Bodenstein
Johanita Scholtz
2-1 (21-16, 16-21, 21-15)
Bongani Von Bodenstein
Johanita Scholtz
Habeeb Temitope Bello
Zainab Momoh
2-0 (21-11, 21-19)
Kalombo Mulenga
Elizaberth Chipeleme
Habeeb Temitope Bello
Zainab Momoh
2-0 (21-13, 21-6)

Group F Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Kalombo Mulenga
Elizaberth Chipeleme
2
2
0
4
1
+3
100
71
+29
Bongani Von Bodenstein
Johanita Scholtz
2
1
1
3
2
+1
94
88
+6
Habeeb Temitope Bello
Zainab Momoh
2
0
2
0
4
-4
49
84
-35


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
James Hilton Mcmanus
Michelle Butler-Emmett
Tumisang Olekantse
Leungo Bronia Tshweneetsile
2-0 (21-13, 21-6)
James Hilton Mcmanus
Michelle Butler-Emmett
Rodrick Mulenga Mwansa
Ngandwe Miyambo
2-0 (21-12, 21-7)
Tumisang Olekantse
Leungo Bronia Tshweneetsile
Rodrick Mulenga Mwansa
Ngandwe Miyambo
2-0 (21-17, 21-14)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
James Hilton Mcmanus
Michelle Butler-Emmett
2
2
0
4
0
+4
84
38
+46
Tumisang Olekantse
Leungo Bronia Tshweneetsile
2
1
1
2
2
0
61
73
-12
Rodrick Mulenga Mwansa
Ngandwe Miyambo
2
0
2
0
4
-4
50
84
-34


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
Cameron Coetzer
Demi Botha
2-0 (21-19, 21-12)
Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
Tlhoego Chamo
Botho Makubate
2-0 (21-11, 21-8)
Cameron Coetzer
Demi Botha
Tlhoego Chamo
Botho Makubate
2-0 (21-9, 21-19)

Group H Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
2
2
0
4
0
+4
84
50
+34
Cameron Coetzer
Demi Botha
2
1
1
2
2
0
73
70
+3
Tlhoego Chamo
Botho Makubate
2
0
2
0
4
-4
47
84
-37


Group I

Athletes 1
Athletes 2
Result
Tejraj Pultoo
Sendila Mourat
Ashel Dziva
Nyasha Kopolo
2-0 (21-9, 21-13)
Majed Yacine Balahoune
Halla Bouksani
Tejraj Pultoo
Sendila Mourat
2-0 (21-11, 21-14)
Majed Yacine Balahoune
Halla Bouksani
Ashel Dziva
Nyasha Kopolo
2-0 (21-8, 21-16)

Group I Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Majed Yacine Balahoune
Halla Bouksani
2
2
0
4
0
+4
84
49
+35
Tejraj Pultoo
Sendila Mourat
2
1
1
2
2
0
67
64
+3
Ashel Dziva
Nyasha Kopolo
2
0
2
0
4
-4
46
84
-38


Group J

Athletes 1
Athletes 2
Result
Andries Malan
Jennifer Fry
Kervin Ghislain
Allisen Camille
2-0 (21-13, 21-12)

Group J Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
Andries Malan
Jennifer Fry
1
1
0
2
0
+2
42
25
+17
Kervin Ghislain
Allisen Camille
1
0
1
0
2
-2
25
42
-17

 Author| Post time: 28-4-2017 13:09
| Show all posts
Men's Singles
Round of 16

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Georges Julien Paul (1)
Bye
-
-
-




Clement Krobakpo
Adham Hatem Elgamal
21

12
9

21
21

23








Ruan Snyman
Bye
-
-
-




Abdelrahman Abdelhakim (6)
Adel Hamek
17

21
17

21
-
















Youcef Sabri Medel
Ali Ahmed El Khateeb
20

22
7

21
-




Kervin Ghislain
Habeeb Temitope Bello
16

21
19

21
-








Mohamed Abderrahime Belarbi
Chongo Ezra Mulenga (8)
21

17
14

21
21

12




Bye
Ahmed Salah (2)
-
-
-


Men's Singles
Quarterfinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Georges Julien Paul (1)
Adham Hatem Elgamal
21

12
21

11
-




Ruan Snyman
Adel Hamek
14

21
16

21
-








Ali Ahmed El Khateeb
Habeeb Temitope Bello
21

15
7

21
21

14




Mohamed Abderrahime Belarbi
Ahmed Salah (2)
21

23
19

21
-


Men's Singles
Semifinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Georges Julien Paul (1)
Adel Hamek
21

15
15

21
20

22




Ali Ahmed El Khateeb
Ahmed Salah (2)
17

21
15

21
-


Men's Singles
Final

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Adel Hamek
Ahmed Salah (2)
21

19
21

13
-

 Author| Post time: 28-4-2017 13:26
| Show all posts
Women's Singles
Round of 16

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Kate Foo Kune (1)
Bye
-
-
-




Sandra Le Grange
Bye
-
-
-








Menna Eltanany
Bye
-
-
-




Halla Bouksani
Johanita Scholtz
12

21
17

21
-
















Dorcas Ajoke Adesokan
Doha Hany
21

17
21

15
-




Bye
Ogar Siamupangila (3)
-
-
-








Bye
Allisen Camille
-
-
-




Bye
Hadia Hosny (2)
-
-
-


Women's Singles
Quarterfinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Kate Foo Kune (1)
Sandra Le Grange
21

11
21

15
-




Menna Eltanany
Johanita Scholtz
21

14
11

21
22

20








Dorcas Ajoke Adesokan
Ogar Siamupangila (3)
19

21
21

10
21

13




Allisen Camille
Hadia Hosny (2)
17

21
10

21
-


Women's Singles
Semifinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Kate Foo Kune (1)
Menna Eltanany
21

14
21

6
-




Dorcas Ajoke Adesokan
Hadia Hosny (2)
21

13
19

21
13

21


Women's Singles
Final

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Kate Foo Kune (1)
Hadia Hosny (2)
16

21
21

14
21

8

 Author| Post time: 28-4-2017 13:41
| Show all posts
Men's Doubles
Round of 16

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Aatish Lubah (1)
Georges Julien Paul (1)
Bye
-
-
-




Andries Malan
James Hilton Mcmanus

Ruan Snyman (4)
Bongani Von Bodenstein (4)
21




8
21




17
-








Chongo Ezra Mulenga (3)
Kalombo Mulenga (3)

Tlhoego Chamo
Tefo Kabomo
21




13
21




23
21




15




Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek

Cameron Coetzer
Jason Coetzer
21




15
21




10
-
















Fred Kirabo
Isaac Senfuka
Gideon Babalola
Clement Krobakpo
W/O
-
-




Habeeb Temitope Bello
Abdulfatai Salaudeen
Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel   
11




21
16




21
-








Michael Jennings
Jason Mann
Ali Ahmed El Khateeb
Adham Hatem Elgamal
18




21
20




22
-




Bye
Abdelrahman Abdelhakim (2)
Ahmed Salah (2)
-
-
-


Men's Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Aatish Lubah (1)
Georges Julien Paul (1)
Andries Malan
James Hilton Mcmanus
21




10
18




21
13




21




Chongo Ezra Mulenga (3)
Kalombo Mulenga (3)
Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek
15




21
18




21
-








Gideon Babalola
Clement Krobakpo
Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel   
13




21
16




21
-




Ali Ahmed El Khateeb
Adham Hatem Elgamal

Abdelrahman Abdelhakim (2)
Ahmed Salah (2)
19




21
21




14
21




11


Men's Doubles
Semifinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Andries Malan
James Hilton Mcmanus

Mohamed Abderrahime Belarbi
Adel Hamek
21




17
21




15
-




Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel  
Ali Ahmed El Khateeb
Adham Hatem Elgamal
18




21
21




14
21




15


Men's Doubles
Final

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Andries Malan
James Hilton Mcmanus

Koceila Mammeri
Youcef Sabri Medel   
21




13
19




21
9




21

 Author| Post time: 28-4-2017 14:37
| Show all posts
Women's Doubles
Round of 16

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry

Bye
-
-
-




Jabulile Geninda
Zani Van Der Merwe

Bye
-
-
-








Kobita Dokhee
Sendila Mourat

Bye
-
-
-




Sandra Le Grange
Johanita Scholtz

Demi Botha
Lee-Ann De Wet
21




15
21




16
-
















Nadine Ashraf (1)
Menna Eltanany (1)
Botho Makubate
Leungo Bronia Tshweneetsile
21




7
16




21
19




21




Bye
Dorcas Ajoke Adesokan

Zainab Momoh
-
-
-








Bye
Halla Bouksani
Linda Mazri
-
-
-




Bye
Doha Hany
Hadia Hosny
-
-
-


Women's Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry

Jabulile Geninda
Zani Van Der Merwe
21




13
21




12
-




Kobita Dokhee
Sendila Mourat
Sandra Le Grange
Johanita Scholtz
11




21
13




21
-








Botho Makubate
Leungo Bronia Tshweneetsile
Dorcas Ajoke Adesokan
Zainab Momoh
13




21
10




21
-




Halla Bouksani
Linda Mazri
Doha Hany
Hadia Hosny
21




17
13




21
19




21


Women's Doubles
Semifinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry
Sandra Le Grange
Johanita Scholtz
21




15
22




20
-




Dorcas Ajoke Adesokan
Zainab Momoh

Doha Hany
Hadia Hosny
4




21
26




24
18




21


Women's Doubles
Final

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Michelle Butler-Emmett
Jennifer Fry

Doha Hany
Hadia Hosny
21




12
15




21
21




12

 Author| Post time: 28-4-2017 14:50
| Show all posts
Mixed Doubles
Round of 16

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Ahmed Salah (1)
Menna Eltanany (1)

Bye
-
-
-




James Hilton Mcmanus
Michelle Butler-Emmett

Bye
-
-
-








Koceila Mammeri
Linda Mazri
Bye
-
-
-




Georges Julien Paul
Kate Foo Kune

Majed Yacine Balahoune
Halla Bouksani
21




12
21




5
-
















Andries Malan
Jennifer Fry

Kalombo Mulenga
Elizaberth Chipeleme
21




15
21




5
-




Bye
Abdelrahman Abdelhakim (4)
Nadine Ashraf (4)
-
-
-








Bye
Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
-
-
-




Bye
Juma Muwowo (2)
Ogar Siamupangila (2)
-
-
-


Mixed Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Ahmed Salah (1)
Menna Eltanany (1)

James Hilton Mcmanus
Michelle Butler-Emmett
21




17
16




21
21




18




Koceila Mammeri
Linda Mazri
Georges Julien Paul
Kate Foo Kune
9




21
18




21
-








Andries Malan
Jennifer Fry

Abdelrahman Abdelhakim (4)
Nadine Ashraf (4)
21




10
21




14
-




Adham Hatem Elgamal
Doha Hany

Juma Muwowo (2)
Ogar Siamupangila (2)
21




14
21




12
-


Mixed Doubles
Semifinals

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Ahmed Salah (1)
Menna Eltanany (1)

Georges Julien Paul
Kate Foo Kune
19




21
15




21
-




Andries Malan
Jennifer Fry

Adham Hatem Elgamal
Doha Hany
21




14
21




12
-


Mixed Doubles
Final

Athletes
1
Set
2
Set
3
Set
Georges Julien Paul
Kate Foo Kune

Andries Malan
Jennifer Fry
19




21
21




19
19




21

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

17-5-2022 22:20 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list