Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling UCI World Championships 2017

[Copy link]
Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 15-4-2017 11:22
| Show all posts
Men's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
2
2
WEBSTER Sam
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
2
2
NIEDERLAG Max
1


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAVREYSEN Harrie
2
2
DAWKINS Edward
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MITCHELL Ethan
2
2
GLAETZER Matthew
1

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 15-4-2017 11:25
| Show all posts
Men's Omnium
Tempo Race (Event 2/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GATE Aaron
43
2
TORRES BARCELO Albert
40
3
SAJNOK Szymon
25
4
PEDERSEN Casper
25
5
EEFTING Roy
24
6
THOMAS Benjamin
23
7
BEYER Maximilian
22
8
SUTER Gael
22
9
WELSFORD Sam
22
10
DE VYLDER Lindsay
21
11
MANAKOV Viktor
21
12
CONSONNI Simone
21
13
OLIVEIRA Ivo
21
14
LEUNG Chun Wing
21
15
PARK Sanghoon
3
16
MIRALIYEV Sultanmurat
2
17
TSISHKOU Raman
0
18
MALDONADO RAYAS Edibaldo
0
19
GLADYSH Roman
0
20
LATHAM Christopher
0
21
IMAMURA Shunsuke
0

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 15-4-2017 13:45
| Show all posts
Women's 500m Time Trial
Non-Olympic Event

Final Results

SHMELEVA Daria
33.282

WELTE Miriam
33.382

VOINOVA Anastasiia
33.454

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LEE Wai Sze
33.723
5
GRABOSCH Pauline Sophie
33.855
6
BAYONA PINEDA Martha
34.291
7
CALVO BARBERO Tania
34.489
8
VAN RIESSEN Laurine
34.526

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 15-4-2017 13:48
| Show all posts
Men's Omnium
Elimination Race (Event 3/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WELSFORD Sam
-
2
CONSONNI Simone
-
3
THOMAS Benjamin
-
4
TORRES BARCELO Albert
-
5
BEYER Maximilian
-
6
EEFTING Roy
-
7
TSISHKOU Raman
-
8
SUTER Gael
-
9
IMAMURA Shunsuke
-
10
GATE Aaron
-
11
MIRALIYEV Sultanmurat
-
12
DE VYLDER Lindsay
-
13
LATHAM Christopher
-
14
GLADYSH Roman
-
15
SAJNOK Szymon
-
16
MALDONADO RAYAS Edibaldo
-
17
PEDERSEN Casper
-
18
PARK Sanghoon
-
19
LEUNG Chun Wing
-
20
OLIVEIRA Ivo
-
21
MANAKOV Viktor
-

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:35
| Show all posts
Women's Madison
Final Results

Belgium
KOPECKY Lotte
D'HOORE Jolien

44

Great Britain
BARKER Elinor
NELSON Emily

34

Australia
CURE Amy
MANLY Alexandra

25

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SHEATH Racquel
DRUMMOND Michaela
15
5
CONFALONIERI Maria Giulia
BARBIERI Rachele
14
6
DEMAY Coralie
BERTHON Laurie
5
7
SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli
ARREOLA NAVARRO Sofia
5
8
ZUBRIS Kimberly
GEIST Kimberly
1
9
AVERINA Mariia
KLIMOVA Diana
0
10
GURLEY Lydia
BOYLAN Lydia
0
11
MENG Zhaojuan
PANG Yao
-20

NAHIRNA Anna
KLIACHINA Oksana
DNF

MACHACOVA Jarmila
HOCHMANN Lucie
DNF

PIATROUSKAYA Katsiaryna
PIVOVAROVA Polina
DNF

PIKULIK Daria
PLOSAJ Nikol
DNF

BROWN Laura
ROORDA Stephanie
DNS

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:36
| Show all posts
Men's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athletes from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
2
2
MITCHELL Ethan
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAVREYSEN Harrie
2
2
OWENS Ryan
0

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:38
| Show all posts
Women's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Final Results

DYGERT Chloe
3:24.641Gold Medal Race

ANKUDINOFF Ashlee
3:31.784Gold Medal Race

CATLIN Kelly
3:30.365Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WIASAK Rebecca
3:31.173B.M.R.

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:41
| Show all posts
Men's Omnium
Final Results

THOMAS Benjamin
149

GATE Aaron
147

TORRES BARCELO Albert
138

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CONSONNI Simone
121
5
EEFTING Roy
119
6
PEDERSEN Casper
99
7
WELSFORD Sam
94
8
SAJNOK Szymon
85
9
BEYER Maximilian
78
10
OLIVEIRA Ivo
77
11
SUTER Gael
60
12
DE VYLDER Lindsay
58
13
MIRALIYEV Sultanmurat
36
14
PARK Sanghoon
32
15
TSISHKOU Raman
28
16
MANAKOV Viktor
27
17
LEUNG Chun Wing
25
18
LATHAM Christopher
22
19
IMAMURA Shunsuke
21
20
GLADYSH Roman
8
21
MALDONADO RAYAS Edibaldo
0

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:42
| Show all posts
Men's Sprint
Final Results

DMITRIEV Denis
2Gold Medal Race

LAVREYSEN Harrie
0Gold Medal Race

MITCHELL Ethan
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OWENS Ryan
0B.M.R.

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 16-4-2017 08:52
| Show all posts
Women's Keirin
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
BRASPENNINCX Shanne
+0.054
3
CASAS ROIGE Helena
+0.889
4
KISELEVA Tatiana
+1.006
5
MAROZAITE Migle
+1.186
6
VERDUGO OSUNA Yuli
+1.234
7
LIN Junhong
+1.652


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MORTON Stephanie
W
2
GUO Shuang
+0.016
3
HINZE Emma
+0.408
4
BASOVA Liubov
+0.565
5
LEE Hyejin
+0.617
6
VOINOVA Anastasiia
+0.873
7
VAN RIESSEN Laurine
+0.911


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
W
2
DEGRENDELE Nicky
+0.055
3
MCCULLOCH Kaarle
+0.079
4
MARCHANT Katy
+0.246
5
O'BRIEN Kate
+0.348
6
GRABOSCH Pauline Sophie
+0.400
7
CALVO BARBERO Tania
+0.444


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BAYONA PINEDA Martha
W
2
KRUPECKAITE Simona
+0.003
3
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.057
4
TAKOS Holly
+0.247
5
MCCURLEY Shannon
+1.014

STARIKOVA Olena
DNF

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

15-11-2019 05:39 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list