Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling UCI World Championships 2017

[Copy link]
Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:39
| Show all posts
Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MORTON Stephanie
2
2
VOINOVA Anastasiia
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
2
2
MCCULLOCH Kaarle
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
BASOVA Liubov
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona
2
2
GROS Mathilde
0

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:42
| Show all posts
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results

TEKLINSKI Adrian
-

LISS Lucas
-

LATHAM Christopher
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
STROETINGA Wim
-
5
SUTER Gael
-
6
KNEISKY Morgan
-
7
KOVALCIK Zachary
-
8
VOLIKAKIS Christos
-
9
GHYS Robbe
-
10
CASTEGNARO Francesco
-
11
MORA VEDRI Sebastian
-
12
LOVASSY Krisztian
-
13
MULLER Andreas
-
14
KARALIOK Yauheni
-
15
BLAHA Martin
-
16
GAINEYEV Robert
-
17
TARAGEL Filip
-
18
SANTOYO GONZALEZ Jose Alfredo
-
19
ENGLISH Felix
-
20
MATIAS Joao
-
21
LEUNG Chun Wing
-
22
SHEVCHUK Taras
-
23
PORTER Alexander
-

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:43
| Show all posts
Men's Keirin
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EILERS Joachim
W
2
TRUMAN Joseph
+0.066
3
VYNOKUROV Andrii
+0.126
4
PERVIS Francois
+0.267
5
WEBSTER Sam
+0.368
6
DAWKINS Edward
+1.676

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:44
| Show all posts
Men's Keirin
Final Results

AWANG Mohd Azizulhasni
W

PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.382

BABEK Tomas
+0.417

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GLAETZER Matthew
+0.473
5
KELEMEN Pavel
+0.590
6
JURCZYK Marc
+0.663

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:46
| Show all posts
Women's Team Pursuit
Final Results

United States
CATLIN Kelly
DYGERT Chloe
GEIST Kimberly
VALENTE Jennifer

4:19.413Gold Medal Race

Australia
CURE Amy
ANKUDINOFF Ashlee
MANLY Alexandra
WIASAK Rebecca

4:19.830Gold Medal Race

New Zealand
SHEATH Racquel
BUCHANAN Rushlee
JAMES Kirstie
NIELSEN Jaime

4:21.778Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BALSAMO Elisa
FRAPPORTI Simona
PATTARO Francesca
VALSECCHI Silvia
4:26.562B.M.R.

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:55
| Show all posts
Men's Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes will qualify for the Round of 16, the 5th-28th ranked Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
9.645
2
NIEDERLAG Max
9.665
3
VIGIER Sebastien
9.753
4
MITCHELL Ethan
9.767
5
GLAETZER Matthew
9.815
6
LAVREYSEN Harrie
9.832
7
OWENS Ryan
9.865
8
VYNOKUROV Andrii
9.870
9
WEBSTER Sam
9.879
10
BARRETTE Hugo
9.892
11
KUCZYNSKI Kamil
9.895
12
YAKUSHEVSKIY Pavel
9.911
13
PERVIS Francois
9.948
14
LENDEL Vasilijus
9.958
15
SKINNER Callum
9.969
16
CONSTABLE Patrick
9.975
17
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
9.982
18
XU Chao
9.991
19
DAWKINS Edward
9.996
20
KELEMEN Pavel
10.003
21
SARNECKI Rafal
10.005
22
TJON EN FA Jair
10.038
23
AWANG Mohd Azizulhasni
10.057
24
BOS Theo
10.061
25
PERALTA GASCON Juan
10.083
26
ENGLER Eric
10.083
27
SZALONTAY Sandor
10.084
28
RAMIREZ MORALES Santiago
10.105
29
SAMUSENKO Kirill
10.144
30
SOJKA David
10.156
31
KAWABATA Tomoyuki
10.158
32
PENA DAZA Diego Andres
10.427
33
BROWNE Kwesi
10.452

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 12:59
| Show all posts
Women's Omnium
Scratch (Event 1/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ARCHIBALD Katie
-
2
CURE Amy
-
3
WILD Kirsten
-
4
BALSAMO Elisa
-
5
FOURNIER Roxane
-
6
PIKULIK Daria
-
7
HAMMER Sarah
-
8
KOPECKY Lotte
-
9
DRUMMOND Michaela
-
10
PAVLENDOVA Alzbeta
-
11
BOYLAN Lydia
-
12
PANG Yao
-
13
USABIAGA BALERDI Ana
-
14
BALEISYTE Olivija
-
15
ROORDA Stephanie
-
16
KAJIHARA Yumi
-
17
KLIMCHENKO Tetyana
-
18
STENBERG Anita Yvonne
-
19
PALLER Tatjana
-
20
MACHACOVA Jarmila
-
21
ZENG Ke Xin
-
22
LUO Xiaoling
REL

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 13:03
| Show all posts
Men's Sprint
Round of 32 Results
The 1st Athletes from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew
W
2
RAMIREZ MORALES Santiago
+0.143


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAVREYSEN Harrie
W
2
SZALONTAY Sandor
+0.719


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
ENGLER Eric
+0.178


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
PERALTA GASCON Juan
+0.038


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBSTER Sam
W
2
BOS Theo
+0.120


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARRETTE Hugo
W
2
AWANG Mohd Azizulhasni
+0.180


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TJON EN FA Jair
W
2
KUCZYNSKI Kamil
+0.264


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
W
2
SARNECKI Rafal
+0.032


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERVIS Francois
W
2
KELEMEN Pavel
+0.135


Round of 32 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAWKINS Edward
W
2
LENDEL Vasilijus
+0.237


Round of 32 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKINNER Callum
W
2
XU Chao
+0.038


Round of 32 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CONSTABLE Patrick
W
2
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.205

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 13:08
| Show all posts
Men's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KERBY Jordan
4:12.172
2
GANNA Filippo
4:14.647
3
O'BRIEN Kelland
4:15.794
4
ERMENAULT Corentin
4:17.543
5
EVTUSHENKO Alexander
4:19.185
6
OLIVEIRA Ivo
4:19.250
7
STANISZEWSKI Daniel
4:19.411
8
BEUKEBOOM Dion
4:19.621
9
THIELE Kersten
4:20.052
10
SHEMETAU Mikhail
4:20.363
11
KERGOZOU Nicholas
4:21.333
12
SAJNOK Szymon
4:21.914
13
BOSTOCK Matthew
4:22.122
14
TENNANT Andrew
4:22.664
15
KENNETT Dylan
4:23.136
16
VAN SCHIP Jan Willem
4:23.843
17
BERTAZZO Liam
4:24.561
18
DENIS Thomas
4:24.577
19
LAMOUREUX Jay
4:25.042
20
PIJOURLET Louis
4:26.047
21
FRAHM Jasper
4:26.078
22
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vice.
4:28.997
23
ZAKHAROV Artyom
4:29.154
24
GIORDANI Carloalberto
4:32.045
25
IMAMURA Shunsuke
4:35.093
26
KO Siu Wai
4:35.233

Posts
9594
Threads
508
 Author| Post time: 14-4-2017 13:10
| Show all posts
Men's Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
W
2
CONSTABLE Patrick
+0.632


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERLAG Max
W
2
SKINNER Callum
+0.070


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAWKINS Edward
W
2
VIGIER Sebastien
+0.011


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MITCHELL Ethan
W
2
PERVIS Francois
+1.890


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew
W
2
YAKUSHEVSKIY Pavel
+0.128


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAVREYSEN Harrie
W
2
TJON EN FA Jair
+0.109


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
BARRETTE Hugo
+0.062


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBSTER Sam
W
2
VYNOKUROV Andrii
+0.074

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

15-11-2019 05:55 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list