|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Short Track Speed Skating ISU World Championships 2017

[Copy link]
Post time: 9-3-2017 15:00
| Show all posts |Read mode
Short Track Speed Skating ISU World Championships 2017

Rotterdam (NED) - 10 March 2017 - 12 March 2017




Official Schedule
Central European (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, March 10th
12:00 Men's 1500m Heats
12:45 Women's 1500m Heats
13:40 Men's 500m Preliminary Rounds
14:40 Men's 500m Heats
18:20 Women's 500m Heats
19:03 Men's 1000m Preliminary Rounds
20:08 Women's 1000m Heats
20:46 Men's 1000m Heats


Saturday, March 11th
10:40 Women's 1500m Ranking Heats
10:59 Men's 1500m Ranking Heats
11:41 Women's 500m Ranking Heats
11:56 Men's 500m Ranking Heats
14:02 Women's 1500m Semifinals
14:19 Men's 1500m Semifinals
14:51 Women's 1500m Final B
14:51 Women's Overall 1500m (Event 1/4)
Following
Women's 1500m Final A
15:05 Men's 1500m Final B
15:05 Men's Overall 1500m (Event 1/4)
Following
Men's 1500m Final A
15:33 Women's 500m Quarterfinals
15:45 Men's 500m Quarterfinals
16:11 Women's 500m Semifinals
16:19 Men's 500m Semifinals
16:41 Women's 500m Final B
16:41 Women's Overall 500m (Event 2/4)
Following
Women's 500m Final A
16:51 Men's 500m Final B
16:51 Men's Overall 500m (Event 2/4)
Following
Men's 500m Final A
17:15 Women's 3000m Relay Heats
17:29 Men's 5000m Relay Heats


Sunday, March 12th
11:55 Women's 1000m Ranking Heats
12:22 Men's 1000m Ranking Heats
14:32 Women's 1000m Quarterfinals
14:46 Men's 1000m Quarterfinals
15:16 Women's 1000m Semifinals
15:25 Men's 1000m Semifinals
15:49 Women's 1000m Final B
15:49 Women's Overall 1000m (Event 3/4)
Following
Women's 1000m Final A
16:00 Men's 1000m Final B
16:00 Men's Overall 1000m (Event 3/4)
Following
Men's 1000m Final A
16:24 Women's 3000m
16:24 Women's Overall 3000m (Event 4/4)
16:35 Men's 3000m
16:35 Men's Overall 3000m (Event 4/4)
17:01 Women's 3000m Relay Final B
Following
Women's 3000m Relay Final A
17:09 Men's 5000m Relay Final B
Following
Men's 5000m Relay Final A
 Author| Post time: 11-3-2017 16:06
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
South Korea
4
2
5
11
2
Netherlands
3
1
1
5
3
Great Britain
3
0
1
4
4
China
2
2
0
4
5
Canada
0
5
2
7
6
Hungary
0
2
1
3
7
Japan
0
0
1
1
7
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
12
12
12
36


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
China
2
2
0
4
2
South Korea
2
0
4
6
3
Netherlands
2
0
1
3
4
Great Britain
2
0
0
2
5
Canada
0
4
1
5
6
Hungary
0
2
1
3
7
Japan
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
8
8
8
24

 Author| Post time: 11-3-2017 16:06
| Show all posts
Men's 1500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 3 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Victor AN
2:16.181
2
Shaoang LIU
2:16.367
3
Vladislav BYKANOV
2:17.336
4
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
2:17.616
5
Pierre BODA
2:19.856
6
Salvijus RAMANAUSKAS
2:23.686


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Tianyu
2:14.942
2
Semen ELISTRATOV
2:15.017
3
Viktor KNOCH
2:15.193
4
Jens ALMEY
2:16.421
5
Ryan McANUFF
2:19.022
6
Tunay SIMSEK
2:21.143
7
SU Jun-Peng
2:25.589


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
2:22.835
2
Ryosuke SAKAZUME
2:23.034
3
Dylan HOOGERWERF
2:23.323
4
Jacob JANSSON
2:24.578
5
Zachary BIGGS
2:24.803
Thibaut FAUCONNET
PEN


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIN da Woon
2:21.746
2
Charle COURNOYER
2:21.845
3
Denis NIKISHA
2:22.177
4
Hyun Woo (Andy) JUNG
2:22.217
5
Christoph SCHUBERT
2:24.882
6
Dominic ANDERMANN
2:26.168


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
2:15.265
2
Keita WATANABE
2:15.295
3
Maksim SIARHEYU
2:16.768
4
Edin BRANKOVIC
2:19.769
5
Sebastian CANO
2:21.784
6
Matej FILIP
2:22.011


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
2:14.710
2
Sjinkie KNEGT
2:14.948
3
Andrea CASSINELLI
2:16.435
4
Volodymyr HANDEI
2:20.073
5
Einar AGDESTEIN
2:21.309
6
Ivan MOJSILOVIC
2:29.362
7
CHU Sidney K
2:29.370


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Samuel GIRARD
2:17.917
2
REN Ziwei
2:18.115
3
Roberts ZVEJNIEKS
2:18.407
4
Tommaso DOTTI
2:19.096
5
Farrell TREACY
2:19.993
6
Rafal ANIKEJ
2:20.492


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
2:16.366
2
WU Dajing
2:16.823
3
John-Henry KRUEGER
2:17.274
4
Joshua CHEETHAM
2:20.452
5
Mukerrem DENIZ
2:21.382
6
Dimitar GEORGIEV
2:24.515


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Jung Su
2:40.158
2
Daan BREEUWSMA
2:40.345
3
Tristan NAVARRO
2:40.431
4
Gert-Jan GOEMINNE
2:40.880
5
Ivan MARTINIC
2:43.604
6
Lucas NG
2:52.429
7
de Vin WONG
2:57.630

 Author| Post time: 11-3-2017 16:06
| Show all posts
Women's 1500m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Deanna LOCKETT
2:34.494
2
Kim BOUTIN
2:34.642
3
Rianne de VRIES
2:34.719
4
Bianca WALTER
2:35.332
5
Katerina NOVOTNA
2:37.419
6
Alica PORUBSKA
2:39.223
7
Cheyenne GOH
2:47.187


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
2:41.618
2
ZANG Yize
2:42.112
3
Moemi KIKUCHI
2:42.192
4
Hanne DESMET
2:42.237
5
Anastassiya KRESTOVA
2:42.256
6
Michaela SEJPALOVA
2:42.678
7
Kathryn THOMSON
2:44.893


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
2:37.497
2
Arianna FONTANA
2:37.586
3
Petra JASZAPATI
2:37.672
4
Anna SEIDEL
2:37.872
5
Vera TRYBUL
2:38.733
6
LIN Yu-Tzu
2:43.160
Anja CHONG
DNS


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica KOOREMAN
2:47.165
2
FAN Kexin
2:47.247
3
Veronique PIERRON
2:47.334
4
Sumire KIKUCHI
2:47.660ADV
5
Agne SEREIKAITE
2:48.204
6
Lucia PERETTI
2:48.297
Charlotte GILMARTIN
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
2:45.182
2
CHOI Min Jeong
2:45.189
3
Marie-Eve DROLET
2:46.094
4
Tifany HUOT MARCHAND
2:47.142
5
Andrea KESZLER
2:47.262
6
Natalia MALISZEWSKA
2:47.333
7
Mariia UZAKOVA
2:50.778


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
2:34.837
2
GUO Yihan
2:35.745
3
Ekaterina KONSTANTINOVA
2:35.900
4
Yara van KERKHOF
2:35.914
5
Magdalena WARAKOMSKA
2:36.671
6
Gabriella HACHEM
2:38.649


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
2:42.726
2
Sofia PROSVIRNOVA
2:43.416
3
Hitomi SAITO
2:43.445
4
Katrin MANOILOVA
2:43.590
5
Erika LINDGREN
2:47.045
6
Katarina BURIC
2:47.996

 Author| Post time: 11-3-2017 16:07
| Show all posts
Men's 500m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 11 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Preliminary Round 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis NIKISHA
41.813
2
LEE Jung Su
41.949
3
Vladislav BYKANOV
42.011
4
Ivan MARTINIC
44.812
5
Matej FILIP
44.888


Preliminary Round 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Victor AN
41.867
2
Keita WATANABE
42.484
3
Ryan McANUFF
42.688
4
Edin BRANKOVIC
44.532
5
de Vin WONG
NoTime


Preliminary Round 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
41.422
2
Hyun Woo (Andy) JUNG
41.522
3
SEO Yi Ra
41.595
4
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
41.927
5
Dimitar GEORGIEV
NoTime


Preliminary Round 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
41.684
2
SIN da Woon
41.768
3
HAN Tianyu
41.888
4
SU Jun-Peng
44.245


Preliminary Round 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
41.406
2
Dylan HOOGERWERF
41.486
3
Christoph SCHUBERT
43.350
4
Volodymyr HANDEI
44.191
5
Mukerrem DENIZ
NoTime


Preliminary Round 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REN Ziwei
42.075
2
Daan BREEUWSMA
42.114
3
Tristan NAVARRO
42.502
4
Dominic ANDERMANN
44.331


Preliminary Round 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
41.946
2
Rafal ANIKEJ
42.225
3
Tommaso DOTTI
44.501
4
Jacob JANSSON
44.737ADV
5
Lucas NG
45.013


Preliminary Round 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
42.261
2
Roberts ZVEJNIEKS
42.531
3
Tunay SIMSEK
44.571
4
Einar AGDESTEIN
45.417
5
Ivan MOJSILOVIC
46.408


Preliminary Round 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
42.090
2
Thibaut FAUCONNET
42.413
3
Ryosuke SAKAZUME
42.415
4
Sebastian CANO
42.815
5
Farrell TREACY
43.233


Preliminary Round 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktor KNOCH
42.389
2
John-Henry KRUEGER
42.583
3
Pierre BODA
43.016
4
CHU Sidney K
45.617


Preliminary Round 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
42.311
2
WU Dajing
43.035
3
Jens ALMEY
43.531
4
Maksim SIARHEYU
43.626
5
Joshua CHEETHAM
44.076


Preliminary Round 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Samuel GIRARD
42.195
2
Andrea CASSINELLI
42.596
3
Gert-Jan GOEMINNE
42.708
4
Salvijus RAMANAUSKAS
45.845
5
Zachary BIGGS
48.827

 Author| Post time: 11-3-2017 16:07
| Show all posts
Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
41.433
2
Dylan HOOGERWERF
41.511
3
LEE Jung Su
41.805
4
Vladislav BYKANOV
41.977
5
Ryan McANUFF
42.945


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
41.850
2
Hyun Woo (Andy) JUNG
41.903
3
Ryosuke SAKAZUME
41.922
4
SIN da Woon
41.964
5
Tristan NAVARRO
42.543


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
41.454
2
Victor AN
41.663
3
Thibaut FAUCONNET
43.115
4
Christoph SCHUBERT
43.251
5
J R CELSKI
44.904


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
41.320
2
Denis NIKISHA
41.432
3
Semen ELISTRATOV
41.516
4
Rafal ANIKEJ
41.667
5
Pierre BODA
42.917


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
41.398
2
REN Ziwei
41.489
3
John-Henry KRUEGER
41.536
4
Roberts ZVEJNIEKS
41.760
5
Tommaso DOTTI
43.157
6
Jacob JANSSON
43.193


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
41.404
2
Samuel GIRARD
41.520
3
Keita WATANABE
41.799
4
Andrea CASSINELLI
41.912
5
Jens ALMEY
42.494


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
41.554
2
HAN Tianyu
41.661
3
Viktor KNOCH
41.812
4
Daan BREEUWSMA
42.125
5
Gert-Jan GOEMINNE
42.879

 Author| Post time: 11-3-2017 16:08
| Show all posts
Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
43.578
2
Marie-Eve DROLET
44.502
3
Michaela SEJPALOVA
46.316
4
Gabriella HACHEM
46.401
Vera TRYBUL
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Arianna FONTANA
44.774
2
ZANG Yize
44.801
3
Andrea KESZLER
45.012
4
Hitomi SAITO
45.551
5
Mariia UZAKOVA
46.972


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
43.931
2
Kathryn THOMSON
44.814
3
Tifany HUOT MARCHAND
44.816
4
Erika LINDGREN
45.049
5
Cheyenne GOH
47.849


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rianne de VRIES
44.321
2
Ekaterina KONSTANTINOVA
44.378
3
Jessica KOOREMAN
44.623
4
Agne SEREIKAITE
45.030


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
44.195
2
FAN Kexin
44.210
3
Hanne DESMET
45.673
4
Sumire KIKUCHI
45.700
5
Katrin MANOILOVA
45.849


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
44.254
2
Natalia MALISZEWSKA
45.252
3
Katerina NOVOTNA
46.100
Charlotte GILMARTIN
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
43.936
2
Bianca WALTER
44.933
3
Alica PORUBSKA
45.263
Veronique PIERRON
PEN


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Anna SEIDEL
45.192
2
Magdalena WARAKOMSKA
45.510
3
LIN Yu-Tzu
48.758
4
Yara van KERKHOF
1:04.060ADV
Kim BOUTIN
PEN


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
44.034
2
GUO Yihan
44.128
3
Lucia PERETTI
44.722
4
Katarina BURIC
48.242
Anastassiya KRESTOVA
PEN


Heat 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sofia PROSVIRNOVA
44.574
2
Petra JASZAPATI
44.646
3
Moemi KIKUCHI
44.748
4
Deanna LOCKETT
44.763

 Author| Post time: 11-3-2017 16:08
| Show all posts
Men's 1000m
Preliminary Rounds Results
The 1st and 2nd Athletes from each Preliminary Round and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Preliminary Rounds will qualify for the Heats, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Preliminary Round 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
1:27.987
2
Keita WATANABE
1:28.237
3
Tommaso DOTTI
1:29.224
4
Edin BRANKOVIC
1:30.001
5
Ivan MOJSILOVIC
1:36.379


Preliminary Round 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis NIKISHA
1:27.445
2
Viktor KNOCH
1:27.613
3
Jacob JANSSON
1:29.915
4
Dominic ANDERMANN
1:29.977


Preliminary Round 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vladislav BYKANOV
1:28.238
2
Tristan NAVARRO
1:28.362
3
Joshua CHEETHAM
1:28.734
4
SU Jun-Peng
1:31.369
5
CHU Sidney K
1:31.446


Preliminary Round 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
1:27.093
2
HAN Tianyu
1:27.194
3
Maksim SIARHEYU
1:28.537
4
Sebastian CANO
1:29.093
5
Salvijus RAMANAUSKAS
1:31.372


Preliminary Round 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
1:26.629
2
Ryosuke SAKAZUME
1:26.785
3
Roberts ZVEJNIEKS
1:26.838
4
Gert-Jan GOEMINNE
1:27.654
Farrell TREACY
PEN


Preliminary Round 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
1:26.677
2
SIN da Woon
1:26.860
3
Daan BREEUWSMA
1:27.247
4
Tunay SIMSEK
1:30.779
5
Volodymyr HANDEI
NoTime


Preliminary Round 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
1:28.986
2
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
1:29.476
3
Pierre BODA
1:30.894
4
Ryan McANUFF
1:31.594
5
de Vin WONG
1:37.652


Preliminary Round 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
1:29.468
2
Victor AN
1:29.621
3
Rafal ANIKEJ
1:30.736
4
Christoph SCHUBERT
1:31.682


Preliminary Round 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thibaut FAUCONNET
1:28.458
2
REN Ziwei
1:28.522
3
John-Henry KRUEGER
1:28.542
4
Andrea CASSINELLI
1:29.080
5
Ivan MARTINIC
1:33.317


Preliminary Round 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
1:28.821
2
LEE Jung Su
1:28.979
3
Jens ALMEY
1:29.335
4
Zachary BIGGS
1:30.943
5
Lucas NG
1:33.312


Preliminary Round 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dylan HOOGERWERF
1:28.625
2
Samuel GIRARD
1:28.650
3
Dimitar GEORGIEV
1:32.030
Hyun Woo (Andy) JUNG
PEN


Preliminary Round 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
1:28.408
2
WU Dajing
1:29.156
3
Einar AGDESTEIN
1:32.331ADV
4
Matej FILIP
1:32.355
Mukerrem DENIZ
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:08
| Show all posts
Women's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
1:36.166
2
Petra JASZAPATI
1:36.299
3
Anna SEIDEL
1:36.489ADV
4
Mariia UZAKOVA
1:37.347
FAN Kexin
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
1:34.460
2
Tifany HUOT MARCHAND
1:34.730
3
Charlotte GILMARTIN
1:35.562
4
Lucia PERETTI
1:37.706


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
1:36.558
2
Arianna FONTANA
1:36.912
3
Yara van KERKHOF
1:36.944
4
Vera TRYBUL
1:37.614
5
Katarina BURIC
1:39.355


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sofia PROSVIRNOVA
1:36.205
2
ZANG Yize
1:36.246
3
Andrea KESZLER
1:36.380
4
Gabriella HACHEM
1:37.196


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
1:35.234
2
Ekaterina KONSTANTINOVA
1:35.524
3
Sumire KIKUCHI
1:35.725
4
Katrin MANOILOVA
1:36.674


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marie-Eve DROLET
1:37.203
2
Deanna LOCKETT
1:37.255
3
Natalia MALISZEWSKA
1:37.392
4
Michaela SEJPALOVA
1:37.471


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GUO Yihan
1:34.431
2
Veronique PIERRON
1:34.554
3
Hanne DESMET
1:35.181
4
Katerina NOVOTNA
1:35.221
5
Magdalena WARAKOMSKA
1:35.898


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
1:39.553
2
Hitomi SAITO
1:40.584
3
Kathryn THOMSON
1:40.680
4
Erika LINDGREN
1:41.983
5
Cheyenne GOH
1:43.837


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica KOOREMAN
1:33.212
2
Rianne de VRIES
1:33.415
3
Kim BOUTIN
1:33.717
4
Agne SEREIKAITE
1:42.280


Heat 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Suzanne SCHULTING
1:33.365
2
Bianca WALTER
1:34.924
3
Anastassiya KRESTOVA
1:35.095
3
Moemi KIKUCHI
1:35.095
5
Alica PORUBSKA
1:35.173

 Author| Post time: 11-3-2017 16:09
| Show all posts
Men's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
1:26.867
2
Daan BREEUWSMA
1:26.975
3
Ryosuke SAKAZUME
1:27.056
4
Tristan NAVARRO
1:27.110
5
Tommaso DOTTI
1:27.254


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIN da Woon
1:26.706
2
HAN Tianyu
1:26.792
3
J R CELSKI
1:26.893
4
Joshua CHEETHAM
1:28.339
5
Maksim SIARHEYU
1:28.484


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Jung Su
1:25.778
2
Charles HAMELIN
1:25.963
3
WU Dajing
1:26.178
4
Thibaut FAUCONNET
1:26.316


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dylan HOOGERWERF
1:26.646
2
Samuel GIRARD
1:26.902
3
Vladislav BYKANOV
1:27.972
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
1:30.298
2
Victor AN
1:30.572
3
Keita WATANABE
1:30.613
4
Denis NIKISHA
1:30.655


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaoang LIU
1:28.477
2
Semen ELISTRATOV
1:28.525
3
REN Ziwei
1:28.831
4
Roberts ZVEJNIEKS
1:30.146


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
1:25.866
2
Charle COURNOYER
1:26.120
3
Viktor KNOCH
1:27.031
4
Einar AGDESTEIN
1:32.463
John-Henry KRUEGER
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:09
| Show all posts
Women's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 23rd-45th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucia PERETTI
2:37.446
2
Kathryn THOMSON
2:38.554
3
Katarina BURIC
2:40.076
4
Cheyenne GOH
2:40.802
Mariia UZAKOVA
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Michaela SEJPALOVA
2:40.562
2
Agne SEREIKAITE
2:40.593
3
Alica PORUBSKA
2:41.217
4
Gabriella HACHEM
2:41.527
5
LIN Yu-Tzu
2:42.880


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Anastassiya KRESTOVA
2:37.103
2
Magdalena WARAKOMSKA
2:37.155
3
Andrea KESZLER
2:37.626
4
Katerina NOVOTNA
2:37.997
5
Vera TRYBUL
2:38.977
6
Erika LINDGREN
2:47.700


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Anna SEIDEL
2:36.781
2
Tifany HUOT MARCHAND
2:36.846
3
Yara van KERKHOF
2:36.879
4
Katrin MANOILOVA
2:36.974
5
Hanne DESMET
2:37.070
6
Bianca WALTER
2:37.165

 Author| Post time: 11-3-2017 16:10
| Show all posts
Men's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-54th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de Vin WONG
3:02.019
2
Lucas NG
3:02.073
3
CHU Sidney K
3:02.164
4
SU Jun-Peng
3:02.173


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tunay SIMSEK
2:42.646
2
Dominic ANDERMANN
2:42.997
3
Salvijus RAMANAUSKAS
2:43.034
4
Ivan MOJSILOVIC
2:48.272
5
Matej FILIP
2:53.407
Dimitar GEORGIEV
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rafal ANIKEJ
2:25.315
2
Christoph SCHUBERT
2:25.928
3
Zachary BIGGS
2:26.043
4
Sebastian CANO
2:27.289
5
Mukerrem DENIZ
2:27.306
6
Ivan MARTINIC
2:30.037


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Farrell TREACY
2:29.114
2
Gert-Jan GOEMINNE
2:29.322
3
Pierre BODA
2:29.505
4
Ryan McANUFF
2:29.616
5
Jacob JANSSON
2:30.274
6
Einar AGDESTEIN
2:31.629


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tommaso DOTTI
2:32.618
2
Hyun Woo (Andy) JUNG
2:32.758
3
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
2:33.016
4
Joshua CHEETHAM
2:33.125
5
Edin BRANKOVIC
2:34.367
6
Volodymyr HANDEI
2:35.352


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dylan HOOGERWERF
2:29.464
2
Vladislav BYKANOV
2:29.519
3
Tristan NAVARRO
2:29.734
4
Jens ALMEY
2:29.823
5
Roberts ZVEJNIEKS
2:30.038
6
Denis NIKISHA
2:30.354

 Author| Post time: 11-3-2017 16:10
| Show all posts
Women's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 22nd-41st

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Katrin MANOILOVA
46.220
2
Katarina BURIC
46.772
3
Mariia UZAKOVA
46.928
4
Cheyenne GOH
48.270


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sumire KIKUCHI
45.775
2
Hitomi SAITO
46.418
3
Gabriella HACHEM
46.696
4
Erika LINDGREN
47.036


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Deanna LOCKETT
45.565
2
Agne SEREIKAITE
45.635
3
Michaela SEJPALOVA
46.525
4
LIN Yu-Tzu
47.163


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Andrea KESZLER
45.248
2
Alica PORUBSKA
45.436
3
Hanne DESMET
45.567
4
Katerina NOVOTNA
45.785


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica KOOREMAN
45.520
2
Lucia PERETTI
45.611
3
Moemi KIKUCHI
46.332
Tifany HUOT MARCHAND
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:11
| Show all posts
Men's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-56th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Zachary BIGGS
45.273
2
Mukerrem DENIZ
45.371
3
Dimitar GEORGIEV
45.629
4
de Vin WONG
46.038
5
Ivan MOJSILOVIC
46.923


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Farrell TREACY
43.714
2
Joshua CHEETHAM
44.902
3
Matej FILIP
44.944
4
Lucas NG
45.003
Salvijus RAMANAUSKAS
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dominic ANDERMANN
44.088
2
Edin BRANKOVIC
44.095
3
Einar AGDESTEIN
44.198
4
Ivan MARTINIC
44.749
5
CHU Sidney K
45.830


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
43.819
2
Volodymyr HANDEI
44.475
3
SU Jun-Peng
44.647
4
Sebastian CANO
NoTime
Maksim SIARHEYU
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tommaso DOTTI
42.804
2
Jacob JANSSON
42.889
3
Pierre BODA
43.082
4
Tunay SIMSEK
43.214


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ryan McANUFF
43.406
2
Gert-Jan GOEMINNE
43.575
3
Jens ALMEY
1:05.665
Tristan NAVARRO
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Daan BREEUWSMA
41.932
2
Vladislav BYKANOV
41.995
3
Andrea CASSINELLI
42.274
4
Christoph SCHUBERT
42.694


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Roberts ZVEJNIEKS
42.690
2
Rafal ANIKEJ
42.883
3
Thibaut FAUCONNET
42.891
4
SIN da Woon
53.402

 Author| Post time: 11-3-2017 16:11
| Show all posts
Women's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
2:36.243
2
Marianne ST-GELAIS
2:36.375
3
Kim BOUTIN
2:36.534
4
Petra JASZAPATI
2:37.127
5
FAN Kexin
2:40.212
6
Marie-Eve DROLET
2:41.588
ZANG Yize
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
2:36.404
2
Elise CHRISTIE
2:36.558
3
Sofia PROSVIRNOVA
2:37.238
4
Deanna LOCKETT
2:37.317
5
Jessica KOOREMAN
2:38.354
6
Moemi KIKUCHI
3:06.488
7
Hitomi SAITO
NoTime


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
2:27.339
2
Arianna FONTANA
2:27.576
3
GUO Yihan
2:28.403
4
Suzanne SCHULTING
2:28.492
5
Rianne de VRIES
2:28.649
6
Ekaterina KONSTANTINOVA
2:30.088
7
Sumire KIKUCHI
NoTime
Veronique PIERRON
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:11
| Show all posts
Men's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
2:14.580
2
Victor AN
2:14.870
3
Charles HAMELIN
2:14.894
4
Charle COURNOYER
2:15.169
5
REN Ziwei
2:16.113
6
Maksim SIARHEYU
2:18.904
7
LEE Jung Su
NoTime


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktor KNOCH
2:14.900
2
Samuel GIRARD
2:15.240
3
Keita WATANABE
2:15.670
4
Daan BREEUWSMA
2:19.394
5
SIN da Woon
2:28.511ADV
6
J R CELSKI
2:32.041ADV
Shaoang LIU
YC


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
2:22.587
2
SEO Yi Ra
2:22.667
3
WU Dajing
2:22.801
4
Ryosuke SAKAZUME
2:22.906
5
Semen ELISTRATOV
2:23.035
6
Andrea CASSINELLI
2:23.148
7
HAN Tianyu
2:23.610

 Author| Post time: 11-3-2017 16:11
| Show all posts
Women's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 7th-13th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marie-Eve DROLET
2:42.564
2
GUO Yihan
2:42.651
3
Sofia PROSVIRNOVA
2:42.729
4
Petra JASZAPATI
2:42.839
5
Kim BOUTIN
2:43.455
6
Deanna LOCKETT
2:59.484
Suzanne SCHULTING
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:15
| Show all posts
Women's 1500m
Final A Results

Elise CHRISTIE
2:54.369

Marianne ST-GELAIS
2:54.381

SHIM Suk Hee
2:54.424

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Arianna FONTANA
2:54.817
5
CHOI Min Jeong
3:05.257
KIM Ji Yoo
PEN

 Author| Post time: 11-3-2017 16:18
| Show all posts
Men's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-14th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
2:25.223
2
Daan BREEUWSMA
2:25.267
3
Charles HAMELIN
2:25.269
4
Charle COURNOYER
2:25.280
5
Keita WATANABE
2:25.468
6
Ryosuke SAKAZUME
2:26.686

 Author| Post time: 11-3-2017 16:21
| Show all posts
Men's 1500m
Final A Results

SIN da Woon
2:16.919

Samuel GIRARD
2:16.982

SEO Yi Ra
2:17.051

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Victor AN
2:17.057
5
Sjinkie KNEGT
2:17.063
6
Shaolin Sandor LIU
2:17.204
7
Viktor KNOCH
2:17.265
8
J R CELSKI
2:17.981

 Author| Post time: 11-3-2017 17:54
| Show all posts
Women's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
43.521
2
KIM Ji Yoo
43.805
3
ZANG Yize
44.331
4
Kathryn THOMSON
44.398
5
Rianne de VRIES
NoTime


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
44.253
2
Natalia MALISZEWSKA
44.566
3
Ekaterina KONSTANTINOVA
44.685
4
Petra JASZAPATI
44.719
5
Magdalena WARAKOMSKA
44.931
6
Arianna FONTANA
NoTime


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
43.770
2
Marie-Eve DROLET
43.942
3
Yara van KERKHOF
43.959
4
Anna SEIDEL
46.036
5
Sofia PROSVIRNOVA
NoTime


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
43.731
2
FAN Kexin
43.833
3
GUO Yihan
43.921
4
Suzanne SCHULTING
43.988
5
Bianca WALTER
44.312

 Author| Post time: 11-3-2017 18:01
| Show all posts
Men's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
41.151
2
Samuel GIRARD
41.229
3
Charle COURNOYER
41.332
4
Denis NIKISHA
41.440
5
Ryosuke SAKAZUME
41.548


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
41.808
2
Shaolin Sandor LIU
41.861
3
HAN Tianyu
42.056
4
John-Henry KRUEGER
42.103
5
LEE Jung Su
42.170


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Victor AN
41.772
2
Viktor KNOCH
41.931
3
Hyun Woo (Andy) JUNG
42.086
4
REN Ziwei
51.342ADV
5
Semen ELISTRATOV
NoTime


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEO Yi Ra
41.495
2
Shaoang LIU
41.606
3
Charles HAMELIN
41.681
4
Keita WATANABE
42.939
5
Dylan HOOGERWERF
NoTime

 Author| Post time: 11-3-2017 18:14
| Show all posts
Women's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
43.413
2
KIM Ji Yoo
43.821
CHOI Min Jeong
PEN
Natalia MALISZEWSKA
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
43.772
2
FAN Kexin
43.859
3
SHIM Suk Hee
43.933
4
Marie-Eve DROLET
44.235

 Author| Post time: 11-3-2017 18:18
| Show all posts
Men's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Sjinkie KNEGT
41.220
2
Samuel GIRARD
41.280
3
Shaoang LIU
41.637
4
Shaolin Sandor LIU
41.876
5
REN Ziwei
42.104


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
41.473
2
SEO Yi Ra
41.520
3
Victor AN
41.548
4
Viktor KNOCH
41.771

 Author| Post time: 11-3-2017 18:19
| Show all posts
Women's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-6th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHIM Suk Hee
44.396
2
Marie-Eve DROLET
44.910

 Author| Post time: 11-3-2017 18:22
| Show all posts
Women's 500m
Final A Results

FAN Kexin
43.605

Marianne ST-GELAIS
43.630

KIM Ji Yoo
43.744

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Elise CHRISTIE
43.835

 Author| Post time: 11-3-2017 18:24
| Show all posts
Men's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktor KNOCH
41.845
2
Shaoang LIU
41.935
3
Victor AN
42.031
4
Shaolin Sandor LIU
42.038

 Author| Post time: 11-3-2017 18:25
| Show all posts
Men's 500m
Final A Results

Sjinkie KNEGT
41.832

WU Dajing
41.891

SEO Yi Ra
42.036

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Samuel GIRARD
43.680

 Author| Post time: 11-3-2017 18:31
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Heay will qualify for the Final B

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ayuko ITO
Hitomi SAITO
Moemi KIKUCHI
Sumire KIKUCHI
4:16.898
2
FAN Kexin
QU Chunyu
GUO Yihan
ZANG Yize
4:30.672
Arianna FONTANA
Cecilia MAFFEI
Martina VALCEPINA
Lucia PERETTI
PEN
SHIM Suk Hee
CHOI Min Jeong
KIM Ji Yoo
KIM Geon Hee
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jorien ter MORS
Yara van KERKHOF
Lara van RUIJVEN
Suzanne SCHULTING
4:14.782
2
Bernadett HEIDUM
Andrea KESZLER
Sara Luca BACSKAI
Petra JASZAPATI
4:14.875
3
Marie-Eve DROLET
Valerie MALTAIS
Marianne ST-GELAIS
Kasandra BRADETTE
4:14.923
4
Tatiana BORODULINA
Evgeniya ZAKHAROVA
Sofia PROSVIRNOVA
Ekaterina KONSTANTINOVA
4:16.666

 Author| Post time: 11-3-2017 18:36
| Show all posts
Men's 5000m Relay
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Heay will qualify for the Final B

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WU Dajing
XU Hongzhi
HAN Tianyu
REN Ziwei
6:48.126
2
Viktor KNOCH
Csaba BURJAN
Shaolin Sandor LIU
Shaoang LIU
6:48.251
3
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
Aydar BEKZHANOV
Abzal AZHGALIYEV
Denis NIKISHA
6:48.902
4
Charles HAMELIN
Charle COURNOYER
Samuel GIRARD
Pascal DION
7:03.446


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
Vladimir GRIGOREV
Victor AN
Alexander SHULGINOV
6:59.480
2
Daan BREEUWSMA
Sjinkie KNEGT
Itzhak de LAAT
Dennis VISSER
6:59.486
3
LEE Jung Su
SEO Yi Ra
HAN Seung Soo
LIM Kyoung Won
6:59.713
4
J R CELSKI
John-Henry KRUEGER
Thomas Insuk HONG
Keith CARROLL
6:59.741

 Author| Post time: 12-3-2017 12:36
| Show all posts
Women's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 22nd-45th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Magdalena WARAKOMSKA
1:49.390
2
Katarina BURIC
1:51.311
3
LIN Yu-Tzu
1:51.319
4
Cheyenne GOH
1:52.591


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucia PERETTI
1:46.735
2
Agne SEREIKAITE
1:47.188
3
Erika LINDGREN
1:47.566
4
Alica PORUBSKA
1:47.667


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Michaela SEJPALOVA
1:39.474
2
Mariia UZAKOVA
1:39.813
3
Gabriella HACHEM
1:39.949
Vera TRYBUL
PEN


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Natalia MALISZEWSKA
1:38.669
2
Kathryn THOMSON
1:40.409
3
Katerina NOVOTNA
1:56.455
Katrin MANOILOVA
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charlotte GILMARTIN
1:33.431
2
Andrea KESZLER
1:33.714
3
Sumire KIKUCHI
1:33.827
4
Yara van KERKHOF
1:33.845


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kim BOUTIN
1:35.450
2
Anastassiya KRESTOVA
1:35.914
3
Moemi KIKUCHI
1:35.933
4
Hanne DESMET
1:36.055

 Author| Post time: 12-3-2017 13:02
| Show all posts
Men's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-52nd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Volodymyr HANDEI
1:48.675
2
Ivan MARTINIC
1:48.899
3
Ivan MOJSILOVIC
1:49.825
4
de Vin WONG
1:50.275


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Salvijus RAMANAUSKAS
1:59.827
2
Lucas NG
2:00.474
3
Matej FILIP
2:00.598
4
CHU Sidney K
2:00.706


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Zachary BIGGS
1:33.239
2
Christoph SCHUBERT
1:33.381
3
Ryan McANUFF
1:33.472
4
SU Jun-Peng
1:34.143


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tunay SIMSEK
1:36.315
2
Sebastian CANO
1:44.260
3
Edin BRANKOVIC
1:48.055
Dominic ANDERMANN
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Andrea CASSINELLI
1:34.007
2
Pierre BODA
1:34.601
3
Gert-Jan GOEMINNE
1:34.648
4
Dimitar GEORGIEV
1:35.084


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rafal ANIKEJ
1:31.274
2
Jens ALMEY
1:31.675
3
Maksim SIARHEYU
1:31.801
Jacob JANSSON
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tommaso DOTTI
1:32.841
2
Joshua CHEETHAM
1:33.814
3
Einar AGDESTEIN
1:34.345
Roberts ZVEJNIEKS
PEN


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Keita WATANABE
1:28.100
2
Thibaut FAUCONNET
1:28.230
3
Denis NIKISHA
1:28.445
4
Tristan NAVARRO
1:28.512

 Author| Post time: 12-3-2017 15:20
| Show all posts
Women's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
1:30.535
2
Suzanne SCHULTING
1:30.538
3
GUO Yihan
1:30.818
4
Deanna LOCKETT
1:30.921
5
Anna SEIDEL
1:31.163


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Min Jeong
1:30.258
2
SHIM Suk Hee
1:30.330
3
Rianne de VRIES
1:30.486
4
Tifany HUOT MARCHAND
1:30.600
5
Jessica KOOREMAN
1:30.761


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
1:33.319
2
Arianna FONTANA
1:33.568
3
Veronique PIERRON
1:34.381
4
Petra JASZAPATI
2:01.093ADV
5
Hitomi SAITO
2:01.135
Ekaterina KONSTANTINOVA
PEN


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
1:31.465
2
ZANG Yize
1:32.046
3
Sofia PROSVIRNOVA
1:32.560
4
Marie-Eve DROLET
1:32.589
5
Bianca WALTER
1:33.228

 Author| Post time: 12-3-2017 15:28
| Show all posts
Men's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charle COURNOYER
1:26.064
2
Dylan HOOGERWERF
1:26.122
3
SEO Yi Ra
1:26.163
4
Vladislav BYKANOV
1:26.190
5
WU Dajing
1:26.621


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
J R CELSKI
1:25.636
2
HAN Tianyu
1:25.950
3
SIN da Woon
1:49.714
4
Daan BREEUWSMA
NoTimeADV
Viktor KNOCH
PEN


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
1:25.731
2
LEE Jung Su
1:25.781
3
Shaoang LIU
1:25.962
4
Sjinkie KNEGT
1:26.171
5
REN Ziwei
1:26.978


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
1:26.194
2
Samuel GIRARD
1:26.261
3
Charles HAMELIN
1:26.286ADV
4
Ryosuke SAKAZUME
1:26.408
Victor AN
PEN

 Author| Post time: 12-3-2017 15:48
| Show all posts
Women's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marianne ST-GELAIS
1:31.180
2
Suzanne SCHULTING
1:31.252
3
KIM Ji Yoo
1:31.354
4
Petra JASZAPATI
1:31.454
5
Arianna FONTANA
1:32.356


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Elise CHRISTIE
1:29.971
2
Rianne de VRIES
1:30.571
3
GUO Yihan
1:30.709
4
CHOI Min Jeong
1:30.892ADV
5
ZANG Yize
1:35.299
SHIM Suk Hee
PEN

 Author| Post time: 12-3-2017 15:53
| Show all posts
Men's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Semen ELISTRATOV
1:25.647
2
HAN Tianyu
1:25.752
3
Shaoang LIU
1:25.994ADV
4
J R CELSKI
2:02.293
5
Daan BREEUWSMA
2:05.508
Samuel GIRARD
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Charles HAMELIN
1:25.182
2
SEO Yi Ra
1:25.232
3
LEE Jung Su
1:25.371
4
Shaolin Sandor LIU
1:25.536
5
Dylan HOOGERWERF
1:26.355
Charle COURNOYER
PEN

 Author| Post time: 12-3-2017 16:11
| Show all posts
Women's 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KIM Ji Yoo
1:56.244
2
Petra JASZAPATI
1:56.781
GUO Yihan
PEN

 Author| Post time: 12-3-2017 16:13
| Show all posts
Women's 1000m
Final A Results

Elise CHRISTIE
1:30.818

Marianne ST-GELAIS
1:31.145

Suzanne SCHULTING
1:31.597

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Rianne de VRIES
1:31.805
CHOI Min Jeong
PEN

 Author| Post time: 12-3-2017 16:37
| Show all posts
Men's 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Shaolin Sandor LIU
1:41.123
2
J R CELSKI
1:41.266
3
LEE Jung Su
1:41.292

 Author| Post time: 12-3-2017 16:39
| Show all posts
Men's 1000m
Final A Results

SEO Yi Ra
1:25.550

Shaoang LIU
1:25.732

Charles HAMELIN
1:25.829

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HAN Tianyu
1:25.931
5
Semen ELISTRATOV
1:57.809

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

17-5-2022 06:18 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list