|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Shooting at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
Post time: 28-8-2016 13:04
| Show all posts |Read mode
Shooting at the Summer Olympic Games 2016

Rio de Janeiro (BRA) - 6 August 2016 - 14 August 2016




Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, August 6th
08:30 Women's 10m Air Rifle Qualification
10:30 Women's 10m Air Rifle Final
13:00 Men's 10m Air Pistol Qualification
15:30 Men's 10m Air Pistol Final


Sunday, August 7th
09:00 Women's 10m Air Pistol Qualification
09:00 Women's Trap Qualification
09:30 Men's Trap Qualification, Day 1
11:00 Women's 10m Air Pistol Final
15:00 Women's Trap Semifinal
Following
Women's Trap Bronze Medal Match
Following
Women's Trap Gold Medal Match


Monday, August 8th
09:00 Men's 10m Air Rifle Qualification
09:30 Men's Trap Qualification, Day 2
12:00 Men's 10m Air Rifle Final
15:00 Men's Trap Semifinal
Following
Men's Trap Bronze Medal Match
Following
Men's Trap Gold Medal Match


Tuesday, August 9th
09:00 Women's 25m Pistol Qualification, Precision Stage (Event 1/2)
12:00 Women's 25m Pistol Qualification, Rapid Fire Stage (Event 2/2)
15:30 Women's 25m Pistol Semifinal
Following
Women's 25m Pistol Bronze Medal Match
Following
Women's 25m Pistol Gold Medal Match


Wednesday, August 10th
09:00 Men's 50m Pistol Qualification
09:00 Men's Double Trap Qualification
12:00 Men's 50m Pistol Final
15:00 Men's Double Trap Semifinal
Following
Men's Double Trap Bronze Medal Match
Following
Men's Double Trap Gold Medal Match


Thursday, August 11th
09:00 Women's 50m Rifle 3 Positions Qualification
12:00 Women's 50m Rifle 3 Positions Final


Friday, August 12th
09:00 Men's 50m Rifle Prone Qualification
09:00 Women's Skeet Qualification
09:30 Men's Skeet Qualification, Day 1
11:00 Men's 50m Rifle Prone Final
12:15 Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification, Stage 1/2
15:00 Women's Skeet Semifinal
Following
Women's Skeet Bronze Medal Match
Following
Women's Skeet Gold Medal Match


Saturday, August 13th
09:00 Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification, Stage 2/2
09:30 Men's Skeet Qualification, Day 2
12:30 Men's 25m Rapid Fire Pistol Final
15:00 Men's Skeet Semifinal
Following
Men's Skeet Bronze Medal Match
Following
Men's Skeet Gold Medal Match


Sunday, August 14th
09:00 Men's 50m Rifle 3 Positions Qualification
13:00 Men's 50m Rifle 3 Positions Final
 Author| Post time: 28-8-2016 13:11
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Italy
4
3
0
7
2
Germany
3
1
0
4
3
China
1
2
4
7
4
South Korea
1
1
0
2
4
Vietnam
1
1
0
2
6
United States
1
0
2
3
7
Greece
1
0
1
2
7
Individual Olym. A.
1
0
1
2
9
Australia
1
0
0
1
9
Croatia
1
0
0
1
11
Russia
0
2
2
4
12
France
0
1
1
2
13
Brazil
0
1
0
1
13
New Zealand
0
1
0
1
13
Sweden
0
1
0
1
13
Ukraine
0
1
0
1
17
Great Britain
0
0
2
2
18
North Korea
0
0
1
1
18
Switzerland
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
15
15
15
45


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Italy
4
3
0
7
2
Germany
3
1
0
4
3
China
1
2
4
7
4
South Korea
1
1
0
2
4
Vietnam
1
1
0
2
6
United States
1
0
2
3
7
Greece
1
0
1
2
7
Individual Olym. A.
1
0
1
2
9
Australia
1
0
0
1
9
Croatia
1
0
0
1
11
Russia
0
2
2
4
12
France
0
1
1
2
13
Brazil
0
1
0
1
13
New Zealand
0
1
0
1
13
Sweden
0
1
0
1
13
Ukraine
0
1
0
1
17
Great Britain
0
0
2
2
18
North Korea
0
0
1
1
18
Switzerland
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
15
15
15
45

 Author| Post time: 28-8-2016 13:16
| Show all posts
Women's 10m Air Rifle
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DU Li
420.7OR
2
ENGLEDER Barbara
420.3
3
AHMADI Elaheh
417.8
4
VDOVINA Daria
417.4
5
SCHERER Sarah
416.8
6
THRASHER Virginia
416.3
7
PEJCIC Snjezana
416.0
8
YI Siling
415.9
9
KALNYSH Natallia
415.8
10
HOFMANN Olivia
415.7
11
KHEDMATI Najmeh
415.7
12
ANDUSIC MAKSIMOVIC Ivana
415.4
13
GSCHWANDTNER Selina
414.8
14
GANKHUYAG Nandinzaya
414.8
15
MCINTOSH Jennifer
414.7
16
CHRISTEN Nina
414.7
17
DVORSAK Ziva
414.7
18
MAZUROVA Nikola
414.4
19
PARK Hae Mi
414.4
20
RUSSO Fernanda
414.4
21
HORNUNG Sarah
414.3
22
MISKOLCZI Julianna
414.0
23
GUSTIN Valentina
413.9
24
ZUMAYA FLORES Goretti Alejandra
413.9
25
SER Xiang Wei Jasmine
413.5
26
ARSOVIC Andrea
413.5
27
HASHAD Shimaa
413.2
28
SOHAIL Minhal
413.2
29
NAGAY Agnieszka
412.8
30
WESTERHEIM Malin
412.2
31
DE LA CRUZ Eglys Yahima
412.1
32
BRUNS Adela
411.8
33
ZUBLASING Petra
411.6
34
CHANDELA Apurvi
411.6
35
DJEKANOVIC Tatjana
410.8
36
KIM Eunhye
410.8
37
KOROL Yelizaveta
410.6
38
NIELSEN Stine
410.1
39
HENS Jennifer
410.1
40
BOGACKA Sylwia
409.1
41
FOURNEL Amelia Rosa
407.9
42
BALABAN Nina
407.7
43
MERCADO MARTINEZ Yarimar
406.6
44
GARCIA KRADOLFER Carina Ana
405.6
45
KUNZANG Lenchu
404.9
46
PEREZ Dianelys
403.5
47
PAUL Ayonika
403.0
48
RAMA Urata
402.3
49
MEKHIMAR Hadir
401.3
50
BUDAG Rosane Sibele
396.9
51
BARRUGUES ALVINA Esther
396.9

 Author| Post time: 28-8-2016 13:26
| Show all posts
Women's 10m Air Rifle
Final Results

THRASHER Virginia
208.0FOR

DU Li
207.0

YI Siling
185.4

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ENGLEDER Barbara
165.0
5
VDOVINA Daria
143.5
6
AHMADI Elaheh
122.5
7
PEJCIC Snjezana
102.0
8
SCHERER Sarah
78.6

 Author| Post time: 28-8-2016 13:30
| Show all posts
Men's 10m Air Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PANG Wei
590-27x
2
JIN Jongoh
584-24x
3
TUZINSKY Juraj
582-23x
4
HOANG Xuan Vinh
581-18x
5
GIORDANO Giuseppe
580-24x
6
RAI Jitu
580-22x
7
WU Felipe Almeida
580-19x
8
GONTCHAROV Vladimir
580-17x
9
GRGIC Dimitrije
579-20x
10
CARRERA Pablo
579-18x
11
COSTA Joao
578-21x
12
BROWN Will
577-23x
13
ALMEIDA Julio
577-20x
14
OMELCHUK Oleh
577-20x
15
LUNEV Ruslan
577-19x
16
PU Qifeng
577-19x
17
KIM Song Guk
577-18x
18
SHI Jay
577-17x
19
LEE Daemyung
577-12x
20
SINGH Gurpreet
576-21x
21
DIKEC Yusuf
576-17x
22
MATSUDA Tomoyuki
576-14x
23
ISSACHENKO Vladimir
575-19x
24
KELES Ismail
575-18x
25
MIKEC Damir
575-18x
26
TRAN Quoc Cuong
575-16x
27
KIM Jong Su
575-15x
28
WONG Guanjie Johnathan
574-17x
29
MACHAVARIANI Tsotne
574-16x
30
ABDEL RAZEK Samy
574-14x
31
ISAKOV Vladimir
574-12x
32
ALANAZI Atallah
573-18x
33
NAUNG Ye Tun
572-19x
34
DONKOV Samuil
572-19x
35
KOROSTYLOV Pavlo
572-14x
36
BLACKBURN Blake
570-10x
37
GRAU POTRILLE Jorge
569-16x
38
KOPP Pavol
569-12x
39
LACAYO PALADINO Rafael Antonio
569-8x
40
YUNUSMETOV Rashid
567-16x
41
DANILUK Piotr
567-14x
42
TATRAI Miklos
567-9x
43
CARRILLO Marko
566-11x
44
REPACHOLI Daniel
565-13x
45
MOHAMED Ahmed
564-13x
46
MUNOZ HIDALGO David
563-15x

 Author| Post time: 28-8-2016 13:37
| Show all posts
Men's 10m Air Pistol
Final Results

HOANG Xuan Vinh
202.5FOR

WU Felipe Almeida
202.1

PANG Wei
180.4

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TUZINSKY Juraj
159.4
5
JIN Jongoh
139.8
6
GIORDANO Giuseppe
118.4
7
GONTCHAROV Vladimir
98.9
8
RAI Jitu
78.7

 Author| Post time: 28-8-2016 13:41
| Show all posts
Women's 10m Air Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BATSARASHKINA Vitalina
390-14x
2
KORSHUNOVA Ekaterina
387-14x
3
KORAKAKI Anna
387-12x
4
ZAVALA VAZQUEZ Alejandra
387-10x
5
ELHODHOD Afaf
386-09x
6
VELICKOVIC Bobana
385-12x
7
ZHANG Mengxue
384-12x
8
FRANQUET Sonia
384-07x
9
CHARNI Olfa
384-06x
10
GOBERVILLE Celine
383-11x
11
ARUNOVIC Zorana
382-16x
12
JO Yong Suk
381-12x
13
TIRODE Stephanie
381-08x
14
SIDHU Heena
380-13x
15
KWAK Junghye
380-12x
16
CHAIKA Viktoria
380-11x
17
TOBAI SIKE Renata
380-10x
18
KIM Minjung
380-09x
19
WU Chia Ying
380-08x
20
OTRYAD Gundegmaa
379-14x
21
SEBGHATOLLAHI Golnoush
379-13x
22
BEZZINA Eleanor
379-10x
23
BRES Klaudia
379-10x
24
YAUHLEUSKAYA Lalita
379-09x
25
KARSCH Monika
379-06x
26
AL BALUSHI Wadha
379-05x
27
PRUCKSAKORN Tanyaporn
378-13x
28
KOSTEVYCH Olena
378-12x
29
PATERSON Lydia
378-12x
30
GUO Wenjun
378-11x
31
YU Ai Wen
378-10x
32
TSOGBADRAKH Munkhzul
378-06x
33
MAROVIC Marija
377-11x
34
SALUKVADZE Nino
377-09x
35
DIETHELM GERBER Heidi
376-11x
36
EGRI Viktoria
376-07x
37
TEO Shun Xie
375-09x
38
KIEJKO Lynda
374-09x
39
KLAISUBAN Pim-On
373-06x
40
SHEHAJ BEKURTI Enkelejda
372-05x
41
BONEVA Antoaneta
371-08x
42
SATO Akiko
369-05x
43
GALIABOVITCH Elena
369-04x
44
CASTRO Lilian
366-05x

 Author| Post time: 28-8-2016 13:45
| Show all posts
Women's Trap
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCANLAN Laetisha
70
2
ROSSI Jessica
69
3
GALVEZ Fatima
69
4
COGDELL Corey
68
5
ROONEY Natalie
68
6
SKINNER Catherine
67+2
7
MEYER Cynthia
67+1
8
DMITRIYENKO Mariya
66
9
AHRENS Gaby Diana
66
10
MAKELA-NUMMELA Satu
66
11
RABAYA Ekaterina
65
12
PAK Yong Hui
65
13
PERILLI Arianna
65
14
BASSIL Ray
65
15
CHEN Fang
64
16
PERILLI Alessandra
63
17
LIN Yi Chun
62
18
BARSUK Tatiana
62
19
BECKMANN Jana
61
20
NAKAYAMA Yukie
61
21
EIXEIRA Janice
60

 Author| Post time: 28-8-2016 13:50
| Show all posts
Men's Trap
Qualification Results after Day 1
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FABBRIZI Massimo
75
2
LING Edward
73
3
PELLIELO Giovanni
73
4
GLASNOVIC Josip
72
5
KOSTELECKY David
72
6
ILNAM Yavuz
71
7
SCHMITS Roberto
71
8
KAMAR Ahmed
70
9
ALMUDHAF Khaled
70
10
TORNROOS Vesa
69
11
VARGA Erik
69
12
VELLA Adam
69
13
FERNANDEZ Alberto
69
14
ALIPOV Alexey
68
15
LORENZO Eduardo Jose
68
16
MOTTET Maxime
68
17
SANDHU Manavjit Singh
68
18
CERNOGORAZ Giovanni
67
19
CHENAI Kynan
67
20
KABLE Glenn
67
21
KOVACOCY Marian
67
22
CARO GUARNIERI Danilo
67
23
AL FAIHAN Abdulrahman
67
24
KEBAPCI Erdinc
66
25
MEHELBA Abdel Aziz
66
26
MACEK Bostjan
66
27
ILES-CREVATIN Mitchell
65
28
RAMAH Mohamed
64
29
YANG Kun-Pi
64
30
BOZA Francisco
62
31
DE LEIRIA E SILVA Joao Paulo
61
32
BORELLO Fernando
61
33
SELVA Stefano
57

 Author| Post time: 28-8-2016 14:04
| Show all posts
Women's 10m Air Pistol
Final Results

ZHANG Mengxue
199.4FOR

BATSARASHKINA Vitalina
197.1

KORAKAKI Anna
177.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZAVALA VAZQUEZ Alejandra
157.1
5
ELHODHOD Afaf
137.1
6
FRANQUET Sonia
116.5
7
VELICKOVIC Bobana
96.4
8
KORSHUNOVA Ekaterina
73.5

 Author| Post time: 28-8-2016 16:13
| Show all posts
Women's Trap
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKINNER Catherine
14
2
ROONEY Natalie
13+1
3
COGDELL Corey
13+0
4
GALVEZ Fatima
12
5
SCANLAN Laetisha
10
6
ROSSI Jessica
10

 Author| Post time: 28-8-2016 16:18
| Show all posts
Women's Trap
Final Results

SKINNER Catherine
12Gold Medal Race

ROONEY Natalie
11Gold Medal Race

COGDELL Corey
13+1|Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GALVEZ Fatima
13+0|B.M.R.

 Author| Post time: 28-8-2016 16:23
| Show all posts
Men's 10m Air Rifle
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CAMPRIANI Niccolo
630.2OR
2
MASLENNIKOV Vladimir
629.0
3
GORSA Petar
628.0
4
KULISH Serhiy
627.0
5
TSARKOV Oleh
626.2
6
SIDI Peter
625.9
7
BINDRA Abhinav
625.7
8
CHARHEIKA Illia
625.5
9
CAO Yifei
625.5
10
HANSEN Are
624.4
11
KIM Hyeonjun
624.4
12
STEFANOVIC Milutin
624.3
13
PENI Istvan
624.0
14
RICHTER Sergey
623.8
15
SCHMIRL Alexander
623.7
16
KAMENSKIY Sergey
623.2
17
BUBNOVICH Vitali
622.9
18
JUSTUS Julian
622.8
19
MOLDOVEANU Alin George
622.7
20
OKADA Naoya
622.6
21
KOZENIESKY Lucas
622.3
22
NOROUZIYAN Pourya
622.2
23
NARANG Gagan
621.7
24
BABAYAN Hrachik
621.5
25
BAKI Abdullah Hel
621.2
26
SAUVEPLANE Valerian
621.1
27
DIAZ Jorge
620.9
28
SKOROVAROV Vadim
620.9
29
JANKER Michael
620.8
30
DE NICOLO Marco
620.5
31
YANG Haoran
620.5
32
RUMPLER Gernot
620.4
33
SEBIC Milenko
620.0
34
LOWE Daniel
620.0
35
NEPEJCHAL Filip
619.9
36
YAMASHITA Toshikazu
619.5
37
SAMPSON Dane
619.3
38
MONNIER Jeremy
618.5
39
TALAT Hamada
618.2
40
BRYHN Ole Kristian
617.9
41
TORTUNGPANICH Napis
617.4
42
RIZOV Anton
617.3
43
JEONG Jigeun
616.7
44
YURKOV Yuriy
615.3
45
IEMMA HERNANDEZ Julio Cesar
612.7
46
ROSSITER Jack
612.4
47
BOUAOUD Chafik
612.1
48
ESTPINAN Reinier
610.0
49
MOLERIO QUINTANA Alexander
607.2
50
SAMARAKOON Mangala
589.6

 Author| Post time: 28-8-2016 16:31
| Show all posts
Men's Trap
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PELLIELO Giovanni
122
2
LING Edward
120
3
GLASNOVIC Josip
120
4
KAMAR Ahmed
119
5
KOSTELECKY David
118
6
FABBRIZI Massimo
118
7
ALIPOV Alexey
117
8
ALMUDHAF Khaled
117
9
CERNOGORAZ Giovanni
116
10
MOTTET Maxime
116
11
TORNROOS Vesa
116
12
VELLA Adam
115
13
ILNAM Yavuz
115
14
AL FAIHAN Abdulrahman
115
15
SCHMITS Roberto
115
16
SANDHU Manavjit Singh
115
17
FERNANDEZ Alberto
115
18
KOVACOCY Marian
114
19
CHENAI Kynan
114
20
LORENZO Eduardo Jose
114
21
VARGA Erik
114
22
MACEK Bostjan
113
23
KABLE Glenn
112
24
MEHELBA Abdel Aziz
112
25
YANG Kun-Pi
110
26
ILES-CREVATIN Mitchell
110
27
CARO GUARNIERI Danilo
110
28
BOZA Francisco
109
29
KEBAPCI Erdinc
108
30
RAMAH Mohamed
106
31
BORELLO Fernando
105
32
SELVA Stefano
102
33
DE LEIRIA E SILVA Joao Paulo
98

 Author| Post time: 28-8-2016 16:53
| Show all posts
Men's 10m Air Rifle
Final Results

CAMPRIANI Niccolo
206.1FOR

KULISH Serhiy
204.6

MASLENNIKOV Vladimir
184.2

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BINDRA Abhinav
163.8
5
SIDI Peter
142.7
6
CHARHEIKA Illia
121.6
7
GORSA Petar
101.0
8
TSARKOV Oleh
79.7

 Author| Post time: 28-8-2016 17:17
| Show all posts
Men's Trap
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLASNOVIC Josip
15
2
PELLIELO Giovanni
14
3
KOSTELECKY David
13
4
LING Edward
12+3
5
KAMAR Ahmed
12+2
6
FABBRIZI Massimo
11

 Author| Post time: 28-8-2016 17:26
| Show all posts
Men's Trap
Final Results

GLASNOVIC Josip
13+4|Gold Medal Race

PELLIELO Giovanni
13+3|Gold Medal Race

LING Edward
13Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KOSTELECKY David
9B.M.R.

 Author| Post time: 28-8-2016 17:37
| Show all posts
Women's 25m Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHANG Jingjing
592-23x
2
KORAKAKI Anna
584-23x
3
SALUKVADZE Nino
584-18x
4
KARSCH Monika
583-21x
5
BONEVA Antoaneta
583-15x
6
JO Yong Suk
582-22x
7
DIETHELM GERBER Heidi
582-21x
8
KORSHUNOVA Ekaterina
582-21x
9
KIM Jangmi
582-20x
10
CSONKA Zsofia
581-19x
11
TSOGBADRAKH Munkhzul
580-15x
12
OTRYAD Gundegmaa
579-18x
13
BATSARASHKINA Vitalina
578-24x
14
YAUHLEUSKAYA Lalita
578-19x
15
BRES Klaudia
578-17x
16
TOBAI SIKE Renata
577-17x
17
HWANG Seongeun
577-14x
18
YU Ai Wen
577-13x
19
ARUNOVIC Zorana
576-17x
20
SIDHU Heena
576-16x
21
VELICKOVIC Bobana
576-13x
22
KOSTEVYCH Olena
575-18x
23
KLAISUBAN Pim-On
575-12x
24
CHAIKA Viktoria
575-11x
25
ELHODHOD Afaf
573-23x
26
TIRODE Stephanie
573-14x
27
WU Chia Ying
572-20x
28
SEBGHATOLLAHI Golnoush
572-16x
29
TEO Shun Xie
571-17x
30
CHEN Ying
570-23x
31
GALIABOVITCH Elena
569-20x
32
PRUCKSAKORN Tanyaporn
568-14x
33
SHEHAJ BEKURTI Enkelejda
567-20x
34
SATO Akiko
565-13x
35
FRANQUET Sonia
564-15x
36
BEZZINA Eleanor
562-14x
37
PEREZ PENA Andrea
561-11x
38
KIEJKO Lynda
552-08x
39
LAMOLLE Mathilde
550-18x
40
CHARNI Olfa
309-09x

 Author| Post time: 28-8-2016 17:40
| Show all posts
Women's 25m Pistol
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KORAKAKI Anna
19
2
KARSCH Monika
18
3
ZHANG Jingjing
17
4
DIETHELM GERBER Heidi
17
5
KORSHUNOVA Ekaterina
16
6
SALUKVADZE Nino
14
7
JO Yong Suk
12
8
BONEVA Antoaneta
11

 Author| Post time: 28-8-2016 17:46
| Show all posts
Women's 25m Pistol
Final Results

KORAKAKI Anna
8Gold Medal Race

KARSCH Monika
6Gold Medal Race

DIETHELM GERBER Heidi
8Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZHANG Jingjing
4B.M.R.

 Author| Post time: 28-8-2016 17:53
| Show all posts
Men's 50m Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JIN Jongoh
567-12x
2
PANG Wei
565-11x
3
HAN Seungwoo
562-08x
4
GONTCHAROV Vladimir
557-13x
5
KIM Song Guk
557-08x
6
HOANG Xuan Vinh
556-11x
7
KOPP Pavol
556-08x
8
WANG Zhiwei
556-05x
9
CARRERA Pablo
555-12x
10
BROWN Will
555-06x
11
COSTA Joao
554-11x
12
RAI Jitu
554-09x
13
YUNUSMETOV Rashid
553-08x
14
SHI Jay
553-07x
15
MACHAVARIANI Tsotne
552-11x
16
GRGIC Dimitrije
552-08x
17
NAUNG Ye Tun
552-04x
18
MIKEC Damir
551-07x
19
MATSUDA Tomoyuki
550-12x
20
ALANAZI Atallah
550-11x
21
OMELCHUK Oleh
550-10x
22
DIKEC Yusuf
550-10x
23
KOULAKOV Denis
548-09x
24
KIM Jong Su
548-08x
25
NANJAPPA Prakash
547-10x
26
GIORDANO Giuseppe
547-04x
27
GRAU POTRILLE Jorge
546-06x
28
REPACHOLI Daniel
545-10x
29
KELES Ismail
544-05x
30
ALMEIDA Julio
542-07x
31
TRAN Quoc Cuong
542-06x
32
DONKOV Samuil
541-06x
33
TUZINSKY Juraj
541-05x
34
TATRAI Miklos
539-04x
35
CARRILLO Marko
536-06x
36
ISSACHENKO Vladimir
536-04x
37
WONG Guanjie Johnathan
535-04x
38
ABDEL RAZEK Samy
534-06x
39
WU Felipe Almeida
533-03x
40
MUNOZ HIDALGO David
528-09x
41
KNIJNENBURG Rudolf
522-04x

 Author| Post time: 28-8-2016 18:03
| Show all posts
Men's Double Trap
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LOEW Andreas
140OR
2
WILLETT James
140OR
3
KNEALE Tim
139
4
SCOTT Steven
138
5
INNOCENTI Marco
136
6
ALDEEHANI Fehaid
135+12
7
RICHMOND Joshua
135+11
8
HU Binyuan
135+7
9
ALKAABI Khaled
134
10
BROL Enrique
133
11
FOKEEV Vitaly
133
12
PAN Qiang
133
13
MOSIN Vasily
132
14
ELLER Walton
131
15
ALAFASI Ahmad
128
16
BARILLA Antonino
125
17
CHETCUTI William
123
18
DAHLBY Hakan
121
19
NICHOLSON Michael Sean James
119
20
BROL Hebert
116
21
RAMAH Mohamed
115
22
REICHARDT Paulo Bernardo
106

 Author| Post time: 28-8-2016 18:08
| Show all posts
Men's 50m Pistol
Final Results

JIN Jongoh
193.7FOR

HOANG Xuan Vinh
191.3

KIM Song Guk
172.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HAN Seungwoo
151.0
5
WANG Zhiwei
129.4
6
GONTCHAROV Vladimir
111.0
7
KOPP Pavol
91.4
8
PANG Wei
67.2

 Author| Post time: 28-8-2016 18:38
| Show all posts
Men's Double Trap
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALDEEHANI Fehaid
28
2
INNOCENTI Marco
27
3
SCOTT Steven
26+2
4
KNEALE Tim
26+2
5
WILLETT James
26+1
6
LOEW Andreas
25

 Author| Post time: 28-8-2016 18:42
| Show all posts
Men's Double Trap
Final Results

ALDEEHANI Fehaid
26Gold Medal Race

INNOCENTI Marco
24Gold Medal Race

SCOTT Steven
30Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KNEALE Tim
28B.M.R.

 Author| Post time: 28-8-2016 18:46
| Show all posts
Women's 50m Rifle 3 Positions
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZUBLASING Petra
589-29xOR
2
CHRISTEN Nina
586-27x
3
HOFMANN Olivia
586-27x
4
DU Li
586-24x
5
ENGLEDER Barbara
583-28x
6
KHEDMATI Najmeh
583-27x
7
ZHANG Binbin
582-31x
8
BRUNS Adela
582-24x
9
GANKHUYAG Nandinzaya
582-22x
10
DE LA CRUZ Eglys Yahima
581-27x
11
THRASHER Virginia
581-26x
12
PEJCIC Snjezana
580-27x
13
NIELSEN Stine
579-26x
14
ROESKEN Eva
579-24x
15
VDOVINA Daria
579-19x
16
NAGAY Agnieszka
578-28x
17
WESTERHEIM Malin
578-27x
18
MCINTOSH Jennifer
578-23x
19
ANDUSIC MAKSIMOVIC Ivana
578-22x
20
BRIZE Laurence
577-21x
21
KALNYSH Natallia
577-21x
22
MISKOLCZI Julianna
577-20x
23
BOGACKA Sylwia
577-19x
24
MERCADO MARTINEZ Yarimar
576-21x
25
MAZUROVA Nikola
575-26x
26
KOROL Yelizaveta
575-21x
27
JAMBOZORG Mahlagha
574-28x
28
ARSOVIC Andrea
573-16x
29
PEREC Tanja
572-22x
30
DVORSAK Ziva
572-17x
31
FOURNEL Amelia Rosa
571-20x
32
LEE Kyerim
570-26x
33
SCHERER Sarah
570-24x
34
SER Xiang Wei Jasmine
568-23x
35
JANG Geumyoung
568-18x
36
PEREZ Dianelys
568-15x
37
BUDAG Rosane Sibele
550-17x

 Author| Post time: 28-8-2016 18:52
| Show all posts
Women's 50m Rifle 3 Positions
Final Results

ENGLEDER Barbara
458.6FOR

ZHANG Binbin
458.4

DU Li
447.4

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZUBLASING Petra
437.7
5
HOFMANN Olivia
424.5
6
CHRISTEN Nina
414.8
7
BRUNS Adela
404.3
8
KHEDMATI Najmeh
402.3

 Author| Post time: 28-8-2016 19:05
| Show all posts
Men's 50m Rifle Prone
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAMENSKIY Sergey
629.0OR
2
GRIGORYAN Kirill
628.9
3
KIM Jonghyun
628.1
4
BUBNOVICH Vitali
626.2
5
DE NICOLO Marco
626.0
6
CAMPRIANI Niccolo
625.3
7
UEA-AREE Attapon
625.3
8
JUNGHAENEL Henri
624.8
9
GRAFF Cyril
624.3
10
SIDI Peter
623.3
11
KWON Juncheol
623.2
12
TSARKOV Oleh
623.1
13
NARANG Gagan
623.1
14
LOCHBIHLER Jan
623.0
15
RICHTER Sergey
622.6
16
TAYLOR Ryan
622.4
17
MATHIS Thomas
622.4
18
SHCHERBATSEVICH Yury
622.1
19
MCPHAIL Michael
622.0
20
GORSA Petar
621.9
21
PLETIKOSIC Stevan
621.6
22
IEMMA HERNANDEZ Julio Cesar
621.5
23
GRIMMEL Torben
621.4
24
SCHMIRL Alexander
621.4
25
YURKOV Yuriy
621.4
26
RIPPEL Cassio Cesar
621.3
27
RIZOV Anton
621.2
28
BREKNE Odd Arne
620.9
29
TORTUNGPANICH Napis
620.9
30
CAO Yifei
620.8
31
SAMPSON Dane
620.6
32
KULISH Serhiy
620.5
33
NEPEJCHAL Filip
620.5
34
SEBIC Milenko
620.4
35
POTENT Warren
620.0
36
SINGH Chain
619.6
37
BRODMEIER Daniel
619.2
38
ZHAO Shengbo
618.7
39
MONNIER Jeremy
618.6
40
HIGGINS David
617.7
41
YAMASHITA Toshikazu
617.4
42
SZABIAN Norbert
617.3
43
BRYHN Ole Kristian
616.7
44
DARWISH Ahmed
615.0
45
ESTPINAN Reinier
613.6
46
HAJI Mahmood
612.6
47
SAMARAKOON Mangala
601.8

 Author| Post time: 28-8-2016 19:12
| Show all posts
Women's Skeet
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEI Meng
73OR
2
RHODE Kimberly
72
3
BACOSI Diana
72
4
CAINERO Chiara
70
5
HILL Amber
70
6
CRAFT Morgan
69+2
7
SHAKIROVA Albina
69+1
8
GIL Melisa
69+1
9
WEI Ning
68
10
JIEWCHALOEMMIT Sutiya
68
11
WENZEL Christine
68
12
JARMOLINSKA Aleksandra
68
13
TIPPLE Chloe
67
14
ALLEN Elena
64
15
ELEFTHERIOU Andri
64
16
BARTEKOVA Danka
64
17
JONES Aislin
63
18
ISHIHARA Naoko
62
19
CROVETTO CHADID Francisca
62
20
JAHODOVA Libuse
58
21
CARRARO Daniela Matarazzo
58

 Author| Post time: 28-8-2016 19:23
| Show all posts
Men's Skeet
Qualification Results after Day 1
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SVENSSON Marcus
75
2
ALRASHIDI Abdullah
74
3
MEHELBA Azmy
74
4
MILCHEV Mikola
74
5
NILSSON Stefan
74
6
DELAUNAY Eric
73
7
HANSEN Jesper
73
8
TERRAS Anthony
72
9
ADAMS Paul
72
10
KHAN Mairaj Ahmad
72
11
FERGUSON Keith
72
12
HANCOCK Vincent
71
13
ROSSETTI Gabriele
71
14
ALMAKTOUM Saeed
70
15
UPELNIEKS Dainis
70
16
MASKELL Michael
69
17
HABIB Saud
69
18
CHASIKOS Andreas
69
19
THOMPSON Frank
69
20
ASTAKHOV Anton
69
21
GIL Federico
69
22
MITAS Efthimios
69
23
BUCHHEIM Ralf
68
24
BIN FUTTAIS Saif
68
25
LODDE Luigi
68
26
KUNTSCHIK Sebastian
68
27
DONATO Franco
68
28
RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel
68
29
PORTELLA Renato
67
30
AL-ATTIYA Nasser
64
31
RACINSKAS Ronaldas
64
32
HAMAD Rashid
63

 Author| Post time: 28-8-2016 19:30
| Show all posts
Men's 50m Rifle Prone
Final Results

JUNGHAENEL Henri
209.5FOR

KIM Jonghyun
208.2

GRIGORYAN Kirill
187.3

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KAMENSKIY Sergey
165.8
5
BUBNOVICH Vitali
144.2
6
DE NICOLO Marco
123.6
7
CAMPRIANI Niccolo
102.8
8
UEA-AREE Attapon
80.8

 Author| Post time: 28-8-2016 19:35
| Show all posts
Men's 25m Rapid Fire Pistol
Qualification Results after Stage 1/2
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REITZ Christian
296-15x
2
QUIQUAMPOIX Jean
293-11x
3
KOROSTYLOV Pavlo
293-06x
4
ZHANG Fusheng
292-12x
5
MAZZETTI Riccardo
292-10x
6
GEIS Oliver
291-13x
7
LI Yuehong
290-14x
8
PUPO Leuris
290-10x
9
SANDERSON Keith
290-09x
10
SINGH Gurpreet
289-10x
11
KLIMOV Alexei
289-09x
12
AKIYAMA Teruyoshi
288-09x
13
LLAMES Jorge
288-07x
14
LUNEV Ruslan
288-05x
15
DANILUK Piotr
288-05x
16
KIM Junhong
287-08x
17
BASHIR Ghulam Mustafa
287-04x
18
BONDARUK Roman
286-09x
19
DUARTE Emerson
285-09x
20
MILEV Emil
284-07x
21
MORI Eita
284-05x
22
SHABAN Ahmed
278-01x
23
KANG Minsu
276-07x
24
CARRILLO Marko
272-06x
25
OLESK Peeter
270-05x
26
CHAPMAN David
269-09x

 Author| Post time: 28-8-2016 19:41
| Show all posts
Women's Skeet
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CAINERO Chiara
16
2
BACOSI Diana
15
3
WEI Meng
14+4
4
RHODE Kimberly
14+4
5
CRAFT Morgan
14+3
6
HILL Amber
13

 Author| Post time: 28-8-2016 19:54
| Show all posts
Women's Skeet
Final Results

BACOSI Diana
15Gold Medal Race

CAINERO Chiara
14Gold Medal Race

RHODE Kimberly
15+7|Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WEI Meng
15+6|B.M.R.

 Author| Post time: 28-8-2016 20:00
| Show all posts
Men's 25m Rapid Fire Pistol
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
REITZ Christian
592-27xEOR
2
ZHANG Fusheng
590-27x
3
QUIQUAMPOIX Jean
586-19x
4
MAZZETTI Riccardo
586-18x
5
LI Yuehong
584-23x
6
PUPO Leuris
583-19x
7
SINGH Gurpreet
581-24x
8
KIM Junhong
581-19x
9
KLIMOV Alexei
581-16x
10
SANDERSON Keith
580-19x
11
BONDARUK Roman
579-18x
12
MILEV Emil
578-19x
13
DUARTE Emerson
578-19x
14
LLAMES Jorge
577-14x
15
LUNEV Ruslan
575-17x
16
KOROSTYLOV Pavlo
574-18x
17
GEIS Oliver
572-22x
18
BASHIR Ghulam Mustafa
571-12x
19
MORI Eita
570-13x
20
DANILUK Piotr
567-12x
21
KANG Minsu
564-19x
22
AKIYAMA Teruyoshi
564-18x
23
SHABAN Ahmed
562-06x
24
CARRILLO Marko
557-14x
25
OLESK Peeter
553-08x
26
CHAPMAN David
551-18x

Post time: 6-9-2016 14:47
| Show all posts
Men's Skeet
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALRASHIDI Abdullah
123OR
2
SVENSSON Marcus
123OR
3
NILSSON Stefan
122
4
MILCHEV Mikola
122
5
ROSSETTI Gabriele
121+12
6
HANSEN Jesper
121+12
7
DELAUNAY Eric
121+11
8
TERRAS Anthony
121+3
9
KHAN Mairaj Ahmad
121+3
10
FERGUSON Keith
120
11
MEHELBA Azmy
120
12
ASTAKHOV Anton
119
13
MITAS Efthimios
119
14
UPELNIEKS Dainis
119
15
HANCOCK Vincent
119
16
CHASIKOS Andreas
118
17
ALMAKTOUM Saeed
118
18
MASKELL Michael
118
19
ADAMS Paul
118
20
HABIB Saud
117
21
THOMPSON Frank
117
22
PORTELLA Renato
116
23
BUCHHEIM Ralf
116
24
LODDE Luigi
116
25
KUNTSCHIK Sebastian
116
26
RODRIGUEZ MARTINEZ Juan Miguel
116
27
GIL Federico
116
28
DONATO Franco
115
29
BIN FUTTAIS Saif
114
30
RACINSKAS Ronaldas
112
31
AL-ATTIYA Nasser
111
32
HAMAD Rashid
109

Post time: 6-9-2016 14:50
| Show all posts
Men's 25m Rapid Fire Pistol
Final Results

REITZ Christian
34EFOR

QUIQUAMPOIX Jean
30

LI Yuehong
27

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZHANG Fusheng
21
5
PUPO Leuris
18
6
MAZZETTI Riccardo
10

Post time: 6-9-2016 14:52
| Show all posts
Men's Skeet
Semifinal Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Match, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROSSETTI Gabriele
16
1
SVENSSON Marcus
16
3
MILCHEV Mikola
15
4
ALRASHIDI Abdullah
14+4
5
HANSEN Jesper
14+3
6
NILSSON Stefan
14+3

Post time: 6-9-2016 14:53
| Show all posts
Men's Skeet
Final Results

ROSSETTI Gabriele
16Gold Medal Race

SVENSSON Marcus
15Gold Medal Race

ALRASHIDI Abdullah
16Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MILCHEV Mikola
14B.M.R.

Post time: 6-9-2016 14:58
| Show all posts
Men's 50m Rifle 3 Positions
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAMENSKIY Sergey
1184-67xOR
2
BRODMEIER Daniel
1177-57x
3
BRYHN Ole Kristian
1177-56x
4
ZHU Qinan
1176-65x
5
RAYNAUD Alexis
1176-63x
6
VLASOV Fedor
1176-58x
7
LINK Andre
1174-62x
8
CAMPRIANI Niccolo
1174-62x
9
GORSA Petar
1174-55x
10
TSARKOV Oleh
1173-61x
11
SEBIC Milenko
1172-64x
12
PENI Istvan
1172-49x
13
BREKNE Odd Arne
1171-61x
14
KULISH Serhiy
1171-54x
15
HUI Zicheng
1171-54x
16
KIM Jonghyun
1170-61x
17
SCHMIRL Alexander
1170-60x
18
SHCHERBATSEVICH Yury
1170-57x
19
EMMONS Matthew
1169-59x
20
SAMPSON Dane
1169-58x
21
NEPEJCHAL Filip
1169-54x
22
YAMASHITA Toshikazu
1169-53x
23
SINGH Chain
1169-52x
24
SAUVEPLANE Valerian
1168-63x
25
PLETIKOSIC Stevan
1168-63x
26
NOROUZIYAN Pourya
1168-59x
27
DE NICOLO Marco
1168-59x
28
LOWE Daniel
1168-52x
29
YURKOV Yuriy
1167-54x
30
LOCHBIHLER Jan
1166-71x
31
CHARHEIKA Illia
1166-50x
32
KIM Hyeonjun
1165-53x
33
NARANG Gagan
1162-50x
34
SIDI Peter
1162-46x
35
RIZOV Anton
1161-55x
36
RUMPLER Gernot
1161-48x
37
TORTUNGPANICH Napis
1159-55x
38
ESTPINAN Reinier
1157-48x
39
GODWARD Will
1156-41x
40
IEMMA HERNANDEZ Julio Cesar
1155-51x
41
TALAT Hamada
1151-56x
42
MOLERIO QUINTANA Alexander
1146-40x
43
ALKHATRI Hamed Said
1138-40x
44
RIPPEL Cassio Cesar
1129-45x

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

13-8-2022 13:01 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list