|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Short Track Speed Skating ISU European Championships 2017

[Copy link]
Post time: 12-1-2017 11:17
| Show all posts |Read mode
Short Track Speed Skating ISU European Championships 2017

Torino (ITA) - 13 January 2017 - 15 January 2017




Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, January 13th
10:10 Women's 1500m Heats
10:41 Men's 1500m Heats
11:28 Women's 500m Heats
11:46 Men's 500m Heats
12:28 Women's 1000m Heats
12:52 Men's 1000m Heats
14:17 Women's 3000m Relay Heats
14:53 Men's 5000m Relay Heats


Saturday, January 14th
10:30 Women's 1500m Ranking Heats
10:38 Men's 1500m Ranking Heats
11:11 Women's 500m Ranking Heats
11:19 Men's 500m Ranking Heats
14:02 Women's 1500m Semifinals
14:19 Men's 1500m Semifinals
14:51 Women's 1500m Final B
14:51 Women's Overall 1500m (Event 1/4)
Following
Women's 1500m Final A
15:05 Men's 1500m Final B
15:05 Men's Overall 1500m (Event 1/4)
Following
Men's 1500m Final A
15:33 Women's 500m Quarterfinals
15:45 Men's 500m Quarterfinals
16:11 Women's 500m Semifinals
16:19 Men's 500m Semifinals
16:41 Women's 500m Final B
16:41 Women's Overall 500m (Event 2/4)
Following
Women's 500m Final A
16:51 Men's 500m Final B
16:51 Men's Overall 500m (Event 2/4)
Following
Men's 500m Final A
17:15 Women's 3000m Relay Semifinals
17:29 Men's 5000m Relay Semifinals


Sunday, January 15th
11:35 Women's 1000m Ranking Heats
11:45 Men's 1000m Ranking Heats
14:02 Women's 1000m Quarterfinals
14:16 Men's 1000m Quarterfinals
14:46 Women's 1000m Semifinals
14:55 Men's 1000m Semifinals
15:19 Women's 1000m Final B
15:19 Women's Overall 1000m (Event 3/4)
Following
Women's 1000m Final A
15:30 Men's 1000m Final B
15:30 Men's Overall 1000m (Event 3/4)
Following
Men's 1000m Final A
15:54 Women's 3000m
15:54 Women's Overall 3000m (Event 4/4)
16:05 Men's 3000m
16:05 Men's Overall 3000m (Event 4/4)
16:31 Women's 3000m Relay Final B
Following
Women's 3000m Relay Final A
16:39 Men's 5000m Relay Final B
Following
Men's 5000m Relay Final A
 Author| Post time: 13-1-2017 13:06
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Russia
4
4
5
13
2
Italy
4
1
2
7
3
Netherlands
3
1
3
7
4
Hungary
1
6
0
7
5
Great Britain
0
0
1
1
5
Israel
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
12
12
12
36


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Netherlands
3
1
1
5
2
Russia
2
2
3
7
3
Italy
2
1
2
5
4
Hungary
1
4
0
5
5
Great Britain
0
0
1
1
5
Israel
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
8
8
8
24

 Author| Post time: 13-1-2017 13:06
| Show all posts
Women's 1500m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERETTI Lucia
2:40.049
2
THOMSON Kathryn
2:40.090
3
LINDGREN Erika
2:40.187
4
NOVOTNA Katerina
2:40.299
5
DOLGOPOLOVA Mariya
2:44.438


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
2:43.300
2
van KERKHOF Yara
2:43.326
3
UZAKOVA Mariia
2:45.238
4
BURIC Katarina
2:45.459
5
EZZI Ranya
2:45.661


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONSTANTINOVA Ekaterina
2:39.634
2
HUOT MARCHAND Tifany
2:39.708
3
SEREIKAITE Agne
2:39.860
4
YAKIMOVA Anna
2:43.282
5
PORUBSKA Alica
NoTime


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BORODULINA Tatiana
2:41.446
2
MALISZEWSKA Natalia
2:41.513
3
DESMET Hanne
2:41.559
4
POUTSMA Selma
2:41.653
5
TRUSOVA Sandra
2:46.441


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
2:36.480
2
WALTER Bianca
2:36.931
3
KESZLER Andrea
2:37.380
4
IZAFATAVA Maryia
2:40.826

SZOCS Renata
DNS


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
2:48.632
2
GILMARTIN Charlotte
2:48.651
3
VALCEPINA Martina
2:48.868
4
PIERRON Veronique
3:35.083ADV

WARAKOMSKA Magdalena
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JASZAPATI Petra
2:35.477
2
PROSVIRNOVA Sofia
2:35.556
3
MANOILOVA Katrin
2:35.822
4
TRYBUL Vera
2:35.938
5
SEJPALOVA Michaela
2:36.959

 Author| Post time: 13-1-2017 13:23
| Show all posts
Men's 1500m
Heats Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BREEUWSMA Daan
2:32.965
2
DOTTI Tommaso
2:33.026
3
JEANNE Vincent
2:33.283
4
ZVEJNIEKS Roberts
2:33.628
5
TAHTACI Davut
2:34.877
6
WOLFGANG Matthias
2:36.690
7
RAMANAUSKAS Salvijus
2:37.004


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
2:20.142
2
FAUCONNET Thibaut
2:20.434
3
ALMEY Jens
2:21.693
4
SPIEGL Felix
2:22.071
5
NEMIRO Nikita
2:47.671ADV

DUFBERG SUH Fabrice
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
2:33.904
2
AN Victor
2:34.159
3
TREACY Farrell
2:34.403
4
VISCARDI Davide
2:35.157
5
CAKO David
2:39.089

GEORGIEV Dimitar
PEN

IMRE Emil
DNS


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNOCH Viktor
2:32.407
2
LEPAPE Sebastien
2:32.591
3
HOOGERWERF Dylan
2:32.711
4
GOEMINNE Gert-Jan
2:33.716
5
SIARHEYU Maksim
2:33.992
6
BIELECKI Bartosz
2:35.674


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
2:17.731
2
SHULGINOV Alexander
2:19.416
3
KONOPKO Bartosz
2:20.263
4
NASRI Klaudio
2:20.367
5
McANUFF Ryan
2:23.922
6
URLEP Bor Luka
2:29.091
7
RINGER Oliver
2:30.754


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
2:20.562
2
CASSINELLI Andrea
2:20.923
3
CHEETHAM Joshua
2:21.680
4
ANIKIEJ Rafal
2:22.676
5
RYZHOU Yauheni
2:23.737
6
JANSSON Jacob
2:23.758
7
MARTINIC Ivan
2:27.306


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
2:26.220
2
YARDIMCI Firat
2:27.317
3
BRANKOVIC Edin
2:27.573
4
AGDESTEIN Einar
2:29.296
5
NEMIRO Vladyslav
2:29.797
6
MARTINEZ-BLANCH Victor
2:29.879
7
RIETZKE Tom
NoTime

 Author| Post time: 13-1-2017 13:39
| Show all posts
Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIERRON Veronique
44.702
2
JASZAPATI Petra
44.836
3
TRYBUL Vera
44.993
4
BURIC Katarina
46.311
5
DOLGOPOLOVA Mariya
46.731


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
44.135
2
IZAFATAVA Maryia
46.111
3
TRUSOVA Sandra
47.889
4
KONSTANTINOVA Ekaterina
1:02.077ADV

MALISZEWSKA Natalia
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
van KERKHOF Yara
43.827
2
PERETTI Lucia
43.937
3
WARAKOMSKA Magdalena
44.489
4
NOVOTNA Katerina
46.061
5
UZAKOVA Mariia
46.444


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
44.898
2
GILMARTIN Charlotte
44.931
3
SEREIKAITE Agne
45.218
4
HUOT MARCHAND Tifany
45.233
5
PORUBSKA Alica
45.916


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VALCEPINA Martina
44.896
2
POUTSMA Selma
45.097
3
MANOILOVA Katrin
45.716
4
EZZI Ranya
46.511

SZOCS Renata
DNS


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
44.760
2
BORODULINA Tatiana
44.962
3
THOMSON Kathryn
45.081
4
SEJPALOVA Michaela
46.401
5
YAKIMOVA Anna
47.803


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
43.681
2
KESZLER Andrea
43.743
3
WALTER Bianca
45.874
4
DESMET Hanne
46.080
5
LINDGREN Erika
46.726

 Author| Post time: 13-1-2017 13:55
| Show all posts
Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AN Victor
42.075
2
VISCARDI Davide
42.821
3
ALMEY Jens
42.936
4
BIELECKI Bartosz
43.790
5
MARTINIC Ivan
43.949


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
42.021
2
SHULGINOV Alexander
42.028
3
YARDIMCI Firat
42.765
4
RINGER Oliver
45.275


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
41.795
2
CHEETHAM Joshua
42.742
3
TAHTACI Davut
NoTime
4
JEANNE Vincent
NoTime

GEORGIEV Dimitar
DNF


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BREEUWSMA Daan
41.728
2
CASSINELLI Andrea
42.778
3
AGDESTEIN Einar
44.328
4
RIETZKE Tom
NoTime


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
41.714
2
HOOGERWERF Dylan
41.773
3
DOTTI Tommaso
42.098
4
McANUFF Ryan
42.961
5
NASRI Klaudio
43.733


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNOCH Viktor
41.627
2
ZVEJNIEKS Roberts
42.057
3
JANSSON Jacob
42.882
4
CAKO David
43.365

IMRE Emil
DNS


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
41.967
2
SPIEGL Felix
43.112
3
DUFBERG SUH Fabrice
43.568
4
NEMIRO Vladyslav
45.375
5
URLEP Bor Luka
45.646


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONOPKO Bartosz
41.911
2
FAUCONNET Thibaut
42.020
3
BRANKOVIC Edin
44.359
4
WOLFGANG Matthias
44.749


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
41.519
2
RYZHOU Yauheni
42.133
3
ANIKIEJ Rafal
42.515
4
NEMIRO Nikita
45.109
5
MARTINEZ-BLANCH Victor
45.361


Heat 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
41.658
2
TREACY Farrell
42.164
3
GOEMINNE Gert-Jan
42.509
4
SIARHEYU Maksim
44.028
5
RAMANAUSKAS Salvijus
44.741

 Author| Post time: 13-1-2017 14:16
| Show all posts
Women's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
1:35.236
2
WALTER Bianca
1:35.517
3
DESMET Hanne
1:35.869
4
THOMSON Kathryn
1:36.199
5
UZAKOVA Mariia
1:37.144


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
1:34.352
2
SEJPALOVA Michaela
1:35.039
3
EZZI Ranya
1:35.650
4
PORUBSKA Alica
1:45.167ADV

MANOILOVA Katrin
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BORODULINA Tatiana
1:36.524
2
GILMARTIN Charlotte
1:36.954
3
HUOT MARCHAND Tifany
1:37.175
4
IZAFATAVA Maryia
1:37.845

SZOCS Renata
DNS


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KESZLER Andrea
1:29.871
2
PIERRON Veronique
1:30.578
3
SEREIKAITE Agne
1:30.911
4
VALCEPINA Martina
1:31.253
5
WARAKOMSKA Magdalena
1:31.568


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
1:33.620
2
PERETTI Lucia
1:34.156
3
MALISZEWSKA Natalia
1:35.595
4
TRUSOVA Sandra
1:39.524
5
YAKIMOVA Anna
1:44.135


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONSTANTINOVA Ekaterina
1:34.389
2
JASZAPATI Petra
1:34.895
3
POUTSMA Selma
1:35.073
4
DOLGOPOLOVA Mariya
1:40.340
5
LINDGREN Erika
NoTime


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:36.484
2
van KERKHOF Yara
1:36.514
3
TRYBUL Vera
1:36.932
4
NOVOTNA Katerina
1:37.488
5
BURIC Katarina
1:37.813

 Author| Post time: 13-1-2017 14:40
| Show all posts
Men's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DOTTI Tommaso
1:30.522
2
ANIKIEJ Rafal
1:30.722
3
JEANNE Vincent
1:30.800
4
McANUFF Ryan
1:32.123


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
1:26.167
2
KNEGT Sjinkie
1:26.300
3
ALMEY Jens
1:26.967
4
CHEETHAM Joshua
1:28.854
5
MARTINEZ-BLANCH Victor
1:32.890


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNOCH Viktor
1:28.678
2
TREACY Farrell
1:28.843
3
KONOPKO Bartosz
1:29.015
4
ZVEJNIEKS Roberts
1:33.109
5
WOLFGANG Matthias
1:33.443


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHULGINOV Alexander
1:32.019
2
SPIEGL Felix
1:32.174
3
BRANKOVIC Edin
1:34.509

GEORGIEV Dimitar
DNS


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BREEUWSMA Daan
1:29.811
2
GOEMINNE Gert-Jan
1:29.919
3
YARDIMCI Firat
1:30.082
4
VISCARDI Davide
1:31.050
5
RAMANAUSKAS Salvijus
1:32.810


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
1:31.724
2
SIARHEYU Maksim
1:32.364
3
AGDESTEIN Einar
1:33.335
4
NEMIRO Vladyslav
1:34.320
5
URLEP Bor Luka
1:37.439


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
1:30.749
2
MARTINIC Ivan
1:33.235
3
NEMIRO Nikita
1:34.227
4
LEPAPE Sebastien
1:54.280ADV

HOOGERWERF Dylan
PEN


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAUCONNET Thibaut
1:29.913
2
DUFBERG SUH Fabrice
1:30.980
3
TAHTACI Davut
1:33.370
4
CAKO David
1:33.689
5
RINGER Oliver
1:36.076


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AN Victor
1:29.316
2
CASSINELLI Andrea
1:29.528
3
NASRI Klaudio
1:29.624
4
RIETZKE Tom
1:30.516


Heat 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
1:36.192
2
BIELECKI Bartosz
1:37.800
3
JANSSON Jacob
1:38.072ADV

RYZHOU Yauheni
PEN

IMRE Emil
DNS

 Author| Post time: 13-1-2017 19:04
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat and the 2 best 3rd ranked Teams between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIERRON Veronique
HUOT MARCHAND Tifany
POUTSMA Selma
DAUDET Gwendoline
4:18.114
2
FONTANA Arianna
MAFFEI Cecilia
PERETTI Lucia
VALCEPINA Arianna
4:18.139
3
ZAHARIEVA Raya
PENCHEVA Zornica
MANOILOVA Katrin
YAKIMOVA Anna
4:40.371


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
van KERKHOF Yara
van RUIJVEN Lara
de VRIES Rianne
SCHULTING Suzanne
4:12.476
2
MALISZEWSKA Natalia
GAWLICA Oliwia
WARAKOMSKA Magdalena
GRZADKOWSKA Monika
4:22.042
3
NOVOTNA Katerina
KUNCIROVA Michaela
SEJPALOVA Michaela
DOSLA Milada
4:22.123


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KESZLER Andrea
KONYA Zsofia
BACSKAI Sara Luca
JASZAPATI Petra
4:14.088
2
BORODULINA Tatiana
MALAGICH Emina
PROSVIRNOVA Sofia
KONSTANTINOVA Ekaterina
4:14.111
3
IZAFATAVA MaryiaI
ZAFATAVA Hanna
KRASNOVA Ekaterina
TRYBUL Vera
4:25.638
4
MYKHALCHUK Diana
DOLGOPOLOVA Mariya
DAVYDENKO Anna
UZAKOVA Mariia
4:31.999

 Author| Post time: 13-1-2017 19:12
| Show all posts
Men's 5000m Relay
Heats Results
The 1st and 2nd Teams from each Heat and the 2 best 3rd ranked Teams between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZAKHAROV Ruslan
ELISTRATOV Semen
AN Victor
SHULGINOV Alexander
6:46.524
2
FAUCONNET Thibaut
LEPAPE Sebastien
JEANNE Vincent
BEAUCHAMP Paul
6:48.286
3
SIARHEYU Maksim
RYZHOU Yauheni
ARLOU Aliaksandr
VOLKAU Aliaksandr
6:55.653
4
FILIPOWICZ Adam
KONOPKO Bartosz
ANIKIEJ Rafal
BIELECKI Bartosz
7:06.532


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNOCH Viktor
OLAH Bence
BURJAN Csaba
LIU Shaolin Sandor
6:47.634
2
RODIGARI Nicola
CONFORTOLA Yuri
VISCARDI Davide
DOTTI Tommaso
6:49.850
3
YARDIMCI Firat
TAHTACI Davut
SIMSEK Tunay
DENIZ Mukerrem
7:05.966

TSANKOV Tsvetan
ZASTRUGOV Daniel
NASRI Klaudio
GEORGIEV Dimitar
DNS


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BREEUWSMA Daan
KNEGT Sjinkie
de LAAT Itzhak
HOOGERWERF Dylan
6:58.986
2
CHEETHAM Joshua
SIMMS Billy
TREACY Farrell
BURROWS Jack
7:02.014
3
ALMEY Jens
DESMET Stijn
GOEMINNE Gert-Jan
PETRE Ward
7:02.189

 Author| Post time: 14-1-2017 12:29
| Show all posts
Women's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 23rd-32nd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EZZI Ranya
2:53.132
2
PORUBSKA Alica
2:53.622
3
TRUSOVA Sandra
2:53.769
4
DOLGOPOLOVA Mariya
2:53.789


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NOVOTNA Katerina
2:33.695
2
TRYBUL Vera
2:33.822
3
SEJPALOVA Michaela
2:34.192
4
IZAFATAVA Maryia
2:35.472
5
BURIC Katarina
2:35.657
6
YAKIMOVA Anna
2:38.479

 Author| Post time: 14-1-2017 12:39
| Show all posts
Men's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 23rd-43rd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RIETZKE Tom
2:19.367
2
JANSSON Jacob
2:19.733
3
RAMANAUSKAS Salvijus
2:20.169
4
BIELECKI Bartosz
2:21.471
5
MARTINEZ-BLANCH Victor
2:21.504
6
WOLFGANG Matthias
2:22.363
7
RINGER Oliver
2:23.669
8
MARTINIC Ivan
2:24.754
9
URLEP Bor Luka
2:25.454


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIARHEYU Maksim
2:22.175
2
McANUFF Ryan
2:22.287
3
NEMIRO Vladyslav
2:22.500
4
TAHTACI Davut
2:24.737
5
CAKO David
2:40.729

RYZHOU Yauheni
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NASRI Klaudio
2:33.182
2
SPIEGL Felix
2:33.298
3
GOEMINNE Gert-Jan
2:33.565
4
ZVEJNIEKS Roberts
2:34.282
5
AGDESTEIN Einar
3:08.719

ANIKIEJ Rafal
PEN

 Author| Post time: 14-1-2017 12:46
| Show all posts
Women's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 22nd-33th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LINDGREN Erika
46.151
2
YAKIMOVA Anna
46.541
3
UZAKOVA Mariia
46.723
4
DOLGOPOLOVA Mariya
47.733


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PORUBSKA Alica
46.410
2
SEJPALOVA Michaela
46.533
3
EZZI Ranya
46.656
4
BURIC Katarina
47.074


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HUOT MARCHAND Tifany
46.411
2
NOVOTNA Katerina
46.554
3
DESMET Hanne
46.598
4
TRUSOVA Sandra
46.989

 Author| Post time: 14-1-2017 12:55
| Show all posts
Men's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-43rd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RAMANAUSKAS Salvijus
43.927
2
MARTINEZ-BLANCH Victor
44.416
3
URLEP Bor Luka
44.671


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RIETZKE Tom
44.207
2
NASRI Klaudio
44.577
3
MARTINIC Ivan
1:04.132

NEMIRO Vladyslav
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIARHEYU Maksim
43.699
2
NEMIRO Nikita
45.904
3
WOLFGANG Matthias
1:04.973

RINGER Oliver
PEN


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
McANUFF Ryan
42.709
2
BIELECKI Bartosz
42.895
3
CAKO David
43.108
4
TAHTACI Davut
43.184


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALMEY Jens
43.345
2
AGDESTEIN Einar
43.624
3
BRANKOVIC Edin
44.296
4
DUFBERG SUH Fabrice
1:32.207


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANIKIEJ Rafal
42.309
2
GOEMINNE Gert-Jan
42.493
3
YARDIMCI Firat
43.190
3
JANSSON Jacob
43.190

 Author| Post time: 14-1-2017 15:26
| Show all posts
Women's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
2:28.059
2
PROSVIRNOVA Sofia
2:28.158
3
GILMARTIN Charlotte
2:28.303
4
BORODULINA Tatiana
2:28.927
5
SEREIKAITE Agne
2:29.295
6
THOMSON Kathryn
2:30.145
7
UZAKOVA Mariia
2:32.311


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
2:25.426
2
JASZAPATI Petra
2:25.478
3
van KERKHOF Yara
2:25.522
4
de VRIES Rianne
2:25.662
5
DESMET Hanne
2:25.688
6
MALISZEWSKA Natalia
2:27.556
7
LINDGREN Erika
2:35.131


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERETTI Lucia
2:28.599
2
KONSTANTINOVA Ekaterina
2:28.692
3
PIERRON Veronique
2:28.806
4
HUOT MARCHAND Tifany
2:28.946
5
MANOILOVA Katrin
2:29.805
6
VALCEPINA Martina
2:29.904
7
WALTER Bianca
2:30.003
8
KESZLER Andrea
2:30.383

 Author| Post time: 14-1-2017 15:36
| Show all posts
Men's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
2:19.619
2
KNOCH Viktor
2:19.719
3
AN Victor
2:19.844
4
SHULGINOV Alexander
2:20.044
5
ALMEY Jens
2:20.523
6
JEANNE Vincent
2:21.658
7
YARDIMCI Firat
2:22.066


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
2:19.138
2
ELISTRATOV Semen
2:19.248
3
KONOPKO Bartosz
2:20.075
4
FAUCONNET Thibaut
2:20.400
5
CHEETHAM Joshua
2:20.912
6
NEMIRO Nikita
2:23.275
7
CASSINELLI Andrea
2:23.279
8
TREACY Farrell
NoTime


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
2:22.731
2
BYKANOV Vladislav
2:23.207
3
HOOGERWERF Dylan
2:23.343
4
DOTTI Tommaso
2:23.443
5
LEPAPE Sebastien
2:23.606
6
BRANKOVIC Edin
2:25.616
7
BREEUWSMA Daan
2:25.704

 Author| Post time: 14-1-2017 15:41
| Show all posts
Women's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
2:40.430
2
GILMARTIN Charlotte
2:40.458
3
BORODULINA Tatiana
2:40.582
4
van KERKHOF Yara
2:40.623
5
HUOT MARCHAND Tifany
2:40.764
6
PIERRON Veronique
2:40.952

 Author| Post time: 14-1-2017 15:45
| Show all posts
Women's 1500m
Final A Results

FONTANA Arianna
2:28.884

PROSVIRNOVA Sofia
2:29.134

PERETTI Lucia
2:29.231

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SCHULTING Suzanne
2:29.270
5
KONSTANTINOVA Ekaterina
2:29.439
6
JASZAPATI Petra
2:29.479

 Author| Post time: 14-1-2017 20:33
| Show all posts
Men's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AN Victor
2:19.684
2
HOOGERWERF Dylan
2:19.895
3
DOTTI Tommaso
2:20.157
4
SHULGINOV Alexander
2:20.936
5
KONOPKO Bartosz
2:25.874

FAUCONNET Thibaut
PEN

 Author| Post time: 14-1-2017 20:35
| Show all posts
Men's 1500m
Final A Results

ELISTRATOV Semen
2:20.608

LIU Shaoang
2:20.808

BYKANOV Vladislav
2:20.822

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LIU Shaolin Sandor
2:21.453
5
KNOCH Viktor
2:21.878

KNEGT Sjinkie
PEN

 Author| Post time: 14-1-2017 20:43
| Show all posts
Women's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
43.790
2
PROSVIRNOVA Sofia
43.873
3
van KERKHOF Yara
43.919
4
WALTER Bianca
44.188
5
POUTSMA Selma
44.379


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
44.104
2
GILMARTIN Charlotte
44.241
3
THOMSON Kathryn
44.474
4
PIERRON Veronique
44.593
5
TRYBUL Vera
45.883


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JASZAPATI Petra
44.151
2
PERETTI Lucia
44.250
3
BORODULINA Tatiana
44.304
4
SEREIKAITE Agne
45.375
5
IZAFATAVA Maryia
46.488


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
43.946
2
VALCEPINA Martina
44.093
3
KESZLER Andrea
44.132
4
KONSTANTINOVA Ekaterina
44.254
5
MANOILOVA Katrin
45.382
6
WARAKOMSKA Magdalena
NoTime

 Author| Post time: 14-1-2017 20:50
| Show all posts
Men's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
41.181
2
HOOGERWERF Dylan
41.236
3
CHEETHAM Joshua
42.247
4
SPIEGL Felix
42.265
5
BREEUWSMA Daan
NoTime


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AN Victor
41.156
2
LIU Shaoang
41.173
3
FAUCONNET Thibaut
41.515
4
ZVEJNIEKS Roberts
41.642
5
CASSINELLI Andrea
41.825


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
40.967
2
KNOCH Viktor
41.046
3
KONOPKO Bartosz
41.131
4
LEPAPE Sebastien
41.517
5
VISCARDI Davide
41.873


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
40.951
2
BYKANOV Vladislav
41.609
3
SHULGINOV Alexander
42.002ADV
4
TREACY Farrell
42.337
5
RYZHOU Yauheni
42.402

 Author| Post time: 14-1-2017 20:54
| Show all posts
Women's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de VRIES Rianne
43.935
2
GILMARTIN Charlotte
44.074
3
PROSVIRNOVA Sofia
44.347
4
PERETTI Lucia
44.486


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VALCEPINA Martina
44.720
2
FONTANA Arianna
44.793
3
JASZAPATI Petra
44.918

SCHULTING Suzanne
PEN

 Author| Post time: 14-1-2017 20:57
| Show all posts
Men's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
41.140
2
HOOGERWERF Dylan
41.191
3
ELISTRATOV Semen
41.333
4
KNOCH Viktor
41.460
5
SHULGINOV Alexander
NoTime


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
41.314
2
AN Victor
41.433
3
LIU Shaoang
41.690
4
BYKANOV Vladislav
41.776

 Author| Post time: 14-1-2017 20:59
| Show all posts
Women's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-7th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
44.669
2
PERETTI Lucia
44.778
3
JASZAPATI Petra
44.917

 Author| Post time: 14-1-2017 21:01
| Show all posts
Women's 500m
Final A Results

de VRIES Rianne
44.263

VALCEPINA Martina
44.320

GILMARTIN Charlotte
44.548

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FONTANA Arianna
1:24.147

 Author| Post time: 14-1-2017 21:04
| Show all posts
Men's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
41.571
2
KNOCH Viktor
41.798
3
BYKANOV Vladislav
42.720

LIU Shaoang
PEN

 Author| Post time: 14-1-2017 21:06
| Show all posts
Men's 500m
Final A Results

KNEGT Sjinkie
41.168

HOOGERWERF Dylan
41.549

AN Victor
41.834

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LIU Shaolin Sandor
1:16.713

Post time: 15-1-2017 10:49
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KESZLER Andrea
KONYA Zsofia
BACSKAI Sara Luca
JASZAPATI Petra
4:18.103
2
NOVOTNA Katerina
KUNCIROVA Michaela
SEJPALOVA Michaela
VANKOVA Petra
4:21.940
3
PIERRON Veronique
HUOT MARCHAND Tifany
POUTSMA Selma
DAUDET Gwendoline
4:28.087
4
MALISZEWSKA Natalia
GAWLICA Oliwia
WARAKOMSKA Magdalena
GRZADKOWSKA Monika
4:36.459


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
MAFFEI Cecilia
VALCEPINA Martina
PERETTI Lucia
4:12.838
2
van KERKHOF Yara
van RUIJVEN Lara
de VRIES Rianne
SCHULTING Suzanne
4:21.606
3
IZAFATAVA Maryia
IZAFATAVA Hanna
KRASNOVA Ekaterina
TRYBUL Vera
4:27.909

BORODULINA Tatiana
ZAKHAROVA Evgeniya
PROSVIRNOVA Sofia
KONSTANTINOVA Ekaterina
PEN

Post time: 15-1-2017 10:51
| Show all posts
Men's 5000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
AYRAPETYAN Denis
AN Victor
SHULGINOV Alexander
6:53.381
2
RODIGARI Nicola
CONFORTOLA Yuri
DOTTI Tommaso
CASSINELLI Andrea
7:01.638
3
ALMEY Jens
DESMET Stijn
GOEMINNE Gert-Jan
PETRE Ward
7:16.413

FAUCONNET Thibaut
LEPAPE Sebastien
NAVARRO Tristan
BEAUCHAMP Paul
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNOCH Viktor
OLAH Bence
BURJAN Csaba
LIU Shaolin Sandor
6:56.100
2
BREEUWSMA Daan
KNEGT Sjinkie
de LAAT Itzhak
HOOGERWERF Dylan
6:56.267
3
CHEETHAM Joshua
SIMMS Billy
TREACY Farrell
BURROWS Jack
7:01.107
4
SIARHEYU Maksim
RYZHOU Yauheni
ARLOU Aliaksandr
VOLKAU Aliaksandr
7:06.401

 Author| Post time: 15-1-2017 12:38
| Show all posts
Women's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 22nd-32nd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WARAKOMSKA Magdalena
1:31.735
2
UZAKOVA Mariia
1:35.376
3
BURIC Katarina
1:36.597
4
DOLGOPOLOVA Mariya
1:46.613
5
YAKIMOVA Anna
2:15.186

LINDGREN Erika
DNS


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NOVOTNA Katerina
1:36.754
2
THOMSON Kathryn
1:37.086
3
HUOT MARCHAND Tifany
1:37.203
4
IZAFATAVA Maryia
1:37.846
5
TRUSOVA Sandra
1:41.332

 Author| Post time: 15-1-2017 12:46
| Show all posts
Men's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 23rd-43rd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WOLFGANG Matthias
1:32.070
2
URLEP Bor Luka
1:32.179
3
RINGER Oliver
1:32.181
4
NEMIRO Vladyslav
1:32.252
5
MARTINEZ-BLANCH Victor
1:32.492
6
RAMANAUSKAS Salvijus
1:32.637


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VISCARDI Davide
1:27.526
2
ZVEJNIEKS Roberts
1:27.635
3
McANUFF Ryan
1:27.718
4
CAKO David
1:30.165
5
RIETZKE Tom
1:49.847


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHEETHAM Joshua
1:29.856
2
AGDESTEIN Einar
1:30.019
3
TAHTACI Davut
1:30.136
4
BRANKOVIC Edin
1:30.360
5
NEMIRO Nikita
1:30.525


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALMEY Jens
1:29.331
2
JEANNE Vincent
1:29.477
3
NASRI Klaudio
1:30.018
4
KONOPKO Bartosz
1:30.095
5
YARDIMCI Firat
1:30.462

 Author| Post time: 15-1-2017 16:33
| Show all posts
Women's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FONTANA Arianna
1:31.891
2
van KERKHOF Yara
1:31.901
3
TRYBUL Vera
1:32.722
4
BORODULINA Tatiana
1:32.888
5
POUTSMA Selma
1:32.902


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:31.883
2
DESMET Hanne
1:32.196
3
JASZAPATI Petra
1:32.609ADV
4
EZZI Ranya
1:32.877

PIERRON Veronique
PEN


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERETTI Lucia
1:31.562
2
GILMARTIN Charlotte
1:31.674
3
SEREIKAITE Agne
1:31.914
4
WALTER Bianca
1:32.667
5
PORUBSKA Alica
1:32.714


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONSTANTINOVA Ekaterina
1:30.963
2
KESZLER Andrea
1:31.049
3
MALISZEWSKA Natalia
1:31.253
4
de VRIES Rianne
1:31.307
5
SEJPALOVA Michaela
1:31.704

 Author| Post time: 15-1-2017 16:41
| Show all posts
Men's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
1:26.834
2
LEPAPE Sebastien
1:27.127
3
SPIEGL Felix
1:27.892
4
JANSSON Jacob
1:27.991
5
MARTINIC Ivan
1:29.083

BYKANOV Vladislav
PEN


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
1:26.797
2
AN Victor
1:26.927
3
DUFBERG SUH Fabrice
1:27.618
4
BIELECKI Bartosz
1:29.506
5
TREACY Farrell
2:08.992ADV

CASSINELLI Andrea
PEN


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
1:26.868
2
ANIKIEJ Rafal
1:27.154
3
SHULGINOV Alexander
1:27.495
4
GOEMINNE Gert-Jan
1:32.064

FAUCONNET Thibaut
PEN


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
1:24.032
2
KNOCH Viktor
1:24.336
3
DOTTI Tommaso
1:24.804
4
BREEUWSMA Daan
1:26.303
5
SIARHEYU Maksim
1:27.053

 Author| Post time: 15-1-2017 16:46
| Show all posts
Women's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:31.702
2
van KERKHOF Yara
1:31.758
3
JASZAPATI Petra
1:31.770
4
PERETTI Lucia
1:32.075
5
DESMET Hanne
1:32.121
6
MALISZEWSKA Natalia
1:32.931


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONSTANTINOVA Ekaterina
1:32.293
2
FONTANA Arianna
1:32.434
3
KESZLER Andrea
1:32.977ADV
4
SEREIKAITE Agne
1:33.317

GILMARTIN Charlotte
PEN

 Author| Post time: 15-1-2017 16:50
| Show all posts
Men's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
1:26.110
2
ELISTRATOV Semen
1:26.185
3
AN Victor
1:26.318
4
LEPAPE Sebastien
1:26.502
5
TREACY Farrell
1:26.957


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KNEGT Sjinkie
1:25.495
2
LIU Shaoang
1:25.610
3
KNOCH Viktor
1:25.723
4
SHULGINOV Alexander
1:25.838
5
DOTTI Tommaso
1:25.938
6
ANIKIEJ Rafal
1:26.243

 Author| Post time: 15-1-2017 16:53
| Show all posts
Women's 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JASZAPATI Petra
1:47.670
2
PERETTI Lucia
1:47.794
3
SEREIKAITE Agne
1:48.427

 Author| Post time: 15-1-2017 16:55
| Show all posts
Women's 1000m
Final A Results

PROSVIRNOVA Sofia
1:31.546

KESZLER Andrea
1:31.551

KONSTANTINOVA Ekaterina
1:32.214

Rank
Athletes
Nation
Result
4
van KERKHOF Yara
1:40.948

FONTANA Arianna
PEN

 Author| Post time: 15-1-2017 16:58
| Show all posts
Men's 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
1:30.336
2
SHULGINOV Alexander
1:30.388
3
AN Victor
1:30.469
4
KNOCH Viktor
1:36.730

 Author| Post time: 15-1-2017 17:00
| Show all posts
Men's 1000m
Final A Results

LIU Shaolin Sandor
1:25.964

LIU Shaoang
1:26.061

ELISTRATOV Semen
1:41.207

Rank
Athletes
Nation
Result

KNEGT Sjinkie
PEN

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

27-1-2022 11:57 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list