|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Cross-Country Skiing at the Nordic Skiing FIS Junior & Under 23 Wor. C. 2017

[Copy link]
Post time: 30-12-2016 10:16
| Show all posts |Read mode
Cross-Country Skiing at the Nordic Skiing FIS Junior & Under 23 World Championships 2017

Park City (USA) - 30 January 2017 - 5 February 2017




Official Schedule
Mountain Standard Time (GMT -7)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, January 30th
10:00 Men's Junior Sprint Classical Qualification
10:00 Women's Junior Sprint Classical Qualification
12:00 Men's Junior Sprint Classical Finals
12:00 Women's Junior Sprint Classical Finals


Tuesday, January 31st
10:00 Men's Under 23 Sprint Classical Qualification
10:00 Women's Under 23 Sprint Classical Qualification
12:00 Men's Under 23 Sprint Classical Finals
12:00 Women's Under 23 Sprint Classical Finals


Wednesday, February 1st
10:00 Women's Junior 5km Freestyle
12:00 Men's Junior 10km Freestyle


Thursday, February 2nd
10:00 Women's Under 23 10km Freestyle
12:00 Men's Under 23 15km Freestyle


Friday, February 3rd
10:00 Women's Junior 5km+5km Skiathlon
12:00 Men's Junior 10km+10km Skiathlon


Saturday, February 4th
10:00 Women's Under 23 7.5km+7.5km Skiathlon
12:00 Men's Under 23 15km+15km Skiathlon


Sunday, February 5th
10:00 Women's Junior 4x3.3km Team Relay
12:00 Men's Junior 4x5km Team Relay
Post time: 4-2-2017 10:49
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Russia
6
5
5
16
2
Norway
4
5
4
13
3
Sweden
3
1
1
5
4
Germany
1
1
1
3
5
Finland
0
1
0
1
6
Italy
0
1
0
1
7
United States
0
0
2
2
8
France
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
14
14
14
42


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
Road
to PyeongChang 2018
0
0
0
0

Post time: 4-2-2017 10:56
| Show all posts
Men's Junior Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STAKSTON Petter
3:45.33
2
SIPILA Turo
3:45.94
3
LARSEN Thomas Helland
3:48.22
4
BRUGGER Janosch
3:48.39
5
VECHKANOV Vladislav
3:49.07
6
SUHONEN Verneri
3:49.30
7
SVINSAAS Jo
3:49.58
8
JACOBSSON Hugo
3:49.91
9
LAUDE Camille
3:50.56
10
MEYER Herman Martens
3:50.94
11
HARMEYER Bill
3:52.36
12
KAZARINOV Egor
3:52.53
13
HEBERT Etienne
3:53.90
14
NYSTEDT Jacob
3:54.20
15
COLLET Martin
3:54.37
16
UNGER Philipp
3:54.74
17
MATOSSI Livio
3:54.89
18
LEISMUELLER Jakob
3:55.11
19
MARKUN Luka
3:55.23
20
DAPRA Simone
3:55.27
21
KLUGEN Alexander
3:55.54
22
FOETTINGER Michael
3:56.05
23
DIEKMANN Logan
3:56.07
24
ROOS Henri
3:56.30
25
GODFREY Reed
3:56.88
26
PECHOUSEK Jan
3:56.90
27
HUSAIN Kamran
3:57.04
28
PERSSON Adam
3:57.18
29
MCKENNEY Lance
3:57.24
30
KILIVNYUK Kirill
3:57.55
31
BLAIS Antoine
3:57.60
32
KARPPANEN Miro
3:57.66
33
CHAUTEMPS Arnaud
3:57.78
34
PIRNESKOSKI Santeri
3:57.88
34
SEFCIK Jozef
3:57.88
36
GODFREY Ty
3:58.32
37
DELLAGIACOMA Stefano
3:58.77
38
LEODOLTER Philipp
3:59.16
39
ROSJOE Eric
3:59.31
40
IMWINKELRIED Dario
3:59.54
41
MACHAC Karel
3:59.89
42
MOSER Benjamin
4:00.47
43
RABAKUKK Karl Erik
4:00.92
44
TICHIT Pierre
4:01.42
45
MATOUS Adam
4:01.95
46
HARATYK Mateusz
4:02.27
47
SULEK Frantisek
4:02.46
48
ORLYK Andrii
4:03.15
49
OTAKI Hyuga
4:06.25
50
ARMELLINI Mattia
4:06.53
51
RATT Alvar
4:06.73
52
POPA Raul Mihai
4:07.42
53
PERRON Jean Luc
4:10.88
54
BURTON Liam
4:16.28
55
YAMASHITA Haruki
4:18.42
56
GOTO Taisei
4:18.89
57
SKENDER Marko
4:19.74
58
GIBB Duncan
4:21.14
59
VALSET Herman Borring
4:21.91
60
ZULOAGA Matias
4:23.29
61
DE CAMPO Seve
4:26.58
62
DAL FARRA Marco
4:27.62
63
BULL Matthew
4:36.47
64
SANTOS Victor
4:38.21
65
WEEL ROSBO Joachim
4:39.50
66
DAL FARRA Franco
4:46.24
67
MARTINS Lucas
4:58.19
68
LIMA Lucas
5:02.30

Post time: 4-2-2017 11:02
| Show all posts
Women's Junior Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRAEBEL Antonia
3:40.83
2
RYDZEK Coletta
3:46.98
3
RICHTER Julia
3:48.86
4
SKISTAD Kristine Stavaas
3:49.46
5
JOHANSEN Marte Maehlum
3:52.28
6
COMARELLA Anna
3:52.97
7
LUNDGREN Moa
3:53.51
8
JANATOVA Katerina
3:53.71
9
STEINER Desiree
3:53.75
10
NEKRASOVA Polina
3:53.78
11
KERN Julia
3:53.81
12
KORVA Anita
3:53.94
13
HALVORSEN Hannah
3:54.15
14
HAVLICKOVA Barbora
3:55.82
15
RIBOM Emma
3:56.97
16
DIETZE Anna-Maria
3:57.34
17
QUINTIN Lena
3:57.39
18
KUCHERUK Olga
3:58.53
19
MYHRVOLD Mathilde
3:58.59
20
BROLL Veronika
3:58.95
21
MANDELJC Anja
3:59.42
22
KARLSSON Frida
3:59.43
23
BELLINI Martina
3:59.47
24
PITTIN Cristina
3:59.99
25
ALAKOSKI Anni
4:00.72
26
CHAMIOT MAITRAL Laura
4:00.73
27
JORTBERG Lauren
4:00.95
28
ISTOMINA Mariya
4:02.09
29
FISCHER Lea
4:03.34
30
PULLES Mariel Merlii
4:03.89
31
STANKOVA Zuzana
4:04.35
32
WALCHHOFER Barbara
4:05.23
33
DURKINA Lidia
4:06.20
34
MAJBAECK Maja
4:06.64
35
KROL Yuliia
4:07.16
36
KLAUSEN Marthe
4:08.56
37
YOKOHAMA Shiori
4:08.80
38
SCHNIDER Selina
4:10.30
39
GRALL-JOHNSON Claire
4:10.78
40
MCCREREY Taeler
4:10.79
41
GROS Cecile
4:11.39
42
HYNES Natalie
4:11.79
43
MIYAZAKI Hikari
4:12.41
44
RICHARDSON Annika
4:14.05
45
COMPTON Lisle
4:14.17
46
SOBUE Rin
4:15.36
47
KOLODZIEJ Klaudia
4:16.34
48
IGLESIAS Lydia
4:16.61
49
KRCKOVA Eliska
4:16.96
50
KOBAYASHI Chika
4:17.14
51
WARLO Agata
4:21.70
52
SKENDER Gabrijela
4:27.92
53
BOLAND Lillian
4:30.91

LAMSA Emmi
DNS

PIIPPO Eveliina
DNS

Post time: 4-2-2017 11:07
| Show all posts
Men's Junior Sprint Classical
Final Results

BRUGGER Janosch
-F

STAKSTON Petter
-F

MEYER Hermans Martens
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LARSEN Thomas Helland
-F
5
SUHONEN Verneri
-F
6
SVINSAAS Jo
-F
7
KLUGEN Alexander
-SF
8
KAZARINOV Egor
-SF
9
SIPILA Turo
-SF
10
VECHKANOV Vladislav
-SF
11
JACOBSSON Hugo
-SF
12
HARMEYER Bill
-SF
13
LAUDE Camille
-QF
14
NYSTEDT Jacob
-QF
15
COLLET Martin
-QF
16
PERSSON Adam
-QF
17
HEBERT Etienne
-QF
18
UNGER Philipp
-QF
19
MATOSSI Livio
-QF
20
MCKENNEY Lance
-QF
21
LEISMUELLER Jakob
-QF
22
DAPRA Simone
-QF
23
FOETTINGER Michael
-QF
24
ROOS Henri
-QF
25
GODFREY Reed
-QF
26
MARKUN Luka
-QF
27
DIEKMANN Logan
-QF
28
PECHOUSEK Jan
-QF
29
HUSAIN Kamran
-QF
30
KILIVNYUK Kirill
-QF

Post time: 4-2-2017 11:12
| Show all posts
Women's Junior Sprint Classical
Final Results

NEKRASOVA Polina
-F

FRAEBEL Antonia
-F

RYDZEK Coletta
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KORVA Anita
-F
5
MYHRVOLD Mathilde
-F
6
RIBOM Emma
-F
7
LUNDGREN Moa
-SF
8
JOHANSEN Marte Maehlum
-SF
9
KERN Julia
-SF
10
KUCHERUK Olga
-SF
11
HALVORSEN Hannah
-SF
12
SKISTAD Kristine Stavaas
-SF
13
COMARELLA Anna
-QF
14
QUINTIN Lena
-QF
15
ISTOMINA Mariya
-QF
16
RICHTER Julia
-QF
17
STEINER Desiree
-QF
18
DIETZE Anna-Maria
-QF
19
BROLL Veronika
-QF
20
JORTBERG Lauren
-QF
21
JANATOVA Katerina
-QF
22
MANDELJC Anja
-QF
23
KARLSSON Frida
-QF
24
PITTIN Cristina
-QF
25
CHAMIOT MAITRAL Laura
-QF
26
HAVLICKOVA Barbora
-QF
27
BELLINI Martina
-QF
28
ALAKOSKI Anni
-QF
29
FISCHER Lea
-QF
30
PULLES Mariel Merlii
-QF

Post time: 4-2-2017 11:19
| Show all posts
Men's Under 23 Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BOLSHUNOV Alexander
3:36.52
2
SOBAKAREV Andrey
3:39.30
3
THORN Viktor
3:41.25
4
RISETH Fredrik
3:41.57
5
CHAUVIN Valentin
3:42.57
6
AURLAND Joachim
3:42.88
7
CHERVOTKIN Alexey
3:43.08
8
HOLTH Chrisander Skjoenberg
3:43.43
9
BURY Kamil
3:43.88
10
SELLER Ludek
3:44.68
11
MORGAN Cole
3:44.71
12
VUORELA Markus
3:46.67
13
ZELGER Stefan
3:46.85
14
LEPISTO Lauri
3:46.92
15
KIRILLOV Ivan
3:47.21
16
EKSTROEM Axel
3:48.65
17
LAMPIC Janez
3:48.71
18
CHANLOUNG Mark
3:49.65
19
DOLAR Miha
3:50.42
20
CALDWELL Patrick
3:51.20
21
SIMENC Miha
3:51.56
22
STEINER Cédric
3:51.88
23
HEGMAN John
3:52.11
24
SEGEC Andrej
3:52.12
25
RUUS Marcus
3:52.15
26
SANDSTROEM Bjoern
3:52.55
27
BURY Dominik
3:52.56
28
VEERPALU Andreas
3:52.84
29
CIOANCA Alin Florin
3:53.02
30
PEROTTI Manuel
3:53.81
31
DELINE Callan
3:53.95
32
PELLEGRIN Sebastiano
3:54.62
33
PALMER-CHARRETTE Evan
3:54.73
34
SMITH Julian
3:55.11
35
HILL Scott James
3:55.25
36
KORGE Kaarel Kasper
3:56.82
37
KLEE Beda
3:57.96
38
LECHNER Fabio
3:58.65
39
PRIPICI Florin Daniel
4:00.46
40
BIEDERMANN Michael
4:03.14
41
CLUGNET James
4:05.54
42
DUMAS Alexis
4:07.31
43
TERENTJEV Stepan
4:08.48
44
VOEGELI Martin
4:10.56
IKONEN Joel
DNS
STENSHAGEN Mattis
DNS
HAKALA Karri
DNS

Post time: 4-2-2017 11:26
| Show all posts
Women's Under 23 Sprint Classical
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DYVIK Anna
3:39.40
2
WENG Tiril Udnes
3:40.32
3
MURUD Thea Krokan
3:40.44
4
MATINTALO Johanna
3:40.54
5
WENG Lotta Udnes
3:42.12
6
PHINNEY Kelsey
3:42.17
7
KREHL Sofie
3:43.22
8
BEATTY Dahria
3:43.25
9
HEIMDAL Lovise
3:44.36
10
DAHLQVIST Maja
3:44.68
11
HERRMANN Nadine
3:44.82
12
GANZ Caterina
3:46.07
13
FINK Pia
3:46.28
14
BATHE Nichole
3:48.20
15
ALESHINA Tatiana
3:48.67
16
WINKLER Anne
3:50.23
17
CLAUDEL Delphine
3:50.26
18
KIRPICHENKO Yana
3:51.03
19
KNORI Jesse
3:51.47
20
MEIER Alina
3:51.65
21
HYNCICOVA Petra
3:52.37
22
JACKSON Jennifer
3:52.39
23
UREVC Eva
3:53.16
24
HIERNICKEL Lydia
3:53.95
25
WRIGHT Casey
3:54.31
26
STOCK Corey
3:54.51
27
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
3:55.35
28
STEWART-JONES Katherine
3:56.01
29
VEERPALU Anette
3:56.28
30
MORKOVKINA Anna
3:56.38
31
LETOCHA Urszula
3:57.81
32
MACISAAC-JONES Maya
4:00.08
33
DEFRANCESCO Ilenia
4:02.94
34
VINSA Lisa
4:03.15
35
PAUL Katerina
4:05.03
36
PETITJEAN Mathilde-Amivi
4:05.19
37
CHANLOUNG Karen
4:06.14
38
LIKHACHEVA Maria
4:07.50
39
CATES Fern
4:51.95

SAARI Anna-Kaisa
DNS

JULIN Andrea
DNS

LYLYNPERA Katri
DNS

Post time: 4-2-2017 11:32
| Show all posts
Men's Under 23 Sprint Classical
Final Results

RISETH Fredrik
-F

BOLSHUNOV Alexander
-F

AURLAND Joachim
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CHERVOTKIN Alexey
-F
5
HOLTH Chrisander Skjoenberg
-F
6
SOBAKAREV Andrey
-F
7
CHAUVIN Valentin
-SF
8
THORN Viktor
-SF
9
MORGAN Cole
-SF
10
SIMENC Miha
-SF
11
BURY Kamil
-SF
12
EKSTROEM Axel
-SF
13
VUORELA Markus
-QF
14
ZELGER Stefan
-QF
15
LAMPIC Janez
-QF
16
KIRILLOV Ivan
-QF
17
CHANLOUNG Mark
-QF
18
CALDWELL Patrick
-QF
19
STEINER Cédric
-QF
20
SEGEC Andrej
-QF
21
SELLER Ludek
-QF
22
RUUS Marcus
-QF
23
BURY Dominik
-QF
24
VEERPALU Andreas
-QF
25
CIOANCA Alin Florin
-QF
26
LEPISTO Lauri
-QF
27
DOLAR Miha
-QF
28
HEGMAN John
-QF
29
SANDSTROEM Bjoern
-QF
30
PEROTTI Manuel
-QF

Post time: 4-2-2017 11:37
| Show all posts
Women's Under 23 Sprint Classical
Final Results

DYVIK Anna
-F

MURUD Thea Kroken
-F

DAHLQVIST Maja
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HEIMDAL Lovise
-F
5
KREHL Sofie
-F
6
WENG Lotta Udnes
-F
7
WINKLER Anne
-SF
8
FINK Pia
-SF
9
WENG Tiril Udnes
-SF
10
ALESHINA Tatiana
-SF
11
MATINTALO Johanna
-SF
12
BEATTY Dahria
-SF
13
HERRMANN Nadine
-QF
14
CLAUDEL Delphine
-QF
15
KNORI Jesse
-QF
16
PHINNEY Kelsey
-QF
17
GANZ Caterina
-QF
18
BATHE Nichole
-QF
19
KIRPICHENKO Yana
-QF
20
HYNCICOVA Petra
-QF
21
JACKSON Jennifer
-QF
22
STOCK Corey
-QF
23
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
-QF
24
STEWART-JONES Katherine
-QF
25
MORKOVKINA Anna
-QF
26
MEIER Alina
-QF
27
UREVC Eva
-QF
28
HIERNICKEL Lydia
-QF
29
WRIGHT Casey
-QF
30
VEERPALU Anette
-QF

Post time: 4-2-2017 11:44
| Show all posts
Women's Junior 5km Freestyle
Final Results

ANDERSSON Ebba
12:45.4

JOHANSEN Marte Maehlum
12:59.2

ISTOMINA Mariya
13:00.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
COMARELLA Anna
13:03.9
5
OGDEN Katharine
13:07.2
6
DOLCI Flora
13:24.4
7
FRAEBEL Antonia
13:25.0
8
PIIPPO Eveliina
13:28.1
9
HAVLICKOVA Barbora
13:33.2
10
NEKRASOVA Polina
13:43.7
11
DUCORDEAU Juliette
13:45.1
12
CHAMIOT MAITRAL Laura
13:46.1
13
HALVORSEN Hannah
13:46.6
14
ZHEREBYATEVA Anna
13:47.6
15
RIBOM Emma
13:49.9
16
DURKINA Lidia
13:55.1
17
OLSSON Moa
13:56.2
18
PITTIN Cristina
14:00.8
19
KOBAYASHI Chika
14:02.8
20
MCCREREY Taeler
14:04.3
21
FRANCHI Francesca
14:04.7
22
BROLL Veronika
14:07.2
23
DIETZE Anna-Maria
14:07.6
23
MIYAZAKI Hikari
14:07.6
25
FISCHER Lea
14:10.2
26
ALAKOSKI Anni
14:10.7
27
JANATOVA Katerina
14:12.1
28
MANDELJC Anja
14:13.1
29
STANKOVA Zuzana
14:13.8
30
WALCHHOFER Barbara
14:19.9
31
SWIRBUL Hailey
14:20.9
32
QUINTIN Lena
14:23.5
33
BERG Julie Victoria
14:24.1
34
LUNDGREN Moa
14:27.0
35
WERRO Giuliana
14:27.4
36
NISSINEN Vilma
14:27.6
37
SOBUE Rin
14:32.3
38
MYHRVOLD Mathilde
14:35.8
39
COMPTON Lisle
14:37.3
40
IGLESIAS Lydia
14:38.0
41
RICHARDSON Annika
14:43.2
42
GRALL-JOHNSON Claire
14:43.6
43
BOLAND Lillian
14:45.7
44
VILA OBIOLS Carola
14:48.2
45
KRCKOVA Eliska
14:57.3
46
MCISAAC India
14:58.3
47
PULLES Mariel Merlii
15:01.2
48
SCHNIDER Selina
15:03.4
49
WARLO Agata
15:11.2
50
KOLODZIEJ Klaudia
15:13.5
51
KROL Yuliia
15:14.1
52
SKENDER Gabrijela
15:29.2
53
JACKSON Ella
15:32.7
54
HAWKINS Gabrielle
17:02.4
55
YOKOHAMA Shiori
17:14.5

KORVA Anita
DNS

OEVREBUST Martine Lorgen
DNF

Post time: 4-2-2017 11:55
| Show all posts
Men's Junior 10km Freestyle
Final Results

VECHKANOV Vladislav
23:08.6

KAZARINOV Egor
23:16.5

RYBOCHKIN Yaroslav
23:21.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AMUNDSEN Harald Oestberg
23:23.8
5
KILIVNYUK Kirill
23:47.1
6
BRUGGER Janosch
23:47.2
7
LAPALUS Hugo
23:47.7
8
DAPRA Simone
23:55.1
9
BUCHER-JOHANNESSEN Thomas
23:56.3
10
DEL FABBRO Luca
24:08.5
11
MEYER Herman Martens
24:13.7
12
KARPPANEN Miro
24:16.8
13
NYSTEDT Jacob
24:19.7
14
VIGO DEL ARCO Marti
24:20.2
15
POPA Raul Mihai
24:23.4
16
WONDERS Hunter
24:25.8
17
LARSEN Thomas Helland
24:26.1
18
CORADAZZI Martin
24:28.9
19
GEBHARDT Wyatt
24:30.5
20
WILLIAMS Gareth
24:33.2
21
COLLET Martin
24:45.2
22
LOZZA Maurus
24:48.6
23
ORLYK Andrii
24:50.9
24
SUHONEN Verneri
24:54.7
25
HARATYK Mateusz
25:04.8
26
PIRNESKOSKI Santeri
25:05.9
27
LEODOLTER Philipp
25:08.2
28
TOSSAVAINEN Juuso
25:08.3
29
HARMEYER Bill
25:11.2
30
JOHANSSON Leo
25:11.4
31
LEISMUELLER Jakob
25:14.1
32
BLAIS Antoine
25:16.4
33
CHAUTEMPS Arnaud
25:16.7
34
KUCHLER Albert
25:17.5
35
BOUCHER Philippe
25:18.9
36
MATOSSI Livio
25:21.3
37
LAUDE Camille
25:23.0
38
KALIVODA Tomas
25:23.5
39
VOGT Jacob
25:24.2
40
SCHLITTLER Andri
25:29.6
41
IMWINKELRIED Dario
25:36.5
42
MOSER Benjamin
25:42.0
43
OTAKI Hyuga
25:43.2
44
RABAKUKK Karl Erik
25:44.7
45
PERRON Jean Luc
25:45.8
46
BURTON Liam
25:45.9
47
FOETTINGER Michael
25:48.3
48
ROSJOE Eric
25:50.0
49
MATOUS Adam
25:52.3
50
DROLET Remi
25:57.7
51
SULEK Frantisek
26:02.6
52
MARKUN Luka
26:05.0
53
MACHAC Karel
26:05.6
54
YAMASHITA Haruki
26:08.7
55
PECHOUSEK Jan
26:19.0
56
GOTO Taisei
26:24.6
57
ANDERSSON Fredrik
26:45.8
58
DE CAMPO Seve
26:58.7
59
VALSET Herman Borring
27:21.3
60
WEEL ROSBO Joachim
27:22.8
61
MCKENNEY Lance
27:31.9
62
SEFCIK Jozef
27:34.2
63
ROOS Henri
27:40.7
64
DAL FARRA Marco
27:50.4
65
FORRER Jarrah
27:58.7
66
LIMA Lucas
28:17.0
67
ZULOAGA Matias
28:22.8
68
GIBB Duncan
29:01.8
69
SKENDER Marko
29:13.0
70
SANTOS Victor
30:02.7
71
DAL FARRA Franco
31:28.6
72
MARTINS Lucas
32:43.6

RATT Alvar
DNF

Post time: 5-2-2017 08:57
| Show all posts
Women's Under 23 10km Freestyle
Final Results

DYVIK Anna
26:14.0

WENG Tiril Udnes
26:30.8

HEIMDAL Lovise
26:37.0

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WENG Lotta Udnes
26:37.1
5
TOMASINI Monica
26:47.8
6
KIRPICHENKO Yana
26:54.3
7
FINK Pia
26:55.1
8
BELGER Julia
26:57.2
9
DEFRANCESCO Ilenia
26:59.1
10
GANZ Caterina
27:05.0
11
KREHL Sofie
27:11.8
12
MORKOVKINA Anna
27:13.8
13
SAARI Anna-Kaisa
27:28.4
14
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
27:30.4
15
SEEBACHER Anna Roswitha
27:32.5
16
BEATTY Dahria
27:39.8
17
HYNCICOVA Petra
27:40.3
18
SIXTOVA Anna
27:41.4
19
THEODORSEN Silje
27:45.1
20
DAHLQVIST Maja
27:47.5
21
ALESHINA Tatiana
27:50.4
22
MATINTALO Johanna
27:53.5
23
CLAUDEL Delphine
28:03.4
24
HIERNICKEL Lydia
28:03.9
25
VEZINA Frederique
28:12.8
26
HERRMANN Nadine
28:17.9
27
STEWART-JONES Katherine
28:21.8
28
ZABORSKAIA Svetlana
28:23.2
29
MEIER Alina
28:37.3
30
PHINNEY Kelsey
28:38.6
31
VINSA Lisa
28:48.6
32
KNORI Jesse
28:50.4
33
SONNESYN Alayna
29:05.4
34
LETOCHA Urszula
29:15.3
35
UREVC Eva
29:28.9
36
CHANLOUNG Karen
29:39.8
37
JACKSON Jennifer
29:45.8
38
VEERPALU Anette
29:52.8
39
BATHE Nichole
30:33.8
40
WRIGHT Casey
30:36.0
41
PETITJEAN Mathilde-Amivi
30:56.1
42
PAUL Katerina
32:23.0
43
CATES Fern
32:40.8

EINFALT Lea
DNS

Post time: 5-2-2017 09:04
| Show all posts
Men's Under 23 15km Freestyle
Final Results

BOLSHUNOV Alexander
32:55.7

CHERVOTKIN Alexey
33:17.5

SPITSOV Denis
33:23.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
33:45.8
5
KVAALE Gaute
33:48.7
6
PELLEGRIN Sebastiano
33:50.5
7
LAPIERRE Jules
33:56.0
8
TIBERGHIEN Jean
33:58.2
9
CALDWELL Patrick
33:59.3
10
BURY Dominik
34:13.9
11
KLEE Beda
34:16.4
12
RUEESCH Jason
34:16.9
13
DANUSER Dajan
34:21.1
14
CHAUVIN Valentin
34:33.4
15
KNOP Petr
34:46.7
16
PEROTTI Manuel
34:47.4
17
AURLAND Joachim
34:48.9
18
ZELGER Stefan
34:50.1
19
EKSTROEM Axel
34:59.1
20
SANDSTROEM Bjoern
35:12.6
21
VUORELA Markus
35:17.3
22
MARTIN Adam
35:18.1
23
SERRA Daniele
35:19.4
24
HEGMAN John
35:20.9
25
KORGE Kaarel Kasper
35:22.0
26
YAKIMUSHKIN Ivan
35:25.5
27
VEERPALU Andreas
35:27.5
28
VOEGELI Martin
35:34.5
29
HOLTH Chrisander Skjoenberg
35:36.6
30
STEINER Cédric
35:55.9
31
BURY Kamil
36:02.2
32
BESTAK Jonas
36:10.1
33
DOLAR Miha
36:11.7
34
PALMER-CHARRETTE Evan
36:15.9
35
THORN Viktor
36:24.5
36
CHANLOUNG Mark
36:44.2
37
DELINE Callan
36:44.3
38
DUMAS Alexis
36:48.6
39
RUUS Marcus
36:52.5
40
SIMENC Miha
37:00.2
41
LEPISTO Lauri
37:06.0
42
PRIPICI Florin Daniel
37:07.1
43
LAMOUREUX Julien
37:12.4
44
SEGEC Andrej
37:34.6
45
IKONEN Joel
37:44.7
46
TERENTJEV Stepan
37:50.3
47
CIOANCA Alin Florin
38:18.8
48
CLUGNET James
38:41.3
49
HILL Scott James
39:10.9
50
HAKALA Karri
39:56.9

HOEL Johan
DNS

BIEDERMANN Michael
DNS

LAMPIC Janez
DNF

Post time: 6-2-2017 15:33
| Show all posts
Women's Junior 5km+5km Skiathlon
Final Results

JOHANSEN Marte Maehlum
27:17.3

ANDERSSON Ebba
27:23.9

OGDEN Katharine
27:27.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
COMARELLA Anna
28:08.9
5
PIIPPO Eveliina
28:16.0
6
FRAEBEL Antonia
28:46.4
7
SAUERBREY Katherine
28:48.1
8
DOLCI Flora
28:49.9
9
ISTOMINA Mariya
28:56.0
10
OLSSON Moa
29:05.9
11
BELLINI Martina
29:07.2
12
MANDELJC Anja
29:07.7
13
HAVLICKOVA Barbora
29:10.1
14
MIYAZAKI Hikari
29:10.6
15
DUCORDEAU Juliette
29:11.7
16
ZHEREBYATEVA Anna
29:12.4
17
NISSINEN Vilma
29:24.8
18
FRANCHI Francesca
29:26.3
19
BERG Julie Victoria
29:26.5
20
BROLL Veronika
29:29.7
21
DURKINA Lidia
29:31.0
22
MAJBAECK Maja
29:32.7
23
SIMPSON-LARSEN Karoline
29:35.9
24
SWIRBUL Hailey
29:38.3
25
KOBAYASHI Chika
29:44.1
26
SOBUE Rin
30:27.0
27
WERRO Giuliana
30:27.9
28
HYNES Natalie
30:28.6
29
STANKOVA Zuzana
30:30.3
30
MCISAAC India
30:31.1
31
CHAMIOT MAITRAL Laura
30:54.3
32
GROS Cecile
30:55.2
33
COMPTON Lisle
31:02.8
34
WALCHHOFER Barbara
31:04.1
35
STEINER Desiree
31:19.6
36
PULLES Mariel Merlii
31:20.6
37
JORTBERG Lauren
31:21.8
38
MCCREREY Taeler
31:24.8
39
VILA OBIOLS Carola
31:32.2
40
KROL Yuliia
31:56.3
41
RICHARDSON Annika
32:06.6
42
KOLODZIEJ Klaudia
32:47.8
43
WARLO Agata
33:08.8
44
SMIRNOVA Nataliya
33:32.6

ALAKOSKI Anni
DNS

BOLAND Lillian
DNF

IGLESIAS Lydia
DNF

LAMSA Emmi
DNF

KARLSSON Frida
DNF

SKISTAD Kristine Stavaas
DNF

JANATOVA Katerina
DNF

Post time: 6-2-2017 15:33
| Show all posts
Men's Junior 10km+10km Skiathlon
Final Results

VECHKANOV Vladislav
49:40.5

LARSEN Thomas Helland
49:42.4

AMUNDSEN Harald Oestberg
49:42.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KAZARINOV Egor
49:49.9
5
DAPRA Simone
50:11.2
6
LAPALUS Hugo
50:11.7
7
KILIVNYUK Kirill
50:29.1
8
BRUGGER Janosch
50:33.5
9
DEL FABBRO Luca
50:45.1
10
COLLET Martin
51:00.1
11
WILLIAMS Gareth
51:04.5
12
GEBHARDT Wyatt
51:23.2
13
KUCHLER Albert
51:24.9
14
ROSJOE Eric
51:25.6
15
RYBOCHKIN Yaroslav
51:27.8
16
MATOSSI Livio
51:32.9
17
HOPE Jon Rolf Skamo
51:38.2
18
WONDERS Hunter
51:38.4
19
NYSTEDT Jacob
51:38.7
20
ORLYK Andrii
51:39.8
21
LAUDE Camille
51:40.2
22
JOHANSSON Leo
51:40.5
23
KARPPANEN Miro
52:04.8
24
ARMELLINI Mattia
52:36.6
25
LOZZA Maurus
52:38.8
26
BOUCHER Philippe
52:56.2
27
HARATYK Mateusz
52:57.1
28
VIGO DEL ARCO Marti
53:09.2
29
PIRNESKOSKI Santeri
53:14.0
30
TICHIT Pierre
53:30.5
31
JACKSON Ryan
53:33.0
32
RABAKUKK Karl Erik
53:33.3
33
MATOUS Adam
53:43.4
34
YAMASHITA Haruki
53:54.6
35
POPA Raul Mihai
53:58.8
36
KALIVODA Tomas
54:06.8
37
MARKUN Luka
54:15.4
38
ANDERSSON Fredrik
54:17.3
39
UNGER Philipp
54:36.7
40
MOSER Benjamin
54:42.9
41
PERRON Jean Luc
55:11.0
42
LEODOLTER Philipp
55:25.7
43
SULEK Frantisek
55:41.5
44
SCHLITTLER Andri
55:41.8
45
FOETTINGER Michael
56:03.6
46
ROOS Henri
56:11.1
47
PECHOUSEK Jan
56:17.9
48
OTAKI Hyuga
56:18.4
49
DROLET Remi
56:37.8
50
HUSAIN Kamran
56:39.5
51
MACHAC Karel
56:39.8
52
GOTO Taisei
57:22.7
53
DIEKMANN Logan
57:27.8
54
RATT Alvar
58:07.6
55
IMWINKELRIED Dario
58:28.5
56
DAL FARRA Marco
58:39.1
57
WEEL ROSBO Joachim
58:44.0
58
DE CAMPO Seve
58:55.3
59
VALSET Herman Borring
1:01:00.4
60
ZULOAGA Matias
1:01:05.2
61
DAL FARRA Franco
1:02:13.4

BURTON Liam
DNS

SIPILA Turo
DNS

MEYER Herman Martens
DNS

SEFCIK Jozef
DNF

SANTOS Victor
DNF

TOSSAVAINEN Juuso
DNF

Post time: 6-2-2017 15:33
| Show all posts
Women's Under 23 7.5km+7.5km Skiathlon
Final Results

WENG Lotta Udnes
40:50.9

MATINTALO Johanna
40:54.7

KIRPICHENKO Yana
41:04.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WENG Tiril Udnes
41:06.5
5
DAHLQVIST Maja
41:11.9
6
FINK Pia
41:14.5
7
DEFRANCESCO Ilenia
41:15.6
8
BELGER Julia
41:16.9
9
HEIMDAL Lovise
41:40.9
10
TOMASINI Monica
41:44.4
11
SAARI Anna-Kaisa
41:48.6
12
KREHL Sofie
42:00.1
13
MORKOVKINA Anna
42:41.1
14
SIXTOVA Anna
42:41.8
15
MEIER Alina
43:00.6
16
GANZ Caterina
43:05.4
17
ALESHINA Tatiana
43:07.4
18
LYLYNPERA Katri
43:08.0
19
BEATTY Dahria
43:09.0
20
SEEBACHER Anna Roswitha
43:17.5
21
STEWART-JONES Katherine
43:20.2
22
HYNCICOVA Petra
43:21.6
23
VINSA Lisa
43:28.7
24
CLAUDEL Delphine
43:55.2
25
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
43:55.6
26
HIERNICKEL Lydia
44:00.0
27
UREVC Eva
44:17.8
28
LIKHACHEVA Maria
44:19.5
29
VEZINA Frederique
44:27.1
30
KNORI Jesse
44:31.0
31
SONNESYN Alayna
44:33.4
32
VEERPALU Anette
44:38.7
33
BATHE Nichole
45:27.8
34
WINKLER Anne
45:45.0
35
CHANLOUNG Karen
46:12.4
36
STOCK Corey
46:33.0
37
LETOCHA Urszula
46:47.6
38
PETITJEAN Mathilde-Amivi
46:55.7

JACKSON Jennifer
DNF

JULIN Andrea
DNF

MURUD Thea Krokan
DNF

Post time: 6-2-2017 15:34
| Show all posts
Men's Under 23 15km+15km Skiathlon
Final Results

BOLSHUNOV Alexander
1:15:31.5

CHERVOTKIN Alexey
1:15:31.7

SPITSOV Denis
1:15:32.0

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LAPIERRE Jules
1:15:43.0
5
RUEESCH Jason
1:15:45.8
6
KVAALE Gaute
1:16:04.5
7
CHAUVIN Valentin
1:16:20.6
8
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
1:16:28.3
9
CALDWELL Patrick
1:16:55.9
10
TIBERGHIEN Jean
1:17:05.1
11
HEGMAN John
1:17:25.0
12
DANUSER Dajan
1:17:34.0
13
EKSTROEM Axel
1:17:46.0
14
KNOP Petr
1:17:53.4
15
MARTIN Adam
1:17:54.8
16
AURLAND Joachim
1:19:15.1
17
LECHNER Fabio
1:19:15.6
18
SANDSTROEM Bjoern
1:19:35.5
19
KORGE Kaarel Kasper
1:19:37.0
20
VUORELA Markus
1:19:37.3
21
KLEE Beda
1:20:06.9
22
IKONEN Joel
1:20:10.6
23
VEERPALU Andreas
1:20:28.6
24
THORN Viktor
1:20:54.7
25
HOLTH Chrisander Skjoenberg
1:21:12.6
26
PALMER-CHARRETTE Evan
1:21:16.1
27
PEROTTI Manuel
1:21:50.5
28
PELLEGRIN Sebastiano
1:22:39.8
29
VENTURA Paolo
1:22:48.2
30
VOEGELI Martin
1:22:49.0
31
CIOANCA Alin Florin
1:24:07.7
32
BESTAK Jonas
1:24:33.7
33
DUMAS Alexis
1:24:34.2
34
BURY Kamil
1:24:48.4
35
CHANLOUNG Mark
1:24:48.8
36
SIMENC Miha
1:26:21.4

CLUGNET James
DNF

DOLAR Miha
DNF

SMITH Julian
DNF

BIEDERMANN Michael
DNF

SEGEC Andrej
DNF

PRIPICI Florin Daniel
DNF

DELINE Callan
DNF

LAMOUREUX Julien
DNF

SELLER Ludek
DNF

SOBAKAREV Andrey
DNF

ZELGER Stefan
DNF

MAEKI Joni
DNF

BURY Dominik
DNF

RUUS Marcus
DNF

HOEL Johan
DNF

Post time: 6-2-2017 16:34
| Show all posts
Women's Junior 4x3.3km Team Relay
Final Results

Russia
NEKRASOVA Polina
DURKINA Lidia
ZHEREBYATEVA AnnaI
STOMINA Mariya

34:45.3

Italy
BELLINI Martina
COMARELLA Anna
FRANCHI Francesca
PITTIN Cristina

35:05.9

United States
SWIRBUL Hailey
KERN Julia
HALVORSEN Hannah
OGDEN Katharine

35:11.2

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DUCORDEAU Juliette
DOLCI Flora
CHAMIOT MAITRAL Laura
QUINTIN Lena
35:50.4
5
KARLSSON Frida
LUNDGREN Moa
MAJBAECK Maja
OLSSON Moa
36:05.7
6
FRAEBEL Antonia
RICHTER Julia
SAUERBREY Katherine
RYDZEK Coletta
36:29.6
7
NISSINEN Vilma
PIIPPO Eveliina
LAMSA Emmi
ALAKOSKI Anni
36:44.6
8
STEINER Desiree
WERRO Giuliana
FISCHER Lea
SCHNIDER Selina
36:46.6
9
MIYAZAKI Hikari
SOBUE Rin
KOBAYASHI Chika
YOKOHAMA Shiori
36:59.1
10
JANATOVA Katerina
KRCKOVA Eliska
STANKOVA Zuzana
HAVLICKOVA Barbora
37:32.4
11
MYHRVOLD Mathilde
SKISTAD Kristine Stavaas
OEVREBUST Martine Lorgen
JOHANSEN Marte Maehlum
37:45.3
12
HYNES Natalie
COMPTON Lisle
MCISAAC India
RICHARDSON Annika
38:26.6

Post time: 6-2-2017 16:39
| Show all posts
Men's Junior 4x5km Team Relay
Final Results

Norway
MEYER Herman Martens
HOPE Jon Rolf Skamo
AMUNDSEN Harald Oestberg
LARSEN Thomas Helland

49:36.1

Russia
KAZARINOV Egor
KILIVNYUK Kirill
RYBOCHKIN Yaroslav
VECHKANOV Vladislav

49:36.5

France
COLLET Martin
LAUDE Camille
LAPALUS Hugo
CHAUTEMPS Arnaud

50:41.5

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BRUGGER Janosch
LEISMUELLER Jakob
KUCHLER Albert
VOGT Jacob
52:15.7
5
MATOSSI Livio
SCHLITTLER Andri
LOZZA Maurus
IMWINKELRIED Dario
53:39.6
6
MACHAC Karel
MATOUS Adam
KALIVODA Tomas
PECHOUSEK Jan
53:39.9
7
ARMELLINI Mattia
DEL FABBRO Luca
CORADAZZI Martin
DAPRA Simone
53:55.2
8
PERSSON Adam
JOHANSSON Leo
NYSTEDT Jacob
JACOBSSON Hugo
54:03.6
9
HARMEYER Bill
HUSAIN Kamran
GEBHARDT Wyatt
WONDERS Hunter
54:05.0
10
BLAIS Antoine
JACKSON Ryan
BOUCHER Philippe
WILLIAMS Gareth
54:57.8
11
SIPILA Turo
KARPPANEN Miro
PIRNESKOSKI Santeri
SUHONEN Verneri
56:22.1
12
BURTON Liam
DE CAMPO Seve
FORRER Jarrah
BULL Matthew
1:02:36.8

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

17-1-2022 12:00 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list