|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Women's Volleyball CEV European CEV Cup 2021 - 2022

[Copy link]
Post time: 15-11-2021 15:25
| Show all posts |Read mode
Women's Volleyball CEV European CEV Cup 2021 - 2022

Continental Championship - 16 November 2011 - 22 March 2022




Qualified Teams

  • Minchanka Minsk
  • Asterix Avo Beveren
  • VC Oudegem
  • VDK Bank Gent Dames
  •   UOK Banjaluka Volley
  •   ZOK Bimal-Jedinstvo Brčko
  • Mladost Zagreb
  • PVK Olymp Praha
  • VK UP Olomouc
  • VB Nantes
  • Volero Le Cannet
  • Allianz MTV Stuttgart
  • SSC Palmberg Schwein
  • A.O. Thiras Santorini
  • AC PAOK Thessaloniki
  • Olympiacos Piraeus
  • Swietelsky Békéscsaba
  • Vasas Óbuda Budapest
  • Unet e-work Busto Arsizio
  • ŁKS Commercecon Łódź
  • AJM FC Porto
  • CSM Volei Alba Blaj
  • Proton Saratov
  • Uralochka-NTMK Ekaterinburg
  • Zeleznicar Lajkovac
  • Calcit Kamnik
  • Nova KBM Branik Maribor
  • CV Gran Canaria
  • TS Volley Düdingen
  • Viteos Neuchatel UC
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul


Competition Format

Round of 32
Novemner 16th - November 25th, 2021
3 Teams, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16
I
Round of 16
December 7th - December 16th, 2021
32 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Quartelfinals
January 24th - February 3rd, 2022
16 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Semifinals
February 23rd  - March 1st, 2022
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Final
March 15th  - March 22nd, 2022
2 Teams, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European CEV Cup 2021 - 2022 Champion

 Author| Post time: 15-11-2021 17:01
| Show all posts
Round of 32
Novemner 16th - November 25th, 2021
3 Teams, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16



  • Minchanka Minsk
  • Asterix Avo Beveren
  • VC Oudegem
  • VDK Bank Gent Dames
  •   UOK Banjaluka Volley
  •   ZOK Bimal-Jedinstvo Brčko
  • Mladost Zagreb
  • PVK Olymp Praha
  • VK UP Olomouc
  • VB Nantes
  • Volero Le Cannet
  • Allianz MTV Stuttgart
  • SSC Palmberg Schwein
  • A.O. Thiras Santorini
  • AC PAOK Thessaloniki
  • Olympiacos Piraeus
  • Swietelsky Békéscsaba
  • Vasas Óbuda Budapest
  • Unet e-work Busto Arsizio
  • ŁKS Commercecon Łódź
  • AJM FC Porto
  • CSM Volei Alba Blaj
  • Proton Saratov
  • Uralochka-NTMK Ekaterinburg
  • Zeleznicar Lajkovac
  • Calcit Kamnik
  • Nova KBM Branik Maribor
  • CV Gran Canaria
  • TS Volley Düdingen
  • Viteos Neuchatel UC
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul




First Leg

Asterix Avo Beveren   0 - 3   AC PAOK Thessaloniki
22-25, 15-25, 19-25
November 17th 2021, h. 19:30 (GMT +1), Topsporthal, Beveren

Vasas Óbuda Budapest    1 - 3   CSM Volei Alba Blaj
15-25, 23-25, 25-17, 19-25
November 17th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Vasas Sportcsarnok, Budapest

Minchanka Minsk 2 - 3   Volero Le Cannet
21-25, 17-25, 25-16, 25-21, 10-15
November 16th 2021, h. 18:00 (GMT +3), Palace of Sports "Urchje", Minsk

ZOK Bimal-Jedinstvo Brčko    1 - 3   VK UP Olomouc
23-25, 23-25, 25-18, 21-25
November 16th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Sportska Dvorana Magnet, Brcko

Proton Saratov   1 - 3   Uralochka-NTMK Ekaterinburg
24-26, 18-25, 25-23, 14-25
November 16th 2021, h. 19:00 (GMT +4), Zvezdny Sporthall, Saratov

A.O. Thiras Santorini   3 - 0   VC Oudegem
25-23, 25-20, 25-16
November 17th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Dappos, Karterados-Santorini

Calcit Kamnik   3 - 2   Viteos Neuchatel UC
25-20, 25-27, 25-22, 23-25, 15-10
November 17th 2021, h. 17:00 (GMT +1), Sportna Dvorana, Kamnik

Zeleznicar Lajkovac   0 - 3   Eczacibasi Dynavit Istanbul
26-28, 17-25, 17-25
November 17th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Hala Sportova, Lajkovac

CV Gran Canaria   3 - 1   Nova KBM Branik Maribor
25-14, 25-19, 19-25, 25-11
November 17th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Centro Insular de Deportes, Las Palmas

ŁKS Commercecon Łódź   3 - 1     Swietelsky Békéscsaba
25-23, 25-15, 23-25, 25-19
November 16th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Sport Arena, Łódź

Mladost Zagreb   3 - 0    UOK Banjaluka Volley
25-21, 25-17, 25-12
November 16th 2021, h. 16:30 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

PVK Olymp Praha   0 - 3   TS Volley Düdingen
24-26, 14-25, 16-25
November 17th 2021, h. 16:00 (GMT +1), Arena Sparta Podvinny Mlyn, Praha

VDK Bank Gent Dames   1 - 3   Unet e-work Busto Arsizio
18-25, 22-25, 25-21, 19-25
November 17th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Edugo Topsporthal, Oostakker

bye Allianz MTV Stuttgart

AJM FC Porto 3 - 0   Olympiacos Piraeus
25-21, 25-18, 25-17
November 16th 2021, h. 17:00 (GMT), Dragao Arena, Porto

SSC Palmberg Schwein   3 - 1   VB Nantes
25-10, 22-25, 27-25, 25-14
November 17th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Palmberg Arena, Plamberg



Second Leg

(6)   AC PAOK Thessaloniki   3 - 2 Asterix Avo Beveren (2)
16-25, 14-25, 25-16, 25-18, 16-14
November 24th 2021, h. 18:00 (GMT +1), PAOK Palace Sport, Thessaloniki

(6)   CSM Volei Alba Blaj    3 - 0 Vasas Óbuda Budapest (1)
25-19, 25-18, 25-21
November 24th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Transilvania Sporting Center, Sibiu

(6)   Volero Le Cannet   3 - 1 Minchanka Minsk (3)
28-26, 26-28, 25-17, 28-26
November 25th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Gymnase Maillan, Le Cannet

(6) VK UP Olomouc    3 - 0   ZOK Bimal-Jedinstvo Brčko (1)
25-20, 25-19, 25-18
November 24th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Univerzita Palackeho, Olomouc

(6)   Uralochka-NTMK Ekaterinburg   3 - 2   Proton Saratov (3)
25-22, 25-19, 22-15, 22-25, 15-10
November 23rd 2021, h. 18:00 (GMT +5), Metallurg Forum, Nizhny Tagil

(3+)   VC Oudegem   3 - 0   A.O. Thiras Santorini (3)
25-0, 25-0, 25-0
November 25th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Sporthal St. Gillis, Dendermonde

(3)   Viteos Neuchatel UC   1 - 3 Calcit Kamnik (6)
17-25, 25-21, 21-25, 21-25
November 25th 2021, h. 17:00 (GMT +1), Halle de Sports de la Riveraine, Neuchatel

(6)   Eczacibasi Dynavit Istanbul   3 - 0 Zeleznicar Lajkovac 0
25-16, 25-21, 25-13
November 24th 2021, h. 18:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul

(4)   Nova KBM Branik Maribor   3 - 2 CV Gran Canaria (5)
25-21, 17-25, 25-27, 25-15, 22-20
November 24th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Sportnaaa Dvorana Ljudski Vrt, Maribor

(2)   Swietelsky Békéscsaba   1 - 3 ŁKS Commercecon Łódź (6)
25-16, 23-25, 18-25, 25-27
November 24th 2021, h. 18:00 (GMT +1),Bekecsabai Varosi Sporcsarnok, Bekecsaba

(0)   UOK Banjaluka Volley   0 - 3 Mladost Zagreb (6)
16-25, 11-25, 18+25
November 24th 2021, h. 19:30 (GMT +1), SD Borik, Banja Luka

(6)   TS Volley Düdingen   3 - 1   PVK Olymp Praha (1)
25-23, 23-25, 25-19, 25-21
November 23rd 2021, h. 20:00 (GMT +1), Salle Omnisport St. Leonard, Fribourg

(6) Unet e-work Busto Arsizio   3 - 0 VDK Bank Gent Dames (1)
25-16, 25-14, 25-17
November 24th 2021, h. 20:30 (GMT +1), e-work Arena, Busto Arsizio

Allianz MTV Stuttgart   bye

(3)   Olympiacos Piraeus   3 - 2 AJM FC Porto (5)
25-14, 22-25, 25-19, 22-25, 21-19
November 24th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Melina Merkouri, Rentis

(3)    VB Nantes   2 - 3 SSC Palmberg Schwein (6)
14-25, 22-25, 25-23, 26-24, 13-15
November 23rd 2021, h. 19:30 (GMT +1), Mangin Beaulieu, Nantes

 Author| Post time: 7-12-2021 13:24
| Show all posts
Round of 16
December 7th - December 16th, 2021
32 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals





  • VC Oudegem
  • Mladost Zagreb
  • VK UP Olomouc
  • Volero Le Cannet
  • Allianz MTV Stuttgart
  • SSC Palmberg Schwein
  • AC PAOK Thessaloniki
  • Unet e-work Busto Arsizio
  • ŁKS Commercecon Łódź
  • AJM FC Porto
  • CSM Volei Alba Blaj
  • Uralochka-NTMK Ekaterinburg
  • Calcit Kamnik
  • CV Gran Canaria
  • TS Volley Düdingen
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul




First Leg

AJM FC Porto 0 - 3   SSC Palmberg Schwein
19-25, 12-25, 24-26
December 7th 2021, h. 12:00 (GMT), Dragao Arena, Porto

Mladost Zagreb   3 - 0   TS Volley Düdingen
Awarded
  Volero Le Cannet   3 - 0 VK UP Olomouc
25-20, 30-28, 25-20
December 7th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Gymnase Maillan, Le Cannet

  AC PAOK Thessaloniki   1 - 3 CSM Volei Alba Blaj
22-25, 25-22, 18-25, 24-26
December 8th 2021, h. 19:00 (GMT +2), PAOK Palace Sport, Thessaloniki

Calcit Kamnik   0 - 3   Eczacibasi Dynavit Istanbul
23-25, 17-25, 15-25
December 8th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Sportna Dvorana, Kamnik

Unet e-work Busto Arsizio   3 - 0 Allianz MTV Stuttgart
29-27, 25-19, 25-23
December 8th 2021, h. 20:30 (GMT +1), e-work Arena, Busto Arsizio

  Uralochka-NTMK Ekaterinburg   3 - 0 VC Oudegem
25-16, 25-15, 25-16
December 14th 2021, h. 18:00 (GMT +5), Metallurg Forum, Nizhny Tagil

CV Gran Canaria   0 - 3   ŁKS Commercecon Łódź
14-25, 19-25, 16-25
December 14th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Sport Arena, Łódź



Second Leg


(6)   CSM Volei Alba Blaj   3 - 0 AC PAOK Thessaloniki (1)
25-11, 25-20, 25-19
December 14th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Sala Sporturilor, Tirgu Mures

(6) SSC Palmberg Schwein   3 - 1 AJM FC Porto (1)
26-24, 23-25, 25-16, 25-19
December 14th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Palmberg Arena, Plamberg

(0)   TS Volley Düdingen   0 - 3   Mladost Zagreb (6)
Awarded

(0) VK UP Olomouc    0 - 3   Volero Le Cannet (6)
21-25, 20-25, 18-25
December 15th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Univerzita Palackeho, Olomouc

()   VC Oudegem   0 - 3 Uralochka-NTMK Ekaterinburg ()
20-25, 10-25, 20-25
December 15th 2021, h. 18:00 (GMT +5), Metallurg Forum, Nizhny Tagil

(6) ŁKS Commercecon Łódź   3 - 0 CV Gran Canaria (0)
25-23, 25-17, 25-23
December 15th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Sport Arena, Łódź

(4+) Allianz MTV Stuttgart   3 - 1 Unet e-work Busto Arsizio (4)
25-19, 25-18, 21-25, 25-19, Golden Set: 16-14
December 15th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Scharrena, Stuttgart

(6) Eczacibasi Dynavit Istanbul   3 - 0 Calcit Kamnik (0)
25-19, 25-17, 25-23
December 16th 2021, h. 18:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul

 Author| Post time: 24-1-2022 11:47
| Show all posts
Quartelfinals
January 24th - February 3rd, 2022
16 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals





  • Mladost Zagreb
  • Volero Le Cannet
  • Allianz MTV Stuttgart
  • SSC Palmberg Schwein
  • ŁKS Commercecon Łódź
  • CSM Volei Alba Blaj
  • Uralochka-NTMK Ekaterinburg
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul



First Leg

  Uralochka-NTMK Ekaterinburg   0 - 3 Eczacibasi Dynavit Istanbul
19-25, 19-25, 21-25
January 25th 2022, h. 18:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul

  CSM Volei Alba Blaj   3 - 0 Volero Le Cannet
25-19, 25-13, 25-15
January 25th 2022, h. 19:00 (GMT +2), Sala Sporturilor, Tirgu Mures

ŁKS Commercecon Łódź   2 - 3 Mladost Zagreb
29-31, 21-25, 25-14, 25-17, 8-15
January 26th 2022, h. 18:00 (GMT +1), Sport Arena, Łódź

Allianz MTV Stuttgart   3 - 1 SSC Palmberg Schwein 2
5-19, 25-12, 21-25, 25-21
February 9th 2022, h. 19:00 (GMT +1), Scharrena, Stuttgart


Second Leg


(5) Eczacibasi Dynavit Istanbul   2 - 3 Uralochka-NTMK Ekaterinburg (3)
25-17, 24-26, 31-29, 19-25, 5-15
January 26th 2022, h. 18:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul

(6) Mladost Zagreb   2 - 3   ŁKS Commercecon Łódź (5)
29-27, 21-25, 14-25, 25-20, 9-15, Golden Set 15-9
February 1st 2022, h. 17:00 (GMT +1), Dom Adbojke Bojan Stranic, Zagreb

(2)   Volero Le Cannet   2 - 3 CSM Volei Alba Blaj (6)
25-27, 16-25, 25-22, 25-17, 12-15
February 15th 2022, h. 20:00 (GMT +1), Gymnase Maillan, Le Cannet

(1) SSC Palmberg Schwein   0 - 3 Allianz MTV Stuttgart (6)
Awarded
February 3rd 2022, h. 19:00 (GMT +1), Palmberg Arena, Plamberg



 Author| Post time: 21-2-2022 16:38
| Show all posts
Semifinals
February 23rd  - March 1st, 2022
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final


  • Mladost Zagreb
  • Allianz MTV Stuttgart
  • CSM Volei Alba Blaj
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul



First Leg

  CSM Volei Alba Blaj   0 - 3 Eczacibasi Dynavit Istanbul
21-25, 22-25, 19-25
February 23rd 2022, h. 19:00 (GMT +2), Sala Sporturilor, Tirgu Mures
I
Mladost Zagreb   1 - 3   Allianz MTV Stuttgart
18-25, 25-21, 15-25, 22-25
February 23rd 2022, h. 19:30 (GMT +1), Dom Adbojke Bojan Stranic, Zagreb




Second Leg

(6) Allianz MTV Stuttgart   3 - 0 Mladost Zagreb (1)
25-16, 25-13, 25-10
March 1st, h. 19:00 (GMT +1), Scharrena, Stuttgart
I
(6) Eczacibasi Dynavit Istanbul   3 - 0 CSM Volei Alba Blaj (0)
25-15, 25-18, 25-19
March 1st 2022, h. 18:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul

 Author| Post time: 15-3-2022 10:47
| Show all posts
Final
March 15th  - March 22nd, 2022
2 Teams, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European CEV Cup 2021 - 2022 Champion


  • Allianz MTV Stuttgart
  • Eczacibasi Dynavit Istanbul



First Leg

Eczacibasi Dynavit Istanbul   3 - 1 Allianz MTV Stuttgart
25-19, 22-25, 25-20, 25-17
March 15th 2022, h. 19:00 (GMT +3), Eczacibasi Spor Salonu, Istanbul



Second Leg

(2) Allianz MTV Stuttgart   1 - 3 Eczacibasi Dynavit Istanbul (6)
18-25, 21-25, 25-18, 24-26
March 22nd 2022 h. 19:00 (GMT +1), Scharrena, Stuttgart


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2022 12:15 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list