|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2021 - 2022

[Copy link]
Post time: 8-11-2021 21:23
| Show all posts |Read mode
Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2021 - 2022

Continental Championship - 9 November 2010 - 22 March 2022




Qualified Teams

  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • UVC Weberzeile Ried im Innkreis
  • VCA Amstetten Nö
  • Stroitel Minsk
  • Tectum Achel
  • OK Bosna Sarajevo
  • Levski Sofia
  • Marek Union-Ivkoni Dupnista
  • MOK Mursa Osijek
  • Omonoia Nicosia
  • Gentofte Volley
  • Middelfart VK
  • PärnuVK
  • Tallinn Technical University
  • Saaremaa VC
  • Narbonne Volley
  • Panathinaikos AC Athens
  • PAOK Thessaloniki
  • Pénzügyőr SE Budapest
  • VRCK Kazincbarcika
  • Hapoel Yoav Kfar Saba
  • Maccabi Yeadim Tel-Aviv
  • KV Pëja
  • VC Lorezntzweiler
  • Viking TIF Bergen
  • A.J. Fonte Bastardo Azores
  • Sporting CP Lisboa
  • C.S.A. Steaua Bucuresti
  • OK Nis
  • TJ Spartak Myjava
  • VKP Bratislava
  • ACH Volley Ljubljana
  • CAI Teruel
  • Lausanne UC
  •   Volley Schönenwerd
  • Halkbank Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • VSC Law Academy Kharkiv
  • VC Barakom-Kazhany Lviv


Competition Format

Novemner 9th - November 18th, 2021
12 Teams, the 11 winning Teams will qualify for the Round of 16
I
Round of 32
November 30th - December 8th, 2021
32 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Round of 16
January 11th - January 20th, 2022
16 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals
February 2nd - February 9th, 2022
8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
February 23rd  - March 1st, 2022
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Final
March 15th  - March 22nd, 2022
2 Teams, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2021 - 2022 Champion

 Author| Post time: 8-11-2021 21:58
| Show all posts
Qualifying Round
Novemner 9th - November 18th, 2021
12 Teams, the 11 winning Teams will qualify for the Round of 16



  • UVC Weberzeile Ried im Innkreis
  • VCA Amstetten Nö
  • Marek Union-Ivkoni Dupnista
  • Middelfart VK
  • PärnuVK
  • PAOK Thessaloniki
  • VRCK Kazincbarcika
  • Maccabi Yeadim Tel-Aviv
  • VKP Bratislava
  • Halkbank Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • VSC Law Academy Kharkiv





First Leg

VSC Law Academy Kharkiv 1 - 3 VCA Amstetten Nö
22-25, 33-31, 23-25, 20-25
November 10th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Sport Palace Lokomotiv, Kharkiv

Middelfart VK 0 - 3   PAOK Thessaloniki
22-25, 19-25, 16-25
November 10th 2021, h. 19:30 (GMT +1), Lillebeltshallen, Middelfart

Halkbank Ankara 3 - 0   Marek Union-Ivkoni Dupnista
25-17, 25-15, 25-11
November 17th 2021, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

UVC Weberzeile Ried im Innkreis   3 - 0   VRCK Kazincbarcika
25-22, 25-18, 25-12
November 10th 2021, h. 19:00 (GMT +1), UVC Raiffeisen Volleydome, Ried im Innkreis

VKP Bratislava   0 - 3   Epicentr-Podolyany Horodok
Forfeit of the VPK Bratislava

Maccabi Yeadim Tel-Aviv   3 - 0   Pärnu VK
25-15, 25-15, 25-22
November 18th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Sports Hall, Parnu



Second Leg

(5)   VCA Amstetten Nö 2 - 3 VSC Law Academy Kharkiv (4)
23-25, 25-18, 25-20, 20-25, 11-15
November 17th 2021, h.9:00 (GMT +1), Johann Polz Halle, AMstetten

(6)   PAOK Thessaloniki   3 - 0 Middelfart VK (0)
25-16, 25-23, 25-21
November 17th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Palace Sports, Thessaloniki

(0)   Marek Union-Ivkoni Dupnista   0 - 3   Halkbank Ankara (6)
16-25, 10-25, 13-25
November 18th 2021, h. 15:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

(3)   VRCK Kazincbarcika   3 - 2   UVC Weberzeile Ried im Innkreis (5)
23-25, 26-24, 25-20, 22-25, 15-11
November 18th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Don Bosco-Szaleziak Sporcsarnok, Kazincarcika

(6)   Epicentr-Podolyany Horodok   3 - 0 VKP Bratislava (0)
Forfeit of the VPK Bratislava

(2)   Pärnu VK   2 - 3   Maccabi Yeadim Tel-Aviv (6)
15-25, 15-25, 25-20, 25-20, 10-15
November 19th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Sports Hall, Parnu

 Author| Post time: 29-11-2021 15:55
| Show all posts
Round of 32
November 30th - December 8th, 2021
32 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals



  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • UVC Weberzeile Ried im Innkreis
  • VCA Amstetten Nö
  • Stroitel Minsk
  • Tectum Achel
  • OK Bosna Sarajevo
  • Levski Sofia
  • MOK Mursa Osijek
  • Omonoia Nicosia
  • Gentofte Volley
  • Tallinn Technical University
  • Narbonne Volley
  • Panathinaikos AC Athens
  • PAOK Thessaloniki
  • Pénzügyőr SE Budapest
  • Hapoel Yoav Kfar Saba
  • Maccabi Yeadim Tel-Aviv
  • KV Pëja
  • VC Lorezntzweiler
  • Viking TIF Bergen
  • A.J. Fonte Bastardo Azores
  • Sporting CP Lisboa
  • C.S.A. Steaua Bucuresti
  • OK Nis
  • TJ Spartak Myjava
  • ACH Volley Ljubljana
  • CAI Teruel
  • Lausanne UC
  •   Volley Schönenwerd
  • Halkbank Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • VC Barakom-Kazhany Lviv




First Leg

Tallinn Technical University 3 - 0   Gentofte Volley
25-18, 25-19, 25-20
November 30th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Kildeskovashallen, Gentofte

UVC Weberzeile Ried im Innkreis   0 - 3   Volley Schönenwerd
22-25, 24-26, 17-25
November 30th 2021, h. 19:00 (GMT +1), UVC Raiffeisen Volleydome, Ried im Innkreis

Sporting CP Lisboa 3 - 1   OK Nis
25-17, 21-25, 25-16, 25-10
November 30th 2021, h. 20:00 (GMT), Pavilhao Multiusos de Odivelas, Odivelas

Omonoia Nicosia   0 - 3   Narbonne Volley
22-25, 19-25, 22-25
November 30th 2021, h. 20:00 (GMT +2), Tassos Papadopoulos Elefheria, Nicosia

Maccabi Yeadim Tel-Aviv   2 - 3   Panathinaikos AC Athens
13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15
November 30th 2021, h. 20:40 (GMT +2), Hadar Yosef National Sports Center, Tel Aviv


KV Pëja 0 - 3   A.J. Fonte Bastardo Azores
20-25, 15-25, 14-25
December 1st 2021, h. 18:00 (GMT +1), Palestra Karagaagi, Peja

ACH Volley Ljubljana 3 - 0   VC Barakom-Kazhany Lviv
25-14, 25-17, 25-13
December 1st 2021, h. 18:00 (GMT +1), Sportna Dvorana Tivoli, Ljubljana

PAOK Thessaloniki   3 - 0   MOK Mursa Osijek
25-20, 25-18, 25-23
December 1st 2021, h. 19:00 (GMT +2), PAOK Palace Sport, Thessaloniki

Lausanne UC   3 - 2   Stroitel Minsk
12-25, 25-23, 23-25, 26-24, 15-9
December 1st 2021, h. 19:00 (GMT +1), University Sports Hall SOS II/Dvrigny, Lausanne

CAI Teruel   3 - 1   Tectum Achel
23-25, 25-21, 25-17, 25-21
December 1st 2021, h. 20:00 (GMT +1), Pabellon Municipal Los Planos, Teruel

VC Lorezntzweiler   0 - 3   C.S.A. Steaua Bucuresti
16-25, 16-25, 17-25
December 2nd 2021, h. 20:00 (GMT +1), Hall des Sports, Lorentzweiler

Epicentr-Podolyany Horodok 3 - 1   Pénzügyőr SE Budapest
22-25, 25-9, 25-20, 25-17
December 7th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

  VCA Amstetten Nö    0 - 3   Levski Sofia
19-25, 18-25, 14-25
December 7th 2021, h. 18:30 (GMT +2), Levski Sofia Sport Hall, Sofia

Viking TIF Bergen   1 - 3   Union Raiffeisen Waldviertel
9-25, 14-25, 25-23, 22-25
December 7th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Sporthalle Zwettl, Zwettl

Halkbank Ankara   3 - 0   OK Bosna Sarajevo
25-16, 25-15, 25-17
December 7th 2021, h. 14:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara/A

Hapoel Yoav Kfar Saba   vs   TJ Spartak Myjava
Cancelled




Second Leg

(3) Gentofte Volley 3 - 2   Tallinn Technical University (5)
32-30, 19-25, 25-22, 19-25, 17-15
December 1st 2021, h. 19:00 (GMT +1), Kildeskovashallen, Gentofte

(4)   Stroitel Minsk   2 - 3 (6)
25-14, 25-22, 29-31, 19-25, 13-15
December 7th 2021, h. 19:00 (GMT +13, Palace of Sports "Urchje", Minsk

(6)   Narbonne Volley   3 - 2   Omonoia Nicosia (2)
25-11, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12
December 7th 2021, h. 20:00 (GMT +1), Narbonne Arena, Narbonne

(6)   Union Raiffeisen Waldviertel   3 - 2 Viking TIF Bergen (3)
25-17, 25-13, 23-25, 23-25, 16-14
December 8th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Sporthalle Zwettl, Zwettl

(6) A.J. Fonte Bastardo Azores 3 - 0   KV Pëja (0)
25-14, 25-14, 25-13
December 8th 2021, h. 17:00 (GMT), Complexo Desportivo Vitorino Nemesio, Praia da Vitoria

(2)   Pénzügyőr SE Budapest 1 - 3 Epicentr-Podolyany Horodok (6)
23-25, 25-20, 25-27, 23-25
December 8th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

(6)   C.S.A. Steaua Bucuresti   3 - 0   VC Lorezntzweiler (0)
25-23, 25-15, 25-13
December 8th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Mihai Viteazul Hall, Bucharest

(2)   OK Nis 1 - 3   Sporting CP Lisboa (6)
15-25, 19-25, 25-16, 22-25
November 30th 2021, h. 20:00 (GMT), Pavilhao Multiusos de Odivelas, Odivelas

(4)   Levski Sofia   1 - 3    VCA Amstetten Nö (3)
19-25, 25-19, 23-25, 19-25
December 8th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Lebski Sofia Sport Hall, Sofia

(0)   MOK Mursa Osijek   0 - 3   PAOK Thessaloniki (6)
13-25, 25-27, 19-25
December 8th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Nastavno-Spprtska Dvorana Gradski Vrt, Osijek

()   VC Barakom-Kazhany Lviv 1 - 3   ACH Volley Ljubljana ()
25-20, 27-29, 17-25, 19-25
December 8th 2021, h. 19:00 (GMT +2), Sports Hall "Bosco", Lviv

()   Volley Schönenwerd   3 - 2 UVC Weberzeile Ried im Innkreis ()
24-26, 25-19, 21-25, 26-24, 15-12
December 8th 2021, h. 19:30 (GMT +1), Betoncoupe Arena, Schonenwerd

(6) Panathinaikos AC Athens   3 - 1 Maccabi Yeadim Tel-Aviv (3)
25-20, 21-25, 25-16, 31-29
December 8th 2021, h. 20:00 (GMT +2), Municipal Hall of St. Thomas, Marousi-Athens

(0)   OK Bosna Sarajevo   0 - 3   Halkbank Ankara (6)
20-25, 14-25, 15-25
December 9th 2021, h. 17:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara/A

(3) TJ Spartak Myjava   3 - 2   Hapoel Yoav Kfar Saba (2)
19-25, 19-25, 25-19, 25-18, 15-12
December 21st 2021, h. 16:30 (GMT +2), Hristo Botev, Sofia

(3) Tectum Achel   2 - 3   CAI Teruel (6)
20-25, 17-25, 25-12, 25-23m 11-15
December 9th 2021, h. 20:30 (GMT +1), Sporthal de Koekoek, Hamont-Achel

 Author| Post time: 10-1-2022 11:01
| Show all posts
Round of 16
January 11th - January 20th, 2022
16 Teams, the winnig Teams will qualify for the Quarterfinals





  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • VCA Amstetten Nö
  • Tallinn Technical University
  • Narbonne Volley
  • Panathinaikos AC Athens
  • PAOK Thessaloniki
  • A.J. Fonte Bastardo Azores
  • Sporting CP Lisboa
  • C.S.A. Steaua Bucuresti
  • TJ Spartak Myjava
  • ACH Volley Ljubljana
  • CAI Teruel
  • Lausanne UC
  •   Volley Schönenwerd
  • Halkbank Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok




First Leg

PAOK Thessaloniki   1 - 3   A.J. Fonte Bastardo Azores
23-25, 26-24, 23-25, 25-27
Janaury 11th 2022, h. 19:00 (GMT +2), PAOK Palace Sport, Thessaloniki

Tallinn Technical University 3 - 1     Volley Schönenwerd
22-25, 25-21, 25-17, 25-17
Janaury 11th 2022, h. 20:00 (GMT +1), Betoncoupe Arena, Schonewerd

Epicentr-Podolyany Horodok 1 - 3 Panathinaikos AC Athens
24-26, 23-25, 25-20, 22-25
Janaury 12th 2022, h. 18:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

TJ Spartak Myjava   3 - 1   CAI Teruel
20-25, 25-20, 25-19, 25-18
Janaury 12th 2022, h. 18:00 (GMT +1), Metska Sportova Hala, Myjava

ACH Volley Ljubljana 3 - 1   C.S.A. Steaua Bucuresti
26-24, 21-25, 25-19, 25-12
Janaury 12th 2022, h. 18:00 (GMT +1), Sportna Dvorana Tivoli, Ljubljana

Lausanne UC   3 - 2    VCA Amstetten Nö
25-21, 23-25, 25-21, 21-25, 15-10
Janaury 12th 2022, h. 19:00 (GMT +1), University Sports Hall SOS II/Dvrigny, Lausanne

Sporting CP Lisboa 1 - 3   Narbonne Volley
20-25, 25-17, 22-25, 31-33
Janaury 12th 2022, h. 19:30 (GMT), Pavilhao Joao Rocha SCP, Lisboa

Halkbank Ankara   3 - 0   Union Raiffeisen Waldviertel
25-0, 25-0, 25-0
Awarded



Second Leg

(4)   Volley Schönenwerd   3 - 2 Tallinn Technical University (4+)
27-25, 34-36, 25-23, 25-15, Golden Set: 13-15
Janaury 12th 2022, h. 20:00 (GMT +1), Betoncoupe Arena, Schonenwerd

(6) Panathinaikos AC Athens   3 - 2 Epicentr-Podolyany Horodok (3)
25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15
Janaury 18th 2022, h. 20:00 (GMT +2), Municipal Hall of St. Thomas, Marousi-Athens

(0)   Union Raiffeisen Waldviertel   0 - 3 Halkbank Ankara (6)
Awarded

(1)   C.S.A. Steaua Bucuresti   0 - 3   ACH Volley Ljubljana (6)
21-25, 17-25, 15-25
Janaury 19th 2022, h. 18:00 (GMT +2), Mihai Viteazul Hall, Bucharest

(2)   VCA Amstetten Nö    0 - 3   Lausanne UC (6)
16-25, 25-27, 23-25
Janaury 19th 2022, h. 19:00 (GMT +1), Johann Polz Halle, Amstetten

(5) CAI Teruel   3 - 1   TJ Spartak Myjava (4)
25-19, 22-25, 25-20, 25-20, Golden Set: 15-9
Janaury 19th 2022, h. 20:00 (GMT +1), Pabellon Municipal Los Planos, Teruel

(6) A.J. Fonte Bastardo Azores 3 - 1   PAOK Thessaloniki (2)
22-25, 25-15, 25-18, 25-19
Janaury 19th 2022, h. 22:30 (GMT), Complexo Desportivo Vitorino Nemesio, Praia da Vitoria

(5)   Narbonne Volley   2 - 3 Sporting CP Lisboa (4)
25-22, 24-26, 20-25, 24-26, Golden Set: 17-15
Janaury 20th 2022, h. 19:30 (GMT +1), Narbonne Arena, Narbonne



 Author| Post time: 1-2-2022 10:39
| Show all posts
Quartelfinals
February 2nd - February 9th, 2022
8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals




  • Tallinn Technical University
  • Narbonne Volley
  • Panathinaikos AC Athens
  • A.J. Fonte Bastardo Azores
  • ACH Volley Ljubljana
  • CAI Teruel
  • Lausanne UC
  • Halkbank Ankara




First Leg

Panathinaikos AC Athens   3 - 1 CAI Teruel
29-31, 25-19, 25-13, 25-18
February 2nd 2022, h. 17:00 (GMT +2), Municipal Hall of St. Thomas, Marousi-Athens

Halkbank Ankara   3 - 0   Tallinn Technical University
25-20, 25-18, 25-17
February 2nd 2022, h. 17:30 (GMT +3), TVFSC Baskent Sports Hall Ankara A, Ankara

A.J. Fonte Bastardo Azores 2 - 3   ACH Volley Ljubljana   
25-23, 19-25, 26-24, 21-25, 6-15
February 2nd 2022, h. 22:30 (GMT), Complexo Desportivo Vitorino Nemesio, Praia da Vitoria

Lausanne UC   1 - 3   Narbonne Volley
25-22, 21-25, 22-25, 15-25
February 3rd 2022, h. 19:00 (GMT +1), University Sports Hall SOS II/Dvrigny, Lausanne




Second Leg

(0) Tallinn Technical University 0 - 3   Halkbank Ankara (6)
15-25, 23-25, 21-25
February 3rd 2022, h. 15:00 (GMT +3), TVFSC Baskent Sports Hall Ankara A, Ankara

(6) ACH Volley Ljubljana 3 - 1   A.J. Fonte Bastardo Azores (3)
25-9, 27-29, 25-22, 25-21
February 9th 2022, h. 18:00 (GMT +1), Sportna Dvorana Tivoli, Ljubljana

(6)   Narbonne Volley   3 - 1 Lausanne UC (2)
25-22, 23-25, 25-19, 25-18
February 9th 2022, h. 19:30 (GMT +1), Narbonne Arena, Narbonne

(4) CAI Teruel   3 - 0   Panathinaikos AC Athens (4+)
25-21, 21-21, 25-20, Golden Set 11-15
February 9th 2022, h. 20:00 (GMT +1), Pabellon Municipal Los Planos, Teruel



 Author| Post time: 21-2-2022 16:16
| Show all posts
Semifinals
February 23rd  - March 1st, 2022
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final




  • Narbonne Volley
  • Panathinaikos AC Athens
  • ACH Volley Ljubljana
  • Halkbank Ankara




First Leg

Halkbank Ankara   3 - 0   Panathinaikos AC Athens
25-22, 25-20, 25-21
February 23rd 2022, h. 17:30 (GMT +3), TVFSC Baskent Sports Hall Ankara A, Ankara
I
ACH Volley Ljubljana 2 - 3   Narbonne Volley
23-25, 22-26, 30-28, 25-16, 10-15
February 24th 2022, h. 17:30 (GMT +1), Sportna Dvorana Tivoli, Ljubljana



Second Leg

(6)   Narbonne Volley   2 - 3 ACH Volley Ljubljana (5)
25-17, 25-17, 28-30, 18-25, 13-15, Golden Set: 15-9
March 1st 2022, h. 19:00 (GMT +1), Narbonne Arena, Narbonne
I
(2 Panathinaikos AC Athens   2 - 3 Halkbank Ankara (6)
19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20
March 1st 2022, h. 20:00 (GMT +2), Municipal Hall of St. Thomas, Marousi-Athens

 Author| Post time: 15-3-2022 10:26
| Show all posts
Final
March 15th  - March 22nd, 2022
2 Teams, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2021 - 2022 Champion



  • Narbonne Volley
  • Halkbank Ankara




First Leg

Halkbank Ankara   3 - 0   Narbonne Volley
25-20, 25-22, 25-23
March 15th 2022, h. 17:00 (GMT +3), TVFSC Baskent Sports Hall Ankara A, Ankara



Second Leg

(3)   Narbonne Volley   3 - 1 Halkbank Ankara (4)
25-22, 22-25, 25-23, 25-19
March 22nd 2022, h. 19:30 (GMT +1), Narbonne Arena, Narbonne


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2022 10:49 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list