|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Summer Paralympic Games 2016

[Copy link]
 Author| Post time: 14-9-2016 23:02
| Show all posts
Cycling - Road

Men's Time Trial C3
Final Results

CLIFFORD Eoghan
38:21.79

FUJITA Masaki
39:30.41

SAMETZ Michael
39:41.28

Rank
Athletes
Nation
Result
4
NICHOLAS David
40:15.96
5
WARIAS Steffen
40:38.45
6
BERENYI Joseph
41:01.09
7
ANOBILE Fabio
41:03.19
8
SHARP Fraser
42:20.07
9
MUNOZ MARIN Esneider
42:38.92
10
MARVIG Henrik
43:13.13
11
JIN Yongsik
43:25.39
12
SCHELFHOUT Diederick
43:53.07
13
JOHANSEN Glenn
45:47.58

 Author| Post time: 14-9-2016 23:12
| Show all posts
Cycling - Road

Women's Time Trial B
Final Results

DUNLEVY Katie George
MCCRYSTAL Evelyn (P)

38:59.22

KANUMA Yurie
TANAKA Mai (P)

39:32.92

TURNHAM Lora
HALL Corrine (P)

39:33.81

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FOY Emma
THOMPSON Laura (P)
39:45.87
5
PODKOSCIELNA Iwona
TECLAW Aleksandra (P)
39:54.45
6
CHESHIRE Shawn
WOODRING Mackenzie (P)
41:07.76
7
WELDON Robbi
LEMIEUX Audrey (P)
41:38.98
8
VAN DEUDEKOM Odette
VAN DIJK Kim (P)
42:04.84
9
CAMERON Amanda
VAN KAMPEN Hannah (P)
42:29.93
10
BENITEZ GUZMAN Josefa
GOMEZ FRANQUET Beatriu (P)
42:32.37
11
KLAASSEN Larissa
DOLMAN Haliegh (P)
42:35.92
12
CHALKIADAKI Adamantia
MILAKI Argyro (P)
43:03.79
13
RYAN Shawna
CARON Joanie (P)
43:04.33
14
DUZIKOWSKA Anna
MORYTKO Natalia (P)
43:28.31
15
HOET Griet
MONSIEUR Anneleen (P)
43:34.20
16
FANHANI Marcia
FERREIRA Mariane (P)
48:00.36
17
KANTZA Paraskevi
VOUTZALI Vasiliki (P)
50:36.79

 Author| Post time: 14-9-2016 23:16
| Show all posts
Cycling - Road

Men's Time Trial T1-2
Final Results

DURST Hans-Peter
22:57.34

BOYLE Ryan
24:21.35

STONE David
24:42.25

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AUBAGUE Quentin
25:13.28
5
NILSSON Rickard
25:24.50
6
HINDR Jiri
25:36.33
7
AYALA Nestor
26:09.88
8
HILLS Stephen
26:23.64
9
FUCHS Goldy
26:42.02
10
CELEN Tim
27:03.03
11
FARRONI Giorgio
27:04.08
12
VONDRACEK David
27:11.30

 Author| Post time: 14-9-2016 23:20
| Show all posts
Cycling - Road

Women's Time Trial T1-2
Final Results

COOKE Carol
26:11.40

WALSH Jill
26:49.67

GAUTIER Shelley
26:50.87

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MAJUNKE Jana
27:43.46
5
DINES Hannah
28:51.20
6
CROTEAU Marie-Eve
29:43.47
7
OTERO Cristina Liliana
35:20.52

 Author| Post time: 14-9-2016 23:24
| Show all posts
Wheelchair Fencing

Women's Individual Foil B
Final Results

VIO Beatrice
-

ZHOU Jingjing
-

YAO Fang
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CHAN Yui Chong
-
5
MAKRYTSKAYA Alesia
-
6
DANI Gyongyi
-
7
KHETSURIANI Irma
-
8
MAKOWSKA Marta
-
9
POZNIAK Tetiana
-
10
BRIESE-BAETKE Simone
-
11
DEMAUDE Cecile
-
12
CHUNG Yuen Ping
-

 Author| Post time: 14-9-2016 23:28
| Show all posts
Wheelchair Fencing

Women's Individual Foil A
Final Results

RONG Jing
-

YU Chui Yee
-

KRAJNYAK Zsuzsanna
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZHANG Chuncui
-
5
NG Justine Charissa
-
6
BERNARD Delphine
-
7
MOGOS Andreea
-
8
HAJMASI Eva Andrea
-
9
MORKVYCH Nataliia
-
10
TRIGILIA Loredana
-
11
HALKINA Aliona
-
12
SANTOS Monica
-

 Author| Post time: 14-9-2016 23:34
| Show all posts
Powerlifting

Men's +107kg
Final Results

RAHMAN Siamand
305WR|Body Weight: 169.03

MOSAAD Amr
235Body Weight: 136.43

ELSHEBLI Jamil
234Body Weight: 118.11

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DIMOU Konstantinos
220B.W.:152.51
5
SAS Sandor
207B.W.:122.56
6
KAMZIK Marek
170B.W.:118.00

CHUN Keunbae
-B.W.:152.00

ALBALOUSHI Ahmed
-B.W.:115.20

 Author| Post time: 15-9-2016 00:00
| Show all posts
Swimming

Men's 100m Breaststroke SB8
Final Results

SALGUERO GALISTEO Oscar
1:11.11

MORLACCHI Federico
1:12.68

ONEA Andreas
1:14.44

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HERENDEEN Dalton
1:14.71
5
ROZOY Charles
1:15.13
6
ZHAO Xueming
1:15.35
7
XU Haijiao
1:27.56

 Author| Post time: 15-9-2016 00:04
| Show all posts
Swimming

Women's 100m Breaststroke SB8
Final Results

ROXON Katarina
1:19.44AM

CASHMORE Claire
1:20.60

KEANE Ellen
1:23.07

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WOZNIAK Paulina
1:25.04
5
CALADO Joana
1:25.96
6
XU Jialing
1:30.47
7
HOWARTH Nikita
1:31.11
8
HAASE QUIROS Camila
1:41.17

 Author| Post time: 15-9-2016 00:08
| Show all posts
Wheelchair Tennis

Open Quad Singles
Final Results

ALCOTT Dylan
-

LAPTHORNE Andy
-

WAGNER David
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SITHOLE Lucas
-
5
DAVIDSON Heath
-
5
SILVA Ymanitu
-
5
MOROISHI Mitsuteru
-
5
TAYLOR Nick
-
9
OLIVEIRA Rodrigo
-
9
BURDEKIN Jamie
-
9
COTTERILL Antony
-
9
ERENLIB Itai
-
9
WEINBERG Shraga
-
9
CORRADI Alberto
-
9
KAWANO Shota
-
9
BARTEN Bryan
-

 Author| Post time: 15-9-2016 00:15
| Show all posts
Wheelchair Fencing

Men's Individual Foil B
Final Results

FENG Yanke
-

HU Daoliang
-

VALET Maxime
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CIMA Marco
-
5
GAWORSKI Jacek
-
6
DATSKO Anton
-
7
COUTYA Dimitri
-
8
SARRI Alessio
-
9
CHAVES Vanderson Luis
-
10
GUISSONE Jovane
-

 Author| Post time: 15-9-2016 00:18
| Show all posts
Wheelchair Fencing

Men's Individual Foil A
Final Results

YE Ruyi
-

OSVATH Richard
-

SUN Gang
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PENDER Dariusz
-
5
NALEWAJEK Michal
-
6
BETTI Matteo
-
7
TOKATLIAN Damien
-
8
LAMBERTINI Emanuele
-
9
CHAN Wing Kin
-
10
GILLIVER Piers
-
11
CHEONG Meng Chai
-
12
KAVALENIA Martyn
-

 Author| Post time: 15-9-2016 00:30
| Show all posts
Athletics

Women's 400m T34
Final Results

COCKROFT Hannah
58.78WR

HALKO Alexa
1:00.79RR

ADENEGAN Kare
1:01.67PB

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LITTLE Rosemary
1:01.91RR
5
VRANKEN Desiree
1:04.11PB
6
KITAURA Haruka
1:13.82RR
LEFEVRE Joyce
DSQ
NICHOLLS Melissa
DNS

 Author| Post time: 15-9-2016 00:35
| Show all posts
Athletics

Men's 800m T34
Final Results

ALHAMMADI Mohamed
1:40.24PR,RR

KTILA Walid
1:40.31SB

MCCRACKEN Rheed
1:41.25RR

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MANNI Henry
1:41.92RR
5
TOWERS Isaac
1:43.45PB
6
PRUITT Austin
1:45.55
7
MITIC Bojan
1:50.74
SMEENK Austin
DSQ

 Author| Post time: 15-9-2016 00:50
| Show all posts
Swimming

Men's 400m Freestyle S7
Final Results

JONES Michael
1:11.11

FOX Jonathan
1:12.68

BJORNSTAD Andreas Skaar
1:14.44

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SERRANO ZARATE Carlos
4:57.29
5
ARREGUI Facundo Jose
4:57.40
6
KVASNYTSIA Marian
4:57.54
7
PONCE BERTRAN Antoni
5:09.43
8
KOZLENKO Andriy
5:19.60

 Author| Post time: 15-9-2016 00:54
| Show all posts
Swimming

Women's 400m Freestyle S7
Final Results

COAN McKenzie
5:05.77

JORDAN Cortney
5:18.20

RODGERS Susannah
5:23.17

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DUBBER Rebecca
5:31.53
5
SCHOTT Verena
5:41.47
6
HUANG Yajing
5:44.72
7
TALAMONA Arianna
5:48.37
8
HALEVI Erel
5:51.05

 Author| Post time: 15-9-2016 00:56
| Show all posts
Swimming

Men's 100m Breaststroke SB14
Final Results

MOORES Aaron
1:06.67

QUIN Scott
1:06.70

EVERS Marc
1:07.64

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TANAKA Yasuhiro
1:07.82
5
WENHAM Adam Ismael
1:08.44
6
JUNG Yang Mook
1:10.21
7
HAYASHIDA Taiga
1:11.26
8
ARAYA Elian
1:11.60

 Author| Post time: 15-9-2016 00:58
| Show all posts
Swimming

Women's 100m Breaststroke SB14
Final Results

ALONSO MORALES Michelle
1:12.62PR

FIRTH Bethany
1:12.89

TOETERS Magda
1:17.35

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VAN DER KULK Marlou
1:20.15
5
CARNEIRO Beatriz
1:21.66
6
FRANSSEN Michelle
1:22.73
7
LINDBERG Pernilla
1:23.42
8
INDRIANI Syuci
1:24.24

 Author| Post time: 15-9-2016 01:04
| Show all posts
Swimming

Men's 100m Backstroke S12
Final Results

KLIPPERT Sergii
59.77

SALEI Raman
1:00.91

DUPREE Tucker
1:01.04

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TAIGANIDIS Charalampos
1:01.21
5
CLEGG Stephen
1:02.06
6
SALEI Dzmitry
1:02.70
7
MATERA Thomaz
1:04.33
8
AKHMETOV Anuar
1:09.11

 Author| Post time: 15-9-2016 01:08
| Show all posts
Swimming

Women's 100m Backstroke S12
Final Results

RUSSELL Hannah
1:06.06WR

MATLO Yaryna
1:11.97

DELGADO NADAL Maria
1:12.73

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VIEL Raquel
1:15.24
5
STABROVSKA Maryna
1:21.33
6
PELLITERO Ana Luz
1:21.73
7
MORO Anabel
1:22.79
8
HERMES McClain
1:26.75

 Author| Post time: 15-9-2016 01:18
| Show all posts
Athletics

Women's Discus Throw F52
Final Results

MORRISON Rachael
13.09WR

MITCHELL Cassie
12.87SB

OVSII Zoia
12.17RR

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OCHOA DELGADO Leticia
10.85SB
5
BUTTERFIELD Joanna
9.40SB
6
COLE Zena
4.98

 Author| Post time: 15-9-2016 01:34
| Show all posts
Athletics

Women's 400m T47
Final Results

LI Lu
58.09RR

LIEBENBERG Anrune
58.88

TSUJI Sae
1:00.62

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CERNA Amanda
1:01.48PB
5
LALLWALA PALLIYA Amara Induma.
1:01.74PB
6
WATT Amy
1:04.21
7
VARGAS Yeny
1:09.63
DE JESUS Teresinha
DNS

 Author| Post time: 15-9-2016 01:42
| Show all posts
Swimming

Men's 100m Butterfly S11
Final Results

OLIVER Israel
1:02.24

KIMURA Keiichi
1:02.43

MASHCHENKO Oleksandr
1:03.38

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SNYDER Bradley
1:03.52
5
LOU Chenquan
1:06.99
6
ZUDZILAU Hryhory
1:08.64
7
ORTEGA Yunerki
1:12.41
8
LEMUS ROJAS Leider
1:13.87

 Author| Post time: 15-9-2016 01:53
| Show all posts
Swimming

Men's 50m Breaststroke SB2
Final Results

HUANG Wenpan
50.65WR

LI Tingshen
51.78

HUANG Chaowen
54.29

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VYNOHRADETS Dmytro
55.03ER
5
DOUNGKAEW Somchai
56.52
6
CASTORENA Arnulfo
57.70
7
KOSTAKIS Ioannis
1:07.48
TRONCO Cristopher
DSQ

 Author| Post time: 15-9-2016 02:06
| Show all posts
Athletics

Women's Shot Put F34
Final Results

ZOU Lijuan
8.75WR

KORNOBYS Lucyna
8.00

HAMILL Jessica
7.54

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AMOUDI Saida
7.52RR
5
DAOBRY Vanessa
7.27
6
HERRMANN Frances
6.64
7
HEIKKINEN Marjaana
6.26
8
NHLAPO Zandile Emily
5.63

 Author| Post time: 15-9-2016 02:10
| Show all posts
Athletics

Men's Shot Put F37
Final Results

BILIUS Mindaugas
16.80RR

XIA Dong
16.06SB

NORBEKOV Khusniddin
15.17PB

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ZHABNYAK Mykola
14.23PB
5
TEIXEIRA DE SOUZA Joao Victor
13.54RR
6
BLATKIEWICZ Tomasz
12.61

 Author| Post time: 15-9-2016 02:20
| Show all posts
Athletics

Women's 4x100m Relay T11-13
Final Results

China
ZHOU Guohua
SHEN Yaqin
JIA Juntingxian
LIU Cuiqing

47.18WR

Brazil
SIMPLICIO Thalita Vitoria
DE OLIVEIRA CORREA Alice
SALVATINI SPOLADORE Lorena
GUILHERMINA Terezinha

47.57RR

Colombia
GONZALEZ Marcela
LUNA RODRIGUEZ Sonia Sirley
ARANGO BUITRAGO Maritza
RESTREPO MUNOZ Yesenia Maria

51.93SB

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BEEL QUINTANA Lia
OSES AYUCAR Izaskun
BERGES GAMEZ Melani
MARTINEZ Sara
52.40SB

 Author| Post time: 15-9-2016 02:24
| Show all posts
Archery

Men's Individual Compound Open
Final Results

SHELBY Andre
144Gold Medal Match

SIMONELLI Alberto Luigi
143Gold Medal Match

MILNE Jonathon
145Bronze Medal Match

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AI Xinliang
142B.M.M.

 Author| Post time: 15-9-2016 02:30
| Show all posts
Swimming

Men's 50m Breaststroke SB3
Final Results

JIN Zhipeng
47.54WR

LUQUE Miguel
49.47

MORELLI Efrem
49.92

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SUZUKI Takayuki
49.96
5
DIELEMAN Jonathan
50.21
6
SCHOENMAKER Michael
51.88
7
KELLY Ahmed
51.90
8
GIL Vicente
56.56

 Author| Post time: 15-9-2016 02:34
| Show all posts
Swimming

Women's 50m Breaststroke SB3
Final Results

CHENG Jiao
58.28

LAFINA Mariia
1:01.92

VALLE Patricia
1:02.40

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SVIDERSKA Olga
1:03.20
5
PEREIRA DOS SANTOS Patricia
1:07.42
6
TRIMI Arjola
1:07.69
7
DENG Yue
1:08.49
8
FIRMINO Rildene
1:08.59

 Author| Post time: 15-9-2016 02:42
| Show all posts
Athletics

Men's Long Jump T47
Final Results

TOWNSEND-ROBERTS Roderick
7.41PR,RR

WANG Hao
7.30RR

ASSOUMANI Arnaud
7.11SB

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LIU Fuliang
7.09SB
5
FAWEHINMI Tobi
7.01SB
6
HARTANTO Setiyo Budi
6.95PB
7
SLADE Nick
6.82
8
MIRZAKULOV Farukh
6.78PB
9
CHEN Hongjie
6.59
10
CALDERON Ettiam
6.58
11
DERUS Michal
6.56SB
12
ASHIDA Hajimu
6.52
13
KOUTOULIAS Christos
6.43
14
SUBOTA Aliaksandr
5.88
15
DAYABOU Ibrahim
5.43PB
HASANOV Huseyn
DNS

 Author| Post time: 15-9-2016 02:48
| Show all posts
Swimming

Men's 50m Freestyle S13
Final Results

BOKI Ihar
23.44PR

FARRENBERG Carlos
24.17

TURSUNKHUJAEV Muzaffar
24.21AS

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DENYSENKO Iaroslav
24.41
5
FEDYNA Oleksii
24.42
6
JASON Braedan
24.61
7
PANKOV Kirill
24.63
8
TURBIDE Nicolas Guy
25.52

 Author| Post time: 15-9-2016 02:52
| Show all posts
Swimming

Women's 50m Freestyle S13
Final Results

STETSENKO Anna
27.34WR

ODILOVA Muslima
28.00AS

TOSHPULATOVA Shokhsanamkhon
28.02

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AMILOVA Fotimakhon
28.21
5
MENDAK Joanna
28.35
6
MEYERS Rebecca
28.58
7
JONES Jenna
28.77
8
BERRA Alessia
29.01

 Author| Post time: 15-9-2016 02:58
| Show all posts
Swimming

Men's 4x100m Freestyle Relay 34 Points
Final Results

Ukraine
KOMAROV Oleksandr
KRYPAK Maksym
HRYNENKO Bohdan
DUBROV Denys

3:48.11PR

Brazil
DIAS Daniel
BRASIL Andre
SILVA Ruiter
RODRIGUES Phelipe

3:48.98AM

China
SONG Maodang
XU Haijiao
LIN Furong
WANG Yinan

3:50.41AS

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HYND Oliver
CRAIG Josef
WYLIE Matthew
WHITE Lewis
3:51.54
5
DISKEN Timothy
LEVY Matthew
COCHRANE Blake
CROTHERS Rowan
3:51.96
6
DUTCHER Tye
AUSTIN Evan
GARCIA-TOLSON Rudy
GRISWOLD Robert
4:11.00
7
ELLIOT Alec
CLEMENT Nathan
McALLISTER Zack
STEIN Nathan
4:12.60

 Author| Post time: 15-9-2016 17:08
| Show all posts
Canoe

Women's KL1
Final Results

CHIPPINGTON Jeanette
58.760

MULLER Edina
58.874

KUBAS Kamila
1:00.232

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WOLLERMANN Katherinne
1:00.744
5
NEUMULLER Jocelyn
1:03.361
6
VACZI Anita
1:03.688
7
LACHEUX Agnes
1:03.961
8
SERYU Monika
1:09.193

 Author| Post time: 15-9-2016 17:12
| Show all posts
Canoe

Men's KL1
Final Results

TOKARZ Jakub
51.084

SUBA Robert
51.129

MARSDEN Ian
51.220

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CARDOSO DA SILVA Luis Carlos
51.631
5
BOULLE Remy
52.084
6
DIAZ Lucas
53.078
7
YU Xiaowei
53.088
8
SIEDERS Colin
55.437

 Author| Post time: 15-9-2016 17:14
| Show all posts
Canoe

Women's KL2
Final Results

WIGGS Emma
53.288

LAGUTENKO Nataliia
55.599

SEIPEL Susan
56.796

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GAUTHIER Christine
58.109
5
VARGA Katalin
59.226
6
WANG Danqin
59.587
7
NICHOLS Alana
1:00.315
8
BERCOVITCH Pascale
1:01.131

 Author| Post time: 15-9-2016 17:16
| Show all posts
Canoe

Men's KL2
Final Results

MCGRATH Curtis
42.190

SWOBODA Markus
43.726

BEIGHTON Nick
44.936

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SYNIUK Mykola
45.349
5
MANCARELLA Federico
45.596
6
FABCIC Dejan
47.420
7
ROZBORA Andras
47.893
8
KILIAN Ivo
48.622

 Author| Post time: 15-9-2016 17:18
| Show all posts
Canoe

Women's KL3
Final Results

DICKINS Anne
51.348

REYNOLDS Amanda
51.378

MOREAU Cindy
52.103

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LULEA Mihaela
52.273
5
RIPA Helene
52.492
6
PLEBANI Veronica Yoko
52.802
7
SCARFF Erica
53.916
8
ALLEN Kelly
54.720

 Author| Post time: 15-9-2016 17:20
| Show all posts
Canoe

Men's KL3
Final Results

YEMELIANOV Serhii
39.810

KIEREY Tom
39.909

RIBEIRO DE CARVALHO Caio
40.199

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SERBAN Iulian
41.200
5
OLIVER Rob
42.410
6
O'LEARY Patrick
42.783
7
FARINEAUX Martin
43.750
8
MARTLEW Scott
43.921

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

9-5-2021 00:04 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list