Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: frantic13poland

Alpine Skiing FIS Nor-Am Cup 2016 - 2017

[Copy link]
 Author| Post time: 20-3-2017 12:29
| Show all posts
Stage 9

Garceau (CAN) - 19 March 2017 - 20 March 2017


Women's Giant Slalom (7/8)
Final Results

O BRIEN Nina
1:50.3354.24+56.09

MCJAMES Megan
1:50.6454.82+55.82

TOMMY Mikaela
1:50.7854.61+56.17

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
JELINKOVA Adriana
54.64
56.27
1:50.91
5
TILLEY Alexandra
55.09
55.87
1:50.96
6
CRAWFORD Candace
54.91
56.26
1:51.17
7
LAPANJA Lila
55.06
56.31
1:51.37
8
HVAMMEN Guro
55.22
56.38
1:51.60
9
MERRYWEATHER Alice
55.38
56.54
1:51.92
10
WARDLE Galena
55.38
56.59
1:51.97
11
DESROCHERS Rachael
55.03
56.95
1:51.98
12
ST-GERMAIN Laurence
55.57
56.97
1:52.54
13
NULLMEYER Ali
55.81
56.77
1:52.58
14
CASHMAN Keely
55.44
57.26
1:52.70
15
MANGAN Patricia
55.70
57.14
1:52.84
16
MOLTZAN Paula
55.73
57.20
1:52.93
17
PETERSON Foreste
56.07
57.00
1:53.07
18
CURRIE Stephanie
55.42
57.87
1:53.29
19
FORD Julia
55.81
57.58
1:53.39
20
WEDSJOE Lisa
55.93
57.85
1:53.78
21
REMME Roni
56.21
57.61
1:53.82
22
HENSIEN Katie
56.73
57.13
1:53.86
23
SMART Amelia
56.44
57.81
1:54.25
24
FLECKENSTEIN Stefanie
56.66
57.60
1:54.26
25
THOMAS Claire
56.32
58.08
1:54.40
26
KOMSIC Andrea
56.25
58.22
1:54.47
27
WEARMOUTH Antonia
56.09
58.45
1:54.54
28
ENGLISH Francesca
56.82
57.94
1:54.76
29
NATALENKO Kristina
57.06
57.74
1:54.80
30
GRAESDAL Mille
56.80
58.06
1:54.86
31
DAVID Sandrine
57.11
57.76
1:54.87
32
THOMAS Abby
57.15
57.94
1:55.09
33
DLOUHY Alexa
57.15
58.25
1:55.40
34
METZGER Camryn
57.21
58.23
1:55.44
35
UTTER Hannah
56.98
58.54
1:55.52
36
PROFITT Stephanie
57.06
58.98
1:56.04
37
ROUSSIN Heidi
57.65
58.56
1:56.21
38
GERRARD Olivia
57.85
58.50
1:56.35
39
OBRIEN Mikaela
57.92
58.53
1:56.45
40
VIRKKULA Sohvi
57.69
58.80
1:56.49
41
SYMONS Jennie
57.65
59.20
1:56.85
42
DESROSIERS Marie
57.86
59.26
1:57.12
43
LEVEY Nadine
57.55
59.60
1:57.15
44
EINARSDOTTIR Freydis Halla
58.26
59.09
1:57.35
45
AUDET Andrea
58.13
59.55
1:57.68
46
SCHOEPKE Sandra
58.95
58.83
1:57.78
47
O BRIEN Audrey
58.48
59.31
1:57.79
48
WILKINSON Alix
57.57
1:00.51
1:58.08
49
HASKELL Mardene
56.97
1:01.45
1:58.42
50
TRUDEAU Brianna
57.55
1:00.88
1:58.43
51
CLEMENT Justine
59.66
58.91
1:58.57
52
KAPLAN Amelia
59.18
59.64
1:58.82
53
MCCLELLAN Samantha
58.63
1:00.63
1:59.26
54
CORMIER Sabrina
58.87
1:00.63
1:59.50

PRICE Tarrah
-
-
DNQ2

CARDINAL Frederique
-
-
DNF2

LEBEL Maureen
-
-
DNF2

SCHMIDT Hannah
-
-
DNF2

HURT A J
-
-
DNF2

KLOMHAUS Storm
-
-
DNF2

GRENIER Valerie
-
-
DNF2

GOODMAN Emily
-
-
DNF1

FORTIN Roxanne
-
-
DNF1

GAREAU Frederique
-
-
DNF1

MASON Sydney
-
-
DNF1

PATTERSON Soleil
-
-
DNF1

HASLAU Jessica
-
-
DNF1

JEWETT Abi
-
-
DNF1

VILANOVA Marina
-
-
DNF1

 Author| Post time: 20-3-2017 21:54
| Show all posts
Stage 8

Mont Ste-Marie (CAN) - 17 March 2017 - 20 March 2017


Men's Slalom (8/8)
Final Results

KETTERER David
1:43.9551.96+51.99

GINNIS AJ
1:45.0452.54+52.50

READ Erik
1:45.4652.98+52.48

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
NEF Tanguy
53.33
52.19
1:45.52
5
BROWN Phil
52.98
52.64
1:45.62
6
ROBERTS Hig
53.08
52.67
1:45.75
7
WEISEL Kipling
53.29
52.50
1:45.79
8
ANKENY Michael
53.16
52.66
1:45.82
9
KELLEY Robby
53.52
52.36
1:45.88
10
READ Jeffrey
53.98
52.33
1:46.31
11
BARWOOD Adam
53.51
52.88
1:46.39
12
COCHRAN-SIEGLE Ryan
53.81
52.70
1:46.51
13
SANTANIELLO Nick
54.02
52.64
1:46.66
14
MARSHALL Tucker
54.76
52.00
1:46.76
15
ROEISLAND Max
55.13
51.93
1:47.06
16
DUFFY Drew
53.92
53.21
1:47.13
17
STEFFEY George
54.44
52.73
1:47.17
18
SEGER Brodie
54.12
53.16
1:47.28
19
FARROW Tanner
54.42
52.88
1:47.30
20
CRAWFORD James
54.56
52.84
1:47.40
21
VOELLO Oskar Rosberg
54.69
52.98
1:47.67
22
ENGEL Mark
51.48
56.27
1:47.75
23
GARAND Dominique
54.58
53.61
1:48.19
24
LEEVER Alex
55.48
52.95
1:48.43
25
RITCHIE Benjamin
55.03
53.43
1:48.46
26
QUENNEVILLE Raphael
55.27
53.35
1:48.62
27
DRILLER Garret
53.57
55.25
1:48.82
28
SNORRASON Sturla-Snaer
55.48
53.69
1:49.17
29
MCCONVILLE Patrick
55.48
53.71
1:49.19
30
KEANE Jack
55.57
53.78
1:49.35
31
MULLIGAN Sam
56.00
53.63
1:49.63
32
SEGER Riley
56.08
53.75
1:49.83
33
BRUNEAU-BOUCHARD William
55.68
54.59
1:50.27
34
PHILP Huston
56.29
54.02
1:50.31
35
DILLING Jacob
55.73
54.77
1:50.50
36
KEANE Brendan
55.85
54.89
1:50.74
37
WAGNER Kalle
56.33
54.49
1:50.82
38
DAIGLE Thomas
57.32
54.34
1:51.66
39
LANGE Colby
57.02
55.71
1:52.73
40
GONEAU William
57.57
55.21
1:52.78
41
MILLER Andrew
56.88
56.05
1:52.93
42
WATSON Hunter
58.50
55.19
1:53.69
43
GRASIC Martin
58.56
55.31
1:53.87
44
COPP Griffin
57.98
56.91
1:54.89
45
DE VARENNES Gabriel
58.09
56.81
1:54.90
46
MAYNE Zachary
58.81
56.58
1:55.39
47
VITTECOQ Justin
1:00.05
55.41
1:55.46
48
LEMAY Hugo
58.48
57.30
1:55.78
49
FORTIN Alexandre
55.65
1:01.37
1:57.02
50
REYNOLDS Zachary
59.54
57.93
1:57.47
51
KORTE-MOORE Lake
1:00.17
58.34
1:58.51
52
RADAMUS River
55.26
1:05.59
2:00.85

KRUPKA Jimmy
-
-
DSQ2

CHRISTIANSON Kieffer
-
-
DSQ2

SEYMOUR Jett
-
-
DSQ1

QUIRK Britton
-
-
DNS1

LALONDE Mathys
-
-
DNQ2

DUFF Alex
-
-
DNQ2

BLANCHARD Felix
-
-
DNQ2

DERWIN Colbey
-
-
DNQ2

WINTERS Luke
-
-
DNQ2

WALLACE Liam
-
-
DNQ2

MATHIEU Benjamin
-
-
DNF2

ALARIE Charles-Antoine
-
-
DNF2

GOUGEON Jake
-
-
DNF2

BROWN Griffin
-
-
DNF2

WAHL Mikkel K.
-
-
DNF2

VIETZE Sandy
-
-
DNF2

MARLER Aidan
-
-
DNF1

SENECAL Marc-Eugene
-
-
DNF1

RODGERS Tristan
-
-
DNF1

PARADIS Olivier
-
-
DNF1

NORTON Jack
-
-
DNF1

DUFF Sam
-
-
DNF1

ALEXANDER Cameron
-
-
DNF1

NEGOMIR Kyle
-
-
DNF1

AUSTIN Matt
-
-
DNF1

WILSON Matthew
-
-
DNF1

MACALUSO Matthew
-
-
DNF1

GAVETT Tim
-
-
DNF1

GILE Bridger
-
-
DNF1

LUEL Henry
-
-
DNF1

PHILLIPS Jordan
-
-
DNF1

MCCONVILLE Corey
-
-
DNF1

COULET Gabriel
-
-
DNF1

SOETAERT Michael
-
-
DNF1

DEMSCHAR Dominic
-
-
DNF1

KUUS Karl
-
-
DNF1

MCCORMACK Declan
-
-
DNF1

SHARP Keegan
-
-
DNF1

FOURNIER Simon
-
-
DNF1

WOOLSON Thomas
-
-
DNF1

GRAND Guillaume
-
-
DNF1

FEASEY Willis
-
-
DNF1

MCLAUGHLIN Brian
-
-
DNF1

FARRELL Bobby
-
-
DNF1

CHODOUNSKY David
-
-
DNF1

ARVIDSSON Erik
-
-
DNF1

PHILP Trevor
-
-
DNF1

ST-GERMAIN William
-
-
DNF1

 Author| Post time: 20-3-2017 22:56
| Show all posts
Stage 9

Garceau (CAN) - 19 March 2017 - 20 March 2017


Women's Giant Slalom (8/8)
Final Results

TOMMY Mikaela
1:50.7454.97+55.77

CRAWFORD Candace
1:51.4954.57+56.92

MCJAMES Megan
1:51.8854.73+57.15

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MOLTZAN Paula
54.34
57.80
1:52.14
5
GRENIER Valerie
54.99
57.48
1:52.47
6
JELINKOVA Adriana
55.51
57.15
1:52.66
6
O BRIEN Nina
55.18
57.48
1:52.66
8
DESROCHERS Rachael
55.09
57.67
1:52.76
9
MANGAN Patricia
55.78
57.33
1:53.11
10
PETERSON Foreste
55.22
58.02
1:53.24
11
KOMSIC Andrea
55.14
58.14
1:53.28
12
KLOMHAUS Storm
55.78
57.56
1:53.34
13
WARDLE Galena
55.29
58.18
1:53.47
14
HURT A J
56.37
57.22
1:53.59
14
NULLMEYER Ali
55.23
58.36
1:53.59
16
CASHMAN Keely
55.91
57.95
1:53.86
17
HVAMMEN Guro
56.32
57.76
1:54.08
18
CURRIE Stephanie
56.00
58.41
1:54.41
19
FLECKENSTEIN Stefanie
56.13
58.32
1:54.45
20
REMME Roni
56.41
58.22
1:54.63
21
WEARMOUTH Antonia
56.52
58.23
1:54.75
22
SMART Amelia
56.63
58.18
1:54.81
23
DLOUHY Alexa
57.12
58.12
1:55.24
24
GRAESDAL Mille
56.77
58.54
1:55.31
25
HASKELL Mardene
56.74
58.61
1:55.35
26
FORD Julia
57.03
58.34
1:55.37
27
ST-GERMAIN Laurence
56.07
59.45
1:55.52
28
LEBEL Maureen
56.60
58.93
1:55.53
29
VILANOVA Marina
56.74
59.06
1:55.80
30
THOMAS Claire
57.17
59.08
1:56.25
31
DAVID Sandrine
57.11
59.23
1:56.34
32
JEWETT Abi
57.53
59.57
1:57.10
33
HENSIEN Katie
57.53
59.69
1:57.22
34
UTTER Hannah
58.26
59.24
1:57.50
35
PATTERSON Soleil
57.90
59.86
1:57.76
36
HASLAU Jessica
57.92
59.93
1:57.85
37
PROFITT Stephanie
57.71
1:00.27
1:57.98
38
SYMONS Jennie
58.40
59.64
1:58.04
39
DESROSIERS Marie
58.04
1:00.34
1:58.38
40
CLEMENT Justine
57.70
1:00.97
1:58.67
41
GERRARD Olivia
58.10
1:00.86
1:58.96
42
OBRIEN Mikaela
58.26
1:00.91
1:59.17
43
ROUSSIN Heidi
58.56
1:01.04
1:59.60
44
METZGER Camryn
58.59
1:01.10
1:59.69
45
SCHMIDT Hannah
58.78
1:01.16
1:59.94
46
SCHOEPKE Sandra
58.89
1:01.25
2:00.14
47
MCCLELLAN Samantha
58.86
1:01.67
2:00.53
48
EINARSDOTTIR Freydis Halla
58.67
1:01.91
2:00.58
49
O BRIEN Audrey
59.59
1:01.99
2:01.58
50
KAPLAN Amelia
59.62
1:02.23
2:01.85
51
GOODMAN Emily
1:00.01
1:02.89
2:02.90
52
PRICE Tarrah
1:00.87
1:03.24
2:04.11
53
CARDINAL Frederique
58.46
1:07.79
2:06.25

TRUDEAU Brianna
-
-
DNS2

LAPANJA Lila
-
-
DNS1

FORTIN Roxanne
-
-
DNF2

WILKINSON Alix
-
-
DNF2

MASON Sydney
-
-
DNF1

LEVEY Nadine
-
-
DNF1

THOMAS Abby
-
-
DNF1

NATALENKO Kristina
-
-
DNF1

ENGLISH Francesca
-
-
DNF1

MERRYWEATHER Alice
-
-
DNF1

 Author| Post time: 20-3-2017 23:40
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


No Official Website | Totallympics Discussion Thread


Events

  • Men's Super-G (5/6)
  • Men's Super-G (6/6)
  • Men's Alpine Combined (3/3)
  • Women's Super-G (5/6)
  • Women's Super-G (6/6)
  • Women's Alpine Combined (3/3)


Official Schedule
Eastern Daylight Time (GMT -4)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, March 22nd
11:00 Men's Super-G
12:30 Women's Alpine Combined Run 1
12:30 Women's Super-G
13:45 Women's Alpine Combined Run 2


Thursday, March 23rd
09:30 Women's Super-G
10:15 Men's Super-G
10:15 Men's Alpine Combined Run 1
13:30 Men's Alpine Combined Run 2


 Author| Post time: 22-3-2017 22:42
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Men's Super-G (5/6)
Final Results

ARVIDSSON Erik
1:15.29

GOLDBERG Jared
1:15.43

SEGER Brodie
1:15.76

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FEASEY Willis
1:15.93
5
CRAWFORD James
1:15.94
6
RADAMUS River
1:16.06
7
DUPRATT Samuel
1:16.10
8
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:16.11
9
MORSE Sam
1:16.17
10
BROWN Phil
1:16.21
11
ROBERTS Hig
1:16.31
12
BARWOOD Adam
1:16.32
13
WEISEL Kipling
1:16.39
14
DUFFY Drew
1:16.48
15
READ Jeffrey
1:16.58
16
ENGEL Mark
1:16.65
17
BENNETT Bryce
1:16.70
18
WERRY Tyler
1:16.75
19
FARROW Tanner
1:16.76
20
MULLIGAN Sam
1:16.83
21
FORD Tommy
1:16.88
22
PHILP Trevor
1:16.97
23
SZWEBEL Florian
1:17.11
24
NEGOMIR Kyle
1:17.15
25
CHRISTIANSON Kieffer
1:17.25
26
KELSEY Sky
1:17.26
27
STEFFEY George
1:17.42
28
LANGE Colby
1:17.45
29
SEGER Riley
1:17.70
30
WINTERS Luke
1:17.80
31
CORNELIUS Cooper
1:17.96
32
MEGARRY Morgan
1:17.99
33
KRUPKA Jimmy
1:18.02
34
READ Erik
1:18.07
35
MCLAUGHLIN Brian
1:18.08
36
JITLOFF Tim
1:18.11
37
ANKENY Michael
1:18.19
38
ALEXANDER Cameron
1:18.30
39
FOURNIER Simon
1:18.36
40
KEANE Jack
1:18.69
41
LEBLANC Gus
1:18.81
42
DILLING Jacob
1:18.88
43
KIRSHENBLATT Max
1:18.92
44
WOOLSON Thomas
1:18.98
45
NEF Tanguy
1:19.00
46
WAGNER Kalle
1:19.03
47
MILLER Andrew
1:19.14
48
KEANE Brendan
1:19.19
49
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1:19.23
50
BRAZEROL Dominik
1:19.26
51
BLANCHARD Felix
1:19.31
52
DESPRES Jack
1:19.34
53
MACALUSO Matthew
1:19.38
54
GILE Bridger
1:19.39
55
TORIBIO Devon
1:19.42
56
OTTLEY Patrick
1:19.74
57
LILLEY Austin Michael
1:20.40
58
BERVY Max
1:20.41
59
PHILP Huston
1:20.45
60
CASHMAN Jordan
1:20.73
61
MORGAN Chauncey
1:20.76
62
GONEAU William
1:20.79
63
SCHNEIDER Fredi
1:20.81
64
KOOIMAN Ben
1:20.93
65
VITTECOQ Justin
1:21.18
66
MARSCHKE Connor
1:21.65
67
MCGRATH Scott
1:21.77
68
PRINCE-JUDD Dashiell
1:22.33
69
DAIGLE Thomas
1:24.03
70
WILLIAMS Alan
1:30.92


FANCHER Burke
DNF


BERTRAM Christopher
DNF


EDELMAN Dexter
DNF


SMITH Spencer
DNF


FUCIGNA Peter
DNF


WRIGHT Bronson
DNF


KENNEY Patrick
DNF

 Author| Post time: 22-3-2017 22:53
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Women's Super-G (5/6)
Final Results

COOK Stacey
1:18.83

TOMMY Mikaela
1:19.13

NULLMEYER Ali
1:19.27

Rank
Athletes
Nation
Result
4
O BRIEN Nina
1:19.54
5
WILES Jacqueline
1:19.71
6
MANGAN Patricia
1:19.75
7
HURT A J
1:19.77
8
MERRYWEATHER Alice
1:20.22
9
MARNO Anna
1:20.37
10
FLECKENSTEIN Stefanie
1:20.40
11
FORD Julia
1:20.49
12
KOMSIC Andrea
1:20.53
13
DESROCHERS Rachael
1:20.61
14
REMME Roni
1:20.63
15
CRAWFORD Candace
1:20.64
16
SYMONS Jennie
1:20.84
17
WARDLE Galena
1:20.93
18
MCKENNIS Alice
1:21.18
19
LEBEL Maureen
1:21.36
20
VILANOVA Marina
1:21.41
21
WRIGHT Isabella
1:21.68
22
DENDA Kayo
1:21.84
23
CUTLER Haley
1:21.88
24
WEARMOUTH Antonia
1:21.91
25
REICHHELM Nina
1:22.28
26
SMART Amelia
1:22.61
27
NATALENKO Kristina
1:22.87
28
THOMAS Claire
1:22.91
29
COUTU Tatum
1:22.99
30
SMITH Leanne
1:23.07
31
TRUDEAU Brianna
1:23.12
32
LIVRAN Heidi
1:24.43
33
MCCORMACK Rylee
1:24.84
34
ROWLAND Amelia
1:25.06
35
CONZELMAN Sam
1:25.30
36
GOODMAN Emily
1:26.48
37
KEARING Emma
1:27.32
38
COOLEY Skylar
1:27.91

WILKINSON Alix
DNF

LODMELL Ashley
DNF

HOGAN Lily
DNF

PATTERSON Soleil
DNF

MARTIN Mikayla
DNF

ENGLISH Francesca
DNF

KLOMHAUS Storm
DNF

CASHMAN Keely
DNF

 Author| Post time: 22-3-2017 23:09
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Women's Alpine Combined (3/3)
Final Results

TOMMY Mikaela
2:02.481:19.13+43.35

NULLMEYER Ali
2:02.951:19.27+43.68

MANGAN Patricia
2:03.621:19.75+43.87

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
HURT A J
1:19.77
44.21
2:03.98
5
O BRIEN Nina
1:19.54
44.64
2:04.18
6
KOMSIC Andrea
1:20.53
43.88
2:04.41
7
FLECKENSTEIN Stefanie
1:20.40
44.03
2:04.43
8
VILANOVA Marina
1:21.41
43.44
2:04.85
9
MERRYWEATHER Alice
1:20.22
44.72
2:04.94
10
SYMONS Jennie
1:20.84
44.47
2:05.31
10
WARDLE Galena
1:20.93
44.38
2:05.31
12
DESROCHERS Rachael
1:20.61
44.75
2:05.36
13
CRAWFORD Candace
1:20.64
44.76
2:05.40
14
FORD Julia
1:20.49
45.17
2:05.66
15
LEBEL Maureen
1:21.36
45.88
2:07.24
16
WRIGHT Isabella
1:21.68
46.90
2:08.58
17
MCKENNIS Alice
1:21.18
47.58
2:08.76
18
NATALENKO Kristina
1:22.87
46.22
2:09.09
19
COUTU Tatum
1:22.99
46.32
2:09.31
19
TRUDEAU Brianna
1:23.12
46.19
2:09.31
21
THOMAS Claire
1:22.91
46.60
2:09.51
22
ROWLAND Amelia
1:25.06
45.46
2:10.52
23
MCCORMACK Rylee
1:24.84
47.03
2:11.87
24
GOODMAN Emily
1:26.48
48.49
2:14.97

COOK Stacey
-
-
DNS2

SMITH Leanne
-
-
DNS2

REMME Roni
-
-
DNS2

WEARMOUTH Antonia
-
-
DNS2

MARNO Anna
-
-
DNS2

REICHHELM Nina
-
-
DNF2

CONZELMAN Sam
-
-
DNF2

KEARING Emma
-
-
DNF2

LIVRAN Heidi
-
-
DNF2

COOLEY Skylar
-
-
DNF2

DENDA Kayo
-
-
DNF2

CUTLER Haley
-
-
DNF2

WILES Jacqueline
-
-
DNF2

SMART Amelia
-
-
DNF2

WILKINSON Alix
-
-
DNF1

LODMELL Ashley
-
-
DNF1

HOGAN Lily
-
-
DNF1

PATTERSON Soleil
-
-
DNF1

MARTIN Mikayla
-
-
DNF1

ENGLISH Francesca
-
-
DNF1

KLOMHAUS Storm
-
-
DNF1

CASHMAN Keely
-
-
DNF1

 Author| Post time: 23-3-2017 19:57
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Women's Super-G (6/6)
Final Results

MCJAMES Megan
1:11.01

COOK Stacey
1:11.10

WILES Jacqueline
1:11.14

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MCKENNIS Alice
1:11.48
5
MERRYWEATHER Alice
1:11.98
6
REMME Roni
1:12.09
7
HURT A J
1:12.12
8
MARNO Anna
1:12.17
9
TOMMY Mikaela
1:12.19
10
LEBEL Maureen
1:12.38
11
O BRIEN Nina
1:12.49
12
CRAWFORD Candace
1:12.50
13
CUTLER Haley
1:12.58
14
WARDLE Galena
1:12.63
15
ENGLISH Francesca
1:12.70
16
DESROCHERS Rachael
1:12.72
17
FLECKENSTEIN Stefanie
1:12.89
18
MANGAN Patricia
1:12.94
19
FORD Julia
1:12.97
20
WRIGHT Isabella
1:13.10
21
KLOMHAUS Storm
1:13.14
22
VILANOVA Marina
1:13.18
23
PATTERSON Soleil
1:13.28
24
MARTIN Mikayla
1:13.32
25
KOMSIC Andrea
1:13.37
26
SYMONS Jennie
1:13.46
27
SMITH Leanne
1:13.51
28
DENDA Kayo
1:13.62
29
LIVRAN Heidi
1:13.94
30
WEARMOUTH Antonia
1:14.20
31
TRUDEAU Brianna
1:15.38
32
THOMAS Claire
1:15.43
33
ROWLAND Amelia
1:15.59
34
HOGAN Lily
1:15.70
35
REICHHELM Nina
1:15.76
36
CONZELMAN Sam
1:16.00
37
KEARING Emma
1:16.15
38
LODMELL Ashley
1:16.17
39
COUTU Tatum
1:16.41
40
MCCORMACK Rylee
1:16.63
41
COOLEY Skylar
1:16.92
42
GOODMAN Emily
1:17.90


WILKINSON Alix
DNF


NATALENKO Kristina
DNF


CASHMAN Keely
DNF

 Author| Post time: 23-3-2017 20:15
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Men's Super-G (6/6)
Final Results

WEISEL Kipling
1:07.79

GOLDBERG Jared
1:07.98

COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:08.06

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WERRY Tyler
1:08.23
5
RADAMUS River
1:08.40
6
CRAWFORD James
1:08.57
7
FEASEY Willis
1:08.64
8
CHRISTIANSON Kieffer
1:08.65
9
SEGER Brodie
1:08.76
10
ARVIDSSON Erik
1:08.77
11
MORSE Sam
1:08.88
12
READ Jeffrey
1:08.95
13
BENNETT Bryce
1:08.96
14
MULLIGAN Sam
1:08.97
15
DUPRATT Samuel
1:09.01
16
DUFFY Drew
1:09.03
17
STEFFEY George
1:09.06
18
FORD Tommy
1:09.12
19
BROWN Phil
1:09.26
20
PHILP Trevor
1:09.29
21
NEF Tanguy
1:09.30
22
FARROW Tanner
1:09.32
23
NEGOMIR Kyle
1:09.49
24
JITLOFF Tim
1:09.57
25
MCLAUGHLIN Brian
1:09.65
26
BARWOOD Adam
1:09.66
27
ROBERTS Hig
1:09.68
28
ALEXANDER Cameron
1:09.90
29
CHODOUNSKY David
1:09.94
30
READ Erik
1:09.95
31
ENGEL Mark
1:09.96
32
ANKENY Michael
1:09.99
33
KRUPKA Jimmy
1:10.00
34
FOURNIER Simon
1:10.04
35
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1:10.13
36
LANGE Colby
1:10.28
36
KELSEY Sky
1:10.28
38
CASHMAN Jordan
1:10.32
39
WINTERS Luke
1:10.46
40
CORNELIUS Cooper
1:10.47
41
KENNEY Patrick
1:10.54
42
DILLING Jacob
1:10.67
43
FUCIGNA Peter
1:10.70
44
WOOLSON Thomas
1:10.89
45
SMITH Spencer
1:10.92
46
MILLER Andrew
1:10.93
47
GILE Bridger
1:10.98
48
KIRSHENBLATT Max
1:11.15
49
TORIBIO Devon
1:11.17
50
DESPRES Jack
1:11.19
51
LILLEY Austin Michael
1:11.41
52
BERTRAM Christopher
1:11.84
53
WAGNER Kalle
1:11.89
54
MORGAN Chauncey
1:12.06
55
MACALUSO Matthew
1:12.31
56
LEBLANC Gus
1:12.36
57
MARSCHKE Connor
1:12.62
58
VITTECOQ Justin
1:13.03
59
MCGRATH Scott
1:13.12
60
PRINCE-JUDD Dashiell
1:13.13
61
FANCHER Burke
1:13.14
62
DAIGLE Thomas
1:13.29
63
BRAZEROL Dominik
1:13.30
64
OTTLEY Patrick
1:13.33
65
KOOIMAN Ben
1:13.67
66
SCHNEIDER Fredi
1:13.76
67
EDELMAN Dexter
1:14.06
68
KEANE Brendan
1:14.17
69
BERVY Max
1:14.23
70
WILLIAMS Alan
1:21.26

SZWEBEL Florian
DNS

BLANCHARD Felix
DNF

GONEAU William
DNF

KEANE Jack
DNF

WRIGHT Bronson
DNF

MEGARRY Morgan
DNF

PHILP Huston
DNF

SEGER Riley
DNF

 Author| Post time: 23-3-2017 20:42
| Show all posts
Stage 10

Sugarloaf (USA) - 22 March 2017 - 23 March 2017


Men's Alpine Combined (3/3)
Final Results

MULLIGAN Sam
1:49.541:08.97+40.57

PHILP Trevor
1:49.711:09.29+40.42

WEISEL Kipling
1:49.771:07.79+41.98

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
GOLDBERG Jared
1:07.98
41.80
1:49.78
5
FEASEY Willis
1:08.64
41.44
1:50.08
6
SEGER Brodie
1:08.76
41.40
1:50.16
7
NEF Tanguy
1:09.30
40.89
1:50.19
7
READ Erik
1:09.95
40.24
1:50.19
9
MORSE Sam
1:08.88
41.37
1:50.25
10
DUFFY Drew
1:09.03
41.26
1:50.29
11
WERRY Tyler
1:08.23
42.07
1:50.30
12
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:08.06
42.25
1:50.31
13
RADAMUS River
1:08.40
41.98
1:50.38
14
BROWN Phil
1:09.26
41.18
1:50.44
14
ARVIDSSON Erik
1:08.77
41.67
1:50.44
16
BARWOOD Adam
1:09.66
40.80
1:50.46
17
MCLAUGHLIN Brian
1:09.65
40.84
1:50.49
18
FARROW Tanner
1:09.32
41.19
1:50.51
19
ROBERTS Hig
1:09.68
40.98
1:50.66
20
FORD Tommy
1:09.12
41.74
1:50.86
20
CHRISTIANSON Kieffer
1:08.65
42.21
1:50.86
22
ENGEL Mark
1:09.96
41.03
1:50.99
23
BENNETT Bryce
1:08.96
42.09
1:51.05
24
ANKENY Michael
1:09.99
41.22
1:51.21
25
STEFFEY George
1:09.06
42.34
1:51.40
26
JITLOFF Tim
1:09.57
41.89
1:51.46
27
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1:10.13
41.80
1:51.93
28
ALEXANDER Cameron
1:09.90
42.04
1:51.94
29
WINTERS Luke
1:10.46
42.25
1:52.71
30
KELSEY Sky
1:10.28
43.32
1:53.60
31
WOOLSON Thomas
1:10.89
42.74
1:53.63
32
DILLING Jacob
1:10.67
43.16
1:53.83
33
KRUPKA Jimmy
1:10.00
44.19
1:54.19
34
MILLER Andrew
1:10.93
43.29
1:54.22
35
FOURNIER Simon
1:10.04
44.49
1:54.53
36
KENNEY Patrick
1:10.54
44.11
1:54.65
37
GILE Bridger
1:10.98
44.15
1:55.13
38
FUCIGNA Peter
1:10.70
45.31
1:56.01
39
KEANE Brendan
1:14.17
42.66
1:56.83
40
BERTRAM Christopher
1:11.84
45.38
1:57.22
41
MORGAN Chauncey
1:12.06
45.44
1:57.50
42
VITTECOQ Justin
1:13.03
45.04
1:58.07
43
BRAZEROL Dominik
1:13.30
44.89
1:58.19
44
FANCHER Burke
1:13.14
45.38
1:58.52
45
PRINCE-JUDD Dashiell
1:13.13
45.70
1:58.83
46
LILLEY Austin Michael
1:11.41
49.94
2:01.35
47
WAGNER Kalle
1:11.89
50.90
2:02.79
48
NEGOMIR Kyle
1:09.49
56.57
2:06.06
49
MARSCHKE Connor
1:12.62
53.86
2:06.48
50
LANGE Colby
1:10.28
57.09
2:07.37
51
CASHMAN Jordan
1:10.32
57.39
2:07.71
52
DAIGLE Thomas
1:13.29
58.90
2:12.19


WILLIAMS Alan
-

DNS2


SZWEBEL Florian
-
-
DNS1


BERVY Max
-
-
DNF2


MCGRATH Scott
-
-
DNF2


KOOIMAN Ben
-
-
DNF2


MACALUSO Matthew
-
-
DNF2


LEBLANC Gus
-
-
DNF2


OTTLEY Patrick
-
-
DNF2


EDELMAN Dexter
-
-
DNF2


CHODOUNSKY David
-
-
DNF2


SCHNEIDER Fredi
-
-
DNF2


SMITH Spencer
-
-
DNF2


DESPRES Jack
-
-
DNF2


CORNELIUS Cooper
-
-
DNF2


KIRSHENBLATT Max
-
-
DNF2


TORIBIO Devon
-
-
DNF2


DUPRATT Samuel
-
-
DNF2


READ Jeffrey
-
-
DNF2


CRAWFORD James
-
-
DNF2


BLANCHARD Felix
-
-
DNF1


GONEAU William
-
-
DNF1


KEANE Jack
-
-
DNF1


WRIGHT Bronson
-
-
DNF1


MEGARRY Morgan
-
-
DNF1


PHILP Huston
-
-
DNF1


SEGER Riley
-
-
DNF1

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

18-8-2019 00:01 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list