|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Slalom Canoeing ECA European Championships 2021

[Copy link]
Post time: 6-5-2021 06:18
| Show all posts |Read mode
        Slalom Canoeing ECA European Championships 2021

        Ivrea (ITA) - 6 May 2021 - 9 May 2021


       



Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, May 6th
14:00 Women's K1 Heats, Run 1
14:54 Men's K1 Heats, Run 1
16:14 Women's K1 Heats, Run 2
16:52 Men's K1 Heats, Run 2


Friday, May 7th
09:15 Women's C1 Heats, Run 1
10:00 Men's C1 Heats, Run 1
11:00 Women's C1 Heats, Run 2
11:25 Men's C1 Heats, Run 2
13:05 Women's Team K1
13:45 Men's Team K1
14:44 Women's Team C1
15:19 Men's Team C1


Saturday, May 8th
10:05 Women's K1 Semifinal
11:15 Men's K1 Semifinal
14:07 Women's K1 Final
14:41 Men's K1 Final
17:00 Women's K1 Slalom Cross Trial Run
17:30 Men's K1 Slalom Cross Trial Run


Sunday, May 9th
10:05 Women's K1 Semifinal
11:30 Men's C1 Semifinal
14:07 Women's K1 Final
14:41 Men's C1 Final

16:36 Women's K1 Slalom Cross Quarterfinals
16:53 Men's K1 Slalom Cross Quarterfinals
17:11 Women's K1 Slalom Cross Semifinals
17:20 Men's K1 Slalom Cross Semifinals
17:30 Women's K1 Slalom Cross Final
17:34 Men's K1 Slalom Cross Final

 Author| Post time: 6-5-2021 06:20
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
4
1
2
7
2
Slovakia
2
1
0
3
3
Austria
1
2
0
3
4
Great Britain
1
1
2
4
5
France
1
0
1
2
6
Spain
1
0
0
1
7
Italy
0
2
0
2
8
Germany
0
1
3
4
9
Slovenia
0
1
2
3
10
Switzerland
0
1
0
1
Total
Road
to Tokyo 2020
10
10
10
30


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
1
1
0
2
2
Austria
1
0
0
1
2
France
1
0
0
1
2
Spain
1
0
0
1
5
Slovenia
0
1
1
2
6
Italy
0
1
0
1
6
Slovakia
0
1
0
1
8
Germany
0
0
3
3
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12

 Author| Post time: 6-5-2021 14:34
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Cindy POESCHEL
86.59
2
Ricarda FUNK
87.96
3
Camille PRIGENT
88.14
4
Stefanie HORN
88.15
5
Jana DUKATOVA
88.40
6
Klaudia ZWOLINSKA
89.83
7
Kimberley WOODS
89.95
8
Viktoriia US
90.02
9
Marie-Zelia LAFONT
90.98
10
Natalia PACIERPNIK
91.52
11
Maialen CHOURRAUT
91.59
12
Viktoria WOLFFHARDT
92.16
13
Katerina MINARIK KUDEJOVA
92.48
14
Romane PRIGENT
93.10
15
Martina WEGMAN
94.39
16
Naemi BRAENDLE
95.08
17
Elena APEL
95.09
18
Ursa KRAGELJ
95.11
19
Corinna KUHNLE
95.26
20
Laia SORRIBES
95.56
21
Eva TERCELJ
95.57
22
Ekaterina PEROVA
95.94
23
Alena Marx
96.30
24
Kseniia KRYLOVA
97.29
25
Veronika VOJTOVA
97.63
26
Alsu MINAZOVA
101.09
27
Katja BENGERI
101.83
28
Eliska MINTALOVA
101.86
29
Michaela HASSOVA
103.32
30
Monika MITASIKOVA
104.80
31
Marta BERTONCELLI
108.37
32
Laura PELLICER CHICA
108.40
33
Maartje OTTEN
110.44
34
Carmen COSTA
110.59
35
Janina KRIESINGER
118.41
36
Fiona PENNIE
122.59
37
Antonie GALUSKOVA
142.93
38
Antonia OSCHMAUTZ
143.85
39
Ajda NOVAK
147.40
40
Madison CORCORAN
147.68
41
Lena TEUNISSEN
148.63
42
Dominika BRZESKA
154.81
43
Sara Timea SEPRENYI
284.41
44
Hannah CRAIG
300.71
45
Daila GRAVITE
346.68
 Author| Post time: 6-5-2021 15:26
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Giovanni DE GENNARO
74.93
2
Bradley FORBES-CRYANS
76.51
3
Jiri PRSKAVEC
76.71
4
Felix OSCHMAUTZ
76.77
5
Vavrinec HRADILEK
77.59
6
Jakub GRIGAR
77.79
7
Mario LEITNER
78.07
8
Stefan HENGST
78.12
9
Boris NEVEU
78.33
9
Krzysztof MAJERCZAK
78.33
11
Adam GONSENICA
78.97
12
Vit PRINDIS
79.10
13
David LLORENTE
79.33
14
Michal PASIUT
79.35
15
Erik HOLMER
79.52
16
Joseph CLARKE
79.58
17
Peter KAUZER
79.60
18
Hannes AIGNER
79.87
19
Nikita GUBENKO
80.04
20
Mathieu BIAZIZZO
80.10
21
Pavel EIGEL
80.58
22
Niko TESTEN
80.64
23
Martin DOUGOUD
80.92
24
Gelindo CHIARELLO
80.95
25
Gabriel DE COSTER
81.40
26
Isak OHRSTROM
81.55
27
Joan CRESPO
81.67
28
Martin HALCIN
81.79
29
Christian DE DIONIGI
81.81
30
Jakob WEGER
82.06
31
Tim MAXEINER
82.74
32
Christopher BOWERS
83.23
32
Alistair MCCREERY
83.23
34
Mateusz POLACZYK
83.37
35
Lukas WERRO
83.72
36
Matthias WEGER
83.96
37
Benjamin RENIA
84.15
38
Fredrik WAHLEN
84.31
39
Samuel CURTIS
86.93
40
Marcel POTOCNY
87.39
41
Igor TSVIET
90.87
42
Ritvars CELMINS
91.11
43
Ren KORPES
91.24
44
Milos JEVTIC
92.08
45
Antoine LAUNAY
93.81
46
Angel PETRUSHEV
94.24
47
Koppany RACZ
95.60
48
Mustafa Arda ACAR
95.93
49
Victor HENNIN
100.63
50
Panagiotis ARVANITIS
102.53
51
Marko DORDEVIC
104.95
52
Niek HENDRIKS
105.49
53
Oleksandr FEDORENKO
106.70
54
Edgars GRAVITIS
118.20
55
Martin SRABOTNIK
134.58
56
Tarmo PEIKER
142.23
57
Sergei MAIMISTOV
147.86
58
Roko BENGERI
150.47
59
Mathieu DOBY
151.52
60
Charalampos TROIANNOS
163.79
61
Noel HENDRICK
185.62
62
Siim PEETRIS
197.71
63
Martins PLAUDIS
216.41
64
Kamil KACAR
265.80
65
Bahadir KARADUMAN
267.41

Pau ECHANIZ
DNS

 Author| Post time: 6-5-2021 16:08
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Eliska MINTALOVA
84.85
2
Ajda NOVAK
90.60
3
Eva TERCELJ
91.07
4
Alsu MINAZOVA
92.47
5
Kseniia KRYLOVA
92.52
6
Fiona PENNIE
93.47
7
Antonie GALUSKOVA
94.01
8
Veronika VOJTOVA
96.29
9
Lena TEUNISSEN
96.82
10
Laura PELLICER CHICA
97.33
11
Ekaterina PEROVA
97.80
12
Hannah CRAIG
98.19
13
Michaela HASSOVA
98.28
14
Madison CORCORAN
99.23
15
Marta BERTONCELLI
99.78
16
Katja BENGERI
101.38
17
Janina KRIESINGER
102.91
18
Carmen COSTA
103.63
19
Antonia OSCHMAUTZ
104.13
20
Maartje OTTEN
106.86
21
Dominika BRZESKA
109.10
22
Alena MARX
207.08
23
Monika MITASIKOVA
223.14
24
Sara Timea SEPRENYI
223.60
25
Daila GRAVITE
292.90

 Author| Post time: 6-5-2021 17:04
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tim MAXEINER
79.87
2
Christopher BOWERS
80.05
3
Noel HENDRICK
80.11
4
Martin SRABOTNIK
80.26
5
Marcel POTOCNY
81.37
6
Antoine LAUNAY
81.50
7
Sergei MAIMISTOV
81.89
8
Fredrik WAHLEN
81.99
9
Alistair MCCREERY
82.61
10
Igor TSVIET
82.67
11
Matthias WEGER
83.72
12
Ritvars CELMINS
83.81
13
Benjamin RENIA
84.19
14
Samuel CURTIS
84.99
15
Mathieu DOBY
85.34
16
Victor HENNIN
85.62
17
Martins PLAUDIS
93.13
18
Marko DORDEVIC
96.60
19
Mustafa Arda ACAR
101.36
20
Angel PETRUSHEV
106.03
21
Oleksandr FEDORENKO
117.42
22
Edgars GRAVITIS
118.79
23
Charalampos TROIANNOS
126.85
24
Mateusz POLACZYK
129.01
25
Ren KORPES
134.05
26
Koppany RACZ
136.41
27
Lukas WERRO
136.91
28
Niek HENDRIKS
154.50
29
Panagiotis ARVANITIS
155.32
30
Tarmo PEIKER
160.91
31
Kamil KACAR
172.17
32
Milos JEVTIC
203.92
33
Bahadir KARADUMAN
215.31
34
Siim PEETRIS
473.58

Pau ECHANIZ
DNS

Roko BENGERI
DNS

 Author| Post time: 7-5-2021 09:24
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Mallory FRANKLIN
92.09
2
Gabriela SATKOVA
96.34
3
Zuzana PANKOVA
97.15
4
Lucie PRIOUX
97.45
5
Klaudia ZWOLINSKA
100.43
6
Marta BERTONCELLI
100.79
7
Alsu MINAZOVA
100.80
8
Tereza KNEBLOVA
101.26
9
Aleksandra STACH
101.93
10
Alja KOZOROG
103.57
11
Kimberley WOODS
103.92
12
Monika SKACHOVA
103.97
13
Lena STOECKLIN
104.05
14
Elena BORGHI
104.44
15
Andrea HERZOG
104.65
16
Elena MICOZZI
104.72
17
Nuria VILARRUBLA
105.25
18
Polina MUKHGALEEVA
105.33
19
Eva Alina HOCEVAR
105.54
20
Elena APEL
107.66
21
Michaela CORCORAN
107.96
22
Viktoriia US
108.20
23
Klara OLAZABAL
109.10
23
Alena MARX
109.10
25
Tereza FISEROVA
110.43
26
Sophie OGILVIE
113.64
27
Angele HUG
117.65
28
Laura PELLICER CHICA
118.94
29
Viktoriia DOBROTVORSKA
131.06
30
Simona GLEJTEKOVA
147.66
31
Lena TEUNISSEN
149.36
32
Marjorie DELASSUS
151.70
33
Julia SCHMID
154.99
34
Miren LAZKANO
159.99
35
Zulfiia SABITOVA
208.51
36
Nadine WERATSCHNIG
212.84
37
Lea NOVAK
219.12
38
Elorri ERDOIS
240.77
39
Katja BENGERI
429.54
40
Daila GRAVITE
696.15

 Author| Post time: 7-5-2021 10:45
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Alexander SLAFKOVSKY
82.89
2
Raffaello IVALDI
83.69
3
Benjamin SAVSEK
83.91
4
Vojtech HEGER
84.08
5
Michal MARTIKAN
84.23
6
Adam BURGESS
84.56
7
Matija MARINIC
84.70
8
Sideris TASIADIS
84.97
9
Roberto COLAZINGARI
85.23
10
Liam JEGOU
85.69
11
Dmitrii KHRAMTSOV
85.97
12
Lukas ROHAN
86.15
13
Kirill SETKIN
86.36
14
Kacper SZTUBA
86.98
15
David FLORENCE
87.25
16
Denis GARGAUD CHANUT
87.40
17
Franz ANTON
87.77
18
Nicolas GESTIN
87.81
19
Luka BOZIC
87.89
20
Martin THOMAS
87.90
21
Vaclav CHALOUPKA
88.30
22
Flavio MICOZZI
88.32
23
Nejc POLENCIC
88.61
24
Timo TRUMMER
89.36
25
Jake COCHRANE
89.69
26
Miquel TRAVE
90.73
27
Ander ELOSEGI
90.84
28
Luis FERNANDEZ
95.23
29
Szymon ZAWADZKI
96.03
30
Joris OTTEN
98.18
31
Marcel POTOCNY
100.23
32
Matej BENUS
133.26
33
Grzegorz HEDWIG
138.12
34
Thomas KOECHLIN
138.98
35
Robert HENDRICK
146.55
36
Muhammet USTA
175.17
37
Igor MIKHAILOV
200.64
38
Oleksii DIACHUK
213.24

Roko BENGERI
DNS

 Author| Post time: 7-5-2021 11:02
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Klara OLAZABAL
100.18
2
Zulfiia SABITOVA
101.55
3
Miren LAZKANO
101.80
4
Angele HUG
101.99
5
Alena MARX
102.26
6
Viktoriia DOBROTVORSKA
103.78
7
Nadine WERATSCHNIG
105.01
8
Marjorie DELASSUS
106.26
9
Tereza FISEROVA
108.61
10
Viktoriia US
108.90
11
Simona GLEJTEKOVA
108.97
12
Lena TEUNISSEN
112.52
13
Lea NOVAK
112.55
14
Sophie OGILVIE
163.51
15
Michaela CORCORAN
163.82
16
Julia SCHMID
208.27
17
Elorri ERDOIS
227.28
18
Laura PELLICER CHICA
234.09
19
Daila GRAVITE
588.34

Katja BENGERI
DNF

 Author| Post time: 7-5-2021 11:11
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ander ELOSEGI
82.04
2
Matej BENUS
84.60
3
Miquel TRAVE
85.04
4
Flavio MICOZZI
85.58
5
Grzegorz HEDWIG
87.27
6
Thomas KOECHLIN
87.52
7
Timo TRUMMER
88.14
8
Vaclav CHALOUPKA
88.35
9
Szymon ZAWADZKI
89.42
10
Nejc POLENCIC
92.45
11
Luis FERNANDEZ
92.81
12
Robert HENDRICK
92.91
13
Marcel POTOCNY
97.91
14
Igor MIKHAILOV
98.43
15
Joris OTTEN
102.06
16
Muhammet USTA
111.63
17
Oleksii DIACHUK
183.63
18
Jake COCHRANE
258.24

Roko BENGERI
DNS

 Author| Post time: 7-5-2021 15:29
| Show all posts
Women's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Great Britain
WOODS Kimberley
FRANKLIN Mallory
PENNIE Fiona

105.79

Austria
KUHNLE Corinna
OSCHMAUTZ Antonia
WOLFFHARDT Viktoria
107.98

Czech Republic
MINARIK KUDEJOVA Katerina
VOJTOVA Veronika
GALUSKOVA Antonie
111.60

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KRYLOVA Kseniia
MINAZOVA Alsu
PEROVA Ekaterina
115.23
5
TERCELJ Eva
KRAGELJ Ursa
NOVAK Ajda
116.90
6
FUNK Ricarda
APEL Elena
POESCHEL Cindy
117.41
7
CHOURRAUT Maialen
SORRIBES Laia
COSTA Carmen
123.36
8
WEGMAN Martina
OTTEN Maartje
TEUNISSEN Lena
124.12
9
PACIERPNIK Natalia
ZWOLINSKA Klaudia
BRZESKA Dominika
127.35
10
PRIGENT Camille
PRIGENT Romane
LAFONT Marie-Zelia
159.54
11
MINTALOVA Eliska
DUKATOVA Jana
HASSOVA Michaela
165.55
 Author| Post time: 7-5-2021 15:48
| Show all posts
Men's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Czech Republic
PRSKAVEC Jiri
HRADILEK Vavrinec
PRINDIS Vit
88.54

Germany
AIGNER Hannes
MAXEINER Tim
HENGST Stefan
90.16

Great Britain
FORBES-CRYANS Bradley
CLARKE Joseph
BOWERS Christopher
90.85

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DE DIONIGI Christian
DE GENNARO Giovanni
WEGER Jakob
90.86
5
GRIGAR Jakub
HALCIN Martin
GONSENICA Adam
92.11
6
SRABOTNIK Martin
KAUZER Peter
TESTEN Niko
92.93
7
LEITNER Mario
OSCHMAUTZ Felix
WEGER Matthias
93.04
8
DOUGOUD Martin
CHIARELLO Gelindo
WERRO Lukas
95.14
9
WAHLEN Fredrik
OHRSTROM Isak
HOLMER Erik
97.95
10
LLORENTE David
CRESPO Joan
TRAVE Miquel
102.93
11
POLACZYK Mateusz
MAJRCZAK Krzysztof
PASIUT Michal
105.36
12
EIGEL Pavel
GUBENKO Nikita
MAIMISTOV Sergei
107.68
13
CURTIS Samuel
HENDRICK Noel
MCCREERY Alistair
114.40
14
NEVEU Boris
BIAZIZZO Mathieu
RENIA Benjamin
151.68
15
ACAR Mustafa Arda
KACAR Kamil
KARADUMAN Bahadir
151.74
16
DOBY Mathieu
HENNIN Victor
DE COSTER Gabriel
152.76
17
CELMINS Ritvars
GRAVITIS Edgars
PLAUDIS Martins
185.73

 Author| Post time: 7-5-2021 15:58
| Show all posts
Women's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Slovakia
GLEJTEKOVA Simona
PANKOVA Zuzana
SKACHOVA Monika
112.22

Great Britain
WOODS Kimberley
FRANKLYN Mallory
OGILVIE Sophie
116.51

France
DELASSUS Marjorie
PRIOUX Lucie
HUG Angele
122.58

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HERZOG Andrea
APEL Elena
STOECKLIN Lena
131.62
5
MINAZOVA Alsu
SABITOVA Zulfiia
MUKHGALEEVA Polina
140.99
6
FISEROVA Tereza
SATKOVA Gabriela
KNEBLOVA Tereza
168.40
7
VILARRUBLA Nuria
OLAZABAL Klara
LAZKANO Miren
169.94
8
BORGHI Elena
BERTONCELLI Marta
MICOZZI Elena
174.37
9
KOZOROG Alja
HOCEVAR Eva Alina
NOVAK Lea
182.58

 Author| Post time: 7-5-2021 16:10
| Show all posts
Men's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Slovakia
SLAFKOVSKY Alexander
MARTIKAN Michal
BENUS Matej

91.86

Italy
COLAZINGARI Roberto
IVALDI Raffaello
MICOZZI Flavio
96.01

Slovenia
SAVSEK Benjamin
BOZIC Luka
POLENCIC Nejc
99.38

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ANTON Franz
TASIADIS Sideris
TRUMMER Timo
99.46
5
JEGOU Liam
HENDRICK Robert
COCHRANE Jake
99.87
6
ROHAN Lukas
HEGER Vojtech
CHALOUPKA Vaclav
101.02
7
ELOSEGI Ander
TRAVE Miquel
FERNANDEZ Luis
102.50
8
KHRAMTSOV Dmitrii
SETKIN Kirill
MIKHAILOV Igor
104.65
9
HEDWIG Grzegorz
SZTUBA Kacper
ZAWADZKI Szymon
106.27
10
THOMAS Martin
GARGAUD CHANUT Denis
GESTIN Nicolas
157.41

 Author| Post time: 8-5-2021 11:09
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Maialen CHOURRAUT
96.43
2
Naemi BRAENDLE
96.64
3
Kimberley WOODS
97.50
4
Eva TERCELJ
97.96
5
Ricarda FUNK
98.30
6
Elena APEL
98.39
7
Corinna KUHNLE
98.42
8
Camille PRIGENT
98.91
9
Lena TEUNISSEN
99.36
10
Klaudia ZWOLINSKA
99.50
11
Eliska MINTALOVA
99.58
12
Ajda NOVAK
99.81
13
Ursa KRAGELJ
100.12
14
Marie-Zelia LAFONT
100.17
15
Antonie GALUSKOVA
100.82
16
Viktoriia US
101.25
17
Jana DUKATOVA
103.27
18
Viktoria WOLFFHARDT
103.33
19
Kseniia KRYLOVA
104.25
20
Romane PRIGENT
106.20
21
Natalia PACIERPNIK
114.01
22
Laura PELLICER CHICA
129.92
23
Stefanie HORN
143.74
24
Martina WEGMAN
150.65
25
Fiona PENNIE
151.10
26
Veronika VOJTOVA
153.08
27
Cindy POESCHEL
156.18
28
Katerina MINARIK KUDEJOVA
171.27
29
Alsu MINAZOVA
253.50
30
Laia SORRIBES
351.83
 Author| Post time: 8-5-2021 12:05
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Felix OSCHMAUTZ
80.88
2
Giovanni DE GENNARO
82.09
3
Martin DOUGOUD
82.66
4
Peter KAUZER
82.76
5
Joseph CLARKE
82.87
6
Mario LEITNER
82.95
7
Jiri PRSKAVEC
83.73
8
Vit PRINDIS
83.80
9
Vavrinec HRADILEK
84.26
10
Adam GONSENICA
84.56
11
Hannes AIGNER
84.81
12
Krzysztof MAJERCZAK
84.92
13
Antoine LAUNAY
85.38
14
Martin SRABOTNIK
85.65
15
Martin HALCIN
85.89
16
Joan CRESPO
85.93
17
Christopher BOWERS
86.34
18
David LLORENTE
86.49
19
Boris NEVEU
86.70
19
Jakob WEGER
86.70
21
Bradley FORBES-CRYANS
87.79
22
Mathieu BIAZIZZO
87.98
23
Christian DE DIONIGI
88.46
24
Noel HENDRICK
88.58
25
Pavel EIGEL
88.62
26
Sergei MAIMISTOV
88.63
27
Michal PASIUT
90.27
28
Nikita GUBENKO
93.10
29
Marcel POTOCNY
96.29
30
Gabriel DE COSTER
97.58
31
Igor TSVIET
100.28
32
Erik HOLMER
102.39
33
Fredrik WAHLEN
124.39
34
Jakub GRIGAR
132.67
35
Stefan HENGST
132.82
36
Gelindo CHIARELLO
145.74
37
Alistair MCCREERY
153.99
38
Niko TESTEN
212.93
39
Tim MAXEINER
241.59
40
Isak OHRSTROM
250.24

 Author| Post time: 8-5-2021 13:41
| Show all posts
Women's K1
Final Results

Corinna KUHNLE
91.42

Eva TERCELJ
91.89

Ricarda FUNK
95.34

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Klaudia ZWOLINSKA
95.99
5
Kimberley WOODS
96.72
6
Camille PRIGENT
98.36
7
Lena TEUNISSEN
106.66
8
Maialen CHOURRAUT
107.83
9
Naemi BRAENDLE
110.09
10
Elena APEL
145.39

 Author| Post time: 8-5-2021 14:22
| Show all posts
Men's K1
Final Results

Vit PRINDIS
81.90

Giovanni DE GENNARO
82.65

Peter KAUZER
82.92

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Vavrinec HRADILEK
86.06
5
Mario LEITNER
86.40
6
Felix OSCHMAUTZ
86.42
7
Jiri PRSKAVEC
87.41
8
Adam GONSENICA
89.87
9
Joseph CLARKE
90.21
10
Martin DOUGOUD
135.67

 Author| Post time: 8-5-2021 17:03
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes and The 1st Athlete from each best unqualified Athletes until a total of 16 Athletes is reached will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Corinna KUHNLE
45.77
2
Veronika VOJTOVA
46.16
3
Hannah CRAIG
47.42
4
Katerina MINARIK KUDEJOVA
47.98
5
Romane PRIGENT
48.10
6
Caroline TROMPETER
48.20
7
Polina MUKHGALEEVA
48.28
8
Naemi BRAENDLE
48.33
9
Olatz ARREGUI
48.39
10
Miren LAZKANO
48.63
11
Angele HUG
48.79
12
Kseniia KRYLOVA
49.10
13
Camille PRIGENT
49.34
14
Agata SPAGNOL
49.51
15
Antonie GALUSKOVA
49.54
16
Sophie OGILVIE
49.80
17
Ekaterina PEROVA
50.79
18
Natalia PACIERPNIK
51.36
19
Antonia OSCHMAUTZ
52.46
20
Laura PELLICER CHICA
55.46
21
Daila GRAVITE
75.81
22
Sara Timea SEPRENYI
DNF
23
Alena MARX
DNS
24
Katja BENGERI
DNS
25
Martina WEGMAN
DNS

 Author| Post time: 8-5-2021 17:37
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes and The 1st Athlete from each best unqualified Athletes until a total of 16 Athletes is reached will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Gelindo CHIARELLO
41.55
2
Boris NEVEU
41.65
3
Vit PRINDIS
42.14
4
Joseph CLARKE
42.15
5
Nikita GUBENKO
42.31
6
Vojtech HEGER
42.32
7
Vavrinec HRADILEK
42.66
8
Martin DOUGOUD
42.87
9
Mathieu BIAZIZZO
43.06
10
Matthias WEGER
43.14
11
Alistair MCCREERY
43.20
12
Dimitri MARX
43.23
13
Stefan HENGST
43.32
14
Christian DE DIONIGI
43.38
15
Sergei MAIMISTOV
43.49
16
Fredrik WAHLEN
43.90
17
Marko PETEK
44.23
18
Mario LEITNER
44.65
19
Michele RAMAZZA
44.82
20
Adam GONSENICA
45.21
21
Lorand GJOSHI
45.39
22
Michal WOS
45.90
23
Jaroslaw ZAZIABLO
46.04
24
Ren KORPES
46.22
25
Denis GARGAUD CHANUT
46.92
26
Charalampos TROIANNOS
48.21
27
Panagiotis ARVANITIS
49.01
28
Martins PLAUDIS
53.65
29
Edgars GRAVITIS
55.85
30
Tarmo PEIKER
61.44
31
Pavel EIGEL
42.41
32
Max KARLSSON
45.09
33
Luis FERNANDEZ
46.77
34
Siim PEETRIS
55.21
35
Joris OTTEN
49.01
36
Oleksandr FEDORENKO
53.63
37
Vid KUDER MARUSIC
DNS
38
Jake COCHRANE
DNS
39
Pau ECHANIZ
DNS
40
Christopher BOWERS
DNS
41
Roko BENGERI
DNS
42
Niko TESTEN
DNS

 Author| Post time: 9-5-2021 10:56
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Kimberley WOODS
101.18
2
Lucie PRIOUX
101.27
3
Elena MICOZZI
106.83
4
Miren LAZKANO
107.18
5
Klara OLAZABAL
107.63
6
Viktoriia US
108.96
7
Elena APEL
110.76
8
Tereza FISEROVA
111.48
9
Mallory FRANKLIN
113.64
10
Nadine WERATSCHNIG
114.23
11
Monika SKACHOVA
115.14
12
Alja KOZOROG
115.31
13
Andrea HERZOG
115.60
14
Aleksandra STACH
116.10
15
Elena BORGHI
116.86
16
Angele HUG
117.57
17
Eva Alina HOCEVAR
122.46
18
Klaudia ZWOLINSKA
123.16
19
Zuzana PANKOVA
123.72
20
Viktoriia DOBROTVORSKA
126.20
21
Polina MUKHGALEEVA
127.71
22
Alena MARX
132.24
23
Tereza KNEBLOVA
132.61
24
Nuria VILARRUBLA
136.44
25
Alsu MINAZOVA
137.71
26
Lena STOECKLIN
140.30
27
Marjorie DELASSUS
159.05
28
Zulfiia SABITOVA
164.00
29
Marta BERTONCELLI
171.91
30
Gabriela SATKOVA
273.13

 Author| Post time: 9-5-2021 11:49
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Roberto COLAZINGARI
87.71
2
Benjamin SAVSEK
89.08
3
Vaclav CHALOUPKA
89.10
4
Matej BENUS
89.71
5
Denis GARGAUD CHANUT
89.90
6
Franz ANTON
90.07
7
Michal MARTIKAN
90.16
8
Sideris TASIADIS
91.86
9
Raffaello IVALDI
92.14
10
Nicolas GESTIN
92.26
11
Luka BOZIC
92.39
12
Adam BURGESS
92.42
13
Lukas ROHAN
92.67
14
Matija MARINIC
92.70
15
Dmitrii KHRAMTSOV
92.82
16
Alexander SLAFKOVSKY
92.90
17
Grzegorz HEDWIG
93.15
18
Thomas KOECHLIN
94.09
19
David FLORENCE
96.92
20
Nejc POLENCIC
99.77
21
Miquel TRAVE
100.03
22
Flavio MICOZZI
105.45
23
Vojtech HEGER
106.13
24
Kacper SZTUBA
111.22
25
Timo TRUMMER
143.89
26
Kirill SETKIN
153.39
27
Ander ELOSEGI
153.71
28
Martin THOMAS
155.20
29
Szymon ZAWADZKI
160.05
30
Liam JEGOU
213.64

 Author| Post time: 9-5-2021 13:48
| Show all posts
Women's C1
Final Results

Miren LAZKANO
102.15

Tereza FISEROVA
102.51

Elena APEL
104.01

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Viktoriia US
104.69
5
Kimberley WOODS
105.62
6
Mallory FRANKLIN
112.34
7
Lucie PRIOUX
160.32
8
Nadine WERATSCHNIG
177.18
9
Elena MICOZZI
210.02
10
Klara OLAZABAL
308.51

 Author| Post time: 9-5-2021 14:29
| Show all posts
Men's C1
Final Results

Denis GARGAUD CHANUT
87.55

Matej BENUS
88.65

Sideris TASIADIS
89.47

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Raffaello IVALDI
89.84
5
Nicolas GESTIN
89.94
6
Benjamin SAVSEK
90.24
7
Michal MARTIKAN
90.77
8
Franz ANTON
92.24
9
Roberto COLAZINGARI
98.52
10
Vaclav CHALOUPKA
99.99

 Author| Post time: 9-5-2021 17:39
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Corinna KUHNLE
-
2
Naemi BRAENDLE
-
3
Kseniia KRYLOVA
-

Sophie OGILVIE
FLT

Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Olatz ARREGUI
-
2
Katerina MINARIK KUDEJOVA
-
3
Camille PRIGENT
-
4
Romane PRIGENT
FLT

Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Caroline TROMPETER
-
2
Hannah CRAIG
-
3
Agata SPAGNOL
-
4
Miren LAZKANO
-

Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Veronika VOJTOVA
-
2
Angele HUG
-
3
Polina MUKHGALEEVA
-
4
Antonie GALUSKOVA
-
 Author| Post time: 9-5-2021 17:46
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Fredrik WAHLEN

2
Dimitri MARX

3
Martin DOUGOUD
FLT
4
Gelindo CHIARELLO
FLT

Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joseph CLARKE

2
Nikita GUBENKO

3
Stefan HENGST
FLT
4
Mathieu BIAZIZZO
RLF

Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS

2
Vojtech HEGER

3
Christian DE DIONIGI
-
4
Matthias WEGER
RLF

Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU

2
Vavrinec HRADILEK

3
Alistair MCCREERY
-
4
Sergei MAIMISTOV
FLT

 Author| Post time: 9-5-2021 17:50
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Corinna KUHNLE
-
2
Katerina MINARIK KUDEJOVA
-
3
Naemi BRAENDLE
-
4
Olatz ARREGUI
DNS

Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Veronika VOJTOVA
-
2
Angele HUG
-
3
Caroline TROMPETER
FLT
4
Hannah CRAIG
FLT

 Author| Post time: 9-5-2021 17:53
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joseph CLARKE

2
Dimitri MARX

3
Fredrik WAHLEN
4
Nikita GUBENKO
FLT

Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS

2
Vavrinec HRADILEK

3
Boris NEVEU

4
Vojtech HEGER


 Author| Post time: 9-5-2021 17:55
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Katerina MINARIK KUDEJOVA
-

Corinna KUHNLE
-

Veronika VOJTOVA
FLT

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Angele HUG
FLT

 Author| Post time: 9-5-2021 17:56
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Vit PRINDIS
-

Dimitri MARX
-

Joseph CLARKE
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Vavrinec HRADILEK


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

12-8-2022 13:39 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list