|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Skeleton IBSF World Championships 2021

[Copy link]
Post time: 8-2-2021 17:26
| Show all posts |Read mode
Skeleton IBSF World Championships 2021

Altenberg (GER) - 11 February 2021 - 13 February 2021




Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, February 11th
09:00 Women's Individual Run 1
10:30 Women's Individual Run 2
13:00 Men's Individual Run 1
15:00 Men's Individual Run 2


Friday, February 12th
09:00 Women's Individual Run 3
10:30 Women's Individual Run 4
13:00 Men's Individual Run 3
15:00 Men's Individual Run 4


Saturday, February 13th
09:00 Mixed Team Event
 Author| Post time: 8-2-2021 17:27
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Germany
3
2
1
6
2
Bobsleigh F. of Russia
0
1
2
3
Total
Road
to Beijing 2022
3
3
3
9


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Germany
2
1
1
4
2
Bobsleigh F. of Russia
0
1
1
2
Total
Road
to Beijing 2022
2
2
2
6

Post time: 12-2-2021 13:36
| Show all posts
Women's Individual
Final Results

HERMANN Tina
3:52.9758.96+58.02+57.96+58.03

LOELLING Jacqueline
3:53.0858.39+58.35+58.03+58.31

NIKITINA Elena
3:54.6558.32+58.53+59.03+58.77

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Run 3
Run 4
Result
4
TARARYCHENKOVA Alina
58.80
58.69
58.65
58.53
3:54.67
5
GRIEBEL Sophia
58.80
58.92
58.42
58.53
3:54.67
6
UHLAENDER Katie
58.62
58.83
58.60
58.83
3:54.88
7
NEISE Hannah
58.52
59.34
58.35
58.70
3:54.91
8
CHANNELL Jane
58.86
58.96
58.48
58.65
3:54.95
9
MEYLEMANS Kim
59.12
58.97
58.75
58.81
3:55.65
10
FERNSTAEDT Anna
58.90
58.89
58.76
59.12
3:55.67
11
BOS Kimberley
59.10
59.62
58.55
58.61
3:55.88
12
MARGAGLIO Valentina
58391
59.08
58.77
59.17
3:55.93
13
KANAKINA Yulia
58.87
59.33
59.01
59.16
3:56.37
14
PITTAWAY Ashleigh Fay
59.12
59.12
59.00
59.21
3:56.45
15
DEAS Laura
1:00.00
59.45
58.58
58.73
3:56.76
16
FLOCK Janine
59.72
59.27
58.987
59.08
3:57.04
17
SILVEIRA Nicole Rocha
1:00.08
59.28
59.19
59.18
3:57.73
18
MAIER Elisabeth
59.77
59.91
59.08
59.10
3:57.86
19
WESENBERG Kendall
59.46
59.89
59.07
59.46
3:57.88
20
TERAUDA Endija
59.98
59.85
57.41
59.75
3:58.99
21
BESSARD Agathe
1:00.09
59.60
59.72
-
2:59.41
22
CRIPPA Alessia
59.50
1:00.39
59.65
-
2:59.54
23
CROWLEY Brogan
1:00.28
1:00.20
59.70
-
3:00.17
24
RODERICK Sara
1:00.77
1:00.36
1:00.09
-
3:01.22

Post time: 12-2-2021 16:16
| Show all posts
Men's Individual
Final Results

GROTHEER Christopher
3:46.3156.74+56.62+56.36+56.59

TRETIAKOV Alexander
3:46.5956.58+56.72+56.63+56.66

GASSNER Alexander
3:47.5156.95+57.01+56.84+56.71

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Run 3
Run 4
Result
4
KEISINGER Felix
56.65
56.69
57.02
57.38
3:47.74
5
RUKOSUEV Evgeniy
57.04
56.75
56.89
57.11
3:47.79
6
TREGUBOV Nikita
57.24
56.97
57.29
57.52
3:49.02
7
DUKURS Tomass
57.03
57.34
57.34
57.42
3:49.13
8
BAGNIS Amedeo
57.42
57.49
57.26
57.32
3:49.49
9
AUER Florian
57.62
57.39
57.45
57.28
3:49.74
10
GASPARI Mattia
57.52
57.24
57.51
57.56
3:49.83
11
MAIER Samuel
57.25
57.57
57.54
57.76
3:50.12
12
WYATT Marcus
58.03
57.88
57.35
57.23
3:50.49
13
HERASKEVYCH Vladyslav
57.58
57.95
57.60
57.44
3:50.57
14
THOMPSON Craig
57.98
57.79
57.50
57.33
3:50.60
15
FLORIAN Austin
57.48
57.30
58.18
51.71
3:50.67
16
DUKURS Martins
57.43
57.70
57.65
57.91
3:50.69
17
YUN Sungbin
57.94
57.56
57.41
58.06
3:50.97
18
AUDERSET Ronald
57.73
57.60
57.96
57.82
3:51.11
19
ROMANOV Daniil
58.70
57.69
57.73
58.12
3:52.27
20
JUNG Seunggi
58.75
57.83
58.45
58.10
3:53.13
21
LYNCH Mark
57.62
59.49
58.01
--
2:55.12
22
CRUMPTON Nathan
58.71
58.64
58.11
-
2:55.46
23
WESTON Matt
57.03
57.10
1:01.36
-
2:55.49
24
KIM Jisoo
58.64
58.22
58.68
-
2:55.64
25
TIMMINGS Nicholas
58.55
57.67
58.40
-
2:55.62
26
SIEBER Basil
58.78
58.60
58.86
-
2:56.24
27
MURRAY Kyle
59.04
58.95
58.55
-
2:56.54
28
PACIOIANU Mihai Daniel
59.31
58.83
58.77
-
2:56.91
29
MCCRARY Austin
58.90
59.18
59.12
-
2:57.20
30
FREELING Colin
59.69
59.39
59.57
-
2:58.65
31
BAUER Jeff
59.97
1:00.54
1:00.20
-
3:00.71
32
FRIMPONG Akwasi
1:00.75
1:00.42
1:00.11
-
3:01.28
MIRAMBELL Ander
DNS
-
-
-
DNS

Post time: 13-2-2021 10:09
| Show all posts
Mixed Team Event
Non-Olympic Event
Final Results

Germany
HERMANN Tina
GROTHEER Christopher

1:55.4158.40+57.01

Germany
LOELLING Jacqueline
GASSNER Alexander

1:55.5558.62+56.93

Bobsleigh Federation of Russia
NIKITINA Elena
TRETIAKOV Alexander

1:55.5658.64+56.92

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
DEAS Laura
WESTON Matt
58.99
56.99
1:55.98
5
TARARYCHENKOVA Alina
RUKOSUEV Evgeniy
58.81
57.40
1:56.21
6
FLOCK Janine
AUER Florian
59.15
57.84
1:56.99
7
PITTAWAY Ashleigh Fay
WYATT Marcus
59.78
57.31
1:57.09
8
MARGAGLIO Valentina
BAGNIS Amedeo
59.67
57.52
1:57.19
9
CRIPPA Alessia
GASPARI Mattia
1:00.25
57.04
1:57.29
10
MAIER Elisabeth
MURRAY Kyle
59.74
58.74
1:58.48
11
MEYLEMANS Kim
FREELING Colin
59.58
1:00.04
1:59.62
12
CHANNELL Jane
LYNCH Mark
DNS
-
DNS

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

4-7-2022 17:21 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list