|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Short Track Speed Skating ISU European Championships 2021

[Copy link]
Post time: 21-1-2021 17:51
| Show all posts |Read mode
Short Track Speed Skating ISU European Championships 2021        
        
                GdaƄsk (POL) - 22 January 2021 - 24 January 2021         
        
        
               
        


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final

Friday, January 22nd
10:15 Women's 1500m Heats
11:10 Women's 500m Heats
11:56 Women's 1000m Heats
12:59 Women's 3000m Relay Quartelfinals
14:05 Men's 1500m Quartelfinals
15:05 Men's 500m Heats
15:57 Men's 1000m Relay Heats
17:08 Men's 5000m Relay Quartelfinals

Saturday, January 23rd
10:00 Women's 1500m Ranking Finals
10:08 Men's 1500m Ranking Finals
10:42 Women's 500m Ranking Finals
10:48 Men's 500m Ranking Finals
13:02 Women's 1500m Semifinals
13:16 Men's 1500m Semifinals
13:51 Women's 1500m Final B
13:51 Women's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Women's 1500m Final A
14:05 Men's 1500m Final B
14:05 Men's Overall 1500m (Event 1/4)
Following Men's 1500m Final A
14:34 Women's 500m Quarterfinals
14:42 Men's 500m Quarterfinals
15:18 Women's 500m Semifinals
15:22 Men's 500m Semifinals
15:49 Women's 500m Final B
15:49 Women's Overall 500m (Event 2/4)
Following Women's 500m Final A
15:59 Men's 500m Final B
15:59 Men's Overall 500m (Event 2/4)
Following Men's 500m Final A
16:24 Women's 3000m Relay Semifinals
16:39 Men's 5000m Relay Semifinals

Sunday, January 24th
10:30 Women's 1000m Ranking Finals
10:42 Men's 1000m Ranking Finals
11:14 Women's 3000m Relay Final B
11:30 Men's 5000m Relay Final B
13:02 Women's 1000m Quarterfinals
13:14 Men's 1000m Quarterfinals
13:51 Women's 1000m Semifinals
13:57 Men's 1000m Semifinals
14:24 Women's 1000m Final B
14:24 Women's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Women's 1000m Final A
14:36 Men's 1000m Final B
14:36 Men's Overall 1000m (Event 3/4)
Following Men's 1000m Final A
15:00 Women's 3000m Superfinal
15:00 Women's Overall 3000m (Event 4/4)
15:09 Men's 3000m Superfinal
15:09 Men's Overall 3000m (Event 4/4)
15:34 Women's 3000m Relay Final A
15:43 Men's 5000m Relay Final A
 Author| Post time: 21-1-2021 18:25
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Netherlands
5
3
5
13
2
Russia
5
1
3
9
3
Italy
1
3
1
5
4
France
1
0
0
1
5
Germany
0
3
1
4
6
Hungary
0
1
1
2
6
Poland
0
1
0
1
8
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
12
12
12
36


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Netherlands
4
3
4
11
2
Russia
4
1
2
7
3
Italy
1
2
1
4
4
France
1
0
0
1
5
Germany
0
2
1
3
6
Hungary
0
1
1
2
6
Poland
0
1
0
1
8
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
10
10
10
30
 Author| Post time: 22-1-2021 11:07
| Show all posts
Women's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Quarterfinal and the 3 best 4th ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Hanne
2:29.734
2
POUTSMA Selma
2:29.875
3
ZAKHAROVA Evgeniya
2:31.086
4
ASCIC Valentina
2:31.239
5
YAKIMOVA Anna
2:35.302


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIGHEL Arianna
2:43.485
2
DAUDET Gwendoline
2:43.807
3
SZILICZEI-NEMET Rebeka
2:44.801
4
MANOILOVA Katrin
2:45.034
5
REPETSKA Svitlana
2:46.802
6
HYMPANOVA Emma
2:47.958


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
2:48.489
2
VALCEPINA Martina
2:49.384
3
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
2:49.679
4
FILIPOVA Lucia
2:49.890
5
DOLGOPOLOVA Mariya
2:51.309


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
2:39.150
2
SEIDEL Anna
2:39.247
3
TOPOLSKA Gabriela
2:40.550
4
IZAFATAVA Mariya
2:40.870
5
DANNEEL Alexandra
2:40.877
6
BURIC Katarina
2:41.891


Quarterfinal 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VELZEBOER Xandra
2:28.006
2
MAZUR Nicole
2:28.099
3
HUOT MARCHAND Tifany
2:28.323
4
TALAYEVA Volha
2:31.788
5
JANSONE Anna
2:34.213


Quarterfinal 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
2:28.292
2
KONYA Zsofia
2:28.428
3
MASCITTO Cynthia
2:28.503
4
MALISZEWSKA Natalia
2:28.628
5
VANKOVA Petra
2:29.410
6
JACOBS Gina
2:29.609

 Author| Post time: 22-1-2021 11:55
| Show all posts
Women's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VALCEPINA Martina
44.319
2
VANKOVA Petra
46.293
3
JANSONE Anna
46.423
4
DANNEEL Alexandra
46.466

JACOBS Gina
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
POUTSMA Selma
43.704
2
PROSVIRNOVAS ofia
44.840
3
SZILICZEI-NEMET Rebeka
45.621
4
SEIDEL Anna
59.694ADV


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
43.202
2
SIGHEL Arianna
45.086
3
ASCIC Valentina
45.946
4
DOLGOPOLOVA Mariya
46.320
5
HYMPANOVA Emma
47.369


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MASCITTO Cynthia
44.707
2
KONYA Zsofia
44.937
3
TOPOLSKA Gabriela
45.223
4
TALAYEVA Volha
45.351


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VELZEBOER Xandra
42.947
2
MAZUR Nicole
43.801
3
MANOILOVA Katrin
44.814
4
BURIC Katarina
47.235


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZAKHAROVA Evgeniya
44.919
2
IZAFATAVA Mariya
44.986
3
YAKIMOVA Anna
1:05.709
4
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
1:15.817
5
HUOT MARCHAND Tifany
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
42.606
2
EFREMENKOVA Ekaterina
43.517
3
DAUDET Gwendoline
45.710
4
FILIPOVA Lucia
47.063
5
REPETSKA Svitlana
47.800

 Author| Post time: 22-1-2021 12:35
| Show all posts
Women's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 6 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
1:43.694
2
BURIC Katarina
1:46.220
3
YAKIMOVA Anna
1:48.523
4
ZAKHAROVA Evgeniya
2:11.227ADV
5
MAZUR Nicole
PEN


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEIDEL Anna
1:37.500
2
MALISZEWSKA Natalia
1:37.587
3
KONYA Zsofia
1:37.749
4
VANKOVA Petra
1:38.134
5
HYMPANOVA Emma
1:40.893


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MASCITTO Cynthia
1:37.365
2
VELZEBOER Xandra
1:37.412
3
TOPOLSKA Gabriela
1:37.997
4
DANNEEL Alexandra
1:38.608
5
REPETSKA Svitlana
1:40.233


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:38.700
2
SZILICZEI-NEMET Rebeka
1:38.804
3
ASCIC Valentina
1:38.872
4
JANSONE Anna
1:40.518
5
DOLGOPOLOVA Mariya
1:40.705


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
1:30.356
2
POUTSMA Selma
1:30.795
3
SIGHEL Arianna
1:30.825
4
JACOBS Gina
1:32.661
5
IZAFATAVA Mariya
1:32.795


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HUOT MARCHAND Tifany
1:35.215
2
VALCEPINA Martina
1:36.247
3
TALAYEVA Volha
1:37.050
4
FILIPOVA Lucia
PEN


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Hanne
1:37.042
2
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
1:37.125
3
MANOILOVA Katrin
1:37.932
4
DAUDET Gwendoline
PEN

 Author| Post time: 22-1-2021 13:37
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Quarterfinals and the 2 best 3rd ranked Teams between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
PROSVIRNOVA Sofia
RASSKAZOVA Vera
ZAKHAROVA Evgeniya
4:13.490
2
MALISZEWSKA Natalia
MAZUR Nicole
STORMOWSKA Kamila
TOPOLSKA Gabriela
4:13.603
3
ECKSTEIN Lisa
GAERTNER Anna Katharina
JACOBS Gina
SEIDEL Anna
4:13.628
4
DOMBROVSKAYA Jana
IZAFATAVA Hanna
IZAFATAVA Mariya
TALAYEVA Volha
4:21.637


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAUDET Gwendoline
HUOT MARCHAND Tifany
LEVEQUE Aurelie
MONVOISIN Aurelie
4:16.167
2
IORIATTI Gloria
MASCITTO Cynthia
SIGHEL Arianna
VIVIANI Elena
4:16.237
3
PFEIFEROVA Tereza
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
SIMANDLOVA Dominika
VANKOVA Petra
4:18.953
4
DZHUSTROVA Lilia
MANOILOVA Katrin
PENCHEVA Zornica
YAKIMOVA Anna
YC


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DALRYMPLE Georgie
POUTSMA Selma
SCHULTING Suzanne
VELZEBOER Xandra
4:07.420
2
BACSKAI Sara Luca
KONYA Zsofia
SOMODI Maja
SZILICZEI-NEMET Rebeka
4:20.750
3
DOLGOPOLOVA Mariya
DUBROVA Uliana
REPETSKA Svitlana
ZARVANSKA Tetyana
4:31.197

 Author| Post time: 22-1-2021 15:21
| Show all posts
Men's 1500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 7best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
2:27.036
2
HOOGERWERF Dylan
2:27.785
3
SCHUBERT Christoph
2:28.888
4
HYDZIK Sebastian
2:29.787
5
HAN Muhammed Emir
2:31.316
6
BRANKOVIC Edin
2:45.865ADV
7
HANDEIOleh
PEN


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
2:17.563
2
KNEGT Sjinkie
2:17.772
3
SEJPAL Zdenek
2:19.812
4
MIHDALIOU Mikita
2:20.253
5
MARTINIC Ivan
2:22.351
6
MURPHY Peter
2:26.474


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
2:20.355
2
ANDERMANN Nico
2:21.181
3
LUEDTKE Adrian
2:21.753
4
METRAUX Thibault
2:24.481
5
NEMIRO Vladyslav
2:24.609
6
BERZINSReinis
PEN


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUZBERGS Roberts
2:14.982
2
AYRAPETYAN Denis
2:15.242
3
VANHOOREN Rino
2:17.241
4
O BRIEN Liam
2:18.718
5
SIGHEL Pietro
2:43.247

LIU Shaoang
PEN

SLABODNIK Artsemi
PEN


Quarterfinal 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
2:25.649
2
CASSINELLI Andrea
2:25.860
3
GOEMINNE Gert-Jan
2:26.060
4
KOLENC Martin
2:29.513
5
OMERAGIC Tarik
2:30.580
6
PINTAR SENICA Valentino
2:35.453

ANDERMANN Dominic
PEN


Quarterfinal 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
2:26.779
2
CONFORTOLA Yuri
2:26.943
3
NAVARRO Tristan
2:27.042
4
AKAR Furkan
2:27.601
5
FAJKUS Radek
2:27.751
6
MIKOLAJUK Mateusz
2:28.929


Quarterfinal 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
2:23.759
2
LEPAPE Sebastien
2:23.882
3
IVLIEV Konstantin
2:24.977
4
DJORDJEVIC Jovan
2:28.037
5
ADAMSKI Pawel
PEN
6
GEORGIEV Dimitar
PEN

 Author| Post time: 22-1-2021 16:25
| Show all posts
Men's 500m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
41.186
2
KRUEGER John-Henry
41.745
3
ADAMSKI Pawel
41.863
4
VANHOOREN Rino
41.965
5
CONFORTOLA Yuri
41.968


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
41.530
2
KOLENC Martin
41.901
3
AKAR Furkan
42.372
4
MIHDALIOU Mikita
1:00.384

NAVARRO Tristan
PEN


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
41.819
2
LUEDTKE Adrian
42.519
3
O BRIEN Liam
43.156
4
MARTINIC Ivan
43.165

BERZINS Reinis
PEN


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
41.551
2
LIU Shaoang
41.723
3
MIKOLAJUK Mateusz
42.350
4
SLABODNIK Artsemi
1:00.626ADV

KRUZBERGS Roberts
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AYRAPETYAN Denis
42.091
2
SIGHEL Pietro
42.142
3
SCHUBERT Christoph
42.444
4
NEMIRO Vladyslav
58.970
5
PINTAR SENICA Valentino
1:09.463


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASSINELLI Andrea
41.927
2
ANDERMANN Nico
42.478
3
DJORDJEVIC Jovan
44.612
4
BRANKOVIC Edin
44.724
5
HAN Muhammed Emir
55.328


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVLIEV Konstantin
41.153
2
KNEGT Sjinkie
41.627
3
GOEMINNE Gert-Jan
41.640
4
GEORGIEV Dimitar
43.772
5
OMERAGIC Tarik
43.871


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
41.959
2
HOOGERWERF Dylan
42.082
3
FAJKUS Radek
42.331
4
METRAUX Thibault
45.558

HANDEI Oleh
PEN


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
41.760
2
SEJPAL Zdenek
43.581
3
HYDZIK Sebastian
43.631
4
ANDERMANN Dominic
44.087
5
MURPHY Peter
44.612

 Author| Post time: 22-1-2021 17:21
| Show all posts
Men's 1000m
Heats Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Heats will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Heats

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUZBERGS Roberts
1:31.342
2
HOOGERWERF Dylan
1:31.612
3
KOLENC Martin
1:33.673
4
HAN Muhammed Emir
1:33.684
5
BRANKOVIC Edin
1:37.256


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
1:28.652
2
SCHUBERT Christoph
1:28.806
3
MIHDALIOU Mikita
1:29.081
4
SIGHEL Pietro
1:09.475
5
ADAMSKI Pawel
2:10.298


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
1:31.552
2
ELISTRATOV Semen
1:31.720
3
BERZINS Reinis
1:31.798
4
HANDEI Oleh
1:31.883
5
MIKOLAJUK Mateusz
1:33.581


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
1:29.386
2
IVLIEV Konstantin
1:29.620
3
ANDERMANN Dominic
1:31.601
4
O BRIEN Liam
1:33.010

SLABODNIK Artsemi
PEN


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CONFORTOLA Yuri
1:32.254
2
ANDERMANN Nico
1:32.535
3
NEMIRO Vladyslav
1:34.184
4
PINTAR SENICA Valentino
1:39.532
5
FAJKUS Radek
1:53.019


Heat 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
1:26.368
2
AYRAPETYAN Denis
1:26.385
3
GOEMINNE Gert-Jan
1:26.493
4
MARTINIC Ivan
1:29.569
5
MURPHY Peter
1:30.125


Heat 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sando
1:32.564
2
AKAR Furkan
1:34.028
3
METRAUX Thibault
1:35.180
4
LUEDTKE Adrian
1:50.528ADV
5
GEORGIEV Dimitar
PEN


Heat 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
1:25.321
2
KNEGT Sjinkie
1:25.381
3
CASSINELLI Andrea
1:25.546
4
DJORDJEVIC Jovan
1:29.066
5
HYDZIK Sebastian
1:29.738


Heat 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BYKANOV Vladislav
1:33.159
2
NAVARRO Tristan
1:33.639
3
VANHOOREN Rino
1:33.783
4
SEJPAL Zdenek
1:33.971
5
OMERAGIC Tarik
1:35.165

 Author| Post time: 22-1-2021 18:44
| Show all posts
Men's 3000m Relay
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Teams between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Russia
6:53.628
2
Belgium
6:54.278
3
Latvia
6:57.962


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Italy
6:45.449
2
Netherlands
6:45.574
3
Austria
7:16.162
4
Turkey
PEN


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Hungary
6:55.918
2
France
6:58.006
3
Germany
6:58.021
4
Belarus
7:09.709

 Author| Post time: 23-1-2021 10:45
| Show all posts
Women's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-32nd

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JACOBSGina
2:45.174
2
DANNEELAlexandra
2:46.595
3
BURICKatarina
2:47.098
4
REPETSKASvitlana
2:47.265
5
DOLGOPOLOVAMariya
2:47.296
6
HYMPANOVAEmma
2:47.469


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VANKOVAPetra
2:36.886
2
MANOILOVAKatrin
2:38.011
3
YAKIMOVAAnna
2:41.531
4
JANSONEAnna
2:41.824
5
IZAFATAVAMariya
3:07.638
6
FILIPOVALucia
PEN






 Author| Post time: 23-1-2021 10:54
| Show all posts
Men's 1500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-37th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIGHEL Pietro
2:13.288
2
HAN Muhammed Emir
2:16.130
3
MIKOLAJUK Mateusz
2:16.204
5
HYDZIK Sebastian
2:18.515
6
NEMIRO Vladyslav
2:35.038


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAJKUS Radek
2:21.316
2
OMERAGIC Tarik
2:22.104
3
MARTINIC Ivan
2:22.257
4
KOLENC Martin
2:22.612
5
HYDZIK Sebastian
2:22.704
6
NEMIRO Vladyslav
2:22.755


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHUBERT Christoph
2:32.770
2
O BRIEN Liam
2:32.957
3
MIHDALIOU Mikita
2:33.019
4
AKAR Furkan
2:33.204
5
DJORDJEVIC Jovan
2:35.862
6
METRAUX Thibault
2:35.985

 Author| Post time: 23-1-2021 10:59
| Show all posts
Women's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-29th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FILIPOVA Lucia
46.187
2
HYMPANOVA Emma
46.705
3
BURIC Katarina
46.923
4
REPETSKA Svitlana
46.972


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TALAYEVA Volha
45.711
2
DOLGOPOLOVA Mariya
45.775
3
DANNEEL Alexandra
45.877
4
YAKIMOVA Anna
45.926
5
JANSONE Anna
46.125

 Author| Post time: 23-1-2021 11:26
| Show all posts
Men's 500m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-41st

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Muhammed Emir
43.588
2
OMERAGIC Tarik
44.927
3
MURPHY Peter
45.047
4
PINTAR SENICA Valentino
45.985


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MIHDALIOU Mikita
42.488
2
CONFORTOLA Yuri
42.508
3
NEMIRO Vladyslav
43.288
4
METRAUX Thibault
44.538


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARTINIC Ivan
43.040
2
GEORGIEV Dimitar
43.335
3
ANDERMANN Dominic
43.337
4
BRANKOVIC Edin
DNS


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VANHOOREN Rino
42.679
2
O BRIEN Liam
42.826
3
HYDZIK Sebastian
43.185
4
DJORDJEVIC Jovan
43.341


Heat 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ADAMSKI Pawel
42.406
2
MIKOLAJUK Mateusz
42.444
3
FAJKUS Radek
42.641
4
SCHUBERT Christoph
42.664
5
AKAR Furkan
45.098

 Author| Post time: 23-1-2021 13:34
| Show all posts
Women's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
2:37.392
2
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
2:39.164
3
VALCEPINA Martina
2:39.551
4
MAZUR Nicole
2:39.873
5
VELZEBOER Xandra
3:14.240ADV
6
MALISZEWSKA Natalia
3:26.905ADV

HUOT MARCHAND Tifany
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEIDEL Anna
2:31.104
2
EFREMENKOVA Ekaterina
2:31.206
3
DESMET Hanne
2:31.382
4
POUTSMA Selma
2:33.008
5
TOPOLSKA Gabriela
2:33.246
6
ZAKHAROVA Evgeniya
2:33.900
7
TALAYEVA Volha
2:35.041


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
2:32.460
2
MASCITTO Cynthia
2:32.633
3
ASCIC Valentina
2:33.888
4
DAUDET Gwendoline
2:33.900
5
SZILICZEI-NEMET Rebeka
2:57.123ADB
6
KONYA Zsofia
3:27.797ADB

SIGHEL Arianna
PEN

 Author| Post time: 23-1-2021 13:56
| Show all posts
Men's 1500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
2:20.107
2
DESMET Stijn
2:20.141
3
IVLIEV Konstantin
2:20.253
4
CONFORTOLA Yuri
2:20.314
5
CASSINELLI Andrea
2:20.350
6
GOEMINNE Gert-Jan
2:20.565
7
KRUZBERGS Roberts
2:35.338


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaolin Sandor
2:17.949
2
de LAAT Itzhak
2:17.999
3
KNEGT Sjinkie
2:18.134
4
VANHOOREN Rino
2:18.477
5
SEJPAL Zdenek
2:19.846
6
BRANKOVIC Edin
2:28.028
7
ANDERMANN Nico
PEN


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
2:22.861
2
AYRAPETYAN Denis
2:23.101
3
LEPAPE Sebastien
2:23.329
4
LUEDTKE Adrian
2:24.088

HOOGERWERF Dylan
DNF

BYKANOV Vladislav
PEN

NAVARRO Tristan
PEN

 Author| Post time: 23-1-2021 14:01
| Show all posts
Women's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KONYA Zsofia
2:28.179
2
POUTSMA Selma
2:31.528
3
DESMET Hanne
2:31.832
4
MAZUR Nicole
2:32.864
5
SZILICZEI-NEMET Rebeka
2:32.960
6
ASCIC Valentina
2:33.170
7
DAUDET Gwendoline
2:46.796


VALCEPINA Martina
DNS

 Author| Post time: 23-1-2021 14:21
| Show all posts
Women's 1500m
Final A Results

SCHULTING Suzanne
2:24.446

SEIDEL Anna
2:24.777

PROSVIRNOVA Sofia
2:25.468

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MASCITTO Cynthia
2:25.691
5
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
2:26.486
6
VELZEBOER Xandra
2:28.279
7
MALISZEWSKA Natalia
2:35.858

EFREMENKOVA Ekaterina
PEN

 Author| Post time: 23-1-2021 14:26
| Show all posts
Men's 1500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
2:40.915
2
CONFORTOLA Yuri
2:41.113
3
CASSINELLI Andrea
2:41.204
4
LUEDTKE Adrian
2:41.491
5
VANHOOREN Rino
2:42.232
6
SEJPAL Zdenek
2:42.459
7
IVLIEV Konstantin
2:44.033

 Author| Post time: 23-1-2021 14:29
| Show all posts
Men's 1500m
Final A Results

ELISTRATOV Semen
2:18.384

AYRAPETYAN Denis
2:18.521

KNEGT Sjinkie
2:18.561

Rank
Athletes
Nation
Result
4
de LAAT Itzhak
2:18.660
5
LIU Shaolin Sandor
2:18.893
6
KRUEGER John-Henry
2:18.949
7
DESMET Stijn
2:19.029

 Author| Post time: 23-1-2021 15:00
| Show all posts
Women's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
42.851
2
MAZUR Nicole
43.310
3
EFREMENKOVA Ekaterina
43.354
4
TOPOLSKA Gabriela
44.762
5
SZILICZEI-NEMET Rebeka
45.307


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
42.896
2
MASCITTO Cynthia
43.798
3
KONYA Zsofia
43.939
4
ASCIC Valentina
44.881
5
VANKOVA Petra
NoTime


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
POUTSMA Selma
43.151
2
VALCEPINA Martina
43.498
3
SEIDEL Anna
43.999
4
SIGHEL Arianna
45.027
5
IZAFATAVA Mariya
45.029


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VELZEBOER Xandra
43.479
2
PROSVIRNOVA Sofia
43.560
3
ZAKHAROVA Evgeniya
43.936
4
MANOILOVA Katrin
1:01.903
5
DAUDET Gwendoline
1:06.799

 Author| Post time: 23-1-2021 15:07
| Show all posts
Men's 500m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
41.322
2
LIU Shaolin Sandor
41.342
3
LEPAPE Sebastien
41.554
4
KOLENC Martin
42.013
5
SLABODNIK Artsemi
42.955


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVLIEV Konstantin
40.891
2
BYKANOV Vladislav
41.068
3
AYRAPETYAN Denis
41.207
4
LUEDTKE Adrian
41.430
5
ANDERMANN Nico
NoTime


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
41.316
2
HOOGERWERF Dylan
41.398
3
ELISTRATOV Semen
41.427
4
DESMET Stijn
41.548
5
GOEMINNE Gert-Jan
41.731


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
40.676
2
SIGHEL Pietro
40.835
3
KNEGT Sjinkie
40.872
4
CASSINELLI Andrea
41.292
5
SEJPAL Zdenek
42.781

 Author| Post time: 23-1-2021 15:56
| Show all posts
Women's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
42.807
2
EFREMENKOVA Ekaterina
43.762
3
PROSVIRNOVA Sofia
43.883
4
VALCEPINA Martina
1:17.728ADA
5
POUTSMA Selma
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MALISZEWSKA Natalia
43.316
2
VELZEBOER Xandra
43.407
3
MAZUR Nicole
43.688
4
MASCITTO Cynthia
43.826
5
KONYA Zsofia
45.393

 Author| Post time: 23-1-2021 16:01
| Show all posts
Men's 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IVLIEV Konstantin
40.623
2
SIGHEL Pietro
40.735
3
KNEGT Sjinkie
49.401
4
LIU Shaoang
50.512
5
LIU Shaolin Sandor
1:28.341


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
40.649
2
BYKANOV Vladislav
41.060
3
KRUEGER John-Henry
41.552
4
HOOGERWERF Dylan
56.648
5
AYRAPETYAN Denis
1:13.163ADB

 Author| Post time: 23-1-2021 16:34
| Show all posts
Women's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
44.369
2
MAZUR Nicole
44.448
3
MASCITTO Cynthia
1:16.442

 Author| Post time: 23-1-2021 16:36
| Show all posts
Women's 500m
Final A Results

SCHULTING Suzanne
43.317

MALISZEWSKA Natalia
43.441

VELZEBOER Xandra
43.474

Rank
Athletes
Nation
Result
4
EFREMENKOVA Ekaterina
43.557
5
VALCEPINA Martina
PEN

 Author| Post time: 23-1-2021 16:42
| Show all posts
Men's 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 5th-9th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
41.525
2
LIU Shaoang
41.623
3
HOOGERWERF Dylan
41.698
4
AYRAPETYAN Denis
42.005
5
KNEGT Sjinkie
42.132

 Author| Post time: 23-1-2021 16:44
| Show all posts
Men's 500m
Final A Results

IVLIEV Konstantin
40.779

SIGHEL Pietro
40.896

de LAAT Itzhak
41.056

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BYKANOV Vladislav
41.190

 Author| Post time: 23-1-2021 17:12
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NETHERLANDS
4:07.813
2
ITALY
4:09.413
3
POLAND
4:09.708
4
CZECH REPUBLIC
4:22.412


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUSSIA
4:12.719
2
FRANCE
4:13.362
3
GERMANY
4:24.644
4
HUNGARY
PEN

 Author| Post time: 23-1-2021 17:15
| Show all posts
Men's 5000m Relay
Semifinals Results
The 1st and 2nd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 3rd and 4th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HUNGARY
7:14.171
2
RUSSIA
7:14.280
3
FRANCE
7:16.167
4
LATVIA
7:18.316


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NETHERLANDS
6:43.827
2
ITALY
6:44.158
3
BELGIUM
6:50.964
4
GERMANY
6:53.980

 Author| Post time: 24-1-2021 10:41
| Show all posts
Women's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-30th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IZAFATAVA Mariya
1:33.225
2
DOLGOPOLOVA Mariya
1:33.344
3
REPETSKA Svitlana
1:33.447
4

JANSONE Anna
1:33.903
5
HYMPANOVA Emma
1:34.961


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VANKOVA Petra
1:38.132
2
ASCIC Valentina
1:38.429
3
JACOBS Gina
1:38.552
4
DANNEEL Alexandra
1:38.626
5
YAKIMOVAAnna
1:40.796

 Author| Post time: 24-1-2021 11:12
| Show all posts
Men's 1000m
Ranking Heats Results
The Athletes will be ranked 21st-42th

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAJKUS Radek
1:30.799
2
MIKOLAJUK Mateusz
1:31.128
3
OMERAGIC Tarik
1:31.578
4
ADAMSKI Pawel
NoTime


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIGHEL Pietro
1:37.923
2
SEJPAL Zdenek
1:38.643
3
HAN Muhammed Emir
1:38.865
4
HYDZIK Sebastian
1:39.647
5
MURPHY Peter
1:40.133
6
PINTAR SENICA Valentino
1:58.444


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HANDEI Oleh
1:30.630
2
O BRIEN Liam
1:31.002
3
MARTINIC Ivan
1:31.065
4
NEMIRO Vladyslav
1:31.651
5
DJORDJEVIC Jovan
1:31.672
6
METRAUX Thibault
1:34.367


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VANHOOREN Rino
1:30.758
2
GOEMINNE Gert-Jan
1:30.803
3
KOLENC Martin
1:30.990
4
MIHDALIOU Mikita
1:31.060
5
BERZINS Reinis
1:31.165
6
ANDERMANN Dominic
1:31.268

 Author| Post time: 24-1-2021 11:42
| Show all posts
Women's 3000m Relay
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ECKSTEIN Lisa
GAERTNER Anna
Katharina JACOBS
GinaSEIDEL Anna
4:17.931
2
MAZUR Nicole
STORMOWSKA Kamila
TOPOLSKA Gabriela
ZYCH Magdalena
4:18.337
3
PFEIFEROVATereza
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
SIMANDLOVA Dominika
VANKOVA Petra
4:19.029

 Author| Post time: 24-1-2021 11:45
| Show all posts
Men's 5000m Relay
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-9th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BELGIUM
7:22.183
2
GERMANY
7:22.306
3
LATVIA
7:23.796
4
FRANCE
7:32.483

 Author| Post time: 24-1-2021 13:38
| Show all posts
Women's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEIDEL Anna
1:31.953
2
ZAKHAROVA Evgeniya
1:32.380
3
MASCITTO Cynthia
1:32.779
4
SZILICZEI-NEMET Rebeka
1:34.123
5
MALISZEWSKA Natalia
YC


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:33.436
2
VELZEBOER Xandra
1:33.665
3
DESMET Hanne
1:33.761
4
TOPOLSKA Gabriela
1:35.153
5
BURIC Katarina
1:37.145


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
1:33.615
2
HUOT MARCHAND Tifany
1:33.976
3
SIGHEL Arianna
1:33.986
4
SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela
1:35.896
5
MANOILOVA Katrin
1:36.161


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EFREMENKOVA Ekaterina
1:32.593
2
POUTSMA Selma
1:32.771
3
VALCEPINA Martina
1:34.663
4
KONYA Zsofia
1:34.779
5
TALAYEVA Volha
1:35.175

 Author| Post time: 24-1-2021 13:48
| Show all posts
Men's 1000m
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Quarterfinals will qualify for the Semifinals, the other Athletes will qualify for the Ranking Quarterfinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEPAPE Sebastien
1:28.345
2
BYKANOV Vladislav
1:28.509
3
LIU Shaolin Sandor
1:28.858
4
ANDERMANN Nico
1:28.988
5
NAVARRO Tristan
PEN


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DESMET Stijn
1:27.792
2
KRUZBERGS Roberts
1:29.433
3
LUEDTKE Adrian
1:42.673
4
IVLIEV Konstantin
PEN
5
SCHUBERT Christoph
PEN


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELISTRATOV Semen
1:25.205
2
de LAAT Itzhak
1:25.248
3
KNEGT Sjinkie
1:25.381
4
CONFORTOLA Yuri
1:25.579
5
AKAR Furkan
1:26.307


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUEGER John-Henry
1:25.475
2
LIU Shaoang
1:25.515
3
AYRAPETYAN Denis
1:25.610
4
HOOGERWERF Dylan
1:25.631
5
CASSINELLI Andrea
1:25.722

 Author| Post time: 24-1-2021 14:14
| Show all posts
Women's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SEIDEL Anna
1:31.150
2
POUTSMA Selma
1:31.267
3
PROSVIRNOVA Sofia
1:31.323
4
SZILICZEI-NEMET Rebeka
1:34.241
5
VELZEBOER Xandra
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SCHULTING Suzanne
1:29.549
2
EFREMENKOVA Ekaterina
1:30.485
3
ZAKHAROVA Evgeniya
1:30.659
4
HUOT MARCHAND Tifany
2:01.872
5
MASCITTO Cynthia
PEN

 Author| Post time: 24-1-2021 14:19
| Show all posts
Men's 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the 2 worst 3rd ranked Athletes between all Semifinals, the 4th Athletes from each Semifinal and the 2 best 5th ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Shaoang
1:25.810
2
KRUEGER John-Henry
1:26.031
3
BYKANOV Vladislav
1:26.744
4
AYRAPETYAN Denis
1:29.174ADV
5
DESMET Stijn
PEN


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
de LAAT Itzhak
1:24.954
2
ELISTRATOV Semen
1:24.401
3
LEPAPE Sebastien
1:34.822
4
KNEGT Sjinkie
PEN
5
KRUZBERGS Roberts
PEN

 Author| Post time: 24-1-2021 15:02
| Show all posts
Women's 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 6th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PROSVIRNOVA Sofia
1:51.932
2
HUOT MARCHAND Tifany
1:51.987
3
SZILICZEI-NEMET Rebeka
1:52.125

 Author| Post time: 24-1-2021 15:05
| Show all posts
Women's 1000m
Final A Results

SCHULTING Suzanne
1:28.573

POUTSMA Selma
1:28.873

SEIDEL Anna
1:29.357

Rank
Athletes
Nation
Result
4
EFREMENKOVA Ekaterina
1:29.373
5
ZAKHAROVA Evgeniya
1:31.002

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2021 03:27 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list