|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Snowboarding FIS Junior Alpine World Championships 2020

[Copy link]
Post time: 21-12-2020 12:23
| Show all posts |Read mode
Snowboarding FIS Junior Alpine World Championships 2020

Lachtal (AUT) - 19 December 2020 - 21 December 2020



Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, December 19th
09:30 Women's Junior Parallel Slalom Qualification
09:30 Men's Junior Parallel Slalom Qualification
12:30 Women's Junior Parallel Slalom Finals
12:30 Men's Junior Parallel Slalom Finals


Sunday, December 20th
10:00 Women's Junior Parallel Giant Slalom Qualification
10:30
Men's Junior Parallel Giant Slalom Qualification
12:00
Women's Junior Parallel Giant Slalom Finals
12:30
Men's Junior Parallel Giant Slalom Finals


Monday, December 21st
09:30 Mixed Junior Parallel Slalom Finals

 Author| Post time: 21-12-2020 12:24
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Russia
5
0
2
7
2
Japan
0
3
0
3
3
Germany
0
1
0
1
3
United States
0
1
0
1
5
Canada
0
0
2
2
6
Switzerland
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
5
5
5
15


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
Road
to
Beijing 2022
0
0
0
0

 Author| Post time: 21-12-2020 12:38
| Show all posts
Women's Junior Parallel Slalom
Final Results

NADYRSHINA Sofia
-Big Final

MIKI Tsubaki
-Big Final

BUCK Kaylie
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MADEROVA Zuzana
-S.F.
5
SPOERRI Xenia
-QF
6
BAETSCHI Flurina Neva
-QF
7
CORATTI Jasmin
-QF
8
PUKHOVA Victoria
-QF
9
KUROCHKINA Anastasia
-R16
10
VOLGINA Maria
-R16
11
KLINK Darina
-R16
12
SITARZ Julia
-R16
13
ANKELE Martina
-R16
14
BODNARUK Vita
-R16
15
WEIS Miriam
-R16
16
PICHELKASTNER Jessica
-R16
17
SCHOEFFMANN Pia
1:25.47Q2
18
MALAKHOVA Anastasia
1:25.69Q2
19
HAPATYN Nadiia
1:26.35Q2
20
HAUSER Ricarda
1:27.85Q2
21
KWIATKOWSKA Olimpia
1:28.04Q2
22
ZDARSKA Dita
1:28.10Q2
23
GALICA Zuzanna
1:28.56Q2
24
HOBEL Laura Marie
1:28.79Q2
25
BAETSCHI Laila Ursina
1:28.94Q2
26
SOLLFRANK Romy
1:30.47Q2
27
MENNENS Jarna
1:31.76Q2
28
ZORIA Yevheniia
1:32.66Q2
29
GOLTES Sara
1:32.75Q2
30
KOLESOVA Zuzana
1:35.06Q2
31
PFLUM Iris
38.86Q1
32
ZVIRECI Jana
44.89Q1
33
GRADZIK Malgorzata
48.98Q1
34
SONKOVA Klara
49.72Q1

HAUSER Alina
DNFQ1

KAINZ Carmen
DNFQ1

JANOUSEK Lily
DSQQ1

YAROSH Tetiana
DNSQ1

 Author| Post time: 21-12-2020 12:49
| Show all posts
Men's Junior Parallel Slalom
Final Results

LOGINOV Dmitry
-Big Final

WINTERS Cody
-Big Final

CASANOVA Gian
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
NAZWASKI Michael
-S.F.
5
GAUDET Arnaud
-QF
6
ANGENEND Yannik
-QF
7
PRANTL Ole-Mikkel
-QF
8
BURGSTALLER Dominik
-QF
9
PINK Matthaeus
-R16
10
KASHELIUK Vasyl
-R16
11
KARNER Christoph
-R16
12
SHIMIZU Daichi
-R16
13
TREFFLER Julian
-R16
14
BEHAN Jamie
-R16
15
SKOFF Sebastian
-R16
16
TANIGUCHI Kaijo
-R16
17
LANTSCHNER Fabian
1:17.64Q2
18
KABALIUK Andrii
1:19.03Q2
19
MARTYNOV Vsevolod
1:19.59Q2
20
KUEHNHAUSER Max
1:20.26Q2
21
CHOLEVA Simon
1:22.30Q2
22
BAKIROV Leron
1:22.31Q2
23
PNEV Vladimir
1:24.72Q2
24
CANAL Leandro
1:25.75Q2
25
KRUPA Adam
1:31.17Q2
26
BIEGEL Benjamin
1:32.49Q2
27
KORNILOV Iliya
1:35.49Q2
28
CARPENTIER Justin
37.30Q1
29
LESKOVAR Gal
38.70Q1
30
BELO Mykola
39.96Q1
31
MOHR Max
43.34Q1

VOJTASEK Samuel
DNFQ1

GUREEV Ivan
DSQQ1

HELDMAN Ben
DSQQ1

 Author| Post time: 21-12-2020 13:14
| Show all posts
Women's Junior Parallel Giant Slalom
Final Results

NADYRSHINA Sofia
-Big Final

MIKI Tsubaki
-Big Final

PUKHOVA Victoria
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KLINK Darina
-S.F.
5
KUROCHKINA Anastasia
-QF
6
VOLGINA Maria
-QF
7
WEIS Miriam
-QF
8
BUCK Kaylie
-QF
9
CORATTI Jasmin
-R16
10
MALAKHOVA Anastasia
-R16
11
MADEROVA Zuzana
-R16
12
SITARZ Julia
-R16
13
JANOUSEK Lily
-R16
14
GRADZIK Malgorzata
-R16
15
BAETSCHI Flurina Neva
-R16
16
SCHOEFFMANN Pia
-R16
17
PICHELKASTNER Jessica
1:15.76Q2
18
HAUSER Ricarda
1:15.86Q2
19
BODNARUK Vita
1:15.89Q2
20
GOLTES Sara
1:16.06Q2
21
HAPATYN Nadiia
1:16.13Q2
22
SPOERRI Xenia
1:16.56Q2
23
SONKOVA Klara
1:17.26Q2
24
ZDARSKA Dita
1:17.63Q2
25
GALICA Zuzanna
1:17.89Q2
26
ZVIRECI Jana
1:18.38Q2
27
BAETSCHI Laila Ursina
1:18.56Q2
28
HAUSER Alina
1:18.95Q2
29
MENNENS Jarna
1:21.49Q2
30
ZORIA Yevheniia
1:21.52Q2
31
ANKELE Martina
1:22.02Q2
32
KWIATKOWSKA Olimpia
39.01Q1
33
SOLLFRANK Romy
40.57Q1
34
KOLESOVA Zuzana
47.13Q1

PFLUM Iris
DNFQ1

 Author| Post time: 21-12-2020 13:21
| Show all posts
Men's Junior Parallel Giant Slalom
Final Results

LOGINOV Dmitry
-Big Final

PRANTL Ole-Mikkel
-Big Final

GAUDET Arnaud
-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PNEV Vladimir
-S.F.
5
ANGENEND Yannik
-QF
6
MARTYNOV Vsevolod
-QF
7
SHIMIZU Daichi
-QF
8
BURGSTALLER Dominik
-QF
9
CASANOVA Gian
-R16
10
PINK Matthaeus
-R16
11
GUREEV Ivan
-R16
12
NAZWASKI Michael
-R16
13
KORNILOV Iliya
-R16
14
TANIGUCHI Kaijo
-R16
15
CARPENTIER Justin
-R16
16
KABALIUK Andrii
-R16
17
KARNER Christoph
1:10.08Q2
18
KASHELIUK Vasyl
1:10.18Q2
19
TREFFLER Julian
1:10.69Q2
20
KUEHNHAUSER Max
1:12.11Q2
21
BELO Mykola
1:13.17Q2
22
CHOLEVA Simon
1:14.43Q2
23
VOJTASEK Samuel
1:15.10Q2
24
LANTSCHNER Fabian
1:15.23Q2
25
CANAL Leandro
1:15.41Q2
26
HELDMAN Ben
1:15.95Q2
27
LESKOVAR Gal
1:18.49Q2
28
MOHR Max
1:19.71Q2
29
BIEGEL Benjamin
1:22.30Q2
30
KRUPA Adam
1:24.10Q2

BAKIROV Leron
DNFQ1

BEHAN Jamie
DNSQ1

WINTERS Cody
DNSQ1

 Author| Post time: 21-12-2020 23:20
| Show all posts
Mixed Junior Team Parallel Slalom
Final Results

Russia
LOGINOV Dmitry
NADYRSHINA Sofia

-Big Final

Japan
SHIMIZU Daichi
MIKI Tsubaki
-Big Final

Russia
MARTYNOV Vsevolod
PUKHOVA Victoria

-Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CASANOVA Gian
SPOERRI Xenia
-S.F.
5
PNEV Vladimir
KLINK Darina
-QF
6
GAUDET Arnaud
BUCK Kaylie
-QF
7
BURGSTALLER Dominik
WEIS Miriam
-QF
8
LANTSCHNER Fabian
CORATTI Jasmin
-QF
9
CHOLEVA Simon
MADEROVA Zuzana
-R16
10
KARNER Christoph
SCHOEFFMANN Pia
-R16
11
PRANTL Ole-Mikkel
SOLLFRANK Romy
-R16
12
KABALIUK Andrii
HAPATYN Nadiia
-R16
13
KASHELIUK Vasyl
BODNARUK Vita
-R16
14
CANAL Leandro
BAETSCHI Laila Ursina
-R16
15
PINK Matthaeus
ANKELE Martina
-R16
16
LESKOVAR Gal
GOLTES Sara
-R16
17
BELO Mykola
ZORIA Yevheniia
-R32
18
KRUPA Adam
SONKOVA Klara
-R32
19
BIEGEL Benjamin
ZDARSKA Dita
-R32

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2021 04:20 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list