|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Cross-Country Skiing FIS World Cup 2020 - 2021

[Copy link]
Post time: 24-11-2020 19:42
| Show all posts |Read mode
Cross-Country Skiing FIS World Cup 2020 - 2021

Multi-Stage Event - 27 November 2020 - 21 March 2021




Calendar

DatesVenue
Event
Gender
Status
November 27th - November 29th, 2020 Ruka
Men's+Women's
Completed
December 4th - December 6th, 2020 Lillehammer
Lillehammer
Men's+Women's
Cancelled
December 12th - December 13th, 2020 Davos
Men's+Women's
Completed
December 19th - December 20th, 2020 Dresden
Men's+Women's
Completed
January 1st - January 10th, 2021 Various Cities
Men's+Women's
Completed
January 1st - January 3rd, 2021 Val Müstair
Men's+Women's
Completed
January 5th - January 6th, 2021 Toblach
Men's+Women's
Completed
January 8th - January 10th, 2021 Val di Fiemme
Men's+Women's
Completed
January 23rd - January 24th, 2021 Lahti
Men's+Women's
Completed
January 29th - January 31st, 2021 Falun
Men's+Women's
Completed
February 6th - February 7th, 2021 Ulricehamn
Men's+Women's
Completed
February 20th - February 21st, 2021 Nové Město
Nové Město
Men's+Women's
Cancelled
March 12th - March 14th, 2021 Oslo
Oslo
Men's+Women's
Cancelled
March 13th - March 14th, 2021 Engadin
Men's+Women's
Completed
March 19th - March 21st, 2021 Beijing
World Cup Final
Men's+Women's
Cancelled


Total Events

Event
Total
Men's Distance
16-2
Men's Sprint
11-2
Men's Team Sprint
2
Men's Team Relay
2-1
Men's Multi-Stage
3-1
Women's Distance
16-2
Women's Sprint
11-2
Women's Team Sprint
2
Women's Team Relay
2-1
Women's Multi-Stage
3-1


Points System

Individual Events, Team Sprint

Place
Points
1st
100
2nd
80
3rd
60
4th
50
5th
45
6th
40
7th
36
8th
32
9th
29
10th
26
11th
24
12th
22
13th
20
14th
18
15th
16
16th
15
17th
14
18th
13
19th
12
20th
11
21st
10
22nd
9
23rd
8
24th
7
25th
6
26th
5
27th
4
28th
3
29th
2
30th
1

Ruka Triple, Tour de Ski, World Cup Final Single Stages

Place
Points
1st
50
2nd
46
3rd
43
4th
40
5th
37
6th
34
7th
32
8th
30
9th
28
10th
26
11th
24
12th
22
13th
20
14th
18
15th
16
16th
15
17th
14
18th
13
19th
12
20th
11
21st
10
22nd
9
23rd
8
24th
7
25th
6
26th
5
27th
4
28th
3
29th
2
30th
1

Ruka Triple, World Cup Final Final Results

Place
Points
1st
200
2nd
160
3rd
120
4th
100
5th
90
6th
80
7th
72
8th
64
9th
58
10th
52
11th
48
12th
44
13th
40
14th
36
15th
32
16th
30
17th
28
18th
26
19th
24
20th
22
21st
20
22nd
18
23rd
16
24th
14
25th
12
26th
10
27th
8
28th
6
29th
4
30th
2

Tour de Ski Final Results

Place
Points
1st
400
2nd
320
3rd
240
4th
200
5th
180
6th
160
7th
144
8th
128
9th
116
10th
104
11th
96
12th
88
13th
80
14th
72
15th
64
16th
60
17th
56
18th
52
19th
48
20th
44
21st
40
22nd
36
23rd
32
24th
28
25th
24
26th
20
27th
16
28th
12
29th
8
30th
4

Mass Start Races Bonus

Place
Points
1st
15
2nd
12
3rd
10
4th
8
5th
6
6th
5
7th
4
8th
3
9th
2
10th
1
 Author| Post time: 24-11-2020 19:51
| Show all posts
Men's Distance
Provisional Ranking After Event 0/15

 Author| Post time: 24-11-2020 19:52
| Show all posts
Men's Sprint
Provisional Ranking After Event 0/10

 Author| Post time: 24-11-2020 19:53
| Show all posts
Men's
Provisional General Ranking After Event 0/18

 Author| Post time: 24-11-2020 19:54
| Show all posts
Men's
Provisional Nations Cup Ranking

 Author| Post time: 24-11-2020 19:55
| Show all posts
Women's Distance
Provisional Ranking After Event 0/15

 Author| Post time: 24-11-2020 19:55
| Show all posts
Women's Sprint
Provisional Ranking After Event 0/10

 Author| Post time: 24-11-2020 19:56
| Show all posts
Women's
Provisional General Ranking After Event 0/18

 Author| Post time: 24-11-2020 19:56
| Show all posts
Women's
Provisional Nations Cup Ranking

 Author| Post time: 24-11-2020 20:13
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020




Events

  • Men's Sprint (1/10)
  • Men's Distance (1/15)
  • Men's Distance (2/15)
  • Men's Multi-Stage (1/3)
  • Women's Sprint (1/10)
  • Women's Distance (1/15)
  • Women's Distance (2/15)
  • Women's Multi-Stage (1/3)


Official Schedule
Eastern European Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, November 27th
11:00 Men's Sprint Classical Qualification
11:00 Women's Sprint Classical Qualification
13:30 Men's Multi-Stage Sprint Classical (Event 1/3)
13:30 Men's Sprint Classical Finals
13:30 Women's Multi-Stage Sprint Classical (Event 1/3)
13:30 Women's Sprint Classical Finals


Saturday, November 28th
10:40 Women's 10km Classical
10:40 Women's Multi-Stage 10km Classical (Event 2/3)
13:45 Men's 15km Classical
13:45 Men's Multi-Stage 5km Classical (Event 2/3)


Sunday, November 26th
12:50 Women's 10km Freestyle Pursuit
12:50 Women's Multi-Stage 10km Freestyle Pursuit (Event 3/3)
13:50 Men's 15km Freestyle Pursuit
13:50 Men's Multi-Stage 15km Freestyle Pursuit (Event 3/3)


 Author| Post time: 27-11-2020 21:16
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Women's Sprint Classical (1/10)
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STENSETH Ane Appelkvist
2:55.94
2
DAHLQVIST Maja
3:00.04
3
SVAHN Linn
3:01.54
4
LAURENT Greta
3:01.86
5
WENG Tiril Udnes
3:01.93
6
SUNDLING Jonna
3:02.47
7
SORINA Tatiana
3:03.00
8
DYVIK Anna
3:03.17
9
LAMPIC Anamarija
3:03.51
10
AMUNDSEN Hedda Oestberg
3:03.52
11
RIBOM Emma
3:04.05
12
KARLSSON Frida
3:04.10
13
BRENNAN Rosie
3:04.11
14
LUNDGREN Moa
3:04.16
15
UREVC Eva
3:04.26
16
SWIRBUL Hailey
3:04.96
17
DIGGINS Jessie
3:05.09
18
WENG Lotta Udnes
3:05.13
19
SVENDSEN Anna
3:05.43
20
NEPRYAEVA Natalia
3:05.79
21
STUPAK Yulia
3:05.90
22
FAEHNDRICH Nadine
3:05.92
23
LYLYNPERA Katri
3:06.01
24
SCARDONI Lucia
3:06.30
25
NISKANEN Kerttu
3:06.55
26
VAN DER GRAAFF Laurien
3:06.61
27
MYHRVOLD Mathilde
3:06.74
28
KALVAA Anne Kjersti
3:06.74
29
SKINDER Monika
3:07.06
30
JOHAUG Therese
3:07.11
31
MATINTALO Johanna
3:07.28
32
PARMAKOSKI Krista
3:07.31
33
CALDWELL HAMILTON Sophie
3:07.34
34
KYLLOENEN Anne
3:07.35
35
HENNIG Katharina
3:08.11
36
ANDERSSON Ebba
3:09.11
37
JOENSUU Jasmi
3:09.20
38
FOSSESHOLM Helene Marie
3:09.48
39
MATSOKINA Hristina
3:10.08
40
KERN Julia
3:10.77
41
EIDUKA Patricija
3:10.83
42
JANATOVA Katerina
3:10.89
43
MONONEN Laura
3:11.21
44
BERANOVA Tereza
3:11.57
45
STADLOBER Teresa
3:11.71
46
COMARELLA Anna
3:12.13
47
GIMMLER Laura
3:12.91
48
OLKKONEN Tiia
3:13.84
49
RAZYMOVA Katerina
3:14.24
50
UNTERWEGER Lisa
3:15.01
51
ALAKOSKI Anni
3:15.03
52
KALETA Weronika
3:15.59
53
SMIRNOVA Ekaterina
3:16.55
54
KIRPICHENKO Yana
3:16.95
55
KREHL Sofie
3:17.24
56
ZHAMBALOVA Alisa
3:17.46
57
CLAUDEL Delphine
3:17.56
58
UUSTALU Aveli
3:17.71
59
NOVAKOVA Petra
3:17.87
60
SAAPUNKI Susanna
3:18.00
61
CARL Victoria
3:18.14
62
FINK Pia
3:18.35
63
ISHIDA Masako
3:18.74
64
HYNCICOVA Petra
3:18.86
65
HERRMANN Nadine
3:20.43
66
OGDEN Katharine
3:21.71
67
WENG Heidi
3:21.77
68
UDRAS Johanna
3:22.88
69
ROPONEN Riitta-Liisa
3:23.50
70
KROL Yuliia
3:23.76
71
PATTERSON Caitlin
3:24.40
72
KAMINSKA Valentyna
3:25.24
73
KOBIELUSZ Magdalena
3:25.67
74
PIIPPO Eveliina
3:27.37
75
ANTSYBOR Maryna
3:29.14
76
ILIC Anja
3:49.70

 Author| Post time: 27-11-2020 21:29
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Men's Sprint Classical (1/10)
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
2:33.32
2
VALNES Erik
2:34.94
3
MAEKI Joni
2:37.02
4
TAUGBOEL Haavard Solaas
2:37.09
5
BOLSHUNOV Alexander
2:37.49
6
PELLEGRINO Federico
2:37.74
7
GOLBERG Paal
2:40.12
8
RETIVYKH Gleb
2:40.81
9
NISKANEN Iivo
2:41.14
10
IVERSEN Emil
2:41.23
11
HEDIGER Jovian
2:41.29
12
SKAR Sindre Bjoernestad
2:41.43
13
KILP Marko
2:41.44
14
VUORINEN Lauri
2:41.52
15
CHANAVAT Lucas
2:41.93
16
HAEGGSTROEM Johan
2:41.93
17
SEMIKOV Ilia
2:41.95
18
SELLER Ludek
2:42.40
19
YAKIMUSHKIN Ivan
2:42.68
20
SUHONEN Verneri
2:42.70
21
SVENSSON Oskar
2:42.84
22
HAKOLA Ristomatti
2:43.00
23
MIKKONEN Juho
2:43.14
24
BELOV Evgeniy
2:43.24
25
MELNICHENKO Andrey
2:43.45
26
MUSGRAVE Andrew
2:43.53
27
YOUNG Andrew
2:43.80
28
NOVAK Michal
2:43.80
29
RASTELLI Maicol
2:43.84
30
LEPISTO Lauri
2:43.90
31
GRATE Marcus
2:43.93
32
JOUVE Richard
2:44.19
33
VOKUEV Ermil
2:45.00
34
POROMAA William
2:45.11
35
SCHOONMAKER James Clinton
2:45.21
36
EISENLAUER Sebastian
2:45.35
37
KRUEGER Simen Hegstad
2:45.39
38
COLOGNA Dario
2:45.44
39
TOENSETH Didrik
2:45.46
40
HYVARINEN Perttu
2:45.67
41
JAY Renaud
2:45.72
42
CHAUVIN Valentin
2:45.98
43
SCHUMACHER Gus
2:46.07
44
CHERVOTKIN Alexey
2:46.27
45
LAMPIC Janez
2:46.30
46
HANNEMAN Logan
2:46.35
47
POROSHKIN Ilia
2:46.43
48
DE FABIANI Francesco
2:47.45
49
BURY Kamil
2:47.60
50
HAMILTON Simeon
2:47.72
51
KLEE Beda
2:47.89
52
ROETHE Sjur
2:47.99
53
EKSTROEM Axel
2:48.34
54
PECHOUSEK Jan
2:48.99
55
BAUMANN Jonas
2:49.11
56
BURY Dominik
2:49.23
57
MALONEY WESTGAARD Thomas
2:49.34
58
BOLGER Kevin
2:49.57
59
STAREGA Maciej
2:49.58
60
FELLNER Adam
2:50.59
61
POIKKIMAKI Miska
2:51.10
62
RUEESCH Jason
2:51.12
63
HOLUND Hans Christer
2:51.15
64
PARISSE Clement
2:51.16
65
PAARSON Kaspar
2:51.32
66
KOIVISTO Petteri
2:51.43
67
BACKSCHEIDER Adrien
2:51.64
68
PEREKHODA Ruslan
2:52.21
69
KRASOVSKYI Oleksii
2:52.93
70
ANTOLEC Kacper
2:53.28
71
LAPALUS Hugo
2:53.40
72
MOCH Friedrich
2:53.73
73
VUORELA Markus
2:53.95
74
SALVADORI Giandomenico
2:54.14
75
IKONEN Joel
2:54.20
76
KORGE Kaarel Kasper
2:55.25
77
DRAHUN Dmytro
2:55.56
78
PATTERSON Scott
2:55.75
79
HARATYK Mateusz
2:56.83
80
KATZ Andreas
2:56.93
81
BOEGL Lucas
2:57.93
82
MARKUN Luka
2:58.41
83
DOBLER Jonas
2:59.63
84
BABA Naoto
3:03.13
85
NOTZ Florian
3:03.27
86
STROLIA Tautvydas
3:06.47
EINARSSON Snorri Eythor
DNS

 Author| Post time: 27-11-2020 21:38
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Women's Sprint Classical (1/10)
Final Results

SVAHN Linn
-F

DAHLQVIST Maja
-F

SUNDLING Jonna
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WENG Lotta Udnes
-F
5
STENSETH Ane Appelkvist
-F
6
RIBOM Emma
-F
7
LAMPIC Anamarija
-SF
8
LUNDGREN Moa
-SF
9
NEPRYAEVA Natalia
-SF
10
FAEHNDRICH Nadine
-SF
11
SCARDONI Lucia
-SF
12
KALVAA Anne Kjersti
-SF
13
SORINA Tatiana
-QF
14
AMUNDSEN Hedda Oestberg
-QF
15
KARLSSON Frida
-QF
16
SKINDER Monika
-QF
17
BRENNAN Rosie
-QF
18
SWIRBUL Hailey
-QF
19
LYLYNPERA Katri
-QF
20
NISKANEN Kerttu
-QF
21
LAURENT Greta
-QF
22
WENG Tiril Udnes
-QF
23
DYVIK Anna
-QF
24
DIGGINS Jessie
-QF
25
VAN DER GRAAFF Laurien
-QF
26
UREVC Eva
-QF
27
SVENDSEN Anna
-QF
28
STUPAK Yulia
-QF
29
MYHRVOLD Mathilde
-QF
30
JOHAUG Therese
-QF

 Author| Post time: 27-11-2020 21:44
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Men's Sprint Classical (1/10)
Final Results

VALNES Erik
-F

KLAEBO Johannes Hoesflot
-F

IVERSEN Emil
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BOLSHUNOV Alexander
-F
5
TAUGBOEL Haavard Solaas
-F
6
HEDIGER Jovian
-F
7
RETIVYKH Gleb
-SF
8
HAKOLA Ristomatti
-SF
9
SKAR Sindre Bjoernestad
-SF
10
HAEGGSTROEM Johan
-SF
11
MAEKI Joni
-SF
12
GOLBERG Paal
-SF
13
PELLEGRINO Federico
-QF
14
CHANAVAT Lucas
-QF
15
SVENSSON Oskar
-QF
16
YAKIMUSHKIN Ivan
-QF
17
MIKKONEN Juho
-QF
18
BELOV Evgeniy
-QF
19
YOUNG Andrew
-QF
20
LEPISTO Lauri
-QF
21
VUORINEN Lauri
-QF
22
SELLER Ludek
-QF
23
SUHONEN Verneri
-QF
24
MELNICHENKO Andrey
-QF
25
MUSGRAVE Andrew
-QF
26
NISKANEN Iivo
-QF
27
KILP Marko
-QF
28
SEMIKOV Ilia
-QF
29
NOVAK Michal
-QF
30
RASTELLI Maicol
-QF

 Author| Post time: 28-11-2020 16:39
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Women's 10km Classical (1/15)
Final Results

JOHAUG Therese
25:01.4

KARLSSON Frida
25:23.2

ANDERSSON Ebba
25:27.4

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SORINA Tatiana
25:27.5
5
NEPRYAEVA Natalia
25:31.7
6
NISKANEN Kerttu
25:46.3
7
WENG Tiril Udnes
25:46.9
8
BRENNAN Rosie
25:48.0
9
FOSSESHOLM Helene Marie
25:51.6
10
DAHLQVIST Maja
25:53.9
11
SVAHN Linn
25:59.9
12
KALVAA Anne Kjersti
26:01.6
13
DYVIK Anna
26:03.0
14
WENG Lotta Udnes
26:05.9
15
RIBOM Emma
26:08.2
16
STADLOBER Teresa
26:11.8
17
LAMPIC Anamarija
26:12.4
18
HENNIG Katharina
26:17.1
19
SUNDLING Jonna
26:23.2
20
CARL Victoria
26:24.1
21
FAEHNDRICH Nadine
26:24.2
22
DIGGINS Jessie
26:24.9
23
JOENSUU Jasmi
26:25.6
24
SVENDSEN Anna
26:32.3
25
MONONEN Laura
26:34.1
26
STUPAK Yulia
26:35.2
27
RAZYMOVA Katerina
26:35.3
28
KIRPICHENKO Yana
26:37.1
29
AMUNDSEN Hedda Oestberg
26:38.1
30
MATINTALO Johanna
26:42.0
31
ISHIDA Masako
26:43.4
32
ZHAMBALOVA Alisa
26:45.0
33
PARMAKOSKI Krista
26:47.8
34
LUNDGREN Moa
26:48.3
35
SCARDONI Lucia
26:49.8
36
LYLYNPERA Katri
26:50.2
37
FINK Pia
26:54.9
38
MYHRVOLD Mathilde
26:57.7
39
COMARELLA Anna
26:58.8
40
SWIRBUL Hailey
27:06.4
41
MATSOKINA Hristina
27:06.5
42
ROPONEN Riitta-Liisa
27:12.7
43
KYLLOENEN Anne
27:17.9
44
KREHL Sofie
27:18.2
45
HERRMANN Nadine
27:20.7
46
SMIRNOVA Ekaterina
27:21.8
47
SKINDER Monika
27:24.1
48
CLAUDEL Delphine
27:27.5
49
GIMMLER Laura
27:28.6
50
PATTERSON Caitlin
27:29.5
51
SAAPUNKI Susanna
27:30.4
52
ALAKOSKI Anni
27:38.5
53
EIDUKA Patricija
27:45.7
54
VAN DER GRAAFF Laurien
27:55.0
55
JANATOVA Katerina
27:56.7
56
OGDEN Katharine
27:57.5
57
UNTERWEGER Lisa
28:07.8
58
CALDWELL HAMILTON Sophie
28:10.4
59
STENSETH Ane Appelkvist
28:11.0
60
KALETA Weronika
28:12.1
61
NOVAKOVA Petra
28:12.8
62
KERN Julia
28:20.4
63
OLKKONEN Tiia
28:29.0
64
PIIPPO Eveliina
28:45.9
65
HYNCICOVA Petra
28:48.3
66
LAURENT Greta
28:51.1
67
UUSTALU Aveli
28:53.1
68
KOBIELUSZ Magdalena
29:04.3
69
KROL Yuliia
29:13.6
70
ANTSYBOR Maryna
29:18.3
71
KAMINSKA Valentyna
29:24.4
72
BERANOVA Tereza
29:28.7
WENG Heidi
DNS
ILIC Anja
DNS
UDRAS Johanna
DNS
UREVC Eva
DNS

 Author| Post time: 28-11-2020 16:48
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Men's 15km Classical (1/15)
Final Results

KLAEBO Johannes Hoesflot
34:04.6

CHERVOTKIN Alexey
34:19.8

BOLSHUNOV Alexander
34:22.6

Rank
Athletes
Nation
Result
4
IVERSEN Emil
34:24.4
5
NISKANEN Iivo
34:26.3
6
MUSGRAVE Andrew
34:37.4
7
SEMIKOV Ilia
34:37.8
8
BELOV Evgeniy
34:42.3
9
POROSHKIN Ilia
34:46.9
10
HOLUND Hans Christer
34:51.8
11
HAKOLA Ristomatti
34:53.9
12
DE FABIANI Francesco
34:54.7
13
YAKIMUSHKIN Ivan
35:00.8
14
SKAR Sindre Bjoernestad
35:02.9
15
POROMAA William
35:08.4
16
YOUNG Andrew
35:10.3
17
MAEKI Joni
35:13.9
18
MELNICHENKO Andrey
35:16.2
19
HYVARINEN Perttu
35:18.7
20
TAUGBOEL Haavard Solaas
35:19.1
21
VOKUEV Ermil
35:19.2
22
ROETHE Sjur
35:21.7
23
LAPALUS Hugo
35:24.0
24
TOENSETH Didrik
35:24.1
25
GOLBERG Paal
35:29.2
26
PELLEGRINO Federico
35:31.8
27
BOEGL Lucas
35:34.7
28
HAEGGSTROEM Johan
35:36.2
29
COLOGNA Dario
35:36.3
30
KLEE Beda
35:38.3
31
EKSTROEM Axel
35:39.7
32
NOVAK Michal
35:41.6
33
VUORELA Markus
35:46.5
34
LEPISTO Lauri
35:47.0
35
BAUMANN Jonas
35:50.7
36
DOBLER Jonas
35:52.2
37
VUORINEN Lauri
35:55.2
38
KRUEGER Simen Hegstad
35:59.0
39
SCHUMACHER Gus
36:00.9
40
RUEESCH Jason
36:01.0
41
SALVADORI Giandomenico
36:02.7
42
MIKKONEN Juho
36:03.1
43
VALNES Erik
36:04.7
44
CHAUVIN Valentin
36:06.3
45
PARISSE Clement
36:06.6
46
EISENLAUER Sebastian
36:08.8
47
RASTELLI Maicol
36:09.8
48
KATZ Andreas
36:15.3
49
MOCH Friedrich
36:18.0
50
RETIVYKH Gleb
36:18.8
51
BURY Dominik
36:22.1
51
NOTZ Florian
36:22.1
53
PATTERSON Scott
36:25.1
54
SVENSSON Oskar
36:30.7
55
HAMILTON Simeon
36:34.8
56
JOUVE Richard
36:40.3
57
BABA Naoto
36:48.5
58
BACKSCHEIDER Adrien
36:51.5
59
SUHONEN Verneri
36:59.7
60
GRATE Marcus
37:02.0
61
MALONEY WESTGAARD Thomas
37:04.8
62
BOLGER Kevin
37:06.2
63
FELLNER Adam
37:10.2
64
KOIVISTO Petteri
37:19.4
65
EINARSSON Snorri Eythor
37:27.6
66
HANNEMAN Logan
37:33.3
67
CHANAVAT Lucas
37:38.9
68
HARATYK Mateusz
37:51.0
69
JAY Renaud
37:51.9
70
POIKKIMAKI Miska
37:53.6
71
SELLER Ludek
38:03.0
72
STAREGA Maciej
38:11.6
73
KORGE Kaarel Kasper
38:20.0
74
HEDIGER Jovian
38:27.4
75
SCHOONMAKER James Clinton
38:43.3
76
KRASOVSKYI Oleksii
39:13.3
77
IKONEN Joel
39:19.8
78
MARKUN Luka
39:33.0
79
BURY Kamil
39:37.0
80
ANTOLEC Kacper
39:46.5
81
DRAHUN Dmytro
40:15.6
82
PEREKHODA Ruslan
40:23.9
83
LAMPIC Janez
40:41.8
84
STROLIA Tautvydas
42:09.9

KILP Marko
DNF

PAARSON Kaspar
DNF

 Author| Post time: 29-11-2020 19:44
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Women's 10km Freestyle Pursuit (2/15)
Non-Olympic Event

Final Results

JOHAUG Therese
25:06.2

SORINA Tatiana
25:53.2

ANDERSSON Ebba
25:54.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KARLSSON Frida
25:57.0
5
BRENNAN Rosie
25:58.7
6
FOSSESHOLM Helene Marie
26:01.0
7
SVAHN Linn
26:13.1
8
DAHLQVIST Maja
26:15.0
9
NISKANEN Kerttu
26:20.7
10
NEPRYAEVA Natalia
26:21.8
11
RIBOM Emma
26:26.6
12
SUNDLING Jonna
26:28.1
13
KALVAA Anne Kjersti
26:37.4
14
WENG Lotta Udnes
26:47.7
15
DIGGINS Jessie
26:50.6
16
STADLOBER Teresa
26:51.8
17
WENG Tiril Udnes
27:21.4
18
DYVIK Anna
27:30.6
19
LAMPIC Anamarija
27:30.6
20
HENNIG Katharina
27:32.3
21
STUPAK Yulia
27:32.3
22
RAZYMOVA Katerina
27:33.2
23
AMUNDSEN Hedda Oestberg
27:34.9
24
FAEHNDRICH Nadine
27:35.0
25
MONONEN Laura
27:35.7
26
LUNDGREN Moa
27:38.3
27
SCARDONI Lucia
28:20.5
28
JOENSUU Jasmi
28:21.3
29
MYHRVOLD Mathilde
28:22.8
30
ZHAMBALOVA Alisa
28:23.4
31
FINK Pia
28:24.0
32
SWIRBUL Hailey
28:26.3
33
ISHIDA Masako
28:26.6
34
COMARELLA Anna
28:28.9
35
MATINTALO Johanna
28:49.0
36
KIRPICHENKO Yana
29:01.6
37
KREHL Sofie
29:05.4
38
LYLYNPERA Katri
29:06.1
39
ROPONEN Riitta-Liisa
29:07.8
40
SVENDSEN Anna
29:08.6
41
GIMMLER Laura
29:09.0
42
MATSOKINA Hristina
29:09.5
43
CLAUDEL Delphine
29:10.0
44
SMIRNOVA Ekaterina
29:11.0
45
EIDUKA Patricija
29:11.9
46
PATTERSON Caitlin
29:12.3
47
KYLLOENEN Anne
29:25.8
48
JANATOVA Katerina
29:27.8
49
HERRMANN Nadine
29:29.7
50
KERN Julia
29:59.4
51
ALAKOSKI Anni
30:35.9
52
VAN DER GRAAFF Laurien
30:39.3
53
OGDEN Katharine
30:42.7
54
STENSETH Ane Appelkvist
30:48.5
55
KALETA Weronika
30:51.0
56
NOVAKOVA Petra
30:55.8
57
CALDWELL HAMILTON Sophie
30:58.9
58
UNTERWEGER Lisa
31:06.8
59
HYNCICOVA Petra
31:31.6
60
ANTSYBOR Maryna
32:31.9
61
KAMINSKA Valentyna
32:32.5
62
OLKKONEN Tiia
32:44.2
63
KOBIELUSZ Magdalena
34:13.5
64
LAURENT Greta
34:14.2
65
KROL Yuliia
34:33.9
CARL Victoria
DNF
UUSTALU Aveli
DNS

 Author| Post time: 29-11-2020 19:53
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Men's 15km Freestyle Pursuit (2/15)
Non-Olympic Event

Final Results

KLAEBO Johannes Hoesflot
35:09.8

BOLSHUNOV Alexander
35:10.5

IVERSEN Emil
35:12.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HOLUND Hans Christer
35:29.3
5
NISKANEN Iivo
35:37.1
6
MUSGRAVE Andrew
35:37.5
7
CHERVOTKIN Alexey
35:42.7
8
BELOV Evgeniy
35:43.2
9
MELNICHENKO Andrey
35:45.7
10
HAKOLA Ristomatti
35:46.9
11
SKAR Sindre Bjoernestad
35:50.2
12
MAEKI Joni
35:51.0
13
YAKIMUSHKIN Ivan
35:51.1
14
YOUNG Andrew
35:56.7
15
POROSHKIN Ilia
36:00.1
16
ROETHE Sjur
36:07.9
17
POROMAA William
36:46.2
18
KRUEGER Simen Hegstad
36:46.9
19
PELLEGRINO Federico
36:51.5
20
DE FABIANI Francesco
36:53.0
21
SEMIKOV Ilia
36:54.2
22
HYVARINEN Perttu
36:57.2
23
GOLBERG Paal
36:57.7
24
VALNES Erik
36:58.5
25
BOEGL Lucas
36:59.0
26
HAEGGSTROEM Johan
36:59.2
27
TOENSETH Didrik
37:06.1
28
VOKUEV Ermil
37:08.7
29
TAUGBOEL Haavard Solaas
37:29.4
30
COLOGNA Dario
37:33.3
31
KLEE Beda
37:33.3
32
SCHUMACHER Gus
37:33.9
33
DOBLER Jonas
37:35.0
34
NOTZ Florian
37:35.6
35
RUEESCH Jason
37:35.7
36
SALVADORI Giandomenico
37:39.1
37
LAPALUS Hugo
37:44.0
38
NOVAK Michal
37:51.5
39
VUORELA Markus
37:54.9
40
KATZ Andreas
37:57.1
41
PARISSE Clement
38:00.4
42
PATTERSON Scott
38:07.0
43
EKSTROEM Axel
38:15.0
44
MOCH Friedrich
38:16.3
45
CHAUVIN Valentin
38:38.9
46
MIKKONEN Juho
38:39.1
47
RETIVYKH Gleb
38:40.1
48
LEPISTO Lauri
38:41.6
49
BAUMANN Jonas
38:42.6
50
BACKSCHEIDER Adrien
38:44.4
51
BURY Dominik
38:46.7
52
VUORINEN Lauri
38:51.7
53
BABA Naoto
38:56.9
54
SVENSSON Oskar
39:03.6
55
HAMILTON Simeon
39:09.7
56
RASTELLI Maicol
39:21.0
57
EISENLAUER Sebastian
39:27.5
58
EINARSSON Snorri Eythor
40:05.9
59
SUHONEN Verneri
40:19.2
60
JAY Renaud
40:26.6
61
MALONEY WESTGAARD Thomas
40:28.9
62
GRATE Marcus
40:30.5
63
BOLGER Kevin
40:34.5
64
FELLNER Adam
40:43.7
65
JOUVE Richard
40:54.1
66
HANNEMAN Logan
41:07.6
67
HARATYK Mateusz
41:33.1
68
KOIVISTO Petteri
41:50.5
69
KORGE Kaarel Kasper
42:57.1
70
POIKKIMAKI Miska
42:57.7
71
SCHOONMAKER James Clinton
44:56.3
STAREGA Maciej
DNS

 Author| Post time: 29-11-2020 20:00
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Women's Multi-Stage (1/3)
Non-Olympic Event

Final Results

JOHAUG Therese
53:12.2

SORINA Tatiana
53:59.2

ANDERSSON Ebba
54:00.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KARLSSON Frida
54:03.0
5
BRENNAN Rosie
54:04.7
6
FOSSESHOLM Helene Marie
54:07.0
7
SVAHN Linn
54:19.1
8
DAHLQVIST Maja
54:21.0
9
NISKANEN Kerttu
54:26.7
10
NEPRYAEVA Natalia
54:27.8
11
RIBOM Emma
54:32.6
12
SUNDLING Jonna
54:34.1
13
KALVAA Anne Kjersti
54:43.4
14
WENG Lotta Udnes
54:53.7
15
DIGGINS Jessie
54:56.6
16
STADLOBER Teresa
54:57.8
17
WENG Tiril Udnes
55:27.4
18
DYVIK Anna
55:36.6
19
LAMPIC Anamarija
55:36.6
20
HENNIG Katharina
55:38.3
21
STUPAK Yulia
55:38.3
22
RAZYMOVA Katerina
55:39.2
23
AMUNDSEN Hedda Oestberg
55:40.9
24
FAEHNDRICH Nadine
55:41.0
25
MONONEN Laura
55:41.7
26
LUNDGREN Moa
55:44.3
27
SCARDONI Lucia
56:26.5
28
JOENSUU Jasmi
56:27.3
29
MYHRVOLD Mathilde
56:28.8
30
ZHAMBALOVA Alisa
56:29.4
31
FINK Pia
56:30.0
32
SWIRBUL Hailey
56:32.3
33
ISHIDA Masako
56:32.6
34
COMARELLA Anna
56:34.9
35
MATINTALO Johanna
56:55.0
36
KIRPICHENKO Yana
57:07.6
37
KREHL Sofie
57:11.4
38
LYLYNPERA Katri
57:12.1
39
ROPONEN Riitta-Liisa
57:13.8
40
SVENDSEN Anna
57:14.6
41
GIMMLER Laura
57:15.0
42
MATSOKINA Hristina
57:15.5
43
CLAUDEL Delphine
57:16.0
44
SMIRNOVA Ekaterina
57:17.0
45
EIDUKA Patricija
57:17.9
46
PATTERSON Caitlin
57:18.3
47
KYLLOENEN Anne
57:31.8
48
JANATOVA Katerina
57:33.8
49
HERRMANN Nadine
57:35.7
50
KERN Julia
58:05.4
51
ALAKOSKI Anni
58:41.9
52
VAN DER GRAAFF Laurien
58:45.3
53
OGDEN Katharine
58:48.7
54
STENSETH Ane Appelkvist
58:54.5
55
KALETA Weronika
58:57.0
56
NOVAKOVA Petra
59:01.8
57
CALDWELL HAMILTON Sophie
59:04.9
58
UNTERWEGER Lisa
59:12.8
59
HYNCICOVA Petra
59:37.6
60
ANTSYBOR Maryna
1:00:37.9
61
KAMINSKA Valentyna
1:00:38.5
62
OLKKONEN Tiia
1:00:50.2
63
KOBIELUSZ Magdalena
1:02:19.5
64
LAURENT Greta
1:02:20.2
65
KROL Yuliia
1:02:39.9

 Author| Post time: 29-11-2020 20:08
| Show all posts
Ruka Triple

Ruka (FIN) - 27 November 2020 - 29 November 2020


Men's Multi-Stage (1/3)
Non-Olympic Event

Final Results

KLAEBO Johannes Hoesflot
1:11:19.8

BOLSHUNOV Alexander
1:11:20.5

IVERSEN Emil
1:11:22.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HOLUND Hans Christer
1:11:39.3
5
NISKANEN Iivo
1:11:47.1
6
MUSGRAVE Andrew
1:11:47.5
7
CHERVOTKIN Alexey
1:11:52.7
8
BELOV Evgeniy
1:11:53.2
9
MELNICHENKO Andrey
1:11:55.7
10
HAKOLA Ristomatti
1:11:56.9
11
SKAR Sindre Bjoernestad
1:12:00.2
12
MAEKI Joni
1:12:01.0
13
YAKIMUSHKIN Ivan
1:12:01.1
14
YOUNG Andrew
1:12:06.7
15
POROSHKIN Ilia
1:12:10.1
16
ROETHE Sjur
1:12:17.9
17
POROMAA William
1:12:56.2
18
KRUEGER Simen Hegstad
1:12:56.9
19
PELLEGRINO Federico
1:13:01.5
20
DE FABIANI Francesco
1:13:03.0
21
SEMIKOV Ilia
1:13:04.2
22
HYVARINEN Perttu
1:13:07.2
23
GOLBERG Paal
1:13:07.7
24
VALNES Erik
1:13:08.5
25
BOEGL Lucas
1:13:09.0
26
HAEGGSTROEM Johan
1:13:09.2
27
TOENSETH Didrik
1:13:16.1
28
VOKUEV Ermil
1:13:18.7
29
TAUGBOEL Haavard Solaas
1:13:39.4
30
COLOGNA Dario
1:13:43.3
31
KLEE Beda
1:13:43.3
32
SCHUMACHER Gus
1:13:43.9
33
DOBLER Jonas
1:13:45.0
34
NOTZ Florian
1:13:45.6
35
RUEESCH Jason
1:13:45.7
36
SALVADORI Giandomenico
1:13:49.1
37
LAPALUS Hugo
1:13:54.0
38
NOVAK Michal
1:14:01.5
39
VUORELA Markus
1:14:04.9
40
KATZ Andreas
1:14:07.1
41
PARISSE Clement
1:14:10.4
42
PATTERSON Scott
1:14:17.0
43
EKSTROEM Axel
1:14:25.0
44
MOCH Friedrich
1:14:26.3
45
CHAUVIN Valentin
1:14:48.9
46
MIKKONEN Juho
1:14:49.1
47
RETIVYKH Gleb
1:14:50.1
48
LEPISTO Lauri
1:14:51.6
49
BAUMANN Jonas
1:14:52.6
50
BACKSCHEIDER Adrien
1:14:54.4
51
BURY Dominik
1:14:56.7
52
VUORINEN Lauri
1:15:01.7
53
BABA Naoto
1:15:06.9
54
SVENSSON Oskar
1:15:13.6
55
HAMILTON Simeon
1:15:19.7
56
RASTELLI Maicol
1:15:31.0
57
EISENLAUER Sebastian
1:15:37.5
58
EINARSSON Snorri Eythor
1:16:15.9
59
SUHONEN Verneri
1:16:29.2
60
JAY Renaud
1:16:36.6
61
MALONEY WESTGAARD Thomas
1:16:38.9
62
GRATE Marcus
1:16:40.5
63
BOLGER Kevin
1:16:44.5
64
FELLNER Adam
1:16:53.7
65
JOUVE Richard
1:17:04.1
66
HANNEMAN Logan
1:17:17.6
67
HARATYK Mateusz
1:17:43.1
68
KOIVISTO Petteri
1:18:00.5
69
KORGE Kaarel Kasper
1:19:07.1
70
POIKKIMAKI Miska
1:19:07.7
71
SCHOONMAKER James Clinton
1:21:06.3

 Author| Post time: 7-12-2020 16:58
| Show all posts
Stage 3

Davos (SUI) - 12 December 2020 - 13 December 2020




Events

  • Men's Sprint (2/10)
  • Men's Distance (3/15)
  • Women's Sprint (2/10)
  • Women's Distance (3/15)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, December 12th
11:15 Women's Sprint Freestyle Qualification
11:15 Men's Sprint Freestyle Qualification
13:45 Women's Sprint Freestyle Finals
13:45 Men's Sprint Freestyle Finals

Sunday, December 13th
10:45 Women's 10km Freestyle
13:30 Men's 15km Freestyle

 Author| Post time: 12-12-2020 20:58
| Show all posts
Stage 3

Davos (SUI) - 12 December 2020 - 13 December 2020


Women's Sprint Freestyle (2/10)
Final Results

BRENNAN Rosie
-F

LAMPIC Anamarija
-F

NEPRYAEVA Natalia
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FAEHNDRICH Nadine
-F
5
CALDWELL HAMILTON Sophie
-F
6
UREVC Eva
-F
7
STUPAK Yulia
-SF
8
SCARDONI Lucia
-SF
9
VAN DER GRAAFF Laurien
-SF
10
SORINA Tatiana
-SF
11
KERN Julia
-SF
12
MATSOKINA Hristina
-SF
13
DIGGINS Jessie
-QF
14
BERANOVA Tereza
-QF
15
SKINDER Monika
-QF
16
LAURENT Greta
-QF
17
JANATOVA Katerina
-QF
18
EIDUKA Patricija
-QF
19
SWIRBUL Hailey
-QF
20
BROCARD Elisa
-QF
21
KREHL Sofie
-QF
22
GIMMLER Laura
-QF
23
UNTERWEGER Lisa
-QF
24
MEIER Alina
-QF
25
FISCHER Lea
-QF
26
KALETA Weronika
-QF
27
MEKRYUKOVA Nataliya
-QF
28
HERRMANN Nadine
-QF
29
HENNIG Katharina
-QF
30
JIALIN Bayani
-QF
31
HOLIKOVA Zuzana
-Q
32
DEBERTOLIS Ilaria
-Q
33
FRANCHI Francesca
-Q
34
HYNCICOVA Petra
-Q
35
PROCHAZKOVA Alena
-Q
36
STADLOBER Teresa
-Q
37
NOVAKOVA Petra
-Q
38
HALVORSEN Hannah
-Q
39
HIERNICKEL Lydia
-Q
40
YILAMUJIANG Dinigeer
-Q
41
FINK Pia
-Q
41
MARCISZ Izabela
-Q
43
STEINER Desiree
-Q
44
ZHAMBALOVA Alisa
-Q
45
MATTER Nadine
-Q
46
CHANLOUNG Karen
-Q
47
FRAEBEL Antonia
-Q
48
PAUL Katerina
-Q
49
DRNDIC Maida
-Q
50
ILIC Anja
-Q
51
NTANOU Maria
-Q
 Author| Post time: 12-12-2020 21:04
| Show all posts
Stage 3

Davos (SUI) - 12 December 2020 - 13 December 2020


Men's Sprint Freestyle (2/10)
Final Results

PELLEGRINO Federico
-F

BOLSHUNOV Alexander
-F

YOUNG Andrew
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
RETIVYKH Gleb
-F
5
JOUVE Richard
-F
6
GROND Valerio
-F
7
MALTSEV Artem
-SF
8
CLUGNET James
-SF
9
HANNEMAN Logan
-SF
10
TERENTEV Alexander
-SF
11
SCHAAD Roman
-SF
12
DE FABIANI Francesco
-SF
13
BOLGER Kevin
-QF
14
HAMILTON Simeon
-QF
15
JAY Renaud
-QF
16
HEDIGER Jovian
-QF
17
CHANAVAT Lucas
-QF
18
SCHOONMAKER James Clinton
-QF
19
KAESER Erwan
-QF
20
CHAPPAZ Jules
-QF
21
MELNICHENKO Andrey
-QF
22
COLOGNA Dario
-QF
23
NOVAK Michal
-QF
24
CHAUVIN Valentin
-QF
25
SCHUMACHER Gus
-QF
26
RIEBLI Janik
-QF
27
FURGER Roman
-QF
28
STAREGA Maciej
-QF
29
GABRIELLI Giacomo
-QF
30
FAEHNDRICH Cyril
-QF
31
PECHOUSEK Jan
-Q
31
KALIVODA Tomas
-Q
33
RUEESCH Jason
-Q
34
SELLER Ludek
-Q
35
HABENICHT Tobias
-Q
36
RASTELLI Maicol
-Q
37
KLEE Beda
-Q
38
MUSGRAVE Andrew
-Q
39
STEINER Cedric
-Q
40
LAMPIC Janez
-Q
41
GRAZ Davide
-Q
42
HELLWEGER Michael
-Q
43
EISENLAUER Sebastian
-Q
44
HIMMA Martin
-Q
45
BURY Dominik
-Q
46
BURY Kamil
-Q
47
KILP Marko
-Q
48
YAKIMUSHKIN Ivan
-Q
49
SOSSAU Anian
-Q
50
GULER Florian
-Q
51
VERMEULEN Mika
-Q
52
VIGANTS Raimo
-Q
53
PUEYO Jaume
-Q
54
BRUGGER Janosch
-Q
55
CRV Vili
-Q
56
GROS Baptiste
-Q
57
MOSER Benjamin
-Q
58
ARDASHEV Sergey
-Q
59
BING Thomas
-Q
60
TIBERGHIEN Jean
-Q
61
CHANLOUNG Mark
-Q
62
KORNFIELD Tyler
-Q
63
MARKUN Luka
-Q
64
VOKUEV Ermil
-Q
65
VAICIULIS Modestas
-Q
66
BELLINGHAM Phillip
-Q
67
POPA Raul Mihai
-Q
68
DEYANOV Simeon
-Q
69
BIKSE Indulis
-Q
70
DE CAMPO Seve
-Q
71
DAMIAN Dawid
-Q
72
HOGIU Petrica
-Q
73
PEPENE Paul Constantin
-Q
74
POLLOCK Mark
-Q
75
STROLIA Tautvydas
-Q
76
TSOUREKAS Nikolaos
-Q
77
PESHKOV Daniel
-Q
78
MILOSAVLJEVIC Milos
-Q
79
ANASTASIADIS Georgios
-Q
80
HIESTAND Steve
-Q

 Author| Post time: 13-12-2020 15:56
| Show all posts
Stage 3

Davos (SUI) - 12 December 2020 - 13 December 2020


Women's 10km Freestyle (3/15)
Final Results

BRENNAN Rosie
24:49.8

STUPAK Yulia
25:23.8

SWIRBUL Hailey
25:30.3

Rank
Athletes
Nation
Result
4
NEPRYAEVA Natalia
25:34.6
5
STADLOBER Teresa
25:36.6
6
SORINA Tatiana
25:41.3
7
DIGGINS Jessie
25:45.7
8
EIDUKA Patricija
25:48.5
9
CLAUDEL Delphine
25:50.0
10
RAZYMOVA Katerina
25:53.0
11
HENNIG Katharina
25:54.6
12
FAEHNDRICH Nadine
26:03.1
13
ZHAMBALOVA Alisa
26:05.5
14
LAMPIC Anamarija
26:10.5
15
NECHAEVSKAYA Anna
26:11.1
16
KIRPICHENKO Yana
26:13.8
17
FRANCHI Francesca
26:21.1
18
COMARELLA Anna
26:22.9
19
YILAMUJIANG Dinigeer
26:23.2
20
FINK Pia
26:26.9
21
PREUSSGER Julia
26:40.3
22
OGDEN Katharine
26:43.2
23
JANATOVA Katerina
26:43.7
24
DEBERTOLIS Ilaria
26:50.7
25
JIALIN Bayani
26:52.5
26
UREVC Eva
26:53.7
27
NOVAKOVA Petra
26:55.3
28
BROCARD Elisa
26:56.5
29
KREHL Sofie
26:59.4
30
PATTERSON Caitlin
27:03.1
31
FRAEBEL Antonia
27:11.7
32
VILA OBIOLS Carola
27:13.1
33
KERN Julia
27:15.2
34
HERRMANN Nadine
27:17.6
35
MARCISZ Izabela
27:26.1
36
UNTERWEGER Lisa
27:30.3
37
MEIER Alina
27:42.6
38
PITTIN Cristina
27:46.6
39
KALETA Weronika
27:52.2
40
STEINER Desiree
28:05.1
41
LOZZA Anja
28:11.5
42
SKINDER Monika
28:23.1
43
FISCHER Lea
28:45.4
44
WERRO Giuliana
28:54.2
45
CHANLOUNG Karen
29:43.2
46
DRNDIC Maida
30:53.9
47
NTANOU Maria
32:47.8
48
ILIC Anja
33:07.1

HIERNICKEL Lydia
DNF

PROCHAZKOVA Alena
DNF

VAN DER GRAAFF Laurien
DNS

PAUL Katerina
DNS

HYNCICOVA Petra
DNS

 Author| Post time: 13-12-2020 16:04
| Show all posts
Stage 3

Davos (SUI) - 12 December 2020 - 13 December 2020


Men's 15km Freestyle (3/15)
Final Results

BOLSHUNOV Alexander
32:46.4

MELNICHENKO Andrey
33:18.6

MALTSEV Artem
33:25.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
YAKIMUSHKIN Ivan
33:32.5
5
DE FABIANI Francesco
33:36.2
6
MUSGRAVE Andrew
33:42.3
7
PARISSE Clement
33:42.5
8
MANIFICAT Maurice
33:43.7
9
SPITSOV Denis
33:47.4
10
CHERVOTKIN Alexey
33:48.0
11
NOTZ Florian
33:54.1
12
BELOV Evgeniy
33:54.7
13
LAPALUS Hugo
33:57.4
14
COLOGNA Dario
34:01.8
15
YOUNG Andrew
34:04.8
16
PATTERSON Scott
34:05.0
17
LAPIERRE Jules
34:10.5
18
SALVADORI Giandomenico
34:13.4
19
GAILLARD Jean Marc
34:13.9
20
FURGER Roman
34:14.4
21
RUEESCH Jason
34:14.7
22
MOCH Friedrich
34:15.3
23
BOEGL Lucas
34:24.4
24
PRALONG Candide
34:24.5
25
VERMEULEN Mika
34:24.6
26
GRAZ Davide
34:25.4
27
KATZ Andreas
34:25.7
28
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
34:26.1
29
GARDENER Stefano
34:27.8
30
BACKSCHEIDER Adrien
34:31.1
31
DOBLER Jonas
34:31.9
32
DANUSER Dajan
34:33.7
33
BOLGER Kevin
34:43.9
34
BURY Dominik
34:45.9
35
SCHUMACHER Gus
34:54.8
36
STEINER Cedric
34:57.8
37
KAESER Erwan
35:09.9
38
HAMILTON Simeon
35:10.4
39
KLEE Beda
35:11.5
40
VOKUEV Ermil
35:17.6
41
ROJO Imanol
35:18.8
42
NOVAK Michal
35:20.3
43
DAPRA Simone
35:22.4
44
MARTIN Adam
35:23.8
45
HOGIU Petrica
35:35.4
46
FELLNER Adam
35:35.5
47
PEPENE Paul Constantin
35:37.2
48
VIGANTS Raimo
35:41.4
49
TORCHIA Ian
35:45.4
50
BING Thomas
35:48.0
51
SCHNIDER Ueli
35:48.4
52
FLASCHBERGER Bernhard
35:49.6
53
KORISTEK Jan
35:57.3
54
KNOP Petr
35:58.5
55
HIMMA Martin
36:01.3
56
HARATYK Mateusz
36:15.2
57
KALIVODA Tomas
36:17.2
58
CLUGNET James
36:17.8
59
BIKSE Indulis
36:19.2
60
POPA Raul Mihai
36:36.4
61
CRV Vili
36:41.3
62
FAEHNDRICH Cyril
36:45.2
63
BURY Kamil
36:47.2
64
NAEPFLIN Avelino
37:06.2
65
DAMIAN Dawid
37:18.7
66
BELLINGHAM Phillip
37:30.7
67
ANTOLEC Kacper
37:31.9
68
CHANLOUNG Mark
37:51.1
69
DE CAMPO Seve
38:07.6
70
DEYANOV Simeon
38:18.1
71
POLLOCK Mark
39:17.4
72
TSOUREKAS Nikolaos
39:22.8
73
STROLIA Tautvydas
39:32.1
74
PESHKOV Daniel
39:46.7
75
MILOSAVLJEVIC Milos
42:28.0
76
HIESTAND Steve
43:04.5
77
ANASTASIADIS Georgios
44:24.1

TIBERGHIEN Jean
DNS

BAUMANN Jonas
DNS

 Author| Post time: 14-12-2020 10:37
| Show all posts
Stage 4

Dresden (GER) - 19 December 2020 - 20 December 2020




Events

  • Men's Sprint (3/10)
  • Men's Team Sprint (1/2)
  • Women's Sprint (3/10)
  • Women's Team Sprint (1/2)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, December 19th
10:30 Men's Sprint Freestyle Qualification
10:30 Women's Sprint Freestyle Qualification
13:25 Men's Sprint Freestyle Finals
13:25 Women's Sprint Freestyle Finals


Sunday, December 20th
10:45 Men's Team Sprint Freestyle Qualification
10:45 Women's Team Sprint Freestyle Qualification
12:45 Men's Team Sprint Freestyle Finals
12:45 Women's Team Sprint Freestyle Finals

 Author| Post time: 19-12-2020 17:25
| Show all posts
Stage 4

Dresden (GER) - 19 December 2020 - 20 December 2020


Women's Sprint Freestyle (3/10)
Final Results

FAEHNDRICH Nadine
-F

CALDWELL HAMILTON Sophie
-F

LAMPIC Anamarija
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DIGGINS Jessie
-F
5
VAN DER GRAAFF Laurien
-F
6
SCARDONI Lucia
-F
7
NEPRYAEVA Natalia
-SF
8
UREVC Eva
-SF
9
JANATOVA Katerina
-SF
10
RYDZEK Coletta
-SF
11
BERANOVA Tereza
-SF
12
KERN Julia
-SF
13
LAURENT Greta
-QF
14
MEIER Alina
-QF
15
LOESCHKE Jessica
-QF
16
WINKLER Anne
-QF
17
DANNER Alexandra
-QF
18
HERRMANN Nadine
-QF
19
JIALIN Bayani
-QF
20
STUPAK Yulia
-QF
21
SORINA Tatiana
-QF
22
GIMMLER Laura
-QF
23
HALVORSEN Hannah
-QF
24
HYNCICOVA Petra
-QF
25
SKINDER Monika
-QF
26
CANCLINI Alice
-QF
27
YILAMUJIANG Dinigeer
-QF
28
NOVAKOVA Petra
-QF
29
KREHL Sofie
-QF
30
KALETA Weronika
-QF
31
HOLIKOVA Zuzana
-Q
32
FISCHER Lea
-Q
33
MEKRYUKOVA Nataliya
-Q
34
SERONOSOVA Polina
-Q
35
MARCISZ Izabela
-Q
36
PROCHAZKOVA Alena
-Q
37
MATSOKINA Hristina
-Q
38
KAMINSKA Valentyna
-Q
39
ANTSYBOR Maryna
-Q
40
KOBIELUSZ Magdalena
-Q
41
KLEMENTOVA Barbora
-Q
42
FRAEBEL Antonia
-Q
43
KROL Yuliia
-Q
44
DRNDIC Maida
-Q
45
ILIC Anja
-Q

 Author| Post time: 19-12-2020 17:31
| Show all posts
Stage 4

Dresden (GER) - 19 December 2020 - 20 December 2020


Men's Sprint Freestyle (3/10)
Final Results

PELLEGRINO Federico
-F

YOUNG Andrew
-F

RETIVYKH Gleb
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BOLSHUNOV Alexander
-F
5
HAMILTON Simeon
-F
6
BOLGER Kevin
-F
7
CHANAVAT Lucas
-SF
8
JOUVE Richard
-SF
9
RIEBLI Janik
-SF
10
SCHAAD Roman
-SF
11
TERENTEV Alexander
-SF
12
HANNEMAN Logan
-SF
13
CHAUVIN Valentin
-QF
14
SCHOONMAKER James Clinton
-QF
15
HEDIGER Jovian
-QF
16
LAMPIC Janez
-QF
17
HELLWEGER Michael
-QF
18
FOETTINGER Michael
-QF
19
GROND Valerio
-QF
20
NOVAK Michal
-QF
21
CERNY Ondrej
-QF
22
MALTSEV Artem
-QF
23
PECHOUSEK Jan
-QF
24
SELLER Ludek
-QF
25
CHAUTEMPS Arnaud
-QF
26
JAY Renaud
-QF
27
HIMMA Martin
-QF
28
VAICIULIS Modestas
-QF
29
EISENLAUER Sebastian
-QF
30
MRKONJIC Lukas
-QF
31
KILP Marko
-Q
32
SOSSAU Anian
-Q
33
MOSER Benjamin
-Q
34
CLUGNET James
-Q
35
RASTELLI Maicol
-Q
36
MARKUN Luka
-Q
37
CRV Vili
-Q
38
GABRIELLI Giacomo
-Q
39
DE FABIANI Francesco
-Q
40
VOKUEV Ermil
-Q
41
BING Thomas
-Q
42
STAREGA Maciej
-Q
43
SCHUMACHER Gus
-Q
44
GROS Baptiste
-Q
45
BRUGGER Janosch
-Q
46
ZELGER Stefan
-Q
47
FURGER Roman
-Q
48
LEUPOLD Richard
-Q
49
TIMASHOV Anton
-Q
50
HABENICHT Tobias
-Q
51
KAESER Erwan
-Q
52
KORNFIELD Tyler
-Q
53
BELLINGHAM Phillip
-Q
54
DE CAMPO Seve
-Q
55
CERVINKA Maxim
-Q
56
SCHROETER Jonas
-Q
57
OLEX Max
-Q
58
KRASOVSKYI Oleksii
-Q
59
DRAHUN Dmytro
-Q
60
ERIC Strahinja
-Q
61
STROLIA Tautvydas
-Q
62
SOBICZEWSKI Piotr
-Q
63
KORISTEK Jan
-Q
64
BRYJA Sebastian
-Q
65
TILESCH Denis
-Q
66
POLLOCK Mark
-Q
67
BUGARA Robert
-Q
68
MILOSAVLJEVIC Milos
-Q
69
ANIC Stefan
-Q



 Author| Post time: 20-12-2020 15:21
| Show all posts
Stage 4

Dresden (GER) - 19 December 2020 - 20 December 2020


Men's Team Sprint Freestyle (1/2)
Final Results

Russia
BOLSHUNOV Alexander
RETIVYKH Gleb
15:01.14F

France
JOUVE Richard
CHANAVAT Lucas
15:01.33F

Italy
DE FABIANI Francesco
PELLEGRINO Federico
15:01.72F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CHAUVIN Valentin
JAY Renaud
15:07.19F
5
SCHAAD Roman
HEDIGER Jovian
15:07.84F
6
MALTSEV Artem
TERENTEV Alexander
15:08.99F
7
BING Thomas
EISENLAUER Sebastian
15:09.35F
8
KALIVODA Tomas
SELLER Ludek
15:11.56F
9
BOLGER Kevin
HAMILTON Simeon
15:13.71F
10
RIEBLI Janik
GROND Valerio
15:49.30F
11
CLUGNET James
YOUNG Andrew
-SF
12
KILP Marko
HIMMA Martin
-SF
13
MOSER Benjamin
HABENICHT Tobias
-SF
14
PECHOUSEK Jan
NOVAK Michal
-SF
15
RASTELLI Maicol
HELLWEGER Michael
-SF
16
STAREGA Maciej
BRYJA Sebastian
-SF
17
MRKONJIC Lukas
FOETTINGER Michael
-SF
18
DE CAMPO Seve
BELLINGHAM Phillip
-SF
19
BRUGGER Janosch
SOSSAU Anian
-SF
20
HANNEMAN Logan
SCHOONMAKER James Clinton
-SF
21
STROLIA Tautvydas
VAICIULIS Modestas
-SF
22
DRAHUN Dmytro
KRASOVSKYI Oleksii
-SF
23
MARKUN Luka
LAMPIC Janez
-SF
24
KORISTEK Jan
TILESCH Denis
-SF
25
SOBICZEWSKI Piotr
BUGARA Robert
LAPSF
26
ERIC Strahinja
ANIC Stefan
LAPSF

 Author| Post time: 20-12-2020 15:36
| Show all posts
Stage 4

Dresden (GER) - 19 December 2020 - 20 December 2020


Women's Team Sprint Freestyle (1/2)
Final Results

Switzerland
VAN DER GRAAFF Laurien
FAEHNDRICH Nadine
16:38.34F

Russia
STUPAK Yulia
NEPRYAEVA Natalia
16:38.66F

Slovenia
UREVC Eva
LAPIC Anamarija
16:39.46F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DIGGINS Jessie
CALDWELL HAMILTON Sophie
16:41.35F
5
JANATOVA Katerina
BERANOVA Tereza
16:41.54F
6
FISCHER Lea
MEIER Alina
16:49.27F
7
GIMMLER Laura
KREHL Sofie
16:50.66F
8
HALVORSEN Hannah
KERN Julia
16:50.59F
9
JIALIN Bayani
YILAMUJIANG Dinigeer
16:51.42F
10
SORINA Tatiana
MATSOKINA Hristina
16:51.45F
11
LAURENT Greta
SCARDONI Lucia
-SF
12
FRAEBEL Antonia
HERRMAN Nadine
-SF
13
NOVAKOVA Petra
HYNCICOVA Petra
-SF
14
KALETA Weronika
SKINDER Monika
-SF
15
PROCHAZKOVA Alena
KLEMENTOVA Barbora
-SF
16
ANTSYBOR Maryna
KAMINSKA Valentyna
-SF
17
KOBIELUSZ Magdalena
MARCISZ Izabela
-SF
18
ILIC Anja
DRNDIC Maida
LAPSF
 Author| Post time: 20-12-2020 18:41
| Show all posts
Tour de Ski

Various Cities - 1 January 2021 - 10 January 2021



Calendar

DatesVenue
Event
Gender
Status
January 1st - January 3rd, 2021 Val Müstair
Men's+Women's
Completed
January 5th - January 6th, 2021 Toblach
Men's+Women's
Completed
January 8th - January 10th, 2021 Val di Fiemme
Men's+Women's
Completed


 Author| Post time: 21-12-2020 10:58
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021




Events

  • Men's Sprint (4/10)
  • Men's Distance (4/15)
  • Men's Distance (5/15)
  • Men's Multi-Stage (2/3)
  • Women's Sprint (4/10)
  • Women's Distance (4/15)
  • Women's Distance (5/15)
  • Women's Multi-Stage (2/3)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, January 1st
09:15 Men's Sprint Freestyle Qualification
09:15 Women's Sprint Freestyle Qualification
11:45 Men's Multi-Stage Sprint Freestyle (Event 1/8)
11:45 Men's Sprint Freestyle Finals
11:45 Women's Multi-Stage Sprint Freestyle (Event 1/8)
11:45 Women's Sprint Freestyle Finals


Saturday, January 2nd
12:30 Women's 10km Mass Start Classical
12:30 Women's Multi-Stage 10km Mass Start Classical (Event 2/8)
14:45 Men's 15km Mass Start Classical
14:45 Men's Multi-Stage 15km Mass Start Classical (Event 2/8)

Sunday, January 3rd
11:35 Women's 10km Pursuit Freestyle
11:35 Women's Multi-Stage 10km Pursuit Freestyle (Event 3/8)
15:25 Men's 15km Pursuit Freestyle
15:25 Men's Multi-Stage 15km Pursuit Freestyle (Event 3/8)

 Author| Post time: 1-1-2021 18:26
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Women's Sprint Freestyle (4/10)
Final Results

        SVAHN Linn
-F

        LAMPIC Anamarija
-F

        DIGGINS Jessie
        -F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KARLSSON Frida
-F
5
BRENNAN Rosie
-F
6
FAEHNDRICH Nadine
-F
7
DAHLQVIST Maja
-SF
8
NEPRYAEVA Natalia
-SF
9
SORINA Tatiana
-SF
10
SUNDLING Jonna
-SF
11
LUNDGREN Moa
-SF
12
RIBOM Emma
-SF
13
STUPAK Yulia
-QF
14
LAURENT Greta
-QF
15
SWIRBUL Hailey
-QF
16
CALDWELL HAMILTON Sophie
-QF
17
JANATOVA Katerina
-QF
18
OLSSON Moa
-QF
19
MATINTALO Johanna
-QF
20
JOENSUU Jasmi
-QF
21
PARMAKOSKI Krista
-QF
22
UREVC Eva
-QF
23
MATSOKINA Hristina
-QF
24
KERN Julia
-QF
25
MEIER Alina
-QF
26
EIDUKA Patricija
-QF
27
KREHL Sofie
-QF
28
BROCARD Elisa
-QF
29
NOVAKOVA Petra
-QF
30
VAN DER GRAAFF Laurien
-QF
31
DEBERTOLIS Ilaria
-Q
32
ANDERSSON Ebba
-Q
33
RAZYMOVA Katerina
-Q
34
KALETA Weronika
-Q
35
LYLYNPERA Katri
-Q
36
UNTERWEGER Lisa
-Q
37
CLAUDEL Delphine
-Q
38
HENNIG Katharina
-Q
39
NISKANEN Kerttu
-Q
40
HYNCICOVA Petra
-Q
41
FINK Pia
-Q
42
FRANCHI Francesca
-Q
43
SCARDONI Lucia
-Q
44
LATUILLIERE Enora
-Q
45
GIMMLER Laura
-Q
46
BERANOVA Tereza
-Q
47
FISCHER Lea
-Q
48
COMARELLA Anna
-Q
49
OGDEN Katharine
-Q
50
FRAEBEL Antonia
-Q
51
KIRPICHENKO Yana
-Q
52
SKINDER Monika
-Q
53
ZHAMBALOVA Alisa
-Q
54
MARCISZ Izabela
-Q
55
PREUSSGER Julia
-Q
56
STADLOBER Teresa
-Q
57
PATTERSON Caitlin
-Q
58
QUINTIN Lena
-Q
59
BENTZ Coralie
-Q
60
NECHAEVSKAYA Anna
-Q
61
DI CENTA Martina
-Q
62
DOLCI Flora
-Q
63
FALEEVA Anastasiya
-Q
64
CHANLOUNG Karen
-Q
65
VILA OBIOLS Carola
-Q
66
ZHEREBYATEVA Anna
-Q

 Author| Post time: 1-1-2021 18:36
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Men's Sprint Freestyle (4/10)
Final Results

PELLEGRINO Federico
-F

BOLSHUNOV Alexander
-F

JOUVE Richard
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
RETIVYKH Gleb
-F
5
MALTSEV Artem
-F
6
CHANAVAT Lucas
-F
7
CHAUVIN Valentin
-SF
8
TERENTEV Alexander
-SF
9
NOVAK Michal
-SF
10
SVENSSON Oskar
-SF
11
MELNICHENKO Andrey
-SF
12
HEDIGER Jovian
-SF
13
HAMILTON Simeon
-QF
14
COLOGNA Dario
-QF
15
YAKIMUSHKIN Ivan
-QF
16
CLUGNET James
-QF
17
BELOV Evgeniy
-QF
18
GROND Valerio
-QF
19
SCHAAD Roman
-QF
20
KAESER Erwan
-QF
21
MUSGRAVE Andrew
-QF
22
DE FABIANI Francesco
-QF
23
HELLWEGER Michael
-QF
24
STAREGA Maciej
-QF
25
GRAZ Davide
-QF
26
RIEBLI Janik
-QF
27
HAEGGSTROEM Johan
-QF
28
SUHONEN Verneri
-QF
29
HALFVARSSON Calle
-QF
30
BOLGER Kevin
-QF
31
SCHUMACHER Gus
-Q
32
FURGER Roman
-Q
33
KLEE Beda
-Q
34
KILP Marko
-Q
35
FAEHNDRICH Cyril
-Q
36
CHERVOTKIN Alexey
-Q
37
RUEESCH Jason
-Q
38
POROMAA William
-Q
39
BAUMANN Jonas
-Q
40
PRALONG Candide
-Q
41
VERMEULEN Mika
-Q
42
BURY Kamil
-Q
43
CRV Vili
-Q
44
VIGANTS Raimo
-Q
45
SPITSOV Denis
-Q
46
LEPISTO Lauri
-Q
47
BRUGGER Janosch
-Q
47
PARISSE Clement
-Q
49
VUORELA Markus
-Q
50
RUUS Marcus
-Q
51
SANDSTROEM Bjoern
-Q
52
FELLNER Adam
-Q
53
FOETTINGER Michael
-Q
54
SALVADORI Giandomenico
-Q
55
BING Thomas
-Q
56
SEMIKOV Ilia
-Q
57
LAPIERRE Jules
-Q
58
MIKKONEN Juho
-Q
59
BURY Dominik
-Q
60
BERTOLINA Mirco
-Q
61
CHANLOUNG Mark
-Q
62
MANIFICAT Maurice
-Q
63
LAPALUS Hugo
-Q
64
MALONEY WESTGAARD Thomas
-Q
65
LAMPIC Janez
-Q
66
LEODOLTER Philipp
-Q
67
GAILLARD Jean Marc
-Q
68
BOEGL Lucas
-Q
69
EINARSSON Snorri Eythor
-Q
70
HARATYK Mateusz
-Q
71
ANTOLEC Kacper
-Q
72
DOBLER Jonas
-Q
73
CERNY Ondrej
-Q
74
KATZ Andreas
-Q
75
KNOP Petr
-Q
76
BELLINGHAM Phillip
-Q
77
DE CAMPO Seve
-Q
78
ROJO Imanol
-Q
79
PATTERSON Scott
-Q
80
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
-Q
81
BACKSCHEIDER Adrien
-Q
82
NOTZ Florian
-Q
83
VENTURA Paolo
-Q
84
POLLOCK Mark
-Q

 Author| Post time: 2-1-2021 22:02
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Women's 10km Classical Mass Start (4/15)
Final Results

SVAHN Linn
30:09.9

STUPAK Yulia
30:10.6

DIGGINS Jessie
30:10.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KARLSSON Frida
30:11.3
5
HENNIG Katharina
30:11.9
6
BRENNAN Rosie
30:13.3
7
KIRPICHENKO Yana
30:14.4
8
ZHAMBALOVA Alisa
30:23.5
9
PARMAKOSKI Krista
30:23.5
10
SORINA Tatiana
30:27.8
11
LAMPIC Anamarija
30:29.4
12
ANDERSSON Ebba
30:30.1
13
FAEHNDRICH Nadine
30:34.5
14
RAZYMOVA Katerina
30:34.6
15
STADLOBER Teresa
30:35.3
16
NEPRYAEVA Natalia
30:41.8
17
SWIRBUL Hailey
30:56.1
18
DAHLQVIST Maja
30:59.8
19
MATINTALO Johanna
31:01.0
20
COMARELLA Anna
31:02.3
21
CLAUDEL Delphine
31:05.5
22
SUNDLING Jonna
31:41.2
23
OGDEN Katharine
31:41.6
24
EIDUKA Patricija
31:41.7
25
FRAEBEL Antonia
31:41.9
26
MATSOKINA Hristina
31:41.9
27
RIBOM Emma
31:44.7
28
NECHAEVSKAYA Anna
31:45.5
29
MARCISZ Izabela
31:48.8
30
FRANCHI Francesca
31:49.6
31
JOENSUU Jasmi
31:56.9
32
SCARDONI Lucia
32:07.0
33
OLSSON Moa
32:09.6
34
LUNDGREN Moa
32:10.1
35
FINK Pia
32:11.7
36
DI CENTA Martina
32:11.9
37
PREUSSGER Julia
32:14.5
38
PATTERSON Caitlin
32:20.3
39
NOVAKOVA Petra
32:22.7
40
VAN DER GRAAFF Laurien
32:26.7
41
KERN Julia
32:40.5
42
UNTERWEGER Lisa
32:43.9
43
GIMMLER Laura
32:43.9
44
KREHL Sofie
32:45.0
45
LYLYNPERA Katri
32:47.1
46
CALDWELL HAMILTON Sophie
32:49.0
47
VILA OBIOLS Carola
32:55.2
48
FALEEVA Anastasiya
32:58.7
49
HYNCICOVA Petra
33:12.4
50
JANATOVA Katerina
33:15.8
51
DOLCI Flora
33:36.1
52
DEBERTOLIS Ilaria
33:40.3
53
BENTZ Coralie
33:49.6
54
QUINTIN Lena
33:49.6
55
BROCARD Elisa
33:53.7
56
LATUILLIERE Enora
34:13.6
57
KALETA Weronika
34:35.1
58
SKINDER Monika
34:41.1
59
LAURENT Greta
34:47.4

CHANLOUNG Karen
DNF

NISKANEN Kerttu
DNS

ZHEREBYATEVA Anna
DNS

UREVC Eva
DNS

 Author| Post time: 2-1-2021 22:17
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Men's 15km Classical Mass Start (4/15)
Final Results

BOLSHUNOV Alexander
34:09.8

COLOGNA Dario
34:33.3

YAKIMUSHKIN Ivan
34:35.1

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MANIFICAT Maurice
34:37.5
5
SPITSOV Denis
34:44.2
6
SVENSSON Oskar
34:46.1
7
SEMIKOV Ilia
34:53.2
8
BELOV Evgeniy
34:57.0
9
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
34:57.1
10
PARISSE Clement
34:57.5
11
GAILLARD Jean Marc
34:57.6
12
MUSGRAVE Andrew
34:58.6
13
MALTSEV Artem
34:59.6
14
BAUMANN Jonas
35:00.0
15
BACKSCHEIDER Adrien
35:01.4
16
LAPALUS Hugo
35:07.9
17
PRALONG Candide
35:27.2
18
MIKKONEN Juho
35:31.5
19
BOEGL Lucas
35:32.3
20
HALFVARSSON Calle
35:32.5
21
MELNICHENKO Andrey
35:32.6
22
POROMAA William
35:32.9
23
KLEE Beda
35:33.1
24
DE FABIANI Francesco
35:33.5
25
LAPIERRE Jules
35:35.0
26
VUORELA Markus
35:38.2
27
PELLEGRINO Federico
35:39.4
28
FURGER Roman
35:39.9
29
VENTURA Paolo
35:40.3
30
TERENTEV Alexander
35:55.8
31
JOUVE Richard
36:01.5
32
NOVAK Michal
36:01.6
33
BING Thomas
36:02.6
34
CHAUVIN Valentin
36:02.9
35
NOTZ Florian
36:03.5
36
SCHUMACHER Gus
36:03.6
37
ROJO Imanol
36:03.9
38
SANDSTROEM Bjoern
36:05.2
39
DOBLER Jonas
36:06.3
40
MALONEY WESTGAARD Thomas
36:06.9
41
RETIVYKH Gleb
36:25.2
42
VERMEULEN Mika
36:26.4
43
PATTERSON Scott
36:27.4
44
SALVADORI Giandomenico
36:32.7
45
BRUGGER Janosch
36:46.3
46
HAMILTON Simeon
36:47.9
47
BERTOLINA Mirco
36:48.5
48
FELLNER Adam
36:48.7
49
EINARSSON Snorri Eythor
36:49.4
50
FAEHNDRICH Cyril
36:50.8
51
RUEESCH Jason
36:52.3
52
HEDIGER Jovian
37:01.8
53
BURY Dominik
37:02.6
54
LEPISTO Lauri
37:02.8
55
HAEGGSTROEM Johan
37:04.5
56
RUUS Marcus
37:05.9
57
GRAZ Davide
37:18.6
58
CRV Vili
37:34.1
59
BOLGER Kevin
37:35.4
60
KAESER Erwan
37:50.8
61
CHERVOTKIN Alexey
37:52.4
62
KNOP Petr
37:53.7
63
BURY Kamil
38:00.5
64
KILP Marko
38:01.2
65
KATZ Andreas
38:19.7
66
VIGANTS Raimo
38:27.8
67
CHANAVAT Lucas
38:36.1
68
CLUGNET James
38:48.7
69
SUHONEN Verneri
38:52.3
70
STAREGA Maciej
38:57.1
71
HARATYK Mateusz
39:27.1
72
BELLINGHAM Phillip
39:34.3
73
CHANLOUNG Mark
40:22.2
74
LAMPIC Janez
40:47.6
75
DE CAMPO Seve
40:48.1
76
ANTOLEC Kacper
40:49.5
77
POLLOCK Mark
42:17.0

GROND Valerio
DNS

SCHAAD Roman
DNS

HELLWEGER Michael
DNS

RIEBLI Janik
DNS

FOETTINGER Michael
DNS

LEODOLTER Philipp
DNS

CERNY Ondrej
DNS

 Author| Post time: 3-1-2021 21:49
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Women's 10km Freestyle Pursuit (5/15)
Non-Olympic Event

Final Results

DIGGINS Jessie
26:54.1

BRENNAN Rosie
26:59.7

KARLSSON Frida
27:04.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LAMPIC Anamarija
27:52.0
5
STUPAK Yulia
27:53.5
6
SVAHN Linn
28:07.0
7
SORINA Tatiana
28:09.6
8
FAEHNDRICH Nadine
28:22.4
9
HENNIG Katharina
28:22.8
10
PARMAKOSKI Krista
28:25.5
11
NEPRYAEVA Natalia
28:28.7
12
DAHLQVIST Maja
28:31.6
13
SWIRBUL Hailey
28:57.7
14
ZHAMBALOVA Alisa
29:01.2
15
KIRPICHENKO Yana
29:01.7
16
RAZYMOVA Katerina
29:01.8
17
STADLOBER Teresa
29:02.4
18
ANDERSSON Ebba
29:02.6
19
CLAUDEL Delphine
29:31.1
20
COMARELLA Anna
29:59.2
21
MATINTALO Johanna
30:09.4
22
EIDUKA Patricija
30:33.4
23
SUNDLING Jonna
30:36.0
24
RIBOM Emma
30:36.1
25
OGDEN Katharine
30:37.7
26
FRANCHI Francesca
30:39.4
27
MARCISZ Izabela
30:39.5
28
NECHAEVSKAYA Anna
30:39.6
29
LUNDGREN Moa
30:53.4
30
MATSOKINA Hristina
31:04.6
31
FRAEBEL Antonia
31:07.5
32
FINK Pia
31:11.9
33
OLSSON Moa
31:17.7
34
SCARDONI Lucia
31:19.8
35
PATTERSON Caitlin
31:29.2
36
KREHL Sofie
31:33.8
37
NOVAKOVA Petra
31:35.3
38
PREUSSGER Julia
31:44.8
39
JOENSUU Jasmi
31:54.6
40
KERN Julia
31:54.8
41
GIMMLER Laura
32:16.9
42
UNTERWEGER Lisa
32:32.3
43
DI CENTA Martina
32:35.1
44
DEBERTOLIS Ilaria
32:42.8
45
JANATOVA Katerina
32:43.7
46
LYLYNPERA Katri
32:46.9
47
VAN DER GRAAFF Laurien
32:58.3
48
CALDWELL HAMILTON Sophie
33:04.8
49
BROCARD Elisa
33:11.6
50
HYNCICOVA Petra
33:14.0
51
DOLCI Flora
33:44.6
52
BENTZ Coralie
34:10.1
53
LATUILLIERE Enora
34:14.5
54
FALEEVA Anastasiya
34:54.6
55
KALETA Weronika
36:51.6

VILA OBIOLS Carola
DNF

QUINTIN Lena
DNF

LAURENT Greta
DNS

SKINDER Monika
DNS

 Author| Post time: 3-1-2021 22:01
| Show all posts
Tour de Ski 1

Val Mustair (SUI) - 1 January 2021 - 3 January 2021


Men's 15km Freestyle Pursuit (5/15)
Non-Olympic Event

Final Results

BOLSHUNOV Alexander
32:11.1

MALTSEV Artem
33:04.8

MANIFICAT Maurice
33:18.1

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SPITSOV Denis
33:21.8
5
YAKIMUSHKIN Ivan
33:45.3
6
COLOGNA Dario
33:45.8
7
PARISSE Clement
33:59.9
8
PELLEGRINO Federico
34:19.4
9
GAILLARD Jean Marc
34:25.0
10
BACKSCHEIDER Adrien
34:25.2
11
LAPALUS Hugo
34:26.1
12
BELOV Evgeniy
34:31.7
13
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
34:32.4
14
JOUVE Richard
34:47.5
15
HALFVARSSON Calle
35:04.1
16
DE FABIANI Francesco
35:05.3
17
BOEGL Lucas
35:05.6
18
LAPIERRE Jules
35:05.8
19
PRALONG Candide
35:07.4
20
MUSGRAVE Andrew
35:09.7
21
MELNICHENKO Andrey
35:37.2
22
BAUMANN Jonas
35:37.8
23
SVENSSON Oskar
35:38.8
24
SEMIKOV Ilia
35:45.1
25
POROMAA William
35:46.0
26
TERENTEV Alexander
35:51.0
27
NOVAK Michal
35:53.4
28
KLEE Beda
35:54.6
29
VUORELA Markus
36:07.6
30
NOTZ Florian
36:08.4
31
DOBLER Jonas
36:13.2
32
SCHUMACHER Gus
36:15.1
33
SALVADORI Giandomenico
36:17.2
34
BING Thomas
36:18.1
35
VENTURA Paolo
36:20.6
36
MIKKONEN Juho
36:24.1
37
ROJO Imanol
36:34.8
38
PATTERSON Scott
36:41.9
39
RETIVYKH Gleb
36:42.1
40
CHAUVIN Valentin
36:45.7
41
SANDSTROEM Bjoern
36:46.6
42
BERTOLINA Mirco
37:00.3
43
FURGER Roman
37:07.2
44
VERMEULEN Mika
37:08.9
45
BURY Dominik
37:34.3
46
RUEESCH Jason
37:34.6
47
HAMILTON Simeon
37:37.2
48
CHERVOTKIN Alexey
37:37.4
49
BRUGGER Janosch
37:42.3
50
GRAZ Davide
38:03.5
51
EINARSSON Snorri Eythor
38:05.8
52
FAEHNDRICH Cyril
38:31.1
53
FELLNER Adam
38:32.3
54
RUUS Marcus
38:34.4
55
BOLGER Kevin
38:37.9
56
MALONEY WESTGAARD Thomas
38:43.8
57
LEPISTO Lauri
38:45.1
58
HEDIGER Jovian
39:04.7
59
HAEGGSTROEM Johan
39:22.5
60
KATZ Andreas
39:23.4
61
CRV Vili
39:26.2
62
KNOP Petr
39:26.7
63
KAESER Erwan
39:56.2
64
VIGANTS Raimo
40:08.9
65
CLUGNET James
40:11.3
66
BURY Kamil
40:44.3
67
HARATYK Mateusz
42:12.3
68
SUHONEN Verneri
42:26.2
69
BELLINGHAM Phillip
42:29.6
70
STAREGA Maciej
43:48.5
71
ANTOLEC Kacper
44:25.4
72
CHANLOUNG Mark
44:32.0
73
DE CAMPO Seve
44:42.8
74
POLLOCK Mark
47:03.7

LAMPIC Janez
DNF

CHANAVAT Lucas
DNS

KILP Marko
DNS





 Author| Post time: 3-1-2021 22:08
| Show all posts
Tour de Ski 2

Toblach (ITA) - 5 January 2021 - 6 January 2021




Events

  • Men's Distance (6/15)
  • Men's Distance (7/15)
  • Men's Multi-Stage (2/3)
  • Women's Distance (6/15)
  • Women's Distance (7/15)
  • Women's Multi-Stage (2/3)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, January 5th
13:00 Women's 10km Freestyle
13:00 Women's Multi-Stage 10km Freestyle (Event 4/8)
14:45 Men's 15km Freestyle
14:45 Men's Multi-Stage 15km Freestyle (Event 4/8)

Wednesday, January 6th
13:30 Women's 10km Pursuit Classical
13:30 Women's Multi-Stage 10km Pursuit Classical (Event 5/8)
14:40 Men's 15km Pursuit Classical
14:40 Men's Multi-Stage 15km Pursuit Classical (Event 5/8)

 Author| Post time: 5-1-2021 16:56
| Show all posts
Tour de Ski 2

Toblach (ITA) - 5 January 2021 - 6 January 2021


Women's 10km Freestyle (6/15)
Final Results

DIGGINS Jessie
25:14.5

BRENNAN Rosie
25:29.3

ANDERSSON Ebba
25:36.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
STUPAK Yulia
25:40.2
5
PARMAKOSKI Krista
25:45.8
6
SORINA Tatiana
25:50.1
7
CLAUDEL Delphine
26:02.8
8
STADLOBER Teresa
26:06.3
9
KARLSSON Frida
26:06.9
10
ZHAMBALOVA Alisa
26:11.4
11
RAZYMOVA Katerina
26:12.7
12
COMARELLA Anna
26:18.2
13
HENNIG Katharina
26:21.0
14
SCARDONI Lucia
26:22.9
15
DAHLQVIST Maja
26:25.3
16
KIRPICHENKO Yana
26:28.5
17
NECHAEVSKAYA Anna
26:29.8
18
OGDEN Katharine
26:31.4
19
LAMPIC Anamarija
26:37.7
20
SWIRBUL Hailey
26:39.3
21
NEPRYAEVA Natalia
26:40.2
22
EIDUKA Patricija
26:46.7
23
MARCISZ Izabela
26:49.1
24
FAEHNDRICH Nadine
26:50.0
25
KERN Julia
26:50.2
26
MATINTALO Johanna
26:52.7
27
MATSOKINA Hristina
26:55.8
28
RIBOM Emma
26:59.0
29
OLSSON Moa
27:02.4
30
DEBERTOLIS Ilaria
27:02.6
31
SUNDLING Jonna
27:06.4
32
FRANCHI Francesca
27:11.7
33
DI CENTA Martina
27:18.2
34
JOENSUU Jasmi
27:19.3
35
BROCARD Elisa
27:19.5
36
FINK Pia
27:23.2
37
JANATOVA Katerina
27:25.3
37
VAN DER GRAAFF Laurien
27:25.3
39
PATTERSON Caitlin
27:26.6
40
SVAHN Linn
27:31.1
41
HYNCICOVA Petra
27:34.0
42
DOLCI Flora
27:35.8
43
NOVAKOVA Petra
27:38.0
44
BENTZ Coralie
27:39.0
45
FRAEBEL Antonia
27:42.4
46
PREUSSGER Julia
27:42.5
47
UNTERWEGER Lisa
27:46.0
48
LUNDGREN Moa
27:46.7
49
LATUILLIERE Enora
27:59.3
50
LYLYNPERA Katri
28:35.3
51
FALEEVA Anastasiya
29:13.7
52
KALETA Weronika
29:30.8

KREHL Sofie
DNS

GIMMLER Laura
DNS

CALDWELL HAMILTON Sophie
DNS

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2021 03:54 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list