|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Women's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021

[Copy link]
Post time: 9-11-2020 13:17
| Show all posts |Read mode
Women's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021

Continental Championship - 10 November 2020 - 23 March 2021




Qualified Teams

  • Minchanka Minsk
  • Asterix Avo Beveren
  • Mladost Zagreb
  • PVK Olymp Praha
  • VK Šelmy Brno
  • LPV Huittinen
  • Pölkky Kuusamo
  • Beziers Angels
  • Volero Le Cannet
  • Dresdner SC
  • SC Potsdam
  • Fatum Nyíregyháza
  • Swietelsky Békéscsaba
  • Vasas Óbuda Budapest
  • Hapoel Kfar Saba
  • Saugella Monza
  • KV Drita Gjilan
  • DPD Legionovia Legionowo
  • C.S.M. Targoviste
  • Stiinta Bacau
  • Proton Saratov
  • OK Sip Šempeter
  • Žok UB
  • Tent Obrenovac
  • Calcit Volley Kamnik
  • Nova KBM Branik Maribor
  • TS Volley Düdingen
  • Viteos Neuchatel UC
  • Galatasaray HDI Istanbul
  • Khimik Yuzhny
  • SC Prometey Kamyanske


Competition Format

Round of 32
November 10th - November 26th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16
I
Round of 16
December 8th, 2020 - January 26th, 2021
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Quarterfinals
December 9th, 2020 - January 27th, 2021
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
February 23rd - March 2nd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Finals
March 16th - March 23rd, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021 Champion
 Author| Post time: 9-11-2020 14:03
| Show all posts
Round of 32
November 10th - November 26th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16

  • Minchanka Minsk
  • Asterix Avo Beveren
  • Mladost Zagreb
  • PVK Olymp Praha
  • VK Šelmy Brno
  • LPV Huittinen
  • Pölkky Kuusamo
  • Beziers Angels
  • Volero Le Cannet
  • Dresdner SC
  • SC Potsdam
  • Fatum Nyíregyháza
  • Swietelsky Békéscsaba
  • Vasas Óbuda Budapest
  • Hapoel Kfar Saba
  • Saugella Monza
  • KV Drita Gjilan
  • DPD Legionovia Legionowo
  • C.S.M. Targoviste
  • Stiinta Bacau
  • Proton Saratov
  • OK Sip Šempeter
  • Žok UB
  • Tent Obrenovac
  • Calcit Volley Kamnik
  • Nova KBM Branik Maribor
  • TS Volley Düdingen
  • Viteos Neuchatel UC
  • Galatasaray HDI Istanbul
  • Khimik Yuzhny
  • SC Prometey Kamyanske


First Leg

LPV Huittinen 0 - 3 Swietelsky Békéscsaba
Walkover
I
Saugella Monza 3 - 0 Viteos Neuchatel UC
Walkover
I
I

Žok UB 3 - 0 Stiinta Bacau
25-16, 25-18, 25-18
November 10th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Sports Hall, Ub

I
KV Drita Gjilan 0 - 3 VK Šelmy Brno
14-25, 19-25, 18-25
November 11th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Palestra Sporteve B. Selishta-Petriti, Gjilan

I
I
I
I

OK Sip Šempeter 3 - 0 Pölkky Kuusamo
Walkover
I
Tent Obrenovac 3 - 0 Asterix Avo Beveren
25-23, 29-27, 25-23
November 12th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac

I
I

Vasas Óbuda Budapest 3 - 0 TS Volley Düdingen
Walkover
I
Minchanka Minsk vs Fatum Nyíregyháza
Cancelled
I
I
I
I
I
I
I
I

Mladost Zagreb 3 - 0 PVK Olymp Praha
25-21, 25-14, 25-15
November 11th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

I
SC Prometey Kamyanske 1 - 3 C.S.M. Targoviste
25-21, 24-26, 19-25, 16-25
November 11th 2020, h. 19:00 (GMT +2), Palace of Sports Yunost, Zaporizhzhia

I
I

DPD Legionovia Legionowo 0 - 3 Beziers Angels
27-29, 17-25, 14-25
November 18th 2020, h. 20:00 (GMT +1), DPD Arena, Legionowo

I
Proton Saratov 0 - 3 Volero Le Cannet
Walkover
I
I
I
I

Calcit Volley Kamnik vs Nova KBM Branik Maribor
Cancelled
I
bye vs Dresdner SC
I
I

Hapoel Kfar Saba vs SC Potsdam
Cancelled
I
Khimik Yuzhny 0 - 3 Galatasaray HDI Istanbul
17-25, 18-25, 19-25
November 12th 2020, h. 18:00 (GMT +2), FSK Olymp, Yuzhny


Second Leg

(6) Swietelsky Békéscsaba 3 - 0 LPV Huittinen (0)
Walkover
I
(0) Viteos Neuchatel UC 0 - 3 Saugella Monza (6)
Walkover
I
I

(0) Stiinta Bacau 0 - 3 Žok UB (6)
20-25, 6-25, 14-25
November 11th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Sports Hall, Ub

I
(6) VK Šelmy Brno 3 - 0 KV Drita Gjilan (0)
25-17, 25-13, 25-20
November 12th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Palestra Sporteve B. Selishta-Petriti, Gjilan

I
I
I
I

(0) Pölkky Kuusamo 0 - 3 OK Sip Šempeter (6)
Walkover
I
(0) Asterix Avo Beveren 1 - 3 Tent Obrenovac (6)
20-25, 25-23, 18-25, 17-25
November 13th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac

I
I

(0) TS Volley Düdingen 0 - 3 Vasas Óbuda Budapest (6)
Walkover
I
(0) Fatum Nyíregyháza 0 - 3 Minchanka Minsk (3)
Walkover
I
I
I
I
I
I
I
I

(1) PVK Olymp Praha 1 - 3 Mladost Zagreb (6)
16-25, 25-23, 17-25, 27-29
November 12th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

I
(6) C.S.M. Targoviste 3 - 0 SC Prometey Kamyanske (0)
25-23, 25-23, 25-20
November 25th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Sports Hall, Targoviste

I
I

(6) Beziers Angels 3 - 0 DPD Legionovia Legionowo (0)
25-18, 25-23, 25-23
November 25th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Halle du Four a Chaux, Beziers

I
(3) Volero Le Cannet vs Proton Saratov (0)
Cancelled
I
I
I
I

(3) Nova KBM Branik Maribor vs Calcit Volley Kamnik (0)
Walkover
I
Dresdner SC bye
I
I

(3) SC Potsdam 3 - 0 Hapoel Kfar Saba (0)
25-14, 25-12, 25-14
November 25th 2020, h. 19:00 (GMT +1), MBS Arena, Potsdam

I
(6) Galatasaray HDI Istanbul 3 - 1 Khimik Yuzhny (0)
25-21, 22-25, 25-20, 27-25
November 26th 2020, h. 19:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul

 Author| Post time: 7-12-2020 15:00
| Show all posts
Round of 16
December 8th, 2020 - January TBD, 2021
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals

  • Minchanka Minsk
  • Mladost Zagreb
  • VK Šelmy Brno
  • Beziers Angels
  • Volero Le Cannet
  • Dresdner SC
  • SC Potsdam
  • Swietelsky Békéscsaba
  • Vasas Óbuda Budapest
  • Saugella Monza
  • C.S.M. Targoviste
  • OK Sip Šempeter
  • Žok UB
  • Tent Obrenovac
  • Nova KBM Branik Maribor
  • Galatasaray HDI Istanbul


Round of 16

Swietelsky Békéscsaba 0 - 3 Saugella Monza
16-25, 27-29, 22-25
January 26th 2021, h. 16:30 (GMT +1), Arena di Monza, Monza

I
Žok UB 3 - 2 VK Šelmy Brno
17-25, 25-19, 25-21, 18-25, 17-15
January 26th 2021, h. 19:30 (GMT +1), Arena di Monza, Monza

I
I

OK Sip Šempeter 0 - 3 Tent Obrenovac
21-25, 11-25, 17-25
December 8th 2020, h. 17:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac

I
Vasas Óbuda Budapest 3 - 2 Minchanka Minsk
21-25, 19-25, 25-20, 25-22, 16-14
December 8th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac

I
I
I
I

Mladost Zagreb 0 - 3 C.S.M. Targoviste
19-25, 23-25, 18-25
December 8th 2020, h. 19:30 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

I
Beziers Angels 3 - 0 Volero Le Cannet
Walkover
I
I

Nova KBM Branik Maribor 0 - 3 Dresdner SC
Walkover
I
SC Potsdam 0 - 3 Galatasaray HDI Istanbul
Walkover

Post time: 10-12-2020 11:04
| Show all posts
Quarterfinals
December 9th, 2020 - January TBD, 2021
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals

  • Beziers Angels
  • Vasas Óbuda Budapest
  • C.S.M. Targoviste
  • Tent Obrenovac
  • Dresdner SC
  • Saugella Monza
  • Žok UB
  • Galatasaray HDI Istanbul


Quarterfinals

Saugella Monza   3 - 1 Žok UB
18-25, 25-19, 25-14, 25-18
January 27th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Arena di Monza, Monza

I
Tent Obrenovac 3 - 0 Vasas Óbuda Budapest
25-20, 26-24, 25-19
December 9th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac

I
I

C.S.M. Targoviste 0 - 3 Beziers Angels
19-25, 18-25, 25-27
December 9th 2020, h. 19:30 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

I
Dresdner SC 1 - 3 Galatasaray HDI Istanbul
22-25, 25-16, 23-25, 23-25
January 27th 2021, h. 19:00 (GMT +3), Venue, Istanbul

 Author| Post time: 22-2-2021 14:35
| Show all posts
Semifinals
February 23rd - March 2nd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final

  • Beziers Angels
  • Saugella Monza
  • Tent Obrenovac
  • Galatasaray HDI Istanbul


First Leg

Saugella Monza   3 - 0 Tent Obrenovac
25-15, 25-22, 25-12
February 24th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Arena di Monza, Monza
I
Beziers Angels 3 - 2 Galatasaray HDI Istanbul
25-20, 13-25, 18-25, 25-22, 15-13
February 23rd 2021, h. 18:00 (GMT +1), Halle du Four a Chaux, Beziers


Second Leg

(0) Tent Obrenovac   0 - 3 Saugella Monza (6)
24-26, 20-25, 23-25
March 2nd 2021, h. 19:00 (GMT +1), Sportsko Kulturni Centar-SKC, Obrenovac
I
(5) Galatasaray HDI Istanbul 3 - 0 Beziers Angels (3)
25-23, 25-9, 25-21
March 3rd 2021, h. 20:00 (GMT +3), Burhan Felek Volybol Salonu, Istanbul


 Author| Post time: 15-3-2021 12:41
| Show all posts
Final
March 16th - March 23rd, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021 Champion

  • Saugella Monza
  • Galatasaray HDI Istanbul

First Leg

Saugella Monza   3 - 0 Galatasaray HDI Istanbul
25-23, 25-15, 25-16
March 16th 2021, h. 18:00 (GMT +1), Arena di Monza, Monza

Second Leg

(0)   Galatasaray HDI Istanbul 0 - 3 Saugella Monza (6)  
17-25, 19-25, 19-25
March 23rd 2021, h. 20:00 (GMT +3), Burhan Felek Volybol Salonu, Istanbul

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

14-8-2022 01:31 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list