|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Men's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021

[Copy link]
Post time: 5-11-2020 12:35
| Show all posts |Read mode
Men's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021

Continental Championship - 12 November 2020 - 23 March 2021




Qualified Teams

  • Erzeni Shijakut
  • SK Zadruga Aich/Dob
  • Shakhtior Soligorsk
  • Stroitel Minsk
  • VC Greenyard Maaseik
  • Hebar Pazardzhik
  • Montana Volley
  • Neftochimik Burgas
  • Mladost Zagreb
  • OK Ribola Kaštela
  • Jihostroj České Budějovice
  • VK Dukla Liberec
  • Volejbal Brno
  • IBB Polonia London
  • Ford Levoranta Sastamala
  • Chaumont VB 52
  • Montpellier Castelnau UC
  • Fino Kaposvar VC
  • Amysoft Lycurgus Groningen
  • Draisma Dynamo Apeldoorn
  • C.S.M. Arcada Galati
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg
  • Mladi Radnik Pozarevac
  • OK Nis
  • OK Vojvodina Seme Novi Sad
  • CV Guaguas Las Palmas
  • Chênois Geneve VB
  • Lindaren Volley Amriswil
  • Volley Schönenwerd
  • Galatasaray HDI Istanbul
  • SK Ankara


Competition Format

Round of 32
November 12th - November 24th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16
I

Round of 16
December 15th - December 16th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals
I

Quartelfinals
December 16th - December 17th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
February 23rd - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Finals
March 17th - March 25th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021 Champion
 Author| Post time: 5-11-2020 13:07
| Show all posts
Round of 32
November 12th - November 24th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16

  • Erzeni Shijakut
  • SK Zadruga Aich/Dob
  • Shakhtior Soligorsk
  • Stroitel Minsk
  • VC Greenyard Maaseik
  • Hebar Pazardzhik
  • Montana Volley
  • Neftochimik Burgas
  • Mladost Zagreb
  • OK Ribola Kaštela
  • Jihostroj České Budějovice
  • VK Dukla Liberec
  • Volejbal Brno
  • IBB Polonia London
  • Ford Levoranta Sastamala
  • Chaumont VB 52
  • Montpellier Castelnau UC
  • Fino Kaposvar VC
  • Amysoft Lycurgus Groningen
  • Draisma Dynamo Apeldoorn
  • C.S.M. Arcada Galati
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg
  • Mladi Radnik Pozarevac
  • OK Nis
  • OK Vojvodina Seme Novi Sad
  • CV Guaguas Las Palmas
  • Chênois Geneve VB
  • Lindaren Volley Amriswil
  • Volley Schönenwerd
  • Galatasaray HDI Istanbul
  • SK Ankara


First Leg

C.S.M. Arcada Galati 3 - 0 Montana Volley
25-18, 25-20, 25-23
November 19th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Sports Hall, Galati

I
Ford Levoranta Sastamala 0 - 3 Amysoft Lycurgus Groningen
Walkover
I
I

OK Vojvodina Seme Novi Sad 3 - 0 Chênois Geneve VB
Walkover
I
Dinamo Moscow 3 - 0 Jihostroj České Budějovice
Walkover
I
I
I
I

IBB Polonia London 3 - 0 Volejbal Brno
Walkover
I
Shakhtior Soligorsk 0 - 3 OK Nis
Walkover
I
I

Neftochimik Burgas 0 - 3 Mladi Radnik Pozarevac
Walkover
I
Mladost Zagreb 1 - 3 Montpellier Castelnau UC
19-25, 25-22, 25-17, 15-25
November 12th 2020, h. 17:00 (GMT +1), Dom Odbojke Bojan Stranic, Zagreb

I
I
I
I
I
I
I
I

Lindaren Volley Amriswil 0 - 3 Zenit Saint Petersburg
Walkover
I
Erzeni Shijakut 0 - 3 Hebar Pazardzhik
18-25, 21-25, 17-25
November 17th 2020, h. 18:30 (GMT +2), Vassil Levski, Pazardjik

I
I

SK Zadruga Aich/Dob 3 - 2 VK Dukla Liberec
25-21, 25-19, 24-26, 19-25, 15-13
November 17th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Jufa Arena, Bleiburg

I
Stroitel Minsk 3 - 0 Volley Schönenwerd
Walkover
I
I
I
I

VC Greenyard Maaseik 3 - 0 Chaumont VB 52
Walkover
I
Draisma Dynamo Apeldoorn 0 - 3 SK Ankara
Walkover
I
I

Fino Kaposvar VC vs CV Guaguas Las Palmas
Cancelled
I
OK Ribola Kaštela 0 - 3 Galatasaray HDI Istanbul
Walkover


Second Leg

(2) Montana Volley 3 - 2 C.S.M. Arcada Galati (4)
25-18, 16-25, 25-20, 21-25, 15-9
November 24th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Mladost, Montana

I
(6) Amysoft Lycurgus Groningen 3 - 0 Ford Levoranta Sastamala (0)
Walkover
I
I

(0) Chênois Geneve VB 0 - 3 OK Vojvodina Seme Novi Sad (6)
Walkover
I
(0) Jihostroj České Budějovice 0 - 3 Dinamo Moscow (6)
Walkover
I
I
I
I

(0) Volejbal Brno 0 - 3 IBB Polonia London (6)
Walkover
I
(6) OK Nis 3 - 0 Shakhtior Soligorsk (0)
Walkover
I
I

(3) Mladi Radnik Pozarevac vs Neftochimik Burgas (0)
Cancelled
I
(6) Montpellier Castelnau UC 3 - 0 Mladost Zagreb (0)
Walkover
I
I
I
I
I
I
I
I

(6) Zenit Saint Petersburg 3 - 0 Lindaren Volley Amriswil (0)
Walkover
I
(6) Hebar Pazardzhik 3 - 0 Erzeni Shijakut (0)
25-11, 25-20, 25-9
November 18th 2020, h. 18:30 (GMT +2), Vassil Levski, Pazardjik

I
I

(4) VK Dukla Liberec 3 - 0 SK Zadruga Aich/Dob (2)
25-21, 25-19, 25-18
November 18th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Jufa Arena, Bleiburg

I
(0) Volley Schönenwerd 0 - 3 Stroitel Minsk (6)
Walkover
I
I
I
I

(0) Chaumont VB 52 vs VC Greenyard Maaseik (3)
Cancelled
I
(6) SK Ankara 3 - 0 Draisma Dynamo Apeldoorn (0)
Walkover
I
I

(3) CV Guaguas Las Palmas vs Fino Kaposvar VC (0)
Walkover
I
(6) Galatasaray HDI Istanbul 3 - 0 OK Ribola Kaštela (0)
Walkover

 Author| Post time: 15-12-2020 18:50
| Show all posts
Round of 16
December 15th - December 16th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals

  • Stroitel Minsk
  • VC Greenyard Maaseik
  • Hebar Pazardzhik
  • VK Dukla Liberec
  • IBB Polonia London
  • Montpellier Castelnau UC
  • Amysoft Lycurgus Groningen
  • C.S.M. Arcada Galati
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg
  • Mladi Radnik Pozarevac
  • OK Nis
  • OK Vojvodina Seme Novi Sad
  • CV Guaguas Las Palmas
  • Galatasaray HDI Istanbul
  • SK Ankara


Round of 16

C.S.M. Arcada Galati 3 - 2 Amysoft Lycurgus Groningen
25-19, 26-24, 20-25, 21-25, 15-10
December 16th 2020, h. 16:00 (GMT +3), Dynamo Volleyball Arena, Moscow

I
OK Vojvodina Seme Novi Sad 0 - 3 Dinamo Moscow
22-25, 17-25, 25-27
December 16th 2020, h. 19:00 (GMT +3), Dynamo Volleyball Arena, Moscow

I
I

IBB Polonia London 1 - 3 OK Nis
25-22, 23-25, 20-25, 21-25
December 15th 2020, h. 16:00 (GMT +1), Palais des Sports Jacques Chaban Delmas, Castelnau le Lez

I
   Mladi Radnik Pozarevac 0 - 3 Montpellier Castelnau UC
14-25, 12-25, 20-25
December 15th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Palais des Sports Jacques Chaban Delmas, Castelnau le Lez

I
I
I
I

Zenit Saint Petersburg 3 - 1 Hebar Pazardzhik
24-26, 26-24, 25-14, 25-11
December 15th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Vassil Levski, Pazardjik

I
VK Dukla Liberec 3 - 0 Stroitel Minsk
25-23, 30-28, 25-21
December 15th 2020, h. 21:00 (GMT +2), Vassil Levski, Pazardjik

I
I

VC Greenyard Maaseik 3 - 0 SK Ankara
25-18, 25-21, 25-21
December 15th 2020, h. 17:00 (GMT), Centro Insular de Depoerts, Las Palmas

I
CV Guaguas Las Palmas 3 - 1 Galatasaray HDI Istanbul
25-23, 27-25, 21-25, 25-18
December 15th 2020, h. 20:00 (GMT), Centro Insular de Depoerts, Las Palmas

 Author| Post time: 16-12-2020 12:50
| Show all posts
Quarterfinals
December 16th - December 17th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
  • VC Greenyard Maaseik
  • VK Dukla Liberec
  • Montpellier Castelnau UC
  • C.S.M. Arcada Galati
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg
  • OK Nis
  • CV Guaguas Las Palmas


Quartelfinals

C.S.M. Arcada Galati 0 - 3 Dinamo Moscow
15-25, 18-25, 16-25
December 17th 2021, h. 19:00
(GMT +3), Dynamo Volleyball Arena, Moscow
I
OK Nis 0 - 3 Montpellier Castelnau UC
22-25, 19-25, 14-25
December 17th 2020, h. 19:00 (GMT +1),
Palais des Sports Jacques Chaban Delmas, Castelnau le Lez
I
I

Zenit Saint Petersburg 3 - 0 VK Dukla Liberec
26-24, 25-14, 25-22
December 15th 2020, h. 16:00 (GMT +2),
Vassil Levski, Pazardjik
I
VC Greenyard Maaseik 3 - 2 CV Guaguas Las Palmas
23-25, 25-20, 25-23, 19-25, 15-10
December 17th 2021, h. 19:00
(GMT +1), Palais des Sports Jacques Chaban Delmas, Castelnau le Lez

 Author| Post time: 22-2-2021 14:22
| Show all posts
Semifinals
February 23rd - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final

  • VC Greenyard Maaseik
  • Montpellier Castelnau UC
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg


First Leg

Dinamo Moscow 3 - 1 Montpellier Castelnau UC
25-21, 25-16, 13-25, 25-21
February 24th 2021, h. 19:00
(GMT +3), Dynamo Volleyball Arena, Moscow
I
Zenit Saint Petersburg 3 - 1 VC Greenyard Maaseik
25-20, 23-25, 26-24, 26-24
February 24th 2021, h. 19:30 (GMT +3), Sibur Arena, St. Petersburg

Second Leg

(1) Montpellier Castelnau UC 0 - 3 Dinamo Moscow (6)
23-25, 22-25, 10-25
March 4th 2021, h. 19:00
(GMT +1), Palais des Sports Jacques Chaban Delmas, Castelnau Le Lez
I
(4) VC Greenyard Maaseik 3 - 0 Zenit Saint Petersburg (3)
25-23, 25-17, 25-19
March 3rd 2021, h. 20:30 (GMT +1), Steengoed Arena, Maaseik

 Author| Post time: 16-3-2021 09:45
| Show all posts
Finals
March 17th - March 25th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Cup 2020 - 2021 Champion
  • Dinamo Moscow
  • Zenit Saint Petersburg


First Leg

Dinamo Moscow 3 - 2 Zenit Saint Petersburg
26-28, 25-18, 20-25, 26-24, 15-9
March 17th 2021, h. 19:00
(GMT +3), Dynamo Volleyball Arena, Moscow

Second Leg

(3) Zenit Saint Petersburg 1 - 3 Dinamo Moscow (6)
21-25, 25-23, 26-28, 24-26
March 25th 2321, h.
19:30 (GMT +3), Sibur Arena, St. Petersburg

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

25-9-2022 19:33 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list