|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Women's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021

[Copy link]
Post time: 4-11-2020 15:13
| Show all posts |Read mode
Women's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021

Continental Championship - 10 November 2020 - 24 March 2021




Qualified Teams

  • ASKÖ Steelvolleys Linz-Steg
  • UVC Holding Graz
  • OK Kaštela
  • TJ Ostrava
  • VK Prostejov
  • Hämeenlinna
  • Vandoeuvre Nancy VB
  • 1. MCM-Diamant Kaposvar
  • Rigas Volejbola Skola
  • TK Kaunas VDU
  • OK Vardar Ženi 2019 Skopje
  • Sliedrecht Sport
  • AJM FC do Porto
  • Kairos Ponta Delgada
  • C.S.M. Lugoj
  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • Dinamo Bucuresti
  • Jedintsvo Stara Pazova
  • VK Pirane Brusno
  • VP UKF Nitra
  • CV Gran Canaria
  • Sanaya Libby's La Laguna
  • Sm' Aesch Pfeffingen
  • VBC Cheseaux
  • VC Kanti Schaffhausen
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul
  • Thy Istanbul


Competition Format

Round of 32
November 10th - November 26th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16
I
Round of 16
December 9th - December 16th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Quarterfinals
December 10th - December 17th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
February 24th - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Finals
March 17th - March 24th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021 Champion
 Author| Post time: 4-11-2020 15:51
| Show all posts
Round of 32
November 10th - November 26th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16

  • ASKÖ Steelvolleys Linz-Steg
  • UVC Holding Graz
  • OK Kaštela
  • TJ Ostrava
  • VK Prostejov
  • Hämeenlinna
  • Vandoeuvre Nancy VB
  • 1. MCM-Diamant Kaposvar
  • Rigas Volejbola Skola
  • TK Kaunas VDU
  • OK Vardar Ženi 2019 Skopje
  • Sliedrecht Sport
  • AJM FC do Porto
  • Kairos Ponta Delgada
  • C.S.M. Lugoj
  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • Dinamo Bucuresti
  • Jedintsvo Stara Pazova
  • VK Pirane Brusno
  • VP UKF Nitra
  • CV Gran Canaria
  • Sanaya Libby's La Laguna
  • Sm' Aesch Pfeffingen
  • VBC Cheseaux
  • VC Kanti Schaffhausen
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul
  • Thy Istanbul


First Leg

VK Pirane Brusno 3 - 2 Sanaya Libby's La Laguna
16-25, 21-25, 25-20, 25-21, 15-9
November 23rd 2020, h. 18:00 (GMT +1), Sport Hall, Slovenská Ľupča

I
C.S.M. Volei Alba Blaj 3 - 0 VBC Cheseaux
Walkover
I
I

Dinamo Bucuresti 0 - 3 AJM FC do Porto
Walkover
I
bye VK Prostejov
I
I
I
I

Sm' Aesch Pfeffingen 0 - 3 VP UKF Nitra
Walkover
I
OK Vardar Ženi 2019 Skopje 3 - 0 Hämeenlinna
Walkover
I
I

Rigas Volejbola Skola 1 - 3 TJ Ostrava
14-25, 16-25, 30-28, 20-25
November 25th 2020, h. 19:00 (GMT +2), Sports Hall Daugava, Riga

I
bye 1. MCM-Diamant Kaposvar
I
I
I
I
I
I
I
I

Thy Istanbul 3 - 0 OK Kaštela
25-16, 25-7, 25-12
November 10th 2020, h. 17:00 (GMT +3), TVF 50. Yıl Deniz Esinduy Volleyball Hall, Istanbul

I
bye C.S.M. Lugoj
I
I

Sliedrecht Sport 0 - 3 CV Gran Canaria
23-25, 18-25, 21-25
November 10th 2020, h. 18:00 (GMT), Centro Insular de Deportes, Las Palmas de Gran Canaria

I
bye Vandoeuvre Nancy VB
I
I
I
I

Kairos Ponta Delgada 3 - 0 Jedintsvo Stara Pazova
Walkover
I
UVC Holding Graz 2 - 3 ASKÖ Steelvolleys Linz-Steg
25-21, 22-25, 17-25, 25-21, 12-15
November 11th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Raiffeisen Sportpark, Graz

I
I

VC Kanti Schaffhausen 0 - 3 TK Kaunas VDU
Walkover
I
bye Sistem9 Yesilyurt Istanbul


Second Leg

(3+) Sanaya Libby's La Laguna 3 - 2 VK Pirane Brusno (3)
25-17, 22-25, 23-25, 25-14, 15-5, Golden Set: 15-12
November 24th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Sport Hall, Slovenská Ľupča

I
(0) VBC Cheseaux 0 - 3 C.S.M. Volei Alba Blaj (6)
Walkover
I
I

(6) AJM FC do Porto 3 - 0 Dinamo Bucuresti (0)
Walkover
I
VK Prostejov bye
I
I
I
I

(6) VP UKF Nitra 3 - 0 Sm' Aesch Pfeffingen (0)
Walkover
I
(0) Hämeenlinna 0 - 3 OK Vardar Ženi 2019 Skopje (6)
Walkover
I
I

(6) TJ Ostrava 3 - 0 Rigas Volejbola Skola (0)
25-17, 25-17, 25-16
November 26th 2020, h. 19:00 (GMT +2), Sports Hall Daugava, Riga

I
1. MCM-Diamant Kaposvar bye
I
I
I
I
I
I
I
I

(0) OK Kaštela 0 - 3 Thy Istanbul (6)
17-25, 15-25, 14-25
November 11th 2020, h. 17:00 (GMT +3), TVF 50. Yıl Deniz Esinduy Volleyball Hall, Istanbul

I
C.S.M. Lugoj bye
I
I

(5) CV Gran Canaria 3 - 2 Sliedrecht Sport (1)
23-25, 20-25, 25-20, 25-22, 15-11
November 11th 2020, h. 18:00 (GMT), Centro Insular de Deportes, Las Palmas de Gran Canaria

I
Vandoeuvre Nancy VB bye
I
I
I
I

(0) Jedintsvo Stara Pazova 0 - 3 Kairos Ponta Delgada (6)
Walkover
I
(2) ASKÖ Steelvolleys Linz-Steg 0 - 3 UVC Holding Graz (4)
19-25, 11-25, 20-25
November 25th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Georg von Peuerbach Gymnasium, Linz

I
I

(6) TK Kaunas VDU 3 - 0 VC Kanti Schaffhausen (0)
Walkover
I
Sistem9 Yesilyurt Istanbul bye

 Author| Post time: 7-12-2020 15:42
| Show all posts
Round of 16
December 9th - December 16th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals

  • UVC Holding Graz
  • TJ Ostrava
  • VK Prostejov
  • Vandoeuvre Nancy VB
  • 1. MCM-Diamant Kaposvar
  • TK Kaunas VDU
  • OK Vardar Ženi 2019 Skopje
  • AJM FC do Porto
  • Kairos Ponta Delgada
  • C.S.M. Lugoj
  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • VP UKF Nitra
  • CV Gran Canaria
  • Sanaya Libby's La Laguna
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul
  • Thy Istanbul


Round of 16

Sanaya Libby's La Laguna 0 - 3 C.S.M. Volei Alba Blaj
19-25, 10-25, 22-25
December 9th 2020, h. 17:00 (GMT +2), Transilvania Sporting Center, Sibiu

I
AJM FC do Porto 0 - 3 VK Prostejov
Walkover
I
I

VP UKF Nitra 3 - 0 OK Vardar Ženi 2019 Skopje
25-12, 25-17, 25-17
December 9th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Kaposvár Aréna, Kaposvár

I
TJ Ostrava 0 - 3 1. MCM-Diamant Kaposvar
19-25, 18-25, 20-25
December 9th 2020, h. 17:00 (GMT +1), Kaposvár Aréna, Kaposvár


I
I
I
I

Thy Istanbul 3 - 0 C.S.M. Lugoj
25-5, 25-19, 25-11
December 16th 2020, h. 17:00 (GMT), Centro Insular de Deportes, Las Palmas

I
CV Gran Canaria 2 - 3 Vandoeuvre Nancy VB
25-27, 19-25, 25-22, 25-20, 10-15
December 16th 2020, h. 20:00 (GMT), Centro Insular de Deportes, Las Palmas

I
I

Kairos Ponta Delgada 3 - 1 UVC Holding Graz
22-25, 25-17, 25-23, 25-20
December 16th 2020, h. 19:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul

I
TK Kaunas VDU 0 - 3 Sistem9 Yesilyurt Istanbul
12-25, 9-25, 8-25
December 16th 2020, h. 16:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul

Post time: 10-12-2020 10:53
| Show all posts
Quarterfinals
December 10th - December 17th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals

  • VK Prostejov
  • Vandoeuvre Nancy VB
  • 1. MCM-Diamant Kaposvar
  • Kairos Ponta Delgada
  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • VP UKF Nitra
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul
  • Thy Istanbul


Quarterfinals

C.S.M. Volei Alba Blaj 3 - 0 VK Prostejov
25-14, 25-14, 25-6
December 10th 2020, h. 17:00 (GMT +2), Transilvania Sporting Center, Sibiu

I
VP UKF Nitra 0 - 3 1. MCM-Diamant Kaposvar
18-25, 19-25, 18-25
December 10th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Kaposvár Aréna, Kaposvár

I
I

Thy Istanbul 3 - 0 Vandoeuvre Nancy VB
25-21, 25-21, 25-19
December 17th 2020, h. 17:00 (GMT), Centro Insular de Deportes, Las Palmas

I
Kairos Ponta Delgada 0 - 3 Sistem9 Yesilyurt Istanbul
19-25, 22-25, 11-25
December 17th 2020, h. 17:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul

 Author| Post time: 22-2-2021 14:58
| Show all posts
Semifinals
February 24th - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final

  • 1. MCM-Diamant Kaposvar
  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul
  • Thy Istanbul



First Leg

C.S.M. Volei Alba Blaj 3 - 0 1. MCM-Diamant Kaposvar
25-13, 25-18, 25-16
February 24th 2021, h. 17:00 (GMT +2), Sala Sporturilor, Tirgu Mures
I
Thy Istanbul 2 - 3 Sistem9 Yesilyurt Istanbul
31-29, 19-25, 25-23, 21-25, 10-15
March 2nd 2021, h. 17:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul


Second Leg

(1) 1. MCM-Diamant Kaposvar 1 - 3 C.S.M. Volei Alba Blaj (6)
25-23, 18-25, 25-27, 21-25
March 3rd 2021, h. 18:00 (GMT +1), Kaposvar Arena, Kaposvar
I
(6) Sistem9 Yesilyurt Istanbul 3 - 2 Thy Istanbul (4)
15-25, 26-24, 25-27, 25-19, 15-13
March 3rd 2021, h. 17:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul


 Author| Post time: 15-3-2021 12:57
| Show all posts
Finals
March 17th - March 24th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Women's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021 Champion

  • C.S.M. Volei Alba Blaj
  • Sistem9 Yesilyurt Istanbul



First Leg

C.S.M. Volei Alba Blaj 0 - 3 Sistem9 Yesilyurt Istanbul
12-25, 18-25, 16-25
March 17th 2021, h. 18:00 (GMT +2), Sala Sporturilor, Tirgu Mures

Second Leg

(6) Sistem9 Yesilyurt Istanbul 3 - 0 C.S.M. Volei Alba Blaj (0)
25-17, 25-17, 25-12
March 24th 2021, h. 15:00 (GMT +3), Burhan Felek Voleybol Salonu, Istanbul

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

25-9-2022 18:31 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list