|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Slalom Canoeing at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
Post time: 28-8-2016 09:14
| Show all posts |Read mode
Slalom Canoeing at the Summer Olympic Games 2016

Rio de Janeiro (BRA) - 7 August 2016 - 11 August 2016




Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Sunday, August 7th
13:30 Men's C1 Heats, Run 1
14:19 Men's K1 Heats, Run 1
15:11 Men's C1 Heats, Run 2
16:00 Men's K1 Heats, Run 2


Monday, August 8th
12:30 Men's C2 Heats, Run 1
13:10 Women's K1 Heats, Run 1
14:20 Men's C2 Heats, Run 2
15:00 Women's K1 Heats, Run 2


Tuesday, August 9th
13:30 Men's C1 Semifinal
15:16 Men's C1 Final


Wednesday, August 10th
13:30 Men's K1 Semifinal
15:15 Men's K1 Final


Thursday, August 11th
12:30 Men's C2 Semifinal
13:15 Women's K1 Semifinal
14:15 Men's C2 Final
15:00 Women's K1 Final
 Author| Post time: 28-8-2016 09:18
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Great Britain
1
1
0
2
1
Slovakia
1
1
0
2
3
France
1
0
1
2
4
Spain
1
0
0
1
5
New Zealand
0
1
0
1
5
Slovenia
0
1
0
1
7
Australia
0
0
1
1
7
Czech Republic
0
0
1
1
7
Japan
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Great Britain
1
1
0
2
1
Slovakia
1
1
0
2
3
France
1
0
1
2
4
Spain
1
0
0
1
5
New Zealand
0
1
0
1
5
Slovenia
0
1
0
1
7
Australia
0
0
1
1
7
Czech Republic
0
0
1
1
7
Japan
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12

 Author| Post time: 28-8-2016 09:24
| Show all posts
Men's C1
Heats Results
The Top 14 Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TASIADIS Sideris
92.23
2
GARGAUD CHANUT Denis
93.48
3
FLORENCE David
94.11
4
SAVSEK Benjamin
94.36
5
HANEDA Takuya
94.58
6
BENUS Matej
95.05
7
HEDWIG Grzegorz
96.67
8
ELOSEGI Ander
97.33
9
BORROWS Ian
97.40
10
LIPATOV Aleksandr
98.72
11
CARVALHO Jose
99.18
12
EICHFELD Casey
100.02
13
SHU Jianming
100.68
14
GEBAS Vitezslav
102.78
15
SMEDLEY Cameron
104.83
16
BORGES Felipe
105.14
17
ROSSI Sebastian
108.81
18
BOURHIS Jean Pierre Renan
109.27
19
MERJAN Richard
120.20

 Author| Post time: 28-8-2016 09:26
| Show all posts
Men's K1
Heats Results
The Top 15 Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE GENNARO Giovanni
86.85
2
CLARKE Joseph
86.95
3
AIGNER Hannes
87.31
4
GRIGAR Jakub
87.85
5
DA SILVA Pedro
88.48
6
EIGEL Pavel
88.57
7
PRSKAVEC Jiri
88.71
8
DAWSON Mike
88.91
9
COMBOT Sebastien
88.94
10
SMOLEN Michal
90.13
11
MEGLIC Jure
90.70
12
KAUZER Peter
91.11
13
OHRSTROM Isak
91.43
14
YAZAWA Kazuki
92.23
15
LEITNER Mario
93.29
16
TAYLER Michael
93.47
17
DELFOUR Lucien
94.30
18
OKREGLAK Maciej
94.44
19
TAN Ya
100.62
20
AKINYEMI Johnathan
104.59
21
NICHOLAS Bryden
105.18

 Author| Post time: 28-8-2016 09:29
| Show all posts
Men's C2
Heats Results
The Top 11 Teams will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter
100.89
2
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu
102.43
3
FLORENCE David
HOUNSLOW Richard
103.27
4
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
103.43
5
ANTON Franz
BENZIEN Jan
103.43
6
BOZIC Luka
TALJAT Saso
105.21
7
CORREA Charles
OLIVEIRA Anderson
106.14
8
KUZNETSOV Mikhail
LARIONOV Dmitry
107.39
9
WERRO Lukas
WERRO Simon
110.56
10
MCEWAN Devin
EICHFELD Casey
112.33
11
SZCZEPANSKI Piotr
POCHWALA Marcin
115.36
12
SASAKI Tsubasa
SASAKI Shota
119.04

 Author| Post time: 28-8-2016 09:32
| Show all posts
Women's K1
Heats Results
The Top 15 Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HORN Stefanie
99.07
2
FOX Jessica
99.51
3
PENNIE Fiona
100.52
4
JONES Luuka
100.59
5
KUDEJOVA Katerina
102.06
6
DUKATOVA Jana
102.25
7
KRAGELJ Ursa
102.79
8
KHARITONOVA Marta
104.72
9
NEE Ashley
105.60
10
PACIERPNIK Natalia
106.38
11
CHOURRAUT Maialen
106.47
12
KUHNLE Corinna
107.02
13
LI Lu
107.29
14
PFEIFER Melanie
107.30
15
US Viktoriia
109.77
16
LAFONT Marie-Zelia
110.52
17
SATILA Ana
110.80
18
NICHOLAS Ella
119.69
19
SMIRNOVA Yekaterina
119.80
20
YAZAWA Aki
120.17
21
JAMILI Hind
149.87

 Author| Post time: 28-8-2016 09:43
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TASIADIS Sideris
95.63
2
ELOSEGI Ander
97.93
3
GARGAUD CHANUT Denis
98.06
4
SAVSEK Benjamin
98.70
5
GEBAS Vitezslav
98.77
6
HANEDA Takuya
98.84
7
FLORENCE David
99.36
8
BENUS Matej
100.68
9
CARVALHO Jose
101.04
10
EICHFELD Casey
101.23
11
BORROWS Ian
101.32
12
HEDWIG Grzegorz
102.70
13
LIPATOV Aleksandr
104.69
14
SHU Jianming
108.73

 Author| Post time: 28-8-2016 10:01
| Show all posts
Men's C1
Final Results

GARGAUD CHANUT Denis
94.17

BENUS Matej
95.02

HANEDA Takuya
97.44

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GEBAS Vitezslav
97.57
5
TASIADIS Sideris
97.90
6
SAVSEK Benjamin
99.36
7
EICHFELD Casey
99.69
8
ELOSEGI Ander
101.27
9
CARVALHO Jose
105.74
10
FLORENCE David
109.00

 Author| Post time: 28-8-2016 10:03
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRIGAR Jakub
88.84
2
PRSKAVEC Jiri
90.62
3
CLARKE Joseph
90.67
4
KAUZER Peter
91.01
5
DAWSON Mike
91.47
6
AIGNER Hannes
91.87
7
EIGEL Pavel
92.43
8
COMBOT Sebastien
94.59
9
DE GENNARO Giovanni
95.59
10
DA SILVA Pedro
95.68
11
YAZAWA Kazuki
97.19
12
SMOLEN Michal
97.87
13
LEITNER Mario
100.25
14
MEGLIC Jure
145.00
15
OHRSTROM Isak
156.77

 Author| Post time: 28-8-2016 10:21
| Show all posts
Men's K1
Final Results

CLARKE Joseph
88.53

KAUZER Peter
88.70

PRSKAVEC Jiri
88.99

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AIGNER Hannes
89.02
5
GRIGAR Jakub
89.43
6
DA SILVA Pedro
91.54
7
DE GENNARO Giovanni
91.77
8
COMBOT Sebastien
92.55
9
EIGEL Pavel
92.62
10
DAWSON Mike
93.07

 Author| Post time: 28-8-2016 10:23
| Show all posts
Men's C2
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANTON Franz
BENZIEN Jan
107.93
2
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
108.09
3
FLORENCE David
HOUNSLOW Richard
109.60
4
SZCZEPANSKI Piotr
POCHWALA Marcin
110.17
5
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu
110.19
6
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter
110.42
7
BOZIC Luka
TALJAT Saso
111.14
8
KUZNETSOV Mikhail
LARIONOV Dmitry
112.39
9
WERRO Lukas
WERRO Simon
115.40
10
MCEWAN Devin
EICHFELD Casey
116.26
11
CORREA Charles
OLIVEIRA Anderson
116.49

 Author| Post time: 28-8-2016 10:34
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUHNLE Corinna
101.54
2
PENNIE Fiona
101.81
3
CHOURRAUT Maialen
101.83
4
KUDEJOVA Katerina
103.78
5
FOX Jessica
104.50
6
DUKATOVA Jana
106.59
7
JONES Luuka
108.05
8
HORN Stefanie
108.30
9
KRAGELJ Ursa
108.37
10
PFEIFER Melanie
108.58
11
PACIERPNIK Natalia
109.63
12
US Viktoriia
111.12
13
LI Lu
111.24
14
NEE Ashley
116.59
15
KHARITONOVA Marta
160.39

 Author| Post time: 28-8-2016 10:38
| Show all posts
Men's C2
Final Results

Slovakia
SKANTAR Ladislav
SKANTAR Peter

101.58

Great Britain
FLORENCE David
HOUNSLOW Richard

102.01

France
KLAUSS Gauthier
PECHE Matthieu

103.24

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ANTON Franz
BENZIEN Jan
103.58
5
SZCZEPANSKI Piotr
POCHWALA Marcin
104.97
6
KUZNETSOV Mikhail
LARIONOV Dmitry
106.70
7
BOZIC Luka
TALJAT Saso
107.73
8
KASPAR Jonas
SINDLER Marek
108.35
9
WERRO Lukas
WERRO Simon
111.52
10
MCEWAN Devin
EICHFELD Casey
117.85

 Author| Post time: 28-8-2016 10:39
| Show all posts
Women's K1
Final Results

CHOURRAUT Maialen
98.65

JONES Luuka
101.82

FOX Jessica
102.49

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DUKATOVA Jana
103.86
5
KUHNLE Corinna
104.75
6
PENNIE Fiona
105.70
7
PFEIFER Melanie
106.89
8
HORN Stefanie
107.22
9
KRAGELJ Ursa
108.68
10
KUDEJOVA Katerina
108.76

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-11-2020 08:37 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list