|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021

[Copy link]
Post time: 5-10-2020 15:30
| Show all posts |Read mode
Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021

Continental Championship - 8 October 2020 - 24 March 2021




Qualified Teams

  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • UVC Holding Graz
  • UVC Weberzeile Ried
  • Marek Union Ivkoni Dupnitsa
  • Omonoia Nicosia
  • VK Lvi Praha
  • Pärnu VK
  • Saaremaa VK
  • Tiikerit Kokkola
  • AS Cannes VB
  • Nantes Rezé Métropole
  • Helios Grizzlys Giesen
  • VRCK Kazincbarcika
  • Hapoel Kfar Saba
  • Allianz Powervolley Milano
  • RTU-R Jurmala
  • SK Jēkabpils Lūši
  • Gio Strumica
  • OK Vardar Skopje
  • TIF Viking Bergen
  • Fonte Bastardo Azores
  • Sport Lisboa e Benfica
  • Sporting CP Lisboa
  • Dinamo Bucuresti
  • OK Partizan Beograd
  • Calcit Volley Kamnik
  • Sollentuna VC
  • Lausanne UC
  • Lindaren Volley Luzern
  • Halkbank Ankara
  • Ziraat Bankasi SK Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • VC Barkom-Kazhany Lviv


Competition Format

First Round
October 8th - October 15th, 2020
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will qualify for the Round of 32
I
Round of 32
October 10th - November 18th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16
I
Round of 16
December 8th - December 15th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals
I
Quarterfinals
December 9th - February 4th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
February 24th - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Finals
March 17th - March 24th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021 Champion
 Author| Post time: 5-10-2020 15:38
| Show all posts
First Round
October 8th - October 15th, 2020
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will qualify for the Round of 32

  • UVC Holding Graz
  • Halkbank Ankara


First Leg

UVC Holding Graz 0 - 3 Halkbank Ankara
16-25, 26-28, 21-25
October 8th 2020, h. 19:00 (GMT +2), Raiffeisen Sportpark, Graz


Second Leg

(6) Halkbank Ankara 3 - 0 UVC Holding Graz (0)
25-17, 25-16, 25-13
October 15th 2020, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

 Author| Post time: 12-10-2020 10:02
| Show all posts
Round of 32
October 10th - November 18th, 2020
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Round of 16

  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • UVC Weberzeile Ried
  • Marek Union Ivkoni Dupnitsa
  • Omonoia Nicosia
  • VK Lvi Praha
  • Pärnu VK
  • Saaremaa VK
  • Tiikerit Kokkola
  • AS Cannes VB
  • Nantes Rezé Métropole
  • Helios Grizzlys Giesen
  • VRCK Kazincbarcika
  • Hapoel Kfar Saba
  • Allianz Powervolley Milano
  • RTU-R Jurmala
  • SK Jēkabpils Lūši
  • Gio Strumica
  • OK Vardar Skopje
  • TIF Viking Bergen
  • Fonte Bastardo Azores
  • Sport Lisboa e Benfica
  • Sporting CP Lisboa
  • Dinamo Bucuresti
  • OK Partizan Beograd
  • Calcit Volley Kamnik
  • Sollentuna VC
  • Lausanne UC
  • Lindaren Volley Luzern
  • Halkbank Ankara
  • Ziraat Bankasi SK Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • VC Barkom-Kazhany Lviv


First Leg

Halkbank Ankara 3 - 1 Hapoel Kfar Saba
28-26, 25-19, 19-25, 25-17
November 4th 2020, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

I
VRCK Kazincbarcika 0 - 3 Sport Lisboa e Benfica
Walkover
I
I

Sollentuna VC 3 - 0 TIF Viking Bergen
Walkover
I
AS Cannes VB vs Nantes Rezé Métropole
Cancelled
I
I
I
I

VC Barkom-Kazhany Lviv 2 - 3 Dinamo Bucuresti
25-22, 25-19, 21-25, 22-25, 9-15
November 4th 2020, h. 19:00 (GMT +2), KS Galychyna, Lviv

I
UVC Weberzeile Ried 0 - 3 Marek Union Ivkoni Dupnitsa
21-25, 16-25, 16-25
October 10th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Messehalle 18, Ried im Innkreis

I
I

OK Vardar Skopje 0 - 3 Calcit Volley Kamnik
12-25,15-25,17-25
November 17th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Sportna Dvorana, Kamnik

I
SK Jēkabpils Lūši 0 - 3 Allianz Powervolley Milano
Wakover
I
I
I
I
I
I
I
I

Epicentr-Podolyany Horodok 3 - 0 OK Partizan Beograd
Walkover
I
Saaremaa VK 3 - 0 Lausanne UC
Walkover
I
I

Sporting CP Lisboa 3 - 0 Helios Grizzlys Giesen
25-20, 25-22, 25-23
November 3rd 2020, h. 20:00 (GMT), Pavilhao Joao Rocha SCP, Lisbon

I
RTU-R Jurmala 0 - 3 VK Lvi Praha
Walkover
I
I
I
I

Pärnu VK 3 - 0 Tiikerit Kokkola
Walkover
I
Lindaren Volley Luzern 0 - 3 Union Raiffeisen Waldviertel
18-25, 21-25, 19-25
November 4th 2020, h. 19:30 (GMT +1), Bahnhofhalle. Luzern

I
I

Gio Strumica 0 - 3 Omonoia Nicosia
20-25, 19-25, 18-25
November 2nd 2020, h. 18:00 (GMT +2), Lefkotheo, Nicosia

I
Ziraat Bankasi SK Ankara 3 - 1 Fonte Bastardo Azores
25-23, 23-25, 25-18, 25-21
November 11th 2020, h. 19:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara


Second Leg

(0) Hapoel Kfar Saba 0 - 3 Halkbank Ankara (6)
27-29, 23-25, 24-26
November 6th 2020, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

I
(6) Sport Lisboa e Benfica 3 - 0 VRCK Kazincbarcika (0)
Walkover

I
I

(0) TIF Viking Bergen 0 - 3 Sollentuna VC (6)
Walkover
I
(1) Nantes Rezé Métropole 2 - 3 AS Cannes VB (2)
25-20, 18-25, 25-20, 28-30, 13-15
November 11th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Arthur Dugast, Rezé

I
I
I
I

(5) Dinamo Bucuresti 3 - 0 VC Barkom-Kazhany Lviv (1)
Walkover
I
(6) Marek Union Ivkoni Dupnitsa 3 - 0 UVC Weberzeile Ried (0)
25-23, 25-21, 25-21
October 11th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Messehalle 18, Ried im Innkreis

I
I

(6) Calcit Volley Kamnik 3 - 0 OK Vardar Skopje (0)
25-16, 25-17, 25-17
November 18th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Sportna Dvorana, Kamnik

I
(6) Allianz Powervolley Milano 3 - 0 SK Jēkabpils Lūši (0)
Walkover
I
I
I
I
I
I
I
I

(0) OK Partizan Beograd 0 - 3 Epicentr-Podolyany Horodok (6)
Walkover

I
(0) Lausanne UC 0 - 3 Saaremaa VK (6)
Walkover
I
I

(2) Helios Grizzlys Giesen 3 - 2 Sporting CP Lisboa (4)
25-22, 21-25, 22-25, 25-18, 15-12
November 10th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Volksbank Arena, Hildesheim

I
(6) VK Lvi Praha 3 - 0 RTU-R Jurmala (0)
Walkover
I
I
I
I

(0) Tiikerit Kokkola 0 - 3 Pärnu VK (6)
Walkover
I
(3) Union Raiffeisen Waldviertel vs Lindaren Volley Luzern (0)
Cancelled
I
I

(3) Omonoia Nicosia vs Gio Strumica (0)
Cancelled
I
(2) Fonte Bastardo Azores 3 - 2 Ziraat Bankasi SK Ankara (4)
25-23, 21-25, 27-25, 22-25, 15-9
November 13th 2020, h. 19:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

 Author| Post time: 7-12-2020 15:21
| Show all posts
Round of 16
December 8th - December 15th, 2020
16 Teams, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals

  • Union Raiffeisen Waldviertel
  • Marek Union Ivkoni Dupnitsa
  • Omonoia Nicosia
  • VK Lvi Praha
  • Pärnu VK
  • Saaremaa VK
  • AS Cannes VB
  • Allianz Powervolley Milano
  • Sport Lisboa e Benfica
  • Sporting CP Lisboa
  • Dinamo Bucuresti
  • Calcit Volley Kamnik
  • Sollentuna VC
  • Halkbank Ankara
  • Ziraat Bankasi SK Ankara
  • Epicentr-Podolyany Horodok


Round of 16

Halkbank Ankara 3 - 1 Sport Lisboa e Benfica
21-25, 25-18, 25-16, 25-21
December 15th 2020, h. 19:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

I
Sollentuna VC 0 - 3 AS Cannes VB
20-25, 18-25, 18-25
December 15th 2020, h. 16:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

I
I

Dinamo Bucuresti 3 - 0 Marek Union Ivkoni Dupnitsa
25-22, 25-19, 25-22
December 8th 2020, h. 16:00 (GMT +1), Allianz Cloud, Milano

I
Calcit Volley Kamnik 0 - 3 Allianz Powervolley Milano
19-25, 18-25, 16-25
December 8th 2020, h. 19:00 (GMT +1), Allianz Cloud, Milano


I
I
I
I

Epicentr-Podolyany Horodok 3 - 2 Saaremaa VK
25-20, 20-25, 25-22, 23-25, 15-13
December 8th 2020, h. 19:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

I
Sporting CP Lisboa 1 - 3 VK Lvi Praha
25-21, 24-26, 23-25, 15-25
December 8th 2020, h. 16:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

I
I

Pärnu VK 3 - 0 Union Raiffeisen Waldviertel
Walkover
I
Omonoia Nicosia 0 - 3 Ziraat Bankasi SK Ankara
Walkover

Post time: 10-12-2020 11:13
| Show all posts
Quarterfinals
December 9th - December TBD, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals

  • VK Lvi Praha
  • Pärnu VK
  • AS Cannes VB
  • Allianz Powervolley Milano
  • Dinamo Bucuresti
  • Epicentr-Podolyany Horodok
  • Halkbank Ankara
  • Ziraat Bankasi SK Ankara

Quarterfinals

Halkbank Ankara 3 - 1 AS Cannes VB
25-18, 25-21, 22-25, 25-19
December 16th 2020, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara

I
Dinamo Bucuresti 0 - 3 Allianz Powervolley Milano
18-25, 22-25, 19-25
December 9th 2020, h. 18:00 (GMT +1), Allianz Cloud, Milano

I
I

Epicentr-Podolyany Horodok 0 - 3 VK Lvi Praha
17-25, 22-25, 22-25
December 9th 2020, h. 18:00 (GMT +2), Epicenter Sport Hall, Gorodok

I
Pärnu VK 0 - 3 Ziraat Bankasi SK Ankara
Walkover

 Author| Post time: 22-2-2021 14:45
| Show all posts
Semifinals
February 24th - March 3rd, 2021
4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Final

  • VK Lvi Praha
  • Allianz Powervolley Milano
  • Halkbank Ankara
  • Ziraat Bankasi SK Ankara


First Leg

Halkbank Ankara 1 - 3 Allianz Powervolley Milano
25-22, 22-25, 18-25, 13-25
February 24th 2021, h. 17:30 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara
I
VK Lvi Praha 3 - 0 Ziraat Bankasi SK Ankara
25-22, 25-14, 25-23
February 24th 2021, h. 17:10 (GMT +1), Arena Sparta Podvinny Mlyn, Praha


Second Leg

(6) Allianz Powervolley Milano 3 - 0 Halkbank Ankara (1)
25-20, 25-22, 25-20
March 3rd 2021, h. 17:30 (GMT +1), Allianz Cloud, Milano
I
(+4) Ziraat Bankasi SK Ankara 3 - 1 VK Lvi Praha (4)
26-28, 25-18, 25-21, 25-19, Golden Set: 15-12
March 3rd 2021, h. 18:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara


 Author| Post time: 15-3-2021 12:49
| Show all posts
Finals
March 17th - March 24th, 2021
2 Teams, Home and Away Matches, the winning Team will be the Men's Volleyball CEV European Challenge Cup 2020 - 2021 Champion

  • Allianz Powervolley Milano
  • Ziraat Bankasi SK Ankara


First Leg

Allianz Powervolley Milano 3 - 2 Ziraat Bankasi SK Ankara
22-25, 25-19, 18-25, 25-18, 15-9
March 17th 2021, h. 19:00 (GMT +1), Allianz Cloud, Milano

Second Leg

(4)   Ziraat Bankasi SK Ankara 2 - 3 Allianz Powervolley Milano (6)
23-25, 25-23, 25-16, 18-25, 8-15
March 24th 2021, h. 18:00 (GMT +3), TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

14-8-2022 00:51 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list