|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Slalom Canoeing ECA European Championships 2020

[Copy link]
Post time: 17-9-2020 16:18
| Show all posts |Read mode
Slalom Canoeing ECA European Championships 2020

Prague (CZE) - 18 September 2020 - 20 September 2020


Official Website | Totallympics Discussion Thread


Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, September 18th
09:30 Women's C1 Heats, Run 1
10:00 Men's K1 Heats, Run 1
10:53 Women's C1 Heats, Run 2
11:08 Men's K1 Heats, Run 2
13:45 Women's K1 Heats, Run 1
14:20 Men's C1 Heats, Run 1
14:53 Women's K1 Heats, Run 2
15:13 Men's C1 Heats, Run 2


Saturday, September 19th
09:05 Women's C1 Semifinal
10:05 Men's K1 Semifinal
12:22 Women's C1 Final
12:58 Men's K1 Final
15:05 Women's Team C1
15:27 Men's Team K1


Sunday, September 2nd
09:05 Women's K1 Semifinal
09:55 Men's C1 Semifinal
12:07 Women's K1 Final
12:43 Men's C1 Final
14:36 Women's Team K1
15:05 Men's Team C1
 Author| Post time: 17-9-2020 16:25
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
5
3
2
10
2
Slovenia
2
2
0
4
3
France
1
2
2
5
4
Ireland
0
1
0
1
5
Poland
0
0
2
2
6
Austria
0
0
1
1
6
Switzerland
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
8
8
8
24


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Czech Republic
3
2
2
7
2
Slovenia
1
1
0
2
3
France
0
1
1
2
4
Poland
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12

 Author| Post time: 18-9-2020 11:52
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 15 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tereza FISEROVA
116.49
2
Nadine WERATSCHNIG
123.16
3
Tereza KNEBLOVA
123.91
4
Viktoriia US
123.94
5
Gabriela SATKOVA
124.99
6
Marta BERTONCELLI
125.55
7
Lucie BAUDU
126.80
8
Eva Alina HOCEVAR
128.05
9
Elena MICOZZI
130.90
10
Aleksandra STACH
131.23
11
Claire JACQUET
133.39
12
Miren LAZKANO
134.51
13
Ainhoa LAMEIRO
135.42
14
Julia SCHMID
136.26
15
Katja BENGERI
139.60
16
Alja KOZOROG
144.75
17
Alena MARX
147.90
18
Lea NOVAK
147.98
19
Viktoriia DOBROTVORSKA
151.08
20
Klaudia ZWOLINSKA
157.35
21
Clara GONZALEZ
173.20
22
Chiara SABATTINI
179.10
23
Monica DORIA VILARRUBLA
180.23
24
Lucie PRIOUX
183.37
25
Lena TEUNISSEN
288.89
26
Daila GRAVITE
837.25

 Author| Post time: 18-9-2020 12:35
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
91.30
2
Martin DOUGOUD
91.39
3
Jiri PRSKAVEC
91.46
4
Giovanni DE GENNARO
92.65
5
Samuel HERNANZ
93.06
6
Boris NEVEU
93.25
7
Lukas WERRO
93.40
8
Mateusz POLACZYK
93.98
9
Peter KAUZER
94.38
10
Mathurin MADORE
94.90
11
Felix OSCHMAUTZ
95.01
12
Tomas MASLANAK
95.07
13
Isak OHRSTROM
95.15
14
Niko TESTEN
95.29
15
Antoine LAUNAY
96.19
15
Krzysztof MAJERCZAK
96.19
17
Vavrinec HRADILEK
96.20
18
Joan CRESPO
97.01
19
Jakob WEGER
97.10
20
Fredrik WAHLEN
97.79
21
Vid KUDER MARUSIC
100.28
22
Dariusz POPIELA
100.35
23
Marcel POTOCNY
100.59
24
Ren KORPES
102.05
25
Christian DE DIONIGI
102.10
26
Gabriel DE COSTER
102.48
27
Igor TSVIET
103.03
28
Noel HENDRICK
103.60
29
Matthias WEGER
103.81
30
Ritvars CELMINS
105.83
31
Dario CUESTA
106.22
32
Alistair MCCREERY
108.05
33
Koppany RACZ
108.68
34
Dimitri MARX
109.71
35
Roko BENGERI
110.17
36
Angel PETRUSHEV
115.13
37
Thomas UKALOVIC
120.79
38
Borche MIRCHEVSKI
141.06
39
Quentin BURGI
141.39
40
Mario LEITNER
144.42
41
Koen DE MARE
146.34
42
Eoin TEAGUE
152.90
43
Victor HENNIN
160.18
44
Edgars GRAVITIS
168.00
45
Kaspars PAKERS
181.01
46
Max KARLSSON
202.90
Ognen BRAZHANSKI
DNS

 Author| Post time: 18-9-2020 12:43
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lea NOVAK
119.86
2
Lucie PRIOUX
122.82
3
Alja KOZOROG
132.06
4
Klaudia ZWOLINSKA
132.87
5
Lena TEUNISSEN
136.81
6
Viktoriia DOBROTVORSKA
138.97
7
Alena MARX
148.19
8
Clara GONZALEZ
160.80
9
Monica DORIA VILARRUBLA
171.22
10
Chiara SABATTINI
186.35
11
Daila GRAVITE
706.72

 Author| Post time: 18-9-2020 12:54
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Dimitri MARX
95.33
2
Dariusz POPIELA
95.44
3
Mario LEITNER
95.93
4
Gabriel DE COSTER
97.59
5
Quentin BURGI
98.56
6
Igor TSVIET
98.86
7
Matthias WEGER
101.01
8
Max KARLSSON
101.10
9
Dario CUESTA
101.27
10
Noel HENDRICK
101.35
11
Marcel POTOCNY
101.86
12
Christian DE DIONIGI
104.00
13
Roko BENGERI
105.15
14
Ren KORPES
105.42
15
Ritvars CELMINS
109.07
16
Eoin TEAGUE
109.16
17
Angel PETRUSHEV
113.12
18
Victor HENNIN
113.17
19
Koen DE MARE
140.00
20
Edgars GRAVITIS
148.74
21
Vid KUDER MARUSIC
151.91
22
Kaspars PAKERS
152.72
23
Koppany RACZ
165.62
24
Borche MIRCHEVSKI
219.88
25
Alistair MCCREERY
255.05
26
Thomas UKALOVIC
261.39
Ognen BRAZHANSKI
DNS

 Author| Post time: 18-9-2020 13:50
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 15 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Corinna KUHNLE
103.60
2
Viktoriia US
109.74
3
Katerina KUDEJOVA
110.57
4
Marjorie DELASSUS
110.59
5
Lucie BAUDU
110.95
6
Stefanie HORN
111.16
7
Antonie GALUSKOVA
111.98
8
Natalia PACIERPNIK
112.60
9
Lena TEUNISSEN
113.00
10
Ajda NOVAK
113.54
11
Veronika VOJTOVA
114.67
12
Amalie HILGERTOVA
115.76
13
Eva Alina HOCEVAR
116.71
14
Klaudia ZWOLINSKA
117.87
15
Dominika BRZESKA
120.83
16
Olatz ARREGUI
124.02
17
Nina WERATSCHNIG
127.23
18
Monika MITASIKOVA
127.63
19
Antonia OSCHMAUTZ
127.93
20
Meryl STEINMANN
129.70
21
Sara Timea SEPRENYI
150.39
22
Camille PRIGENT
156.00
23
Monica DORIA VILARRUBLA
158.63
24
Eva TERCELJ
159.47
25
Katja BENGERI
161.40
26
Julia CUCHI
179.14
27
Alena MARX
182.26
28
Carmen COSTA
190.05
29
Naemi BRAENDLE
194.20
30
Maartje OTTEN
244.83
31
Daila GRAVITE
505.46

 Author| Post time: 18-9-2020 14:16
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 15 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lukas ROHAN
99.90
2
Liam JEGOU
101.64
3
Luka BOZIC
103.12
4
Benjamin SAVSEK
103.46
5
Vojtech HEGER
104.72
6
Vaclav CHALOUPKA
105.02
7
Raffaello IVALDI
106.30
8
Anze BERCIC
106.70
9
Kacper SZTUBA
107.86
10
Flavio MICOZZI
108.30
11
Miquel TRAVE
108.31
12
Matija MARINIC
109.93
13
Cedric JOLY
111.13
14
Paolo CECCON
111.80
15
Thomas KOECHLIN
111.95
16
Szymon ZAWADZKI
112.41
17
Luis FERNANDEZ
118.72
18
Jake COCHRANE
118.84
19
Daniel PEREZ
119.36
20
Jure LENARCIC
119.43
21
Joris OTTEN
119.73
22
Roko BENGERI
137.05
23
Martin THOMAS
152.76
24
Grzegorz HEDWIG
157.13
25
Marcel POTOCNY
163.00
26
Denis GARGAUD CHANUT
201.78
27
Robert HENDRICK
205.30

 Author| Post time: 18-9-2020 14:29
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Camille PRIGENT
106.76
2
Eva TERCELJ
107.10
3
Monica DORIA VILARRUBLA
116.69
4
Alena MARX
119.38
5
Nina WERATSCHNIG
121.22
6
Antonia OSCHMAUTZ
125.07
7
Julia CUCHI
129.27
8
Katja BENGERI
135.10
9
Meryl STEINMANN
139.73
10
Carmen COSTA
154.48
11
Olatz ARREGUI
174.38
12
Naemi BRAENDLE
176.07
13
Monika MITASIKOVA
193.61
14
Sara Timea SEPRENYI
213.35
15
Maartje OTTEN
250.72
16
Daila GRAVITE
335.79

 Author| Post time: 18-9-2020 14:45
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Denis GARGAUD CHANUT
102.38
2
Grzegorz HEDWIG
103.69
3
Martin THOMAS
106.46
4
Jake COCHRANE
114.00
5
Jure LENARCIC
118.54
6
Daniel PEREZ
121.45
7
Joris OTTEN
133.94
8
Szymon ZAWADZKI
171.79
9
Luis FERNANDEZ
179.33
10
Roko BENGERI
184.42
11
Robert HENDRICK
229.62
12
Marcel POTOCNY
284.02

 Author| Post time: 19-9-2020 10:21
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Tereza FISEROVA
124.47
2
Tereza KNEBLOVA
127.73
3
Lucie PRIOUX
127.84
4
Claire JACQUET
128.81
5
Nadine WERATSCHNIG
128.92
6
Gabriela SATKOVA
129.35
7
Eva Alina HOCEVAR
135.43
8
Miren LAZKANO
135.70
9
Klaudia ZWOLINSKA
139.05
10
Lucie BAUDU
140.57
11
Viktoriia US
141.76
12
Julia SCHMID
142.24
13
Lea NOVAK
145.22
14
Elena MICOZZI
148.63
15
Aleksandra STACH
150.08
16
Ainhoa LAMEIRO
152.94
17
Marta BERTONCELLI
178.44
18
Lena TEUNISSEN
181.76
19
Katja BENGERI
214.54
20
Alja KOZOROG
265.72

 Author| Post time: 19-9-2020 10:34
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Quentin BURGI
99.64
2
Felix OSCHMAUTZ
100.11
3
Jiri PRSKAVEC
100.34
4
Martin DOUGOUD
100.72
5
Peter KAUZER
101.11
6
Boris NEVEU
102.09
7
Lukas WERRO
102.54
8
Vit PRINDIS
102.71
9
Mateusz POLACZYK
103.15
10
Vavrinec HRADILEK
103.90
11
Dariusz POPIELA
104.13
12
Dimitri MARX
104.73
13
Joan CRESPO
105.02
14
Antoine LAUNAY
105.58
15
Niko TESTEN
105.83
16
Igor TSVIET
106.09
17
Isak OHRSTROM
107.33
18
Matthias WEGER
107.64
19
Gabriel DE COSTER
108.06
20
Samuel HERNANZ
109.96
21
Noel HENDRICK
110.47
22
Max KARLSSON
118.40
23
Giovanni DE GENNARO
149.59
24
Mario LEITNER
149.66
25
Mathurin MADORE
153.72
26
Jakob WEGER
156.64
27
Krzysztof MAJERCZAK
157.27
28
Tomas MASLANAK
160.22
29
Dario CUESTA
179.19
30
Fredrik WAHLEN
180.27

 Author| Post time: 19-9-2020 15:47
| Show all posts
Women's C1
Final Results

Gabriela SATKOVA
121.75

Tereza FISEROVA
122.05

Lucie PRIOUX
130.03

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Klaudia ZWOLINSKA
135.26
5
Lucie BAUDU
135.83
6
Tereza KNEBLOVA
137.25
7
Miren LAZKANO
137.49
8
Eva Alina HOCEVAR
138.17
9
Nadine WERATSCHNIG
138.85
10
Claire JACQUET
140.92


 Author| Post time: 19-9-2020 15:53
| Show all posts
Men's K1
Final Results

Jiri PRSKAVEC
97.97

Peter KAUZER
98.49

Mateusz POLACZYK
99.06

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Vavrinec HRADILEK
99.52
5
Boris NEVEU
99.71
6
Vit PRINDIS
100.24
7
Martin DOUGOUD
100.51
8
Quentin BURGI
101.02
9
Niko TESTEN
101.81
10
Lukas WERRO
104.41
11
Joan CRESPO
105.16
12
Antoine LAUNAY
106.14
13
Dimitri MARX
111.36
14
Felix OSCHMAUTZ
153.98
15
Dariusz POPIELA
155.05

 Author| Post time: 19-9-2020 16:05
| Show all posts
Women's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Czech Republic
Tereza FISEROVA
Gabriela SATKOVA
Tereza KNEBLOVA

139.11

Slovenia
Alja KOZOROG
Eva Alina HOCEVAR
Lea NOVAK

164.07

France
Lucie BAUDU
Claire JACQUET
Lucie PRIOUX

210.44

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Chiara SABATTINI
Marta BERTONCELLI
Elena MICOZZI
249.86
5
Miren LAZKANO
Ainhoa LAMEIRO
Clara GONZALEZ
458.93

 Author| Post time: 19-9-2020 16:21
| Show all posts
Men's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

France
Boris NEVEU
Quentin BURGI
Mathurin MADORE

110.93

Czech Republic
Jiri PRSKAVEC
Vit PRINDIS
Vavrinec HRADILEK

112.38

Switzerland
Martin DOUGOUD
Lukas WERRO
Dimitri MARX

114.14

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Peter KAUZER
Niko TESTEN
Vid KUDER MARUSIC
115.63
5
Dariusz POPIELA
Mateusz POLACZYK
Krzysztof MAJERCZAK
115.91
6
Felix OSCHMAUTZ
Mario LEITNER
Matthias WEGER
120.06
7
Christian DE DIONIGI
Giovannie DE GENNARO
Jakob WEGER
121.84
8
Isak OHRSTROM
Fredrik WAHLEN
Max KARLSSON
124.39
9
Joan CRESPO
Samuel HERNANZ
Dario CUESTA
134.34
10
Roko BENGERI
Ren KORPES
Thomas UKALOVIC
134.72
11
Ritvars CELMINS
Edgars GRAVITIS
Kaspars PAKERS
182.72
12
Noel HENDRICK
Eoin TEAGUE
Alistair MCCREERY
225.98

 Author| Post time: 20-9-2020 10:03
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Katerina KUDEJOVA
115.64
2
Eva TERCELJ
115.82
3
Camille PRIGENT
116.18
4
Amalie HILGERTOVA
116.27
5
Antonie GALUSKOVA
119.99
6
Corinna KUHNLE
120.21
7
Viktoriia US
120.23
8
Lena TEUNISSEN
120.99
9
Monica DORIA VILARRUBLA
122.27
10
Veronika VOJTOVA
122.48
11
Klaudia ZWOLINSKA
122.98
12
Stefanie HORN
123.17
13
Natalia PACIERPNIK
125.75
14
Eva Alina HOCEVAR
127.01
15
Lucie BAUDU
128.46
16
Nina WERATSCHNIG
128.56
17
Ajda NOVAK
133.62
18
Alena MARX
135.28
19
Dominika BRZESKA
149.36
20
Marjorie DELASSUS
218.02

 Author| Post time: 20-9-2020 10:11
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Benjamin SAVSEK
106.81
2
Martin THOMAS
107.10
3
Vaclav CHALOUPKA
107.36
4
Vojtech HEGER
107.62
5
Kacper SZTUBA
108.84
6
Lukas ROHAN
110.95
7
Luka BOZIC
110.97
8
Thomas KOECHLIN
111.13
9
Denis GARGAUD CHANUT
111.43
10
Cedric JOLY
111.51
11
Grzegorz HEDWIG
117.22
12
Jake COCHRANE
117.84
13
Paolo CECCON
118.38
14
Jure LENARCIC
119.70
15
Liam JEGOU
119.93
16
Matija MARINIC
122.08
17
Raffaello IVALDI
137.28
18
Miquel TRAVE
162.83
19
Flavio MICOZZI
171.09
20
Anze BERCIC
217.75

 Author| Post time: 20-9-2020 11:58
| Show all posts
Women's K1
Final Results

Katerina KUDEJOVA
112.71

Camille PRIGENT
114.61

Amalie HILGERTOVA
115.43

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Eva TERCELJ
116.50
5
Veronika VOJTOVA
116.61
6
Corinna KUHNLE
118.67
7
Viktoriia US
121.23
8
Lena TEUNISSEN
124.96
9
Antonie GALUSKOVA
170.26
10
Monica DORIA VILARRUBLA
173.25

 Author| Post time: 20-9-2020 12:28
| Show all posts
Men's C1
Final Results

Benjamin SAVSEK
104.90

Lukas ROHAN
108.66

Vaclav CHALOUPKA
109.52

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Luka BOZIC
111.00
5
Vojtech HEGER
113.24
6
Thomas KOECHLIN
113.27
7
Martin THOMAS
115.32
8
Kacper SZTUBA
125.46
9
Denis GARGAUD CHANUT
219.82
10
Cedric JOLY
221.49

 Author| Post time: 20-9-2020 15:57
| Show all posts
Women's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Czech Republic
Katerina KUDEJOVA
Veronika VOJTOVA
Antonie GALUSKOVA

139.64

France
Camille PRIGENT
Lucie BAUDU
Marjorie DELASSUS

140.67

Austria
Corinna KUHNLE
Nina WERATSCHNIG
Antonia OSCHMAUTZ

145.47

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Eva TERCELJ
Eva Alina HOCEVAR
Ajda NOVAK
147.85
5
Klaudia ZWOLINSKA
Natalia PACIERPNIK
Dominika BRZESKA
156.45
6
Olatz ARREGUI
Carmen COSTA
Julia CUCHI
203.11
7
Naemi BRAENDLE
Alena MARX
Meryl STEINMANN
213.21

 Author| Post time: 20-9-2020 16:23
| Show all posts
Men's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Slovenia
Benjamin SAVSEK
Luka BOZIC
Jure LENARCIC

120.43

Ireland
Liam JEGOU
Robert HENDRICK
Jake COCHRANE

135.83

Poland
Grzegorz HEDWIG
Kacper SZTUBA
Szymon ZAWADZKI

150.58

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Lukas ROHAN
Vojtech HEGER
Vaclav CHALOUPKA
178.44
5
Raffaello IVALDI
Paolo CECCON
Flavio MICOZZI
178.65
6
Denis GARGAUD CHANUT
Cedric JOLY
Martin THOMAS
232.75
7
Daniel PEREZ
Luis FERNANDEZ
Miquel TRAVE
271.20


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-11-2020 08:42 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list