|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Beach Volleyball CEV Under 20 European Championships 2020

[Copy link]
Post time: 8-9-2020 09:08
| Show all posts |Read mode
Beach Volleyball CEV Under 20 European Championships 2020

Brno (CZE) - 10 September 2020 - 13 September 2020




Official Schedule
Central European Summer Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, September 10th
08:30 Men's Under 20 Tournament Preliminary Round, Day 1
08:30 Women's Under 20 Tournament Preliminary Round, Day 1


Friday, September 11th
08:30 Men's Under 20 Tournament Preliminary Round, Day 2
08:30 Women's Under 20 Tournament Preliminary Round, Day 2


Saturday, September 12th
09:20 Women's Under 20 Tournament Round of 32
10:10 Men's Under 20 Tournament Round of 32
11:50 Women's Under 20 Tournament Round of 16
13:30 Men's Under 20 Tournament Round of 16
16:50 Men's Under 20 Tournament Quarterfinals
15:10 Women's Under 20 Tournament Quarterfinals


Sunday, September 13th
10:50 Men's Under 20 Tournament 5th-8th Places Semifinals
10:00 Women's Under 20 Tournament 5th-8th Places Semifinals
??:?? Women's Under 20 Tournament Semifinals
11:40 Men's Under 20 Tournament Semifinals
12:00 Women's Under 20 Tournament 7th Place Match
12:00 Women's Under 20 Tournament 5th Place Match
12:50 Men's Under 20 Tournament 7th Place Match
12:50 Men's Under 20 Tournament 5th Place Match
14:00 Women's Under 20 Tournament Bronze Medal Match
16:00 Women's Under 20 Tournament Gold Medal Match
15:00 Men's Under 20 Tournament Bronze Medal Match
17:00 Men's Under 20 Tournament Gold Medal Match


 Author| Post time: 8-9-2020 09:09
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Latvia
1
0
0
1
1
Sweden
1
0
0
1
3
Germany
0
1
0
1
3
Switzerland
0
1
0
1
5
Italy
0
0
1
1
5
Ukraine
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
2
2
2
6


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
Road
to Tokyo 2020
0
0
0
0

 Author| Post time: 9-9-2020 21:05
| Show all posts
Women's Under 20 Tournament
Preliminary Round Results
32 Teams, 8 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Round of 16, the 2nd and 3rd Teams from each Group will qualify for the Round of 32

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Brinkova/Kinska
Piersma/Poiesz
0-2 (18-21, 16-21)
Maor/Ashush
Becic, L./Kovco
2-0 (21-16, 21-10)
Brinkova/Kinska
Becic, L./Kovco
2-0 (21-10, 21-12)
Maor/Ashush
Piersma/Poiesz
0-2 (18-21, 19-21)
Brinkova/Kinska
Maor/Ashush
2-0 (21-9, 21-15)
Becic, L./Kovco
Piersma/Poiesz
1-2 (10-21, 21-17, 12-15)

Group A Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Piersma/Poiesz
6
3
0
6
1
6,000
137
114
1,202
Brinkova/Kinska
5
2
1
4
2
2,000
118
88
1,341
Maor/Ashush
4
1
2
2
4
0,500
103
110
0,936
Becic,L./Kovco
3
0
3
1
6
0,167
91
137
0,664


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Everaert/Bekhuis
Ozdemir/Ocal
2-0 (21-6, 21-9)
Tšuhnenkova/Chukhnenkova
Corcoz/Milea
2-0 (21-18, 21-17)
Everaert/Bekhuis
Corcoz/Milea
2-0 (21-12, 21-8)
Tšuhnenkova/Chukhnenkova
Ozdemir/Ocal
2-0 (21-12, 21-17)
Everaert/Bekhuis
Tšuhnenkova/Chukhnenkova
2-0 (21-6, 21-14)
Corcoz/Milea
Ozdemir/Ocal
2-0 (21-12, 21-112)

Group B Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Everaert/Bekhuis
6
3
0
6
0
MAX
126
55
2,291
Tšuhnenkova/Chukhnenkova
5
2
1
4
2
2,000
104
107
0,972
Corcoz/Milea
4
1
2
2
4
0,500
97
108
0,898
Ozdemir/Ocal
3
0
3
0
6
0,000
69
126
0,548


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Álvarez M/González
Honzovicova/Sulcova
2-1 (22-24, 21-10, 15-9)
Vasvári, E./Vasvári, Z.
Podhradska/Majernikova
2-0 (21-19, 21-10)
Álvarez M/González
Podhradska/Majernikova
2-0 (21-10, 21-13)
Vasvári, E./Vasvári, Z.
Honzovicova/Sulcova
1-2 (21-17, 17-21, 11-15)
Álvarez M/González
Vasvári, E./Vasvári, Z
2-0 (21-18, 21-16)
Podhradska/Majernikova
Honzovicova/Sulcova
0-2 (14-21, 11-21)

Group C Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Álvarez M/Gonzále
6
3
0
6
1
6,000
142
100
1,420
Honzovicova/Sulcova
5
2
1
5
3
1,667
138
132
1,045
Vasvári, E./Vasvári, Z.
4
1
2
3
4
0,750
125
124
1,008
Podhradska/Majernikova
3
0
3
0
6
0,000
77
126
0,611


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Bianchi/Ditta
Todeva/Kindova
2-0 (21-19, 21-12)
Rylova/Serdiuk
Cikuc/Cikuc
2-0 (21-8, 21-3)
Bianchi/Ditta
Cikuc/Cikuc
2-0 (21-14, 21-11)
Rylova/Serdiuk
Todeva/Kindova
2-0 (21-8, 21-9)
Bianchi/Ditta
Rylova/Serdiuk
0-2 (17-21, 20-22)
Cikuc/Cikuc
Todeva/Kindova
2-0 (21-18, 21-19)

Group D Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Rylova/Serdiuk
6
3
0
6
0
MAX
127
65
1,954
Bianchi/Ditta
5
2
1
4
2
2,000
121
99
1,222
Cikuc/Cikuc
4
1
2
2
4
0,500
78
121
0,645
Todeva/Kindova
3
0
3
0
6
0,000
85
126
0,675


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Brink/Reffel
Mas/Andrea
2-0 (21-14, 21-14)
Bielak/Chudzik
Hasani/Avdullahu
2-0 (21-8, 21-15)
Brink/Reffel
Hasani/Avdullahu
2-0 (21-11, 21-9)
Bielak/Chudzik
Mas/Andrea
2-0 (21-14, 21-14)
Brink/Reffel
Bielak/Chudzik
2-1 (21-19, 19-21, 15-11)
Hasani/Avdullahu
Mas/Andrea
0-2 (12-21, 19-21)

Group E Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Brink/Reffel
6
3
0
6
2
3,000
139
99
1,404
Bielak/Chudzik
5
2
1
5
2
2,500
135
106
1,274
Mas/Andrea
4
1
2
3
4
0,750
98
115
0,852
Hasani/Avdullahu
3
0
3
0
6
0,000
74
126
0,587


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Stähli/Bentele
Luana/Vergara
2-1 (21-16, 14-21, 15-11)
Müller/Grüne
Ioannou/Siapani
2-0 (21-12, 21-10)
Stähli/Bentele
Ioannou/Siapani
2-0 (21-12, 21-4)
Müller/Grüne
Luana/Vergara
2-0 (25-23, 21-10)
Stähli/Bentele
Müller/Grüne
2-1 (21-19, 23-25, 15-12)
Ioannou/Siapani
Luana/Vergara
0-2 (11-21, 10-21)

Group F Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Stähli/Bentele
6
3
0
6
2
3,000
151
120
1,258
Müller/Grüne
5
2
1
5
2
2,500
144
114
1,263
Luana/Vergara
4
1
2
3
4
0,750
123
117
1,051
Ioannou/Siapani
3
0
3
0
6
0,000
59
126
0,468


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
Bisgaard/Mogensen
Griffin/Nunez
2-0 (21-9, 21-8)
Mitter/Bruckner
Bulc/Zdešar
0-2 (17-21, 14-21)
Bisgaard/Mogensen
Bulc/Zdešar
1-2 (19-21, 21-17, 9-15)
Mitter/Bruckner
Griffin/Nunez
2-0 (21-0, 21-1)
Bisgaard/Mogensen
Mitter/Bruckner
1-2 (21-14, 18-21, 11-15)
Bulc/Zdešar
Griffin/Nunez
2-0 (21-1, 21-5)

Group G Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Bulc/Zdešar
6
3
0
6
1
6,000
137
86
1,593
Mitter/Bruckner
5
2
1
4
3
1,333
123
93
1,322
Bisgaard/Mogensen
4
1
2
4
4
1,000
141
120
1,175
Griffin/Nunez
3
0
3
0
6
0,000
24
126
0,190


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
Brailko/Namike
Svozilova/Tezzele
2-1 (16-21, 21-14, 15-13)
Krizanauskaite/Straseviciute
Fabre/Dupin
1-2 (19-21, 21-19, 11-15)
Brailko/Namike
Fabre/Dupin
2-0 (21-14, 21-16)
Krizanauskaite/Straseviciute
Svozilova/Tezzele
0-2 (18-21, 15-21)
Brailko/Namike
Krizanauskaite/Straseviciute
2-0 (21-16, 21-12)
Fabre/Dupin
Svozilova/Tezzele
0-2 (11-21, 12-21)

Group H Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Brailko/Namike
6
3
0
6
1
6,000
136
106
1,283
Svozilova/Tezzele
5
2
1
5
2
2,500
132
108
1,222
Fabre/Dupin
4
1
2
2
5
0,400
108
135
0,800
Krizanauskaite/Straseviciute
3
0
3
1
6
0,167
112
139
0,806

 Author| Post time: 9-9-2020 21:32
| Show all posts
Men's Under 20 Tournament
Preliminary Round Results
32 Teams, 8 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Round of 16, the 2nd and 3rd Teams from each Group will qualify for the Round of 32

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Stocek/Zavadil
Broder/Wymann
2-0 (21-11, 21-9)
Hadar/Day
Makaric/Muskinja
2-1 (14-21, 21-17, 15-11)
Stocek/Zavadil
Makaric/Muskinja
2-0 (21-15, 21-15)
Hadar/Day
Broder/Wymann
2-1 (21-11, 17-21, 15-7)
Stocek/Zavadil
Hadar/Day
2-0 (22-20, 21-14)
Makaric/Muskinja
Broder/Wymann
2-1 (18-21, 21-18, 18-16)

Group A Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Stocek/Zavadil
6
3
0
6
0
MAX
127
84
1,512
Hadar/Day
5
2
1
4
4
1,000
137
131
1,046
Makaric/Muskinja
4
1
2
3
5
0,600
136
147
0,925
Broder/Wymann
3
0
3
2
6
0,333
114
152
0,750


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Damen/van der Loo
Benes/Trousil
2-0 (21-19, 21-19)
Boiko/Bublyk
Christensen/Petersen
2-0 (21-10, 21-15)
Damen/van der Loo
Christensen/Petersen
2-0 (21-8, 21-17)
Boiko/Bublyk
Benes/Trousil
0-2 (21-23, 17-21)
Damen/van der Loo
Boiko/Bublyk
2-0 (21-9, 21-17)
Christensen/Petersen
Benes/Trousil
0-2 (16-21, 10-21)

Group B Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Damen/van der Loo
6
3
0
6
0
MAX
126
89
1.416
Benes/Trousil
5
2
1
4
2
2,000
124
106
1,170
Boiko/Bublyk
4
1
2
2
4
0,500
106
111
0,955
Christensen/Petersen
3
0
3
0
6
0,000
76
126
0,603


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Hellvig/Åhman
Trubac/Pavlicko
2-0 (21-13, 21-14)
Mazuronis/Vilkelis
Goset/Laenen
2-1 (21-19, 16-21, 18-16)
Hellvig/Åhman
Goset/Laenen
2-0 (21-14, 21-10)
Mazuronis/Vilkelis
Trubac/Pavlicko
0-2 (13-21, 19-21)
Hellvig/Åhman
Mazuronis/Vilkelis
2-0 (21-14, 21-9)
Goset/Laenen
Trubac/Pavlicko
2-0 (21-14, 21-19)

Group C Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Hellvig/Åhman
6
3
0
6
0
MAX
126
74
1,703
Goset/Laenen
4
1
2
3
4
0,750
122
130
0,938
Trubac/Pavlicko
4
1
2
2
4
0,500
102
116
0,879
Mazuronis/Vilkelis
4
1
2
2
5
0,400
110
140
0,786


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Dal Corso/Viscovich
Yanev/Kostov
2-0 (21-8, 21-12)
Gulluk/Kuru
Jovović/Kuljanac
2-0 (21-16, 21-19)
Dal Corso/Viscovich
Jovović/Kuljanac
2-0 (21-9, 21-10)
Gulluk/Kuru
Yanev/Kostov
1-2 (21-19, 16-21, 13-15)
Dal Corso/Viscovich
Gulluk/Kuru
2-0 (21-7, 21-10)
Jovović/Kuljanac
Yanev/Kostov
0-2 (10-21, 14-21)

Group D Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Dal Corso/Viscovich
6
3
0
6
0
MAX
126
56
2,250
Yanev/Kostov
5
2
1
4
3
1,333
117
116
1,009
Gulluk/Kuru
4
1
2
3
4
0,750
109
132
0,826
Jovović/Kuljanac
3
0
3
0
6
0,000
78
126
0,619


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
Altwies/Patte
Welsch/Wüst
0-2 (20-22, 15-21)
Kurowski/Nowak
Kosinski/Tanase
2-0 (21-9, 21-14)
Altwies/Patte
Kosinski/Tanase
2-0 (21-12, 21-12)
Kurowski/Nowak
Welsch/Wüst
0-2 (16-21, 16-21)
Altwies/Patte
Kurowski/Nowak
0-2 (15-21, 16-21)
Kosinski/Tanase
Welsch/Wüst
0-2 (17-21, 7-21)

Group E Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Welsch/Wüst
6
3
0
6
0
MAX
127
91
1,396
Kurowski/Nowak
5
2
1
4
2
2,000
116
96
1.208
Altwies/Patte
4
1
2
2
4
0,500
108
109
0,991
Kosinski/Tanase
3
0
3
0
6
0,000
71
126
0,563


Group F

Athletes 1
Athletes 2
Result
Lorenz/Pfretzschner
Groenewold/Sengers
2-0 (21-17, 21-17)
Grössig/Hammarberg
Bracko/Zajc
2-1 (19-21, 21-13, 15-11)
Lorenz/Pfretzschner
Bracko/Zajc
2-0 (21-13, 21-9)
Grössig/Hammarberg
Groenewold/Sengers
2-0 (21-18, 21-12)
Lorenz/Pfretzschner
Grössig/Hammarberg
1-2 (23-21, 12-21, 11-15)
Bracko/Zajc
Groenewold/Sengers
0-2 (18-21, 19-21)

Group F Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Grössig/Hammarberg
6
3
0
6
2
3,000
154
121
1,273
Lorenz/Pfretzschner
5
2
1
5
2
2,500
130
113
1,150
Groenewold/Sengers
4
1
2
2
4
0,500
106
121
0,876
Bracko/Zajc
3
0
3
1
6
0,167
104
139
0,748


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
Dillier/Colomb
Maka/Korsakov
2-1 (18-21, 21-16, 22-20)
Siapanis/Savvides
Stréli/Mikuláss Koch
2-1 (21-14, 16-21, 16-14)
Dillier/Colomb
Stréli/Mikuláss Koch
2-1 (18-21, 21-18, 15-11)
Siapanis/Savvides
Maka/Korsakov
2-0 (24-22, 21-19)
Dillier/Colomb
Siapanis/Savvides
1-2 (21-18, 16-21, 11-15)
Stréli/Mikuláss Koch
Maka/Korsakov
2-0 (21-18, 21-14)

Group G Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Siapanis/Savvides
6
3
0
6
2
3,000
152
138
1,101
Dillier/Colomb
5
2
1
5
4
1,250
163
161
1,012
Stréli/Mikuláss Koch
4
1
2
4
4
1,000
141
139
1,014
Maka/Korsakov
3
0
3
1
6
0,167
130
148
0,878


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
Saucedo/Addellat
Sepka/Semerad
0-2 (18-21, 23-25)
Stankevics/Rinkevics
Maia/Leite
2-0 (21-16, 22-20)
Saucedo/Addellat
Maia/Leite
0-2 (18-21, 17-21)
Stankevics/Rinkevics
Sepka/Semerad
1-2 (21-17, 20-22, 13-15)
Saucedo/Addellat
Stankevics/Rinkevics
0-2 (10-21, 16-21)
Maia/Leite
Sepka/Semerad
0-2 (19-21, 8-21)

Group H Final Standing

Athletes
Points
W
Matches
L
Matches
W
Sets
L
Sets
Ratio
Sets
W
Points
L
Points
Ratio
Points
Sepka/Semerad
6
3
0
6
1
6,000
142
122
1,164
Stankevics/Rinkevics
5
2
1
5
2
2,500
139
116
1,198
Maia/Leite
4
1
2
2
4
0,500
105
120
0,875
Saucedo/Addellat
3
0
3
0
6
0,000
102
130
0,785

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-12-2021 08:36 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list