|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Men's Handball EHF European Championship 2020

[Copy link]
Post time: 14-11-2019 18:03
| Show all posts |Read mode
Men's Handball EHF European Championship 2020

Various Cities (AUT/NOR/SWE) - 9 January 2020 - 26 January 2020



Defending Champion: Spain


Qualified Nations

  • Austria
  • Belarus
  • Bosnia and Herzegovina
  • Croatia
  • Czech Republic
  • Denmark
  • France
  • Germany
  • Hungary
  • Iceland
  • Latvia
  • Montenegro
  • Netherlands
  • North Macedonia
  • Norway
  • Poland
  • Portugal
  • Russia
  • Serbia
  • Slovenia
  • Spain
  • Sweden
  • Switzerland
  • Ukraine


Competition Format

Preliminary Round
January 9th - January 15th, 2020
24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Main Round
I
Main Round
January 16th - January 22nd, 2020
12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals, the 3rd Nation from each Group will qualify for the 5th Place Match
I
Knockout Round
January 24th - January 26th, 2020
8 Nations, 5th Place Match, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Men's Handball EHF European Championship 2020 Champion




Road to the Men's Handball IHF World Championship 2021


The 1st, 2nd and 3rd not already qualified Nations will qualify for the Men's Handball IHF World Championship 2021.

Nations already Qualified for the Men's Handball IHF World Championship 2021

  • Denmark
  • Egypt



Road to the Summer Olympic Games 2020


The 1st Nation will qualify for the Men's Handball Tournament at the Summer Olympic Games 2020. The 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Nations will qualify for theMen's Handball IHF Qualifying Tournament for the Summer Olympic Games 2020.

Nations already Qualified for the Men's Handball Tournament at the Summer Olympic Games 2020

  • Argentina
  • Bahrain
  • Denmark
  • Japan

 Author| Post time: 14-11-2019 18:39
| Show all posts
Qualification Format

First Qualifying Round
November 2nd, 2016 - January 15th, 2017
9 Nations, 3 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Second Qualifying Round
I
Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017
June 12th - June 18th, 2017
16 Nations, the 1st, 2nd, and 3rd Nations will qualify for the Men's Handball EHF European Championship 2020 Second Qualifying Round
I
Second Qualifying Round
October 24th, 2018 - June 16th, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and the the best four 3rd ranked Nation between all Groups will qualify for the Men's Handball EHF European Championship 2020

Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress


  • Albania (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Andorra (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Armenia (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Azerbaijan (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Belarus (Second Qualifying Round)
  • Belgium (Second Qualifying Round)
  • Bosnia and Herzegovina (Second Qualifying Round)
  • Bulgaria (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Cyprus (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Croatia (Second Qualifying Round)
  • Czech Republic (Second Qualifying Round)
  • Denmark (Second Qualifying Round)
  • Estonia (First Qualifying Round, Second Qualifying Round)
  • Faroe Islands (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017, Second Qualifying Round)
  • Finland (Second Qualifying Round)
  • France (Second Qualifying Round)
  • Georgia (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Germany (Second Qualifying Round)
  • Great Britain (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Greece (First Qualifying Round, Second Qualifying Round)
  • Hungary (Second Qualifying Round)
  • Iceland (Second Qualifying Round)
  • Ireland (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Israel (Second Qualifying Round)
  • Italy (First Qualifying Round, Second Qualifying Round)
  • Kosovo (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017, Second Qualifying Round)
  • Latvia (Second Qualifying Round)
  • Lithuania (Second Qualifying Round)
  • Luxembourg (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Malta (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Moldova (Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017)
  • Montenegro (Second Qualifying Round)
  • Netherlands (Second Qualifying Round)
  • North Macedonia (Second Qualifying Round)
  • Poland (Second Qualifying Round)
  • Portugal (Second Qualifying Round)
  • Romania (Second Qualifying Round)
  • Russia (Second Qualifying Round)
  • Serbia (Second Qualifying Round)
  • Slovakia (Second Qualifying Round)
  • Slovenia (Second Qualifying Round)
  • Switzerland (Second Qualifying Round)
  • Turkey (First Qualifying Round, Men's Handball IHF Emerging Nations Championship 2017, Second Qualifying Round)
  • Ukraine (Second Qualifying Round)
 Author| Post time: 14-11-2019 19:16
| Show all posts
First Qualifying Round
November 2nd, 2016 - January 15th, 2017
9 Nations, 3 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Second Qualifying Round

Group A

  • Cyprus
  • Faroe Islands
  • Greece


Group B

  • Estonia
  • Kosovo
  • Turkey


Group C

  • Georgia
  • Italy
  • Luxembourg


Group A

Cyprus 20 - 19 Faroe Islands
Half-Time: 8-9
January 13th 2017, h. 20:00 (GMT), Høllin á Hálsi, Tórshavn

Greece 24 - 17 Cyprus
Half-Time: 13-6
January 14th 2017, h. 18:00 (GMT), Høllin á Hálsi, Tórshavn

Faroe Islands 24 - 26 Greece
Half-Time: 11-13
January 15th 2017, h. 16:00 (GMT), Høllin á Hálsi, Tórshavn

Group A Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Greece
2
2
0
0
50
41
+9
4
Cyprus
2
1
0
1
37
43
-6
2
Faroe Islands
2
0
0
2
43
46
-3
0


Group B

Turkey 26 - 22 Kosovo
Half-Time: 13-8
November 2nd 2016, h. 19:00 (GMT +2), THF Sport Hall, Ankara

Kosovo 24 - 24 Turkey
Half-Time: 11-12
November 6th 2016, h. 19:30 (GMT +1), Palace of Youth and Sports, Pristina

Kosovo 17 - 31 Estonia
Half-Time: 7-13
January 4th 2017, h. 19:30 (GMT +1), Palace of Youth and Sports, Pristina

Estonia 27 - 23 Kovoso
Half-Time: 14-10
January 8th 2017, h. 19:30 (GMT +2), Põlva Mesikäpa Hall, Põlva

Estonia 18 - 28 Turkey
Half-Time: 9-11
January 11th 2017, h. 19:30 (GMT +2), Põlva Mesikäpa Hall, Põlva

Turkey 18 - 20 Estonia
Half-Time: 10-8
January 15th 2017, h. 16:00 (GMT +2), THF Sport Hall, Ankara

Group B Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Estonia
4
3
0
1
96
86
+10
6
Turkey
4
2
1
1
96
84
+12
5
Kosovo
4
0
1
3
86
108
-22
1


Group C

Italy 26 - 19 Georgia
Half-Time: 11-10
November 2nd 2016, h. 17:30 (GMT +1), Palasport Concetto Lo Bello, Siracusa

Georgia 25 - 28 Italy
Half-Time: 13-13
November 6th 2016, h. 18:00 (GMT +4), Olympic Handball Arena, Tbilisi

Georgia 24 - 31 Luxembourg
Half-Time: 12-11
January 4th 2017, h. 18:00 (GMT +4), Olympic Handball Arena, Tbilisi

Luxembourg 35 - 29 Georgia
Half-Time: 18-13
January 7th 2017, h. 18:00 (GMT +1), d'Coque, Luxembourg City

Luxembourg 24 - 23 Italy
Half-Time: 13-10
January 11th 2017, h. 19:30 (GMT +1), d'Coque, Luxembourg City

Italy 26 - 24 Luxembourg
Half-Time: 12-9
January 15th 2017, h. 16:30 (GMT +1), Palasport Concetto Lo Bello, Siracusa

Group C Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Italy
4
3
0
1
103
92
+11
6
Luxembourg
4
3
0
1
114
102
+12
6
Georgia
4
0
0
4
97
120
-23
0

 Author| Post time: 15-11-2019 15:34
| Show all posts
Second Qualifying Round
October 24th, 2018 - June 16th, 2019
32 Nations, 8 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group and the the best four 3rd ranked Nation between all Groups will qualify for the Men's Handball EHF European Championship 2020

Group 1

  • Germany
  • Israel
  • Kosovo
  • Poland


Group 2

  • Belgium
  • Croatia
  • Serbia
  • Switzerland


Group 3

  • Greece
  • Iceland
  • North Macedonia
  • Turkey


Group 4

  • Estonia
  • Latvia
  • Netherlands
  • Slovenia


Group 5

  • Belarus
  • Bosnia and Herzegovina
  • Czech Republic
  • Finland


Group 6

  • France
  • Lituania
  • Portugal
  • Romania



Group 7

  • Hungary
  • Italy
  • Russia
  • Slovakia


Group 8

  • Denmark
  • Faroe Islands
  • Montenegro
  • Ukraine



Group 1

Poland 37 - 13 Kosovo
Half-Time: 15-5
October 24th 2018, h. 18:00 (GMT +2), Hala KSZO, Ostrowiec

Germany 37 - 21 Israel
Half-Time: 19-9
October 24th 2018, h. 19:00 (GMT +2), Rittal Arena Wetzlar, Wetzlar

Israel 25 - 24 Poland
Half-Time: 12-12
October 28th 2018, h. 18:45 (GMT +3), Drive in Arena, Tel Aviv

Kosovo 14 - 30 Germany
Half-Time: 5-15
October 28th 2018, h. 19:30 (GMT +2), Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Pristina

Poland 18 - 26 Germany
Half-Time: 10-13
April 10th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Gliwice Arena, Gliwice

Kosovo 27 - 24 Israel
Half-Time: 12-8
April 10th 2019, h. 19:15 (GMT +2), Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Pristina

Germany 29 - 24 Poland
Half-Time: 16-16
April 13th 2019, h. 14:00 (GMT +2), Gerry Weber Stadion, Halle

Israel 30 - 24 Kosovo
Half-Time: 11-9
April 13th 2019, h. 18:00 (GMT +3), Drive in Arena, Tel Aviv

Israel 25 - 40 Germany
Half-Time: 13-19
June 12th 2019, h. 19:45 (GMT +3), Drive in Arena, Tel Aviv

Kosovo 23 - 23 Poland
Half-Time: 14-13
June 12th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Pristina

Germany 28 - 17 Kosovo
Half-Time: 16-5
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Nuremberg Arena, Nuremberg

Poland 26 - 23 Israel
Half-Time: 10-11
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Orlen Arena, Płock

Group 1 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Germany
6
6
0
0
190
119
+71
12
Poland
6
2
1
3
152
139
+13
5
Israel
6
2
0
4
148
178
-30
4
Kosovo
6
1
1
4
118
172
-54
3


Group 2

Serbia 27 - 27 Belgium
Half-Time: 15-14
October 24th 2018, h. 18:00 (GMT +2), Crystal Hall, Zrenjanin

Croatia 31 - 28 Switzerland
Half-Time: 15-16
October 24th 2018, h. 20:15 (GMT +2), Gradski vrt Hall, Osijek

Switzerland 29 - 24 Serbia
Half-Time: 12-11
October 28th 2018, h. 13:15 (GMT +2), Bossard Arena, Zug

Belgium 25 - 30 Croatia
Half-Time: 12-18
October 28th 2018, h. 15:45 (GMT +2), Sportoase Philipssite, Leuven

Belgium 25 - 28 Switzerland
Half-Time: 10-16
April 10th 2019, h. 20:10 (GMT +2), Sportoase Philipssite, Leuven

Serbia 25 - 25 Croatia
Half-Time: 13-13
April 11th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Štark Arena, Belgrade

Switzerland 36 - 22 Belgium
Half-Time: 16-11
April 14th 2019, h. 14:00 (GMT +2), BBC-Arena, Schaffhausen

Croatia 27 - 23 Serbia
Half-Time: 17-11
April 14th 2019, h. 20:30 (GMT +2), Krešimir Ćosić Hall, Zadar

Switzerland 28 - 33 Croatia
Half-Time: 13-17
June 12th 2019, h. 18:15 (GMT +2), Bossard Arena, Zug

Belgium 26 - 37 Serbia
Half-Time: 10-20
June 12th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Sportoase Philipssite, Leuven

Croatia 28 - 19 Belgium
Half-Time: 15-9
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Žatika Sport Centre, Poreč

Serbia 32 - 31 Switzerland
Half-Time: 19-17
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), SPENS, Novi Sad

Group 2 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Croatia
6
5
1
0
174
148
+26
11
Switzerland
6
3
0
3
180
167
+13
6
Serbia
6
2
2
2
168
165
+3
6
Belgium
6
0
1
5
144
186
-42
1


Group 3

Iceland 35 - 21 Greece
Half-Time: 17-13
October 24th 2018, h. 21:45 (GMT +1), Laugardalshöll, Reykjavík

North Macedonia 31 - 27 Turkey
Half-Time: 17-13
October 24th 2018, h. 20:15 (GMT +2), Sports Hall Mladost, Bitola

Turkey 22 - 33 Iceland
Half-Time: 13-16
October 28th 2018, h. 14:00 (GMT +3), THF Sport Hall, Ankara

Greece 28 - 26 North Macedonia
Half-Time: 12-13
October 28th 2018, h. 16:00 (GMT +3), Lefkovrisi Sports Center, Kozani

Greece 22 - 26 Turkey
Half-Time: 11-11
April 10th 2019, h. 17:00 (GMT +3), Lefkovrisi Sports Center, Kozani

Iceland 33 - 34 North Macedonia
Half-Time: 17-17
April 10th 2019, h. 21:45 (GMT +1), Laugardalshöll, Reykjavík

Turkey 26 - 23 Greece
Half-Time: 12-9
April 14th 2019, h. 16:00 (GMT +3), Porsuk Spor Salonu, Eskişehir

North Macedonia 24 - 24 Iceland
Half-Time: 10-11
April 14th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Boris Trajkovski Sports Center, Skopje

Turkey 25 - 26 North Macedonia
Half-Time: 13-11
June 12th 2019, h. 19:00 (GMT +3), Porsuk Spor Salonu, Eskişehir

Greece 28 - 28 Iceland
Half-Time: 12-15
June 12th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Lefkovrisi Sports Center, Kozani

Iceland 32 - 22 Turkey
Half-Time: 12-9
June 16th 2019, h. 16:00 (GMT +1), Laugardalshöll, Reykjavík

North Macedonia 27 - 23 Greece
Half-Time: 13-11
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Park Sports Hall, Strumica

Group 3 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
North Macedonia
6
4
1
1
168
160
+8
9
Iceland
6
3
2
1
185
151
+34
8
Turkey
6
2
0
4
148
167
-19
4
Greece
6
1
1
4
145
168
-23
3


Group 4

Slovenia 27 - 21 Latvia
Half-Time: 14-7
October 24th 2018, h. 20:15 (GMT +2), Ljudski vrt Sports Hall, Maribor

Netherlands 35 - 25 Estonia
Half-Time: 17-10
October 25th 2018, h. 19:30 (GMT +2), Fitland XL, Sittard

Latvia 29 - 25 Netherlands
Half-Time: 17-11
October 28th 2018, h. 14:10 (GMT +3), Vidzemes Olympic Centre, Valmiera

Estonia 20 - 31 Slovenia
Half-Time: 11-16
October 28th 2018, h. 18:30 (GMT +3), Kalev Sports Hall, Tallinn

Estonia 18 - 24 Latvia
Half-Time: 11-10
April 11th 2019, h. 18:30 (GMT +3), Kalev Sports Hall, Tallinn

Netherlands 26 - 27 Slovenia
Half-Time: 12-11
April 11th 2019, h. 19:30 (GMT +2), Topsportcentrum, Almere

Latvia 30 - 24 Estonia
Half-Time: 17-12
April 14th 2019, h. 14:10 (GMT +3), Vidzemes Olympic Centre, Valmiera

Slovenia 30 - 23 Netherlands
Half-Time: 16-11
April 14th 2019, h. 17:00 (GMT +2), Dvorana Zlatorog, Celje

Latvia 25 - 24 SLovenia
Half-Time: 14-10
June 12th 2019, h. 19:40 (GMT +3), Vidzemes Olympic Centre, Valmiera

Estonia 27 - 33 Netherlands
Half-Time: 13-16
June 12th 2019, h. 18:30 (GMT +3), Kalev Sports Hall, Tallinn

Slovenia 32 - 28 Estonia
Half-Time: 19-11
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Arena Bonifika, Koper

Netherlands 25 - 21 Latvia
Half-Time: 13-11
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Topsportcentrum, Almere

Group 4 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Slovenia
6
5
0
1
171
143
+28
10
Latvia
6
4
0
2
150
143
+7
8
Netherlands
6
3
0
3
167
159
+8
6
Estonia
6
0
0
6
142
185
-43
0


Group 5

Czech Republic 31 - 27 Finland
Half-Time: 15-12
October 24th 2018, h. 18:00 (GMT +2), Městská sportovní hala, Plzeň

Belarus 29 - 30 Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 16-12
October 25th 2018, h. 18:00 (GMT +3), Sport Palace Uruchje, Minsk

Finland 20 - 27 Belarus
Half-Time: 8-15
October 27th 2018, h. 16:00 (GMT +3), Energia Areena, Vantaa

Bosnia and Herzegovina 20 - 25 Czech Republic
Half-Time: 10-12
October 27th 2018, h. 20:00 (GMT +2), KSPC Mejdan, Tuzla

Czech Republic 30 - 31 Belarus
Half-Time: 12-14
April 10th 2019, h. 18:10 (GMT +2), Městská sportovní hala, Plzeň

Finland 26 - 30 Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 13-15
April 11th 2019, h. 17:30 (GMT +3), Energia Areena, Vantaa

Belarus 24 - 26 Czech Republic
Half-Time: 12-13
April 14th 2019, h. 16:00 (GMT +3), Sport Palace Uruchje, Minsk

Bosnia and Herzegovina 31 - 19 Finland
Half-Time: 16-10
April 14th 2019, h. 17:00 (GMT +2), KSPC Mejdan, Tuzla

Finland 24 - 26 Czech Republic
Half-Time: 12-17
June 12th 2019, h. 18:05 (GMT +3), Energia Areena, Vantaa

Bosnia and Herzegovina 25 - 31 Belarus
Half-Time: 12-17
June 12th 2019, h. 20:00 (GMT +2), KSPC Mejdan, Tuzla

Czech Republic 23 - 24 Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 10-11
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Ostravar Aréna, Ostrava

Belarus 40 - 15 Finland
Half-Time: 20-8
June 16th 2019, h. 19:00 (GMT +3), Sportshall Victoria, Brest

Group 5 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Czech Republic
6
4
0
2
161
150
+11
8
Belarus
6
4
0
2
182
146
+36
8
Bosnia and Herz.
6
4
0
2
160
153
+7
8
Finland
6
0
0
6
131
185
-54
0


Group 6

Portugal 21 - 13 Romania
Half-Time: 10-7
October 24th 2018, h. 21:00 (GMT +1), Pavilhão Municipal, Santo Tirso

France 42 - 27 Lithuania
Half-Time: 21-10
October 25th 2018, h. 20:30 (GMT +2),Arena du Pays d'Aix, Aix-en-Provence

Lithuania 23 - 24 Portugal
Half-Time: 10-12
October 28th 2018, h. 15:30 (GMT +3), Švyturys Arena, Klaipėda

Romania 21 - 31 France
Half-Time: 9-12
October 28th 2018, h. 17:00 (GMT +3), BT Arena, Cluj-Napoca

Romania 28 - 23 Lithuania
Half-Time: 16-13
April 11th 2019, h. 17:00 (GMT +3), Targoviste Sports Hall, Târgoviște

Portugal 33 - 27 France
Half-Time: 17-13
April 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Multusios de Guimarães, Guimarães

Lithuania 24 - 23 Romania
Half-Time: 12-11
April 14th 2019, h. 15:30 (GMT +3), Švyturys Arena, Klaipėda

France 33 - 24 Portugal
Half-Time: 16-15
April 14th 2019, h. 17:30 (GMT +2), Rhénus Sport, Strasbourg

Romania 19 - 24 Portugal
Half-Time: 12-11
June 13th 2019, h. 17:00 (GMT +3), Dinamo Polyvalent Hall, Bucharest

Lithuania 17 - 37 France
Half-Time: 9-19
June 13th 2019, h. 18:00 (GMT +3), Švyturys Arena, Klaipėda

Portugal 28 - 28 Lithuania
Half-Time: 16-13
June 16th 2019, h. 17:00 (GMT +1), Centro de Desportos e Congresso de Matosinhos, Matosinhos

France 34 - 25 Romania
Half-Time: 19-14
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Palais des Sports de Beaulieu, Nantes

Group 6 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
France
6
5
0
1
204
147
+57
10
Portugal
6
4
1
1
154
143
+11
9
Lithuania
6
1
1
4
142
182
-40
3
Romania
6
1
0
5
129
157
-28
2


Group 7

Hungary 30 - 22 Slovakia
Half-Time: 16-9
October 24th 2018, h. 18:30 (GMT +2), Érd Aréna, Érd

Russia 34 - 20 Italy
Half-Time: 18-7
October 24th 2018, h. 19:30 (GMT +3),Alexander Gomelsky Universal Sports Hall CSKA, Moscow

Slovakia 21 - 22 Russia
Half-Time: 12-10
October 27th 2018, h. 18:00 (GMT +32, Tatran Handball Arena, Prešov

Italy 22 - 30 Hungary
Half-Time: 10-15
October 27th 2018, h. 19:00 (GMT +2), Kioene Arena, Padua

Italy 26 - 23 Slovakia
Half-Time: 12-9
April 10th 2019, h. 18:45 (GMT +2), Palasport Cattani, Faenza

Russia 19 - 25 Hungary
Half-Time: 10-15
April 11th 2019, h. 17:30 (GMT +4), Sportcomplex Zvezdniy, Astrakhan

Hungary 23 - 23 Russia
Half-Time: 11-15
April 14th 2019, h. 16:00 (GMT +2), Érd Aréna, Érd

Slovakia 23 - 26 Italy
Half-Time: 11-12
April 14th 2019, h. 17:00 (GMT +2), Sporting Hall MSK, Považská Bystrica

Slovakia 20 - 21 Hungary
Half-Time: 8-9
June 12th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Mestská športová hala, Šaľa

Italy 23 - 30 Russia
Half-Time: 10-14
June 13th 2019, h. 18:45 (GMT +2), Pala Yamamay, Busto Arsizio

Hungary 32 - 29 Italy
Half-Time: 16-14
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Messzi István Sportcsarnok, Kecskemét

Russia 30 - 20 Slovakia
Half-Time: 17-8
June 16th 2019, h. 19:00 (GMT +2), Sibur Arena, Saint Petersburg

Group 7 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Hungary
6
5
1
1
161
135
+26
11
Russia
6
4
1
1
158
132
+26
9
Italy
6
2
0
4
146
172
-26
4
Slovakia
6
0
0
6
129
155
-26
0


Group 8

Montenegro 24 - 24 Faroe Islands
Half-Time: 10-15
October 24th 2018, h. 17:30 (GMT +2), Verde Complex, Podgorica

Denmark 30 - 24 Ukraine
Half-Time: 12-12
October 24th 2018, h. 21:00 (GMT +2),Ceres Park & Arena, Aarhus

Faroe Islands 17 - 35 Denmark
Half-Time: 8-17
October 27th 2018, h. 16:10 (GMT +1), Skjern Bank Arena, Skjern

Ukraine 29 - 24 Montenegro
Half-Time: 15-12
October 28th 2018, h. 17:30 (GMT +3), Sport Manezh of Sumy State University, Sumy

Ukraine 30 - 19 Faroe Islands
Half-Time: 17-12
April 10th 2019, h. 18:00 (GMT +3), Palace of Sports, Kiev

Montenegro 32 - 31 Denmark
Half-Time: 16-17
April 10th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Morača Sports Center, Podgorica

Faroe Islands 26 - 27 Ukraine
Half-Time: 14-15
April 13th 2019, h. 17:45 (GMT +1), Farum Arena, Farum

Denmark 37 - 26 Montenegro
Half-Time: 14-11
April 13th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Royal Arena, Copenhagen

Ukraine 30 - 33 Denmark
Half-Time: 15-14
June 12th 2019, h. 19:00 (GMT +3), Palace of Sports, Kiev

Faroe Islands 21 - 24 Montenegro
Half-Time: 9-11
June 13th 2019, h. 19:30 (GMT +1), Farum Arena, Farum

Denmark 31 - 24 Faroe Islands
Half-Time: 17-13
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Jutlander Bank Arena, Aalborg

Montenegro 27 - 21 Ukraine
Half-Time: 15-7
June 16th 2019, h. 18:00 (GMT +2), Morača Sports Center, Podgorica

Group 8 Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Denmark
6
5
0
1
197
153
+44
10
Montenegro
6
3
1
2
157
163
-6
7
Ukraine
6
3
0
3
161
159
+2
6
Faroe Islands
6
0
1
5
131
171
-40
1

 Author| Post time: 8-12-2019 14:39
| Show all posts
Preliminary Round
January 9th - January 15th, 2020
24 Nations, 6 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Main Round

Group A

  • Belarus
  • Croatia
  • Montenegro
  • Serbia


Group B

  • Austria
  • Czech Republic
  • North Macedonia
  • Ukraine


Group C

  • Germany
  • Latvia
  • Netherlands
  • Spain


Group D

  • Bosnia and Herzegovina
  • France
  • Norway
  • Portugal


Group E

  • Denmark
  • Hungary
  • Iceland
  • Russia


Group F

  • Poland
  • Slovenia
  • Sweden
  • Switzerland




Group A
Central European Time (GMT +1)

Croatia 27 - 21 Montenegro
Half-Time: 12-13
January 9th 2020, h. 18:15, Stadthalle Graz, Graz

Belarus 35 - 30 Serbia
Half-Time: 16-15
January 9th 2020, h. 20:30, Stadthalle Graz, Graz

Montenegro 22 - 21 Serbia
Half-Time: 11-10
January 11th 2020, h. 16:00, Stadthalle Graz, Graz

Croatia 31 - 23 Belarus
Half-Time: 15-10
January 11th 2020, h. 18:15, Stadthalle Graz, Graz

Montenegro 27 - 36 Belarus
Half-Time: 11-17
January 13th 2020, h. 18:15, Stadthalle Graz, Graz

Serbia 21 - 24 Croatia
Half-Time: 10-8
January 13th 2020, h. 20:30, Stadthalle Graz, Graz

Group A Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Croatia
3
3
0
0
82
65
+17
6
Belarus
3
2
0
1
94
88
+6
4
Montenegro
3
1
0
2
70
84
-14
2
Serbia
3
0
0
3
72
81
-9
0


Group B
Central European Time (GMT +1)

Czech Republic 29 - 32 Austria
Half-Time: 14-13
January 10th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

North Macedonia 26 - 25 Ukraine
Half-Time: 13-10
January 10th 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Czech Republic 27 - 25 North Macedonia
Half-Time: 9-11
January 12th 2020, h. 16:00, Wiener Stadthalle, Vienna

Austria 34 - 30 Ukraine
Half-Time: 18-17
January 12th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Austria 32 - 28 North Macedonia
Half-Time: 18-12
January 14th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Ukraine 19 - 23 Czech Republic
Half-Time: 10-9
January 14th 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Group B Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Austria
3
3
0
0
98
87
+11
6
Czech Republic
3
2
0
1
79
76
-3
4
North Macedonia
3
1
0
2
79
84
-5
2
Ukraine
3
0
0
3
74
83
-9
0


Group C
Central European Time (GMT +1)

Spain 33 - 22 Latvia
Half-Time: 14-11
January 9th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Germany 34 - 23 Netherlands
Half-Time: 15-13
January 9th 2020, h. 20:30, Trondheim Spektrum, Trondheim

Latvia 24 - 32 Netherlands
Half-Time: 10-16
January 11th 2020, h. 16:00, Trondheim Spektrum, Trondheim

Spain 33 - 26 Germany
Half-Time: 14-11
January 11th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Latvia 27 - 28 Germany
Half-Time: 11-16
January 13th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Netherlands 25 - 36 Spain
Half-Time: 13-17
January 13th 2020, h. 20:30, Trondheim Spektrum, Trondheim

Group C Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Spain
3
3
0
0
102
73
+29
6
Germany
3
2
0
1
88
83
+5
4
Netherlands
3
1
0
2
80
94
-14
2
Latvia
3
0
0
3
73
93
-20
0


Group D
Central European Time (GMT +1)

France 25 - 28 Portugal
Half-Time: 11-12
January 10th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Norway 32 - 26 Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 17-12
January 10th 2020, h. 20:30, Trondheim Spektrum, Trondheim

Portugal 27 - 24 Bosnia and Herzegovina
Half-Time: 12-11
January 12th 2020, h. 16:00, Trondheim Spektrum, Trondheim

France 26 - 28 Norway
Half-Time: 15-14
January 12th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Bosnia and Herzegovina 23 - 31 France
Half-Time: 13-14
January 14th 2020, h. 18:15, Trondheim Spektrum, Trondheim

Portugal 28 - 34 Norway
Half-Time: 14-16
January 14th 2020, h. 20:30, Trondheim Spektrum, Trondheim

Group D Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Norway
3
3
0
0
94
80
+14
6
Portugal
3
2
0
1
83
83
0
4
France
3
1
0
2
82
79
-3
2
Bosnia and Herzeg.
3
0
0
3
73
90
-17
0


Group E
Central European Time (GMT +1)

Hungary 26 - 25 Russia
Half-Time: 14-13
January 11th 2020, h. 16:00, Malmö Arena, Malmö

Denmark 30 - 31 Iceland
Half-Time: 15-15
January 11th 2020, h. 18:15, Malmö Arena, Malmö

Iceland 34 - 23 Russia
Half-Time: 19-11
January 13th 2020, h. 18:15, Malmö Arena, Malmö

Denmark 24 - 24 Hungary
Half-Time: 11-13
January 13th 2020, h. 20:30, Malmö Arena, Malmö

Iceland 18 - 24 Hungary
Half-Time: 12-9
January 15th 2020, h. 18:15, Malmö Arena, Malmö

Russia 28 - 31 Denmark
Half-Time: 15-12
January 15th 2020, h. 20:30, Malmö Arena, Malmö

Group E Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Hungary
3
2
1
0
74
67
+7
5
Iceland
3
2
0
1
83
77
+6
4
Denmark
3
1
1
1
85
83
+2
3
Russia
3
0
0
3
76
91
-15
0


Group F
Central European Time (GMT +1)

Sweden 34 - 21 Switzerland
Half-Time: 20-13
January 10th 2020, h. 18:15, Scandinavium, Gothenburg

Slovenia 26 - 23 Poland
Half-Time: 13-11
January 10th 2020, h. 20:30, Scandinavium, Gothenburg

Switzerland 31 - 24 Poland
Half-Time: 14-12
January 12th 2020, h. 16:00, Scandinavium, Gothenburg

Sweden 19 - 21 Slovenia
Half-Time: 9-10
January 12th 2020, h. 18:15, Scandinavium, Gothenburg

Switzerland 25 - 29 Slovenia
Half-Time: 10-16
January 14th 2020, h. 18:15, Scandinavium, Gothenburg

Poland 26 - 28 Sweden
Half-Time: 13-14
January 14th 2020, h. 20:30, Scandinavium, Gothenburg

Group F Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Slovenia
3
3
0
0
76
67
+9
6
Sweden
3
2
0
1
81
68
+13
4
Switzerland
3
1
0
2
77
87
-10
2
Poland
3
0
0
3
73
85
-12
0

 Author| Post time: 16-1-2020 08:27
| Show all posts
Main Round
January 16th - January 22nd, 2020
12 Nations, 2 Groups, the 1st and 2nd Nations from each Group will qualify for the Semifinals, the 3rd Nation from each Group will qualify for the 5th Place Match

Group I

  • Austria
  • Belarus
  • Croatia
  • Czech Republic
  • Germany
  • Spain


Group B

  • Hungary
  • Iceland
  • Norway
  • Portugal
  • Slovenia
  • Sweden


Group I
Central European Time (GMT +1)

Spain 31 - 25 Czech Republic
Half-Time: 14-9
January 16th 2020, h. 16:00, Wiener Stadthalle, Vienna

Croatia 27 - 23 Austria
Half-Time: 13-8
January 16th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Belarus 23 - 31 Germany
Half-Time: 11-18
January 16th 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Belarus 28 - 25 Czech Republic
Half-Time: 13-11
January 18th 2020, h. 16:00, Wiener Stadthalle, Vienna

Spain 30 - 26 Austria
Half-Time: 17-16
January 18th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Croatia 25 - 24 Germany
Half-Time: 11-14
January 18th 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Croatia 22 - 21 Czech Republic
Half-Time: 11-9
January 20th 2020, h. 16:00, Wiener Stadthalle, Vienna

Belarus 28 - 37 Spain
Half-Time: 16-17
January 20th 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Austria 22 - 34 Germany
Half-Time: 13-16
January 20th 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Croatia 22 - 22 Spain
Half-Time: 11-12
January 22nd 2020, h. 16:00, Wiener Stadthalle, Vienna

Belarus 36 - 36 Austria
Half-Time: 19-17
January 22nd 2020, h. 18:15, Wiener Stadthalle, Vienna

Czech Republic 22 - 26 Germany
Half-Time: 10-13
January 22nd 2020, h. 20:30, Wiener Stadthalle, Vienna

Group I Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Spain
5
4
1
0
153
127
+26
9
Croatia
5
4
1
0
127
113
+14
9
Germany
5
3
0
2
141
125
+16
6
Austria
5
1
1
3
139
156
-17
3
Belarus
5
1
1
3
138
160
-22
3
Czech Republic
5
0
0
5
122
139
-17
0

Group II
Central European Time (GMT +1)

Slovenia 30 - 27 Iceland
Half-Time: 15-14
January 17th 2020, h. 14:00, Malmö Arena, Malmö

Norway 36 - 29 Hungary
Half-Time: 20-12
January 17th 2020, h. 16:15, Malmö Arena, Malmö

Portugal 35 - 25 Sweden
Half-Time: 15-12
January 17th 2020, h. 18:30, Malmö Arena, Malmö

Portugal 25 - 28 Iceland
Half-Time: 12-14
January 19th 2020, h. 14:00, Malmö Arena, Malmö

Slovenia 28 - 29 Hungary
Half-Time: 16-13
January 19th 2020, h. 16:15, Malmö Arena, Malmö

Norway 23 - 20 Sweden
Half-Time: 12-8
January 19th 2020, h. 18:30, Malmö Arena, Malmö

Portugal 24 - 29 Slovenia
Half-Time: 15-14
January 21st 2020, h. 14:00, Malmö Arena, Malmö

Norway 31 - 28 Iceland
Half-Time: 19-12
January 21st 2020, h. 16:15, Malmö Arena, Malmö

Hungary 18 - 24 Sweden
Half-Time: 9-10
January 21st 2020, h. 18:30, Malmö Arena, Malmö

Portugal 34 - 26 Hungary
Half-Time: 16-14
January 22nd 2020, h. 14:00, Malmö Arena, Malmö

Norway 33 - 30 Slovenia
Half-Time: 14-13
January 22nd 2020, h. 16:15, Malmö Arena, Malmö

Iceland 25 - 32 Sweden
Half-Time: 11-18
January 22nd 2020, h. 18:30, Malmö Arena, Malmö

Group II Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Norway
5
5
0
0
157
135
+22
10
Slovenia
5
3
0
2
138
132
+6
6
Portugal
5
2
0
3
146
142
+4
4
Sweden
5
2
0
3
120
122
-2
4
Hungary
5
2
0
3
126
140
-14
4
Iceland
5
1
0
4
126
142
-16
2

 Author| Post time: 23-1-2020 08:46
| Show all posts
Knockout Round
January 24th - January 26th, 2020
8 Nations, 5th Place Match, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Men's Handball EHF European Championship 2020 Champion

  • Croatia
  • Germany
  • Norway
  • Portugal
  • Slovenia
  • Spain

Semifinals
Central European Time (GMT +1)

Norway 28 - 29ET Croatia
Half-Time: 10-12, Full Time: 23-23, Extra-Time 5-6
January 24th 2020, h. 18:00, Tele2 Arena, Stockholm
I
Spain 34 - 32 Slovenia
Half-Time: 20-15
January 24th 2020, h. 20:30, Tele2 Arena, Stockholm


5th Place Match
Central European Time (GMT +1)

Germany 29 - 27 Portugal
Half-Time: 14-13
January 25th 2020, h. 16:00, Tele2 Arena, Stockholm


Bronze Medal Match
Central European Time (GMT +1)

Slovenia 20 - 28 Norway
Half-Time: 9-12
January 25th 2020, h. 18:30, Tele2 Arena, Stockholm


Gold Medal Match
Central European Time (GMT +1)

Spain 22 - 20 Croatia
Half-Time: 12-11
January 26th 2020, h. 16:30, Tele2 Arena, Stockholm
 Author| Post time: 27-1-2020 07:17
| Show all posts
Men's Tournament
Final Results

Spain
-

Croatia
-

Norway
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Slovenia
-
5
Germany
-
6
Portugal
-
7
Sweden
-
8
Austria
-
9
Hungary
-
10
Belarus
-
11
Iceland
-
12
Czech Republic
-
13
Denmark
-
14
France
-
15
North Macedonia
-
16
Switzerland
-
17
Netherlands
-
18
Montenegro
-
19
Ukraine
-
20
Serbia
-
21
Poland
-
22
Russia
-
23
Bosnia and Herzegovina
-
24
Latvia
-

 Author| Post time: 27-1-2020 07:20
| Show all posts
Road to the Men's Handball IHF World Championship 2021


Following Nations have qualified for the Men's Handball IHF World Championship 2021

  • Croatia
  • Norway
  • Spain

 Author| Post time: 27-1-2020 07:22
| Show all posts
Road to the Summer Olympic Games 2020


Following Nation has qualified for the Men's Handball Tournament at the Summer Olympic Games 2020

  • Spain



Following Nations have qualified for the Men's Handball IHF Qualifying Tournament for the Summer Olympic Games 2020

  • Croatia
  • Germany
  • Norway
  • Portugal
  • Slovenia
  • Sweden

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

22-1-2021 15:51 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list