|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Men's Football UEFA European Champions League 2019 - 2020

[Copy link]
Post time: 13-6-2019 14:01
| Show all posts |Read mode
Men's Football UEFA European Champions League 2019 - 2020

Continental Championship - 25 June 2019 - 23 August 2020




Qualified Teams

  • FK Partizani
  • FC Santa Coloma
  • FC Ararat-Armenia
  • FC Salzburg
  • LASK Linz
  • Qarabağ FK
  • FC BATE Borisov
  • Club Brugge KV
  • KRC Genk
  • FK Sarajevo
  • PFC Ludogorets 1945
  • GNK Dinamo Zagreb
  • APOEL FC
  • FC Viktoria Plzeň
  • SK Slavia Praha
  • FC København
  • Chelsea FC
  • Liverpool FC
  • Manchester City FC
  • Tottenham Hotspur FC
  • Nõmme Kalju FC
  • HB Tórshavn
  • HJK Helsinki
  • LOSC Lille
  • Olympique Lyonnais
  • Paris Saint-Germain
  • FC Saburtalo Tbilisi
  • Bayer 04 Leverkusen
  • Borussia Dortmund
  • FC Bayern München
  • RB Leipzig
  • Lincoln Red Imps FC
  • Olympiacos FC
  • PAOK FC
  • Ferencvárosi TC
  • Valur Reykjavík
  • Dundalk FC
  • Maccabi Tel-Aviv FC
  • Atalanta BC
  • FC Internazionale Milano
  • Juventus
  • SSC Napoli
  • FC Astana
  • KF Feronikeli
  • Riga FC
  • FK Sūduva
  • F91 Dudelange
  • KF Shkëndija
  • Valletta FC
  • FC Sheriff
  • FK Sutjeska
  • AFC Ajax
  • PSV Eindhoven
  • Linfield FC
  • Rosenborg BK
  • GKS Piast Gliwice
  • FC Porto
  • SL Benfica
  • CFR 1907 Cluj
  • FC Krasnodar
  • FC Lokomotiv Moskva
  • FC Zenit
  • SP Tre Penne
  • Celtic FC
  • FK Crvena Zvezda
  • ŠK Slovan Bratislava
  • NK Maribor
  • Club Atlético de Madrid
  • FC Barcelona
  • Real Madrid CF
  • Valencia CF
  • AIK
  • BSC Young Boys
  • FC Basel 1893
  • Istanbul Basaksehir
  • Galatasaray AS
  • FC Dynamo Kyiv
  • FC Shakhtar Donetsk
  • The New Saints FC



Competition Format

Preliminary Qualifying Round
June 25th - June 28th, 2019
4 Teams,
Single Leg Matches, Semifinals and Final, the winning Team will qualify for the First Qualifying Round , the 3 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Second Qualifying Round)
I

First Qualifying Round
July 9th - July 17th, 2019
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round, the 16 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Second Qualifying Round)
I

Second Qualifying Round
July 23th - July 31st, 2019
Champions Path: 20 Teams, Home and Away Matches, the 10 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 10 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Third Qualifying Round)
League Path: 4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 2 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Third Qualifying Round)
I

Third Qualifying Round
August 6th - August 13th, 2019
Champions Path: 12 Teams, Home and Away Matches, the 6 winning Teams will qualify for the Play-Off Round, the 6 losing Teams will qualify for the Men's Fooball UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Play-Off Round)
League Path: 8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 4 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Group Stage)
I
Play-Off Round
August 20th - August 28th, 2019
Champions Path: 8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round, the 4 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (
Group Stage)
League Path: 4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the
Preliminary Round, the 2 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Group Stage)
I

Preliminary Round
September 17th - December 11th, 2019
32 Teams, 8 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Round of 16, the 3rd Teams from each Group will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Round of 32)
I

Round of 16
February 18th - August 8th, 2020
16 Teams, Home and Away Matches, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals
I

Quarterfinals
August 12th - August 15th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals
I

Semifinals
August 18th - August 19th, 2020
4 Teams, the 2 winning Teams will qualify for the Final
I

Final
August 23rd, 2020
2 Teams, the winning Team will be the Men's Fooball UEFA European Champions League 2019 - 2020 Champion
 Author| Post time: 13-6-2019 14:16
| Show all posts
Edited by Henry_Leon at 20-7-2019 14:04

Preliminary Qualifying Round
June 25th - June 28th, 2019
4 Teams,
Single Leg Matches, Semifinals and Final, the winning Team will qualify for the First Qualifying Round , the 3 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Second Qualifying Round)



  • FC Santa Coloma
  • Lincoln Red Imps FC
  • KF Feronikeli
  • SP Tre Penne



Semifinals

SP Tre Penne 0 - 1 FC Santa Coloma
Half-Time: 0-0
June 25th 2018, h. 15:00 (GMT +2), Fadil Vokrri Stadium, Pristina


KF Feronikeli 1 - 0 Lincoln Red Imps FC
Half-Time: 1-0
June 25th 2018, h. 20:45 (GMT +2), Fadil Vokrri Stadium, Pristina



Final

FC Santa Coloma 1 - 2 KF Feronikeli
Half-Time: 0-0
June 28th 2018, h. 20:45 (GMT +2), Fadil Vokrri Stadium, Pristina

 Author| Post time: 30-6-2019 13:45
| Show all posts
Edited by Henry_Leon at 18-7-2019 00:09

First Qualifying Round
July 9th - July 17th, 2019
32 Teams, Home and Away Matches, the 16 winning Teams will qualify for the Second Qualifying Round, the 16 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Second Qualifying Round)



  • FK Partizani
  • FC Ararat-Armenia
  • Qarabağ FK
  • FC BATE Borisov
  • FK Sarajevo
  • PFC Ludogorets 1945
  • Nõmme Kalju FC
  • HB Tórshavn
  • HJK Helsinki
  • FC Saburtalo Tbilisi
  • Ferencvárosi TC
  • Valur Reykjavík
  • Dundalk FC
  • FC Astana
  • KF Feronikeli
  • Riga FC
  • FK Sūduva
  • F91 Dudelange
  • KF Shkëndija
  • Valletta FC
  • FC Sheriff
  • FK Sutjeska
  • Linfield FC
  • Rosenborg BK
  • GKS Piast Gliwice
  • CFR 1907 Cluj
  • Celtic FC
  • FK Crvena Zvezda
  • ŠK Slovan Bratislava
  • NK Maribor
  • AIK
  • The New Saints FC


First Leg

FC Astana 1 - 0 CFR 1907 Cluj
Half-Time: 0-0
July 9th 2019, h. 19:00 (GMT +6), Astana Arena, Nur–Sultan


FC Ararat-Armenia 2 - 1 AIK
Half-Time: 2-1
July 9th 2019, h. 18:00 (GMT +4), FFA Academy Stadium, Yerevan


HJK Helsinki 3 - 0 HB Tórshavn
Half-Time: 2-0
July 9th 2019, h. 19:00 (GMT +3), Helsinki Football Stadium - Helsinki


Nõmme Kalju FC 0 - 1 KF Shkëndija
Half-Time: 0-1
July 9th 2019, h. 19:00 (GMT +3), Kadriorg, Tallinn


FK Sarajevo 1 - 3 Celtic FC
Half-Time: 1-1
July 9th 2019, h. 19:45 (GMT +2), Asim Ferhatović Hase Stadion, Sarajevo


The New Saints FC 2 - 2 KF Feronikeli
Half-Time: 0-0
July 9th 2019, h. 19:00 (GMT +1), Park Hall, Oswestry


F91 Dudelange 2 - 2 Valletta FC
Half-Time: 2-0
July 9th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Stade Josy Barthel, Luxembourg


FK Sūduva 0 - 0 FK Crvena Zvezda
Half-Time: 0-0
July 9th 2019, h. 21:00 (GMT +3), Suduva, Marijampole


FK Partizani 0 - 0 Qarabağ FK
Half-Time: 0-0
July 10th 2019, h. 17:30 (GMT +2), Selman Stermazi, Tirana


FC BATE Borisov 1 - 1 GKS Piast Gliwice
Half-Time: 0-1
July 10th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Borisov Arena, Borisov


FC Sheriff 0 - 3 FC Saburtalo Tbilisi
Half-Time: 0-1
July 10th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Stadionul Sheriff, Tiraspol


Ferencvárosi TC 2 - 1 PFC Ludogorets 1945
Half-Time: 1-1
July 10th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Ferencváros Stadion, Budapest


ŠK Slovan Bratislava 1 - 1 FK Sutjeska
Half-Time: 0-0
July 10th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Národný futbalový štadión, Bratislava


Dundalk FC 0 - 0 Riga FC
Half-Time: 0-0
July 10th 2019, h. 19:45 (GMT +1), Oriel Park, Dundalk


Linfield FC 0 - 2 Rosenborg BK
Half-Time: 0-1
July 10th 2019, h. 19:45 (GMT +1), Windsor Park, Belfast


Valur Reykjavík 0 - 3 NK Maribor
Half-Time: 0-1
July 10th 2019, h. 20:00 (GMT),  Hlídarendi, Reykjavík



Second Leg

(2) KF Shkëndija 1 - 2 Nõmme Kalju FC (2+)
Half-Time: 1-0
July 16th 2019, h. 17:00 (GMT +2), National Arena Todor Proeski, Skopje


(4) FC Saburtalo Tbilisi 1 - 3 FC Sheriff (3)
Half-Time: 0-3
July 16th 2019, h. 21:30 (GMT +4), Mikheil Meskhi Stadioni, Tbilis


(2) HB Tórshavn 2 - 2 HJK Helsinki (5)
Half-Time: 1-0
July 16th 2019, h. 19:00 (GMT +1), Gundadalur, Torshavn


(3+) Valletta FC 1 - 1 F91 Dudelange (3)
Half-Time: 1-0
July 16th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Centenary, Ta' Qali


(2) KF Feronikeli 0 - 1 The New Saints FC (3)
Half-Time: 0-0
July 16th 2019, h. 20:45 (GMT +2), Stadiumi Fadil Vokrri, Pristina


(2) FK Crvena Zvezda 2 - 1 FK Sūduva (1)
Half-Time: 2-0
July 16th 2019, h. 20:45 (GMT +2), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


(0) Riga FC PSO:40 - 0PSO:5 Dundalk FC (0)
Half-Time: 0-0, Full-Time: 0-0, Extra-Time: 0-0, Penalty Shoot-Out: 4-5
July 17th 2019, h. 19:30 (GMT +3), Skonto Stadions, Riga


(6) Rosenborg BK 4 - 0 Linfield FC (0)
Half-Time: 1-0
July 17th 2019, h. 19:00 (GMT +2), Lerkendal Stadion, Trondheim


(2) Qarabağ FK 2 - 0 FK Partizani (0)
Half-Time: 0-0
July 17th 2019, h. 21:00 (GMT +4), Dalga Stadium, Baku


(4) AIK 3 - 1 FC Ararat-Armenia (3)
Half-Time: 0-0
July 17th 2019, h. 19:00 (GMT +2), Solna Arena, Solna


(3) PFC Ludogorets 1945 2 - 3 Ferencvárosi TC (5)
Half-Time: 1-2
July 17th 2019, h. 20:30 (GMT +3), Ludogorets Arena, Razgrad


(2) GKS Piast Gliwice 1 - 2 FC BATE Borisov (3)
Half-Time: 1-0
July 17th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Piast, Gliwice


(3) CFR 1907 Cluj 3 - 1 FC Astana (2)
Half-Time: 2-1
July 17th 2019, h. 21:00 (GMT +3), Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca


(5) NK Maribor 2 - 0 Valur Reykjavík (0)
Half-Time: 2-0
July 17th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Stadion Ljudski vrt, Maribor


(2) FK Sutjeska PSO:31 - 1PSO:2 ŠK Slovan Bratislava (2)
Half-Time: 0-0, Full-Time: 1-1, Extra-Time: 0-0, Penalty Shoot-Out: 3-2
July 17th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Gradski, Niksic


(5) Celtic FC 2 - 1 FK Sarajevo (2)
Half-Time: 1-0
July 17th 2019, h. 19:45 (GMT +1), Celtic Park, Glasgow

 Author| Post time: 18-7-2019 00:17
| Show all posts
Edited by Henry_Leon at 1-8-2019 00:02

Second Qualifying Round
July 23th - July 31st, 2019
Champions Path: 20 Teams, Home and Away Matches, the 10 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 10 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Third Qualifying Round)
League Path: 4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 2 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Third Qualifying Round)


  • Qarabağ FK
  • FC BATE Borisov
  • GNK Dinamo Zagreb
  • APOEL FC
  • FC Viktoria Plzeň
  • FC København
  • Nõmme Kalju FC
  • HJK Helsinki
  • FC Saburtalo Tbilisi
  • Olympiacos FC
  • Ferencvárosi TC
  • Dundalk FC
  • Maccabi Tel-Aviv FC
  • Valletta FC
  • FK Sutjeska
  • PSV Eindhoven
  • Rosenborg BK
  • CFR 1907 Cluj
  • Celtic FC
  • FK Crvena Zvezda
  • NK Maribor
  • AIK
  • FC Basel 1893
  • The New Saints FC



First Leg

FC Viktoria Plzeň 0 - 0 Olympiacos FC
Half-Time: 0-0
July 23th 2019, h. 19:00 (GMT +2), Štruncovy Sady Stadion, Plzen


FC Saburtalo Tbilisi 0 - 2 GNK Dinamo Zagreb
Half-Time: 0-0
July 23th 2019, h. 21:30 (GMT +4), Mikheil Meskhi Stadioni, Tbilisi


PSV Eindhoven 3 - 2 FC Basel 1893
Half-Time: 1-1
July 23th 2019, h. 20:00 (GMT +2), PSV Stadion, Eindhoven


The New Saints FC 0 - 2 FC København
Half-Time: 0-1
July 23th 2019, h. 19:00 (GMT +1), Park hall, Oswestry


FK Sutjeska 0 - 1 APOEL FC
Half-Time: 0-1
July 23th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Gradski, Niksic


FC BATE Borisov 2 - 1 Rosenborg BK
Half-Time: 1-1
July 24th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Borisov Arena, Borisov


Ferencvárosi TC 3 - 1 Valletta FC
Half-Time: 2-0
July 24th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Ferencváros Stadion, Budapest


CFR 1907 Cluj 1 - 0 Maccabi Tel-Aviv FC
Half-Time: 1-0
July 24th 2019, h. 21:00 (GMT +3), Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca


NK Maribor 2 - 1 AIK
Half-Time: 2-1
July 24th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Stadion Ljudski vrt, Maribor


Celtic FC 5 - 0 Nõmme Kalju FC
Half-Time: 3-0
July 24th 2019, h. 18:45 (GMT +1), Celtic Park, Glasgow


Dundalk FC 1 - 1 Qarabağ FK
Half-Time: 0-1
July 24th 2019, h. 19:45 (GMT +1), Oriel Park, Dundalk


FK Crvena Zvezda 2 - 0 HJK Helsinki
Half-Time: 1-0
July 24th 2019, h. 20:45 (GMT +2), Stadion Rajko Mitić, Belgrade



Second Leg


(4) APOEL FC 3 - 0 FK Sutjeska (0)
Half-Time: 2-0
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +3), GPS, Nicosia


(0) Nõmme Kalju FC 0 - 2 Celtic FC (7)
Half-Time: 0-1
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Lilleküla Stadium, Tallinn


(2) Maccabi Tel-Aviv FC 2 - 2 CFR 1907 Cluj (3)
Half-Time: 1-2
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Netanya Municipal Stadium, Netanya


(4+) FC Basel 1893 2 - 1 PSV Eindhoven (4)
Half-Time: 1-1
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +2), St. Jakob Park, Basel


(5) GNK Dinamo Zagreb 3 - 0 FC Saburtalo Tbilisi (0)
Half-Time: 0-0
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Stadion Maksimir, Zagreb


(2) Valletta FC 1 - 1 Ferencvárosi TC (4)
Half-Time: 1-0
July 30th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Centenary, Ta' Qali


(4) Olympiacos FC 4 - 0 FC Viktoria Plzeň (0)
Half-Time: 0-0
July 30th 2019, h. 21:30 (GMT +3), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus


(2) HJK Helsinki 2 - 1 FK Crvena Zvezda (3)
Half-Time:
July 31st 2019, h. 19:00 (GMT +3), Helsinki Football Stadium, Helsinki


(4) AIK AET3 - 2 NK Maribor (4+)
Half-Time: 1-0, Full-Time: 2-1, Extra-Time: 1-1
July 31st 2019, h. 19:00 (GMT +2), Solna Arena, Solna


(4) Qarabağ FK 3 - 0 Dundalk FC (1)
Half-Time: 1-0
July 31st 2019, h. 21:00 (GMT +4), Dalga Stadium, Baku


(3) Rosenborg BK 2 - 0 FC BATE Borisov (2)
Half-Time: 0-0
July 31st 2019, h. 19:00 (GMT +3), Lerkendal Stadion, Trondheim


(3) FC København 1 - 0 The New Saints FC (0)
Half-Time: 0-0
July 31st 2019, h. 19:45 (GMT +2), Parken Stadium, Copenhagen

 Author| Post time: 1-8-2019 00:37
| Show all posts
Edited by Henry_Leon at 13-8-2019 23:42

Third Qualifying Round
August 6th - August 13th, 2019
Champions Path: 12 Teams, Home and Away Matches, the 6 winning Teams will qualify for the Play-Off Round, the 6 losing Teams will qualify for the Men's Fooball UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Play-Off Round)
League Path: 8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Third Qualifying Round, the 4 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Group Stage)


  • LASK Linz
  • Qarabağ FK
  • Club Brugge KV
  • GNK Dinamo Zagreb
  • APOEL FC
  • FC København
  • Olympiacos FC
  • PAOK FC
  • Ferencvárosi TC
  • AFC Ajax
  • Rosenborg BK
  • FC Porto
  • CFR 1907 Cluj
  • FC Krasnodar
  • Celtic FC
  • FK Crvena Zvezda
  • NK Maribor
  • FC Basel 1893
  • Istanbul Basaksehir
  • FC Dynamo Kyiv



First Leg

PAOK FC 2 - 2 AFC Ajax
Half-Time: 2-1
August 6th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Stadio Toumba, Salonika


APOEL FC 1 - 2 Qarabağ FK
Half-Time: 0-0
August 6th 2019, h. 20:00 (GMT +3), GSP Stadium, Nicosia


GNK Dinamo Zagreb 1 - 1 Ferencvárosi TC
Half-Time: 1-0
August 6th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Stadion Maksimir, Zagreb


Club Brugge KV 1 - 0 FC Dynamo Kyiv
Half-Time: 1-0
August  6th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Jan Breydelstadion, Bruges


FK Crvena Zvezda   1 - 1 FC København
Half-Time: 1-0
August 6th 2019, h. 20:45 (GMT +2), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


FC Krasnodar 0 - 1 FC Porto
Half-Time: 0-0
August 7th 2019, h. 20:00 (GMT +3), Stadium Krasnodar, Krasnodar


Istanbul Basaksehir 0 - 1 Olympiacos FC
Half-Time: 0-0
August 7th 2019, h. 20:45 (GMT +3), Başakşehir Fatih Terim Stadyumu, Istanbul


FC Basel 1893 1 - 2 LASK Linz
Half-Time: 0-0
August 7th 2019, h. 20:00 (GMT +2), St. Jakob Park, Basel


CFR 1907 Cluj 1 - 1 Celtic FC
Half-Time: 1-1
August 7th 2019, h. 21:00 (GMT +3), Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca


NK Maribor 1 - 3 Rosenborg BK
Half-Time: 0-0
August 7th 2019, h. 20:15 (GMT +2), Stadion Ljudski vrt, Maribor



Second Leg

(2) Qarabağ FK 0 - 2 APOEL FC (3)
Half-Time: 0-1
August 13th 2019, h. 20:30 (GMT +4), Tofig Bahramov Republican Stadium, Baku


(6) Rosenborg BK 3 - 1 NK Maribor (2)
Half-Time: 0-1
August 13th 2019, h. 19:00 (GMT +2), Lerkendal Stadion, Trondheim


(3) FC Dynamo Kyiv 3 - 3 Club Brugge KV (4)
Half-Time: 1-1
August 13th 2019, h. 20:30 (GMT +3), NSK Olimpiyskyi, Kyiv


(2) FC København PSO:61 - 1PSO:7 FK Crvena Zvezda (2)
Half-Time: 1-1, Full-Time: 0-0, Extra-Time: 0-0, Penalty Shoot-Out: 6-7
August 13th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Parken Stadium, Copenhagen


(1) Ferencvárosi TC 0 - 4 GNK Dinamo Zagreb (5)
Half-Time: 0-1
August 13th 2019, h. 20:00 (GMT +2), Ferencváros Stadion, Budapest


(5) LASK Linz 3 - 1 FC Basel 1893 (2)
Half-Time: 0-0
August 13th 2019, h. 20:30 (GMT +2), Linzer, Linz


(5) AFC Ajax 3 - 2 PAOK FC (4)
Half-Time: 1-1
August 13th 2019, h. 20:30 (GMT +2), Johan Cruijff ArenA, Amsterdam


(3) Olympiacos FC 2 - 0 Istanbul Basaksehir (0)
Half-Time: 0-0
August 13th 2019, h. 21:30 (GMT +3), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus


(4) Celtic FC 3 - 4 CFR 1907 Cluj (5)
Half-Time: 0-1
August 13th 2019, h. 19:45 (GMT +1), Celtic Park, Glasgow


(3) FC Porto 2 - 3 FC Krasnodar (3+)
Half-Time: 0-3
August 13th 2019, h. 20:00 (GMT +1), Estádio do Dragão, Porto

 Author| Post time: 14-8-2019 14:20
| Show all posts
Edited by Henry_Leon at 29-8-2019 00:18

Play-Off Round
August 20th - August 28th, 2019
Champions Path: 8 Teams, Home and Away Matches, the 4 winning Teams will qualify for the Preliminary Round, the 4 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (
Group Stage)
League Path: 4 Teams, Home and Away Matches, the 2 winning Teams will qualify for the
Preliminary Round, the 2 losing Teams will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Group Stage)


  • LASK Linz
  • Club Brugge KV
  • GNK Dinamo Zagreb
  • APOEL FC
  • SK Slavia Praha
  • Olympiacos FC
  • AFC Ajax
  • Rosenborg BK
  • CFR 1907 Cluj
  • FC Krasnodar
  • FK Crvena Zvezda
  • BSC Young Boys


First Leg

LASK Linz 0 - 1 Club Brugge KV
Half-Time: 0-1
August 20th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Linzer, Linz


APOEL FC 0 - 0 AFC Ajax
Half-Time: 0-0
August 20th 2019, h. 22:00 (GMT +3), GSP Stadium, Nicosia


CFR 1907 Cluj 0 - 1 SK Slavia Praha
Half-Time: 0-1
August 20th 2019, h. 22:00 (GMT +3), Stadionul Dr. Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca


Olympiacos FC 4 - 0 FC Krasnodar (0)
Half-Time: 1-0
August 21st 2019, h. 22:00 (GMT +3), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus


BSC Young Boys 2 - 2 FK Crvena Zvezda
Half-Time: 1-1
August 21st 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stade de Suisse, Berna


GNK Dinamo Zagreb 2 - 0 Rosenborg BK
Half-Time: 2-0
August 21st 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadion Maksimir, Zagreb



Second Leg

(1) FC Krasnodar 1 - 2 Olympiacos FC (6)
Half-Time: 1-1
August 27th 2019, h. 22:00 (GMT +3), Stadium Krasnodar, Krasnodar


(3+) FK Crvena Zvezda   1 - 1 BSC Young Boys (3)
Half-Time:
August 27th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


(1) Rosenborg BK 1 - 1 GNK Dinamo Zagreb (3)
Half-Time: 1-0
August 27th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Lerkendal Stadion, Trondheim


(3) Club Brugge KV 2 - 1 LASK Linz (1)
Half-Time: 0-0
August  28th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Jan Breydelstadion, Bruges


(2) AFC Ajax 2 - 0 APOEL FC (0)
Half-Time: 1-0
August  28th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Johan Cruijff ArenA, Amsterdam


(2) SK Slavia Praha 1 - 0 CFR 1907 Cluj (0)
Half-Time: 0-0
August  28th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Eden Arena, Praga

 Author| Post time: 31-8-2019 13:58
| Show all posts
Preliminary Round
September 17th - December 11th, 2019
32 Teams, 8 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Round of 16, the 3rd Teams from each Group will qualify for the Men's Football UEFA European Europa League 2019 - 2020 (Round of 32)


Group A

  • Club Brugge KV
  • Paris Saint-Germain
  • Real Madrid CF
  • Galatasaray AS


Group B

  • Tottenham Hotspur FC
  • FC Bayern München
  • Olympiacos FC
  • FK Crvena Zvezda


Group C

  • GNK Dinamo Zagreb
  • Manchester City FC
  • Atalanta BC
  • FC Shakhtar Donetsk


Group D

  • Bayer 04 Leverkusen
  • Juventus
  • FC Lokomotiv Moskva
  • Club Atlético de Madrid


Group E

  • FC Salzburg
  • KRC Genk
  • Liverpool FC
  • SSC Napoli


Group F

  • SK Slavia Praha
  • Borussia Dortmund
  • FC Internazionale Milano
  • FC Barcelona


Group G

  • Olympique Lyonnais
  • RB Leipzig
  • SL Benfica
  • FC Zenit


Group H

  • Chelsea FC
  • LOSC Lille
  • AFC Ajax
  • Valencia CF



Group A

Club Brugge KV 0 - 0 Galatasaray AS
Half-Time: 0-0
September 18th 2019, h. 18:55 (GMT +2), Jan Breydelstadion, Bruges


Paris Saint-Germain 3 - 0 Real Madrid CF
Half-Time: 2-0
September 18th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Parc des Princes, Paris


Real Madrid CF 2 - 2 Club Brugge KV
Half-Time: 0-2
October 1st 2019, h. 18:55 (GMT +2), Estadio Santiago Bernabéu, Madrid


Galatasaray AS 0 - 1 Paris Saint-Germain
Half-Time: 0-0
October 1st 2019, h. 22:00 (GMT +3), Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Istanbul


Club Brugge KV 0 - 5 Paris Saint-Germain
Half-Time: 0-1
October 22nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Jan Breydelstadion, Bruges


Galatasaray AS 0 - 1 Real Madrid CF
Half-Time: 0-1
October 22nd 2019, h. 22:00 (GMT +3), Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Istanbul


Paris Saint-Germain 1 - 0 Club Brugge KV
Half-Time: 1-0
November 6th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Parc des Princes, Paris


Real Madrid CF 6 - 0 Galatasaray AS
Half-Time: 4-0
November 6th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Estadio Santiago Bernabéu, Madrid


Galatasaray AS 1 - 1 Club Brugge KV
Half-Time: 1-0
November 26th 2019, h. 20:55 (GMT +3), Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Istanbul


Real Madrid CF 2 - 2 Paris Saint-Germain
Half-Time: 1-0
November 26th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Estadio Santiago Bernabéu, Madrid


Paris Saint-Germain 5 - 0 Galatasaray AS
Half-Time: 2-0
Dicember 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Parc des Princes, Paris


Club Brugge KV 1 - 3 Real Madrid CF
Half-Time: 0-0
Dicember 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Jan Breydelstadion, Bruges



Group A Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Paris Saint-Germain
6
5
1
0
17
2
+15
16
Real Madrid CF
6
3
2
1
14
8
+6
11
Club Brugge KV
6
0
3
3
4
12
-8
3
Galatasaray AS
6
0
2
4
1
14
-13
2



Group B

Olympiacos FC 2 - 2 Tottenham Hotspur FC
Half-Time: 1-2
September 18th 2019, h. 19:55 (GMT +3), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus


FC Bayern München 3 - 0 FK Crvena Zvezda
Half-Time: 1-0
September 18th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Football Arena Munich, Munich


Tottenham Hotspur FC 2 - 7 FC Bayern München
Half-Time: 1-2
October 1st 2019, h. 20:00 (GMT +1), Tottenham Hotspur Stadium, London


FK Crvena Zvezda 3 - 1 Olympiacos FC
Half-Time: 0-1
October 1st 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


Olympiacos FC 2 - 3 FC Bayern München
Half-Time: 1-1
October 22nd 2019, h. 22:00 (GMT +3), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus


Tottenham Hotspur FC 5 - 0 FK Crvena Zvezda
Half-Time: 3-0
October 22nd 2019, h. 20:00 (GMT +1), Tottenham Hotspur Stadium, London


FC Bayern München 2 - 0 Olympiacos FC
Half-Time: 0-0
November 6th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Football Arena Munich, Munich


FK Crvena Zvezda 0 - 4 Tottenham Hotspur FC
Half-Time: 0-1
November 6th  2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


FK Crvena Zvezda 0 - 6 FC Bayern München
Half-Time: 0-1
November 26th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadion Rajko Mitić, Belgrade


Tottenham Hotspur FC 4 - 2 Olympiacos FC
Half-Time: 1-2
November 26th 2019, h. 20:00 (GMT), Tottenham Hotspur Stadium, London


FC Bayern München 3 - 1 Tottenham Hotspur FC
Half-Time: 2-1
Dicember 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Football Arena Munich, Munich


Olympiacos FC 1 - 0 FK Crvena Zvezda
Half-Time: 0-0
Dicember 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadio Georgios Karaiskakis, Piraeus



Group B Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
FC Bayern München
6
6
0
0
24
5
+19
15
Tottenham Hotspur FC
6
3
1
2
18
14
+4
10
Olympiacos FC
6
1
1
4
8
14
-6
4
FK Crvena Zvezda
6
1
0
5
3
20
-17
3



Group C

GNK Dinamo Zagreb 4 - 0 Atalanta BC
Half-Time: 3-0
September 18th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadion Maksimir, Zagreb


FC Shakhtar Donetsk 0 - 3 Manchester City FC
Half-Time: 0-2
September 18th 2019, h. 22:00 (GMT +3), OSK Metalist Stadion, Kharkiv


Atalanta BC 1 - 2 FC Shakhtar Donetsk
Half-Time: 1-1
October 1st 2019, h. 18:55 (GMT +2), Stadio San Siro, Milan


Manchester City FC 2 - 0 GNK Dinamo Zagreb
Half-Time: 0-0
October 1st 2019, h. 20:00 (GMT +1), City of  Manchester Stadium, Manchester


FC Shakhtar Donetsk 2 - 2 GNK Dinamo Zagreb
Half-Time: 1-1
October 22nd 2019, h. 19:55 (GMT +3), OSK Metalist Stadion, Kharkiv


Manchester City FC 5 - 1 Atalanta BC
Half-Time: 2-1
October 22nd 2019, h. 20:00 (GMT +1), City of Manchester Stadium, Manchester


GNK Dinamo Zagreb 3 - 3 FC Shakhtar Donetsk
Half-Time: 1-1
November 6th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadion Maksimir, Zagreb


Atalanta BC 1 - 1 Manchester City FC
Half-Time: 0-1
November 6th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Siro, Milan


Atalanta BC 2 - 0 GNK Dinamo Zagreb
Half-Time: 1-0
November 26th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Siro, Milan


Manchester City FC 1 - 1 FC Shakhtar Donetsk
Half-Time: 0-0
November 26th 2019, h. 20:00 (GMT), City of Manchester Stadium, Manchester


GNK Dinamo Zagreb 1 - 4 Manchester City FC
Half-Time: 1-1
December 11th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Stadion Maksimir, Zagreb


FC Shakhtar Donetsk 0 - 3 Atalanta BC
Half-Time: 0-0
December 11th 2019, h. 19:55 (GMT +2), OSK Metalist Stadion, Kharkiv



Group C Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Manchester City FC
6
4
2
0
16
4
+12
13
Atalanta BC
6
2
1
3
8
12
-4
7
FC Shakhtar Donetsk
6
1
3
2
8
13
-5
6
GNK Dinamo Zagreb
6
1
2
3
10
13
-3
5



Group D

Bayer 04 Leverkusen 1 - 2 FC Lokomotiv Moskva
Half-Time: 1-2
September 18th 2019, h. 21:00 (GMT +2), BayArena, Leverkusen


Club Atlético de Madrid 2 - 2 Juventus
Half-Time: 0-0
September 18th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Estadio Metropolitano, Madrid


Juventus 3 - 0 Bayer 04 Leverkusen
Half-Time: 1-0
October 1st 2019, h. 21:00 (GMT +2), Juventus Stadium, Turin


FC Lokomotiv Moskva 0 - 2 Club Atlético de Madrid
Half-Time: 0-0
October 1st 2019, h. 22:00 (GMT +3), Stadion Lokomotiv, Moscow


Club Atlético de Madrid 1 - 0 Bayer 04 Leverkusen
Half-Time: 0-0
October 22nd 2019, h. 18:55 (GMT +2), Estadio Metropolitano, Madrid


Juventus 2 - 1 FC Lokomotiv Moskva
Half-Time: 0-1
October 22nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Juventus Stadium, Turin


FC Lokomotiv Moskva 1 - 2 Juventus
Half-Time: 1-1
November 6th 2019, h. 20:55 (GMT +3),  Stadion Lokomotiv, Moscow


Bayer 04 Leverkusen 2 - 1 Club Atlético de Madrid
Half-Time: 1-0
November 6th 2019, h. 21:00 (GMT +1), BayArena, Leverkusen


FC Lokomotiv Moskva 0 - 2 Bayer 04 Leverkusen
Half-Time: 0-1
November 26th 2019, h. 20:55 (GMT +3),  Stadion Lokomotiv, Moscow


Juventus 1 - 0 Club Atlético de Madrid
Half-Time: 1-0
November 26th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Juventus Stadium, Turin


Bayer 04 Leverkusen 0 - 2 Juventus
Half-Time: 0-0
December 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), BayArena, Leverkusen


Club Atlético de Madrid 2 - 0   FC Lokomotiv Moskva
Half-Time: 1-0
December 11th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Estadio Metropolitano, Madrid



Group D Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Juventus
6
5
1
0
12
4
+8
16
Club Atlético de Madrid
6
3
1
2
8
5
+3
10
Bayer 04 Leverkusen
6
2
0
4
5
9
-4
6
FC Lokomotiv Moskva
6
1
0
5
4
11
-7
3



Group E

SSC Napoli 2 - 0 Liverpool FC
Half-Time: 0-0
September 17th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadio San Paolo, Naples


FC Salzburg 6 - 2 KRC Genk
Half-Time: 5-1
September 17th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Red Bull Arena, Salzburg


KRC Genk 0 - 0 SSC Napoli
Half-Time: 0-0
October 2nd 2019, h. 18:55 (GMT +2), KRC Genk Arena, Genk


Liverpool FC 4 - 3 FC Salzburg
Half-Time: 3-1
October 2nd 2019, h. 20:00 (GMT +1), Anfield, Liverpool


FC Salzburg 2 - 3 SSC Napoli
Half-Time: 1-1
October 23rd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Red Bull Arena, Salzburg


KRC Genk 1 - 4 Liverpool FC
Half-Time: 0-1
October 23rd 2019, h. 21:00 (GMT +2), KRC Genk Arena, Genk


Liverpool FC 2 - 1 KRC Genk
Half-Time: 1-1
November 5th 2019, h. 20:00 (GMT), Anfield, Liverpool


SSC Napoli 1 - 1 FC Salzburg
Half-Time: 1-1
November 5th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Paolo, Naples


Liverpool FC 1 - 1 SSC Napoli
Half-Time: 0-1
November 27th 2019, h. 20:00 (GMT), Anfield, Liverpool


KRC Genk 1 - 4 FC Salzburg
Half-Time: 0-2
November 27th 2019, h. 21:00 (GMT +1), KRC Genk Arena, Genk


SSC Napoli 4 - 0 KRC Genk
Half-Time: 3-0
December 10th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Stadio San Paolo, Naples


FC Salzburg 0 - 2 Liverpool FC
Half-Time: 0-0
December 10th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Red Bull Arena, Salzburg



Group E Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Liverpool FC
6
4
1
1
13
8
+5
13
SSC Napoli
6
3
3
0
11
4
+7
12
FC Salzburg
6
2
1
3
16
13
+7
7
KRC Genk
6
0
1
5
5
20
-15
1



Group F

FC Internazionale Milano 1 - 1 SK Slavia Praha
Half-Time: 0-0
September 17th 2019, h. 18:55 (GMT +2), Stadio San Siro, Milan


Borussia Dortmund 0 - 0 FC Barcelona
Half-Time: 0-0
September 17th 2019, h. 21:00 (GMT +2), BVB Stadion, Dortmund


SK Slavia Praha 0 - 2 Borussia Dortmund
Half-Time: 0-1
October 2nd 2019, h. 18:55 (GMT +2), Eden Arena, Prague


FC Barcelona 2 - 1 FC Internazionale Milano
Half-Time: 0-1
October 2nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Camp Nou, Barcelona


FC Internazionale Milano 2 - 0 Borussia Dortmund
Half-Time: 1-0
October 23rd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stadio San Siro, Milan


SK Slavia Praha 1 - 2 FC Barcelona
Half-Time: 0-1
October 23rd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Eden Arena, Prague


FC Barcelona 0 - 0 SK Slavia Praha
Half-Time: 0-0
November 5th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Camp Nou, Barcelona


Borussia Dortmund 3 - 2 FC Internazionale Milano
Half-Time: 0-2
November 5th 2019, h. 21:00 (GMT +1), BVB Stadion, Dortmund


FC Barcelona 3 - 1 Borussia Dortmund
Half-Time: 2-0
November 27th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Camp Nou, Barcelona


SK Slavia Praha 1 - 3 FC Internazionale Milano
Half-Time: 1-1
November 27th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Eden Arena, Prague


Borussia Dortmund 2 - 1 SK Slavia Praha
Half-Time: 1-1
December 10th 2019, h. 21:00 (GMT +1), BVB Stadion, Dortmund


FC Internazionale Milano 1 - 2 FC Barcelona
Half-Time: 1-1
December 10th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Siro, Milan



Group F Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
FC Barcelona
6
4
2
0
9
4
+5
14
Borussia Dortmund
6
3
1
2
8
8
0
10
FC Internazionale Mil.
6
2
1
3
10
9
+1
7
SK Slavia Praha
6
0
2
4
4
10
-6
2



Group G

Olympique Lyonnais 1 - 1 FC Zenit
Half-Time: 0-1
September 17th 2019, h. 18:55 (GMT +2), OL Stadium, Decines


SL Benfica 1 - 2 RB Leipzig
Half-Time: 0-0
September 17th 2019, h. 20:00 (GMT +1), Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon


RB Leipzig 0 - 2 Olympique Lyonnais
Half-Time: 0-1
October 2nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), RB Arena, Leipzig


FC Zenit 3 - 1 SL Benfica
Half-Time: 1-0
October 2nd 2019, h. 22:00 (GMT +3), Saint Petersburg Stadium, St Petersburg


RB Leipzig 2 - 1 FC Zenit
Half-Time: 0-1
October 23rd 2019, h. 18:55 (GMT +2), RB Arena, Leipzig


SL Benfica 2 - 1 Olympique Lyonnais
Half-Time: 1-0
October 23rd 2019, h. 20:00 (GMT +1), Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon


FC Zenit 0 - 2 RB Leipzig
Half-Time: 0-1
November 5th 2019, h. 20:55 (GMT +3), Saint Petersburg Stadium, St Petersburg


Olympique Lyonnais 3 - 1 SL Benfica
Half-Time: 2-0
November 5th 2019, h. 21:00 (GMT +1), OL Stadium, Decines


FC Zenit 2 - 0 Olympique Lyonnais
Half-Time: 1-0
November 27th 2019, h. 20:55 (GMT +3), Saint Petersburg Stadium, St Petersburg


RB Leipzig 2 - 2 SL Benfica
Half-Time: 0-1
November 27th 2019, h. 21:00 (GMT +1), RB Arena, Leipzig


Olympique Lyonnais 2 - 2 RB Leipzig
Half-Time: 0-2
December 10th 2019, h. 21:00 (GMT +1), OL Stadium, Decines


SL Benfica 3 - 0 FC Zenit
Half-Time: 0-0
December 10th 2019, h. 20:00 (GMT), Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon



Group G Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
RB Leipzig
6
3
2
1
10
8
+2
11
Olympique Lyonnais
6
2
2
2
9
8
+1
8
SL Benfica
6
2
1
3
10
11
-1
7
FC Zenit
6
2
1
3
7
9
-2
7



Group H

Chelsea FC 0 - 1 Valencia CF
Half-Time: 0-0
September 17th 2019, h. 20:00 (GMT +1), Stamford Bridge, London


AFC Ajax 3 - 0 LOSC Lille
Half-Time: 1-0
September 17th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Johan Cruijff ArenA, Amsterdam


LOSC Lille 1 - 2 Chelsea FC
Half-Time: 1-1
October 2nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stade Pierre Mauroy, Villeneuve d'Ascq


Valencia CF 0 - 3 AFC Ajax
Half-Time: 0-2
October 2nd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Camp de Mestalla, Valencia


AFC Ajax 0 - 1 Chelsea FC
Half-Time: 0-0
October 23rd 2019, h. 18:55 (GMT +2), Johan Cruijff ArenA, Amsterdam


LOSC Lille 1 - 1 Valencia CF
Half-Time: 0-0
October 23rd 2019, h. 21:00 (GMT +2), Stade Pierre Mauroy, Villeneuve d'Ascq


Chelsea FC 4 - 4 AFC Ajax
Half-Time: 1-3
November 5th 2019, h. 20:00 (GMT), Stamford Bridge, London


Valencia CF 4 - 1 LOSC Lille
Half-Time: 0-1
November 5th 2019, h. 21:00 (GMT +2), Camp de Mestalla, Valencia


Valencia CF 2 - 2 Chelsea FC
Half-Time: 1-1
November 27th 2019, h. 18:55 (GMT +1), Camp de Mestalla, Valencia


LOSC Lille 0 - 2 AFC Ajax
Half-Time: 0-1
November 27th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Stade Pierre Mauroy, Villeneuve d'Ascq


Chelsea FC 2 - 1 LOSC Lille
Half-Time: 2-0
December 10th 2019, h. 20:00 (GMT), Stamford Bridge, London


AFC Ajax 0 - 1 Valencia CF
Half-Time: 0-1
December 10th 2019, h. 21:00 (GMT +1), Johan Cruijff ArenA, Amsterdam



Group H Final Standing

Team
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Valencia CF
6
3
2
1
9
7
+2
11
Chelsea FC
6
3
2
1
11
9
+2
11
AFC Ajax
6
3
1
2
12
6
+6
10
LOSC Lille
6
0
1
5
4
14
-10
1
 Author| Post time: 27-12-2019 14:37
| Show all posts
Round of 16
February 18th - August 8th, 2020
16 Teams, Home and Away Matches, the 8 winning Teams will qualify for the Quarterfinals


  • Chelsea FC
  • Liverpool FC
  • Manchester City FC
  • Tottenham Hotspur FC
  • Olympique Lyonnais
  • Paris Saint-Germain
  • Borussia Dortmund
  • FC Bayern München
  • RB Leipzig
  • Atalanta BC
  • Juventus
  • SSC Napoli
  • Club Atlético de Madrid
  • FC Barcelona
  • Real Madrid CF
  • Valencia CF


First Leg

Club Atlético de Madrid 1 - 0 Liverpool FC
Half-Time: 1-0
February 18th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Estadio Metropolitano, Madrid


Borussia Dortmund 2 - 1 Paris Saint-Germain
Half-Time: 0-0
February 18th 2020, h. 21:00 (GMT +1), BVB Stadion, Dortmund


Atalanta BC 4 - 1 Valencia CF
Half-Time: 2-0
February 19th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Siro, Milan


Tottenham Hotspur FC 0 - 1 RB Leipzig
Half-Time: 0-0
February 19th 2020, h. 20:00 (GMT), Tottenham Hotspur Stadium, London


Chelsea FC 0 - 3 FC Bayern München
Half-Time: 0-0
February 25th 2020, h. 20:00 (GMT), Stamford Bridge, London


SSC Napoli 1 - 1 FC Barcelona
Half-Time: 1-0
February 25th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Stadio San Paolo, Naples


Olympique Lyonnais 1 - 0 Juventus
Half-Time: 1-0
February 26th 2020, h. 21:00 (GMT +1), OL Stadium, Decines


Real Madrid CF 1 - 2 Manchester City FC
Half-Time: 0-0
February 26th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Estadio Santiago Bernabéu, Madrid



Second Leg

(4) Valencia CF 3 - 4 Atalanta BC (8)
Half-Time: 1-2
March 10th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Camp de Mestalla, Valencia


(4) RB Leipzig 3 - 0 Tottenham Hotspur FC (0)
Half-Time: 2-0
March 10th 2020, h. 21:00 (GMT +1), RB Arena, Leipzig


(2) Liverpool FC 2 - 3AET Club Atlético de Madrid (4)
Half-Time: 1-0, Full-Time: 1-0, Extra-Time: 1-3,
March 11th 2020, h. 20:00 (GMT), Anfield, Liverpool


(3) Paris Saint-Germain 2 - 0 Borussia Dortmund (2)
Half-Time: 2-0
March 11th 2020, h. 21:00 (GMT +1), Parc des Princes, Paris


(2) Juventus 2 - 1 Olympique Lyonnais (2+)
Half-Time: 1-1
August 7th 2020,
h. 21:00 (GMT +2), Juventus Stadium, Turin

(4) Manchester City FC 2 - 1 Real Madrid CF (2)
Half-Time: 1-1
August 7th,
h. 21:00 (GMT +1), City of Manchester Stadium, Manchester

7() FC Bayern München 4 - 1 Chelsea FC (1)
Half-Time: 2-1
August 8th 2020, h. 21:00 (GMT +2), Football Arena Munich, Munich


(4) FC Barcelona 3 - 1 SSC Napoli (2)
Half-Time: 3-1
August 8th 2020, h. 21:00 (GMT +2), Camp Nou, Barcelona
 Author| Post time: 9-8-2020 14:39
| Show all posts
Quarterfinals
August 12th - August 15th, 2020
8 Teams, the 4 winning Teams will qualify for the Semifinals



  • Manchester City FC
  • Olympique Lyonnais
  • Paris Saint-Germain
  • FC Bayern München
  • RB Leipzig
  • Atalanta BC
  • Club Atlético de Madrid
  • FC Barcelona



Single Leg

Atalanta BC 1 - 2 Paris Saint-Germain
Half-Time: 1-0
August 12th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon


RB Leipzig 2 - 1 Club Atlético de Madrid
Half-Time: 0-0
August 13th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio José Alvalade, Lisbon


FC Barcelona 2 - 8 FC Bayern München
Half-Time: 1-4
August 14th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon


Manchester City FC 1 - 3 Olympique Lyonnais
Half-Time: 0-1
August 15th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio José Alvalade, Lisbon


 Author| Post time: 15-8-2020 23:07
| Show all posts
Semifinals
August 18th - August 19th, 2020
4 Teams, the 2 winning Teams will qualify for the Final


  • Olympique Lyonnais
  • Paris Saint-Germain
  • FC Bayern München
  • RB Leipzig



Single Leg

RB Leipzig 0 - 3 Paris Saint-Germain
Half-Time: 0-2
August 18th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon


Olympique Lyonnais 0 - 3 FC Bayern München
Half-Time: 0-2
August 19th 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio José Alvalade, Lisbon

 Author| Post time: 19-8-2020 23:34
| Show all posts
Final
August 23rd, 2020
2 Teams, the winning Team will be the Men's Fooball UEFA European Champions League 2019 - 2020 Champion


  • Paris Saint-Germain
  • FC Bayern München



Final

Paris Saint-Germain 0 - 1 FC Bayern München
Half-Time: 0-0
August 23rd 2020, h. 20:00 (GMT +1), Estadio do Sport Lisboa e Benfica, Lisbon

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

1-12-2020 06:07 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list