|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Freestyle Skiing FIS World Championships 2019

[Copy link]
Post time: 9-3-2019 01:07
| Show all posts |Read mode
Freestyle Skiing FIS World Championships 2019

Park City (USA) - 1 February 2019 - 9 February 2019




Official Schedule
Mountain Standard Time (GMT -7)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Friday, February 1st
14:30 Men's Ski Cross Qualification
15:35 Women's Ski Cross Qualification


Saturday, February 2nd
09:40 Women's Big Air Qualification, Run 1
10:15 Women's Big Air Qualification, Run 2
12:00 Men's Big Air Qualification, Heat 1, Run 1
12:35 Men's Big Air Qualification, Heat 1, Run 2
13:00 Women's Ski Cross Round of 16
13:22 Men's Ski Cross Round of 16
13:44 Women's Ski Cross Quarterfinals
13:56 Men's Ski Cross Quarterfinals
14:11 Women's Ski Cross Semifinals
14:17 Men's Ski Cross Semifinals
14:20 Men's Big Air Qualification, Heat 2, Run 1
14:26 Women's Ski Cross Finals
14:34 Men's Ski Cross Finals
14:55 Men's Big Air Qualification, Heat 2, Run 2
19:00 Women's Big Air Final, Run 1
19:13 Men's Big Air Final, Run 1
19:30 Women's Big Air Final, Run 2
19:43 Men's Big Air Final, Run 2
20:00 Women's Big Air Final, Run 3
20:13 Men's Big Air Final, Run 3


Tuesday, February 5th
12:00 Women's Aerials Qualification, Run 1
12:50 Men's Slopestyle Qualification, Heat 1, Run 1
12:50 Men's Slopestyle Qualification, Heat 2, Run 1
12:55 Women's Aerials Qualification, Run 2
14:00 Men's Slopestyle Qualification, Heat 1, Run 2
14:00 Men's Slopestyle Qualification, Heat 2, Run 2
15:45 Men's Aerials Qualification, Run 1
16:45 Men's Aerials Qualification, Run 2


Wednesday, February 6th
11:18 Men's Slopestyle Final, Run 1
12:00 Men's Slopestyle Final, Run 2
12:42 Men's Slopestyle Final, Run 3
19:00 Women's Aerials Final, Run 1
19:20 Men's Aerials Final, Run 1
19:44 Women's Aerials Final, Run 2
20:04 Men's Aerials Final, Run 2
20:28 Women's Aerials Final, Run 3
20:40 Men's Aerials Final, Run 3


Thursday, February 7th
09:10 Women's Halfpipe Qualification, Run 1
09:50 Women's Halfpipe Qualification, Run 2
11:30 Men's Halfpipe Qualification, Heat 1, Run 1
12:10 Men's Halfpipe Qualification, Heat 1, Run 2
13:50 Men's Halfpipe Qualification, Heat 2, Run 1
14:30 Men's Halfpipe Qualification, Heat 2, Run 2
19:00 Mixed Team Aerials Run 1
19:50 Mixed Team Aerials Run 2


Friday, February 8th
12:45 Women's Moguls Qualification, Run 1
13:45 Women's Moguls Qualification, Run 2
15:55 Men's Moguls Qualification, Run 1
17:10 Men's Moguls Qualification, Run 2
19:00 Women's Moguls Final, Run 1
19:30 Men's Moguls Final, Run 1
20:05 Women's Moguls Final, Run 2
20:17 Men's Moguls Final, Run 2


Saturday, February 9th
11:00 Women's Halfpipe Final, Run 1
11:16 Men's Halfpipe Final, Run 1
11:38 Women's Halfpipe Final, Run 2
11:54 Men's Halfpipe Final, Run 2
12:16 Women's Halfpipe Final, Run 3
12:32 Men's Halfpipe Final, Run 3
16:25 Men's Dual Moguls Round of 64
16:25 Women's Dual Moguls Round of 32
Following Men's Dual Moguls Round of 32
19:00 Women's Dual Moguls Round of 16
19:12 Men's Dual Moguls Round of 16
19:24 Women's Dual Moguls Quarterfinals
19:32 Men's Dual Moguls Quarterfinals
19:40 Women's Dual Moguls Semifinals
19:48 Men's Dual Moguls Semifinals
19:59 Women's Dual Moguls Finals
20:05 Men's Dual Moguls Finals
 Author| Post time: 9-3-2019 01:07
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Canada
3
2
3
8
2
France
3
1
2
6
3
Switzerland
2
1
1
4
4
United States
1
3
3
7
5
Russia
1
1
1
3
6
Great Britain
1
0
1
2
7
Belarus
1
0
0
1
7
Estonia
1
0
0
1
7
Kazakhstan
1
0
0
1
10
Australia
0
2
0
2
11
China
0
1
1
2
12
Norway
0
1
0
1
12
Sweden
0
1
0
1
12
Ukraine
0
1
0
1
15
Japan
0
0
2
2
Total
Road
to Beijing 2022
14
14
14
42


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Canada
2
2
3
7
2
France
2
1
2
5
3
Switzerland
2
1
1
4
4
United States
1
1
2
4
5
Russia
1
1
1
3
6
Great Britain
1
0
1
2
7
Belarus
1
0
0
1
7
Estonia
1
0
0
1
7
Kazakhstan
1
0
0
1
10
Australia
0
2
0
2
11
China
0
1
1
2
12
Norway
0
1
0
1
12
Sweden
0
1
0
1
12
Ukraine
0
1
0
1
15
Japan
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
12
12
12
36

 Author| Post time: 11-3-2019 11:44
| Show all posts
Men's Ski Cross
Qualification Results
The Top 32 Athletes will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MIDOL Bastien
58.66
2
PLACE Francois
59.07
3
CHAPUIS Jean Frederic
59.16
4
LEMAN Brady
59.16
5
HOWDEN Reece
59.20
6
AUJESKY Johannes
59.21
7
DRURY Kevin
59.38
8
FIVA Alex
59.43
9
TRAXLER Daniel
59.46
10
ROHRWECK Johannes
59.54
11
MOBAERG David
59.57
12
WILMSMANN Florian
59.65
13
FLISAR Filip
59.68
14
ECKERT Paul
59.73
15
OEHLING NORBERG Victor
59.75
16
DELBOSCO Christopher
59.77
17
ANDERSSON Viktor
59.91
18
LENHERR Jonas
59.93
19
KAPPACHER Adam
59.94
20
BOHNACKER Daniel
1:00.08
21
BISCHOFBERGER Marc
1:00.16
22
HRONEK Tim
1:00.18
23
MIDOL Jonathan
1:00.19
24
BERRY Joos
1:00.33
25
WALLASCH Tyler
1:00.34
26
OMELIN Igor
1:00.50
27
VIKHROV Maxim
1:00.82
28
LUNDE Henrik
1:00.96
29
DAVIES Oliver
1:00.97
30
DEROMEDIS Simone
1:01.15
31
ZORZI Edoardo
1:01.27
32
KOLGOTIN Pavel
1:01.61
33
BARTALSKY Tomas
1:01.78
34
CHONGAROV Nikola
1:01.93
35
PAP Koppany
1:02.53
36
RIDZIK Sergey
1:08.56

 Author| Post time: 11-3-2019 11:47
| Show all posts
Women's Ski Cross
Qualification Results
All the Athletes will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON Marielle
1:01.58
2
SMITH Fanny
1:01.72
3
LIMBACHER Andrea
1:01.81
4
PHELAN Brittany
1:01.84
5
LUEDI Sanna
1:02.01
6
BARON Alizee
1:02.05
7
NAESLUND Sandra
1:02.61
8
MARTIN Mikayla
1:02.70
9
ANDERSSON Lisa
1:02.76
10
SERWA Kelsey
1:02.77
11
MAIER Daniela
1:02.89
12
BERGER SABBATEL Marielle
1:02.97
13
ZACHER Heidi
1:03.01
14
KENNEDY-SIM Sami
1:03.08
15
COUSIN Sixtine
1:03.48
16
ANNEN Priscillia
1:03.58
17
OFNER Katrin
1:03.66
18
CHIRTCOVA Anastasiia
1:03.77
19
KUCEROVA Nikol
1:04.14
20
ZAVADOVSKAYA Victoria
1:04.17
21
FANTELLI Lucrezia
1:04.19
22
GARDNER Whitney
1:04.63
23
SARSFIELD Emily
1:04.94
24
PRYMAK Tania
1:06.07
25
MCNATT Leta
1:07.43
26
PETERS Emma
1:07.52
27
RIEMEN-ZEREBECKA Karolina
1:07.93

 Author| Post time: 11-3-2019 12:05
| Show all posts
Women's Big Air
Qualification Results
The 1st. 2nd. 3rd. 4th. 5th. 6th. 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TATALINA Anastasia
95.00
2
LEDEUX Tess
92.00
3
HOEFFLIN Sarah
91.50
4
GREMAUD Mathilde
86.00
5
ATKIN Isabel
84.00
6
KRASS Julia
82.50
7
VOISIN Maggie
80.25
8
BERTAGNA Silvia
78.50
9
KILLI Johanne
74.75
10
WOLF Lara
72.00
11
PRUSAKOVA Lana
71.00
12
KUEHNEL Kea
64.00
13
HACKETT Margaux
62.25
14
BALLET-BAZ Coline
56.75
15
GASKELL Elena
53.75
16
CLAIRE Caroline
49.25
TANNO Giulia
DNS
GU Eileen
DNS
SILDARU Kelly
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 12:17
| Show all posts
Women's Ski Cross
Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON Marielle
-
2
OFNER Katrin
-
3
ANNEN Priscillia
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDERSSON Lisa
-
2
MARTIN Mikayla
-
3
PRYMAK Tania
-
MCNATT Leta
DNF


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LUEDI Sanna
-
2
BERGER Marielle
-
3
FANTELLI Lucrezia
-


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PHELAN Brittany
-
2
ZAVADOVSKAYA Victoria
-
3
ZACHER Heidi
-


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIMBACHER Andrea
-
2
KUCEROVA Nikol
-
3
KENNEDY-SIM Sami
-


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARON Alizee
-
2
MAIER Daniela
-
3
GARDNER Whitney
-
4
RIEMEN Karolina
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAESLUND Sandra
-
2
SERWA Kelsey
-
3
SARSFIELD Emily
-
4
PETERS Emma
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SMITH Fanny
-
2
CHIRTCOVA Anastasiia
-
3
COUSIN Sixtine
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:18
| Show all posts
Men's Ski Cross
Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MIDOL Bastien
-
2
ANDERSSON Viktor
-
3
DELBOSCO Christopher
-
4
KOLGOTIN Pavel
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FIVA Alex
-
2
WALLASCH Tyler
-
3
BERRY Joos
-
4
TRAXLER Daniel
-


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BISCHOFBERGER Marc
-
2
WILMSMANN Florian
-
3
HOWDEN Reece
-
4
LUNDE Henrik
-


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEMAN Brady
-
2
FLISAR Filip
-
3
BOHNACKER Daniel
-
4
DAVIES Oliver
-


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHAPUIS Jean Frederic
-
2
KAPPACHER Adam
-
3
ECKERT Paul
-
4
DEROMEDIS Simone
-


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AUJESKY Johannes
-
2
MOBAERG David
-
3
VIKHROV Maxim
-
4
HRONEK Tim
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DRURY Kevin
-
2
ROHRWECK Johannes
-
3
MIDOL Jonathan
-
4
OMELIN Igor
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PLACE Francois
-
2
LENHERR Jonas
-
3
OEHLING NORBERG Victor
-
4
ZORZI Edoardo
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:20
| Show all posts
Women's Ski Cross
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON Marielle
-
2
MARTIN Mikayla
-
3
ANDERSSON Lisa
-
4
OFNER Katrin
-


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LUEDI Sanna
-
2
PHELAN Brittany
-
3
BERGER Marielle
-
4
ZAVADOVSKAYA Victoria
-


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARON Alizee
-
2
KUCEROVA Nikol
-
3
MAIER Daniela
-
LIMBACHER Andrea
DNF


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SERWA Kelsey
-
2
SMITH Fanny
-
3
NAESLUND Sandra
-
4
CHIRTCOVA Anastasiia
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:20
| Show all posts
Men's Ski Cross
Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANDERSSON Viktor
-
2
FIVA Alex
-
3
MIDOL Bastien
-
4
WALLASCH Tyler
-


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FLISAR Filip
-
2
LEMAN Brady
-
3
WILMSMANN Florian
-
BISCHOFBERGER Marc
DNF


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHAPUIS Jean Frederic
-
2
AUJESKY Johannes
-
3
MOBAERG David
-
4
KAPPACHER Adam
-


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PLACE Francois
-
2
DRURY Kevin
-
3
LENHERR Jonas
-
4
ROHRWECK Johannes
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:22
| Show all posts
Women's Ski Cross
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Big Final, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Small Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMPSON Marielle
-
2
LUEDI Sanna
-
3
PHELAN Brittany
-

MARTIN Mikayla
DNF


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARON Alizee
-
2
SMITH Fanny
-
3
SERWA Kelsey
-

KUCEROVA Nikol
DNF

 Author| Post time: 11-3-2019 12:22
| Show all posts
Men's Ski Cross
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Big Final, the 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Small Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEMAN Brady
-
2
FIVA Alex
-
3
FLISAR Filip
-
4
ANDERSSON Viktor
-


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DRURY Kevin
-
2
PLACE Francois
-
3
CHAPUIS Jean Frederic
-
4
AUJESKY Johannes
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:23
| Show all posts
Women's Ski Cross
Small Final Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SERWA Kelsey
-
2
PHELAN Brittany
-
3
KUCEROVA Nikol
-
MARTIN Mikayla
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 12:24
| Show all posts
Women's Ski Cross
Big Final Results

THOMPSON Marielle
-

SMITH Fanny
-

BARON Alizee
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LUEDI Sanna
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:41
| Show all posts
Men's Ski Cross
Small Final Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHAPUIS Jean Frederic
-
2
AUJESKY Johannes
-
3
ANDERSSON Viktor
-
4
FLISAR Filip
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:42
| Show all posts
Men's Ski Cross
Big Final Results

PLACE Francois
-

LEMAN Brady
-

DRURY Kevin
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FIVA Alex
-

 Author| Post time: 11-3-2019 12:52
| Show all posts
Men's Big Air
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat will qualify for the Final

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAGNUSSON Oliwer
93.25
2
BOESCH Fabian
93.00
3
McEACHRAN Evan
92.50
4
BEAULIEU-MARCHAND Alex
92.00
5
BRAATEN Oystein
91.50
6
GUBSER Kim
89.75
7
WESTER Oscar
88.50
8
LANGEVIN Philippe
88.00
9
SYRJA Elias
86.00
10
WILLIAMS Mcrae
85.00
11
DAHL Ferdinand
84.25
12
BURATTI Benoit
81.50
13
VEILE Vincent
80.50
14
VIEUXTEMPS Paul
80.00
15
MAHARAVO Vincent
77.75
16
LIEROP van Mees
70.50
17
GARCES Benjamin
68.75
18
BRESKY Vojtech
52.75
19
JOERGENSEN Rasmus Dalberg
47.50
20
BONACALZA Mateo
45.75
21
MCCORMICK Chris
42.00
22
BROWN John
31.00
23
WOODS James
30.25


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GOEPPER Nicholas
94.75
2
TJADER Jesper
26.50
3
HARLAUT Henrik
85.50
4
HALL Alexander
93.75
5
BILOUS Finn
92.75
6
MAHLER Kai
38.50
7
RUUD Birk
90.75
8
BORM William
90.00
9
SCHJERVE Sebastian
72.25
10
HUNZIKER Jonas
89.25
11
PREUSS Florian
88.00
12
HARLE Teal
87.25
13
ADELISSE Antoine
81.75
14
YAMAMOTO Taisei
54.00
15
MUELLAUER Lukas
65.50
16
WHITE Victor
69.00
17
TAPPER-NORRIS Jacob
64.75
18
MAKAROV Dmitrii
56.00
19
BAUMGARTNER Samuel
64.25
20
BARTIK Simon
63.00
21
MEDRANO Nahuel
58.75
22
LLISO Javier
23.00
MAGNIN Thibault
DNS
LENGYEL Peter
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 12:56
| Show all posts
Women's Big Air
Final Results

LEDEUX Tess
184.75

KRASS Julia
173.75

ATKIN Isabel
168.75

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HOEFFLIN Sarah
167.75
5
BERTAGNA Silvia
122.25
6
TATALINA Anastasia
92.50
7
GREMAUD Mathilde
77.75
8
VOISIN Maggie
41.75

 Author| Post time: 11-3-2019 12:58
| Show all posts
Men's Big Air
Final Results

BOESCH Fabian
186.00

HARLAUT Henrik
184.00

BEAULIEU-MARCHAND Alex
183.25

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HALL Alexander
180.50
5
BILOUS Finn
179.75
6
MAGNUSSON Oliwer
171.00
7
TJADER Jesper
152.75
8
BRAATEN Oystein
109.00
9
McEACHRAN Evan
105.50
10
GOEPPER Nicholas
43.00

 Author| Post time: 11-3-2019 13:04
| Show all posts
Women's Aerials
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
XU Mengtao
85.05
2
NIKITINA Liubov
80.32
3
PEEL Laura
80.01
4
SHAO Qi
80.01
5
POLYUK Olga
79.06
6
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
75.60TB:17.1
7
ALDABERGENOVA Zhanbota
75.60TB:16.7
8
CALDWELL Ashley
74.02
9
KALMURZAYEVA Akmarzhan
71.63
10
NORTHROP Morgan
68.04
11
WEISS Emma
66.97
12
XU Nuo
64.57
13
ALEKSEEVA Sofia
64.09
14
VARMETTE Madison
63.94
15
KUHN Kaila
62.35
16
XU Sicun
61.11
17
VINECKI Winter
55.44
18
GEORGE Brittany
55.44
19
BOUVARD Carol
36.83
20
LAVALLEE Catrine
17.32
AKZHIGIT Marzhan
DNS
ARAPBAYEVA Zhibek
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 13:08
| Show all posts
Women's Aerials
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ALDABERGENOVA Zhanbota
75.60
2
CALDWELL Ashley
74.02
3
KALMURZAYEVA Akmarzhan
71.63
4
ALEKSEEVA Sofia
68.97
5
NORTHROP Morgan
68.04
6
WEISS Emma
66.97
7
KUHN Kaila
65.72
8
XU Sicun
65.54
9
BOUVARD Carol
64.89
10
XU Nuo
64.57
11
VARMETTE Madison
63.94
12
VINECKI Winter
55.44
13
GEORGE Brittany
55.44
14
LAVALLEE Catrine
41.47
AKZHIGIT Marzhan
DNS
ARAPBAYEVA Zhibek
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 13:34
| Show all posts
Men's Slopestyle
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat will qualify for the Final

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GOEPPER Nicholas
91.25
2
WILI Colin
90.00
3
WOODS James
89.00
4
FOREHAND Mac
86.25
5
PATJA Aleksi
85.00
6
BOESCH Fabian
83.25
7
FAGAN Kiernan
81.25
8
KANGAS Joona
77.25
9
LANGEVIN Philippe
74.25
10
MAKAROV Dmitrii
72.25
11
BRAATEN Oystein
66.75
12
YAMAMOTO Taisei
66.00
13
TAPPER-NORRIS Jacob
64.00
14
LLISO Javier
61.25
15
MUELLAUER Lukas
52.00
16
TJADER Jesper
49.50
17
MCCORMICK Chris
44.50
18
VAN LIEROP Mees
42.75
19
BRESKY Vojtech
40.50
20
GARCES Benjamin
36.75
21
LENGYEL Peter
30.25
22
ADELISSE Antoine
28.25
23
SALAS Francisco
20.25
BEAULIEU-MARCHAND Alex
DNS
MCEACHRAN Evan
DNS


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WESTER Oscar
92.25
2
RUUD Birk
89.25
3
HUNZIKER Jonas
87.75
4
HARLAUT Henrik
86.75
5
WILLIAMS Mcrae
85.25
6
DAHL Ferdinand
78.75
7
PREUSS Florian
77.50
8
MAGNUSSON Oliwer
76.00
9
BILOUS Finn
75.75
10
GUBSER Kim
75.50
11
SCHJERVE Sebastian
74.00
12
SYRJA Elias
71.25
13
KOVALENKO Orest
68.25
14
BURATTI Benoit
63.00
15
BONACALZA Mateo
52.00
16
MAHARAVO Vincent
48.00
17
BARTIK Simon
46.50
18
HALL Alexander
41.50
19
JOERGENSEN Rasmus Dalberg
33.75
20
VEILE Vincent
33.50
21
HARLE Teal
29.00
22
BAUMGARTNER Samuel
28.00
23
MEDRANO Nahuel
22.50
24
RINTAMAA Eetu
18.75

 Author| Post time: 11-3-2019 13:43
| Show all posts
Men's Aerials
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ROTH Noe
120.81
2
ABRAMENKO Oleksandr
119.03
3
BUROV Ilia
116.74
4
BOWEN Alex
116.37
5
BUROV Maxim
116.29
6
KUSHNIR Anton
114.60
7
WERNER Pirmin
113.14
8
ISLER Dimitri
112.83
9
NIKITIN Stanislav
112.67TB:17.9
10
KROTOV Pavel
112.67TB:16.9
11
SUN Jiaxu
112.59
12
WANG Xindi
104.87TB:18.4
13
LILLIS Jonathon
104.87TB:15.9
14
LILLIS Christopher
99.56
15
TABARA Naoya
94.69
16
WU Shudi
92.00
17
GYGAX Nicolas
86.28
18
GUSTIK Maxim
79.74
19
INKARBEK Baglan
79.38
20
MAZURKEVICH Dzmitry
68.88
21
BADRUTDINOV Ildar
68.35
22
SHI Haitao
63.99
23
CORMIER-BOUCHER Felix
60.12
24
LOUGHRAN Eric
51.77
25
NOVAK Nicholas
38.94

 Author| Post time: 11-3-2019 14:28
| Show all posts
Men's Aerials
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKITIN Stanislav
119.91TB:19.1
2
KROTOV Pavel
119.91TB:18.9
3
WANG Xindi
119.00
4
LILLIS Jonathon
114.93
5
WERNER Pirmin
113.14
6
ISLER Dimitri
112.83
7
SUN Jiaxu
112.59
8
LILLIS Christopher
105.88
9
TABARA Naoya
94.69
10
MAZURKEVICH Dzmitry
93.55
11
WU Shudi
92.00
12
GYGAX Nicolas
86.28
13
LOUGHRAN Eric
80.19
14
GUSTIK Maxim
79.74
15
INKARBEK Baglan
79.38
16
SHI Haitao
79.20
17
BADRUTDINOV Ildar
68.35
18
CORMIER-BOUCHER Felix
65.61
19
NOVAK Nicholas
43.33

 Author| Post time: 11-3-2019 14:59
| Show all posts
Men's Slopestyle
Final Results

WOODS James
86.68

RUUD Birk
85.40

GOEPPER Nicholas
85.18

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FOREHAND Mac
83.30
5
HARLAUT Henrik
82.70
6
WILI Colin
81.81
7
WILLIAMS Mcrae
76.28
8
HUNZIKER Jonas
73.43
9
PATJA Aleksi
44.55
10
WESTER Oscar
33.11

 Author| Post time: 11-3-2019 15:01
| Show all posts
Women's Aerials
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
103.11
2
NIKITINA Liubov
91.29
3
XU Mengtao
90.94
4
CALDWELL Ashley
86.19
5
PEEL Laura
86.01
6
ALEKSEEVA Sofia
85.68
7
POLYUK Olga
82.08
8
KALMURZAYEVA Akmarzhan
78.88
9
ALDABERGENOVA Zhanbota
73.95
10
SHAO Qi
73.66
11
WEISS Emma
73.24
12
NORTHROP Morgan
54.63

 Author| Post time: 11-3-2019 15:04
| Show all posts
Men's Aerials
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BUROV Maxim
128.96
2
KROTOV Pavel
125.34
3
NIKITIN Stanislav
125.22
4
ABRAMENKO Oleksandr
121.24
5
WANG Xindi
119.91
6
ROTH Noe
117.19
7
LILLIS Christopher
115.05
8
KUSHNIR Anton
114.93
9
WERNER Pirmin
112.99
10
BUROV Ilia
112.67
11
ISLER Dimitri
111.51
12
BOWEN Alex
80.54

 Author| Post time: 11-3-2019 15:05
| Show all posts
Women's Aerials
Final Results

RAMANOUSKAYA Aliaksandra
113.18

NIKITINA Liubov
89.88TB:17.7

XU Mengtao
89.88TB:17.0

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PEEL Laura
87.77
5
CALDWELL Ashley
58.81
6
ALEKSEEVA Sofia
37.80

 Author| Post time: 11-3-2019 15:06
| Show all posts
Men's Aerials
Final Results

BUROV Maxim
130.09

ABRAMENKO Oleksandr
126.24

ROTH Noe
125.22

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KROTOV Pavel
107.24
5
NIKITIN Stanislav
80.54
6
WANG Xindi
61.50

 Author| Post time: 11-3-2019 15:19
| Show all posts
Women's Halfpipe
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHARPE Cassie
93.20
2
SILDARU Kelly
92.00
3
SIGOURNEY Brita
90.20
4
KARKER Rachael
89.60
5
ZHANG Kexin
80.40
6
LI Fanghui
79.60
7
BOWMAN Maddie
77.00
8
GRAM Elisabeth
73.60
9
CAKMAKLI Sabrina
72.80
10
WU Meng
69.40
11
JANG Yujin
67.20
12
WATABE Yurie
63.80
13
ATKIN Zoe
62.40
14
DREW Annalisa
57.60
15
CARADEUX Anais
48.60
16
ZHANG Ziyi
20.40
17
HANSEN Abigale
12.80

 Author| Post time: 11-3-2019 16:03
| Show all posts
Men's Halfpipe
Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WISE David
92.00
2
D'ARTOIS Simon
91.80
3
BLUNCK Aaron
91.60
4
FERREIRA Alex
91.40
5
ROLLAND Kevin
91.20
6
RUUD Birk
89.60
7
PORTEOUS Nico
87.00
8
BOWMAN Noah
86.40
9
SEATON Taylor
85.20
10
KRIEF Thomas
84.60
11
MACKAY Brendan
84.00
12
MARINEAU Evan
83.80
13
IRVING Birk
83.60
14
GOHL Andreas
73.80
15
BRIGUET Robin
63.80
16
EGOROV Roman
59.80
17
COUDOUY Felix
56.00
18
NEWBY Brendan
50.40
19
WARD Sam
49.40
20
MAO Bingqiang
45.80
21
HE Binghan
40.60
22
SUN Jingbo
39.80
23
LADNER Marco
24.80
24
LI Songsheng
3.80

 Author| Post time: 11-3-2019 16:10
| Show all posts
Mixed Team Aerials
Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIKITINA Liubov
NIKITIN Stanislav
BUROV Maxim
286.24
2
BOUVARD Carol
GYGAX Nicolas
ROTH Noe
279.45
3
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
KUSHNIR Anton
GUSTIK Maxim
273.94
4
XU Mengtao
SUN Jiaxu
WANG Xindi
269.78
5
LAVALLEE Catrine
FONTAINE Miha
CORMIER-BOUCHER Felix
244.56
6
CALDWELL Ashley
LILLIS Christopher
LILLIS Jonathon
227.18
7
GEORGE Brittany
PEEL Laura
MORRIS David
218.29
8
KALMURZAYEVA Akmarzhan
ALDABERGENOVA Zhanbota
INKARBEK Baglan
178.00

 Author| Post time: 11-3-2019 16:12
| Show all posts
Mixed Team Aerials
Final Results

Switzerland
BOUVARD Carol
GYGAX Nicolas
ROTH Noe

303.08

China
XU Mengtao
SUN Jiaxu
WANG Xindi

297.82

Russia
NIKITINA Liubov
NIKITIN Stanislav
BUROV Maxim

296.74

Rank
Athletes
Nation
Result
4
RAMANOUSKAYA Aliaksandra
KUSHNIR Anton
GUSTIK Maxim
272.15

 Author| Post time: 11-3-2019 16:28
| Show all posts
Women's Moguls
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANTHONY Jakara
75.80
2
LAFFONT Perrine
75.11
3
DUFOUR-LAPOINTE Justine
69.81
4
KAUF Jaelin
68.83
5
GALYSHEVA Yulia
68.08
6
TOMITAKA Hinako
65.10
7
SEO Jung Hwa
64.90
8
SCHWINGHAMMER Maia
64.47
9
GAGNON Sofiane
64.08
10
SMIRNOVA Anastasiia
61.77
11
DZIEMIAN Nessa
60.85
12
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
58.90
13
WALLBERG Thea
56.59
14
GERKEN SCHOFIELD Makayla
55.36
15
GUELI Claudia
51.57
16
COX Britteny
50.01
17
ASH Sophie
49.18
18
SUMIYOSHI Kisara
48.18
19
ONEILL Taylah
47.45
20
AMRENOVA Ayaulym
47.03
21
HOSHINO Junko
39.06
22
PARK Sung-Youn
36.26
23
SEO Jee Won
30.79
24
GRASEMANN Laura
24.33
25
GIACCIO Olivia
21.71
26
AMUNDSEN Aurora
16.89
27
GUAN Ziyan
6.36
28
PRYIMAK Viktoriia
6.13
29
WERSEN Josefina
5.65
30
WANG Jin
4.74
31
MA Zhuoni
4.63
JOHNSON Tess
DNF
NING Qin
DNF
GULLACHSEN Kristine
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 16:32
| Show all posts
Women's Moguls
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DZIEMIAN Nessa
64.92
2
SMIRNOVA Anastasiia
62.15
3
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
62.07
4
JOHNSON Tess
60.86
5
WALLBERG Thea
56.59
6
GERKEN SCHOFIELD Makayla
55.36
7
ASH Sophie
53.44
8
HOSHINO Junko
53.20
9
ONEILL Taylah
52.95
10
GUELI Claudia
51.57
11
COX Britteny
50.01
12
SUMIYOSHI Kisara
48.18
13
AMRENOVA Ayaulym
47.03
14
PARK Sung-Youn
39.61
15
SEO Jee Won
30.79
16
GIACCIO Olivia
30.25
17
GRASEMANN Laura
27.95
18
GUAN Ziyan
21.32
19
AMUNDSEN Aurora
16.89
20
PRYIMAK Viktoriia
7.37
21
WERSEN Josefina
5.65
22
MA Zhuoni
4.83
23
WANG Jin
4.74
24
NING Qin
1.27
GULLACHSEN Kristine
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 16:45
| Show all posts
Men's Moguls
Qualification, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 1, the other Athletes will qualify for the Qualification, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KINGSBURY Mikael
81.29
2
HORISHIMA Ikuma
80.83
3
HARA Daichi
78.88
4
CAVET Benjamin
78.77
5
WALLBERG Walter
77.42
6
GRAHAM Matt
77.02
7
BAILEY Hunter
76.46
8
FJALLSTROM Ludvig
75.13
9
WILSON Bradley
74.21
10
WALCZYK Dylan
74.04
11
SALONEN Jimi
73.80
12
MARQUIS Philippe
73.52
13
KOLMAKOV Pavel
72.80
14
SHIKATA Motoki
72.10
15
MAKHNEV Andrei
71.31
16
ESCOBAR Jules
70.94
17
ANDRINGA Casey
70.86
18
ELOFSSON Oskar
70.81
19
FUJIKI Goshin
70.38
20
CHAPMAN-DAVIES Rohan
70.30
21
GERKEN SCHOFIELD Thomas
70.15
22
ELOFSSON Felix
69.83
23
DUMAIS Laurent
69.36
24
KELLY Brenden
69.25
25
NOVITCKII Nikita
69.21
26
SUMMERS Brodie
68.92
27
PENTTALA Jussi
68.20
28
SEO Myung Joon
65.92
29
MATHESON James
65.77
30
PARKACHEV Nikita
63.84
31
KANNINEN Topi
62.97
32
GEBERT Alexandr
62.50
33
HONZIG Daniel
47.08
34
ZHAO Yang
43.76
35
RETZER Mathew
39.14
36
DONG Mingwei
38.14
37
CHEN Kang
36.66
38
WILLIS Max
23.94
39
ROMANOV Sergey
22.95
40
CHEVSKII Ilia
20.53
41
MASYRA Oleh
14.39
42
WANG Haoran
4.47
WILLIS Wil
DNF
FENELEY William
DNF

 Author| Post time: 11-3-2019 17:10
| Show all posts
Men's Moguls
Qualification, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th Athletes will qualify for the Final, Run 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARQUIS Philippe
74.30
2
WALCZYK Dylan
74.04
3
SALONEN Jimi
73.80
4
KOLMAKOV Pavel
72.80
5
CHAPMAN-DAVIES Rohan
72.39
6
WILLIS Max
72.25
7
SHIKATA Motoki
72.10
8
FUJIKI Goshin
71.45
9
MAKHNEV Andrei
71.31
10
ANDRINGA Casey
71.08
11
ESCOBAR Jules
70.94
12
ELOFSSON Oskar
70.81
13
GERKEN SCHOFIELD Thomas
70.15
14
ELOFSSON Felix
69.83
15
DUMAIS Laurent
69.36
16
KELLY Brenden
69.25
17
NOVITCKII Nikita
69.21
18
SUMMERS Brodie
68.92
19
PENTTALA Jussi
68.20
20
SEO Myung Joon
65.92
21
MATHESON James
65.77
22
PARKACHEV Nikita
63.84
23
KANNINEN Topi
62.97
24
GEBERT Alexandr
62.50
25
CHEVSKII Ilia
61.03
26
WILLIS Wil
60.12
27
ZHAO Yang
51.44
28
HONZIG Daniel
47.08
29
CHEN Kang
42.06
30
RETZER Mathew
40.38
31
MASYRA Oleh
38.33
32
DONG Mingwei
38.14
33
WANG Haoran
27.74
34
ROMANOV Sergey
22.95
FENELEY William
DNF

 Author| Post time: 11-3-2019 17:13
| Show all posts
Women's Moguls
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANTHONY Jakara
79.58
2
LAFFONT Perrine
78.31
3
KAUF Jaelin
76.71
4
GALYSHEVA Yulia
74.48
5
DUFOUR-LAPOINTE Justine
72.67
6
SMIRNOVA Anastasiia
70.63
7
DUFOUR-LAPOINTE Chloe
70.13
8
TOMITAKA Hinako
68.68
9
HOSHINO Junko
68.47
10
GAGNON Sofiane
67.73
11
GERKEN SCHOFIELD Makayla
66.32
12
JOHNSON Tess
66.11
13
ONEILL Taylah
64.68
14
DZIEMIAN Nessa
59.22
15
ASH Sophie
59.18
16
WALLBERG Thea
56.30
17
SEO Jung Hwa
34.46
SCHWINGHAMMER Maia
DNS

 Author| Post time: 11-3-2019 17:14
| Show all posts
Men's Moguls
Final, Run 1 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes will qualify for the Final, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KINGSBURY Mikael
83.60
2
GRAHAM Matt
82.97
3
CAVET Benjamin
81.38
4
HORISHIMA Ikuma
81.29
5
MARQUIS Philippe
79.64
6
HARA Daichi
79.06
7
SALONEN Jimi
78.46
8
WALCZYK Dylan
76.29
9
WALLBERG Walter
75.89
10
SHIKATA Motoki
74.68
11
MAKHNEV Andrei
73.57
12
BAILEY Hunter
71.45
13
FUJIKI Goshin
70.63
14
CHAPMAN-DAVIES Rohan
70.47
15
WILLIS Max
67.62
16
KOLMAKOV Pavel
47.57
17
WILSON Bradley
45.78
18
FJALLSTROM Ludvig
38.12

 Author| Post time: 11-3-2019 17:16
| Show all posts
Women's Moguls
Final Results

GALYSHEVA Yulia
79.14

ANTHONY Jakara
78.99

LAFFONT Perrine
78.70

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SMIRNOVA Anastasiia
72.67
5
DUFOUR-LAPOINTE Justine
71.25
6
KAUF Jaelin
66.41

 Author| Post time: 11-3-2019 17:17
| Show all posts
Men's Moguls
Final Results

KINGSBURY Mikael
84.89

GRAHAM Matt
81.94

HARA Daichi
81.66

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HORISHIMA Ikuma
81.30
5
CAVET Benjamin
81.02
6
MARQUIS Philippe
79.50

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-12-2021 08:08 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list