|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling UCI World Championships 2019

[Copy link]
Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:21
| Show all posts
Men's Team Pursuit
Final Results

Australia
WELSFORD Samuel
O'BRIEN Kelland
HOWARD Leigh
PORTER Alexander

3:48.012WR|Gold Medal Race

Great Britain
HAYTER Ethan
CLANCY Edward
EMADI Kian
TANFIELD Charlie

3:50.810Gold Medal Race

Denmark
HANSEN Lasse Norman
JOHANSEN Julius
PEDERSEN Rasmus
VON FOLSACH Casper

3:51.804Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GEE Derek
FOLEY Michael
JAMIESON Adam
LAMOUREUX Jay
3:56.382B.M.R.

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:22
| Show all posts
Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MORTON Stephanie
2
2
STARIKOVA Olena
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
2
2
VOINOVA Anastasiia
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GROS Mathilde
2
2
VAN RIESSEN Laurine
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRIEDRICH Lea Sophie
2
2
CALVO BARBERO Tania
0

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:25
| Show all posts
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results

WELSFORD Samuel
-

EEFTING Roy
-

SEXTON Thomas
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VOLIKAKIS Christos
-
5
OLIVEIRA Rui
-
6
WALLS Matthew
-
7
SCHMID Mauro
-
8
GUO Liang
-
9
TEKLINSKI Adrian
-
10
SCARTEZZINI Michele
-
11
DE PAUW Moreno
-
12
GLADYSH Roman
-
13
GAREL Adrien
-
14
HEGYVARY Adrian
-
15
GAINEYEV Robert
-
16
PISKUNOV Maxim
-
17
PHONARJTHAN Patompob
-
18
ENGLISH Felix
-
19
CHALEL Yacine
-
20
MATZNER Stefan
-
21
KARALIOK Yauheni
-
22
LOVASSY Krisztian
-
LEUNG Ka Yu
DNF
PIETRULA Nicolas
DNF

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:26
| Show all posts
Men's Keirin
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AWANG Mohd Azizulhasni
W
2
WAKIMOTO Yuta
+0.069
3
DAWKINS Edward
+0.199
4
MAKSEL Krzysztof
+0.258
5
BOS Theo
+0.697
6
BROWNE Kwesi
+1.589

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:26
| Show all posts
Men's Keirin
Final Results

BUCHLI Matthijs
W

NITTA Yudai
+0.038

BOTTICHER Stefan
+0.197

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GLAETZER Matthew
+0.244
5
CARLIN Jack
+0.332
6
VIGIER Sebastien
+0.344

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 12:28
| Show all posts
Women's Team Pursuit
Final Results

Australia
EDMONDSON Annette
ANKUDINOFF Ashlee
BAKER Georgia
CURE Amy

4:14.333Gold Medal Race

Great Britain
KENNY Laura
ARCHIBALD Katie
BARKER Elinor
DICKINSON Eleanor

4:14.537Gold Medal Race

New Zealand
DRUMMOND Michaela
BOTHA Bryony
EDMONDSTON Holly
JAMES Kirstie

4:16.479Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BEVERIDGE Allison
BONHOMME Ariane
FOREMAN-MACKEY Annie
SIMMERLING Georgia
4:20.321B.M.R.

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 13:06
| Show all posts
Women's Omnium
Scratch (Event 1/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PATERNOSTER Letizia
-
2
EDMONDSON Annette
-
3
VALENTE Jennifer
-
4
WILD Kirsten
-
5
MCCURLEY Shannon
-
6
KAJIHARA Yumi
-
7
BEVERIDGE Allison
-
8
PIKULIK Daria
-
9
DIDERIKSEN Amalie
-
10
MARTINS Maria
-
11
ARCHIBALD Katie
-
12
BERTHON Laurie
-
13
BUCHANAN Rushlee
-
14
WALDIS Andrea
-
15
SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli
-
16
SAVENKA Ina
-
17
HUANG Ting Ying
-
18
WANG Xiaofei
-
19
GONCHAROVA Alexandra
-
20
USABIAGA BALERDI Ana
-
21
BACIKOVA Alzbeta
-
22
STENBERG Anita Yvonne
-
23
KOPECKY Lotte
-
24
BALEISYTE Olivija
-

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 13:49
| Show all posts
Men's 1km Time Trial
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAFARGUE Quentin
59.845
2
BOS Theo
1:00.133
3
D'ALMEIDA Michael
1:00.379
4
LAMON Francesco
1:00.550
5
SCOTT Cameron
1:00.790
6
JURCZYK Marc
1:01.002
7
LIGTLEE Sam
1:01.062
8
BABEK Tomas
1:01.092
9
WAGNER Robin
1:01.195
10
KERGOZOU Nicholas
1:01.436
11
TRUMAN Joseph
1:01.545
12
ENGLER Eric
1:01.591
13
RAMIREZ MORALES Santiago
1:01.731
14
MORENO SANCHEZ Jose
1:02.050
15
SPIES Jean
1:02.608
16
CAVES Aidan
1:02.812
17
STRONG Corbin
1:02.821
18
SHARAPOV Alexander
1:03.170
19
PONOMARYOV Sergey
1:03.494

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 13:56
| Show all posts
Men's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GANNA Filippo
4:07.456
2
WEINSTEIN Domenic
4:09.091
3
PLEBANI Davide
4:11.764
4
EVTUSHENKO Alexander
4:11.957
5
LAMBIE Ashton
4:12.886
6
OLIVEIRA Ivo
4:14.127
7
ARCHIBALD John
4:14.730
8
IMHOF Claudio
4:16.583
9
BISSEGGER Stefan
4:17.265
10
ROHDE Leon
4:19.838
11
GROSS Felix
4:19.937
12
SHEMETAU Mikhail
4:20.346
13
KAISER Adrian
4:20.523
14
HOOVER Gavin
4:21.596
15
DAVY Clement
4:24.362
16
PORTER Alexander
4:25.562
17
IM Jaeyeon
4:30.256
18
PIETRULA Nicolas
4:31.977
19
ZHUMAKAN Alisher
4:32.462
20
LI Wen Chao
4:34.730
21
MIN Kyeongho
4:34.874
22
MANO Yuttana
4:38.046
23
KO Siu Wai
4:38.820

Posts
9604
Threads
508
 Author| Post time: 4-3-2019 13:59
| Show all posts
Women's Omnium
Tempo Race (Event 2/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAJIHARA Yumi
24
2
BUCHANAN Rushlee
21
3
SAVENKA Ina
21
4
DIDERIKSEN Amalie
20
5
BEVERIDGE Allison
9
6
WILD Kirsten
3
7
PATERNOSTER Letizia
2
8
ARCHIBALD Katie
2
9
PIKULIK Daria
1
10
EDMONDSON Annette
1
11
STENBERG Anita Yvonne
1
12
MCCURLEY Shannon
0
13
VALENTE Jennifer
0
14
SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli
0
15
WANG Xiaofei
0
16
KOPECKY Lotte
0
17
MARTINS Maria
0
18
WALDIS Andrea
0
19
USABIAGA BALERDI Ana
0
20
BERTHON Laurie
0
21
BALEISYTE Olivija
0
22
BACIKOVA Alzbeta
0
23
HUANG Ting Ying
0
24
GONCHAROVA Alexandra
0

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

22-11-2019 00:43 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list