|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 11:46
| Show all posts
Women's Sprint
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16, the 2nd Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 32 Repechages

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JAMES Rebecca

W
2
ISMAYILOVA Olga

+0.165


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARCHANT Katy

W
2
SULLIVAN Monique

+0.150


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze

W
2
CUEFF Virginie

+0.089


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIGTLEE Elis

W
2
GONG Jinjie

+0.104


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHONG Tianshi

W
2
WELTE Miriam

+0.499


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina

W
2
van RIESSEN Laurine

+0.179


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HANSEN Natasha

W
2
O'BRIEN Kate

+0.183


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia

W
2
MORTON Stephanie

+0.097


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona

W
2
MEARES Anna

+0.408

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 11:48
| Show all posts
Men's Sprint
Final Results

KENNY Jason
2Gold Medal Race

SKINNER Callum
0Gold Medal Race

DMITRIEV Denis
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GLAETZER Matthew
0B.M.R.

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 11:50
| Show all posts
Men's Omnium
Individual Pursuit (Event 2/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HANSEN Lasse Norman

4:14.982OR|40
2
CAVENDISH Mark

4:16.87838
3
VIVIANI Elia

4:17.45336
4
KLUGE Roger

4:18.90734
5
BOUDAT Thomas

4:19.91832
6
KENNETT Dylan

4:20.18030
7
VELDT Tim

4:22.85628
8
LEA Bobby

4:23.94226
9
MONTEIRO Gideoni

4:25.80824
10
GAVIRIA RENDON Fernando

4:26.64922
11
O'SHEA Glenn

4:28.35020
12
PARK Sanghoon

4:29.07918
13
LEUNG Chun Wing

4:29.16216
14
PRADO Ignacio

4:29.39614
15
ZAKHAROV Artyom

4:32.50312
16
DE BUYST Jasper

4:36.24610
17
SUTER Gael

4:36.6748
18
KUBOKI Kazushige

4:39.8896

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 11:52
| Show all posts
Women's Sprint
Round of 32 Repechages Results
The 1st Athlete from each Round of 32 Repechage will qualify for the Round of 16

Round of 32 Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MEARES Anna

W
2
ISMAYILOVA Olga

+0.065
3
van RIESSEN Laurine

+0.072


Round of 32 Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WELTE Miriam

W
2
O'BRIEN Kate

+0.061
3
SULLIVAN Monique

+0.154


Round of 32 Repechage 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CUEFF Virginie

W
2
MORTON Stephanie

+0.012
3
GONG Jinjie

+0.188

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 11:57
| Show all posts
Men's Omnium
Elimination Race (Event 3/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIVIANI Elia

-40
2
BOUDAT Thomas

-38
3
GAVIRIA RENDON Fernando

-36
4
KUBOKI Kazushige

-34
5
ZAKHAROV Artyom

-32
6
MONTEIRO Gideoni

-30
7
CAVENDISH Mark

-28
8
SUTER Gael

-26
9
PRADO Ignacio

-24
10
O'SHEA Glenn

-22
11
LEA Bobby

-20
12
KLUGE Roger

-18
13
LEUNG Chun Wing

-16
14
PARK Sanghoon

-14
15
DE BUYST Jasper

-12
16
VELDT Tim

-10
17
KENNETT Dylan

-8
18
HANSEN Lasse Norman

-6

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 14:59
| Show all posts
Women's Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athlete from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals, the 2nd Athlete from each Round of 16 will qualify for the Round of 16 Repechages

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JAMES Rebecca

W
2
CUEFF Virginie

+0.037


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARCHANT Katy

W
2
WELTE Miriam

+0.343


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze

W
2
MEARES Anna

+0.081


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIGTLEE Elis

W
2
KRUPECKAITE Simona

+0.025


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia

W
2
ZHONG Tianshi

+0.001


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina

W
2
HANSEN Natasha

+0.092

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 15:02
| Show all posts
Men's Omnium
1km Time Trial (Event 4/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNETT Dylan

1:00.92340
2
O'SHEA Glenn

1:02.33238
3
VIVIANI Elia

1:02.33836
4
GAVIRIA RENDON Fernando

1:02.46934
5
HANSEN Lasse Norman

1:02.53832
6
CAVENDISH Mark

1:02.86830
7
VELDT Tim

1:03.46428
8
LEUNG Chun Wing

1:03.73026
9
KLUGE Roger

1:03.79724
10
ZAKHAROV Artyom

1:03.94122
11
BOUDAT Thomas

1:04.22720
12
PARK Sanghoon

1:04.23118
13
SUTER Gael

1:04.43316
14
LEA Bobby

1:05.33914
15
KUBOKI Kazushige

1:05.49812
16
MONTEIRO Gideoni

1:05.50510
17
PRADO Ignacio

1:05.8398

DE BUYST Jasper

DNS

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 15:07
| Show all posts
Women's Sprint
Round of 16 Repechages Results
The 1st Athlete from each Round of 16 Repechage will qualify for the Quarterfinals, the other Athletes will qualify for the 9th-12th Places Race

Round of 16 Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona

W
2
CUEFF Virginie

+0.001
3
HANSEN Natasha

+0.150


Round of 16 Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHONG Tianshi

W
2
MEARES Anna

+0.082
3
WELTE Miriam

+1.766

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 15:12
| Show all posts
Women's Omnium
Scratch (Event 1/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHARAKOVA Tatsiana

-40
2
TROTT Laura

-138
3
D'HOORE Jolien

-136
4
HAMMER Sarah

-134
5
ELLIS Lauren

-132
6
EDMONDSON Annette

-130
7
DIDERIKSEN Amalie

-128
8
BERTHON Laurie

-126
9
WILD Kirsten

-124
10
PIKULIK Daria

-122
11
DIAO Xiao Juan

-120
12
MEJIAS GARCIA Marlies

-118
13
HSIAO Mei Yu

-116
14
BEVERIDGE Allison

-114
15
LUO Xiaoling

-112
16
KNAUER Anna

-110
17
TSUKAGOSHI Sakura

-18
18
GONZALEZ Angie Sabrina

-16

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-9-2016 15:27
| Show all posts
Men's Omnium
Flying Lap (Event 5/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNETT Dylan

12.50640
2
VIVIANI Elia

12.66038
3
CAVENDISH Mark

12.79336
4
HANSEN Lasse Norman

12.83234
5
SUTER Gael

12.98132
6
O'SHEA Glenn

13.05330
7
VELDT Tim

13.17028
8
LEUNG Chun Wing

13.26526
9
BOUDAT Thomas

13.27224
10
GAVIRIA RENDON Fernando

13.27322
11
KLUGE Roger

13.33220
12
LEA Bobby

13.41618
13
ZAKHAROV Artyom

13.44616
14
PARK Sanghoon

13.48914
15
MONTEIRO Gideoni

13.56912
16
KUBOKI Kazushige

13.58710
17
PRADO Ignacio

14.0468

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

12-12-2019 10:22 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list