|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register

Track Cycling at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
 Author| Post time: 2-9-2016 10:50
| Show all posts
Men's Sprint
9th-12th Places Race Results
The Athletes will be ranked 9th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEVY Maximilian

W
2
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando

+0.067
3
HOOGLAND Jeffrey

+0.126
4
WEBSTER Sam

+0.329

 Author| Post time: 2-9-2016 10:54
| Show all posts
Women's Keirin
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina

W
2
LIGTLEE Elis

+0.398
3
VOINOVA Anastasiia

+0.533
4
LEE Hyejin

+1.046
5
ZHONG Tianshi

REL
6
BAYONA PINEDA Martha

DNF


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MEARES Anna

W
2
JAMES Rebecca

+0.011
3
BASOVA Liubov

+0.041
4
VAN RIESSEN Laurine

+0.165
5
KRUPECKAITE Simona

+0.192
6
LEE Wai Sze

DNF

 Author| Post time: 2-9-2016 10:57
| Show all posts
Men's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals, the 2nd Athlete from each Quarterfinal will qualify for the 5th-8th Places Race

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNY Jason

2
2
CONSTABLE Patrick

0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKINNER Callum

2
2
XU Chao

0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew

2
2
EILERS Joachim

0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis

2
2
BAUGE Gregory

0

 Author| Post time: 2-9-2016 11:00
| Show all posts
Women's Team Pursuit
Final Results

Great Britain
ARCHIBALD Katie
TROTT Laura
BARKER Elinor
ROWSELL-SHAND Joanna

4:10.236WR|Gold Medal Race

United States
HAMMER Sarah
CATLIN Kelly
DYGERT Chloe
VALENTE Jennifer

4:12.454Gold Medal Race

Canada
BEVERIDGE Allison
GLAESSER Jasmin
LAY Kirsti
SIMMERLING Georgia

4:14.627Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ELLIS Lauren
SHEATH Racquel
BUCHANAN Rushlee
NIELSEN Jaime
4:18.459B.M.R.
5
BAKER Georgia
EDMONDSON Annette
ANKUDINOFF Ashlee
CURE Amy
4:21.2325thP.R.
6
BARTELLONI Beatrice
GUDERZO Tatiana
PATTARO Francesca
VALSECCHI Silvia
4:28.3685thP.R.
7
HUANG Dongyan
JING Yali
MA Menglu
ZHAO Baofang
-

 Author| Post time: 2-9-2016 11:04
| Show all posts
Women's Keirin
7th-12th Places Race Results
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze

W
2
LEE Hyejin

+0.059
3
van RIESSEN Laurine

+0.140
4
BAYONA PINEDA Martha

+0.220
5
ZHONG Tianshi

+0.445
6
KRUPECKAITE Simona

+0.464

 Author| Post time: 2-9-2016 11:05
| Show all posts
Women's Keirin
Final Results

LIGTLEE Elis
W

JAMES Rebecca
+0.033

MEARES Anna
+0.038

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VOINOVA Anastasiia
+0.111
5
BASOVA Liubov

+0.152
6
VOGEL Kristina

+0.163

 Author| Post time: 2-9-2016 11:07
| Show all posts
Men's Sprint
5th-8th Places Race Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EILERS Joachim

W
2
XU Chao

+0.036
3
BAUGE Gregory

+0.153
4
CONSTABLE Patrick

+0.215

 Author| Post time: 2-9-2016 11:08
| Show all posts
Men's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNY Jason

2
2
DMITRIEV Denis

1


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SKINNER Callum

2
2
GLAETZER Matthew

0

 Author| Post time: 2-9-2016 11:36
| Show all posts
Women's Sprint
Qualifying Round Results
The Top 18 Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JAMES Rebecca

10.721OR
2
MARCHANT Katy

10.787
3
LEE Wai Sze

10.800
4
LIGTLEE Elis

10.803
5
ZHONG Tianshi

10.820
6
VOGEL Kristina

10.865
7
HANSEN Natasha

10.871
8
MORTON Stephanie

10.875
9
MEARES Anna

10.947
10
KRUPECKAITE Simona

10.978
11
VOINOVA Anastasiia

10.985
12
O'BRIEN Kate

11.020
13
VAN RIESSEN Laurine

11.023
14
WELTE Miriam

11.038
15
GONG Jinjie

11.068
16
CUEFF Virginie

11.099
17
SULLIVAN Monique

11.143
18
ISMAYILOVA Olga

11.152
19
CALVO BARBERO Tania

11.162
20
GUERRA RODRIGUEZ Lisandra

11.171
21
MUSTAPA Fatehah

11.207
22
SHMELEVA Daria

11.230
23
PODMORE Olivia

11.315
24
GAVIRIA RENDON Juliana

11.505
25
CLAIR Sandie

11.517
26
CASAS ROIGE Helena

11.707
27
MOHAMED Ebtissam

12.920

 Author| Post time: 2-9-2016 11:43
| Show all posts
Men's Omnium
Scratch (Event 1/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HANSEN Lasse Norman

-40
2
KLUGE Roger

-38
3
BOUDAT Thomas

-136
4
O'SHEA Glenn

-134
5
KENNETT Dylan

-132
6
CAVENDISH Mark

-130
7
VIVIANI Elia

-128
8
GAVIRIA RENDON Fernando

-126
9
PARK Sanghoon

-124
10
ZAKHAROV Artyom

-122
11
LEUNG Chun Wing

-120
12
KUBOKI Kazushige

-118
13
PRADO Ignacio

-116
14
MONTEIRO Gideoni

-114
15
SUTER Gael

-112
16
VELDT Tim

-110
17
LEA Bobby

-18
18
DE BUYST Jasper

-16

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

14-12-2019 17:01 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list