|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Track Cycling at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
 Author| Post time: 2-9-2016 15:29
| Show all posts
Women's Sprint
9th-12th Places Race Results
The Athletes will be ranked 9th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HANSEN Natasha
W
2
MEARES Anna
+0.068
3
WELTE Miriam
+0.174
4
CUEFF Virginie
+0.181

 Author| Post time: 2-9-2016 16:02
| Show all posts
Women's Omnium
Individual Pursuit (Event 2/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TROTT Laura
3:25.05440
2
HAMMER Sarah
3:26.98838
3
D'HOORE Jolien
3:30.20236
4
DIDERIKSEN Amalie
3:30.26434
5
WILD Kirsten
3:31.94132
6
ELLIS Lauren
3:33.22130
7
EDMONDSON Annette
3:33.81828
8
MEJIAS GARCIA Marlies
3:34.03426
9
BEVERIDGE Allison
3:36.93824
10
SHARAKOVA Tatsiana
3:37.20422
11
PIKULIK Daria
3:39.88020
12
BERTHON Laurie
3:40.18018
13
KNAUER Anna
3:42.98716
14
DIAO Xiao Juan
3:44.45514
15
LUO Xiaoling
3:45.18612
16
TSUKAGOSHI Sakura
3:46.84210
17
GONZALEZ Angie Sabrina
3:47.1618
18
HSIAO Mei Yu
3:58.7136

 Author| Post time: 2-9-2016 16:08
| Show all posts
Men's Omnium
Points Race (Event 6/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GAVIRIA RENDON Fernando
41
2
HANSEN Lasse Norman
40
3
KLUGE Roger
33
4
CAVENDISH Mark
32
5
VIVIANI Elia
29
6
BOUDAT Thomas
22
7
VELDT Tim
7
8
ZAKHAROV Artyom
7
9
MONTEIRO Gideoni
4
10
PRADO Ignacio
3
11
LEUNG Chun Wing
1
12
KUBOKI Kazushige
1
13
SUTER Gael
1
14
O'SHEA Glenn
0
15
KENNETT Dylan
-7
16
PARK Sanghoon
DNF
17
LEA Bobby
DNF

 Author| Post time: 2-9-2016 16:11
| Show all posts
Men's Omnium
Final Results

VIVIANI Elia
207

CAVENDISH Mark
194

HANSEN Lasse Norman
192

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GAVIRIA RENDON Fernando
181
5
BOUDAT Thomas
172
6
KLUGE Roger
167
7
O'SHEA Glenn
144
8
KENNETT Dylan
143
9
VELDT Tim
111
10
ZAKHAROV Artyom
111
11
LEUNG Chun Wing
105
12
SUTER Gael
95
13
MONTEIRO Gideoni
94
14
KUBOKI Kazushige
81
15
PRADO Ignacio
73
16
PARK Sanghoon
DNF
17
LEA Bobby
DNF
18
DE BUYST Jasper
DNF

 Author| Post time: 2-9-2016 16:13
| Show all posts
Women's Omnium
Elimination Race (Event 3/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TROTT Laura
-40
2
D'HOORE Jolien
-38
3
HAMMER Sarah
-36
4
WILD Kirsten
-34
5
EDMONDSON Annette
-32
6
DIDERIKSEN Amalie
-30
7
SHARAKOVA Tatsiana
-28
8
KNAUER Anna
-26
9
BERTHON Laurie
-24
10
LUO Xiaoling
-22
11
ELLIS Lauren
-20
12
GONZALEZ Angie Sabrina
-18
13
HSIAO Mei Yu
-16
14
DIAO Xiao Juan
-14
15
BEVERIDGE Allison
-12
16
PIKULIK Daria
-10
17
TSUKAGOSHI Sakura
-8
18
MEJIAS GARCIA Marlies
-6

 Author| Post time: 2-9-2016 17:41
| Show all posts
Men's Keirin
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
D'ALMEIDA Michael
W
2
EILERS Joachim
+0.123
3
BOS Theo
+0.387
4
VOLIKAKIS Christos
+0.467
5
CONSTABLE Patrick
+0.637
6
IM Chaebin
+0.859


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZIELINSKI Damian
W
2
GLAETZER Matthew
+0.033
3
KANG Dongjin
+0.063
4
DAWKINS Edward
+0.076
5
WATANABE Kazunari
+0.155
6
KELEMEN Pavel
+0.214
7
DMITRIEV Denis
REL


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBSTER Sam
W
2
BUCHLI Matthijs
+0.034
3
PERVIS Francois
+0.035
4
MAKSEL Krzysztof
+0.378
5
AWANG Azizulhasni
+0.484
6
SKINNER Callum
+1.069
7
PULGAR Angel
REL


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNY Jason
W
2
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.014
3
LEVY Maximilian
+0.103
4
BARRETTE Hugo
+0.110
5
BARANOSKI Matthew
+0.237
6
WAKIMOTO Yuta
+0.345
7
CANELON Hersony
+0.986

 Author| Post time: 2-9-2016 17:43
| Show all posts
Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals, the 2nd Athlete from each Quarterfinal will qualify for the 5th-8th Places Race

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JAMES Rebecca
2
2
ZHONG Tianshi
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARCHANT Katy
2
2
KRUPECKAITE Simona
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
LEE Wai Sze
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIGTLEE Elis
2
2
VOINOVA Anastasiia
0

 Author| Post time: 2-9-2016 17:45
| Show all posts
Women's Omnium
500m Time Trial (Event 4/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EDMONDSON Annette
34.93840
2
TROTT Laura
35.25338
3
BERTHON Laurie
35.27536
4
D'HOORE Jolien
35.32634
5
HAMMER Sarah
35.36632
6
TSUKAGOSHI Sakura
35.62530
7
HSIAO Mei Yu
35.63628
8
MEJIAS GARCIA Marlies
35.65526
9
BEVERIDGE Allison
36.24724
10
KNAUER Anna
36.37022
11
ELLIS Lauren
36.42720
12
GONZALEZ Angie Sabrina
36.53518
13
WILD Kirsten
36.56216
14
PIKULIK Daria
36.69014
15
LUO Xiaoling
36.94412
16
DIAO Xiao Juan
36.94510
17
SHARAKOVA Tatsiana
37.0078
18
DIDERIKSEN Amalie
38.0326

 Author| Post time: 2-9-2016 17:48
| Show all posts
Men's Keirin
Repechages Results
The 1st Athlete from each Repechage will qualify for the Second Round

Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
AWANG Azizulhasni
W
2
BARRETTE Hugo
+0.038
3
BOS Theo
+0.079
4
KELEMEN Pavel
+0.180


Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAKSEL Krzysztof
W
2
IM Chaebin
+0.047
3
KANG Dongjin
+0.123
4
WATANABE Kazunari
+0.485
5
CANELON Hersony
+1.237


Repechage 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERVIS Francois
W
2
WAKIMOTO Yuta
+0.075
3
DAWKINS Edward
+0.114
4
PULGAR Angel
+0.378
5
CONSTABLE Patrick
+1.090


Repechage 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOLIKAKIS Christos
W
2
DMITRIEV Denis
+0.066
3
BARANOSKI Matthew
+0.640
4
LEVY Maximilian
+1.277
5
SKINNER Callum
REL

 Author| Post time: 2-9-2016 17:50
| Show all posts
Women's Sprint
5th-8th Places Race Results
The Athletes will be ranked 5th-8th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHONG Tianshi
W
2
LEE Wai Sze
+0.005
3
KRUPECKAITE Simona
+0.203
4
VOINOVA Anastasiia
+0.353

 Author| Post time: 2-9-2016 17:52
| Show all posts
Women's Omnium
Flying Lap (Event 5/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TROTT Laura
13.70840
2
EDMONDSON Annette
13.87838
3
BERTHON Laurie
13.90336
4
WILD Kirsten
14.02334
5
HAMMER Sarah
14.08132
6
BEVERIDGE Allison
14.14030
7
D'HOORE Jolien
14.19528
8
PIKULIK Daria
14.40926
9
MEJIAS GARCIA Marlies
14.44124
10
KNAUER Anna
14.44722
11
DIAO Xiao Juan
14.49920
12
HSIAO Mei Yu
14.53218
13
SHARAKOVA Tatsiana
14.56416
14
ELLIS Lauren
14.57414
15
TSUKAGOSHI Sakura
14.63812
16
GONZALEZ Angie Sabrina
14.66010
17
LUO Xiaoling
14.7408
18
DIDERIKSEN Amalie
14.9406

 Author| Post time: 2-9-2016 17:54
| Show all posts
Women's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JAMES Rebecca
2
2
LIGTLEE Elis
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
MARCHANT Katy
0

 Author| Post time: 2-9-2016 17:57
| Show all posts
Men's Keirin
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KENNY Jason
W
2
BUCHLI Matthijs
+0.261
3
AWANG Azizulhasni
+0.271
4
GLAETZER Matthew
+0.325
5
VOLIKAKIS Christos
+0.482
6
D'ALMEIDA Michael
+1.088


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EILERS Joachim
W
2
ZIELINSKI Damian
+0.071
3
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.073
4
MAKSEL Krzysztof
+0.130
5
PERVIS Francois
+0.137
6
WEBSTER Sam
+1.524

 Author| Post time: 2-9-2016 18:00
| Show all posts
Women's Omnium
Points Race (Event 6/6) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DIDERIKSEN Amalie
85
2
ELLIS Lauren
73
3
MEJIAS GARCIA Marlies
73
4
SHARAKOVA Tatsiana
50
5
WILD Kirsten
43
6
HAMMER Sarah
34
7
TROTT Laura
34
8
D'HOORE Jolien
27
9
BERTHON Laurie
23
10
DIAO Xiao Juan
22
11
KNAUER Anna
3
12
LUO Xiaoling
2
13
GONZALEZ Angie Sabrina
1
14
TSUKAGOSHI Sakura
0
15
PIKULIK Daria
0
16
EDMONDSON Annette
0
17
BEVERIDGE Allison
0
18
HSIAO Mei Yu
-20

 Author| Post time: 2-9-2016 18:02
| Show all posts
Women's Omnium
Final Results

TROTT Laura
230

HAMMER Sarah
206

D'HOORE Jolien
199

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ELLIS Lauren
189
5
DIDERIKSEN Amalie
189
6
WILD Kirsten
183
7
MEJIAS GARCIA Marlies
173
8
EDMONDSON Annette
168
9
SHARAKOVA Tatsiana
164
10
BERTHON Laurie
163
11
BEVERIDGE Allison
104
12
DIAO Xiao Juan
100
13
KNAUER Anna
99
14
PIKULIK Daria
92
15
LUO Xiaoling
68
16
TSUKAGOSHI Sakura
68
17
HSIAO Mei Yu
64
18
GONZALEZ Angie Sabrina
61

 Author| Post time: 2-9-2016 18:04
| Show all posts
Women's Sprint
Final Results

VOGEL Kristina
2Gold Medal Race

JAMES Rebecca
0Gold Medal Race

MARCHANT Katy
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LIGTLEE Elis
0B.M.R.

 Author| Post time: 2-9-2016 18:05
| Show all posts
Men's Keirin
7th-12th Places Race Results
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBSTER Sam
W
2
D'ALMEIDA Michael
+0.009
3
MAKSEL Krzysztof
+0.107
4
GLAETZER Matthew
+0.322
5
PERVIS Francois
+0.406
6
VOLIKAKIS Christos
+0.514

 Author| Post time: 2-9-2016 18:06
| Show all posts
Men's Keirin
Final Results

KENNY Jason
W

BUCHLI Matthijs
+0.040

AWANG Azizulhasni
+0.085

Rank
Athletes
Nation
Result
4
EILERS Joachim
+0.110
5
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.113
6
ZIELINSKI Damian
+0.594

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

23-9-2020 13:31 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list