|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register

Slalom Canoeing ICF World Championships 2018

[Copy link]
 Author| Post time: 29-9-2018 19:52
| Show all posts
Men's C1
Final Results

ANTON Franz
97.06

WESTLEY Ryan
97.94

TASIADIS Sideris
98.87

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Matej BENUS
101.22
5
Alexander SLAFKOVSKY
101.38
6
Michal MARTIKAN
101.55
7
Benjamin SAVSEK
104.20
8
Tomas RAK
105.97
9
Luka BOZIC
106.01
10
Denis GARGAUD CHANUT
162.77

 Author| Post time: 29-9-2018 19:57
| Show all posts
Women's K1
Final Results

FOX Jessica
102.06

FRANKLIN Mallory
104.34

FUNK Ricarda
105.32

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Ursa KRAGELJ
106.23
5
Corinna KUHNLE
108.91
6
Stefanie HORN
109.22
7
Luuka JONES
109.68
8
Jasmin SCHORNBERG
111.47
9
Ana SATILA
162.99
10
Fiona PENNIE
175.00

 Author| Post time: 29-9-2018 20:03
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Bethan FORROW
114.20
2
Jessica FOX
116.55
3
Ana SATILA
117.98
4
Mallory FRANKLIN
118.24
5
Viktoria WOLFFHARDT
120.08
6
Rosalyn LAWRENCE
121.43
7
Lena STOECKLIN
123.24
7
Sona STANOVSKA
123.24
9
Tereza FISEROVA
123.30
10
Nadine WERATSCHNIG
123.70
11
Claire JACQUET
123.83
12
Luuka JONES
125.34
13
Gabriela SATKOVA
125.46
14
Katerina HAVLICKOVA
127.62
15
Noemie FOX
128.20
16
Polina MUKHGALEEVA
129.03
17
Kimberley WOODS
131.36
18
Jie YANG
131.95
19
Shi CHEN
133.22
20
Monica DORIA VILARRUBLA
134.60
21
Lucie PRIOUX
134.85
22
Simona MACEKOVA
135.03
23
Lucie BAUDU
135.56
24
Aleksandra STACH
136.63
25
Miren LAZKANO
148.12
26
Monika SKACHOVA
183.81
27
Andrea HERZOG
192.95
28
Alsu MINAZOVA
193.68
29
Elena APEL
206.68
30
Airi YAGI
208.19

 Author| Post time: 29-9-2018 21:19
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joseph CLARKE
91.78
2
Michal PASIUT
92.09
3
Jiri PRSKAVEC
92.19
4
Ondrej TUNKA
92.21
5
Peter KAUZER
92.25
6
Giovanni DE GENNARO
93.12
7
Hannes AIGNER
93.47
8
Vit PRINDIS
93.69
9
Pavel EIGEL
94.12
10
Boris NEVEU
94.33
11
Lukas WERRO
94.40
12
Lucien DELFOUR
94.56
13
Zan JAKSE
94.60
14
Felix OSCHMAUTZ
94.61
15
Sebastian SCHUBERT
94.74
16
Michal SMOLEN
95.50
17
Jakub GRIGAR
95.61
18
Martin HALCIN
95.79
19
Dariusz POPIELA
95.80
20
Zeno IVALDI
96.07
21
Martin DOUGOUD
96.27
22
Igor TSVIET
96.45
23
Haoran ZHU
96.72
24
Samuel HERNANZ
96.75
25
Christian DE DIONIGI
96.81
26
Bradley FORBES-CRYANS
96.88
27
Pedro GONCALVES
97.14
28
Daniel WATKINS
98.04
29
Mateusz POLACZYK
98.09
30
Fabien LEFEVRE
98.87
31
Martin SRABOTNIK
98.88
32
Mathurin MADORE
99.44
33
Antoine LAUNAY
99.97
34
Mike DAWSON
100.72
35
Joan CRESPO
101.18
36
Quentin BURGI
103.02
37
Taku YOSHIDA
106.33
38
Manuel MUNSCH
113.11
39
David LLORENTE
167.73
40
Christopher BOWERS
212.99

 Author| Post time: 30-9-2018 17:01
| Show all posts
Women's C1
Final Results

FOX Jessica
109.07

FRANKLIN Mallory
113.85

FISEROVA Tereza
116.74

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Nadine WERATSCHNIG
117.15
5
Viktoria WOLFFHARDT
117.31
6
Ana SATILA
117.41
7
Rosalyn LAWRENCE
121.26
8
Bethan FORROW
124.20
9
Lena STOECKLIN
171.49
10
Sona STANOVSKA
173.23

 Author| Post time: 30-9-2018 17:07
| Show all posts
Men's K1
Final Results

AIGNER Hannes
89.69

PRSKAVEC Jiri
90.65

EIGEL Pavel
92.17

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Boris NEVEU
92.83
5
Joseph CLARKE
93.37
6
Ondrej TUNKA
93.80
7
Vit PRINDIS
94.85
8
Giovanni DE GENNARO
94.93
9
Michal PASIUT
95.25
10
Peter KAUZER
152.61

 Author| Post time: 30-9-2018 19:05
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martina WEGMAN
-
2
Noemie FOX
-
3
Alsu MINAZOVA
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ashley NEE
-
2
Ajda NOVAK
-


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Polina MUKHGALEEVA
-
2
Sona STANOVSKA
-
3
Maria INZUNZA
DSQ


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucie BAUDU
-
2
Rosalyn LAWRENCE
-
3
Pilar LIRA
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Omira ESTACIA NETA
-
2
Haley DANIELS
-
3
Stefanie HORN
DSQ


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ana SATILA
-
2
Marie-Zelia LAFONT
-
3
Sofia REINOSO
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktoriia US
-
2
Barbora VALIKOVA
-
3
Carolina ROSSI
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Florence MAHEU
-
2
Maria Luz CASSINI
-
3
Veronika VOJTOVA
DNF

 Author| Post time: 30-9-2018 19:18
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Igor TSVIET
-
2
Sergey MAIMISTOV
-
3
Ondrej TUNKA
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas BERSINGER
-
2
Lucas ROSSI
-
3
Mike DAWSON
DSQ

Samuel HERNANZ
DNS


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Fredrik WAHLEN
-
3
Antonio REINOSO DIAZ
-
4
Tine KANCLER
DSQ


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ben HAYWARD
-
2
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
-
3
Yves BOURHIS
-
4
Fabio RODRIGUES
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pavel EIGEL
-
2
Lukas WERRO
-
3
Rafal POLACZYK
DSQ
Dusan MACKIC
DNS


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Christian DE DIONIGI
-
2
Jaime LANCASTER RIAL
-
3
Jean Pierre BOURHIS
-
4
Martin STANOVSKY
DNF


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pedro GONCALVES
-
2
Tren LONG
-
3
Axel FONSECA DIAZ
DSQ

Samuel STANOVSKY
DNS


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
-
2
Jakub STANOVSKY
-
3
Michal SMOLEN
-

 Author| Post time: 30-9-2018 19:49
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Noemie FOX
-
2
Martina WEGMAN
-
3
Ajda NOVAK
-
4
Ashley NEE
DSQ


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rosalyn LAWRENCE
-
2
Polina MUKHGALEEVA
-
3
Lucie BAUDU
-
4
Sona STANOVSKA
-


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ana SATILA
-
2
Marie-Zelia LAFONT
-
3
Omira ESTACIA NETA
-
4
Haley DANIELS
-


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Florence MAHEU
-
2
Viktoriia US
-
3
Maria Luz CASSINI
-
4
Barbora VALIKOVA
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:06
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Igor TSVIET
-
2
Thomas BERSINGER
-
3
Sergey MAIMISTOV
DSQ

Lucas ROSSI
DNS


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Ben HAYWARD
-
3
Fredrik WAHLEN
-
4
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
DSQ


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Christian DE DIONIGI
-
2
Lukas WERRO
-
3
Pavel EIGEL
-
4
Jaime LANCASTER RIAL
DSQ


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pedro GONCALVES
-
2
Vit PRINDIS
-
3
Jakub STANOVSKY
-
4
Tren LONG
DSQ

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

4-4-2020 05:55 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list