|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Slalom Canoeing ICF World Championships 2018

[Copy link]
Post time: 17-9-2018 20:51
| Show all posts |Read mode
Slalom Canoeing ICF World Championships 2018

Rio de Janeiro (BRA) - 25 September 2018 - 30 September 2017




Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Tuesday, September 25th
11:15 Women's Team K1
12:00 Men's Team C1
12:40 Women's Team C1
13:08 Men's Team K1


Wednesday, September 26th
10:15 Men's C1 Heats, Run 1
11:15 Women's K1 Heats, Run 1
14:00 Men's C1 Heats, Run 2
14:40 Women's K1 Heats, Run 2


Thursday, September 27th
09:00 Women's C1 Heats, Run 1
09:48 Men's K1 Heats, Run 1
12:45 Women's C1 Heats, Run 2
13:13 Men's K1 Heats, Run 2
15:00 Women's K1 Slalom Cross Trial Run
15:21 Men's K1 Slalom Cross Trial Run


Friday, September 28th
09:00 Mixed C2 Semifinal
10:00 Mixed C2 Final
14:48 Men's C1 Semifinal
15:50 Women's K1 Semifinal


Saturday, September 29th
09:03 Men's C1 Final
09:38 Women's K1 Final
14:03 Women's C1 Semifinal
15:05 Men's K1 Semifinal


Sunday, September 30th
10:03 Women's C1 Final
10:38 Men's K1 Final
13:30 Women's K1 Slalom Cross Round of 16
14:11 Men's K1 Slalom Cross Round of 16
15:33 Women's K1 Slalom Cross Quarterfinals
15:51 Men's K1 Slalom Cross Quarterfinals
16:09 Women's K1 Slalom Cross Semifinals
16:18 Men's K1 Slalom Cross Semifinals
16:28 Women's K1 Slalom Cross Final
16:33 Men's K1 Slalom Cross Final
 Author| Post time: 17-9-2018 20:59
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Great Britain
2
3
2
7
2
Germany
2
1
2
5
3
Australia
2
0
0
2
4
France
1
2
1
4
5
Poland
1
1
0
2
6
Brazil
1
0
0
1
6
Italy
1
0
0
1
6
Slovakia
1
0
0
1
9
Czech Republic
0
2
3
5
10
Netherlands
0
1
0
1
10
Slovenia
0
1
0
1
12
Russia
0
0
2
2
13
Argentina
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
11
11
11
33


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Germany
2
0
2
4
2
Australia
2
0
0
2
3
Great Britain
0
3
0
3
4
Czech Republic
0
1
1
2
5
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
4
4
4
12

 Author| Post time: 25-9-2018 18:06
| Show all posts
Women's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

France
BAUDU Lucie
LAFONT Marie-Zelia
PRIGENT Camille

108.37

Germany
FUNK Ricarda
SCHORNBERG Jasmin
FRITSCHE Lisa

109.12

Great Britain
FRANKLIN Mallory
PENNIE Fiona
WOODS Kimberley

109.36

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KUDEJOVA Katerina
VALIKOVA Barbora
VOJTOVA Veronika
110.66
5
LI Tong
REN Ye
YAN Jiahua
112.47
6
KHARITONOVA Marta
PEROVA Ekaterina
MINAZOVA Alsu
112.88
7
FOX Jessica
LAWRENCE Rosalyn
ECKHARDT Kate
114.21
8
YAZAWA Aki
TAKESHITA Yuriko
MISHIMA Ren
116.72
9
CHOURRAUT Maialen
MARTINEZ Marta
GOIKOETXEA Irati
116.95
10
KUHNLE Corinna
WOLFFHARDT Viktoria
OSCHMAUTZ Antonia
117.62
11
KALISKA Elena
MINTALOVA Eliska
HASSOVA Michaela
117.85
12
PACIERPNIK Natalia
ZWOLINSKA Klaudia
STACH Aleksandra
121.04
13
KRAGELJ Ursa
TERCELJ Eva
NOVAK Ajda
124.42
14
SATILA Ana
SOUZA COSTA Marina
ESTACIA NETA Omira
167.85
15
CASSINI Maria Luiz
ROSSI Carolina
RIQUELME Nadia
224.45
16
MAHEU Florence
BETTERIDGE Lois
DANIELS Haley
250.65
INZUNZA Maria
LIRA Pilar
NOBIS Constanza
DNF

 Author| Post time: 25-9-2018 18:25
| Show all posts
Men's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Slovakia
SLAFKOVSKY Alexander
MARTIKAN Michal
BENUS Matej

99.67

Slovenia
SAVSEK Benjamin
BOZIC Luka
BERCIC Anze

99.95

Great Britain
FLORENCE David
WESTLEY Ryan
BURGESS Adam

100.07

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TASIADIS Sideris
ANTON Franz
TUCHSCHERER Lennard
101.11
5
GARGAUD CHANUT Denis
TILLARD Pierre-Antoine
JOLY Cedric
102.32
6
GEBAS Vitezslav
ROHAN Lukas
RAK Tomas
102.82
7
TRAVE Miquel
MARZO Daniel
ELOSEGI Ander
102.91
8
LEFEVRE Fabien
EICHFELD Casey
LOKKEN Zachary
103.53
9
CIPRESSI Stefano
COLAZINGARI Roberto
IVALDI Raffaello
103.60
10
HEDWIG Grzegorz
SZTUBA Igor
NOWAK Przemyslaw
105.10
11
BORGES Felipe
SELBACH JUNIOR Gustavo
CORREA Charles
105.69
12
SETKIN Kirill
NEPOGODIN Aleksandr
KHRAMTSOV Dmitrii
106.31
13
WATKINS Daniel
CRAWFORD Brodie
BORROWS Ian
110.11
14
HANEDA Takuya
SASAKI Shota
TANIGUCHI Kazuya
121.98
CHEN Fangjia
ZHANG Peng
ZHU Haoran
DNS

 Author| Post time: 25-9-2018 18:40
| Show all posts
Women's Team C1
Non-Olympic Event

Final Results

Great Britain
FRANKLIN Mallory
WOODS Kimberley
FORROW Bethan

115.78

Czech Republic
FISEROVA Tereza
HAVLICKOVA Katerina
SATKOVA Gabriela

117.34

France
PRIOUX Lucie
BAUDU Lucie
JACQUET Claire

121.27

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MINAZOVA Alsu
MUKHGALEEVA Polina
SABITOVA Zulfia
124.04
5
SKACHOVA Monika
STANOVSKA Sona
MACEKOVA Simona
127.63
6
LAWRENCE Rosalyn
FOX Jessica
FOX Noemie
130.32
7
VILARRUBLA Nuria
LAZKANO Miren
VAN DER KNIJFF Annebel
137.22
8
YAGI Airi
MISHIMA Ren
SATO Ayano
143.77
9
HERZOG Andrea
APEL Elena
STOECKLIN Lenav
173.76
10
CASSINI Maria Luz
ROSSI Carolina
BAYLACQ Oceane
295.72

 Author| Post time: 25-9-2018 19:04
| Show all posts
Men's Team K1
Non-Olympic Event

Final Results

Great Britain
CLARKE Joseph
FORBES-CRYANS Bradley
BOWERS Christopher

92.45

Poland
POPIELA Dariusz
POLACZYK Mateusz
PASIUT Michal

93.88

Czech Republic
TUNKA Ondrej
PRINDIS Vit
PRSKAVEC Jiri

94.84

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DOUGOUD Martin
WERRO Lukas
MUNSCH Manuel
95.95
5
SCHUBERT Sebastian
MAXEINER Tim
AIGNER Hannes
95.96
6
LEITNER Mario
OSCHMAUTZ Felix
WEGER Matthias
96.06
7
CRESPO Joan
HERNANZ Samuel
LLORENTE David
96.77
8
DE DIONIGI Christian
DE GENNARO Giovanni
IVALDI Zeno
97.72
9
KAUZER Peter
SRABOTNIK Martin
JAKSE Zan
99.68
10
DELFOUR Lucien
WATKINS Daniel
ANDERSON Timothy
99.74
11
HAYWARD Ben
TAYLER Michael
SMEDLEY Cameron
100.12
12
SMOLEN Michal
LEFEVRE Fabien
LOKKEN Zachary
101.68
13
DAWSON Mike
DANGEN Jack
BUTCHER Finn
103.81
14
ROSSI Lucas
CONTRERAS Matias
BERSINGER Thomas
106.28
15
HALCIN Martin
GRIGAR Jakub
STANOVSKY Jakub
106.50
16
GONCALVES Pedro
MAPELLI Guilherme
RODRIGUES Fabio
107.59
17
OHRSTROM Isak
HOLMER Erik
WAHLEN Fredrikv
111.16
18
RYAN Cade
MCCREERY Alistair
COCHRANE Jakev
124.99
19
ECHEVERRIA OLGUIN Andraz
LANCASTER RIAL Jaime
ESTAY Fernando
133.05
20
NEVEU Boris
MADORE Mathurin
BURGI Quentin
146.55
21
EIGEL Pavel
SHABANOV Maxim
MAIMISTOV Sergey
156.12
22
YOSHIDA Taku
YAZAWA Kazuki
ADACHI Kazuya
160.19

 Author| Post time: 26-9-2018 16:29
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Michal MARTIKAN
88.86
2
Denis GARGAUD CHANUT
90.22
3
Ryan WESTLEY
91.58
4
Liam JEGOU
91.74
5
Sideris TASIADIS
91.85
6
Alexander SLAFKOVSKY
91.99
7
Benjamin SAVSEK
92.01
8
Adam BURGESS
92.18
9
Grzegorz HEDWIG
92.23
10
David FLORENCE
92.68
11
Anze BERCIC
92.71
12
Luka BOZIC
92.82
13
Ander ELOSEGI
92.97
14
Pierre-Antoine TILLARD
93.47
15
Matija MARINIC
93.54
16
Kirill SETKIN
93.92
17
Matej BENUS
94.21
18
Lukas ROHAN
94.27
19
Igor SZTUBA
94.32
20
Cedric JOLY
94.42
21
Cameron SMEDLEY
94.64
22
Casey EICHFELD
94.72
23
Thomas KOECHLIN
95.05
24
Raffaello IVALDI
95.13
25
Yves BOURHIS
95.57
26
Tomas RAK
95.62
27
Daniel WATKINS
95.76
28
Roberto COLAZINGARI
96.53
29
Charles CORREA
96.66
30
Takuya HANEDA
96.95
31
Dmitrii KHRAMTSOV
97.49
32
Brodie CRAWFORD
97.69
33
Fangjia CHEN
97.90
34
Jean Pierre BOURHIS
98.06
35
Vitezslav GEBAS
98.12
36
Stefano CIPRESSI
98.21
37
Sebastian ROSSI
98.44
38
Zachary LOKKEN
98.78
39
Aleksandr NEPOGODIN
99.36
40
Franz ANTON
99.53
41
Shota SASAKI
99.88
42
Felipe BORGES
100.36
43
Ian BORROWS
102.17
44
Spencer POMEROY
102.53
45
Miquel TRAVE
102.90
46
Przemyslaw NOWAK
105.84
47
Marcel POTOCNY
107.30
48
Peng ZHANG
107.36
49
Jose CARVALHO
109.74
50
Gustavo SELBACH JUNIOR
113.08
51
Jake COCHRANE
115.54
52
Frederico ALVARENGA
117.42
53
Lennard TUCHSCHERER
157.82
54
Daniel MARZO
158.78
55
Kazuya TANIGUCHI
159.97
56
Fabien LEFEVRE
201.61

 Author| Post time: 26-9-2018 16:33
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica FOX
94.14
2
Maialen CHOURRAUT
95.96
3
Ursa KRAGELJ
96.23
4
Jasmin SCHORNBERG
96.78
5
Mallory FRANKLIN
97.76
6
Katerina KUDEJOVA
97.95
7
Fiona PENNIE
98.28
8
Natalia PACIERPNIK
98.35
9
Viktoria WOLFFHARDT
98.77
10
Kimberley WOODS
99.16
11
Luuka JONES
100.55
12
Barbora VALIKOVA
100.66
13
Ana SATILA
100.72
13
Elena KALISKA
100.72
15
Aki YAZAWA
101.01
16
Marie-Zelia LAFONT
101.41
17
Veronika VOJTOVA
101.63
18
Stefanie HORN
102.03
19
Tong LI
102.28
20
Klaudia ZWOLINSKA
103.02
21
Viktoriia US
103.04
22
Corinna KUHNLE
103.95
23
Marta MARTINEZ
104.18
24
Irati GOIKOETXEA
104.21
25
Eva TERCELJ
104.30
26
Eliska MINTALOVA
104.50
27
Camille PRIGENT
104.60
28
Michaela HASSOVA
105.64
29
Kate ECKHARDT
106.04
30
Ekaterina PEROVA
106.62
31
Rosalyn LAWRENCE
107.17
32
Lisa FRITSCHE
107.63
33
Jiahua YAN
107.82
34
Martina WEGMAN
108.54
35
Ria SRIBAR
109.52
36
Lucie BAUDU
110.60
37
Alsu MINAZOVA
111.75
38
Omira ESTACIA NETA
113.42
39
Monica DORIA VILARRUBLA
116.40
40
Ren MISHIMA
119.49
41
Florence MAHEU
119.73
42
Yuriko TAKESHITA
120.06
43
Ashley NEE
120.49
44
Monika MITASIKOVA
125.19
45
Jane NICHOLAS
126.68
46
Nadia RIQUELME
143.84
47
Marta KHARITONOVA
155.97
48
Ye REN
160.60
49
Ricarda FUNK
166.81
50
Antonia OSCHMAUTZ
169.50
51
Maria Luz CASSINI
181.25
52
Marina SOUZA COSTA
187.10
53
Iisa MAENPAA
214.40
54
Ajda NOVAK
256.58
55
Carolina ROSSI
271.31
56
Sofia REINOSO
282.20
57
Kristina PETROVIC
295.54
58
Maria INZUNZA
566.61
59
Constanza NOBIS
885.50
Pilar LIRA
DNF
Lois BETTERIDGE
DNS

 Author| Post time: 26-9-2018 19:37
| Show all posts
Men's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas KOECHLIN
92.35
2
Franz ANTON
93.61
3
Daniel WATKINS
93.86
4
Vitezslav GEBAS
93.99
5
Cameron SMEDLEY
94.11
6
Casey EICHFELD
94.37
7
Raffaello IVALDI
94.45
8
Ian BORROWS
94.66
9
Felipe BORGES
94.84
10
Tomas RAK
95.23
11
Jean Pierre BOURHIS
95.23
12
Charles CORREA
95.63
13
Lennard TUCHSCHERER
95.86
14
Miquel TRAVE
95.95
15
Aleksandr NEPOGODIN
96.43
16
Takuya HANEDA
96.65
17
Dmitrii KHRAMTSOV
97.23
18
Zachary LOKKEN
97.39
19
Roberto COLAZINGARI
97.88
20
Fabien LEFEVRE
98.33
21
Sebastian ROSSI
98.38
22
Jake COCHRANE
100.54
23
Spencer POMEROY
101.06
24
Fangjia CHEN
101.10
25
Yves BOURHIS
101.87
26
Brodie CRAWFORD
104.40
27
Kazuya TANIGUCHI
104.90
28
Shota SASAKI
105.78
29
Gustavo SELBACH JUNIOR
107.16
30
Marcel POTOCNY
111.35
31
Frederico ALVARENGA
111.58
32
Stefano CIPRESSI
115.19
33
Daniel MARZO
115.70
34
Peng ZHANG
117.73
35
Przemyslaw NOWAK
154.46
36
Jose CARVALHO
211.43

 Author| Post time: 26-9-2018 19:41
| Show all posts
Women's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ricarda FUNK
95.59
2
Corinna KUHNLE
95.91
3
Ye REN
100.49
4
Lisa FRITSCHE
102.51
5
Camille PRIGENT
102.84
6
Kate ECKHARDT
102.96
7
Lucie BAUDU
103.34
8
Michaela HASSOVA
103.46
9
Viktoriia US
103.92
10
Ajda NOVAK
104.49
11
Eliska MINTALOVA
106.44
12
Eva TERCELJ
106.98
13
Jiahua YAN
109.75
14
Alsu MINAZOVA
111.98
15
Omira ESTACIA NETA
112.41
16
Antonia OSCHMAUTZ
112.89
17
Yuriko TAKESHITA
114.23
18
Ria SRIBAR
114.93
19
Rosalyn LAWRENCE
115.14
20
Florence MAHEU
115.43
21
Irati GOIKOETXEA
116.48
22
Ashley NEE
117.66
23
Jane NICHOLAS
121.30
24
Monika MITASIKOVA
125.05
25
Marina SOUZA COSTA
128.23
26
Martina WEGMAN
150.32
27
Maria Luz CASSINI
151.09
28
Marta KHARITONOVA
151.92
29
Ekaterina PEROVA
155.44
30
Monica DORIA VILARRUBLA
163.50
31
Marta MARTINEZ
167.39
32
Ren MISHIMA
167.77
33
Nadia RIQUELME
207.67
34
Sofia REINOSO
209.17
35
Carolina ROSSI
223.24
36
Kristina PETROVIC
297.64
37
Maria INZUNZA
378.91
38
Pilar LIRA
722.04
Iisa MAENPAA
DNF
Lois BETTERIDGE
DNS
Constanza NOBIS
DNS

 Author| Post time: 27-9-2018 14:19
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 1 Results
The Top 20 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jessica FOX
101.32
2
Mallory FRANKLIN
101.61
3
Kimberley WOODS
108.30
4
Katerina HAVLICKOVA
110.63
5
Tereza FISEROVA
111.10
6
Gabriela SATKOVA
111.21
7
Viktoria WOLFFHARDT
111.55
8
Polina MUKHGALEEVA
111.90
9
Noemie FOX
112.45
10
Nadine WERATSCHNIG
113.94
11
Elena APEL
115.15
12
Ana SATILA
116.68
13
Lucie BAUDU
117.05
14
Shi CHEN
117.93
15
Sona STANOVSKA
119.68
16
Simona MACEKOVA
120.17
17
Rosalyn LAWRENCE
120.32
18
Andrea HERZOG
120.45
19
Bethan FORROW
121.60
20
Monika SKACHOVA
122.00
21
Nuria VILARRUBLA
122.54
22
Alsu MINAZOVA
127.58
23
Airi YAGI
128.01
24
Viktoriia US
132.19
25
Aleksandra STACH
135.45
26
Haley DANIELS
136.11
27
Lucie PRIOUX
136.61
28
Ayano SATO
140.55
29
Viktoriia DOBROTVORSKA
188.99
30
Lois BETTERIDGE
189.30
31
Beatriz DA MOTTA
190.67
32
Jie YANG
196.36
33
Ren MISHIMA
206.46
34
Oceane BAYLACQ
207.96
35
Monica DORIA VILARRUBLA
213.43
36
Zulfia SABITOVA
225.63
37
Luuka JONES
227.03
38
Lena STOECKLIN
230.64
39
Maria Luz CASSINI
250.48
40
Claire JACQUET
313.57
41
Annebel VAN DER KNIJFF
338.46
42
Omira ESTACIA NETA
385.50
Miren LAZKANO
DNF
Carolina ROSSI
DNF

 Author| Post time: 27-9-2018 16:09
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 1 Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Semifinal, the other Athletes will qualify for the Heats, Run 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ondrej TUNKA
84.87
2
Zeno IVALDI
85.52
3
Joseph CLARKE
85.86
4
Jakub GRIGAR
85.87
5
Jiri PRSKAVEC
85.97
6
Peter KAUZER
86.82
7
Hannes AIGNER
87.02
8
Lucien DELFOUR
87.27
9
Sebastian SCHUBERT
87.32
10
Bradley FORBES-CRYANS
87.44
11
Mateusz POLACZYK
87.54
12
Igor TSVIET
88.15
13
Joan CRESPO
88.59
14
Giovanni DE GENNARO
88.60
15
Mike DAWSON
88.81
16
Martin DOUGOUD
88.90
17
Boris NEVEU
88.95
18
Pedro GONCALVES
88.97
19
Michal SMOLEN
89.15
20
Taku YOSHIDA
89.28
21
Vit PRINDIS
89.47
22
Dariusz POPIELA
89.77
23
Christopher BOWERS
89.96
24
Lukas WERRO
90.03
25
Mathurin MADORE
90.07
26
Michal PASIUT
90.14
27
Haoran ZHU
90.18
28
David LLORENTE
90.23
29
Manuel MUNSCH
90.32
30
Daniel WATKINS
90.89
31
Marcel POTOCNY
90.90
32
Martin HALCIN
92.16
33
Martin SRABOTNIK
92.21
34
Thomas BERSINGER
92.68
35
Pavel EIGEL
93.30
36
Kazuki YAZAWA
93.36
37
Tim MAXEINER
93.45
38
Mario LEITNER
93.92
39
Guilherme MAPELLI
93.98
40
Antoine LAUNAY
94.07
41
Lucas ROSSI
94.16
42
Frederico ALVARENGA
95.91
43
Jakub STANOVSKY
95.92
44
Jack DANGEN
96.14
45
Erik HOLMER
96.19
46
Alistair MCCREERY
96.87
47
Samuel HERNANZ
97.65
48
Samuel STANOVSKY
97.91
49
Felix OSCHMAUTZ
98.33
50
Matthias WEGER
98.66
51
Quentin BURGI
98.69
52
Sergey MAIMISTOV
99.65
53
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
100.60
54
Fredrik WAHLEN
101.58
55
Xin QUAN
102.25
56
Michael TAYLER
103.42
57
Isak OHRSTROM
105.32
58
Matias CONTRERAS
107.05
59
Cade RYAN
108.73
60
Axel FONSECA DIAZ
109.65
61
Zan JAKSE
109.91
62
Fernando ESTAY
121.29
63
Jaime LANCASTER RIAL
132.22
64
Fabien LEFEVRE
139.15
65
Kazuya ADACHI
141.87
66
Finn BUTCHER
144.66
67
Timothy ANDERSON
144.70
68
Christian DE DIONIGI
146.19
69
Ben HAYWARD
149.97
70
Fabio RODRIGUES
153.54
71
Martin STANOVSKY
154.53
72
Antonio REINOSO DIAZ
180.39
73
Dusan MACKIC
192.89
74
Maxim SHABANOV
251.08

 Author| Post time: 27-9-2018 17:49
| Show all posts
Women's C1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucie PRIOUX
108.08
2
Luuka JONES
110.33
3
Aleksandra STACH
111.20
4
Lena STOECKLIN
113.42
5
Alsu MINAZOVA
115.22
6
Claire JACQUET
116.53
7
Miren LAZKANO
122.15
8
Airi YAGI
123.49
9
Jie YANG
123.55
10
Monica DORIA VILARRUBLA
131.43
11
Nuria VILARRUBLA
132.32
12
Viktoriia US
134.11
13
Viktoriia DOBROTVORSKA
134.94
14
Omira ESTACIA NETA
136.20
15
Annebel VAN DER KNIJFF
142.54
16
Beatriz DA MOTTA
144.20
17
Zulfia SABITOVA
152.43
18
Ayano SATO
160.79
19
Oceane BAYLACQ
205.99
20
Ren MISHIMA
225.90
21
Lois BETTERIDGE
291.10
22
Maria Luz CASSINI
304.12
23
Haley DANIELS
493.56
Carolina ROSSI
DNF

 Author| Post time: 27-9-2018 18:42
| Show all posts
Men's K1
Heats, Run 2 Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martin SRABOTNIK
85.79
2
Samuel HERNANZ
86.35
3
Martin HALCIN
87.11
4
Fabien LEFEVRE
87.12
5
Felix OSCHMAUTZ
88.20
6
Pavel EIGEL
88.74
7
Zan JAKSE
88.81
8
Antoine LAUNAY
88.87
9
Christian DE DIONIGI
88.95
10
Quentin BURGI
89.58
11
Guilherme MAPELLI
90.48
12
Xin QUAN
90.63
13
Lucas ROSSI
90.80
14
Mario LEITNER
91.55
15
Maxim SHABANOV
91.73
16
Erik HOLMER
91.95
17
Isak OHRSTROM
92.22
18
Timothy ANDERSON
93.00
19
Michael TAYLER
93.16
20
Ben HAYWARD
93.46
21
Fabio RODRIGUES
93.59
22
Fredrik WAHLEN
94.27
23
Finn BUTCHER
94.87
24
Kazuya ADACHI
96.31
25
Kazuki YAZAWA
96.39
26
Martin STANOVSKY
97.76
27
Alistair MCCREERY
98.34
28
Marcel POTOCNY
100.53
29
Cade RYAN
103.25
30
Jack DANGEN
105.55
31
Samuel STANOVSKY
106.70
32
Frederico ALVARENGA
107.78
33
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
108.50
34
Axel FONSECA DIAZ
113.12
35
Antonio REINOSO DIAZ
126.32
36
Fernando ESTAY
137.42
37
Sergey MAIMISTOV
140.46
38
Tim MAXEINER
140.61
39
Jakub STANOVSKY
141.59
40
Matthias WEGER
144.95
41
Thomas BERSINGER
147.05
42
Matias CONTRERAS
148.33
43
Jaime LANCASTER RIAL
172.88
44
Dusan MACKIC
516.18

 Author| Post time: 27-9-2018 19:37
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st Athlete from each Nation and the best unqualified Athletes until a total of 32 Athletes is reached will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martina WEGMAN
52.64
2
Veronika VOJTOVA
53.45
3
Stefanie HORN
53.54
4
Lucie BAUDU
54.44
5
Polina MUKHGALEEVA
55.06
6
Ana SATILA
55.17
7
Viktoriia US
55.28
8
Ashley NEE
55.44
9
Ajda NOVAK
55.59
10
Barbora VALIKOVA
55.61
11
Marie-Zelia LAFONT
55.84
12
Sona STANOVSKA
56.34
13
Rosalyn LAWRENCE
56.87
14
Omira ESTACIA NETA
56.97
15
Florence MAHEU
57.47
16
Noemie FOX
57.71
17
Alsu MINAZOVA
58.08
18
Maria Luz CASSINI
58.50
19
Haley DANIELS
60.94
20
Pilar LIRA
61.00
21
Maria INZUNZA
62.57
22
Sofia REINOSO
64.25
23
Carolina ROSSI
81.92
Annebel VAN DER KNIJFF
DNS

 Author| Post time: 27-9-2018 19:56
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Trial Run Results
The 1st Athlete from each Nation and the best unqualified Athletes until a total of 32 Athletes is reached will qualify for the Round of 16

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ondrej TUNKA
48.94
2
Vit PRINDIS
49.04
3
Pavel EIGEL
49.44
4
Fabio RODRIGUES
49.76
5
Boris NEVEU
49.82
6
Christian DE DIONIGI
50.00
7
Pedro GONCALVES
50.03
8
Thomas BERSINGER
50.23
9
Mike DAWSON
50.24
10
Tren LONG
50.46
11
Martin STANOVSKY
50.60
12
Tine KANCLER
50.62
13
Ben HAYWARD
50.74
14
Rafal POLACZYK
51.05
15
Michal SMOLEN
51.20
16
Sergey MAIMISTOV
52.21
17
Igor TSVIET
52.35
18
Jakub STANOVSKY
52.43
19
Lukas WERRO
52.61
20
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
52.62
21
Fredrik WAHLEN
52.63
22
Jaime LANCASTER RIAL
52.85
23
Samuel STANOVSKY
52.87
24
Samuel HERNANZ
53.11
25
Lucas ROSSI
53.20
26
Axel FONSECA DIAZ
53.29
27
Jean Pierre BOURHIS
53.30
28
Antonio REINOSO DIAZ
53.34
29
Yves BOURHIS
54.46
30
Mathurin MADORE
67.72
Giovanni DE GENNARO
DNS
Martin DOUGOUD
DNS

 Author| Post time: 28-9-2018 13:42
| Show all posts
Mixed C2
Non-Olympic Event
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Jakub JANE
Tereza FISEROVA
115.53
2
Charles CORREA
Omira ESTACIA NETA
120.56
3
Marcin POCHWALA
Aleksandra STACH
120.77
4
Jan BATIK
Sona STANOVSKA
122.79
5
Samuel HERNANZ
Nuria VILARRUBLA
124.83
6
Jan MASEK
Veronika VOJTOVA
134.17
7
Yves PRIGENT
Margaux HENRY
163.06
David LLORENTE
Miren LAZKANO
DNS

 Author| Post time: 28-9-2018 14:36
| Show all posts
Mixed C2
Non-Olympic Event
Final Results

Poland
Marcin POCHWALA
Aleksandra STACH

106.48

France
Yves PRIGENT
Margaux HENRY

106.84

Czech Republic
Jan MASEK
Veronika VOJTOVA

110.25

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Jakub JANE
Tereza FISEROVA
113.30
5
Jan BATIK
Sona STANOVSKA
118.57
6
Samuel HERNANZ
Nuria VILARRUBLA
121.19
7
Charles CORREA
Omira ESTACIA NETA
132.76

 Author| Post time: 28-9-2018 20:03
| Show all posts
Men's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Benjamin SAVSEK
98.13
2
Alexander SLAFKOVSKY
98.24
3
Luka BOZIC
99.44
4
Denis GARGAUD CHANUT
100.19
5
Michal MARTIKAN
100.55
6
Franz ANTON
100.73
7
Sideris TASIADIS
101.27
8
Ryan WESTLEY
101.80
9
Matej BENUS
102.01
10
Tomas RAK
102.84
11
Ander ELOSEGI
103.16
12
Casey EICHFELD
103.30
13
Grzegorz HEDWIG
103.78
14
Vitezslav GEBAS
104.10
15
Matija MARINIC
104.52
16
Anze BERCIC
105.57
17
Adam BURGESS
105.70
18
Felipe BORGES
106.97
19
Cedric JOLY
107.00
20
David FLORENCE
107.01
21
Cameron SMEDLEY
107.76
22
Daniel WATKINS
108.33
23
Pierre-Antoine TILLARD
109.55
24
Liam JEGOU
110.04
25
Thomas KOECHLIN
112.12
26
Lukas ROHAN
112.20
27
Ian BORROWS
121.89
28
Raffaello IVALDI
156.24
29
Kirill SETKIN
167.65
30
Igor SZTUBA
173.81

 Author| Post time: 28-9-2018 21:04
| Show all posts
Women's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ricarda FUNK
104.18
2
Ursa KRAGELJ
105.45
3
Luuka JONES
105.87
4
Fiona PENNIE
106.08
5
Jasmin SCHORNBERG
106.47
6
Jessica FOX
107.22
7
Corinna KUHNLE
107.42
8
Ana SATILA
107.52
9
Stefanie HORN
107.85
10
Mallory FRANKLIN
109.21
11
Marie-Zelia LAFONT
109.64
12
Katerina KUDEJOVA
110.09
13
Veronika VOJTOVA
110.72
14
Klaudia ZWOLINSKA
110.79
15
Elena KALISKA
111.22
16
Barbora VALIKOVA
111.65
17
Viktoria WOLFFHARDT
113.28
18
Natalia PACIERPNIK
114.18
19
Aki YAZAWA
116.46
20
Kimberley WOODS
117.20
21
Camille PRIGENT
117.88
22
Viktoriia US
120.50
23
Lisa FRITSCHE
121.61
24
Michaela HASSOVA
125.56
24
Ajda NOVAK
125.56
26
Tong LI
163.53
27
Maialen CHOURRAUT
166.27
28
Kate ECKHARDT
181.11
29
Ye REN
181.35
30
Lucie BAUDU
183.84

 Author| Post time: 29-9-2018 19:52
| Show all posts
Men's C1
Final Results

ANTON Franz
97.06

WESTLEY Ryan
97.94

TASIADIS Sideris
98.87

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Matej BENUS
101.22
5
Alexander SLAFKOVSKY
101.38
6
Michal MARTIKAN
101.55
7
Benjamin SAVSEK
104.20
8
Tomas RAK
105.97
9
Luka BOZIC
106.01
10
Denis GARGAUD CHANUT
162.77

 Author| Post time: 29-9-2018 19:57
| Show all posts
Women's K1
Final Results

FOX Jessica
102.06

FRANKLIN Mallory
104.34

FUNK Ricarda
105.32

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Ursa KRAGELJ
106.23
5
Corinna KUHNLE
108.91
6
Stefanie HORN
109.22
7
Luuka JONES
109.68
8
Jasmin SCHORNBERG
111.47
9
Ana SATILA
162.99
10
Fiona PENNIE
175.00

 Author| Post time: 29-9-2018 20:03
| Show all posts
Women's C1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Bethan FORROW
114.20
2
Jessica FOX
116.55
3
Ana SATILA
117.98
4
Mallory FRANKLIN
118.24
5
Viktoria WOLFFHARDT
120.08
6
Rosalyn LAWRENCE
121.43
7
Lena STOECKLIN
123.24
7
Sona STANOVSKA
123.24
9
Tereza FISEROVA
123.30
10
Nadine WERATSCHNIG
123.70
11
Claire JACQUET
123.83
12
Luuka JONES
125.34
13
Gabriela SATKOVA
125.46
14
Katerina HAVLICKOVA
127.62
15
Noemie FOX
128.20
16
Polina MUKHGALEEVA
129.03
17
Kimberley WOODS
131.36
18
Jie YANG
131.95
19
Shi CHEN
133.22
20
Monica DORIA VILARRUBLA
134.60
21
Lucie PRIOUX
134.85
22
Simona MACEKOVA
135.03
23
Lucie BAUDU
135.56
24
Aleksandra STACH
136.63
25
Miren LAZKANO
148.12
26
Monika SKACHOVA
183.81
27
Andrea HERZOG
192.95
28
Alsu MINAZOVA
193.68
29
Elena APEL
206.68
30
Airi YAGI
208.19

 Author| Post time: 29-9-2018 21:19
| Show all posts
Men's K1
Semifinal Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Joseph CLARKE
91.78
2
Michal PASIUT
92.09
3
Jiri PRSKAVEC
92.19
4
Ondrej TUNKA
92.21
5
Peter KAUZER
92.25
6
Giovanni DE GENNARO
93.12
7
Hannes AIGNER
93.47
8
Vit PRINDIS
93.69
9
Pavel EIGEL
94.12
10
Boris NEVEU
94.33
11
Lukas WERRO
94.40
12
Lucien DELFOUR
94.56
13
Zan JAKSE
94.60
14
Felix OSCHMAUTZ
94.61
15
Sebastian SCHUBERT
94.74
16
Michal SMOLEN
95.50
17
Jakub GRIGAR
95.61
18
Martin HALCIN
95.79
19
Dariusz POPIELA
95.80
20
Zeno IVALDI
96.07
21
Martin DOUGOUD
96.27
22
Igor TSVIET
96.45
23
Haoran ZHU
96.72
24
Samuel HERNANZ
96.75
25
Christian DE DIONIGI
96.81
26
Bradley FORBES-CRYANS
96.88
27
Pedro GONCALVES
97.14
28
Daniel WATKINS
98.04
29
Mateusz POLACZYK
98.09
30
Fabien LEFEVRE
98.87
31
Martin SRABOTNIK
98.88
32
Mathurin MADORE
99.44
33
Antoine LAUNAY
99.97
34
Mike DAWSON
100.72
35
Joan CRESPO
101.18
36
Quentin BURGI
103.02
37
Taku YOSHIDA
106.33
38
Manuel MUNSCH
113.11
39
David LLORENTE
167.73
40
Christopher BOWERS
212.99

 Author| Post time: 30-9-2018 17:01
| Show all posts
Women's C1
Final Results

FOX Jessica
109.07

FRANKLIN Mallory
113.85

FISEROVA Tereza
116.74

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Nadine WERATSCHNIG
117.15
5
Viktoria WOLFFHARDT
117.31
6
Ana SATILA
117.41
7
Rosalyn LAWRENCE
121.26
8
Bethan FORROW
124.20
9
Lena STOECKLIN
171.49
10
Sona STANOVSKA
173.23

 Author| Post time: 30-9-2018 17:07
| Show all posts
Men's K1
Final Results

AIGNER Hannes
89.69

PRSKAVEC Jiri
90.65

EIGEL Pavel
92.17

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Boris NEVEU
92.83
5
Joseph CLARKE
93.37
6
Ondrej TUNKA
93.80
7
Vit PRINDIS
94.85
8
Giovanni DE GENNARO
94.93
9
Michal PASIUT
95.25
10
Peter KAUZER
152.61

 Author| Post time: 30-9-2018 19:05
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Martina WEGMAN
-
2
Noemie FOX
-
3
Alsu MINAZOVA
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ashley NEE
-
2
Ajda NOVAK
-


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Polina MUKHGALEEVA
-
2
Sona STANOVSKA
-
3
Maria INZUNZA
DSQ


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Lucie BAUDU
-
2
Rosalyn LAWRENCE
-
3
Pilar LIRA
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Omira ESTACIA NETA
-
2
Haley DANIELS
-
3
Stefanie HORN
DSQ


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ana SATILA
-
2
Marie-Zelia LAFONT
-
3
Sofia REINOSO
-


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Viktoriia US
-
2
Barbora VALIKOVA
-
3
Carolina ROSSI
-


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Florence MAHEU
-
2
Maria Luz CASSINI
-
3
Veronika VOJTOVA
DNF

 Author| Post time: 30-9-2018 19:18
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Round of 16 Results
The 1st and 2nd Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Igor TSVIET
-
2
Sergey MAIMISTOV
-
3
Ondrej TUNKA
-


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas BERSINGER
-
2
Lucas ROSSI
-
3
Mike DAWSON
DSQ
Samuel HERNANZ
DNS


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Fredrik WAHLEN
-
3
Antonio REINOSO DIAZ
-
4
Tine KANCLER
DSQ


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ben HAYWARD
-
2
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
-
3
Yves BOURHIS
-
4
Fabio RODRIGUES
DSQ


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pavel EIGEL
-
2
Lukas WERRO
-
3
Rafal POLACZYK
DSQ
Dusan MACKIC
DNS


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Christian DE DIONIGI
-
2
Jaime LANCASTER RIAL
-
3
Jean Pierre BOURHIS
-
4
Martin STANOVSKY
DNF


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pedro GONCALVES
-
2
Tren LONG
-
3
Axel FONSECA DIAZ
DSQ
Samuel STANOVSKY
DNS


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
-
2
Jakub STANOVSKY
-
3
Michal SMOLEN
-

 Author| Post time: 30-9-2018 19:49
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Noemie FOX
-
2
Martina WEGMAN
-
3
Ajda NOVAK
-
4
Ashley NEE
DSQ


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Rosalyn LAWRENCE
-
2
Polina MUKHGALEEVA
-
3
Lucie BAUDU
-
4
Sona STANOVSKA
-


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Ana SATILA
-
2
Marie-Zelia LAFONT
-
3
Omira ESTACIA NETA
-
4
Haley DANIELS
-


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Florence MAHEU
-
2
Viktoriia US
-
3
Maria Luz CASSINI
-
4
Barbora VALIKOVA
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:06
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Quarterfinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Igor TSVIET
-
2
Thomas BERSINGER
-
3
Sergey MAIMISTOV
DSQ
Lucas ROSSI
DNS


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Boris NEVEU
-
2
Ben HAYWARD
-
3
Fredrik WAHLEN
-
4
Andraz ECHEVERRIA OLGUIN
DSQ


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Christian DE DIONIGI
-
2
Lukas WERRO
-
3
Pavel EIGEL
-
4
Jaime LANCASTER RIAL
DSQ


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Pedro GONCALVES
-
2
Vit PRINDIS
-
3
Jakub STANOVSKY
-
4
Tren LONG
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:18
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Polina MUKHGALEEVA
-
2
Martina WEGMAN
-
3
Rosalyn LAWRENCE
-
4
Noemie FOX
-


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Marie-Zelia LAFONT
-
2
Ana SATILA
DSQ
3
Viktoriia US
DSQ
4
Florence MAHEU
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:25
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Thomas BERSINGER
-
2
Boris NEVEU
-
3
Ben HAYWARD
DSQ
4
Igor TSVIET
DSQ


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
Vit PRINDIS
-
2
Christian DE DIONIGI
-
3
Lukas WERROV
-
4
Pedro GONCALVES
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:31
| Show all posts
Women's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Ana SATILA
-

Martina WEGMAN
-

Polina MUKHGALEEVA
DSQ

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Marie-Zelia LAFONT
DSQ

 Author| Post time: 30-9-2018 20:37
| Show all posts
Men's K1 Slalom Cross
Non-Olympic Event

Final Results

Christian DE DIONIGI
-

Boris NEVEU
-

Thomas BERSINGER
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Vit PRINDIS
DSQ

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-11-2020 09:03 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list