|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Alpine Skiing FIS Australia New Zealand Cup 2018

[Copy link]
Post time: 23-8-2018 20:37
| Show all posts |Read mode
Alpine Skiing FIS Australia New Zealand Cup 2018

Multi-Stage Event - 20 August 2018 - 5 September 2018


No Official Website | Totallympics Discussion Thread


Calendar

DatesVenue
Event
Gender
Status
August 20th - August 24th, 2018 Mount Hotham
Men's+Women's
Completed
August 27th - August 30th, 2018 Coronet Peak
Men's+Women's
Completed
September 5th, 2018 Mount Hutt
Men's+Women's
Completed


Total Events

Event
Total
Men's Super-G
2
Men's Giant Slalom
4
Men's Slalom
4
Women's Super-G
2
Women's Giant Slalom
4
Women's Slalom
4


Points System
Alpine Skiing FIS Australian New Zealand Cup 2018 Ranking

Place
Points
1st
100
2nd
80
3rd
60
4th
50
5th
45
6th
40
7th
36
8th
32
9th
29
10th
26
11th
24
12th
22
13th
20
14th
18
15th
16
16th
15
17th
14
18th
13
19th
12
20th
11
21st
10
22nd
9
23rd
8
24th
7
25th
6
26th
5
27th
4
28th
3
29th
2
30th
1
 Author| Post time: 23-8-2018 20:38
| Show all posts
Men's Super-G
Final Ranking

MEINERS Maarten
200

BORGNAES Christian
160

FEASEY Willis
110

Rank
Athletes
Nation
Points
4
SETTE Daniele
105
5
BARWOOD Adam
85
6
PRIELOZNY Matej
72
7
HUR Seung-Wook
65
8
ILIANO Nicholas
50
9
MARKO Moritz
36
10
CASHMORE William
26
11
ZHANG Yangming
24
12
XU Mingfu
22
13
WHETU Nikau
20

 Author| Post time: 23-8-2018 20:39
| Show all posts
Men's Giant Slalom
Final Ranking

MAES Sam
320

ZAMPA Adam
300

MEINERS Maarten
189

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ILIANO Nicholas
172
5
GUT Ian
132
6
GRAF Mathias
125
7
BISSIG Semyel
125
8
BORGNAES Christian
119
9
BARWOOD Adam
117
10
DRILLER Garret
87
11
FEASEY Willis
84
12
WINKELHORST Steffan
82
12
ROENNGREN Mattias
82
14
ROBERTS Hig
80
15
ROCHAT Marc
79
16
ZAMPA Andreas
60
17
WASMEIER Lukas
57
18
MATT Michael
56
19
SETTE Daniele
55
20
GAVETT Tim
48
21
SCOTT Alec
46
22
ROEISLAND Max
42
23
LAIDLAW Harry
41
24
STROLZ Johannes
37
25
RASCHNER Dominik
37
26
SORIO Daniele
36
27
MARKO Moritz
34
28
PRIELOZNY Matej
33
29
DOBLER Yannik
28
30
SCHWARZ Marco
26
31
MUHLEN-SCHULTE Louis
21
32
SEYMOUR Jett
17
33
GSTREIN Fabio
16
34
BARUFFALDI Stefano
14
35
ADAMS Jack
13
36
LEEVER Alex
13
37
SHIN Masanori
11
38
OHKOSHI Ryunosuke
10
39
HEGELE Georg
8
40
JUNG Donghyun
7
40
TODD-SAUNDERS Samuel
7
42
FRANZONI Giovanni
6
43
VAN DEN BROECKE Dries
5
44
VERBEKE Tom
4
44
FOURNIER Simon
4
46
COATES Theodore
3
47
OBAUER Gotthard
2
48
KRAEMMER Matthias
1
48
ALKIER Justin
1

 Author| Post time: 23-8-2018 20:39
| Show all posts
Men's Slalom
Final Ranking

ZAMPA Adam
360

WINKELHORST Steffan
174

ROCHAT Marc
160

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OHKOSHI Ryunosuke
134
5
ROEISLAND Max
133
6
STROLZ Johannes
125
7
MUHLEN-SCHULTE Louis
120
8
BARUFFALDI Stefano
115
9
SIMONET Sandro
105
10
SEYMOUR Jett
97
11
RAZZOLI Giuliano
89
12
WINDINGSTAD Tobias
84
13
LEEVER Alex
76
14
HEGELE Georg
72
15
GRAF Mathias
66
16
SCOTT Alec
57
17
BARWOOD Adam
54
18
MAES Sam
50
19
DRILLER Garret
45
20
LEITGEB Richard
45
21
DICK Lukas
45
22
GUT Ian
43
23
SHIN Masanori
42
24
RASCHNER Dominik
36
25
VERBEKE Tom
34
26
VAN DEN BROECKE Dries
32
27
ADAMS Jack
30
28
GSTREIN Fabio
29
29
JASICZEK Michal
29
30
COATES Theodore
28
31
ZAMPA Andreas
24
31
JUNG Donghyun
24
33
BISSIG Semyel
22
33
WASMEIER Lukas
22
35
FOURNIER Simon
18
36
DVORNIK Jaka
15
37
DOBLER Yannik
14
37
KRAEMMER Matthias
14
37
ENGEL Mark
14
40
NIEMEYER Nicola
14
41
KOYAMA Yohei
13
41
VINTER Owen
13
43
DOYLE Jake
12
44
ABRISHAMI Diaco
11
44
GRAPE LARSSON David
11
46
ROBERTS Hig
10
47
CASSELMAN Jamie
9
48
ALKIER Justin
8

 Author| Post time: 23-8-2018 20:39
| Show all posts
Men's
Final General Ranking

ZAMPA Adam
660

MEINERS Maarten
389

MAES Sam
370

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BORGNAES Christian
279
5
WINKELHORST Steffan
256
6
BARWOOD Adam
256
7
ROCHAT Marc
239
8
ILIANO Nicholas
222
9
FEASEY Willis
194
10
GRAF Mathias
191
11
GUT Ian
175
12
ROEISLAND Max
175
13
STROLZ Johannes
162
14
SETTE Daniele
160
15
BISSIG Semyel
147
16
OHKOSHI Ryunosuke
144
17
MUHLEN-SCHULTE Louis
141
18
DRILLER Garret
132
19
BARUFFALDI Stefano
129
20
SEYMOUR Jett
114
21
SIMONET Sandro
105
22
PRIELOZNY Matej
105
23
SCOTT Alec
103
24
ROBERTS Hig
90
25
LEEVER Alex
89
26
RAZZOLI Giuliano
89
27
WINDINGSTAD Tobias
84
28
ZAMPA Andreas
84
29
ROENNGREN Mattias
82
30
HEGELE Georg
80
31
WASMEIER Lukas
79
32
RASCHNER Dominik
73
33
MARKO Moritz
70
34
HUR Seung-Wook
65
35
MATT Michael
56
36
SHIN Masanori
53
37
GAVETT Tim
48
38
GSTREIN Fabio
45
39
LEITGEB Richard
45
40
DICK Lukas
45
41
ADAMS Jack
43
42
DOBLER Yannik
42
43
LAIDLAW Harry
41
44
VERBEKE Tom
38
45
VAN DEN BROECKE Dries
37
46
SORIO Daniele
36
47
JUNG Donghyun
31
48
COATES Theodore
31
49
JASICZEK Michal
29
50
CASHMORE William
26
50
SCHWARZ Marco
26
52
ZHANG Yangming
24
53
XU Mingfu
22
54
FOURNIER Simon
22
55
WHETU Nikau
20
56
DVORNIK Jaka
15
57
KRAEMMER Matthias
15
58
ENGEL Mark
14
59
NIEMEYER Nicola
14
60
KOYAMA Yohei
13
60
VINTER Owen
13
62
DOYLE Jake
12
63
ABRISHAMI Diaco
11
63
GRAPE LARSSON David
11
65
CASSELMAN Jamie
9
66
ALKIER Justin
9
67
TODD-SAUNDERS Samuel
7
68
FRANZONI Giovanni
6
69
OBAUER Gotthard
2

 Author| Post time: 23-8-2018 20:39
| Show all posts
Women's Super-G
Final Ranking

ROBINSON Alice
200

HULL Alexandra
160

BUSHELL Georgia
120

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BROWN Rebecca
100
5
TOMKINSON Lily
90
6
KIM Seohyun
40
7
EO Eun-Mi
36

 Author| Post time: 23-8-2018 20:40
| Show all posts
Women's Giant Slalom
Final Ranking

DUERR Lena
320

HUDSON Piera
210

ROBINSON Alice
180

Rank
Athletes
Nation
Points
4
CHABLE Charlotte
166
5
TRUPPE Katharina
150
6
GASIENICA-DANIEL Maryna
125
7
DVORNIK Neja
122
8
ANDERSON Jessica
96
9
FOSTER Olivia
86
10
HOFFMAN Madison
82
11
TILLEY Alex
80
12
OBERLADER Carolina
80
13
ZUERCHER Lara
69
14
BELL Reece
59
15
MEURER Antonia
57
16
CZAPSKA Zuzanna
50
17
MCKAY Eden
50
18
WOODWARD Sarah
46
19
SMALL Greta
40
20
HUBER Katharina
36
21
LYCHE Benedicte Oseid
32
22
MAJERCZYK Sabina
26
23
GUEST Charlie
22
23
ETHERTON Kendra
22
25
BURKARD Inez
18
26
HULL Alexandra
16
27
ZDORT Zofia
15
28
BUSHELL Georgia
10
29
RUFENER Michelle
9

 Author| Post time: 23-8-2018 20:40
| Show all posts
Women's Slalom
Final Ranking

DVORNIK Neja
290

CHABLE Charlotte
280

HUDSON Piera
215

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BELL Reece
177
5
GUEST Charlie
150
6
HOFFMAN Madison
80
7
OBERLADER Carolina
80
8
TOMKINSON Lily
77
9
ROBINSON Alice
76
10
ANDERSON Jessica
72
11
MOLLIN Axelle
69
12
LAPANJA Lila
61
13
SMART Amelia
60
14
MEURER Antonia
50
15
KOECK Hannah
45
16
WOODWARD Sarah
44
17
ZUERCHER Lara
40
17
LYCHE Benedicte Oseid
40
19
DANIELS Daisi
40
20
GASIENICA-DANIEL Maryna
32
21
OFFORD Zali
29
22
HULL Alexandra
26
2
MICHAEL Zoe
26
24
FOSTER Olivia
24
24
MAJERCZYK Sabina
24
26
BUSHELL Georgia
22
27
CZAPSKA Zuzanna
20
28
GAMBERT Aurelie
18

 Author| Post time: 23-8-2018 20:40
| Show all posts
Women's
Final General Ranking

ROBINSON Alice
456

CHABLE Charlotte
446

HUDSON Piera
425

Rank
Athletes
Nation
Points
4
DVORNIK Neja
412
5
DUERR Lena
320
6
BELL Reece
236
7
HULL Alexandra
202
8
GUEST Charlie
172
9
ANDERSON Jessica
168
10
TOMKINSON Lily
167
11
HOFFMAN Madison
162
12
OBERLADER Carolina
160
13
GASIENICA-DANIEL Maryna
157
14
BUSHELL Georgia
152
15
TRUPPE Katharina
150
16
FOSTER Olivia
110
17
ZUERCHER Lara
109
18
MEURER Antonia
107
19
BROWN Rebecca
100
20
WOODWARD Sarah
90
21
TILLEY Alex
80
22
LYCHE Benedicte Oseid
72
23
CZAPSKA Zuzanna
70
24
MOLLIN Axelle
69
25
LAPANJA Lila
61
26
SMART Amelia
60
27
MAJERCZYK Sabina
50
27
MCKAY Eden
50
29
KOECK Hannah
45
30
KIM Seohyun
40
30
SMALL Greta
40
32
DANIELS Daisi
40
33
EO Eun-Mi
36
33
HUBER Katharina
36
35
OFFORD Zali
29
36
MICHAEL Zoe
26
37
ETHERTON Kendra
22
38
BURKARD Inez
18
38
GAMBERT Aurelie
18
40
ZDORT Zofia
15
41
RUFENER Michelle
9

 Author| Post time: 23-8-2018 20:55
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018




Events

  • Men's Giant Slalom (1/4)
  • Men's Giant Slalom (2/4)
  • Men's Slalom (1/4)
  • Men's Slalom (2/4)
  • Women's Giant Slalom (1/4)
  • Women's Giant Slalom (2/4)
  • Women's Slalom (1/4)
  • Women's Slalom (2/4)


Official Schedule
Australian Eastern Standard Time (GMT +10)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, August 20th
09:00 Women's Giant Slalom Run 1
10:15 Men's Giant Slalom Run 1
13:09 Men's Giant Slalom Run 2
13:09 Women's Giant Slalom Run 2


Wednesday, August 22nd
09:10 Women's Giant Slalom Run 1
10:00 Men's Giant Slalom Run 1
12:05 Women's Giant Slalom Run 2
13:00 Men's Giant Slalom Run 2


Thursday, August 23rd
09:50 Men's Slalom Run 1
09:50 Women's Slalom Run 1
11:20 Men's Slalom Run 2
12:30 Women's Slalom Run 2


Friday, August 24th
08:30 Men's Slalom Run 1
09:26 Women's Slalom Run 1
10:45 Men's Slalom Run 2
11:20 Women's Slalom Run 2


 Author| Post time: 23-8-2018 21:01
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Men's Giant Slalom (1/4)
Final Results

ZAMPA Adam
1:53.6156.60+57.01

MAES Sam
1:53.6256.20+57.42

GUT Ian
1:54.0756.59+57.48

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MEINERS Maarten
57.14
57.30
1:54.44
5
ILIANO Nicholas
56.95
57.64
1:54.59
6
BARWOOD Adam
57.09
57.64
1:54.73
7
FEASEY Willis
57.37
57.85
1:55.22
8
ROBERTS Hig
57.42
57.83
1:55.25
9
BISSIG Semyel
57.77
57.67
1:55.44
10
DRILLER Garret
58.12
57.40
1:55.52
10
SETTE Daniele
57.29
58.23
1:55.52
12
WINKELHORST Steffan
57.63
58.02
1:55.65
13
ZAMPA Andreas
57.47
58.26
1:55.73
14
BORGNAES Christian
57.69
58.15
1:55.84
15
SORIO Daniele
57.59
58.54
1:56.13
16
MARKO Moritz
58.14
58.05
1:56.19
17
DOBLER Yannik
57.92
58.29
1:56.21
18
WASMEIER Lukas
57.75
58.52
1:56.27
19
GAVETT Tim
58.08
58.48
1:56.56
20
SCOTT Alec
58.22
58.45
1:56.67
21
ROEISLAND Max
57.61
59.16
1:56.77
22
SEYMOUR Jett
58.27
58.54
1:56.81
23
BARUFFALDI Stefano
58.57
58.39
1:56.96
24
TODD-SAUNDERS Samuel
58.70
58.39
1:57.09
25
MUHLEN-SCHULTE Louis
58.20
58.93
1:57.13
26
LEEVER Alex
58.84
58.44
1:57.28
27
LAIDLAW Harry
58.04
59.26
1:57.30
28
COATES Theodore
58.94
58.39
1:57.33
29
PRIELOZNY Matej
58.04
59.41
1:57.45
30
VAN DEN BROECKE Dries
58.20
59.33
1:57.53
31
WINDINGSTAD Tobias
58.77
59.00
1:57.77
32
ADAMS Jack
58.95
59.19
1:58.14
33
ZURBRIGGEN Alain
59.29
59.05
1:58.34
34
OHKOSHI Ryunosuke
59.18
59.60
1:58.78
35
VERBEKE Tom
59.48
59.55
1:59.03
36
DICK Lukas
59.03
1:00.17
1:59.20
37
DERWIN Colbey
59.41
1:00.37
1:59.78
38
SHIN Masanori
59.13
1:00.66
1:59.79
39
HUDSON Tom
59.41
1:00.73
2:00.14
40
DVORNIK Jaka
1:00.22
1:00.57
2:00.79
41
BOWES Finn
1:01.13
1:01.26
2:02.39
42
SKINNER Gary
1:01.35
1:01.75
2:03.10
43
LEGGETT Connor
1:02.23
1:01.14
2:03.37
44
RANKIN Charles
1:01.25
1:02.28
2:03.53
45
MCKENZIE Angus
1:00.96
1:02.73
2:03.69
46
TAKADA Shunnosuke
1:02.07
1:02.15
2:04.22
47
FINDLAY Shaun
1:01.61
1:02.75
2:04.36
48
BAUD Tom
1:02.95
1:04.39
2:07.34
49
ABRISHAMI Diaco
1:01.90
1:07.72
2:09.62
50
ALLPORT Cody
1:03.98
1:05.81
2:09.79
51
ETHERTON Hayden
1:05.07
1:06.19
2:11.26
52
GREEN Lachlan
1:07.32
1:08.47
2:15.79
53
DRECHSEL Nicholas
1:07.30
1:09.10
2:16.40
54
DRECHSEL Jake
1:08.33
1:10.86
2:19.19
TAKADA Seitaro
-
-
DNF2
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF2
RONEY Wim
-
-
DNF2
VINTER Owen
-
-
DNF2
KRAEMMER Matthias
-
-
DNF2
HEGELE Georg
-
-
DNF2
MORRIS Nicholas
-
-
DNF1
WENK Alfred
-
-
DNF1
SEMET Evan
-
-
DNF1
DOYLE Jake
-
-
DNF1
DAVIES Tom
-
-
DNS1

 Author| Post time: 23-8-2018 21:06
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Women's Giant Slalom (1/4)
Final Results

DUERR Lena
1:56.8857.99+58.89

ROBINSON Alice
1:57.3159.04+58.27

HUDSON Piera
1:58.7659.82+58.94

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
CHABLE Charlotte
59.75
59.29
1:59.04
5
BELL Reece
1:00.47
59.24
1:59.71
6
SMALL Greta
59.85
1:00.13
1:59.98
7
ANDERSON Jessica
1:00.82
1:00.05
2:00.87
8
HOFFMAN Madison
1:00.63
1:00.68
2:01.31
9
OBERLADER Carolina
1:01.08
1:00.66
2:01.74
10
WOODWARD Sarah
1:01.73
1:00.20
2:01.93
11
MCKAY Eden
1:01.96
1:01.60
2:03.56
12
ETHERTON Kendra
1:01.80
1:01.81
2:03.61
13
FOSTER Olivia
1:01.83
1:01.88
2:03.71
14
BURKARD Inez
1:02.09
1:01.86
2:03.95
15
MEURER Antonia
1:01.78
1:02.19
2:03.97
16
MICHAEL Zoe
1:03.80
1:04.52
2:08.32
17
FARRELL Zanna
1:05.16
1:04.17
2:09.33
18
SELIG Adele
1:04.78
1:04.67
2:09.45
19
MOLLIN Axelle
1:05.23
1:05.13
2:10.36
20
WALKER Isabel
1:04.70
1:05.80
2:10.50
21
BAILEY Kathryn
1:05.82
1:06.29
2:12.11
22
SCOTT Soneva
1:05.94
1:06.30
2:12.24
23
DAVIS Isabella
1:05.58
1:06.83
2:12.41
24
HOBBS Kate
1:06.22
1:07.99
2:14.21
25
MAHONY Tess
1:09.00
1:10.86
2:19.86
26
WAKIM Jalili
1:10.10
1:11.14
2:21.24
27
KENNY Elise
1:09.31
1:12.18
2:21.49
28
DI RAMIO Catarina
1:10.37
1:12.36
2:22.73
DANIELS Daisi
-
-
DNF1
GARDINER Zara
-
-
DNF1
OFFORD Zali
-
-
DNF1
DVORNIK Neja
-
-
DNF1
LYCHE Benedicte Oseid
-
-
DNF1
TOMKINSON Lily
-
-
DNF1

 Author| Post time: 23-8-2018 21:10
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Women's Giant Slalom (2/4)
Final Results

DUERR Lena
1:59.8959.20+1:00.69

CHABLE Charlotte
2:01.751:00.20+1:01.55

HUDSON Piera
2:02.151:00.82+1:01.33

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
HOFFMAN Madison
1:01.22
1:01.36
2:02.58
5
DVORNIK Neja
1:02.00
1:01.66
2:03.66
6
OBERLADER Carolina
1:02.17
1:02.62
2:04.79
7
ANDERSON Jessica
1:01.31
1:03.54
2:04.85
8
LYCHE Benedicte Oseid
1:02.23
1:02.64
2:04.87
9
MEURER Antonia
1:03.32
1:02.11
2:05.43
10
MCKAY Eden
1:03.65
1:03.45
2:07.10
11
FOSTER Olivia
1:04.43
1:03.99
2:08.42
12
SELIG Adele
1:05.28
1:04.87
2:10.15
13
MICHAEL Zoe
1:05.47
1:05.15
2:10.62
14
DANIELS Daisi
1:04.90
1:06.13
2:11.03
15
HOBBS Kate
1:07.40
1:08.26
2:15.66
16
KENNY Elise
1:08.04
1:08.28
2:16.32
17
GARDINER Zara
1:08.59
1:08.38
2:16.97
18
WALKER Isabel
1:07.81
1:09.48
2:17.29
19
BAILEY Kathryn
1:07.95
1:09.70
2:17.65
20
DAVIS Isabella
1:10.01
1:08.69
2:18.70
21
MAHONY Tess
1:11.80
1:12.00
2:23.80
TOMKINSON Lily
-
-
DNF2
WOODWARD Sarah
-
-
DNF2
BURKARD Inez
-
-
DNF2
SMALL Greta
-
-
DNS2
DI RAMIO Catarina
-
-
DNF1
MOLLIN Axelle
-
-
DNF1
OFFORD Zali
-
-
DNF1
SCOTT Soneva
-
-
DNF1
ROBINSON Alice
-
-
DNF1
BELL Reece
-
-
DNF1
ETHERTON Kendra
-
-
DSQ1
WAKIM Jalili
-
-
DNS1
FARRELL Zanna
-
-
DNS1

 Author| Post time: 23-8-2018 21:13
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Men's Giant Slalom (2/4)
Final Results

ZAMPA Adam
1:58.1558.78+59.37

ILIANO Nicholas
1:58.4459.20+59.24

MAES Sam
1:58.5059.16+59.34

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MEINERS Maarten
58.92
59.62
1:58.54
5
BARWOOD Adam
58.89
1:00.08
1:58.97
6
GUT Ian
59.43
59.64
1:59.07
7
DRILLER Garret
59.43
1:00.00
1:59.43
8
BISSIG Semyel
59.26
1:00.20
1:59.46
9
PRIELOZNY Matej
59.68
59.87
1:59.55
10
ROBERTS Hig
59.44
1:00.13
1:59.57
11
LAIDLAW Harry
59.72
59.94
1:59.66
11
FEASEY Willis
59.25
1:00.41
1:59.66
13
BORGNAES Christian
59.86
59.91
1:59.77
14
SCOTT Alec
59.78
1:00.18
1:59.96
15
MARKO Moritz
1:00.04
1:00.37
2:00.41
16
MUHLEN-SCHULTE Louis
1:00.59
1:00.07
2:00.66
17
DOBLER Yannik
1:00.85
59.97
2:00.82
18
ADAMS Jack
1:00.54
1:00.37
2:00.91
19
SETTE Daniele
1:00.25
1:00.79
2:01.04
20
SHIN Masanori
1:00.80
1:00.37
2:01.17
21
OHKOSHI Ryunosuke
1:01.65
59.60
2:01.25
22
WASMEIER Lukas
59.91
1:01.90
2:01.81
23
HEGELE Georg
1:00.97
1:01.12
2:02.09
24
LEEVER Alex
1:01.53
1:00.69
2:02.22
25
BARUFFALDI Stefano
1:01.50
1:00.73
2:02.23
26
ROEISLAND Max
1:01.75
1:01.20
2:02.95
27
VERBEKE Tom
1:01.78
1:01.40
2:03.18
27
VAN DEN BROECKE Dries
1:01.64
1:01.54
2:03.18
29
SEYMOUR Jett
1:02.41
1:01.09
2:03.50
30
KRAEMMER Matthias
1:01.79
1:02.00
2:03.79
31
DERWIN Colbey
1:01.91
1:01.92
2:03.83
32
GAVETT Tim
59.86
1:04.47
2:04.33
33
LEGGETT Connor
1:02.06
1:02.30
2:04.36
34
DVORNIK Jaka
1:02.44
1:02.59
2:05.03
35
VINTER Owen
1:03.09
1:02.70
2:05.79
36
DOYLE Jake
1:02.82
1:03.07
2:05.89
37
SORIO Daniele
1:04.17
1:01.93
2:06.10
38
HUDSON Tom
1:03.02
1:03.32
2:06.34
39
SKINNER Gary
1:02.91
1:03.84
2:06.75
40
RONEY Wim
1:03.37
1:03.79
2:07.16
41
SEMET Evan
1:03.96
1:04.15
2:08.11
42
RANKIN Charles
1:04.04
1:04.16
2:08.20
43
BOWES Finn
1:04.16
1:04.73
2:08.89
44
FINDLAY Shaun
1:04.72
1:04.24
2:08.96
45
TAKADA Shunnosuke
1:04.66
1:04.46
2:09.12
46
ABRISHAMI Diaco
1:04.42
1:04.72
2:09.14
47
ROBERTSON Ewan
1:04.63
1:04.78
2:09.41
48
WENK Alfred
1:04.57
1:05.41
2:09.98
49
TAKADA Seitaro
1:05.95
1:06.74
2:12.69
50
DAVIES Tom
1:08.37
1:07.01
2:15.38
51
ALLPORT Cody
1:08.08
1:08.82
2:16.90
52
ETHERTON Hayden
1:10.33
1:08.47
2:18.80
53
GREEN Lachlan
1:10.46
1:10.97
2:21.43
54
MORRIS Nicholas
1:09.39
1:12.34
2:21.73
WINDINGSTAD Tobias
-
-
DNF2
COATES Theodore
-
-
DNF2
TODD-SAUNDERS Samuel
-
-
DNF2
WINKELHORST Steffan
-
-
DNF2
ZAMPA Andreas
-
-
DNF2
ZURBRIGGEN Alain
-
-
DNS2
DICK Lukas
-
-
DNF1
MCKENZIE Angus
-
-
DNS1

 Author| Post time: 23-8-2018 21:16
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Men's Slalom (1/4)
Final Results

WINKELHORST Steffan
1:33.7943.10+50.69

ZAMPA Adam
1:33.8442.13+51.71

ROEISLAND Max
1:33.9943.17+50.82

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MAES Sam
43.89
50.61
1:34.50
5
DRILLER Garret
44.03
50.49
1:34.52
6
MUHLEN-SCHULTE Louis
44.83
49.83
1:34.66
7
SEYMOUR Jett
45.13
49.67
1:34.80
8
OHKOSHI Ryunosuke
44.82
50.12
1:34.94
9
RAZZOLI Giuliano
45.26
49.88
1:35.14
10
VERBEKE Tom
45.13
50.27
1:35.40
11
ZAMPA Andreas
43.70
51.77
1:35.47
12
BISSIG Semyel
44.19
51.46
1:35.65
13
BARUFFALDI Stefano
44.66
51.13
1:35.79
14
WINDINGSTAD Tobias
46.17
49.70
1:35.87
15
LEEVER Alex
44.20
51.79
1:35.99
16
BARWOOD Adam
44.80
51.27
1:36.07
17
DOBLER Yannik
46.39
49.96
1:36.35
18
JASICZEK Michal
44.73
51.71
1:36.44
19
GUT Ian
46.13
50.33
1:36.46
20
SCOTT Alec
46.00
50.61
1:36.61
21
ADAMS Jack
47.40
49.73
1:37.13
22
SHIN Masanori
46.78
50.37
1:37.15
23
VAN DEN BROECKE Dries
44.67
52.50
1:37.17
24
HEGELE Georg
47.21
49.99
1:37.20
25
COATES Theodore
47.63
49.85
1:37.48
26
LEITGEB Richard
42.00
55.95
1:37.95
27
DERWIN Colbey
47.82
54.37
1:42.19
28
DVORNIK Jaka
47.87
54.60
1:42.47
29
KRAEMMER Matthias
48.54
54.68
1:43.22
30
SEMET Evan
50.13
56.33
1:46.46
31
DOYLE Jake
53.00
55.26
1:48.26
32
SKINNER Gary
51.98
57.66
1:49.64
33
ETHERTON Hayden
55.24
1:01.70
1:56.94
34
GREEN Lachlan
59.14
1:05.30
2:04.44
35
ALLPORT Cody
58.27
1:06.71
2:04.98
TAKADA Seitaro
-
-
DNF2
RONEY Wim
-
-
DNF2
DAVIES Tom
-
-
DNF2
RANKIN Charles
-
-
DNF2
ABRISHAMI Diaco
-
-
DNF2
TODD-SAUNDERS Samuel
-
-
DNF2
TAKADA Shunnosuke
-
-
DNF2
DICK Lukas
-
-
DNF2
WASMEIER Lukas
-
-
DNF2
FEASEY Willis
-
-
DNF2
ROBERTS Hig
-
-
DNF2
PRIELOZNY Matej
-
-
DNS2
WENK Alfred
-
-
DNF1
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF1
HUDSON Tom
-
-
DNF1
FINDLAY Shaun
-
-
DNF1
BOWES Finn
-
-
DNF1
LEGGETT Connor
-
-
DNF1
VINTER Owen
-
-
DNF1
GAVETT Tim
-
-
DNF1
ZURBRIGGEN Alain
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 23-8-2018 21:18
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Women's Slalom (1/4)
Final Results

CHABLE Charlotte
1:38.6548.51+50.14

HOFFMAN Madison
1:39.5048.88+50.62

DVORNIK Neja
1:40.1449.40+50.74

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
HUDSON Piera
49.91
50.91
1:40.82
5
BELL Reece
50.11
50.87
1:40.98
6
LYCHE Benedicte Oseid
50.85
50.77
1:41.62
7
ROBINSON Alice
52.06
49.85
1:41.91
8
TOMKINSON Lily
50.97
51.51
1:42.48
9
MOLLIN Axelle
52.53
51.92
1:44.45
10
DANIELS Daisi
53.81
52.22
1:46.03
11
MICHAEL Zoe
55.81
53.57
1:49.38
12
ETHERTON Kendra
56.05
55.65
1:51.70
13
BURKARD Inez
57.00
56.26
1:53.26
14
BAILEY Kathryn
57.20
56.19
1:53.39
15
SCOTT Soneva
55.80
59.07
1:54.87
16
GARDINER Zara
1:01.46
59.55
2:01.01
17
DAVIS Isabella
1:03.48
58.48
2:01.96
OFFORD Zali
-
-
DNF2
ANDERSON Jessica
-
-
DNF2
FOSTER Olivia
-
-
DNF2
DI RAMIO Catarina
-
-
DNS2
KENNY Elise
-
-
DNF1
MAHONY Tess
-
-
DNF1
SELIG Adele
-
-
DNF1
FARRELL Zanna
-
-
DNF1
MEURER Antonia
-
-
DNF1
OBERLADER Carolina
-
-
DNF1
WOODWARD Sarah
-
-
DNF1
MCKAY Eden
-
-
DNS1

 Author| Post time: 24-8-2018 09:01
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Men's Slalom (2/4)
Final Results

ZAMPA Adam
1:34.2843.98+50.30

MUHLEN-SCHULTE Louis
1:35.1944.59+50.60

LEEVER Alex
1:35.7945.47+50.32

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
WINDINGSTAD Tobias
46.53
49.58
1:36.11
5
BARUFFALDI Stefano
46.72
49.60
1:36.32
6
OHKOSHI Ryunosuke
45.81
50.52
1:36.33
7
ROEISLAND Max
44.72
51.67
1:36.39
8
BARWOOD Adam
45.69
51.06
1:36.75
9
HEGELE Georg
47.32
49.82
1:37.14
10
SCOTT Alec
47.16
50.06
1:37.22
11
WINKELHORST Steffan
46.39
51.05
1:37.44
12
SHIN Masanori
47.69
49.76
1:37.45
13
ADAMS Jack
47.76
50.46
1:38.22
14
DICK Lukas
47.83
50.73
1:38.56
15
COATES Theodore
48.78
50.26
1:39.04
16
DVORNIK Jaka
49.34
50.11
1:39.45
17
KRAEMMER Matthias
50.09
49.89
1:39.98
18
VINTER Owen
50.65
49.68
1:40.33
19
DOYLE Jake
50.14
51.19
1:41.33
20
ABRISHAMI Diaco
50.42
51.28
1:41.70
21
SEMET Evan
51.24
51.64
1:42.88
22
RANKIN Charles
52.34
51.18
1:43.52
23
FINDLAY Shaun
52.90
53.96
1:46.86
24
SKINNER Gary
54.02
53.11
1:47.13
25
ETHERTON Hayden
56.72
55.83
1:52.55
26
ALLPORT Cody
1:01.22
1:04.57
2:05.79
GREEN Lachlan
-
-
DNF2
RONEY Wim
-
-
DNF2
RAZZOLI Giuliano
-
-
DNF2
JASICZEK Michal
-
-
DNF2
SEYMOUR Jett
-
-
DNF2
MAES Sam
-
-
DNF2
WENK Alfred
-
-
DNF1
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF1
HUDSON Tom
-
-
DNF1
BOWES Finn
-
-
DNF1
LEGGETT Connor
-
-
DNF1
TODD-SAUNDERS Samuel
-
-
DNF1
DERWIN Colbey
-
-
DNF1
GAVETT Tim
-
-
DNF1
WASMEIER Lukas
-
-
DNF1
VAN DEN BROECKE Dries
-
-
DNF1
ROBERTS Hig
-
-
DNF1
VERBEKE Tom
-
-
DNF1
LEITGEB Richard
-
-
DNF1
DRILLER Garret
-
-
DNF1

 Author| Post time: 24-8-2018 09:03
| Show all posts
Stage 1

Mount Hotham (AUS) - 20 August 2018 - 24 August 2018


Women's Slalom (2/4)
Final Results

DVORNIK Neja
1:33.6945.91+47.78

BELL Reece
1:34.1845.93+48.25

HUDSON Piera
1:35.0846.43+48.45

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MEURER Antonia
49.43
48.46
1:37.89
5
TOMKINSON Lily
48.28
49.68
1:37.96
6
MOLLIN Axelle
49.17
48.94
1:38.11
7
ANDERSON Jessica
48.52
49.63
1:38.15
8
OBERLADER Carolina
48.99
49.53
1:38.52
9
OFFORD Zali
49.10
50.11
1:39.21
10
MICHAEL Zoe
49.94
50.37
1:40.31
11
DANIELS Daisi
48.78
52.57
1:41.35
12
BAILEY Kathryn
52.64
52.88
1:45.52
13
ETHERTON Kendra
53.40
52.87
1:46.27
14
DAVIS Isabella
57.10
53.47
1:50.57
15
GARDINER Zara
57.33
57.46
1:54.79
BURKARD Inez
-
-
DNF1
SELIG Adele
-
-
DNF1
FARRELL Zanna
-
-
DNF1
SCOTT Soneva
-
-
DNF1
FOSTER Olivia
-
-
DNF1
WOODWARD Sarah
-
-
DNF1
HOFFMAN Madison
-
-
DNF1

 Author| Post time: 24-8-2018 09:08
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018




Events

  • Men's Giant Slalom (3/4)
  • Men's Giant Slalom (4/4)
  • Men's Slalom (3/4)
  • Men's Slalom (4/4)
  • Women's Giant Slalom (3/4)
  • Women's Giant Slalom (4/4)
  • Women's Slalom (3/4)
  • Women's Slalom (4/4)


Official Schedule
New Zealand Standard Time (GMT +12)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, August 27th
09:00 Women's Giant Slalom Run 1
10:00 Men's Giant Slalom Run 1
12:30 Women's Giant Slalom Run 2
13:10 Men's Giant Slalom Run 2


Tuesday, August 27th
09:00 Women's Giant Slalom Run 1
09:50 Men's Giant Slalom Run 1
12:20 Women's Giant Slalom Run 2
13:00 Men's Giant Slalom Run 2


Wednesday, August 29th
08:45 Men's Slalom Run 1
10:10 Women's Slalom Run 1
11:55 Women's Slalom Run 2
12:50 Men's Slalom Run 2


Thursday, August 30th
08:45 Women's Slalom Run 1
08:50 Men's Slalom Run 1
11:40 Men's Slalom Run 2
12:25 Women's Slalom Run 2


 Author| Post time: 5-9-2018 23:14
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Women's Giant Slalom (3/4)
Final Results

ROBINSON Alice
1:48.3653.64+54.72

TILLEY Alex
1:49.1154.09+55.02

DUERR Lena
1:49.2154.03+55.18

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
TRUPPE Katharina
54.91
54.83
1:49.74
5
GASIENICA-DANIEL Maryna
54.35
56.00
1:50.35
6
HUDSON Piera
54.34
56.29
1:50.63
7
CHABLE Charlotte
54.45
56.27
1:50.72
8
DVORNIK Neja
54.63
56.25
1:50.88
9
ZUERCHER Lara
55.80
56.25
1:52.05
10
MAJERCZYK Sabina
56.03
56.66
1:52.69
11
ANDERSON Jessica
56.03
56.75
1:52.78
12
GUEST Charlie
56.74
56.55
1:53.29
13
WOODWARD Sarah
56.10
57.27
1:53.37
14
CZAPSKA Zuzanna
56.94
56.90
1:53.84
15
HULL Alexandra
56.75
57.32
1:54.07
16
ZDORT Zofia
57.27
57.05
1:54.32
17
BELL Reece
57.36
57.50
1:54.86
18
FOSTER Olivia
56.76
58.31
1:55.07
19
MEURER Antonia
57.45
58.35
1:55.80
20
OBERLADER Carolina
57.92
58.24
1:56.16
21
BUSHELL Georgia
58.30
58.32
1:56.62
22
RUFENER Michelle
58.39
58.30
1:56.69
23
GIUDICI Mariachiara
1:00.07
1:00.52
2:00.59
24
DILWORTH Lucinda
1:00.58
1:00.18
2:00.76
25
KUDO Riri
1:01.81
1:00.40
2:02.21
26
TSIOVOLOU Maria-Eleni
1:02.72
59.89
2:02.61
27
SCOTT Soneva
1:02.51
1:01.18
2:03.69
28
BAILEY Kathryn
1:03.61
1:03.20
2:06.81
29
CRAWFORD Katie
1:03.79
1:04.28
2:08.07
30
DANIELS Daisi
1:00.70
1:08.43
2:09.13
31
EO Eun-Mi
1:06.16
1:06.76
2:12.92
KIM Seohyun
-
-
DNF2
TOMKINSON Lily
-
-
DNF2
MURPHY Elle
-
-
DNF1
HUBER Katharina
-
-
DNF1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:19
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Men's Giant Slalom (3/4)
Final Results

ZAMPA Adam
1:46.4152.42+53.99

MAES Sam
1:46.9352.98+53.95

WINKELHORST Steffan
1:47.7253.70+54.02
MEINERS Maarten
1:47.7253.57+54.15

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
5
GRAF Mathias
54.21
53.56
1:47.77
6
ZAMPA Andreas
53.43
54.36
1:47.79
7
BORGNAES Christian
54.70
53.11
1:47.81
8
GUT Ian
53.61
54.22
1:47.83
9
ROCHAT Marc
53.92
53.95
1:47.87
10
SCHWARZ Marco
54.84
53.07
1:47.91
11
BISSIG Semyel
54.04
53.91
1:47.95
12
ROENNGREN Mattias
54.50
53.47
1:47.97
13
MATT Michael
54.75
53.27
1:48.02
13
WASMEIER Lukas
53.80
54.22
1:48.02
15
ROEISLAND Max
54.10
53.93
1:48.03
16
ILIANO Nicholas
53.34
54.70
1:48.04
17
GAVETT Tim
53.91
54.28
1:48.19
18
RASCHNER Dominik
54.72
53.48
1:48.20
19
BARWOOD Adam
53.75
54.53
1:48.28
20
STROLZ Johannes
54.95
53.53
1:48.48
21
SORIO Daniele
54.47
54.03
1:48.50
22
SETTE Daniele
54.09
54.52
1:48.61
23
FEASEY Willis
54.04
54.60
1:48.64
24
ROBERTS Hig
54.39
54.36
1:48.75
24
DRILLER Garret
54.42
54.33
1:48.75
26
SCOTT Alec
54.30
54.59
1:48.89
27
LAIDLAW Harry
54.33
54.94
1:49.27
28
GSTREIN Fabio
55.24
54.05
1:49.29
29
PRIELOZNY Matej
53.89
55.45
1:49.34
30
LEEVER Alex
54.34
55.24
1:49.58
31
FRANZONI Giovanni
55.78
54.48
1:50.26
32
HEGELE Georg
55.32
54.97
1:50.29
33
MEGARRY Morgan
55.67
54.78
1:50.45
34
SHIN Masanori
54.98
55.59
1:50.57
35
WINDINGSTAD Tobias
55.53
55.07
1:50.60
36
ADAMS Jack
55.54
55.45
1:50.99
37
SEYMOUR Jett
55.45
55.78
1:51.23
38
OHKOSHI Ryunosuke
55.78
55.64
1:51.42
39
SCUSSEL Federico
56.12
55.53
1:51.65
40
VERBEKE Tom
56.21
55.64
1:51.85
41
KRUPKA Jimmy
56.34
55.69
1:52.03
42
JAROSCAK Miroslav
56.29
55.78
1:52.07
43
OBAUER Gotthard
55.98
56.11
1:52.09
44
ALKIER Justin
56.31
56.60
1:52.91
45
LEGGETT Connor
56.13
57.25
1:53.38
46
DVORNIK Jaka
56.37
57.13
1:53.50
47
JORDAN Asher
56.45
57.22
1:53.67
48
HEDELIN Olof
56.39
57.40
1:53.79
49
FRANZONI Alessandro
56.57
58.03
1:54.60
50
SATO Shintaro
56.89
57.72
1:54.61
51
DICK Lukas
56.42
58.31
1:54.73
SUZUKI Issei
-
-
DNQ2
ABRISHAMI Diaco
-
-
DNQ2
BAIN Calder
-
-
DNQ2
ROBERTS Keir
-
-
DNQ2
TAKADA Seitaro
-
-
DNQ2
LEE Ji Min
-
-
DNQ2
CLARKE Callum
-
-
DNQ2
GARRICK Hamish
-
-
DNQ2
DOYLE Jake
-
-
DNQ2
TAKADA Shunnosuke
-
-
DNQ2
CASHMORE William
-
-
DNQ2
HILL Dawson
-
-
DNQ2
YATES Dawson
-
-
DNQ2
SANDIN VAENJE Wilhelm
-
-
DNQ2
COATES Theodore
-
-
DNQ2
JUNEAU Tai
-
-
DNQ2
KRAEMMER Matthias
-
-
DNQ2
SHIN Jeong-Woo
-
-
DNQ2
CASSELMAN Jamie
-
-
DNQ2
FOURNIER Simon
-
-
DNF2
SIMONET Sandro
-
-
DNF2
KRAUSE Nicholas
-
-
DNF2
VAN DEN BROECKE Dries
-
-
DNF2
MARKO Moritz
-
-
DNF2
AERNI Luca
-
-
DNS2
YULE Daniel
-
-
DNS2
HIRSCHBUEHL Christian
-
-
DNS2
NOVIKOV Vladislav
-
-
DNS2
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF1
WESTMAN Kristopher
-
-
DNF1
HUDSON Tom
-
-
DNF1
KOYAMA Yohei
-
-
DNF1
JUNG Donghyun
-
-
DSQ1
MCCORMACK Declan
-
-
DNS1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:25
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Women's Giant Slalom (4/4)
Final Results

TRUPPE Katharina
2:01.3559.24+1:02.11

GASIENICA-DANIEL Maryna
2:02.3159.64+1:02.67

DUERR Lena
2:02.3459.66+1:02.68

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
HUDSON Piera
1:00.96
1:02.28
2:03.24
5
DVORNIK Neja
1:00.50
1:03.15
2:03.65
6
ZUERCHER Lara
1:01.30
1:03.52
2:04.82
7
HUBER Katharina
1:01.76
1:03.39
2:05.15
8
CZAPSKA Zuzanna
1:02.45
1:04.54
2:06.99
9
FOSTER Olivia
1:03.13
1:05.62
2:08.75
10
GIUDICI Mariachiara
1:05.90
1:06.94
2:12.84
11
MURPHY Elle
1:05.60
1:08.72
2:14.32
12
TSIOVOLOU Maria-Eleni
1:07.57
1:09.19
2:16.76
13
SCOTT Soneva
1:08.45
1:08.89
2:17.34
14
KUDO Riri
1:08.53
1:11.11
2:19.64
15
BAILEY Kathryn
1:10.00
1:10.16
2:20.16
16
KIM Seohyun
1:10.10
1:11.72
2:21.82
17
CRAWFORD Katie
1:09.89
1:11.98
2:21.87
18
EO Eun-Mi
1:14.05
1:13.16
2:27.21
WOODWARD Sarah
-
-
DNF2
MAJERCZYK Sabina
-
-
DNF2
ROBINSON Alice
-
-
DNF2
TILLEY Alex
-
-
DNF2
BELL Reece
-
-
DNS2
DANIELS Daisi
-
-
DNF1
DILWORTH Lucinda
-
-
DNF1
TOMKINSON Lily
-
-
DNF1
ZDORT Zofia
-
-
DNF1
HULL Alexandra
-
-
DNF1
MEURER Antonia
-
-
DNF1
ANDERSON Jessica
-
-
DNF1
OBERLADER Carolina
-
-
DNF1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:33
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Men's Giant Slalom (4/4)
Final Results

MAES Sam
1:57.1057.78+59.32

GRAF Mathias
1:57.6958.29+59.40

ROENNGREN Mattias
1:57.9258.76+59.16

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
ROCHAT Marc
58.55
59.52
1:58.07
5
BORGNAES Christian
58.26
59.92
1:58.18
6
BISSIG Semyel
58.58
59.62
1:58.20
7
MATT Michael
59.17
59.23
1:58.40
8
ILIANO Nicholas
58.46
1:00.11
1:58.57
9
MEINERS Maarten
58.44
1:00.21
1:58.65
10
STROLZ Johannes
59.30
59.59
1:58.89
11
RASCHNER Dominik
59.48
59.45
1:58.93
12
GAVETT Tim
59.03
59.91
1:58.94
13
BARWOOD Adam
58.55
1:00.46
1:59.01
14
DRILLER Garret
59.24
59.79
1:59.03
15
FEASEY Willis
58.82
1:00.25
1:59.07
16
ROBERTS Hig
58.88
1:00.42
1:59.30
16
WASMEIER Lukas
59.37
59.93
1:59.30
18
GSTREIN Fabio
59.22
1:00.21
1:59.43
19
SCOTT Alec
59.71
1:00.19
1:59.90
20
ROEISLAND Max
59.58
1:00.47
2:00.05
21
SORIO Daniele
1:00.33
59.75
2:00.08
22
LAIDLAW Harry
59.71
1:00.40
2:00.11
23
SETTE Daniele
59.55
1:00.72
2:00.27
24
JUNG Donghyun
1:00.24
1:00.20
2:00.44
25
FRANZONI Giovanni
1:00.55
59.93
2:00.48
25
SEYMOUR Jett
1:00.32
1:00.16
2:00.48
27
FOURNIER Simon
1:00.00
1:00.56
2:00.56
28
MARKO Moritz
1:00.30
1:00.55
2:00.85
29
OBAUER Gotthard
1:00.77
1:00.31
2:01.08
30
ALKIER Justin
1:01.11
1:01.39
2:02.50
31
HEDELIN Olof
1:01.33
1:01.69
2:03.02
32
OHKOSHI Ryunosuke
1:01.28
1:02.01
2:03.29
33
SHIN Masanori
1:01.25
1:02.13
2:03.38
34
ADAMS Jack
1:01.15
1:02.30
2:03.45
35
KOYAMA Yohei
1:02.11
1:01.54
2:03.65
36
CASSELMAN Jamie
1:01.88
1:01.98
2:03.86
37
LEGGETT Connor
1:01.77
1:02.33
2:04.10
38
YATES Dawson
1:01.99
1:02.28
2:04.27
39
JAROSCAK Miroslav
1:01.95
1:02.98
2:04.93
40
JUNEAU Tai
1:02.52
1:02.49
2:05.01
41
SATO Shintaro
1:02.47
1:02.68
2:05.15
42
DVORNIK Jaka
1:02.88
1:02.41
2:05.29
43
KRAEMMER Matthias
1:02.93
1:02.79
2:05.72
44
GARRICK Hamish
1:03.65
1:02.65
2:06.30
45
SHIN Jeong-Woo
1:03.64
1:03.20
2:06.84
46
TAKADA Shunnosuke
1:03.59
1:03.88
2:07.47
47
HILL Dawson
1:04.18
1:03.46
2:07.64
48
SANDIN VAENJE Wilhelm
1:03.81
1:04.15
2:07.96
49
HUDSON Tom
1:04.18
1:03.84
2:08.02
50
DOYLE Jake
1:06.06
1:03.54
2:09.60
51
WESTMAN Kristopher
1:04.45
1:05.31
2:09.76
52
ROBERTS Keir
1:05.34
1:05.75
2:11.09
53
BAIN Calder
1:05.34
1:05.90
2:11.24
54
LEE Ji Min
1:07.18
1:07.31
2:14.49
TAKADA Seitaro
-
-
DNQ2
OZAKI Shota
-
-
DNQ2
CLARKE Callum
-
-
DNF2
COATES Theodore
-
-
DNF2
ZAMPA Andreas
-
-
DNF2
HEGELE Georg
-
-
DNS2
NOVIKOV Vladislav
-
-
DNS2
WINKELHORST Steffan
-
-
DNS2
ABRISHAMI Diaco
-
-
DNF1
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF1
SCUSSEL Federico
-
-
DNF1
VERBEKE Tom
-
-
DNF1
JORDAN Asher
-
-
DNF1
WINDINGSTAD Tobias
-
-
DNF1
MEGARRY Morgan
-
-
DNF1
LEEVER Alex
-
-
DNF1
SCHWARZ Marco
-
-
DNF1
PRIELOZNY Matej
-
-
DNF1
GUT Ian
-
-
DNF1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:39
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Women's Slalom (3/4)
Final Results

CHABLE Charlotte
1:44.5849.40+55.18

DVORNIK Neja
1:45.1949.68+55.51

HUDSON Piera
1:45.2350.31+54.92

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
GUEST Charlie
51.55
53.99
1:45.54
5
KOECK Hannah
51.01
54.94
1:45.95
6
ROBINSON Alice
51.81
56.63
1:48.44
7
ANDERSON Jessica
51.93
56.79
1:48.72
8
GASIENICA-DANIEL Maryna
52.85
55.93
1:48.78
9
LAPANJA Lila
52.35
56.49
1:48.84
10
HULL Alexandra
53.78
55.85
1:49.63
11
MAJERCZYK Sabina
53.60
56.23
1:49.83
12
OBERLADER Carolina
53.03
57.43
1:50.46
13
CZAPSKA Zuzanna
54.57
56.06
1:50.63
14
GAMBERT Aurelie
54.85
56.83
1:51.68
15
BELL Reece
55.23
56.59
1:51.82
16
WOODWARD Sarah
54.97
57.69
1:52.66
17
DANIELS Daisi
54.57
58.22
1:52.79
18
FOSTER Olivia
55.57
57.90
1:53.47
19
TSIOVOLOU Maria-Eleni
57.29
58.87
1:56.16
20
GIUDICI Mariachiara
59.78
58.70
1:58.48
21
BAILEY Kathryn
58.94
1:00.44
1:59.38
22
KUDO Riri
1:00.36
1:01.51
2:01.87
23
MURPHY Elle
1:02.16
1:01.34
2:03.50
24
CRAWFORD Katie
1:02.58
1:03.16
2:05.74
25
EO Eun-Mi
1:04.02
1:02.39
2:06.41
26
KIM Seohyun
1:03.75
1:02.97
2:06.72
BUSHELL Georgia
-
-
DNF2
PROFITT Stephanie
-
-
DNF2
TILLEY Alex
-
-
DNF2
TOMKINSON Lily
-
-
DNF2
DILWORTH Lucinda
-
-
DNF1
SCOTT Soneva
-
-
DNF1
ZUERCHER Lara
-
-
DNF1
SMART Amelia
-
-
DNF1
MEURER Antonia
-
-
DNF1
ZDORT Zofia
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:49
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Men's Slalom (3/4)
Final Results

ROCHAT Marc
1:42.5448.64+53.90

ZAMPA Adam
1:42.9147.61+55.30

SIMONET Sandro
1:43.0149.03+53.98

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
BARUFFALDI Stefano
48.22
55.04
1:43.26
5
STROLZ Johannes
49.54
53.95
1:43.49
6
GRAF Mathias
50.71
53.09
1:43.80
7
RASCHNER Dominik
50.77
53.33
1:44.10
8
SEYMOUR Jett
50.26
53.89
1:44.15
9
GSTREIN Fabio
50.03
54.14
1:44.17
10
OHKOSHI Ryunosuke
48.55
55.71
1:44.26
11
JUNG Donghyun
50.84
53.54
1:44.38
12
WASMEIER Lukas
50.97
53.47
1:44.44
13
RAZZOLI Giuliano
49.13
55.32
1:44.45
14
LEITGEB Richard
50.09
54.49
1:44.58
15
WINDINGSTAD Tobias
48.21
56.62
1:44.83
16
DICK Lukas
50.34
54.64
1:44.98
17
ENGEL Mark
49.54
55.70
1:45.24
18
GUT Ian
50.46
54.81
1:45.27
19
HEGELE Georg
49.39
55.93
1:45.32
20
SHIN Masanori
49.62
55.74
1:45.36
21
ROBERTS Hig
50.60
55.07
1:45.67
22
VAN DEN BROECKE Dries
50.97
54.76
1:45.73
23
VERBEKE Tom
50.19
55.61
1:45.80
24
BARWOOD Adam
49.87
55.96
1:45.83
25
COATES Theodore
51.43
54.58
1:46.01
26
ROEISLAND Max
47.23
59.86
1:47.09
27
NIEMEYER Nicola
52.01
57.19
1:49.20
27
FOURNIER Simon
52.17
57.03
1:49.20
29
DOYLE Jake
52.76
1:01.16
1:53.92
30
DRILLER Garret
48.97
1:05.15
1:54.12
31
SATO Shintaro
54.57
1:00.34
1:54.91
32
FEASEY Willis
51.96
1:03.11
1:55.07
33
SHIN Jeong-Woo
55.21
1:00.34
1:55.55
34
JUNEAU Tai
55.64
1:01.02
1:56.66
35
BAIN Calder
59.26
1:05.28
2:04.54
36
ROBERTSON Ewan
59.36
1:05.51
2:04.87
37
TAKADA Shunnosuke
1:05.03
1:01.39
2:06.42
38
LEE Ji Min
59.61
1:07.57
2:07.18
39
LEEVER Alex
47.77
1:43.10
2:30.87
CLARKE Callum
-
-
DNF2
WESTMAN Kristopher
-
-
DNF2
YATES Dawson
-
-
DNF2
FRANZONI Alessandro
-
-
DNF2
SCUSSEL Federico
-
-
DNF2
HILL Dawson
-
-
DNF2
FRANZONI Giovanni
-
-
DNF2
OBAUER Gotthard
-
-
DNF2
HEDELIN Olof
-
-
DNF2
JORDAN Asher
-
-
DNF2
KOYAMA Yohei
-
-
DNF2
ABRISHAMI Diaco
-
-
DNF2
DVORNIK Jaka
-
-
DNF2
DIGRUBER Marc
-
-
DNF2
ADAMS Jack
-
-
DNF2
WINKELHORST Steffan
-
-
DNF2
SCOTT Alec
-
-
DSQ2
LIGETY Ted
-
-
DNS2
ROBERTS Keir
-
-
DNF1
GARRICK Hamish
-
-
DNF1
HUDSON Tom
-
-
DNF1
SANDIN VAENJE Wilhelm
-
-
DNF1
CASSELMAN Jamie
-
-
DNF1
ALKIER Justin
-
-
DNF1
GAVETT Tim
-
-
DNF1
GRAPE LARSSON David
-
-
DNF1
JASICZEK Jedrzej
-
-
DNF1
JASICZEK Michal
-
-
DNF1
KRAEMMER Matthias
-
-
DNF1
BISSIG Semyel
-
-
DNF1
MAES Sam
-
-
DNF1
JAROSCAK Miroslav
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 5-9-2018 23:58
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Men's Slalom (4/4)
Final Results

ZAMPA Adam
1:34.5848.17+46.41

STROLZ Johannes
1:35.4449.82+45.62

ROCHAT Marc
1:35.8649.08+46.78

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
WINKELHORST Steffan
49.14
46.89
1:36.03
5
SIMONET Sandro
48.99
47.11
1:36.10
6
RAZZOLI Giuliano
49.61
46.53
1:36.14
7
OHKOSHI Ryunosuke
49.53
46.79
1:36.32
8
ROEISLAND Max
49.46
47.06
1:36.52
9
SEYMOUR Jett
49.70
47.00
1:36.70
10
GRAF Mathias
50.80
46.52
1:37.32
11
HEGELE Georg
51.17
46.55
1:37.72
12
LEITGEB Richard
51.48
46.58
1:38.06
13
SCOTT Alec
51.50
46.70
1:38.20
14
GUT Ian
52.79
45.49
1:38.28
15
JASICZEK Michal
52.65
45.66
1:38.31
16
VAN DEN BROECKE Dries
52.51
45.87
1:38.38
17
FOURNIER Simon
52.59
46.32
1:38.91
18
KOYAMA Yohei
53.21
45.91
1:39.12
19
DICK Lukas
51.86
47.58
1:39.44
20
GRAPE LARSSON David
53.90
46.99
1:40.89
21
NIEMEYER Nicola
54.31
46.73
1:41.04
22
CASSELMAN Jamie
54.56
46.56
1:41.12
23
ALKIER Justin
54.80
46.61
1:41.41
24
DVORNIK Jaka
55.30
47.38
1:42.68
25
JUNEAU Tai
55.71
48.20
1:43.91
26
YATES Dawson
56.19
51.10
1:47.29
27
ABRISHAMI Diaco
58.82
51.74
1:50.56
28
LEE Ji Min
1:00.89
57.45
1:58.34
29
SHIN Jeong-Woo
1:08.91
50.52
1:59.43
HILL Dawson
-
-
DNF2
BISSIG Semyel
-
-
DNF2
GSTREIN Fabio
-
-
DNF2
DRILLER Garret
-
-
DNF2
BARWOOD Adam
-
-
DNF2
WINDINGSTAD Tobias
-
-
DNF2
ROBERTS Keir
-
-
DNF1
BAIN Calder
-
-
DNF1
GARRICK Hamish
-
-
DNF1
ROBERTSON Ewan
-
-
DNF1
CLARKE Callum
-
-
DNF1
HUDSON Tom
-
-
DNF1
WESTMAN Kristopher
-
-
DNF1
SANDIN VAENJE Wilhelm
-
-
DNF1
DOYLE Jake
-
-
DNF1
TAKADA Shunnosuke
-
-
DNF1
KRAEMMER Matthias
-
-
DNF1
SCUSSEL Federico
-
-
DNF1
FRANZONI Giovanni
-
-
DNF1
OBAUER Gotthard
-
-
DNF1
SATO Shintaro
-
-
DNF1
JORDAN Asher
-
-
DNF1
GAVETT Tim
-
-
DNF1
FEASEY Willis
-
-
DNF1
JASICZEK Jedrzej
-
-
DNF1
ROBERTS Hig
-
-
DNF1
ENGEL Mark
-
-
DNF1
WASMEIER Lukas
-
-
DNF1
COATES Theodore
-
-
DNF1
ADAMS Jack
-
-
DNF1
VERBEKE Tom
-
-
DNF1
RASCHNER Dominik
-
-
DNF1
SHIN Masanori
-
-
DNF1
JUNG Donghyun
-
-
DSQ1
LEEVER Alex
-
-
DSQ1
MAES Sam
-
-
DSQ1
BARUFFALDI Stefano
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 6-9-2018 00:00
| Show all posts
Stage 2

Coronet Peak (NZL) - 27 August 2018 - 30 August 2018


Women's Slalom (4/4)
Final Results

GUEST Charlie
1:38.4248.32+50.10

CHABLE Charlotte
1:38.9648.16+50.80

SMART Amelia
1:39.1849.67+49.51

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
DVORNIK Neja
48.67
50.81
1:39.48
5
HUDSON Piera
49.27
50.76
1:40.03
6
ZUERCHER Lara
49.50
51.02
1:40.52
7
BELL Reece
50.44
50.70
1:41.14
8
LAPANJA Lila
50.79
51.13
1:41.92
9
WOODWARD Sarah
51.09
51.32
1:42.41
10
OBERLADER Carolina
50.75
53.10
1:43.85
11
FOSTER Olivia
52.75
52.20
1:44.95
12
BUSHELL Georgia
53.31
52.03
1:45.34
13
GIUDICI Mariachiara
54.49
53.38
1:47.87
14
TSIOVOLOU Maria-Eleni
54.70
54.40
1:49.10
15
DILWORTH Lucinda
55.62
54.52
1:50.14
16
SCOTT Soneva
56.97
55.16
1:52.13
17
KIM Seohyun
58.58
58.20
1:56.78
18
EO Eun-Mi
1:01.94
59.17
2:01.11
MURPHY Elle
-
-
DNF2
ZDORT Zofia
-
-
DNF2
ROBINSON Alice
-
-
DNF2
ANDERSON Jessica
-
-
DNF2
CRAWFORD Katie
-
-
DNF1
BAILEY Kathryn
-
-
DNF1
KUDO Riri
-
-
DNF1
PROFITT Stephanie
-
-
DNF1
TILLEY Alex
-
-
DNF1
CZAPSKA Zuzanna
-
-
DNF1
DANIELS Daisi
-
-
DNF1
MAJERCZYK Sabina
-
-
DNF1
GASIENICA-DANIEL Maryna
-
-
DNF1
MEURER Antonia
-
-
DNF1
HULL Alexandra
-
-
DNF1
TOMKINSON Lily
-
-
DNF1
GAMBERT Aurelie
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 6-9-2018 08:30
| Show all posts
Stage 3

Mount Hutt (NZL) - 5 September 2018




Events

  • Men's Super-G (1/2)
  • Men's Super-G (2/2)
  • Women's Super-G (1/2)
  • Women's Super-G (2/2)


Official Schedule
New Zealand Standard Time (GMT +12)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, September 5th
09:45 Women's Super-G
10:10 Men's Super-G
13:30 Women's Super-G
13:45 Men's Super-G


 Author| Post time: 6-9-2018 08:33
| Show all posts
Stage 3

Mount Hutt (NZL) - 5 September 2018


Women's Super-G (1/2)
Final Results

ROBINSON Alice
1:06.84

HULL Alexandra
1:06.96

BUSHELL Georgia
1:07.33

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BROWN Rebecca
1:08.21
5
TOMKINSON Lily
1:09.30
6
KIM Seohyun
1:11.60
7
EO Eun-Mi
1:12.11

 Author| Post time: 6-9-2018 08:35
| Show all posts
Stage 3

Mount Hutt (NZL) - 5 September 2018


Men's Super-G (1/2)
Final Results

MEINERS Maarten
1:03.00

BORGNAES Christian
1:03.46

FEASEY Willis
1:03.51

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ILIANO Nicholas
1:03.71
5
SETTE Daniele
1:04.22
6
BARWOOD Adam
1:04.34
7
MARKO Moritz
1:04.71
8
PRIELOZNY Matej
1:06.23
9
HUR Seung-Wook
1:06.74
10
CASHMORE William
1:06.99
11
ZHANG Yangming
1:07.30
12
XU Mingfu
1:07.87
13
WHETU Nikau
1:07.99
14
SHIN Jeong-Woo
1:08.50
15
TAKADA Shunnosuke
1:08.56
16
ZHANG Xiaosong
1:08.66
17
TAKADA Seitaro
1:08.82
18
ROBERTS Keir
1:08.99
19
CHIN Han
1:09.12
20
OZAKI Shota
1:09.68
21
HARADA Tatsuya
1:10.31
22
LEE Ji Min
1:11.99

ST VILLE James
DNF

 Author| Post time: 6-9-2018 08:36
| Show all posts
Stage 3

Mount Hutt (NZL) - 5 September 2018


Women's Super-G (2/2)
Final Results

ROBINSON Alice
1:07.30

HULL Alexandra
1:08.32

BUSHELL Georgia
1:08.39

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BROWN Rebecca
1:10.51
5
TOMKINSON Lily
1:10.73
6
EO Eun-Mi
1:13.01
7
KIM Seohyun
1:13.54

 Author| Post time: 6-9-2018 08:38
| Show all posts
Stage 3

Mount Hutt (NZL) - 5 September 2018


Men's Super-G (2/2)
Final Results

MEINERS Maarten
1:03.77

BORGNAES Christian
1:04.22

SETTE Daniele
1:05.23

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FEASEY Willis
1:05.36
5
BARWOOD Adam
1:05.77
6
PRIELOZNY Matej
1:06.12
7
HUR Seung-Wook
1:08.75
8
CASHMORE William
1:09.02
9
ZHANG Yangming
1:09.07
10
WHETU Nikau
1:09.24
11
SHIN Jeong-Woo
1:09.73
12
ZHANG Xiaosong
1:10.01
13
ST VILLE James
1:10.17
14
XU Mingfu
1:10.19
15
OZAKI Shota
1:10.34
16
CHIN Han
1:10.45
17
TAKADA Shunnosuke
1:10.48
18
HARADA Tatsuya
1:10.55
19
ROBERTS Keir
1:11.76
20
TAKADA Seitaro
1:12.29

LEE Ji Min
DNF

MARKO Moritz
DNF

ILIANO Nicholas
DNF

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

15-7-2020 07:25 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list