|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

[CONT. CHAMP.] Men's Ice Hockey IIHF Continental Cup 2018 - 2019

[Copy link]
Post time: 19-8-2018 09:47
| Show all posts |Read mode
Men's Ice Hockey IIHF Continental Cup 2018 - 2019

Continental Championship - 28 September 2018 - 13 January 2019




Qualified Teams

  • HK Gomel
  • Irbis-Skate Sofia
  • Medvescak Zagreb
  • Lyon Lions
  • Belfast Giants
  • MAC Budapest
  • Vikingar Akureyri
  • HC Bat Yam
  • Ritten Sport
  • Arlan Kokshetau
  • Kurbads Riga
  • GKS Katowice
  • Crvena Zvezda Belgrade
  • Acroni Jesenice
  • Txuri Urdin San Sebastian
  • Zeytinburnu Istanbul
  • HC Donbass


Competition Format

First Round
September 28th - September 30th, 2018
4 Teams, Round-Robin, the 1st Team will qualify for the Second Round
I
Second Round
October 19th - October 21st, 2018
8 Teams, 2 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Third Round
I
Third Round
November 15th - November 18th, 2018
8 Teams, 2 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Final Round
I
Final Round
January 11th - January 13th, 2019
4 Teams, Round-Robin, the 1st Team will be the Men's Ice Hockey IIHF Continental Cup 2018 - 2019 Champion
 Author| Post time: 25-9-2018 06:23
| Show all posts
First Round
September 28th - September 30th, 2018
4 Teams, Round-Robin, the 1st Team will qualify for the Second Round

  • Irbis-Skate Sofia
  • Vikingar Akureyri
  • HC Bat Yam
  • Zeytinburnu Istanbul


Round-Robin
Eastern European Summer Time (GMT +3)

Zeytinburnu Istanbul 4 - 0 HC Bat Yam
Period-by-Period: 1-0, 2-0, 1-0
September 28th 2018, h. 16:00, Winter Sports Palace, Sofia

Vikingar Akureyri PSO5 - 4 Irbis-Skate Sofia
Period-by-Period: 2-2, 1-0, 1-2, Overtime: 0-0, Penalty Shoot-Out: 1-0
September 28th 2018, h. 20:00, Winter Sports Palace, Sofia

Irbis-Skate Sofia 8 - 1 HC Bat Yam
Period-by-Period: 2-1, 2-0, 4-0
September 29th 2018, h. 14:00, Winter Sports Palace, Sofia

Zeytinburnu Istanbul 1 - 6 Vikingar Akureyri
Period-by-Period: 0-2, 1-3, 0-1
September 29th 2018, h. 18:00, Winter Sports Palace, Sofia

HC Bat Yam 0 - 2 Vikingar Akureyri
Period-by-Period: 0-0, 0-2, 0-0
September 30th 2018, h. 14:00, Winter Sports Palace, Sofia

Irbis-Skate Sofia 5 - 2 Zeytinburnu Istanbul
Period-by-Period: 3-1, 0-1, 2-0
September 30th 2018, h. 18:00, Winter Sports Palace, Sofia

Round-Robin Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Vikingar Akureyri
3
3(1)
0(0)
13
5
+8
8
Irbis-Skate Sofia
3
2(0)
1(1)
17
8
+9
7
Zeytinburnu Istanb.
3
1(0)
2(0)
7
11
-4
3
HC Bat Yam
3
0(0)
3(0)
1
14
-13
0

 Author| Post time: 10-10-2018 16:57
| Show all posts
Second Round
October 19th - October 21st, 2018
8 Teams, 2 Groups, the 1st Teams from each Group will qualify for the Third Round

Group B

  • MAC Budapest
  • Ritten Sport
  • Crvena Zvezda Belgrade
  • Acroni Jesenice


Group C

  • Vikingar Akureyri
  • Kurbads Riga
  • Txuri Urdin San Sebastian
  • HC Donbass


Group B
Central European Summer Time (GMT +2)

MAC Budapest 8 - 0 Crvena Zvezda Belgrade
Period-by-Period: 1-0, 6-0, 1-0
October 19th 2018, h. 16:00, Arena Ritten, Ritten

Acroni Jesenice 1 - 6 Ritten Sport
Period-by-Period: 0-3, 1-3, 0-0
October 19th 2018, h. 20:00, Arena Ritten, Ritten

MAC Budapest 3 - 4 Acroni Jesenice
Period-by-Period: 0-1, 2-2, 1-1
October 20th 2018, h. 16:00, Arena Ritten, Ritten

Ritten Sport 6 - 4 Crvena Zvezda Belgrade
Period-by-Period: 2-1, 0-2, 4-1
October 20th 2018, h. 20:00, Arena Ritten, Ritten

Crvena Zvezda Belgrade OT2 - 1 Acroni Jesenice
Period-by-Period: 0-0, 0-0, 1-1, Overtime: 1-0
October 21st 2018, h. 14:00, Arena Ritten, Ritten

Ritten Sport 4 - 1 MAC Budapest
Period-by-Period: 2-0, 1-1, 1-0
October 21st 2018, h. 18:00, Arena Ritten, Ritten

Group B Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Ritten Sport
3
3(0)
0(0)
16
6
+10
9
Acroni Jesenice
3
1(0)
2(1)
6
11
-5
4
MAC Budapest
3
1(0)
2(0)
12
8
+4
3
Crvena Zvezda Be.
3
1(1)
2(0)
6
15
-9
2


Group C
Eastern European Summer Time (GMT +3)

Txuri Urdin San Sebastian 2 - 6 HC Donbass
Period-by-Period: 0-2, 2-3, 0-1
October 19th 2018, h. 15:30, Kurbads Ledus Halle, Riga

Kurbads Riga 9 - 2 Vikingar Akureyri
Period-by-Period: 3-0, 4-1, 2-1
October 19th 2018, h. 19:30, Kurbads Ledus Halle, Riga

HC Donbass 6 - 3 Vikingar Akureyri
Period-by-Period: 1-1, 1-1, 4-1
October 20th 2018, h. 14:00, Kurbads Ledus Halle, Riga

Kurbads Riga 8 - 1 Txuri Urdin San Sebastian
Period-by-Period: 2-0, 5-1, 1-0
October 20th 2018, h. 18:00, Kurbads Ledus Halle, Riga

Vikingar Akureyri 3 - 2 Txuri Urdin San Sebastian
Period-by-Period: 0-0, 1-1, 2-1
October 21st 2018, h. 14:00, Kurbads Ledus Halle, Riga

HC Donbass 1 - 2 Kurbads Riga
Period-by-Period: 0-0, 0-2, 1-0
October 21st 2018, h. 18:00, Kurbads Ledus Halle, Riga

Group C Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Kurbads Riga
3
3(0)
0(0)
19
4
+15
9
HC Donbass
3
2(0)
1(0)
13
7
+6
6
Vikingar Akureyri
3
1(0)
2(0)
8
17
-9
3
Txuri Urdin San Se.
3
0(0)
3(0)
5
17
-12
0

 Author| Post time: 26-10-2018 16:25
| Show all posts
Third Round
November 15th - November 18th, 2018
8 Teams, 2 Groups, the 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Final Round

Group D

  • HK Gomel
  • Lyon Lions
  • Arlan Kokshetau
  • Kurbads Riga


Group E

  • Medvescak Zagreb
  • Belfast Giants
  • Ritten Sport
  • GKS Katowice


Group D
Central European Time (GMT +1)

HK Gomel 6 - 2 Kurbads Riga
Period-by-Period: 3-0, 1-2, 2-0
November 16th 2018, h. 14:30, Charlemagne Arena, Lyon

Lyon Lions 1 - 2PSO Arlan Kokshetau
Period-by-Period: 0-1, 1-0, 0-0, Overtime: 0-0, Penalty Shoot-Out: 0-1
November 16th 2018, h. 20:30, Charlemagne Arena, Lyon

Arlan Kokshetau OT4 - 3 Kurbads Riga
Period-by-Period: 1-2, 1-0, 1-1, Overtime: 1-0
November 17th 2018, h. 15:00, Charlemagne Arena, Lyon

HK Gomel 2 - 1 Lyon Lions
Period-by-Period: 0-1, 1-0, 1-0
November 17th 2018, h. 20:00, Charlemagne Arena, Lyon

Arlan Kokshetau 3 - 0 HK Gomel
Period-by-Period: 2-0, 1-0, 0-0
November 18th 2018, h. 14:00, Charlemagne Arena, Lyon

Kurbads Riga 3 - 2 Lyon Lions
Period-by-Period: 1-1, 0-0, 2-1
November 18th 2018, h. 18:00, Charlemagne Arena, Lyon

Group D Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Arlan Kokshetau
3
3(2)
0(0)
9
4
+5
7
HK Gomel
3
2(0)
1(0)
8
6
+2
6
Kurbads Riga
3
1(0)
2(1)
8
12
-4
4
Lyon Lions
3
0(0)
3(1)
4
7
-3
1


Group E
Greenwich Mean Time (GMT)

GKS Katowice 4 - 0 Ritten Sport
Period-by-Period: 1-0, 2-0, 1-0
November 15th 2018, h. 15:00, SSE Arena, Belfast

Medvescak Zagreb 0 - 4 Belfast Giants
Period-by-Period: 0-1, 0-1, 0-2
November 15th 2018, h. 19:00, SSE Arena, Belfast

GKS Katowice 2 - 3 Medvescak Zagreb
Period-by-Period: 0-2, 1-0, 1-1
November 16th 2018, h. 15:00, SSE Arena, Belfast

Belfast Giants 6 - 2 Ritten Sport
Period-by-Period: 2-2, 2-0, 2-0
November 16th 2018, h. 19:00, SSE Arena, Belfast

Ritten Sport 1 - 3 Medvescak Zagreb
Period-by-Period: 0-1, 0-0, 1-2
November 17th 2018, h. 15:00, SSE Arena, Belfast

Belfast Giants 2 - 4 GKS Katowice
Period-by-Period: 1-0, 1-2, 0-2
November 17th 2018, h. 19:00, SSE Arena, Belfast

Group E Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Belfast Giants
3
2(0)
1(0)
12
6
+6
6
GKS Katowice
3
2(0)
1(0)
10
5
+5
6
Medvescak Zagreb
3
2(0)
1(0)
6
7
-1
6
Ritten Sport
3
0(0)
3(0)
3
13
-10
0

 Author| Post time: 17-12-2018 06:59
| Show all posts
Final Round
January 11th - January 13th, 2019
4 Teams, Round-Robin, the 1st Team will be the Men's Ice Hockey IIHF Continental Cup 2018 - 2019 Champion

  • HK Gomel
  • Belfast Giants
  • Arlan Kokshetau
  • GKS Katowice


Round-Robin
Greenwich Mean Time (GMT)

GKS Katowice 2 - 4 Arlan Kokshetau
Period-by-Period: 0-3, 2-0, 0-1
January 11th 2019, h. 15:00, SSE Arena, Belfast

Belfast Giants 5 - 0 HK Gomel
Period-by-Period: 1-0, 1-0, 3-0
January 11th 2019, h. 19:00, SSE Arena, Belfast

Arlan Kokshetau 8 - 2 HK Gomel
Period-by-Period: 4-0, 3-1, 1-1
January 12th 2019, h. 15:00, SSE Arena, Belfast

Belfast Giants 4 - 2 GKS Katowice
Period-by-Period: 1-0, 1-2, 2-0
January 12th 2019, h. 19:00, SSE Arena, Belfast

HK Gomel 0 - 5 GKS Katowice
Period-by-Period: 0-2, 0-2, 0-1
January 13th 2019, h. 13:00, SSE Arena, Belfast

Arlan Kokshetau PSO3 - 2 Belfast Giants
Period-by-Period: 2-0, 0-0, 0-2, Overtime: 0-0, Penalty Shoot-Out: 1-0
January 13th 2019, h. 17:00, SSE Arena, Belfast

Round-Robin Final Standing

Team
P
W(OTW)
L(OTL)
GF
GA
+/-
Pt.
Arlan Kokshetau
3
3(1)
0(0)
15
6
+9
8
Belfast Giants
3
2(0)
1(1)
11
5
+6
7
GKS Katowice
3
1(0)
2(0)
9
8
+1
3
HK Gomel
3
0(0)
3(0)
2
18
-16
0

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-2-2023 05:19 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2023, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2023 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list