|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling UCI World Cup 2016 - 2017

[Copy link]
Post time: 12-11-2016 10:10
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's Omnium (2/3)
Final Results

WILD Kirsten
122

KAY Emily
107

BARBIERI Rachele
106

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KOPECKY Lotte
106
5
LUO Xiaoling
101
6
BERTHON Laurie
96
7
SHARAKOVA Tatsiana
96
8
STENBERG Anita Yvonne
93
9
BOYLAN Lydia
86
10
KACZKOWSKA Justyna
81
11
MANLY Alexandra
74
12
KAJIHARA Yumi
71
13
KLIMCHENKO Tetyana
68
14
USABIAGA BALERDI Ana
52
15
PALLER Tatjana
52
16
HOCHMANN Lucie
50
17
HSIAO Mei Yu
48
18
TREBAITE Ausrine
40
19
DIAO Xiao Juan
24

Post time: 12-11-2016 14:59
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Men's Sprint (2/4)
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes will qualify for the Round of 16, the 5th-28th ranked Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
9.893
2
HOOGLAND Jeffrey
9.942
3
VYNOKUROV Andrii
9.951
4
KUCZYNSKI Kamil
9.961
5
OWENS Ryan
9.962
6
RUDYK Mateusz
9.991
7
LENDEL Vasilijus
10.008
8
OLIVA Lewis
10.009
9
CONORD Charlie
10.041
10
TKACHEV Aleksei
10.052
11
YAKUSHEVSKIY Pavel
10.063
12
SZALONTAY Sandor
10.103
13
VAN DEN BERG Roy
10.108
14
PERALTA GASCON Juan
10.120
15
TJON EN FA Jair
10.129
16
CARLIN Jack
10.135
17
WAGNER Robin
10.145
18
ENGLER Eric
10.147
19
CLARKE Thomas
10.250
20
BI Wenjun
10.252
21
MORENO SANCHEZ Jose
10.255
22
KAWABATA Tomoyuki
10.267
23
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
10.287
24
MULLEN Eoin
10.325
25
LIU Juncheng
10.337
26
SOJKA David
10.342
27
KNIPE Bradly
10.347
28
WILLIAMS Zac
10.353
29
AMAGAI Kazuki
10.367
30
FORSTEMANN Robert
10.375
31
JONAUSKAS Svajunas
10.378
32
DEAN Braeden
10.464
33
KANG Shih Feng
10.473
34
NITTA Yudai
10.476
35
BROWNE Kwesi
10.487
36
CECI Davide
10.511

Post time: 12-11-2016 15:12
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Men's Sprint (2/4)
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
WAGNER Robin
+0.795


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ENGLER Eric
W
2
RUDYK Mateusz
+0.110


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LENDEL Vasilijus
W
2
CLARKE Thomas
+0.240


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OLIVA Lewis
W
2
BI Wenjun
+0.236


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CONORD Charlie
W
2
MORENO SANCHEZ Jose
+0.062


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAWABATA Tomoyuki
W
2
TKACHEV Aleksei
+0.046


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
W
2
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
+0.017


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SZALONTAY Sandor
W
2
MULLEN Eoin
+0.079


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VAN DEN BERG Roy
W
2
LIU Juncheng
+0.134


Round of 32 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERALTA GASCON Juan
W
2
SOJKA David
+0.138


Round of 32 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TJON EN FA Jair
W
2
KNIPE Bradly
+0.126


Round of 32 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARLIN Jack
W
2
WILLIAMS Zac
+0.181

Post time: 12-11-2016 15:25
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's Keirin (2/4)
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BASOVA Liubov
W
2
ISHII Takako
+0.092
3
LIU Lili
+0.227
4
KISELEVA Tatiana
+0.417
5
KANKOVSKA Sara
+0.602

BEYERS Bernette
DNS


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
W
2
MCCURLEY Shannon
+0.119
3
MAROZAITE Migle
+0.220
4
WANG Tzu Chun
+0.494
5
LESTER Keiana
+0.595
6
MANZONI Gloria
+0.749


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DEGRENDELE Nicky
W
2
BRASPENNINCX Shanne
+0.095
3
FIELD Courtney
+0.166
4
CASAS ROIGE Helena
+0.247
5
MARCHANT Katy
+0.333
6
MARQUARDT Mandy
+0.372

Post time: 12-11-2016 15:48
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Men's Sprint (2/4)
Round of 16 Results
The 1st Athlete from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
W
2
CONORD Charlie
+0.139


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGLAND Jeffrey
W
2
KAWABATA Tomoyuki
+0.562


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
YAKUSHEVSKIY Pavel
+0.033


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
W
2
SZALONTAY Sandor
+0.114


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
VAN DEN BERG Roy
+0.539


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERALTA GASCON Juan
W
2
ENGLER Eric
+0.068


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TJON EN FA Jair
W
2
LENDEL Vasilijus
+0.059


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OLIVA Lewis
W
2
CARLIN Jack
+0.022

Post time: 12-11-2016 15:56
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's Keirin (2/4)
Repechages Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Repechage will qualify for the Second Round

Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASAS ROIGE Helena
W
2
KISELEVA Tatiana
+0.206
3
LIU Lili
+0.371
4
KANKOVSKA Sara
+0.398
5
MARQUARDT Mandy
+0.533
6
MANZONI Gloria
+0.558


Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FIELD Courtney
W
2
MARCHANT Katy
+0.103
3
MAROZAITE Migle
+0.143
4
WANG Tzu Chun
+0.203
5
LESTER Keiana
+0.522

Post time: 12-11-2016 16:02
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's 500m Time Trial (1/1)
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRABOSCH Pauline Sophie
34.024
2
LEE Wai Sze
34.328
3
CALVO BARBERO Tania
34.440
4
LAMBERINK Kyra
34.551
5
STARIKOVA Olena
34.939
6
MARCHANT Katy
35.072
7
HAN Jun
35.142
8
ANTONOVA Natalya
35.505
9
VECE Miriam
35.609
10
MAEDA Kayono
35.985
11
HSIAO Mei Yu
36.236

Post time: 12-11-2016 16:10
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Men's Sprint (2/4)
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
2
2
OWENS Ryan
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGLAND Jeffrey
2
2
PERALTA GASCON Juan
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
2
2
TJON EN FA Jair
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
2
2
OLIVA Lewis
0

Post time: 12-11-2016 19:32
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's Keirin (2/4)
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRASPENNINCX Shanne
W
2
BASOVA Liubov
+0.096
3
LIU Lili
+0.120
4
MCCURLEY Shannon
+0.146
5
KISELEVA Tatiana
+0.269

CASAS ROIGE Helena
REL


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARCHANT Katy
W
2
DEGRENDELE Nicky
+0.142
3
LEE Wai Sze
+0.150
4
ISHII Takako
+0.996
5
FIELD Courtney
+1.057
6
MAROZAITE Migle
+1.839

Post time: 12-11-2016 19:35
| Show all posts
Stage 2

Apeldoorn (NED) - 11 November 2016 - 13 November 2016


Women's Keirin (2/4)
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASAS ROIGE Helena
W
2
ISHII Takako
+0.039
3
MCCURLEY Shannon
+0.141
4
KISELEVA Tatiana
+0.209
5
MAROZAITE Migle
+0.288
6
FIELD Courtney
+0.375

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

12-12-2019 08:50 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list