|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Track Cycling UCI World Cup 2016 - 2017

[Copy link]
Post time: 18-2-2017 10:44
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Omnium (3/3)
Elimination Race (Event 3/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CURE Amy
-
2
KOPECKY Lotte
-
3
BARBIERI Rachele
-
4
HAMMER Sarah
-
5
NELSON Emily
-
6
PAVLENDOVA Alzbeta
-
7
STENBERG Anita Yvonne
-
8
BALEISYTE Olivija
-
9
GONZALEZ Angie Sabrina
-
10
USABIAGA BALERDI Ana
-
11
MACHACOVA Jarmila
-
12
ROORDA Stephanie
-
13
BOYLAN Lydia
-
14
PIETRZAK Lucja
-
15
ELLIS Lauren
-
16
SHARAKOVA Tatsiana
-
17
LUO Xiaoling
-
18
SUZUKI Nao
-
19
KLIMCHENKO Tetyana
-

Post time: 18-2-2017 10:51
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Team Sprint (3/4)
First Round Results
The 1st and 2nd Teams between all Heats will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EDELIN Benjamin
PERVIS Francois
LAFARGUE Quentin
44.398
2
MURILLO MINOTA Ruben Dario
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
RAMIREZ MORALES Santiago
REL


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
SAMUSENKO Kirill
DMITRIEV Denis
43.864
2
KELEMEN Pavel
BABEK Tomas
SOJKA David
44.505


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FORSTEMANN Robert
NIEDERLAG Max
ENGLER Eric
43.315
2
MARTINEZ CHORRO Alejandro
PERALTA GASCON Juan
MORENO SANCHEZ Jose
44.409


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BIELECKI Maciej
RUDYK Mateusz
MAKSEL Krzysztof
43.451
2
HU Kai
ZHANG Lei
ZHANG Miao
44.520

Post time: 18-2-2017 11:00
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Team Pursuit (3/3)
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SUTER Gael
BEER Olivier
PASCHE Frank
RUEGG Lukas

4:02.931
2
KNEISKY Morgan
DENIS Thomas
GAREL Adrien
MAITRE Florian

4:03.566


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE VYLDER Lindsay
GHYS Robbe
BOUSSAER Bryan
RICKAERT Jonas

4:04.580
2
SCARTEZZINI Michele
BERTAZZO Liam
GANNA Filippo
LAMON Francesco

4:06.756


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VON FOLSACH Casper
LARSEN Niklas
JOHANSEN Julius
MADSEN Frederik

3:56.340
2
MANAKOV Viktor
KOVALEV Evgeny
KULIKOV Vladislav
KURBATOV Alexey

3:59.486


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EVTUSHENKO Alexander
SHILOV Sergei
SOKOLOV Dmitrii
STASH Mamyr

4:00.834
2
O'BRIEN Kelland
PORTER Alexander
SCOTT Cameron
YALLOURIS Nicholas

4:03.281

Post time: 18-2-2017 11:10
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Team Sprint (3/4)
Final Results

Germany
WELTE Miriam
VOGEL Kristina

32.441Gold Medal Race

Gazprom-Rusvelo
SHMELEVA Daria
VOINOVA Anastasiia

32.521Gold Medal Race

Spain
CALVO BARBERO Tania
CASAS ROIGE Helena

33.325Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GUO Yufang
BAO Shanju
33.624B.M.R.

Post time: 18-2-2017 11:29
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Omnium (3/3)
Final Results

KOPECKY Lotte
128

NELSON Emily
118

BARBIERI Rachele
114

Rank
Athletes
Nation
Result
4
CURE Amy
112
5
HAMMER Sarah
101
6
BOYLAN Lydia
91
7
PAVLENDOVA Alzbeta
74
8
ROORDA Stephanie
71
9
ELLIS Lauren
68
10
GONZALEZ Angie Sabrina
60
11
STENBERG Anita Yvonne
55
12
SHARAKOVA Tatsiana
54
13
BALEISYTE Olivija
51
14
SUZUKI Nao
46
15
USABIAGA BALERDI Ana
46
16
KLIMCHENKO Tetyana
42
17
MACHACOVA Jarmila
39
18
LUO Xiaoling
26

PIETRZAK Lucja
DNF

Post time: 18-2-2017 11:47
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Team Sprint (3/4)
Final Results

Germany
FORSTEMANN Robert
ENGLER Eric
DÖRNBACH Maximilian

43.598Gold Medal Race

Poland
BIELECKI Maciej
RUDYK Mateusz
LEWANDOWSKI Michal

45.058Gold Medal Race

Russia
YAKUSHEVSKIY Pavel
SAMUSENKO Kirill
TKACHEV Aleksei

44.495Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PERVIS Francois
LAFARGUE Quentin
EDELIN Benjamin
44.679B.M.R.

Post time: 18-2-2017 12:22
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Points Race (3/3)
Non-Olympic Event

Final Results

DOWNEY Mark
35

LARSEN Niklas
25

GHYS Robbe
16

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TERUEL ROVIRA Eloy
13
5
PIJOURLET Louis
11
6
PSZCZOLARSKI Wojciech
6
7
SEXTON Thomas
6
8
SCARTEZZINI Michele
6
9
STRAKHOV Dmitrii
6
10
RAMANAU Raman
5
11
MARGUET Tristan
4
12
PANASSENKO Nikita
4
13
LOVASSY Krisztian
3
14
SHEVCHUK Taras
2
15
CHEN Chien Liang
1
16
HOLT Ian
1
17
WELSFORD Sam
-1
18
CHIKATANI Ryo
-20

PIETRULA Nicolas
DNF

Post time: 18-2-2017 19:36
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Qualifying Round Results
The Top 12 Athletes will qualify for the Round of 16, the other Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
10.783
2
VOINOVA Anastasiia
10.974
3
HINZE Emma
11.024
4
O'BRIEN Kate
11.024
5
GROS Mathilde
11.039
6
MAROZAITE Migle
11.040
7
CALVO BARBERO Tania
11.045
8
SHMELEVA Daria
11.070
9
STARIKOVA Olena
11.101
10
LIU Lili
11.203
11
DEGRENDELE Nicky
11.204
12
GAVIRIA RENDON Juliana
11.217
13
HAN Jun
11.248
14
LEE Hyejin
11.311
15
MAEDA Kayono
11.323
16
CASAS ROIGE Helena
11.379
17
KISELEVA Tatiana
11.399
18
ANDREOTTI Maila
11.702
19
DEBORAH
11.753
20
RAJESH Nayana
12.300

Post time: 18-2-2017 19:48
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Team Pursuit (2/3)
Qualifying Round Results
The 1st and 4th Teams will qualify for the First Round (Heat 4), the 2nd and 3rd Teams will qualify for the First Round (Heat 3), the 5th and 8th Teams will qualify for the First Round (Heat 2), the 6th and 7th Teams will qualify for the First Round (Heat 1)

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARTELLONI Beatrice
FRAPPORTI Simona
PATTARO Francesca
VALSECCHI Silvia
4:25.070
2
ROORDA Stephanie
BONHOMME Ariane
BROWN Laura
GIBSON Kinley
4:25.705
3
CURE Amy
ANKUDINOFF Ashlee
BAKER Georgia
WIASAK Rebecca
4:26.957
4
DELZENNE Elise
BERTHON Laurie
BORRAS Marion
DEMAY Coralie
4:28.304
5
BOTHA Bryony
JAMES Kirstie
KEITH Alysha
WOLLASTON Nina
4:28.390
6
EVANS Neah
KAY Emily
LLOYD Manon
NELSON Emily
4:31.651
7
JASINSKA Edyta
KACZKOWSKA Justyna
PLOSAJ Nikol
RUTKOWSKA Natalia
4:32.620
8
COLMENARES Yeny Lorena
PARRA ROJAS Jessica Marcela
SALCEDO ZAMBRANO Jannie Mi.
VALBUENA ROA Camila Andrea
4:32.661
9
KOPECKY Lotte
CROKET Gilke
DOM Annelies
VAN DER MEULEN Kaat
4:33.264
10
LUO Xiaoling
CHEN Qiaolin
HUANG Dongyan
HUANG Li
4:33.760
11
KLIMCHENKO Tetyana
SOLOVEI Ganna
KLYACHINA Oksana
NAHIRNA Anna
4:36.384
12
ROMANYUTA Evgeniya
ABRAMOVA Maria
AVERINA Maria
KLIMOVA Diana
4:40.622
13
SUZUKI Nao
FURUYAMA Kie
NAKAMURA Aika
NAKAMURA Kisato
4:50.924

IRIARTE LASA Ane
ISASI CRISTOBAL Ziortza
LOPEZ LLULL Margarita
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
DSQ

Post time: 18-2-2017 19:58
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Jun
W
2
KISELEVA Tatiana
+0.057


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Hyejin
W
2
ANDREOTTI Maila
+0.244


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAEDA Kayono
W
2
DEBORAH
+0.070


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASAS ROIGE Helena
W
2
RAJESH Nayana
+0.299

Post time: 18-2-2017 20:07
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Omnium (2/3)
Scratch (Event 1/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WELSFORD Sam
-
2
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
-
3
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
4
VON FOLSACH Casper
-
5
LIU Hao
-1
6
PARK Sanghoon
-1
7
SAJNOK Szymon
-1
8
DE VYLDER Lindsay
-1
9
MANAKOV Viktor
-1
10
KNEISKY Morgan
-1
11
IMAMURA Shunsuke
-1
12
CHEN Chien Liang
-1
13
MONTEIRO Gideoni
-1
14
MIRALIYEV Sultanmurat
-1
15
GLADYSH Roman
-1
16
KARALIOK Yauheni
-1
17
PIETRULA Nicolas
-1
18
KERGOZOU DE LA BOESSIERE Nich.
-1
19
SUTER Gael
-1

Post time: 18-2-2017 20:16
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Round of 16 Results
The 1st Athlete from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
STARIKOVA Olena
+0.055


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
W
2
LIU Lili
+0.076


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HINZE Emma
W
2
DEGRENDELE Nicky
+0.260


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
O'BRIEN Kate
W
2
GAVIRIA RENDON Juliana
+0.035


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAN Jun
W
2
GROS Mathilde
+0.109


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAROZAITE Migle
W
2
LEE Hyejin
+0.027


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CALVO BARBERO Tania
W
2
MAEDA Kayono
+0.121


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHMELEVA Daria
W
2
CASAS ROIGE Helena
+0.046

Post time: 19-2-2017 11:39
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Keirin (3/4)
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BABEK Tomas
W
2
CLARKE Thomas
+0.040
3
BARRETTE Hugo
+0.083
4
IM Chaebin
+0.296
5
LEWANDOWSKI Michal
+0.386
6
CECI Davide
+2.290


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
BROWNE Kwesi
+0.078
3
SZALONTAY Sandor
+0.454
4
SHURSHIN Nikita
+0.769
5
DÖRNBACH Maximilian
+0.937
6
MULLEN Eoin
DNF


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERVIS Francois
W
2
WILLIAMS Zac
+0.013
3
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.064
4
PERKINS Shane
+0.076
5
DUBCHENKO Aleksandr
+0.265
6
OMELCHENKO Sergii
+0.735


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LENDEL Vasilijus
W
2
BALZER Erik
+0.029
3
PERALTA GASCON Juan
+0.133
4
KAWABATA Tomoyuki
+0.236
5
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
+0.343
6
KANG Shih Feng
+0.536
7
CECI Francesco
+1.328

Post time: 19-2-2017 11:44
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Omnium (2/3)
Tempo Race (Event 2/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE VYLDER Lindsay
26
2
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
7
3
SUTER Gael
4
4
WELSFORD Sam
4
5
MANAKOV Viktor
4
6
VON FOLSACH Casper
3
7
KNEISKY Morgan
1
8
SAJNOK Szymon
1
9
MIRALIYEV Sultanmurat
1
10
MONTEIRO Gideoni
1
11
KARALIOK Yauheni
0
12
PARK Sanghoon
0
13
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
DNF
13
KERGOZOU DE LA BOESSIERE Nich.
DNF
13
CHEN Chien Liang
DNF
13
GLADYSH Roman
DNF
17
LIU Hao
DNF
18
IMAMURA Shunsuke
DNF
19
PIETRULA Nicolas
DNF

Post time: 19-2-2017 11:52
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
HAN Jun
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
2
2
MAROZAITE Migle
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HINZE Emma
2
2
CALVO BARBERO Tania
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHMELEVA Daria
2
2
O'BRIEN Kate
0

Post time: 19-2-2017 12:47
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Keirin (3/4)
Repechages Results
The 1st Athlete from each Repechage will qualify for the Second Round

Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAWABATA Tomoyuki
W
2
DUBCHENKO Aleksandr
+0.173
3
BARRETTE Hugo
+0.256

MULLEN Eoin
DNS


Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERKINS Shane
W
2
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
+0.010
3
SZALONTAY Sandor
+0.230
4
CECI Davide
+0.503


Repechage 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
W
2
LEWANDOWSKI Michal
+0.224
3
KANG Shih Feng
+0.817
4
SHURSHIN Nikita
DNF


Repechage 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DÖRNBACH Maximilian
W
2
OMELCHENKO Sergii
+0.002
3
PERALTA GASCON Juan
+0.156
4
CECI Francesco
+0.395
5
IM Chaebin
+0.702

Post time: 19-2-2017 12:51
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Omnium (2/3)
Elimination Race (Event 3/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WELSFORD Sam
-
2
MANAKOV Viktor
-
3
KNEISKY Morgan
-
4
VON FOLSACH Casper
-
5
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
-
6
DE VYLDER Lindsay
-
7
SAJNOK Szymon
-
8
KERGOZOU DE LA BOESSIERE Nich.
-
9
MONTEIRO Gideoni
-
10
GLADYSH Roman
-
11
IMAMURA Shunsuke
-
12
PARK Sanghoon
-
13
SUTER Gael
-
14
KARALIOK Yauheni
-
15
LIU Hao
-
16
MIRALIYEV Sultanmurat
-
17
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
-
18
CHEN Chien Liang
-
19
PIETRULA Nicolas
-

Post time: 19-2-2017 12:58
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
HINZE Emma
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
2
2
SHMELEVA Daria
0

Post time: 19-2-2017 13:03
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Keirin (3/4)
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BABEK Tomas
W
2
BROWNE Kwesi
+0.079
3
KAWABATA Tomoyuki
+0.091
4
WILLIAMS Zac
+0.112
5
LENDEL Vasilijus
+0.331
6
DÖRNBACH Maximilian
+0.518


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
W
2
PERVIS Francois
+0.073
3
PERKINS Shane
+0.103
4
CLARKE Thomas
+0.107
5
BALZER Erik
+0.215
6
VYNOKUROV Andrii
+0.507

Post time: 19-2-2017 13:13
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Team Pursuit (3/3)
Final Results

Denmark
LARSEN Niklas
JOHANSEN Julius
MADSEN Frederik
PEDERSEN Casper

3:59.475Gold Medal Race

Lokosphinx
EVTUSHENKO Alexander
SHILOV Sergei
SOKOLOV Dmitrii
STASH Mamyr

4:01.068Gold Medal Race

Russia
KOVALEV Evgeny
KULIKOV Vladislav
KURBATOV Alexey
SAZANOV Andrei

3:59.066Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SUTER Gael
BEER Olivier
PASCHE Frank
RUEGG Lukas
4:05.569B.M.R.

Post time: 19-2-2017 13:26
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Keirin (3/4)
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LENDEL Vasilijus
W
2
VYNOKUROV Andrii
+0.058
3
DÖRNBACH Maximilian
+0.179
4
WILLIAMS Zac
+0.251
5
CLARKE Thomas
+0.335
6
BALZER Erik
+0.363

Post time: 19-2-2017 13:28
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Keirin (3/4)
Final Results

PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
W

PERVIS Francois
+0.108

BABEK Tomas
+0.110

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KAWABATA Tomoyuki
+0.142
5
BROWNE Kwesi
+0.162
6
PERKINS Shane
+0.202

Post time: 19-2-2017 13:30
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Scratch (2/3)
Non-Olympic Event

Final Results

HAMMER Sarah
-

ROMANYUTA Evgeniya
-

GURLEY Lydia
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
COLMENARES Yeny Lorena
-1
5
BARBIERI Rachele
-1
6
KLIMCHENKO Tetyana
-1
7
STENBERG Anita Yvonne
-1
8
RUTKOWSKA Natalia
-1
9
EBERHARDT Verena
-1
10
CURE Amy
-1
11
EVANS Neah
-1
12
VAN DER MEULEN Kaat
-1
13
MACHACOVA Jarmila
-1
14
BASSO Laura
-1
15
TREBAITE Ausrine
-1
16
KEITH Alysha
-1
17
SUZUKI Nao
-1
18
LOPEZ LLULL Margarita
-1
19
PAVLENDOVA Alzbeta
-1

FERRARA AIRAS Sara
DNF

Post time: 19-2-2017 13:44
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Sprint (3/4)
Final Results

VOGEL Kristina
2Gold Medal Race

VOINOVA Anastasiia
0Gold Medal Race

SHMELEVA Daria
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HINZE Emma
0B.M.R.

Post time: 19-2-2017 13:51
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Omnium (2/3)
Final Results

WELSFORD Sam
128

DE VYLDER Lindsay
107

VON FOLSACH Casper
104

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MANAKOV Viktor
103
5
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
103
6
SAJNOK Szymon
96
7
KNEISKY Morgan
95
8
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
82
9
MONTEIRO Gideoni
68
10
SUTER Gael
66
11
PARK Sanghoon
66
12
MIRALIYEV Sultanmurat
54
13
LIU Hao
52
14
IMAMURA Shunsuke
51
15
KERGOZOU DE LA BOESSIERE Nich.
50
16
GLADYSH Roman
49
17
KARALIOK Yauheni
48
18
CHEN Chien Liang
37
19
PIETRULA Nicolas
16

Post time: 20-2-2017 10:16
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes will qualify for the Round of 16, the 5th-28th ranked Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERLAG Max
9.756
2
DMITRIEV Denis
9.761
3
VIGIER Sebastien
9.820
4
YAKUSHEVSKIY Pavel
9.862
5
KUCZYNSKI Kamil
9.895
6
PERKINS Shane
9.906
7
KELEMEN Pavel
9.922
8
BARRETTE Hugo
9.952
9
BALZER Erik
9.964
10
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
9.970
11
LENDEL Vasilijus
9.977
12
ENGLER Eric
9.987
13
VYNOKUROV Andrii
9.997
14
TJON EN FA Jair
10.037
15
RUDYK Mateusz
10.077
16
CLARKE Thomas
10.121
17
CONORD Charlie
10.130
18
IM Chaebin
10.155
19
WILLIAMS Zac
10.170
20
SHURSHIN Nikita
10.187
21
PERALTA GASCON Juan
10.187
22
MORENO SANCHEZ Jose
10.192
23
BROWNE Kwesi
10.223
24
SZALONTAY Sandor
10.227
25
SOJKA David
10.232
26
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
10.233
27
MULLEN Eoin
10.243
28
CASTLE Jordan
10.258
29
HSIAO Shih Hsin
10.470
30
ZHANG Lei
10.537
31
CECI Davide
10.582

KAWABATA Tomoyuki
DNS

Post time: 20-2-2017 10:25
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Team Pursuit (2/3)
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EVANS Neah
KAY Emily
LLOYD Manon
NELSON Emily
4:28.548
2
JASINSKA Edyta
KACZKOWSKA Justyna
PLOSAJ Nikol
RUTKOWSKA Natalia
4:31.543


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ELLIS Lauren
BOTHA Bryony
JAMES Kirstie
WOLLASTON Nina
4:28.913
2
COLMENARES Yeny Lorena
PARRA ROJAS Jessica Marcela
SALCEDO ZAMBRANO Jannie Mile.
VALBUENA ROA Camila Andrea
4:38.014


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CURE Amy
ANKUDINOFF Ashlee
MANLY Alexandra
WIASAK Rebecca
4:21.580
2
ROORDA Stephanie
BONHOMME Ariane
BROWN Laura
GIBSON Kinley
4:24.410


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARTELLONI Beatrice
FRAPPORTI Simona
PATTARO Francesca
VALSECCHI Silvia
4:25.913
2
DELZENNE Elise
BERTHON Laurie
BORRAS Marion
DEMAY Coralie
4:28.252

Post time: 20-2-2017 10:36
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
W
2
CONORD Charlie
+0.534


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERKINS Shane
W
2
IM Chaebin
+0.272


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KELEMEN Pavel
W
2
WILLIAMS Zac
+0.044


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARRETTE Hugo
W
2
SHURSHIN Nikita
+0.009


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALZER Erik
W
2
PERALTA GASCON Juan
+0.012


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
W
2
MORENO SANCHEZ Jose
+0.264


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LENDEL Vasilijus
W
2
BROWNE Kwesi
+0.043


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ENGLER Eric
W
2
SZALONTAY Sandor
+0.182


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
SOJKA David
+0.191


Round of 32 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TJON EN FA Jair
W
2
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
REL


Round of 32 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
MULLEN Eoin
+0.176


Round of 32 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CLARKE Thomas
W
2
CASTLE Jordan
+0.023

Post time: 20-2-2017 11:24
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Keirin (3/4)
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
BAYONA PINEDA Martha
+0.087
3
KISELEVA Tatiana
+0.452
4
ANDREOTTI Maila
+1.119
5
STARIKOVA Olena
+3.044


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DEGRENDELE Nicky
W
2
LIU Lili
+0.085
3
MAEDA Kayono
+0.122
4
CASAS ROIGE Helena
+0.200
5
MAROZAITE Migle
+1.226


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GROS Mathilde
W
2
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.093
3
O'BRIEN Kate
+0.398
4
VOINOVA Anastasiia
+0.612
5
DEBORAH
+0.697
6
LEE Hyejin
+1.215

Post time: 20-2-2017 11:32
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Round of 16 Results
The 1st Athlete from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERLAG Max
W
2
BALZER Erik
+0.026


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
W
2
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
+0.321


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
W
2
LENDEL Vasilijus
REL


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
W
2
ENGLER Eric
+0.072


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
KUCZYNSKI Kamil
+5.942


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERKINS Shane
W
2
TJON EN FA Jair
REL


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
KELEMEN Pavel
+0.079


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BARRETTE Hugo
W
2
CLARKE Thomas
+0.026

Post time: 20-2-2017 11:40
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's 1km Time Trial (1/1)
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAKSEL Krzysztof
1:00.335
2
VASYUKHNO Alexandr
1:01.122
3
DÖRNBACH Maximilian
1:01.384
4
BABEK Tomas
1:01.432
5
CASTLE Jordan
1:01.497
6
PENA DAZA Diego Andres
1:01.840
7
RITTER Stefan
1:02.145
8
EDELIN Benjamin
1:02.172
9
SERRANO PLOWELLS Roberto
1:02.872
10
MORENO SANCHEZ Jose
1:02.987
11
NOVIK Uladzislau
1:03.064
12
SCOTT Cameron
1:03.092
13
CECI Francesco
1:03.322
14
YANEZ Luis
1:05.005
15
SIMOLA Mika
1:06.108

Post time: 20-2-2017 11:44
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Keirin (3/4)
Repechages Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Repechage will qualify for the Second Round

Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
W
2
CASAS ROIGE Helena
+0.025
3
LEE Hyejin
+0.072
4
MAROZAITE Migle
+0.189
5
KISELEVA Tatiana
+0.195


Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
O'BRIEN Kate
W
2
MAEDA Kayono
+0.006
3
STARIKOVA Olena
+0.104
4
DEBORAH
+0.220
5
ANDREOTTI Maila
+0.352

Post time: 20-2-2017 11:50
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERLAG Max
2
2
VYNOKUROV Andrii
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
2
2
PERKINS Shane
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
2
2
RUDYK Mateusz
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
2
2
BARRETTE Hugo
0

Post time: 20-2-2017 11:53
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's 1km Time Trial (1/1)
Non-Olympic Event

Final Results

MAKSEL Krzysztof
1:00.814

DÖRNBACH Maximilian
1:01.084

BABEK Tomas
1:01.169

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VASYUKHNO Alexandr
1:01.174
5
CASTLE Jordan
1:01.212
6
EDELIN Benjamin
1:01.751
7
PENA DAZA Diego Andres
1:02.334
8
RITTER Stefan
1:02.848

Post time: 20-2-2017 11:59
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Keirin (3/4)
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.217
3
LIU Lili
+0.313
4
CASAS ROIGE Helena
+0.431
5
STARIKOVA Olena
+0.593
6
O'BRIEN Kate
+0.664


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DEGRENDELE Nicky
W
2
BAYONA PINEDA Martha
+0.017
3
GROS Mathilde
+0.047
4
MAEDA Kayono
+0.208
5
VOINOVA Anastasiia
+0.321
6
LEE Hyejin
+1.598

Post time: 20-2-2017 12:24
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NIEDERLAG Max
2
2
VIGIER Sebastien
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
2
2
YAKUSHEVSKIY Pavel
0

Post time: 20-2-2017 12:35
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Team Pursuit (2/3)
Final Results

Australia
CURE Amy
ANKUDINOFF Ashlee
MANLY Alexandra
WIASAK Rebecca

4:25.821Gold Medal Race

Italy
BARTELLONI Beatrice
FRAPPORTI Simona
PATTARO Francesca
VALSECCHI Silvia

4:33.195Gold Medal Race

Canada
ROORDA Stephanie
BONHOMME Ariane
BROWN Laura
GIBSON Kinley

4:25.789Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DELZENNE Elise
BERTHON Laurie
BORRAS Marion
DEMAY Coralie
4:33.084B.M.R.

Post time: 20-2-2017 12:38
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Keirin (3/4)
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
W
2
O'BRIEN Kate
+0.260
3
CASAS ROIGE Helena
+0.333
4
LEE Hyejin
+0.368
5
STARIKOVA Olena
+0.434
6
MAEDA Kayono
+0.563

Post time: 20-2-2017 12:42
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Women's Keirin (3/4)
Final Results

VOGEL Kristina
W

BAYONA PINEDA Martha
+0.097

DEGRENDELE Nicky
+0.243

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LIU Lili
+0.283
5
GROS Mathilde
+0.349
6
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.374

Post time: 20-2-2017 12:43
| Show all posts
Stage 3

Cali (COL) - 17 February 2017 - 19 February 2017


Men's Sprint (3/4)
Final Results

DMITRIEV Denis
2Gold Medal Race

NIEDERLAG Max
0Gold Medal Race

YAKUSHEVSKIY Pavel
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VIGIER Sebastien
0B.M.R.

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-10-2020 06:24 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list