|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Track Cycling UCI World Cup 2016 - 2017

[Copy link]
Post time: 29-10-2016 14:20
| Show all posts |Read mode
Track Cycling UCI World Cup 2016 - 2017

Multi-Stage Event - 3 November 2016 - 26 February 2017




Calendar

DatesVenue
Event
Gender
Status
November 3rd - November 6th, 2016 Glasgow
Men's+Women's
Completed
November 11th - November 13th, 2016 Apeldoorn
Men's+Women's
Completed
February 17th - February 19th, 2016 Cali
Men's+Women's
Completed
February 25th - February 26th, 2017 Los Angeles
Men's+Women's
Completed


Total Events

Event
Total
Men's Keirin
4
Men's Omnium
3
Men's Sprint
4
Men's Team Pursuit
3
Men's Team Sprint
4
Men's Individual Pursuit
1
Men's 1km Time Trial
1
Men's Points Race
3
Men's Scratch
2
Men's Madison
4
Women's Keirin
4
Women's Omnium
3
Women's Sprint
4
Women's Team Pursuit
3
Women's Team Sprint
4
Women's Individual Pursuit
1
Women's 500m Time Trial
1
Women's Points Race
2
Women's Scratch
3
Women's Madison
2


Points System
Track Cycling UCI World Cup 2016 - 2017 Ranking | Track Cycling UCI Ranking

Individual Events | Men's Madison | Women's Team Sprint

Place
Points
1st
500
2nd
450
3rd
400
4th
375
5th
350
6th
325
7th
300
8th
275
9th
250
10th
225
11th
205
12th
190
13th
175
14th
160
15th
145
16th
130
17th
120
18th
110
19th
100
20th
90
21st
80
22nd
70
23rd
60
24th
50
25th...
1

Team Pursuit

Place
Points
1st
1000
2nd
900
3rd
800
4th
750
5th
700
6th
650
7th
600
8th
550
9th
500
10th
450
11th
410
12th
380
13th
350
14th
320
15th
290
16th
260
17th
240
18th
220
19th
200
20th
180
21st
160
22nd
140
23rd
120
24th
100
25th...
2

Men's Team Sprint

Place
Points
1st
750
2nd
675
3rd
600
4th
562.5
5th
525
6th
487.5
7th
450
8th
412.5
9th
375
10th
337.5
11th
307.5
12th
285
13th
262.5
14th
240
15th
217.5
16th
195
17th
180
18th
165
19th
150
20th
135
21st
120
22nd
105
23rd
90
24th
75
25th...
1.5
Post time: 5-11-2016 14:01
| Show all posts
Men's Keirin
Final Ranking

BABEK Tomas
1400

LENDEL Vasilijus
1375

VYNOKUROV Andrii
1325

Rank
Athletes
Nation
Points
4
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
1125
5
OLIVA Lewis
1100
6
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
1000
7
BROWNE Kwesi
850
8
PERVIS Francois
800
9
KAWABATA Tomoyuki
770
10
CLARKE Thomas
745
11
DUBCHENKO Aleksandr
740
12
PERALTA GASCON Juan
695
13
OMELCHENKO Sergii
680
14
BARRETTE Hugo
570
15
KANG Shih Feng
535
16
SZALONTAY Sandor
495
17
CECI Francesco
485
18
NITTA Yudai
456
19
WILLIAMS Zac
450
20
MULLEN Eoin
425
21
TRUMAN Joe
400
22
HOOGLAND Jeffrey
375
23
CECI Davide
360
24
JURCZYK Marc
350
25
WATANABE Kazunari
325
26
PERKINS Shane
325
27
LAFARGUE Quentin
300
28
RAJKOWSKI Patryk
295
29
IM Chaebin
265
30
DÖRNBACH Maximilian
250
31
WACHTER Tobias
250
32
VIGIER Sebastien
250
33
WEBSTER Sam
225
34
BALZER Erik
190
35
SARNECKI Rafal
175
35
KELEMEN Pavel
175
37
LEWANDOWSKI Michal
175
38
BI Wenjun
160
39
SHURSHIN Nikita
130
40
SUOZZI Dominic
120
40
MORENO SANCHEZ Jose
120
42
VAN VELTHOOVEN Simon
80

Post time: 5-11-2016 14:20
| Show all posts
Men's Omnium
Final Ranking

SAJNOK Szymon Wojciech
1325

KNEISKY Morgan
650

LATHAM Christopher
650

Rank
Athletes
Nation
Points
4
PARK Sanghoon
605
5
WELSFORD Sam
500
6
ROSTOVTSEV Sergey
500
7
LIU Hao
495
8
GLADYSH Roman
465
9
STEWART Campbell
450
10
DE VYLDER Lindsay
450
11
TORRES BARCELO Albert
450
12
IMAMURA Shunsuke
450
13
SUTER Gael
430
14
MIRALIYEV Sultanmurat
415
15
VON FOLSACH Casper
400
16
THOMAS Benjamin
400
17
TSISHKOU Raman
395
18
PEDERSEN Casper
375
19
MANAKOV Viktor
375
20
CONSONNI Simone
375
21
ARANGO CARVAJAL Juan Esteban
350
22
CHEN Chien-Liang
340
23
OLIVEIRA Ivo Emanuel
325
24
ZAKHAROV Artyom
300
25
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
275
26
BEYER Maximilian
275
27
O'BRIEN Kelland
250
28
MONTEIRO Gideoni
250
29
LEUNG Chun Wing
250
30
EEFTING Roy
225
31
CAVES Aidan
205
32
GIORDANI Carloalberto
160
33
MALDONADO RAYAS Edibaldo
145
34
KERGOZOU DE LA BOESSIERE Nich.
145
35
DE PAUW Moreno
145
36
MADER Gino
130
37
KARALIOK Yauheni
120
38
PIETRULA Nicolas
100

Post time: 5-11-2016 14:52
| Show all posts
Men's Sprint
Final Ranking

VYNOKUROV Andrii
1525

KUCZYNSKI Kamil
1475

YAKUSHEVSKIY Pavel
1260

Rank
Athletes
Nation
Points
4
DMITRIEV Denis
1000
5
NIEDERLAG Max
900
6
LENDEL Vasilijus
835
7
ENGLER Eric
780
8
VIGIER Sebastien
775
9
RUDYK Mateusz
745
10
OWENS Ryan
725
11
OLIVA Lewis
670
12
LAFARGUE Quentin
650
13
PERKINS Shane
575
14
PERALTA GASCON Juan
570
15
PUERTA ZAPATA Fabian Hernando
540
16
KELEMEN Pavel
525
17
TJON EN FA Jair
520
18
BARRETTE Hugo
515
19
CONORD Charly
430
20
CLARKE Thomas
410
21
SZALONTAY Sandor
401
22
WEBSTER Sam
400
23
HOOGLAND Jeffrey
375
24
MORENO SANCHEZ Jose
350
25
TRUMAN Joe
325
26
WAGNER Robin
275
27
IM Chaebin
255
28
MITCHELL Ethan
250
29
KAWABATA Tomoyuki
250
30
BI Wenjun
210
31
BALZER Erik
205
32
WILLIAMS Zac
201
33
SAMUSENKO Kirill
180
34
VAN DEN BERG Roy
175
35
CARLIN Jack
160
36
JURCZYK Marc
145
37
SOJKA David
132
38
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
131
39
CONORD Charlie
120
40
DORNBACH Maximilian
110
41
TKACHEV Aleksei
110
42
SHURSHIN Nikita
90
43
BROWNE Kwesi
63
44
LANDERNEAU Melvin
60
45
MULLEN Eoin
53
46
WAKIMOTO Yuta
50
47
VAN VELTHOOVEN Simon
50
48
CECI Davide
4
49
HSIAO Shih Hsin
2
49
ZHANG Lei
2

Post time: 5-11-2016 15:11
| Show all posts
Men's Team Pursuit
Final Ranking

FRANCE
2350

BELGIUM
2200

RUSSIA
2000

Rank
Athletes
Nation
Points
4
POLAND
1900
5
SWITZERLAND
1880
6
CANADA
1800
7
ITALY
1750
8
GREAT BRITAIN
1700
9
CHINA
1300
10
SPAIN
1240
11
JAPAN
1020
12
DENMARK
1000
13
BELARUS
910
14
LOKOSPHINX
900
15
AUSTRALIA
700
16
GERMANY
700
17
HONG KONG
580
18
UKRAINE
580
19
NETHERLANDS
550
20
NEW ZEALAND
450
21
COLOMBIA
410
22
CHILE
290

Post time: 5-11-2016 15:31
| Show all posts
Men's Team Sprint
Final Ranking

GERMANY
2587.5

FRANCE
2475

POLAND
2182.5

Rank
Athletes
Nation
Points
4
RUSSIA
2175
5
SPAIN
1882.5
6
BELARUS
1687.5
7
GREAT BRITAIN
1500
8
NEW ZEALAND
1372.5
9
CZECH REPUBLIC
1350
10
CHINA
1237.5
11
JAPAN
960
12
COLOMBIA
862.5
13
CANADA
712.5
14
AUSTRALIA
645
15
DREAM SEEKER
637.5
16
NETHERLANDS
450
17
MEXICO
307.5
18
KOREA
285
19
VENEZUELA
285

Post time: 5-11-2016 15:47
| Show all posts
Men's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Final Ranking

CHAVANEL Sylvain
500

STANISZEWSKI Daniel
450

BEUKEBOOM Dion
400

Rank
Athletes
Nation
Points
4
LAMPATER Leif
375
5
ZAKHAROV Artyom
350
6
LAMOUREUX Jay
325
7
TENNANT Andrew
300
8
TSISHKOU Raman
275
9
BISSEGGER Stefan
250
10
WIGHT Rohan
225
11
KULIKOV Vladislav
205
12
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente
190
13
SPIETRULA Nicolas
175
14
METELKA Jozef
160
15
LEUNG Chun Wing
145
16
CHIKATANI Ryo
130
17
PLEBANI Davide
120
18
TSISHCHANKA Hardzei
110
19
PONOMARENKO Dmytro
100
20
CHEN Chien-Liang
90

Post time: 5-11-2016 15:58
| Show all posts
Men's 1km Time Trial
Non-Olympic Event

Final Ranking

MAKSEL Krzysztof
500

DÖRNBACH Maximilian
450

BABEK Tomas
400

Rank
Athletes
Nation
Points
4
VASYUKHNO Alexandr
375
5
CASTLE Jordan
350
6
EDELIN Benjamin
325
7
PENA DAZA Diego Andres
300
8
RITTER Stefan
275
9
SERRANO PLOWELLS Roberto
250
10
MORENO SANCHEZ Jose
225
11
NOVIK Uladzislau
205
12
SCOTT Cameron
190
13
CECI Francesco
175
14
YANEZ Luis
160
15
SIMOLA Mika
145

Post time: 5-11-2016 16:09
| Show all posts
Men's Points Race
Non-Olympic Event

Final Ranking

DOWNEY Mark
1000

TERUEL ROVIRA Eloy
975

DE KETELE Kenny
700

Rank
Athletes
Nation
Points
4
RAMANAU Raman
690
5
MIRALIYEV Sultanmurat
650
6
HARRISON Samuel
605
7
HRYNIV Vitaliy
600
8
LISS Lucas
525
9
JAMIESON Adam
505
10
MEYER Cameron
500
11
PSZCZOLARSKI Wojciech
500
12
STEWART Mark
485
13
LARSEN Niklas
450
14
KNEISKY Morgan
450
15
THOMAS Benjamin
450
16
CHEN Chien-Liang
405
17
GHYS Robbe
400
18
CHIKATANI Ryo
375
19
PIJOURLET Louis
350
20
LEUNG Chun Wing
350
21
LOVASSY Krisztian
350
22
SCARTEZZINI Michele
325
22
STRAKHOV Dmitrii
325
22
SEXTON Thomas
325
25
IMHOF Claudio
325
26
OLIVEIRA Ivo Emanuel
275
27
PIETRULA Nicolas
235
28
PANASSENKO Nikita
205
28
MARGUET Tristan
205
30
SHEVCHUK Taras
160
31
MULLER Reto
160
32
HOLT Ian
145
33
WELSFORD Sam
120
34
BUTTAZZONI Alex
120
35
MASTALLER Stefan
80

Post time: 5-11-2016 16:15
| Show all posts
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Ranking

KARALIOK Yauheni
825

ENGLISH Felix
750

RAMANAU Raman
620

Rank
Athletes
Nation
Points
4
PISKUNOV Maksim
525
5
CASTEGNARO Francesco
490
6
DENIS Thomas
450
7
LATHAM Christopher
450
8
SEXTON Thomas
400
9
DE PAUW Moreno
400
10
LOVASSY Krisztian
385
11
CHEN Chien-Liang
365
12
MOULD Jonathan
350
13
MARGUET Tristan
325
14
VOLIKAKIS Christos
320
15
HARRISON Samuel
300
16
LEUNG Chun Wing
275
17
TEKLINSKI Adrian
250
18
PSZCZOLARSKI Wojciech
250
19
GAINEYEV Robert
240
20
TARAGEL Filip
225
21
MATZNER Stefan
225
22
GLADYSH Roman
205
23
OLIVEIRA Ivo Emanuel
175
24
SANTOYO GONZALEZ Jose Alfredo
145
25
STROETINGA Wim
145
26
KOVALCIK Zak
130
27
LISS Lucas
120
28
O'BRIEN Kelland
110
29
KURABAYASHI Takuto
100
30
BLAHA Martin
100
31
CANELLAS SANCHEZ Xavier
90
32
MORA VEDRI Sebastian
90
33
HRYNIV Vitaliy
80
34
PERIZZOLO Loic
70

Post time: 5-11-2016 16:20
| Show all posts
Men's Madison
Non-Olympic Event

Final Ranking

ITALY
1365

SWITZERLAND
1300

FRANCE
1300

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BELGIUM
1275
5
IRELAND
1250
6
POLAND
1250
7
RUSSIA
1030
8
DENMARK
950
9
UKRAINE
940
10
SPAIN
930
11
BELARUS
925
12
AUSTRALIA
775
13
GREAT BRITAIN
675
14
KAZAKHSTAN
590
15
NEW ZEALAND
400
16
CZECH REPUBLIC
365
17
GERMANY
350
18
HONG KONG
305
19
NETHERLANDS
275
20
TEAM USN
250
21
AUSTRIA
190
22
COLOMBIA
160

Post time: 5-11-2016 16:40
| Show all posts
Women's Keirin
Final Ranking

BASOVA Liubov
1325

DEGRENDELE Nicky
1225

LIU Lili
1090

Rank
Athletes
Nation
Points
4
KISELEVA Tatiana
1020
5
VOGEL Kristina
1000
6
BAYONA PINEDA Martha
900
7
KRUPECKAITE Simona
825
8
GROS Mathilde
625
9
WANG Tzu Chun
595
10
FIELD Courtney
590
11
CASAS ROIGE Helena
550
12
MCCURLEY Shannon
550
13
O'BRIEN Kate
480
14
LEE Hyejin
475
15
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
470
16
ISHII Takako
450
17
HANSEN Natasha
400
18
LEE Wai Sze
400
19
MAROZAITE Migle
380
20
MAEDA Kayono
380
21
MARCHANT Katy
375
22
GUO Shuang
350
23
BRASPENNINCX Shanne
325
24
CALVO BARBERO Tania
325
25
MANZONI Gloria
310
26
VOINOVA Anastasiia
300
27
DEBORAH
295
28
GODBY Madalyn
250
29
JAMES Rachel
225
30
STARIKOVA Olena
205
31
BEYERS Bernette
190
32
SHMELEVA Daria
175
33
KANKOVSKA Sara
175
34
MENG Zhao Juan
175
35
ANDREOTTI Maila
145
36
MARQUARDT Mandy
145
36
LESTER Keiana
145
38
ARAIZ AGUIRRE Gudane
120
39
VECE Miriam
100
39
FEISS Dana
100

Post time: 5-11-2016 16:52
| Show all posts
Women's Omnium
Final Ranking

KOPECKY Lotte
1325

KAY Emily
950

SHARAKOVA Tatsiana
890

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BARBIERI Rachele
800
5
STENBERG Anita Yvonne
730
6
BOYLAN Lydia
720
7
LUO Xiaoling
620
8
KAJIHARA Yumi
565
9
KLIMCHENKO Tetyana
510
10
MANLY Alexandra
505
11
WILD Kirsten
500
12
NELSON Emily
450
13
USABIAGA BALERDI Ana
435
14
CURE Amy
375
15
HAMMER Sarah
350
16
FRAPPORTI Simona
350
17
TREBAITE Ausrine
335
18
PALLER Tatjana
335
19
BERTHON Laurie
325
20
FOURNIER Roxane
325
21
PAVLENDOVA Alzbeta
300
22
ROORDA Stephanie
275
23
PIKULIK Daria
275
24
ELLIS Lauren
250
25
HOCHMANN Lucie
250
26
HSIAO Mei Yu
.TCT
230
27
GONZALEZ Angie Sabrina
225
28
KACZKOWSKA Justyna
225
29
BALEISYTE Olivija
175
30
PANG Yao
175
31
SUZUKI Nao
160
32
MACHACOVA Jarmila
120
33
DIAO Xiao Juan
100

Post time: 5-11-2016 16:56
| Show all posts
Women's Sprint
Final Ranking

STARIKOVA Olena
1165

CALVO BARBERO Tania
1150

VOGEL Kristina
1000

Rank
Athletes
Nation
Points
4
HAN Jun
995
5
MAROZAITE Migle
975
6
BASOVA Liubov
900
7
VOINOVA Anastasiia
850
8
LIU Lili
830
9
DEGRENDELE Nicky
740
10
HINZE Emma
700
11
KRUPECKAITE Simona
690
12
O'BRIEN Kate
650
13
KISELEVA Tatiana
600
14
MAEDA Kayono
580
15
CASAS ROIGE Helena
565
16
FIELD Courtney
550
17
MARQUARDT Mandy
550
18
TAKOS Holly
540
19
SHMELEVA Daria
510
20
LEE Wai Sze
500
21
JAMES Rachel
500
22
GROS Mathilde
500
23
VAN RIESSEN Laurine
400
24
HANSEN Natasha
350
25
GRABOSCH Pauline Sophie
350
26
GAVIRIA RENDON Juliana
335
27
ISHII Takako
260
28
WANG Tzu Chun
260
29
BRASPENNINCX Shanne
250
30
BAYONA PINEDA Martha
205
31
MANZONI Gloria
200
32
DEBORAH
190
33
LEE Hyejin
160
34
RAJESH Nayana
150
35
MENG Zhao Juan
130
36
MARCHANT Katy
120
37
ANDREOTTI Maila
110
38
KANKOVSKA Sara
90
39
ARAIZ AGUIRRE Gudane
70

Post time: 5-11-2016 17:08
| Show all posts
Women's Team Pursuit
Final Ranking

ITALY
2550

FRANCE
2250

POLAND
2000

Rank
Athletes
Nation
Points
4
GREAT BRITAIN
1700
5
CANADA
1600
6
NEW ZEALAND
1550
7
UKRAINE
1510
8
RUSSIA
1360
9
JAPAN
1350
10
CHINA
1150
11
BELGIUM
1100
12
UNITED STATES
1000
13
AUSTRALIA
1000
14
BELARUS
650
15
COLOMBIA
550
16
IRELAND
450
17
HONG KONG
410
18
GERMANY
350

Post time: 5-11-2016 17:14
| Show all posts
Women's Team Sprint
Final Ranking

SPAIN
1590

CHINA
1475

ITALY
1025

Rank
Athletes
Nation
Points
4
GAZPROM-RUSVELO
950
5
UNITED STATES
875
6
GERMANY
800
7
RUSSIA
775
8
CANADA
750
9
COLOMBIA
725
10
AUSTRALIA
700
11
KOREA
650
12
MEXICO
650
13
JAPAN
600
14
TAICHUNG CYCLING TEAM
475
15
NETHERLANDS
450
16
UKRAINE
430
17
INDIA
410
18
HOLY BROTHER CYCLING TEAM
375
19
GREAT BRITAIN
350
20
GIANT-MAX SUCCESS SPORTS PRO
275
21
IRELAND
275

Post time: 5-11-2016 17:17
| Show all posts
Women's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Final Ranking

DYGERT Chloe
500

ANKUDINOFF Ashlee
450

NIELSEN Jaime
400

Rank
Athletes
Nation
Points
4
KACZKOWSKA Justyna
375
5
SHARAKOVA Tatsiana
350
6
PATTARO Francesca
325
7
BORRAS Marion
300
8
FOREMAN-MACKEY Annie
275
9
PENSAARI Pia
250
10
TURVEY Anna
225
11
SOLOVEI Ganna
205
12
RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria
190
13
LUO Xiaoling
175
14
ABRAMOVA Maria
160
15
PALLER Tatjana
145

Post time: 5-11-2016 20:13
| Show all posts
Women's 500m Time Trial
Non-Olympic Event

Final Ranking

GRABOSCH Pauline Sophie
500

LEE Wai Sze
450

CALVO BARBERO Tania
400

Rank
Athletes
Nation
Points
4
LAMBERINK Kyra
375
5
STARIKOVA Olena
350
6
HAN Jun
325
7
MARCHANT Katy
300
8
ANTONOVA Natalya
275
9
VECE Miriam
250
10
MAEDA Kayono
225
11
HSIAO Mei Yu
205

Post time: 5-11-2016 20:24
| Show all posts
Women's Points Race
Non-Olympic Event

Final Ranking

MACHACOVA Jarmila
625

KOPECKY Lotte
510

CURE Amy
500

Rank
Athletes
Nation
Points
4
BARKER Elinor
500
5
HAMMER Sarah
450
6
UWANO Minami
450
7
GURLEY Lydia
415
8
FRAPPORTI Simona
400
9
EVANS Neah
375
10
NELSON Emily
375
11
BADYKOVA Gulnaz
350
12
EBERHARDT Verena
335
13
ROMANYUTA Evgeniya
325
14
SOLOVEI Ganna
300
15
PANG Yao
300
16
STENBERG Anita Yvonne
290
17
SHARAKOVA Tatsiana
275
18
BERTHON Laurie
275
19
DELZENNE Elise
250
20
WILD Kirsten
250
21
BARBIERI Rachele
225
22
TREBAITE Ausrine
205
23
NAHIRNA Anna
205
24
PALLER Tatjana
190
25
ELLIS Lauren
175
26
SAVENKA Ina
175
27
BONHOMME Ariane
145
28
PAVLENDOVA Alzbeta
130
29
JASINSKA Edyta
120
30
USABIAGA BALERDI Irene
120
31
USABIAGA BALERDI Ana
110
32
MCKINNIREY Danielle
110
33
BASSO Laura
100

Post time: 5-11-2016 20:30
| Show all posts
Women's Scratch
Non-Olympic Event

Final Ranking

ROMANYUTA Evgeniya
850

KLIMCHENKO Tetyana
825

GURLEY Lydia
775

Rank
Athletes
Nation
Points
4
DELZENNE Elise
725
5
BARBIERI Rachele
725
6
BASSO Laura
625
7
HAMMER Sarah
500
8
SUZUKI Nao
470
9
DUEHRING Jasmin
450
10
UWANO Minami
450
11
RUTKOWSKA Natalia
435
12
BARKER Elinor
400
13
KEITH Alysha
380
14
EBERHARDT Verena
380
15
MACHACOVA Jarmila
380
16
COLMENARES Yeny Lorena
375
17
SHMAYANKOVA Marina
350
18
HUANG Li
325
19
WILD Kirsten
325
20
TREBAITE Ausrine
320
21
BAKER Georgia
300
22
STENBERG Anita Yvonne
300
23
CONFALONIERI Maria Giulia
300
24
VAN DER MEULEN Kaat
300
25
KACZKOWSKA Justyna
275
26
KULLMER Lisa
250
27
CURE Amy
225
28
NELSON Emily
225
29
PALLER Tatjana
205
30
EVANS Neah
205
31
KLIMOVA Diana
190
32
YANG Qianyu
175
33
NAHIRNA Anna
160
34
FERRARA Sara
145
35
USABIAGA BALERDI Irene
120
36
LOPEZ LLULL Margarita
110
37
PAVLENDOVA Alzbeta
100
38
MCKINNIREY Danielle
100

Post time: 5-11-2016 20:39
| Show all posts
Women's Madison
Non-Olympic Event

Final Ranking

GREAT BRITAIN
850

FRANCE
825

AUSTRALIA
750

Rank
Athletes
Nation
Points
4
RUSSIA
725
5
ITALY
700
6
UKRAINE
625
7
NEW ZEALAND
450
8
UNITED STATES
450
9
CZECH REPUBLIC
350
10
IRELAND
325
11
CANADA
300
12
MEXICO
275
13
BELARUS
275
14
POLAND
205
15
GERMANY
205
16
HONG KONG
190

Post time: 5-11-2016 20:53
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016




Events

  • Men's Keirin (1/4)
  • Men's Sprint (1/4)
  • Men's Team Pursuit (1/3)
  • Men's Team Sprint (1/4)
  • Men's Individual Pursuit (1/1)
  • Men's Points Race (1/3)
  • Men's Madison (1/4)
  • Women's Keirin (1/4)
  • Women's Omnium (1/3)
  • Women's Sprint (1/4)
  • Women's Team Pursuit (1/3)
  • Women's Team Sprint (1/4)
  • Women's Scratch (1/3)
  • Women's Madison (1/2)


Official Schedule
Greenwich Mean Time (GMT)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, November 3rd
18:00 Men's Team Pursuit Qualifying Round
18:50 Women's Team Pursuit Qualifying Round


Friday, November 4th
11:30 Men's Sprint Qualifying Round
12:15 Men's Team Pursuit First Round
12:41 Men's Sprint Round of 32
13:19 Women's Team Pursuit First Round
13:47 Men's Sprint Round of 16
14:12 Men's Sprint Quarterfinals, Race 1
14:45 Men's Sprint Quarterfinals, Race 2
15:08 Men's Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
19:02 Men's Sprint Semifinals, Race 1
19:11 Women's Keirin First Round
19:20 Men's Sprint Semifinals, Race 2
19:28 Women's Team Pursuit Placement Races
19:43 Men's Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
19:49 Women's Team Pursuit Finals
20:05 Men's Sprint Finals, Race 1
20:21 Men's Team Pursuit Placement Races
20:36 Men's Sprint Finals, Race 2
20:44 Women's Keirin 7th-12th Places Race
20:50 Women's Keirin Final
20:55 Men's Sprint Finals, Race 3 (if necessary)
21:10 Men's Team Pursuit Finals


Saturday, November 5th
10:30 Women's Sprint Qualifying Round
10:57 Women's Individual Pursuit Qualifying Round
11:51 Women's Sprint Round of 32
12:10 Women's Sprint Round of 16
12:35 Men's Keirin First Round
13:03 Women's Sprint Quarterfinals, Race 1
13:16 Men's Scratch
13:36 Women's Sprint Quarterfinals, Race 2
13:49 Women's Individual Pursuit Finals
14:20 Women's Sprint Quarterfinals, Race 3 (if necessary)
14:24 Men's Keirin Repechages
19:02 Women's Sprint Semifinals, Race 1
19:11 Men's Keirin Second Round
19:20 Women's Sprint Semifinals, Race 2
19:30 Men's Points Race
20:10 Women's Sprint Semifinals, Race 3 (if necessary)
20:14 Men's Keirin 7th-12th Places Race
20:20 Men's Keirin Final
20:33 Women's Sprint Finals, Race 1
20:43 Women's Madison
21:13 Women's Sprint Finals, Race 2
21:29 Women's Sprint Finals, Race 3 (if necessary)


Sunday, November 6th
09:30 Men's Individual Pursuit Qualifying Round
10:36 Women's Team Sprint Qualifying Round
10:50 Men's Team Sprint Qualifying Round
11:12 Women's Omnium Scratch (Event 1/4)
11:30 Women's Team Sprint First Round
11:41 Men's Team Sprint First Round
11:54 Women's Omnium Tempo Race (Event 2/4)
15:02 Men's Individual Pursuit Finals
15:18 Women's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
15:36 Women's Team Sprint Finals
16:00 Women's Scratch
16:19 Women's Omnium Points Race (Event 4/4)
17:06 Men's Team Sprint Finals
17:14 Men's Madison


Post time: 5-11-2016 21:00
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Team Pursuit (1/3)
Qualifying Round Results
The 1st and 4th Teams will qualify for the First Round (Heat 4), the 2nd and 3rd Teams will qualify for the First Round (Heat 3), the 5th and 8th Teams will qualify for the First Round (Heat 2), the 6th and 7th Teams will qualify for the First Round (Heat 1)

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STEWART Mark
EMADI-COFFIN Kian
TENNANT Andrew
WOOD Oliver
3:58.169
2
THOMAS Benjamin
CHAVANEL Sylvain
ERMENAULT Corentin
GAREL Adrien
3:59.481
3
JAMIESON Adam
CAVES Aidan
LAMOUREUX Jay
VEAL Ed
4:00.469
4
BANASZEK Alan
SAJNOK Szymon Wojciech
STANISZEWSKI Daniel
TEKLINSKI Adrian
4:03.018
5
DE KETELE Kenny
DE PAUW Moreno
DE VYLDER Lindsay
GHYS Robbe
4:03.103
6
BUTTAZZONI Alex
CONSONNI Simone
LAMON Francesco
PLEBANI Davide
4:03.854
7
IMHOF Claudio
BISSEGGER Stefan
MULLER Reto
PERIZZOLO Loic
4:03.858
8
KOVALEV Evgeny
KULIKOV Vladislav
PISKUNOV Maksim
ROSTOVTSEV Sergey
4:04.350
9
AHIYEVICH Aleh
AKHRAMENKA Yauheni
KARALIOK Yauheni
TSISHKOU Raman
4:04.661
10
WANG Fengnian
XU Yulong
YANG Yiming
YUE Hao
4:05.257
11
TERUEL ROVIRA Eloy
CANELLAS SANCHEZ Xavier
MORA VEDRI Sebastian
TORRES BARCELO Albert
4:05.998
12
CHIKATANI Ryo
HARADA Hiroaki
ICHIMARU Shogo
SHIMMURA Minori
4:06.441
13
FRAHM Jasper
LAMPATER Leif
MALCHAREK Moritz
WOTSCHKE Sebastian
4:07.535
14
LEUNG Chun Wing
KO Siu Wai
LEUNG Ka Yu
MOW Ching Yin
4:11.284
15
HRYNIV Vitaliy
GLADYSH Roman
PONOMARENKO Dmytro
SHEVCHUK Taras
4:15.953

Post time: 5-11-2016 21:11
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Team Pursuit (1/3)
Qualifying Round Results
The 1st and 4th Teams will qualify for the First Round (Heat 4), the 2nd and 3rd Teams will qualify for the First Round (Heat 3), the 5th and 8th Teams will qualify for the First Round (Heat 2), the 6th and 7th Teams will qualify for the First Round (Heat 1)

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRAPPORTI Simona
BALSAMO Elisa
CONFALONIERI Maria Giulia
PATTARO Francesca
4:24.566
2
DICKINSON Eleanor
KHAN Danielle
LLOYD Manon
NELSON Emily
4:28.744
3
PIKULIK Daria
KACZKOWSKA Justyna
PLOSAJ Nikol
ROZYNSKA Nikola
4:29.114
4
FOURNIER Roxane
BERTHON Laurie
DELZENNE Elise
DEMAY Coralie
4:30.276
5
CHEN Lulu
LU Xiuyan
MA Menglu
WANG Hong
4:31.323
6
LAPTSIONAK Hanna
PIVOVAROVA Polina
SAVENKA Ina
SHMAYANKOVA Marina
4:32.037
7
KOPECKY Lotte
CROKET Gilke
DOM Annelies
DRUYTS Lenny
4:35.989
8
KLIMCHENKO Tetyana
KLYACHINA Oksana
METALNYKOVA Inna
NAHIRNA Anna
4:37.625
9
KAJIHARA Yumi
HASHIMOTO Yuya
NAKAMURA Kisato
UWANO Minami
4:37.869
10
BOYLAN Lydia
BURNS Eileen
GURLEY Lydia
MORAN Eimear
4:42.204
11
PANG Yao
LEUNG Bo Yee
MENG Zhao Juan
YANG Qianyu
4:43.240
12
AVERINA Maria
EGOROVA Daria
KLIMOVA Diana
STUDENIKINA Natalia
4:48.363
13
PALLER Tatjana
BRAUSSE Franziska
EBERT Michaela
KULLMER Lisa
4:50.879

Post time: 5-11-2016 21:16
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes will qualify for the Round of 16, the 5th-28th ranked Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
9.871
2
OWENS Ryan
9.890
3
LENDEL Vasilijus
9.896
4
YAKUSHEVSKIY Pavel
9.904
5
RUDYK Mateusz
9.917
6
TRUMAN Joe
9.926
7
ENGLER Eric
9.947
8
LAFARGUE Quentin
9.954
9
OLIVA Lewis
9.963
10
CONORD Charly
9.965
11
VYNOKUROV Andrii
9.981
12
PERALTA GASCON Juan
10.083
13
WAGNER Robin
10.097
14
SZALONTAY Sandor
10.103
15
JURCZYK Marc
10.105
16
BI Wenjun
10.110
17
KAWABATA Tomoyuki
10.112
18
CLARKE Thomas
10.140
19
WILLIAMS Zac
10.171
20
SAMUSENKO Kirill
10.178
21
MORENO SANCHEZ Jose
10.183
22
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
10.189
23
SOJKA David
10.219
24
VAN VELTHOOVEN Simon
10.256
25
JONAUSKAS Svajunas
10.262
26
LIU Juncheng
10.274
27
MULLEN Eoin
10.283
28
WADA Makuru
10.293
29
BROWNE Kwesi
10.294
30
AMAGAI Kazuki
10.310
31
DEAN Braeden
10.398
32
CECI Davide
10.521
33
KANG Shih Feng
10.726

Post time: 5-11-2016 21:25
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Team Pursuit (1/3)
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race, the 3rd and the 4th next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the 5th Place Race, the 5th and the 6th next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the 7th Place Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IMHOF Claudio
BISSEGGER Stefan
MULLER Reto
PERIZZOLO Loic

4:03.123
2
BUTTAZZONI Alex
CONSONNI Simone
LAMON Francesco
PLEBANI Davide

4:05.750


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE KETELE Kenny
DE PAUW Moreno
DE VYLDER Lindsay
GHYS Robbe

4:03.250
2
KOVALEV Evgeny
KULIKOV Vladislav
PROSTOKSHIN Andrey
ROSTOVTSEV Sergey

4:05.568


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
THOMAS Benjamin
CHAVANEL Sylvain
ERMENAULT Corentin
GAREL Adrien

3:59.723
2
JAMIESON Adam
CAVES Aidan
LAMOUREUX Jay
VEAL Ed

4:03.056


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STEWART Mark
BOSTOCK Matthew
EMADI-COFFIN Kian
WOOD Oliver

4:00.571
2
BANASZEK Alan
SAJNOK Szymon Wojciech
STANISZEWSKI Daniel
TEKLINSKI Adrian

4:04.059

Post time: 5-11-2016 21:29
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
KAWABATA Tomoyuki
-


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TRUMAN Joe
W
2
CLARKE Thomas
+0.229


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ENGLER Eric
W
2
WILLIAMS Zac
+0.366


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAFARGUE Quentin
W
2
SAMUSENKO Kirill
+0.015


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OLIVA Lewis
W
2
MORENO SANCHEZ Jose
+0.240


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CONORD Charly
W
2
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
+0.068


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
SOJKA David
+0.398


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PERALTA GASCON Juan
W
2
VAN VELTHOOVEN Simon
+0.143


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WAGNER Robin
W
2
JONAUSKAS Svajunas
REL


Round of 32 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SZALONTAY Sandor
W
2
LIU Juncheng
+0.224


Round of 32 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JURCZYK Marc
W
2
MULLEN Eoin
+0.094


Round of 32 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BI Wenjun
W
2
WADA Makuru
+0.034

Post time: 5-11-2016 21:38
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Team Pursuit (1/3)
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race, the 3rd and the 4th next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the 5th Place Race, the 5th and the 6th next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the 7th Place Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAPTSIONAK Hanna
PIVOVAROVA Polina
SAVENKA Ina
SHMAYANKOVA Marina
4:29.597
2
KOPECKY Lotte
CROKET Gilke
DOM Annelies
DRUYTS Lenny
4:36.660


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHEN Lulu
LU Xiuyan
MA Menglu
WANG Hong
4:28.879
2
KLIMCHENKO Tetyana
KLYACHINA Oksana
METALNYKOVA Inna
NAHIRNA Anna
4:38.441


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KAY Emily
DICKINSON Eleanor
LLOYD Manon
NELSON Emily
4:25.796
2
PIKULIK Daria
KACZKOWSKA Justyna
PLOSAJ Nikol
ROZYNSKA Nikola
4:28.738


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FRAPPORTI Simona
BALSAMO Elisa
CONFALONIERI Maria Giulia
PATTARO Francesca
4:26.097
2
FOURNIER Roxane
BERTHON Laurie
DELZENNE Elise
DEMAY Coralie
4:28.216

Post time: 5-11-2016 21:54
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Round of 16 Results
The 1st Athlete from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
W
2
OLIVA Lewis
+0.127


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
CONORD Charly
+0.580


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
W
2
LENDEL Vasilijus
+0.113


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
W
2
PERALTA GASCON Juan
+0.092


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
WAGNER Robin
+0.197


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TRUMAN Joe
W
2
SZALONTAY Sandor
+0.117


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ENGLER Eric
W
2
JURCZYK Marc
+0.249


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAFARGUE Quentin
W
2
BI Wenjun
+0.048

Post time: 5-11-2016 21:59
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Quarterfinals Results
The 1st Athlete from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
2
2
RUDYK Mateusz
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
2
2
TRUMAN Joe
1


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VYNOKUROV Andrii
2
2
ENGLER Eric
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
2
2
LAFARGUE Quentin
0

Post time: 5-11-2016 22:02
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Keirin (1/4)
First Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BASOVA Liubov
W
2
DEGRENDELE Nicky
+0.065
3
FIELD Courtney
+0.111
4
GODBY Madalyn
+0.221
5
MCCURLEY Shannon
+0.228
6
MANZONI Gloria
+0.496
7
ISHII Takako
+0.861


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona
W
2
CALVO BARBERO Tania
+0.077
3
KISELEVA Tatiana
+0.123
4
WANG Tzu Chun
+0.269
5
BEYERS Bernette
+0.484
6
LIU Lili
+0.685
7
MENG Zhao Juan
+0.885

Post time: 5-11-2016 23:06
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Semifinals Results
The 1st Athlete from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athlete from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KUCZYNSKI Kamil
2
2
VYNOKUROV Andrii
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
2
2
OWENS Ryan
0

Post time: 5-11-2016 23:15
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Team Pursuit (1/3)
Final Results

Great Britain
KAY Emily
DICKINSON Eleanor
LLOYD Manon
NELSON Emily

4:25.809Gold Medal Race

Italy
FRAPPORTI Simona
BALSAMO Elisa
CONFALONIERI Maria Giulia
PATTARO Francesca

4:27.703Gold Medal Race

France
FOURNIER Roxane
BERTHON Laurie
DELZENNE Elise
DEMAY Coralie

4:26.725Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PIKULIK Daria
KACZKOWSKA Justyna
PLOSAJ Nikol
ROZYNSKA Nikola
4:32.875B.M.R.
5
CHEN Lulu
LU Xiuyan
MA Menglu
WANG Hong
4:28.9815thP.R.
6
LAPTSIONAK Hanna
PIVOVAROVA Polina
SAVENKA Ina
SHMAYANKOVA Marina
4:31.5265thP.R.
7
KOPECKY Lotte
CROKET Gilke
DOM Annelies
VAN DER MEULEN Kaat
4:31.5477thP.R.
8
KLIMCHENKO Tetyana
KLYACHINA Oksana
METALNYKOVA Inna
NAHIRNA Anna
4:37.0527thP.R.

Post time: 6-11-2016 14:11
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Sprint (1/4)
Final Results

KUCZYNSKI Kamil
2Gold Medal Race

YAKUSHEVSKIY Pavel
1Gold Medal Race

VYNOKUROV Andrii
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OWENS Ryan
0B.M.R.

Post time: 6-11-2016 14:21
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Keirin (1/4)
7th-12th Places Race Results
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MCCURLEY Shannon
+0.104
2
WANG Tzu Chun
+0.220
3
GODBY Madalyn
-

LIU Lili
REL

MANZONI Gloria
DNF

BEYERS Bernette
DNF

Post time: 6-11-2016 14:32
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Keirin (1/4)
Final Results

KRUPECKAITE Simona
W

BASOVA Liubov
+0.064

FIELD Courtney
+0.067

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DEGRENDELE Nicky
+0.096
5
KISELEVA Tatiana
+0.142
6
CALVO BARBERO Tania
+0.370

Post time: 6-11-2016 14:39
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Men's Team Pursuit (1/3)
Final Results

Great Britain
STEWART Mark
EMADI-COFFIN Kian
TENNANT Andrew
WOOD Oliver

3:58.891Gold Medal Race

France
THOMAS Benjamin
CHAVANEL Sylvain
ERMENAULT Corentin
GAREL Adrien

4:00.230Gold Medal Race

Canada
JAMIESON Adam
CAVES Aidan
LAMOUREUX Jay
SIMPSON Bayley

4:01.958Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
IMHOF Claudio
BISSEGGER Stefan
MADER Gino
PERIZZOLO Loic
4:05.035B.M.R.
5
DE KETELE Kenny
DE PAUW Moreno
DE VYLDER Lindsay
GHYS Robbe
4:01.2625thP.R.
6
BANASZEK Alan
SAJNOK Szymon Wojciech
STANISZEWSKI Daniel
TEKLINSKI Adrian
4:05.2035thP.R.
7
BUTTAZZONI Alex
CONSONNI Simone
LAMON Francesco
PLEBANI Davide
4:03.7437thP.R.
8
KOVALEV Evgeny
KULIKOV Vladislav
PROSTOKSHIN Andrey
ROSTOVTSEV Sergey
4:07.2037thP.R.

Post time: 6-11-2016 14:54
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Sprint (1/4)
Qualifying Round Results
The Top 13 Athletes will qualify for the Round of 16, the other Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona
10.951
2
CALVO BARBERO Tania
11.083
3
TAKOS Holly
11.139
4
BASOVA Liubov
11.199
5
MAROZAITE Migle
11.203
6
HAN Jun
11.330
7
DEGRENDELE Nicky
11.337
8
CASAS ROIGE Helena
11.344
9
FIELD Courtney
11.386
10
KISELEVA Tatiana
11.413
11
MAEDA Kayono
11.417
12
STARIKOVA Olena
11.481
13
LIU Lili
11.501
14
ISHII Takako
11.570
15
MARQUARDT Mandy
11.604
16
MENG Zhao Juan
11.912
17
MANZONI Gloria
12.085
18
WANG Tzu Chun
12.441

BEYERS Bernette
DNS

Post time: 6-11-2016 15:09
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KACZKOWSKA Justyna
3:31.456
2
DELZENNE Elise
3:34.902
3
SHARAKOVA Tatsiana
3:36.271
4
NELSON Emily
3:39.021
5
HOCHMANN Lucie
3:39.309
6
FRAPPORTI Simona
3:39.841
7
DICKINSON Eleanor
3:39.887
8
LAPTSIONAK Hanna
3:40.782
9
WANG Hong
3:45.024
10
DOM Annelies
3:45.692
11
UWANO Minami
3:45.817
12
PALLER Tatjana
3:46.578
13
STUDENIKINA Natalia
3:47.349
14
BURNS Eileen
3:51.001
15
USABIAGA BALERDI Irene
3:55.016
16
CROKET Gilke
3:55.115
17
DIAO Xiao Juan
3:57.470
18
LEUNG Wing Yee
4:01.738

Post time: 6-11-2016 15:18
| Show all posts
Stage 1

Glasgow (GBR) - 3 November 2016 - 6 November 2016


Women's Sprint (1/4)
Round of 32 Results
The 1st Athlete from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ISHII Takako
W

Bye
-


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MARQUARDT Mandy
W
2
MANZONI Gloria
+0.133


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MENG Zhao Juan
W
2
WANG Tzu Chun
+0.246

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

28-10-2020 23:39 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list