|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Cross-Country Skiing FIS Australia New Zealand Cup 2018

[Copy link]
Post time: 17-8-2018 16:17
| Show all posts |Read mode
Cross-Country Skiing FIS Australia New Zealand Cup 2018

Multi-Stage Event - 21 July 2018 - 6 September 2018


No Official Website | Totallympics Discussion Thread


Calendar

DatesVenue
Event
Gender
Status
July 21st - July 22nd, 2018 Perisher Valley
Men's+Women's
Completed
August 18th - August 19th, 2018 Falls Creek
Men's+Women's
Completed
September 4th - September 6th, 2018 Snow Farm
Men's+Women's
Completed


Total Events

Event
Total
Men's Distance
4
Men's Sprint
3
Women's Distance
4
Women's Sprint
3


Points System
Cross-Country Skiing FIS Australia New Zealand Cup 2018 Ranking

Place
Points
1st
100
2nd
80
3rd
60
4th
50
5th
45
6th
40
7th
36
8th
32
9th
29
10th
26
11th
24
12th
22
13th
20
14th
18
15th
16
16th
15
17th
14
18th
13
19th
12
20th
11
21st
10
22nd
9
23rd
8
24th
7
25th
6
26th
5
27th
4
28th
3
29th
2
30th
1
 Author| Post time: 17-8-2018 16:17
| Show all posts
Men's
Final Ranking

BELLINGHAM Phillip
380

WATSON Callum
370

POLLOCK Mark
270

Rank
Athletes
Nation
Points
4
DE CAMPO Seve
241
5
BURTON Liam
240
6
FORSMO Ole Jacob
186
7
BRATRUD Kyle
185
8
LECCARDI Valerio
180
8
SAXTON Benjamin
180
10
NARUSE Kaichi
175
11
LUSTGARTEN Benjamin
170
12
MARTIN Adam
166
13
SATO Tomoki
134
14
BOLGER Kevin
132
15
BlackWELL Nicholas
123
16
WALKER-BROOSE Bentley
112
17
BURKE Declan
106
18
MIDDLEMISS William
98
19
HOOGENRAAD Tom
89
20
WRIGHT Campbell
88
21
BELK Samuel
78
22
BARNETT Adam
72
22
MAIFELD-CARUCCI Akeo
72
24
MANNING Patrick
65
25
ANDERSON Cooper
58
26
WHITLEY Colt
54
27
VALDBERGS Matiss
53
28
GASCHE Christoph
50
29
DE CAMPO Fedele
46
30
COOPER Dominic
40
30
HAMILTON Simeon
40
32
HIAM Charlie
39
33
GORDON Archie
38
34
NEWELL Andrew
36
35
RAUBER Sebastian
32
36
HINCKFUSS Hugo
31
37
DARLINGTON Chris
26
38
MCMAHON Thomas
20
39
JUNGBLUTH RODRIGUEZ Klaus
16

 Author| Post time: 17-8-2018 16:17
| Show all posts
Women's
Final Ranking

PAUL Katerina
305

WRIGHT Casey
240

CHAMPION Emily
226
JACKSON Ella
226

Rank
Athletes
Nation
Points
5
DIGGINS Jessica
200
5
JEZERSEK Barbara
200
7
SARGENT Ida
190
7
SLATTERY Sarah
190
9
PATTERSON Caitlin
185
10
CALDWELL Sophie
180
11
PESSEY Iris
160
12
FORDHAM Rosie
149
13
BYGRAVE Tuva
145
13
PHINNEY Kelsey
145
15
MOORE Chelsea
140
16
PRICE Hannah
125
17
TANAKA Yukari
117
18
MORTON Darcie
110
19
KERN Julia
100
20
CRIDLAND Phoebe
78
21
SONNESYN Alayna
76
22
STOCK Corey
72
23
OLDHAM Kate
65
24
DUFFY Maysen
61
25
APPLEBY Laura
58
26
BOLIN Ingvild Soland
50
27
WATSON Aimee
45
28
MISKIN Lulu
42
29
VIVIANI Martina
29

 Author| Post time: 17-8-2018 16:20
| Show all posts
Stage 1

Perisher Valley (AUS) - 21 July 2018 - 22 July 2018




Events

  • Men's Sprint (1/3)
  • Men's Distance (1/4)
  • Women's Sprint (1/3)
  • Women's Distance (1/4)


Official Schedule
Australian Eastern Standard Time (GMT +10)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final

Saturday, July 21st
09:30 Men's Sprint Classical Qualification
09:30 Women's Sprint Classical Qualification
Following
Men's Sprint Classical Finals
Following
Women's Sprint Classical Finals


Sunday, July 22nd
10:00 Men's 15km Freestyle
10:00 Women's 10km Freestyle


 Author| Post time: 17-8-2018 16:21
| Show all posts
Stage 1

Perisher Valley (AUS) - 21 July 2018 - 22 July 2018


Men's Sprint Classical (1/3)
Final Results

BELLINGHAM Phillip
-

WATSON Callum
-

DE CAMPO Seve
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
POLLOCK Mark
-
5
BURTON Liam
-
6
MIDDLEMISS William
-
7
BlackWELL Nicholas
-
8
BURKE Declan
-
9
WALKER-BROOSE Bentley
-
10
WHITLEY Colt
-
11
DE CAMPO Fedele
-
12
GORDON Archie
-
13
HOOGENRAAD Tom
-
14
BARNETT Adam
-
15
HINCKFUSS Hugo
-
16
COOPER Dominic
-
17
GASCHE Christoph
-
18
MANNING Patrick
-

 Author| Post time: 17-8-2018 16:22
| Show all posts
Stage 1

Perisher Valley (AUS) - 21 July 2018 - 22 July 2018


Women's Sprint Classical (1/3)
Final Results

MOORE Chelsea
-

PAUL Katerina
-

MORTON Darcie
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
JACKSON Ella
-
5
CHAMPION Emily
-
6
APPLEBY Laura
-
7
OLDHAM Kate
-
8
SLATTERY Sarah
-
9
PRICE Hannah
-
10
BYGRAVE Tuva
-
11
BOLIN Ingvild Soland
-
12
FORDHAM Rosie
-
13
MISKIN Lulu
-
14
CRIDLAND Phoebe
-
15
DUFFY Maysen
-

 Author| Post time: 17-8-2018 16:24
| Show all posts
Stage 1

Perisher Valley (AUS) - 21 July 2018 - 22 July 2018


Men's 15km Freestyle (1/4)
Final Results

WATSON Callum
38:43.4

LECCARDI Valerio
39:59.2

BELLINGHAM Phillip
40:33.3

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BURTON Liam
41:15.3
5
POLLOCK Mark
41:28.4
6
DE CAMPO Seve
43:02.7
7
GASCHE Christoph
43:37.7
8
BlackWELL Nicholas
44:23.3
9
WHITLEY Colt
44:41.1
10
DARLINGTON Chris
45:00.8
11
WALKER-BROOSE Bentley
45:37.3
12
DE CAMPO Fedele
46:41.6
13
BURKE Declan
46:42.3
14
BARNETT Adam
47:39.3
15
GORDON Archie
47:42.1
16
HINCKFUSS Hugo
47:46.7
17
MIDDLEMISS William
48:29.1
18
HOOGENRAAD Tom
48:40.5
19
MANNING Patrick
48:59.7
20
COOPER Dominic
53:31.6

 Author| Post time: 17-8-2018 16:27
| Show all posts
Stage 1

Perisher Valley (AUS) - 21 July 2018 - 22 July 2018


Women's 10km Freestyle (1/4)
Final Results

JEZERSEK Barbara
28:38.1

JACKSON Ella
32:01.6

CRIDLAND Phoebe
32:21.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MORTON Darcie
32:27.8
5
FORDHAM Rosie
33:52.5
6
MOORE Chelsea
33:54.0
7
CHAMPION Emily
33:59.1
8
SLATTERY Sarah
34:13.8
9
OLDHAM Kate
34:30.7
10
BOLIN Ingvild Soland
36:02.8
11
BYGRAVE Tuva
36:06.2
12
MISKIN Lulu
36:53.9
13
PRICE Hannah
37:10.3
14
APPLEBY Laura
38:36.3
15
DUFFY Maysen
39:16.1

 Author| Post time: 17-8-2018 16:39
| Show all posts
Stage 2

Falls Creek (AUS) - 18 August 2018 - 19 August 2018




Events

  • Men's Sprint (2/3)
  • Men's Distance (2/4)
  • Women's Sprint (2/3)
  • Women's Distance (2/4)


Official Schedule
Australian Eastern Standard Time (GMT +10)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final

Saturday, August 18th
09:30 Men's Sprint Freestyle Qualification
09:30 Women's Sprint Freestyle Qualification
Following
Men's Sprint Freestyle Finals
Following
Women's Sprint Freestyle Finals


Sunday, August 19th
10:00 Men's 10km Classical
10:00 Women's 5km Classical


 Author| Post time: 23-8-2018 21:28
| Show all posts
Stage 2

Falls Creek (AUS) - 18 August 2018 - 19 August 2018


Men's Sprint Freestyle (2/3)
Final Results

FORSMO Ole Jacob
-

WATSON Callum
-

BURTON Liam
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
POLLOCK Mark
-
5
DE CAMPO Seve
-
6
BELLINGHAM Phillip
-
7
WALKER-BROOSE Bentley
-
8
BURKE Declan
-
9
HOOGENRAAD Tom
-
10
ANDERSON Cooper
-
11
HIAM Charlie
-
12
MANNING Patrick
-
13
MCMAHON Thomas
-
14
MIDDLEMISS William
-
15
BARNETT Adam
-
16
BlackWELL Nicholas
-
17
COOPER Dominic
-

 Author| Post time: 23-8-2018 21:29
| Show all posts
Stage 2

Falls Creek (AUS) - 18 August 2018 - 19 August 2018


Women's Sprint Freestyle (2/3)
Final Results

CHAMPION Emily
-

WRIGHT Casey
-

JACKSON Ella
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FORDHAM Rosie
-
5
BYGRAVE Tuva
-
6
PRICE Hannah
-
7
SLATTERY Sarah
-
8
PAUL Katerina
-
9
DUFFY Maysen
-

 Author| Post time: 23-8-2018 21:31
| Show all posts
Stage 2

Falls Creek (AUS) - 18 August 2018 - 19 August 2018


Men's 10km Classical (2/4)
Final Results

BELLINGHAM Phillip
33:41.2

POLLOCK Mark
33:47.1

DE CAMPO Seve
33:52.6

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WATSON Callum
34:11.5
5
BURTON Liam
35:14.7
6
BlackWELL Nicholas
36:39.0
7
FORSMO Ole Jacob
37:51.6
8
ANDERSON Cooper
37:54.9
9
HOOGENRAAD Tom
38:11.4
10
MIDDLEMISS William
38:36.0
11
WALKER-BROOSE Bentley
38:47.1
12
BURKE Declan
39:17.7
13
BARNETT Adam
40:47.5
14
MANNING Patrick
41:39.8
15
JUNGBLUTH RODRIGUEZ Klaus
43:54.4
16
HIAM Charlie
48:07.2

 Author| Post time: 23-8-2018 23:28
| Show all posts
Stage 2

Falls Creek (AUS) - 18 August 2018 - 19 August 2018


Women's 5km Classical (2/4)
Final Results

WRIGHT Casey
20:09.6

PESSEY Iris
20:27.0

PAUL Katerina
20:47.6

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BYGRAVE Tuva
21:22.4
5
CHAMPION Emily
21:33.1
6
SLATTERY Sarah
21:44.1
7
PRICE Hannah
22:40.0
8
FORDHAM Rosie
22:46.9

 Author| Post time: 30-9-2018 18:06
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018




Events

  • Men's Sprint (3/3)
  • Men's Distance (3/4)
  • Men's Distance (4/4)
  • Women's Sprint (3/3)
  • Women's Distance (3/4)
  • Women's Distance (4/4)


Official Schedule
New Zealand Standard Time (GMT +12)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final

Tuesday, September 4th
10:00 Men's 10km Freestyle
10:45 Women's 5km Freestyle


Wednesday, September 5th
10:00 Men's Sprint Freestyle Qualification
10:15 Women's Sprint Freestyle Qualification
11:00 Men's Sprint Freestyle Finals
11:15 Women's Sprint Freestyle Finals


Thursday, September 6th
09:00 Women's 10km Mass Start Classical
10:00 Men's 15km Mass Start Classical


 Author| Post time: 30-9-2018 18:10
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Men's 10km Freestyle (3/4)
Final Results

BRATRUD Kyle
27:48.1

NARUSE Kaichi
28:09.1

LUSTGARTEN Benjamin
28:11.1

Rank
Athletes
Nation
Result
4
MARTIN Adam
28:32.1
5
SATO Tomoki
28:44.0
6
MAIFELD-CARUCCI Akeo
29:54.9
7
WRIGHT Campbell
31:25.2
8
BELK Samuel
35:45.4
NEWELL Andrew
DNS
CALDWELL Patrick
DNS

 Author| Post time: 30-9-2018 18:14
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Women's 5km Freestyle (3/4)
Final Results

DIGGINS Jessica
15:02.6

CALDWELL Sophie
15:13.1

PATTERSON Caitlin
15:19.3

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SARGENT Ida
16:05.2
5
PHINNEY Kelsey
16:19.2
6
TANAKA Yukari
16:19.9
7
STOCK Corey
16:51.9
8
PAUL Katerina
18:12.2
MILLER Kaitlynn
DNS

 Author| Post time: 30-9-2018 18:17
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Men's Sprint Freestyle (3/3)
Final Results

BOLGER Kevin
-

SAXTON Benjamin
-

SATO Tomoki
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LUSTGARTEN Benjamin
-
5
NARUSE Kaichi
-
6
BRATRUD Kyle
-
7
MARTIN Adam
-
8
MAIFELD-CARUCCI Akeo
-
9
VALDBERGS Matiss
-
10
WRIGHT Campbell
-
11
BELK Samuel
-

 Author| Post time: 30-9-2018 18:28
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Women's Sprint Freestyle (3/3)
Final Results

CALDWELL Sophie
-

SARGENT Ida
-

PHINNEY Kelsey
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KERN Julia
-
5
PATTERSON Caitlin
-
6
SONNESYN Alayna
-
7
STOCK Corey
-
8
TANAKA Yukari
-
9
PAUL Katerina
-

 Author| Post time: 30-9-2018 18:30
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Women's 10km Mass Start Classical (4/4)
Final Results

DIGGINS Jessica
29:38.6

PATTERSON Caitlin
29:39.8

SARGENT Ida
30:27.0

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KERN Julia
31:07.7
5
TANAKA Yukari
31:46.6
6
PHINNEY Kelsey
32:50.8
7
SONNESYN Alayna
33:01.0
8
PAUL Katerina
36:38.5
9
VIVIANI Martina
39:54.6

 Author| Post time: 30-9-2018 18:32
| Show all posts
Stage 3

Snow Farm (NZL) - 4 September 2018 - 6 September 2018


Men's 15km Mass Start Classical (4/4)
Final Results

SAXTON Benjamin
40:10.7

MARTIN Adam
40:11.0

LUSTGARTEN Benjamin
40:12.5

Rank
Athletes
Nation
Result
4
NARUSE Kaichi
40:18.2
5
BRATRUD Kyle
40:20.8
6
HAMILTON Simeon
40:27.6
7
NEWELL Andrew
41:37.0
8
BOLGER Kevin
41:43.9
9
SATO Tomoki
41:54.6
10
WRIGHT Campbell
46:54.0
11
VALDBERGS Matiss
46:55.4
12
BELK Samuel
51:12.5

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

17-5-2022 05:53 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list