|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Women's Field Hockey FIH World League 2016 - 2017

[Copy link]
Post time: 1-9-2016 04:31
| Show all posts |Read mode
Women's Field Hockey FIH World League 2016 - 2017

Various Cities - 9 April 2016 - 26 November 2017




Qualified Nations

  • Argentina
  • Australia
  • Austria
  • Azerbaijan
  • Belarus
  • Belgium
  • Brazil
  • Brunei
  • Cambodia
  • Canada
  • Chile
  • China
  • Czech Republic
  • England
  • Fiji
  • France
  • Germany
  • Ghana
  • Guatemala
  • Hong Kong
  • India
  • Ireland
  • Italy
  • Japan
  • Kazakhstan
  • Kenya
  • Lithuania
  • Malaysia
  • Mexico
  • Netherlands
  • New Zealand
  • Nigeria
  • Papua New Guinea
  • Paraguay
  • Peru
  • Poland
  • Russia
  • Scotland
  • Singapore
  • Solomon Islands
  • South Africa
  • South Korea
  • Spain
  • Sri Lanka
  • Switzerland
  • Thailand
  • Tonga
  • Trinidad and Tobago
  • Turkey
  • Ukraine
  • United States
  • Uruguay
  • Wales


Competition Format

First Round, Tournament 1
April 9th - April 17th, 2016
7 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 2
June 28th - July 2nd, 2016
4 Nations, Double Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 3
August 30th - September 4th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 4
September 9th - September 11th, 2016
3 Nations, Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 5
September 13th - September 18th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 6
September 27th - October 2nd, 2016
3 Nations, Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round
I
I

First Round, Tournament 7
September 30th - October 8th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st and 2nd Nations will qualify for the Second Round
I
I

Second Round, Tournament 1 (Preliminary Round)
January 14th - January 17th, 2017
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals
I
Second Round, Tournament 1 (Knockout Round)
January 19th - January 22nd, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will qualify for the Semifinal Round
I
I

Second Round, Tournament 2 (Preliminary Round)
February 4th - February 7th, 2017
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals
I
Second Round, Tournament 2 (Knockout Round)
February 9th - February 12th, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final,  the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will qualify for the Semifinal Round
I
I

Second Round, Tournament 3 (Preliminary Round)
April 1st - April 4th, 2017
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals
I
Second Round, Tournament 3 (Knockout Round)
April 6th - April 9th, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will qualify for the Semifinal Round
I
I

Semifinal Round, Tournament 1 (Preliminary Round)
June 21st - June 27th, 2017
10 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 5th Nation from each Group will qualify for the 9th Place Match
I
Semifinal Round, Tournament 1 (Knockout Round)
June 29th - July 2nd, 2017
10 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Final Round
I
I

Semifinal Round, Tournament 2 (Preliminary Round)
July 8th - July 16th, 2017
10 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 5th Nation from each Group will qualify for the 9th Place Match
I
Semifinal Round, Tournament 2 (Knockout Round)
July 18th - July 23rd, 2017
10 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Final Round
I
I

Final Round (Preliminary Round)
November 18th - November 21st, 2017
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals
I
Final Round (Knockout Round)
November 22nd - November 26th, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals, Bronze Medal Match and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Women's Field Hockey FIH World League 2016 - 2017 Champion


Road to the Women's Field Hockey FIH World Cup 2018


The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th and 10th not already qualified Nations from the Semifinal Round will qualify for the Women's Field Hockey FIH World Cup 2018.

Nations already Qualified for the Women's Field Hockey FIH World Cup 2018

  • England

 Author| Post time: 1-9-2016 04:47
| Show all posts
Qualification Format

Registered Nations
Qualified, Eliminated, In Progress


  • Argentina (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Australia (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Austria (Automatic Qualification for the First Round)
  • Azerbaijan (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Belarus (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Belgium (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Brazil (Automatic Qualification for the First Round)
  • Brunei (Automatic Qualification for the First Round)
  • Cambodia (Automatic Qualification for the First Round)
  • Canada (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Chile (Automatic Qualification for the First Round)
  • China (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Czech Republic (Automatic Qualification for the First Round)
  • England (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Fiji (Automatic Qualification for the First Round)
  • France (Automatic Qualification for the First Round)
  • Germany (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Ghana (Automatic Qualification for the First Round)
  • Guatemala (Automatic Qualification for the First Round)
  • Hong Kong (Automatic Qualification for the First Round)
  • India (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Ireland (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Italy (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Japan (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Kazakhstan (Automatic Qualification for the First Round)
  • Kenya (Automatic Qualification for the First Round)
  • Lithuania (Automatic Qualification for the First Round)
  • Malaysia (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Mexico (Automatic Qualification for the First Round)
  • Netherlands (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • New Zealand (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Nigeria (Automatic Qualification for the First Round)
  • Papua New Guinea (Automatic Qualification for the First Round)
  • Paraguay (Automatic Qualification for the First Round)
  • Peru (Automatic Qualification for the First Round)
  • Poland (Automatic Qualification for the First Round)
  • Russia (Automatic Qualification for the First Round)
  • Samoa (Automatic Qualification for the First Round)
  • Scotland (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Singapore (Automatic Qualification for the First Round)
  • Solomon Islands (Automatic Qualification for the First Round)
  • South Africa (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • South Korea (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Spain (Automatic Qualification for the Second Round)
  • Sri Lanka (Automatic Qualification for the First Round)
  • Switzerland (Automatic Qualification for the First Round)
  • Thailand (Automatic Qualification for the First Round)
  • Tonga (Automatic Qualification for the First Round)
  • Trinidad and Tobago (Automatic Qualification for the First Round)
  • Turkey (Automatic Qualification for the First Round)
  • Ukraine (Automatic Qualification for the First Round)
  • United States (Automatic Qualification for the Semifinal Round)
  • Wales (Automatic Qualification for the First Round)

 Author| Post time: 1-9-2016 05:46
| Show all posts
First Round, Tournament 1
April 9th - April 17th, 2016
7 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round

  • Brunei
  • Cambodia
  • Hong Kong
  • Kazakhstan
  • Singapore
  • Sri Lanka
  • Thailand


Round-Robin
Singapore Time (GMT +8)

Hong Kong 3 - 0 Brunei
Half-Time: 2-0
April 9th 2016, h. 17:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Thailand 14 - 0 Cambodia
Half-Time: 8-0
April 9th 2016, h. 19:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Singapore 6 - 1 Sri Lanka
Half-Time: 3-0
April 9th 2016, h. 20:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Thailand 7 - 0 Brunei
Half-Time: 3-0
April 10th 2016, h. 17:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 14 - 0 Cambodia
Half-Time: 6-0
April 10th 2016, h. 19:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Hong Kong 4 - 1 Sri Lanka
Half-Time: 1-0
April 10th 2016, h. 20:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 8 - 0 Brunei
Half-Time: 4-0
April 11th 2016, h. 17:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Thailand 9 - 0 Sri Lanka
Half-Time: 7-0
April 11th 2016, h. 19:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Hong Kong 0 - 1 Singapore
Half-Time: 0-1
April 11th 2016, h. 20:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Brunei PSO0 - 0 Cambodia
Half-Time: 0-0, Full-Time: 0-0, Penalty Shoot-Out: 3-2
April 13th 2016, h. 14:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 2 - 0 Sri Lanka
Half-Time: 1-0
April 13th 2016, h. 15:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Thailand 2 - 0 Singapore
Half-Time: 1-0
April 13th 2016, h. 20:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Sri Lanka 6 - 0 Brunei
Half-Time: 3-0
April 14th 2016, h. 14:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 1 - 1PSO Hong Kong
Half-Time: 1-0, Full-Time: 1-1, Penalty Shoot-Out: 2-3
April 14th 2016, h. 15:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Singapore 14 - 0 Cambodia
Half-Time: 5-0
April 14th 2016, h. 17:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Hong Kong 13 - 0 Cambodia
Half-Time: 8-0
April 15th 2016, h. 17:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 1 - 3 Thailand
Half-Time: 1-1
April 15th 2016, h. 17:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Singapore 6 - 0 Brunei
Half-Time: 0-0
April 15th 2016, h. 19:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Sri Lanka 13 - 0 Cambodia
Half-Time: 7-0
April 17th 2016, h. 09:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Thailand 7 - 0 Hong Kong
Half-Time: 3-0
April 17th 2016, h. 15:00, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Kazakhstan 3 - 0 Singapore
Half-Time: 2-0
April 17th 2016, h. 17:30, Seng Kang Sports Centre, Singapore

Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Thailand
6
6(0)
0(0)
42
1
+41
18
Kazakhstan
6
4(0)
2(1)
29
4
+25
13
Singapore
6
4(0)
2(0)
27
6
+21
12
Hong Kong
6
4(1)
2(0)
21
10
+11
11
Sri Lanka
6
2(0)
4(0)
21
21
0
6
Brunei
6
1(1)
5(0)
0
30
-30
2
Cambodia
6
0(0)
6(1)
0
68
-68
1

 Author| Post time: 1-9-2016 06:30
| Show all posts
First Round, Tournament 2
June 28th - July 2nd, 2016
4 Nations, Double Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round

  • Fiji
  • Papua New Guinea
  • Solomon Islands
  • Tonga


Double Round-Robin
Fiji Time (GMT +12)

Fiji 18 - 0 Solomon Islands
Half-Time Score: 8-0
June 28th 2016, h. 10:30, National Hockey Centre, Suva

Papua New Guinea 10 - 1 Tonga
Half-Time Score: 5-0
June 28th 2016, h. 11:15, National Hockey Centre, Suva

Tonga 1 - 2 Solomon Islands
Half-Time Score: 0-2
June 28th 2016, h. 13:30, National Hockey Centre, Suva

Fiji 9 - 1 Papua New Guinea
Half-Time Score: 5-0
June 28th 2016, h. 14:15, National Hockey Centre, Suva

Papua New Guinea 2 - 1 Solomon Islands
Half-Time Score: 1-1
June 29th 2016, h. 10:00, National Hockey Centre, Suva

Fiji 19 - 0 Tonga
Half-Time Score: 11-0
June 29th 2016, h. 10:45, National Hockey Centre, Suva

Fiji 9 - 1 Solomon Islands
Half-Time Score: 3-1
June 29th 2016, h. 13:00, National Hockey Centre, Suva

Papua New Guinea 7 - 0 Tonga
Half-Time Score: 6-0
June 29th 2016, h. 13:45, National Hockey Centre, Suva

Tonga 2 - 3 Solomon Islands
Half-Time Score: 1-0
June 30th 2016, h. 11:30, National Hockey Centre, Suva

Fiji 5 - 0 Papua New Guinea
Half-Time Score: 3-0
June 30th 2016, h. 12:15, National Hockey Centre, Suva

Fiji 12 - 0 Tonga
Half-Time Score: 4-0
July 1st 2016, h. 10:30, National Hockey Centre, Suva

Papua New Guinea 6 - 3 Solomon Islands
Half-Time Score: 5-1
July 1st 2016, h. 11:15, National Hockey Centre, Suva

Double Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Fiji
6
6(0)
0(0)
72
2
+70
18
Papua New Guinea
6
4(0)
2(0)
26
19
+7
12
Solomon Islands
6
2(0)
4(0)
10
38
-28
6
Tonga
6
0(0)
6(0)
4
53
-49
0

 Author| Post time: 29-9-2016 04:30
| Show all posts
First Round, Tournament 3
August 30th - September 4th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round

  • Czech Republic
  • Lithuania
  • Poland
  • Turkey
  • Ukraine


Round-Robin
Central European Summer Time (GMT +2)

Ukraine 2 - 1 Lithuania
Half-Time: 1-0
August 30th 2016, h. 16:45, Eden Arena, Prague

Czech Republic 6 - 1 Turkey
Half-Time: 1-1
August 30th 2016, h. 19:00, Eden Arena, Prague

Poland 4 - 0 Turkey
Half-Time: 1-0
August 31st 2016, h. 16:45, Eden Arena, Prague

Czech Republic 5 - 1 Lithuania
Half-Time: 3-1
August 31st 2016, h. 19:00, Eden Arena, Prague

Lithuania PSO1 - 1 Turkey
Half-Time: 0-0, Full-Time: 1-1, Penalty Shoot-Out: 3-2
September 1st 2016, h. 16:45, Eden Arena, Prague

Ukraine 1 - 0 Poland
Half-Time: 0-0
September 1st 2016, h. 19:00, Eden Arena, Prague

Turkey 2 - 2PSO Ukraine
Half-Time: 0-1, Full-Time: 2-2, Penalty Shoot-Out: 1-3
September 3rd 2016, h. 10:00, Eden Arena, Prague

Czech Republic 2 - 3 Poland
Half-Time: 0-3
September 3rd 2016, h. 12:15, Eden Arena, Prague

Poland 2 - 1 Lithuania
Half-Time: 2-0
September 4th 2016, h. 10:00, Eden Arena, Prague

Ukraine 1 - 5 Czech Republic
Half-Time: 0-3
September 4th 2016, h. 12:15, Eden Arena, Prague

Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Czech Republic
4
3(0)
1(0)
18
6
+12
9
Poland
4
3(0)
1(0)
9
4
+5
9
Ukraine
4
2(1)
1(0)
6
8
-2
8
Lithuania
4
0(1)
3(0)
4
10
-6
2
Turkey
4
0(0)
2(2)
4
13
-9
2

 Author| Post time: 29-9-2016 04:55
| Show all posts
First Round, Tournament 4
September 9th - September 11th, 2016
3 Nations, Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round

  • Ghana
  • Kenya
  • Nigeria


Round-Robin
Greenwich Mean Time (GMT)

Ghana 2 - 0 Nigeria
Half-Time Score: 2-0
September 9th 2016, h. 15:15, Theodosia Okoh Hockey Stadium, Accra

Nigeria 3 - 4 Kenya
Half-Time Score: 2-2
September 10th 2016, h. 15:15, Theodosia Okoh Hockey Stadium, Accra

Ghana 1 - 0 Kenya
Half-Time Score: 0-0
September 11th 2016, h. 11:30, Theodosia Okoh Hockey Stadium, Accra

Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Ghana
2
2(0)
0(0)
3
0
+3
6
Kenya
2
1(0)
1(0)
4
4
0
3
Nigeria
2
0(0)
2(0)
3
6
-3
0

 Author| Post time: 29-9-2016 05:21
| Show all posts
First Round, Tournament 5
September 13th - September 18th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st, 2nd and 3rd Nations will qualify for the Second Round

  • Austria
  • France
  • Russia
  • Switzerland
  • Wales


Round-Robin
Central European Summer Time (GMT +2)

Russia 4 - 0 Switzerland
Half-Time: 2-0
September 13th 2016, h. 15:45, Stade Demeny, Douai

Austria 0 - 2 Wales
Half-Time: 0-1
September 13th 2016, h. 18:00, Stade Demeny, Douai

Russia 1 - 0 Wales
Half-Time: 1-0
September 14th 2016, h. 15:45, Stade Demeny, Douai

France 4 - 1 Switzerland
Half-Time: 2-1
September 14th 2016, h. 18:00, Stade Demeny, Douai

Austria 0 - 1 France
Half-Time: 0-0
September 15th 2016, h. 18:00, Stade Demeny, Douai

Wales 2 - 0 Switzerland
Half-Time: 0-0
September 16th 2016, h. 18:00, Stade Demeny, Douai

Switzerland 1 - 2 Austria
Half-Time: 0-2
September 17th 2016, h. 14:45, Stade Demeny, Douai

Russia 4 - 1 France
Half-Time: 1-0
September 17th 2016, h. 17:00, Stade Demeny, Douai

Austria 0 - 8 Russia
Half-Time: 0-3
September 18th 2016, h. 13:00, Stade Demeny, Douai

France 1 - 4 Wales
Half-Time: 1-2
September 18th 2016, h. 15:15, Stade Demeny, Douai

Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Russia
4
4(0)
0(0)
17
1
+16
12
Wales
4
3(0)
1(0)
8
2
+6
9
France
4
2(0)
2(0)
7
9
-2
6
Austria
4
1(0)
3(0)
2
12
-10
3
Switzerland
4
0(0)
4(0)
2
12
-10
0

 Author| Post time: 30-9-2016 03:10
| Show all posts
First Round, Tournament 6
September 27th - October 2nd, 2016
3 Nations, Double Round-Robin, the 1st Nation will qualify for the Second Round

  • Guatemala
  • Mexico
  • Trinidad and Tobago


Double Round-Robin
Central Time (GMT -6)

Mexico 18 - 0 Guatemala
Half-Time Score: 10-0
September 27th 2016, h. 14:00, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Guatemala 0 - 13 Trinidad and Tobago
Half-Time Score: 0-3
September 28th 2016, h. 14:30, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Trinidad and Tobago 0 - 3 Mexico
Half-Time Score: 0-1
September 29th 2016, h. 16:45, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Mexico 21 - 0 Guatemala
Half-Time Score: 12-0
September 30th 2016, h. 16:45, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Guatemala 0 - 14 Trinidad and Tobago
Half-Time Score: 0-6
October 1st 2016, h. 14:30, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Trinidad and Tobago 1 - 4 Mexico
Half-Time Score: 0-1
October 2nd 2016, h. 14:30, Estadio Siglo XXI, Salamanca

Double Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Mexico
4
4(0)
0(0)
46
1
+45
12
Trinidad and Tobag.
4
2(0)
2(0)
28
7
+21
6
Guatemala
4
0(0)
4(0)
0
66
-66
0

 Author| Post time: 30-9-2016 03:36
| Show all posts
First Round, Tournament 7
September 30th - October 8th, 2016
5 Nations, Round-Robin, the 1st and 2nd Nations will qualify for the Second Round

  • Brazil
  • Chile
  • Paraguay
  • Peru
  • Uruguay


Round-Robin
Peru Time (GMT -5)

Brazil PSO0 - 0 Paraguay
Half-Time: 0-0, Full-Time: 0-0, Penalty Shoot-Out: 6-5
September 30th 2016, h. 11:15, Colegio San Jose, Chiclayo

Uruguay 8 - 0 Peru
Half-Time: 5-0
September 30th 2016, h. 15:00, Colegio San Jose, Chiclayo

Uruguay 8 - 0 Paraguay
Half-Time: 6-0
October 2nd 2016, h. 11:15, Colegio San Jose, Chiclayo

Chile 8 - 0 Peru
Half-Time: 2-0
October 2nd 2016, h. 15:00, Colegio San Jose, Chiclayo

Brazil 0 - 8 Chile
Half-Time: 0-4
October 4th 2016, h. 11:15, Colegio San Jose, Chiclayo

Paraguay 1 - 0 Peru
Half-Time: 0-0
October 4th 2016, h. 15:00, Colegio San Jose, Chiclayo

Chile 8 - 0 Paraguay
Half-Time: 5-0
October 6th 2016, h. 11:15, Colegio San Jose, Chiclayo

Brazil 0 - 2 Uruguay
Half-Time: 0-0
October 6th 2016, h. 15:00, Colegio San Jose, Chiclayo

Uruguay 1 - 0 Chile
Half-Time: 0-0
October 8th 2016, h. 11:15, Colegio San Jose, Chiclayo

Peru 0 - 2 Brazil
Half-Time: 0-1
October 8th 2016, h. 15:00, Colegio San Jose, Chiclayo

Round-Robin Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Uruguay
4
4(0)
0(0)
19
0
+19
12
Chile
4
3(0)
1(0)
24
1
+23
9
Brazil
4
1(1)
2(0)
2
10
-8
5
Paraguay
4
1(0)
2(1)
1
16
-15
4
Peru
4
0(0)
4(0)
0
19
-19
0

 Author| Post time: 16-1-2017 04:35
| Show all posts
Second Round, Tournament 1 (Preliminary Round)
January 14th - January 17th, 2017
8 Nations, 2 Groups,
the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

  • Italy
  • Singapore
  • Thailand
  • Wales


Group B

  • Hong Kong
  • Ireland
  • Kazakhstan
  • Malaysia


Group A
Malaysia Time (GMT +8)

Italy 3 - 0 Wales
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 1-0, 0-0
January 14th 2017, h. 13:45, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Thailand 4 - 0 Singapore
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 3-0
January 14th 2017, h. 16:00, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Wales 7 - 0 Singapore
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 2-0, 3-0
January 15th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Thailand 0 - 5 Italy
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-1, 0-2, 0-1
January 15th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Italy 9 - 0 Singapore
Quarter-by-Quarter: 0-0, 3-0, 4-0, 2-0
January 17th 2017, h. 13:45, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Wales 3 - 0 Thailand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 2-0
January 17th 2017, h. 16:00, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Group A Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Italy
3
3(0)
0(0)
17
0
+17
9
Wales
3
2(0)
1(0)
10
3
+7
6
Thailand
3
1(0)
2(0)
4
8
-4
3
Singapore
3
0(0)
3(0)
0
20
-20
0


Group B
Malaysia Time (GMT +8)

Ireland 12 - 0 Kazakhstan
Quarter-by-Quarter: 2-0, 2-0, 2-0, 6-0
January 14th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Malaysia 9 - 0 Hong Kong
Quarter-by-Quarter: 0-0, 3-0, 1-0, 5-0
January 14th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Kazakhstan PSO1 - 1 Hong Kong
Quarter-by-Quarter: 1-1, 0-0, 0-0, 0-0, Penalties: 2-0
January 16th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Malaysia 1 - 2 Ireland
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 1-1
January 16th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Ireland 10 - 0 Hong Kong
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 4-0, 5-0
January 17th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Kazakhstan 1 - 13 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 1-2, 0-5, 0-2, 0-4
January 17th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur

Group B Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Ireland
3
3(0)
0(0)
24
1
+23
9
Malaysia
3
2(0)
1(0)
23
3
+20
6
Kazakhstan
3
0(1)
2(0)
2
26
-24
2
Hong Kong
3
0(0)
2(1)
1
20
-19
1
 Author| Post time: 18-1-2017 05:18
| Show all posts
Second Round, Tournament 1 (Knockout Round)
January 19th - January 22nd, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final,
the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will
qualify for the Semifinal Round

  • Hong Kong
  • Ireland
  • Italy
  • Kazakhstan
  • Malaysia
  • Singapore
  • Thailand
  • Wales


Quarterfinals
Malaysia Time (GMT +8)

Ireland 10 - 0 Singapore
Quarter-by-Quarter: 2-0, 3-0, 2-0, 3-0
January 19th 2017, h. 13:45, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
I
Wales 2 - 1 Kazakhstan
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-1, 1-0
January 19th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
I
I

Italy 7 - 0 Hong Kong
Quarter-by-Quarter: 2-0, 2-0, 1-0, 2-0
January 19th 2017, h. 16:00, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
I
Malaysia 3 - 0 Thailand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 2-0
January 19th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


5th-8th Places Semifinals
Malaysia Time (GMT +8)

Hong Kong 0 - 3 Thailand
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-1, 0-1
January 20th 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
I
Kazakhstan 1 - 4 Singapore
Quarter-by-Quarter: 0-2, 0-1, 0-1, 1-0
January 20th 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


Semifinals
Malaysia Time (GMT +8)

Ireland 2 - 0 Wales
Quarter-by-Quarter: 0-0, 2-0, 0-0, 0-0
January 21st 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
I
Italy 2 - 2PSO Malaysia
Quarter-by-Quarter: 1-1, 1-1, 0-0, 0-0, Penalty Shoot-Out: 1-2
January 21st 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


7th Place Match
Malaysia Time (GMT +8)

Hong Kong 2 - 3 Kazakhstan
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 1-1, 1-1
January 22nd 2017, h. 13:45, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


5th Place Match
Malaysia Time (GMT +8)

Thailand PSO0 - 0 Singapore
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-0, Penalty Shoot-Out: 3-1  
January 22nd 2017, h. 16:00, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


3rd Place Match
Malaysia Time (GMT +8)

Wales 1 - 3 Italy
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 1-1, 0-1
January 22nd 2017, h. 18:15, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur


Final
Malaysia Time (GMT +8)

Ireland 3 - 0 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 0-0
January 22nd 2017, h. 20:30, Tun Razak Stadium, Kuala Lumpur
 Author| Post time: 4-2-2017 01:32
| Show all posts

Second Round, Tournament 2 (Preliminary Round)
February 4th - February 7th, 2017
8 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

  • Czech Republic
  • Russia
  • Spain
  • Turkey


Group B

  • Ghana
  • Poland
  • Scotland
  • Ukraine


Group A
Central European Time (GMT +1)

Czech Republic 4 - 0 Turkey
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 3-0
February 4th 2017, h. 10:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Spain 8 - 4 Russia
Quarter-by-Quarter: 2-0, 2-2, 2-0, 2-2
February 4th 2017, h. 13:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Russia 7 - 0 Turkey
Quarter-by-Quarter: 1-0, 2-0, 1-0, 3-0
February 5th 2017, h. 10:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Czech Republic 1 - 5 Spain
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 1-4
February 5th 2017, h. 13:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Spain 6 - 0 Turkey
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 2-0, 2-0
February 7th 2017, h. 13:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Russia 2 - 3 Czech Republic
Quarter-by-Quarter: 1-1, 1-0, 0-2, 0-0
February 7th 2017, h. 15:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Group A Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Spain
3
3(0)
0(0)
19
5
+14
9
Czech Republic
3
2(0)
1(0)
8
7
+1
6
Russia
3
1(0)
2(0)
13
11
+2
3
Turkey
3
0(0)
3(0)
0
17
-17
0


Group B
Central European Time (GMT +1)

Poland 3 - 2 Ukraine
Quarter-by-Quarter: 0-1, 1-0, 1-0, 1-1
February 4th 2017, h. 15:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Scotland 1 - 0 Ghana
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-0
February 4th 2017, h. 18:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Poland 0 - 1 Scotland
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 0-0
February 5th 2017, h. 15:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Ghana PSO 2 - 2 Ukraine
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-1, 1-1, Penalties: 2-1
February 5th 2017, h. 18:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Ghana 0 - 3 Poland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-1, 0-1
February 7th 2017, h. 10:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Scotland 1 - 2 Ukraine
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-2
February 7th 2017, h. 18:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia

Group B Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Poland
3
2(0)
1(0)
6
3
+3
6
Scotland
3
2(0)
1(0)
3
2
+1
6
Ukraine
3
1(0)
1(1)
6
6
0
4
Ghana
3
0(1)
2(0)
2
6
-4
2

 Author| Post time: 9-2-2017 15:00
| Show all posts
Second Round, Tournament 2 (Knockout Round)
February 9th - February 12th, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final,
the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will
qualify for the Semifinal Round

  • Czech Republic
  • Ghana
  • Poland
  • Russia
  • Scotland
  • Spain
  • Turkey
  • Ukraine


Quarterfinals
Central European Time (GMT +1)

Scotland 2 - 1 Russia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 0-1, 0-0
February 9th 2017, h. 10:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
I
Spain 7 - 0 Ghana
Quarter-by-Quarter: 2-0, 3-0, 1-0, 1-0
February 9th 2017, h. 13:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
I
I

Czech Republic 0 - 1 Ukraine
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-1
February 9th 2017, h. 15:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
I
Poland 2 - 1 Turkey
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 2-1
February 9th 2017, h. 18:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


5th-8th Places Semifinals
Central European Time (GMT +1)

Ghana 0 - 6 Russia
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-2, 0-3
February 11th 2017, h. 09:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
I
Czech Republic 6 - 2 Turkey
Quarter-by-Quarter: 2-2, 1-0, 0-0, 3-0
February 11th 2017, h. 11:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


Semifinals
Central European Time (GMT +1)

Ukraine 0 - 3 Poland
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-1, 0-1, 0-0
February 11th 2017, h. 14:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
I
Spain 2 - 1 Scotland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 1-0, 0-1
February 11th 2017, h. 16:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


7th Place Match
Central European Time (GMT +1)

Ghana 2 - 3 Turkey
Quarter-by-Quarter: 1-1, 1-0, 0-1, 0-1
February 12th 2017, h. 09:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


5th Place Match
Central European Time (GMT +1)

Russia 2 - 3 Czech Republic
Quarter-by-Quarter: 0-2, 0-0, 0-1, 2-0
February 12th 2017, h. 11:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


3rd Place Match
Central European Time (GMT +1)

Scotland 1 - 0 Ukraine
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-0
February 12th 2017, h. 14:00, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia


Final
Central European Time (GMT +1)

Spain 2 - 0 Poland
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 1-0
February 12th 2017, h. 16:30, Polideportivo Virgen del Carmen Beteró, Valencia
Post time: 29-3-2017 09:08
| Show all posts
Second Round, Tournament 3 (Preliminary Round)
April 1st - April 4th, 2017
7 Nations, 2 Groups, the 1st Nation from each Group will qualify for the Semifinals, the 2nd and 3rd Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 4th Nation from Group B will qualify for the 5th-7th Places Semifinals

Group A

  • Belarus
  • India
  • Uruguay


Group B

  • Canada
  • Chile
  • Mexico
  • Trinidad and Tobago


Group A
Pacific Time (GMT -8)

India PSO2 - 2 Uruguay
Quarter-by-Quarter:  1-0, 0-0, 0-1, 1-1, Penalties: 4-2
April 1st 2017, h. 12:00, West Vancouver

Belarus 0 - 1 India
Quarter-by-Quarter:  0-0, 0-1, 0-0, 0-0
April 2nd 2017, h. 12:00, West Vancouver

Uruguay 3 - 2 Belarus
Quarter-by-Quarter: 1-1, 1-0, 0-0, 1-1
April 4th 2017, h. 14:15, West Vancouver



Group A Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
India
2
1(1)
0(0)
3
2
+1
5
Uruguay
2
1(0)
0(1)
5
4
+1
4
Belarus
2
0(0)
2(0)
2
4
-2
0


Group B
Pacific Time (GMT -8)

Chile 9 - 1 Trinidad and Tobago
Quarter-by-Quarter:  3-0, 1-0, 1-0, 4-1
April 1st 2017, h. 14:15, West Vancouver

Canada 6 - 0 Mexico
Quarter-by-Quarter:  2-0, 0-0, 2-0, 2-0
April 1st 2017, h. 16:30, West Vancouver

Mexico 6 - 0 Trinidad and Tobago
Quarter-by-Quarter:  2-0, 3-0, 0-0, 1-0
April 2nd 2017, h. 14:15, West Vancouver

Chile 1 - 0 Canada
Quarter-by-Quarter:  0-0, 1-0, 0-0, 0-0
April 2nd 2017, h. 16:30, West Vancouver

Mexico 0 - 2 Chile
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-1, 0-0, 0-0
April 4th 2017, h. 12:00, West Vancouver

Canada 12 - 0 Trinidad and Tobago
Quarter-by-Quarter: 4-0, 3-0, 4-0, 1-0
April 4th 2017, h. 16:30, West Vancouver

Group B Final Standing

Nation
P
W(WD)
L(LD)
GF
GA
+/-
Pt.
Chile
3
3(0)
0(0)
12
1
+11
9
Canada
3
2(0)
1(0)
18
1
+17
6
Mexico
3
1(0)
2(0)
6
8
-2
3
Trinidad and Tobago
3
0(0)
3(0)
1
27
-26
0

 Author| Post time: 5-4-2017 16:57
| Show all posts
Second Round, Tournament 3 (Knockout Round)
April 6th - April 9th, 2017
7 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final,
the 1st and 2nd Nations from this Tournament and the 2 best 3rd ranked Nations between all Tournaments will
qualify for the Semifinal Round

  • Belarus
  • Canada
  • Chile
  • India
  • Mexico
  • Trinidad and Tobago
  • Uruguay


Quarterfinals
Pacific Time (GMT -8)

Chile Bye
I
Uruguay 2 - 1 Mexico
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 0-0, 0-1
April 6th 2017, h. 14:15, West Vancouver
I
I

India Bye
I
Canada 3 - 4 Belarus
Quarter-by-Quarter: 2-0, 1-0, 0-3, 0-1
April 6th 2017, h. 16:30, West Vancouver


5th-7th Places Semifinals
Pacific Time (GMT -8)

Canada 8 - 0 Trinidad and Tobago
Quarter-by-Quarter: 2-0, 3-0,
April 8th 2017, h. 12:00, West Vancouver
I
Mexico Bye


Semifinals
Pacific Time (GMT -8)

India 4 - 0 Belarus
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 1-0, 1-0
April 8th 2017, h. 14:15, West Vancouver
I
Chile 2 - 1 Uruguay
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 1-1
April 8th 2017, h. 16:30, West Vancouver


5th Place Match
Pacific Time (GMT -8)

Canada 4 - 0 Mexico
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 2-0, 2-0
April 9th 2017, h. 12:00, West Vancouver


3rd Place Match
Pacific Time (GMT -8)

Uruguay 2 - 4 Belarus
Quarter-by-Quarter: 1-1, 0-1, 1-1, 0-1
April 9th 2017, h. 14:15, West Vancouver


Final
Pacific Time (GMT -8)

India PSO1 - 1 Chile
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 1-0, 0-0, Penalties: 3-1
April 9th 2017, h. 16:30, West Vancouver
 Author| Post time: 22-5-2017 20:34
| Show all posts
Semifinal Round, Tournament 1 (Preliminary Round)
June 21st - June 27th, 2017
10 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 5th Nation from each Group will qualify for the 9th Place Match

Group A

  • China
  • Italy
  • Netherlands
  • Scotland
  • South Korea


Group B

  • Australia
  • Belgium
  • Malaysia
  • New Zealand
  • Spain


Group A
Central European Summer Time (GMT +2)

China 2 - 2 Italy
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-1, 0-0, 1-1
June 21st 2017, h. 14:00, Stade Fallon, Brussels

Netherlands 4 - 0 Scotland
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 1-0
June 21st 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels

South Korea 0 - 0 Italy
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-0
June 22nd 2017, h. 14:00, Stade Fallon, Brussels

China 1 - 1 Scotland
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 1-0
June 22nd 2017, h. 16:00, Stade Fallon, Brussels

South Korea 0 - 9 Netherlands
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-4, 0-1, 0-3
June 24th 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels

Italy 2 - 1 Scotland
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 0-1, 0-0
June 24th 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels

China 0 - 1 Netherlands
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-1
June 25th 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels

Scotland 0 - 5 South Korea
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-1, 0-3, 0-0
June 25th 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels

South Korea 2 - 1 China
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 1-1
June 27th 2017, h. 14:00, Stade Fallon, Brussels

Netherlands 5 - 0 Italy
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 2-0, 1-0
June 27th 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels

Group A Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Netherlands
4
4
0
0
19
0
+19
12
South Korea
4
2
1
1
7
10
-3
7
Italy
4
1
2
1
4
8
-4
5
China
4
0
2
2
4
6
-2
2
Scotland
4
0
1
3
2
12
-10
1


Group B
Central European Summer Time (GMT +2)

Australia 3 - 0 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 1-0, 1-0
June 21st 2017, h. 16:00, Stade Fallon, Brussels

New Zealand 1 - 0 Spain
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-0
June 21st 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels

Spain 3 - 1 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 0-1, 1-0, 2-0, 0-0
June 22nd 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels

Belgium 0 - 1 Australia
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 0-0
June 22nd 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels

New Zealand 2 - 0 Australia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 1-0
June 24th 2017, h. 14:00, Stade Fallon, Brussels

Malaysia 0 - 9 Belgium
Quarter-by-Quarter: 0-2, 0-1, 0-3, 0-3
June 24th 2017, h. 16:00, Stade Fallon, Brussels

Australia 4 - 1 Spain
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 2-1, 1-0
June 25th 2017, h. 14:00, Stade Fallon, Brussels

Belgium 1 - 0 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
June 25th 2017, h. 16:00, Stade Fallon, Brussels

New Zealand 1 - 0 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-0
June 27th 2017, h. 16:00, Stade Fallon, Brussels

Belgium 0 - 1 Spain
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-0, 0-0
June 27th 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels

Group B Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Australia
4
3
0
1
8
3
+5
9
New Zealand
4
3
0
1
4
1
+3
9
Belgium
4
2
0
2
10
2
+8
6
Spain
4
2
0
2
5
6
-1
6
Malaysia
4
0
0
4
1
16
-15
0

 Author| Post time: 29-6-2017 16:52
| Show all posts
Semifinal Round, Tournament 1 (Knockout Round)
June 29th - July 2nd, 2017
10 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Final Round

  • Australia
  • Belgium
  • China
  • Italy
  • Malaysia
  • Netherlands
  • New Zealand
  • Scotland
  • South Korea
  • Spain


9th Place Match
Central European Summer Time (GMT +2)

Scotland 1 - 0 Malaysia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-0
June 29th 2017, h. 11:00, Stade Fallon, Brussels


Quarterfinals
Central European Summer Time (GMT +2)

New Zealand 2 - 0 Italy
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 1-0, 0-0
June 29th 2017, h. 13:15, Stade Fallon, Brussels
I
Netherlands 2 - 0 Spain
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 1-0, 0-0
June 29th 2017, h. 17:45, Stade Fallon, Brussels
I
I

Australia 0 - 2 China
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 0-1
June 29th 2017, h. 15:30, Stade Fallon, Brussels
I
South Korea PSO1 - 1 Belgium
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-1, 0-0, Penalties: 3-2
June 29th 2017, h. 20:00, Stade Fallon, Brussels


5th-8th Places Semifinals
Central European Summer Time (GMT +2)

Spain 1 - 1PSO Italy
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 1-0, Penalties: 3-4
July 1st 2017, h. 11:15, Stade Fallon, Brussels
I
Belgium 1 - 5 Australia
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-2, 1-1, 0-1
July 1st 2017, h. 13:30, Stade Fallon, Brussels


Semifinals
Central European Summer Time (GMT +2)

South Korea 0 - 3 China
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-2, 0-0, 0-0
July 1st 2017, h. 15:45, Stade Fallon, Brussels
I
Netherlands PSO1 - 1 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 1-0, Penalties: 5-4
July 1st 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels


7th Place Match
Central European Summer Time (GMT +2)

Spain PSO1 - 1 Belgium
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-1, Penalties: 4-1
July 2nd 2017, h. 11:15, Stade Fallon, Brussels


5th Place Match
Central European Summer Time (GMT +2)

Italy 1 - 3 Australia
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-1, 0-0, 0-2
July 2nd 2017, h. 13:30, Stade Fallon, Brussels


3rd Place Match
Central European Summer Time (GMT +2)

New Zealand 1 - 0 South Korea
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 1-0
July 2nd 2017, h. 15:45, Stade Fallon, Brussels


Final
Central European Summer Time (GMT +2)

Netherlands 2 - 0 China
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 1-0
July 2nd 2017, h. 18:00, Stade Fallon, Brussels
 Author| Post time: 5-7-2017 02:07
| Show all posts
Semifinal Round, Tournament 2 (Preliminary Round)
July 8th - July 16th, 2017
10 Nations, 2 Groups, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals, the 5th Nation from each Group will qualify for the 9th Place Match

Group A

  • England
  • Germany
  • Ireland
  • Japan
  • Poland


Group B

  • Argentina
  • Chile
  • India
  • South Africa
  • United States


Group A
South Africa Standard Time (GMT +2)

Japan 1 - 1 Ireland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 1-0
July 8th 2017, h. 12:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Germany 1 - 0 Poland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 8th 2017, h. 14:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Germany 2 - 2 Ireland
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-0, 2-1
July 10th 2017, h. 14:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

England 3 - 0 Poland
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 10th 2017, h. 16:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Ireland 2 - 0 Poland
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 12th 2017, h. 14:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Japan 1 - 0 England
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-0
July 12th 2017, h. 16:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Poland 0 - 2 Japan
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 0-1
July 14th 2017, h. 12:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Germany 0 - 1 England
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 0-0
July 14th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Japan 0 - 3 Germany
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-1, 0-1
July 16th 2017, h. 12:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

England 3 - 2 Ireland
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 1-2
July 16th 2017, h. 14:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Group A Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
England
4
3
0
1
7
3
+4
9
Germany
4
2
1
1
6
3
+3
7
Japan
4
2
1
1
4
4
0
7
Ireland
4
1
2
1
7
6
+1
5
Poland
4
0
0
4
0
8
-8
0


Group B
South Africa Standard Time (GMT +2)

United States 1 - 0 Chile
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 8th 2017, h. 16:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

South Africa 0 - 0 India
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-0
July 8th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Argentina 2 - 0 Chile
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 0-0, 0-0
July 10th 2017, h. 12:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

United States 4 - 1 India
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 2-1, 1-0
July 10th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

India 1 - 0 Chile
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 12th 2017, h. 12:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

South Africa 1 - 3 Argentina
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-1, 0-2
July 12th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Chile 1 - 0 South Africa
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 14th 2017, h. 14:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

United States 0 - 4 Argentina
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-2, 0-1
July 14th 2017, h. 16:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

South Africa 3 - 2 United States
Quarter-by-Quarter: 0-1, 1-0, 0-1, 2-0
July 16th 2017, h. 16:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Argentina 3 - 0 India
Quarter-by-Quarter: 2-0, 1-0, 0-0, 0-0
July 16th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg

Group B Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Argentina
4
4
0
0
12
1
+11
12
United States
4
2
0
2
7
8
-1
6
South Africa
4
1
1
2
4
6
-2
4
India
4
1
1
2
2
7
-5
4
Chile
4
1
0
3
1
4
-3
3
 Author| Post time: 16-7-2017 21:59
| Show all posts
Semifinal Round, Tournament 2 (Knockout Round)
July 18th - July 23rd, 2017
10 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals and Final, the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations will qualify for the Final Round

  • Argentina
  • Chile
  • England
  • Germany
  • India
  • Ireland
  • Japan
  • Poland
  • South Africa
  • United States


Quarterfinals
South Africa Standard Time (GMT +2)

United States 1 - 0 Japan
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 1-0, 0-0
July 18th 2017, h. 11:15, Wits Hockey Turf, Johannesburg
I
England 4 - 1 India
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 1-1
July 18th 2017, h. 15:45, Wits Hockey Turf, Johannesburg
I
I

Argentina 2 - 1 Ireland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 1-1, 0-0
July 18th 2017, h. 13:30, Wits Hockey Turf, Johannesburg
I
Germany 1 - 0 South Africa
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-0
July 18th 2017, h. 18:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg


9th Place Match
South Africa Standard Time (GMT +2)

Poland 1 - 2 Chile
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-2, 0-0, 0-0
July 20th 2017, h. 10:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg


5th-8th Places Semifinals
South Africa Standard Time (GMT +2)

India 0 - 2 Japan
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-1, 0-0, 0-0
July 20th 2017, h. 12:15, Wits Hockey Turf, Johannesburg
I
South Africa 3 - 0 Ireland
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 2-0
July 20th 2017, h. 14:30, Wits Hockey Turf, Johannesburg


Semifinals
South Africa Standard Time (GMT +2)

Germany 2 - 1 Argentina
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-1, 0-0, 0-0
July 20th 2017, h. 16:45, Wits Hockey Turf, Johannesburg
I
England 1 - 1PSO United States
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-1, Penalties: 1-2
July 20th 2017, h. 19:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg


7th Place Match
South Africa Standard Time (GMT +2)

India 1 - 2 Ireland
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-2
July 22nd 2017, h. 11:15, Wits Hockey Turf, Johannesburg


5th Place Match
South Africa Standard Time (GMT +2)

Japan 1 - 2 South Africa
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-2, 1-0, 0-0
July 22nd 2017, h. 13:30, Wits Hockey Turf, Johannesburg


3rd Place Match
South Africa Standard Time (GMT +2)

England 5 - 2 Argentina
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-2, 1-0, 2-0
July 23rd 2017, h. 11:00, Wits Hockey Turf, Johannesburg


Final
South Africa Standard Time (GMT +2)

United States PSO1 - 1 Germany
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-1, 1-0, Penalties: 3-2
July 23rd 2017, h. 15:30, Wits Hockey Turf, Johannesburg

 Author| Post time: 6-11-2017 03:11
| Show all posts
Final Round (Preliminary Round)
November 17th - November 21st, 2017
8 Nations, 2 Groups,
the 1st, 2nd, 3rd and 4th Nations from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

  • Netherlands
  • New Zealand
  • South Korea
  • United States


Group B

  • Argentina
  • China
  • England
  • Germany


Group A
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

United States 1 - 1 South Korea
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-1
November 17th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Netherlands 4 - 0 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 1-0
November 17th 2017, h. 20:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

New Zealand 1 - 2 South Korea
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 0-0, 0-2
November 18th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

United States 0 - 2 Netherlands
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-1, 0-1, 0-0
November 18th 2017, h. 20:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Netherlands 3 - 0 South Korea
Quarter-by-Quarter: 0-0, 1-0, 1-0, 1-0
November 20th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

New Zealand 1 - 3 United States
Quarter-by-Quarter: 0-1, 1-0, 0-2, 0-0
November 20th 2017, h. 20:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Group A Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Netherlands
3
3
0
0
9
0
+9
9
United States
3
1
1
1
4
4
0
4
South Korea
3
1
1
1
3
5
-2
4
New Zealand
3
0
0
3
2
9
-7
0


Group B
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

England 0 - 2 Germany
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-2
November 18th 2017, h. 12:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Argentina 3 - 0 China
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 1-0, 0-0
November 18th 2017, h. 14:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Germany 3 - 0 China
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 0-0, 1-0
November 19th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Argentina 1 - 0 England
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 1-0
November 19th 2017, h. 20:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Germany 1 - 4 Argentina
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-2, 0-0, 1-2
November 21st 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

England 4 - 1 China
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-1, 1-0
November 21st 2017, h. 20:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland

Group B Final Standing

Nation
P
W
D
L
GF
GA
+/-
Pt.
Argentina
3
3
0
0
8
1
+7
9
Germany
3
2
0
1
6
4
+2
6
England
3
1
0
2
4
4
0
3
China
3
0
0
3
1
10
-9
0
 Author| Post time: 21-11-2017 10:03
| Show all posts
Final Round (Knockout Round)
November 22nd - November 26th, 2017
8 Nations, Placement Matches, Quarterfinals, Semifinals,
Bronze Medal Match and Gold Medal Match, the winning Nation will be the Women's Field Hockey FIH Hockey World League 2016 - 2017 Champion

  • Argentina
  • China
  • England
  • Germany
  • Netherlands
  • New Zealand
  • South Korea
  • United States


Quarterfinals
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

Germany 3 - 3 PSO South Korea
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-1, 2-2, 0-0, Penalties: 1-3
November 22nd 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland
I
Netherlands 4 - 0 China
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 0-0, 2-0
November 23rd 2017, h. 20:15, North Harbour Hockey Stadium, Auckland
I
I

Argentina 1 - 2 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-2, 0-0
November 22nd 2017, h. 20:15, North Harbour Hockey Stadium, Auckland
I
United States 1 - 2 England
Quarter-by-Quarter: 0-1, 0-0, 0-1, 1-0
November 23rd 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland


5th Place Match
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

Argentina 4 - 0 Germany
Quarter-by-Quarter: 2-0, 0-0, 1-0, 1-0
November 24th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland


Semifinals
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

England 0 - 1 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 0-0, 0-0, 0-1
November 24th 2017, h. 20:15, North Harbour Hockey Stadium, Auckland
I
Netherlands 2 - 0 South Korea
Quarter-by-Quarter: 1-0, 1-0, 0-0, 0-0
November 25th 2017, h. 20:15, North Harbour Hockey Stadium, Auckland


7th Place Match
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

United States 6 - 4 China
Quarter-by-Quarter: 1-1, 3-1, 1-2, 1-0
November 25th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland


Bronze Medal Match
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

South Korea 1 - 0 England
Quarter-by-Quarter: 1-0, 0-0, 0-0, 0-0
November 26th 2017, h. 18:00, North Harbour Hockey Stadium, Auckland


Gold Medal Match
New Zealand Daylight Time (GMT +13)

Netherlands 3 - 0 New Zealand
Quarter-by-Quarter: 0-0, 2-0, 1-0, 0-0
November 26th 2017, h. 20:15, North Harbour Hockey Stadium, Auckland
 Author| Post time: 26-11-2017 11:23
| Show all posts
Women's Tournament
Final Results

Netherlands
-

New Zealand
-

South Korea
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
England
-
5
Argentina
-
6
Germany
-
7
United States
-
8
China
-

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

12-7-2020 05:13 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list