|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Sprint Canoeing at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
Post time: 31-8-2016 22:23
| Show all posts |Read mode
Sprint Canoeing at the Summer Olympic Games 2016

Rio de Janeiro (BRA) - 15 August 2016 - 20 August 2016




Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, August 15th
09:00 Men's C1 1000m Heat 1
09:08 Men's C1 1000m Heat 2
09:16 Men's C1 1000m Heat 3
09:24 Women's K2 500m Heat 1
09:31 Women's K2 500m Heat 2
09:38 Women's K1 200m Heat 1
09:45 Women's K1 200m Heat 2
09:52 Women's K1 200m Heat 3
09:59 Women's K1 200m Heat 4
10:06 Men's K1 1000m Heat 1
10:14 Men's K1 1000m Heat 2
10:22 Men's K1 1000m Heat 3
10:30 Men's C1 1000m Semifinal 1
10:38 Men's C1 1000m Semifinal 2
10:46 Women's K2 500m Semifinal 1
10:53 Women's K2 500m Semifinal 2
11:00 Women's K1 200m Semifinal 1
11:07 Women's K1 200m Semifinal 2
11:14 Women's K1 200m Semifinal 3
11:21 Men's K1 1000m Semifinal 1
11:29 Men's K1 1000m Semifinal 2


Tuesday, August 16th
09:00 Men's C1 1000m Final B
09:08 Men's C1 1000m Final A
09:16 Women's K2 500m Final B
09:23 Women's K2 500m Final A
09:40 Women's K1 200m Final B
09:47 Women's K1 200m Final A
10:04 Men's K1 1000m Final B
10:12 Men's K1 1000m Final A


Wednesday, August 17th
09:00 Men's K2 1000m Heat 1
09:08 Men's K2 1000m Heat 2
09:16 Men's C1 200m Heat 1
09:23 Men's C1 200m Heat 2
09:30 Men's C1 200m Heat 3
09:37 Men's C1 200m Heat 4
09:44 Men's K2 200m Heat 1
09:51 Men's K2 200m Heat 2
09:58 Women's K1 500m Heat 1
10:05 Women's K1 500m Heat 2
10:12 Women's K1 500m Heat 3
10:19 Women's K1 500m Heat 4
10:26 Men's K2 1000m Semifinal 1
10:34 Men's K2 1000m Semifinal 2
10:42 Men's C1 200m Semifinal 1
10:49 Men's C1 200m Semifinal 2
10:56 Men's C1 200m Semifinal 3
11:03 Men's K2 200m Semifinal 1
11:10 Men's K2 200m Semifinal 2
11:17 Women's K1 500m Semifinal 1
11:24 Women's K1 500m Semifinal 2
11:31 Women's K1 500m Semifinal 3


Thursday, August 18th
09:00 Men's K2 1000m Final B
09:08 Men's K2 1000m Final A
09:16 Men's C1 200m Final B
09:23 Men's C1 200m Final A
09:40 Men's K2 200m Final B
09:47 Men's K2 200m Final A
10:04 Women's K1 500m Final B
10:11 Women's K1 500m Final A


Friday, August 19th
09:00 Men's K1 200m Heat 1
09:07 Men's K1 200m Heat 2
09:14 Men's K1 200m Heat 3
09:21 Men's C2 1000m Heat 1
09:29 Men's C2 1000m Heat 2
09:37 Women's K4 500m Heat 1
09:44 Women's K4 500m Heat 2
09:51 Men's K4 1000m Heat 1
09:59 Men's K4 1000m Heat 2
10:07 Men's K1 200m Semifinal 1
10:14 Men's K1 200m Semifinal 2
10:21 Men's C2 1000m Semifinal 1
10:29 Men's C2 1000m Semifinal 2
10:37 Women's K4 500m Semifinal 1
10:44 Women's K4 500m Semifinal 2
10:51 Men's K4 1000m Semifinal 1
10:59 Men's K4 1000m Semifinal 2


Saturday, August 20th
09:00 Men's K1 200m Final B
09:07 Men's K1 200m Final A
09:14 Men's C2 1000m Final B
09:22 Men's C2 1000m Final A
09:40 Women's K4 500m Final B
09:47 Women's K4 500m Final A
10:04 Men's K4 1000m Final B
10:12 Men's K4 1000m Final A
 Author| Post time: 31-8-2016 22:56
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Germany
4
2
1
7
2
Hungary
3
0
0
3
3
Spain
2
0
1
3
4
Great Britain
1
1
0
2
5
New Zealand
1
0
1
2
5
Ukraine
1
0
1
2
7
Brazil
0
2
1
3
8
Azerbaijan
0
1
1
2
8
Czech Republic
0
1
1
2
8
Poland
0
1
1
2
11
Denmark
0
1
0
1
11
France
0
1
0
1
11
Serbia
0
1
0
1
11
Slovakia
0
1
0
1
15
Australia
0
0
1
1
15
Belarus
0
0
1
1
15
Lithuania
0
0
1
1
15
Moldova
0
0
1
1
15
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
12
12
13
37


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Germany
4
2
1
7
2
Hungary
3
0
0
3
3
Spain
2
0
1
3
4
Great Britain
1
1
0
2
5
New Zealand
1
0
1
2
5
Ukraine
1
0
1
2
7
Brazil
0
2
1
3
8
Azerbaijan
0
1
1
2
8
Czech Republic
0
1
1
2
8
Poland
0
1
1
2
11
Denmark
0
1
0
1
11
France
0
1
0
1
11
Serbia
0
1
0
1
11
Slovakia
0
1
0
1
15
Australia
0
0
1
1
15
Belarus
0
0
1
1
15
Lithuania
0
0
1
1
15
Moldova
0
0
1
1
15
Russia
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
12
12
13
37

 Author| Post time: 31-8-2016 23:05
| Show all posts
Men's C1 1000m
Heats Results
The 1st Athlete from each Heat will qualify for the Final A, the other Athletes will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRENDEL Sebastian
3:58.044
2
KACZOR Tomasz
3:59.928
3
VASBANYAI Henrik
4:01.953
4
ILJINS Dagnis
4:11.766
5
FARKAS Vincent
4:12.295
6
MARINOV Martin
4:33.166
7
CHAMAUNE Mussa
5:00.454


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
3:59.615
2
FUKSA Martin
4:01.492
3
SHTOKALOV Ilia
4:02.626
4
TACCHINI Carlo
4:04.697
5
BART Adrien
4:10.043
6
DA CONCEICAO TRISTE Buly
4:54.516


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TARNOVSCHI Serghei
4:05.193
2
KOCHNEV Gerasim
4:08.127
3
OLDERSHAW Mark
4:13.600
4
ALTUKHOV Pavlo
4:19.361
5
KODINOV Angel
4:27.904
6
KHAIDAROV Timur
5:30.030

 Author| Post time: 31-8-2016 23:09
| Show all posts
Women's K2 500m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SZABO Gabriella
KOZAK Danuta
1:41.092
2
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata
1:41.766
3
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
1:43.967
4
LIAPESHKA Nadzeya
LITVINCHUK Maryna
1:44.835
5
ANIUSHINA Elena
STEPANOVA Kira
1:45.906
6
ORTON Genevieve
FRASER Kc
1:46.148
7
BULL Alyssa
BURNETT Alyce
1:46.933
8
BELCHER Lani
HANNAH Angela
1:53.948


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBER Franziska
DIETZE Tina
1:42.184
2
REN Wenjun
MA Qing
1:44.491
3
SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
1:45.369
4
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
1:46.246
5
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
1:46.410
6
SCHURING Yvonne
LEHACI Ana-Roxana
1:46.429
7
JOHANSSON Karin
PALDANIUS Sofia
1:46.456

 Author| Post time: 31-8-2016 23:26
| Show all posts
Women's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Athletes from each Heat will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARRINGTON Lisa
40.422
2
LAIA Francisca
41.368
3
DOUCHEV-JANIC Natasa
41.403
4
ZHOU Yu
42.187
5
MOLDOVAN Olivera
43.339
6
TORIBIONG Marina
48.913
7
KARIM Menatalla
49.596


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALCZYKIEWICZ Marta
40.263
2
PONOMARENKO JANIC Spela
40.387
3
LANGLOIS Andreanne
40.956
4
KLINOVA Inna
41.030
5
WALKER Jess
41.123
6
HANSEN Henriette
42.455
7
CAIRNS Anne
43.652


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GUYOT Sarah
40.317
2
STENSILS Linnea
40.828
3
PORTELA RIVAS Teresa
40.844
4
LIEPA Lasma
41.760
5
SCHWARZ Viktoria
42.847
6
VERGUTZ Ana Paula
44.239
7
HOGAN Maggie
44.668


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
40.702
2
KOHLOVA Martina
41.231
3
HARTLEY Bridgitte Ellen
41.698
4
MENGANA Yusmari
41.701
5
WASSMUTH Conny
41.972
6
AMEGHINO Sabrina
42.417
7
UMARALIEVA Olga
42.525

 Author| Post time: 31-8-2016 23:34
| Show all posts
Men's K1 1000m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOLTEN Rene
3:35.722
2
GELLE Peter
3:36.342
3
VAN KOEVERDEN Adam
3:37.212
4
ROSOLSKI Rafal
3:37.700
5
KOPASZ Balint
3:38.011
6
KIRCHEV Miroslav
3:39.363
7
WYSS Fabio
3:41.985


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DOSTAL Josef
3:35.342
2
STEWART Murray
3:36.210
3
CARRE Cyrille
3:36.322
4
PAJIC Dejan
3:36.884
5
ANOSHKIN Roman
3:37.296
6
RICCHETTI Alberto
3:37.610
7
GOLENDOV Ilya
3:37.953


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
PIMENTA Fernando
3:33.140
2
HOFF Max
3:33.585
3
WALZ Marcus
3:33.786
4
MOCHALOV Aleksey
3:34.469
5
PETERS Artuur
3:34.781
6
MRABET Mohamed Ali
3:35.084
7
MCDOWELL Marty
3:39.588

 Author| Post time: 1-9-2016 08:32
| Show all posts
Men's C1 1000m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the best 3rd ranked Athlete between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHTOKALOV Ilia
3:58.259
2
ALTUKHOV Pavlo
3:58.574
3
KOCHNEV Gerasim
3:59.489
4
KACZOR Tomasz
3:59.836
5
BART Adrien
4:08.593
6
ILJINS Dagnis
4:20.181
7
MARINOV Martin
4:24.723
8
KHAIDAROV Timur
5:33.919


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FUKSA Martin
4:01.793
2
TACCHINI Carlo
4:02.461
3
VASBANYAI Henrik
4:03.113
4
OLDERSHAW Mark
4:03.493
5
FARKAS Vincent
4:19.084
6
KODINOV Angel
4:30.574
7
DA CONCEICAO TRISTE Buly
4:46.396
8
CHAMAUNE Mussa
5:07.281

 Author| Post time: 1-9-2016 08:36
| Show all posts
Women's K2 500m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIAPESHKA Nadzeya
LITVINCHUK Maryna
1:42.285
2
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
1:43.363
3
BULL Alyssa
BURNETT Alyce
1:44.290
4
SCHURING Yvonne
LEHACI Ana-Roxana
1:44.462
5
REN Wenjun
MA Qing
1:44.780
6
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
1:46.008


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata
1:41.684
2
ANIUSHINA Elena
STEPANOVA Kira
1:42.439
3
SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
1:43.577
4
JOHANSSON Karin
PALDANIUS Sofia
1:44.090
5
ORTON Genevieve
FRASER Kc
1:45.351
6
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
1:47.476
7
BELCHER Lani
HANNAH Angela
1:49.285

 Author| Post time: 1-9-2016 08:40
| Show all posts
Women's K1 200m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALCZYKIEWICZ Marta
40.619
2
STENSILS Linnea
41.245
3
HARTLEY Bridgitte Ellen
41.478
4
WALKER Jess
41.483
5
LAIA Francisca
41.573
6
MENGANA Yusmari
41.688
7
MOLDOVAN Olivera
42.123
8
VERGUTZ Ana Paula
44.362


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
39.803
2
GUYOT Sarah
40.516
3
PONOMARENKO JANIC Spela
40.797
4
DOUCHEV-JANIC Natasa
40.962
5
ZHOU Yu
41.017
6
AMEGHINO Sabrina
41.934
7
SCHWARZ Viktoria
43.072
8
HANSEN Henriette
43.300


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARRINGTON Lisa
39.561
2
PORTELA RIVAS Teresa
40.241
3
KLINOVA Inna
40.381
4
KOHLOVA Martina
41.286
5
LANGLOIS Andreanne
41.350
6
WASSMUTH Conny
41.725
7
LIEPA Lasma
41.866
8
TORIBIONG Marina
48.306

 Author| Post time: 1-9-2016 08:43
| Show all posts
Men's K1 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 5th, 6th, 7th and 8th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
STEWART Murray
3:32.602
2
PIMENTA Fernando
3:33.420
3
WALZ Marcus
3:33.781
4
HOLTEN Rene
3:34.344
5
KOPASZ Balint
3:34.772
6
VAN KOEVERDEN Adam
3:36.230
7
PETERS Artuur
3:37.586
8
PAJIC Dejan
3:48.158


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANOSHKIN Roman
3:34.833
2
HOFF Max
3:36.136
3
GELLE Peter
3:36.193
4
DOSTAL Josef
3:36.384
5
MOCHALOV Aleksey
3:36.968
6
CARRE Cyrille
3:38.115
7
ROSOLSKI Rafal
3:38.379
8
MRABET Mohamed Ali
3:43.145

 Author| Post time: 1-9-2016 08:55
| Show all posts
Men's C1 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KACZOR Tomasz
3:59.350
2
BART Adrien
4:00.911
3
FARKAS Vincent
4:04.013
4
OLDERSHAW Mark
4:06.972
5
ILJINS Dagnis
4:10.084
6
KODINOV Angel
4:10.102
7
MARINOV Martin
4:15.524
VASBANYAI Henrik
DSQ

 Author| Post time: 1-9-2016 08:57
| Show all posts
Men's C1 1000m
Final A Results

BRENDEL Sebastian
3:56.926

QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
3:58.529

TARNOVSCHI Serghei
4:00.852

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SHTOKALOV Ilia
4:00.963
5
ALTUKHOV Pavlo
4:01.587
6
FUKSA Martin
4:03.322
7
KOCHNEV Gerasim
4:04.205
8
TACCHINI Carlo
4:15.368

 Author| Post time: 1-9-2016 09:00
| Show all posts
Women's K2 500m
Final B Results
The Teams will be ranked 9th-15th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JOHANSSON Karin
PALDANIUS Sofia
1:47.207
2
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
1:48.146
3
SCHURING Yvonne
LEHACI Ana-Roxana
1:48.834
4
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
1:48.846
5
ORTON Genevieve
FRASER Kc
1:49.389
6
REN Wenjun
MA Qing
1:51.582
7
BELCHER Lani
HANNAH Angela
1:54.193

 Author| Post time: 1-9-2016 09:02
| Show all posts
Women's K2 500m
Final A Results

Hungary
SZABO Gabriella
KOZAK Danuta

1:43.687

Germany
WEBER Franziska
DIETZE Tina

1:43.738

Poland
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata

1:45.207

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
1:45.868
5
ANIUSHINA Elena
STEPANOVA Kira
1:46.319
6
LIAPESHKA Nadzeya
LITVINCHUK Maryna
1:46.967
7
SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
1:48.361
8
BULL Alyssa
BURNETT Alyce
1:51.915

 Author| Post time: 1-9-2016 09:03
| Show all posts
Women's K1 200m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DOUCHEV-JANIC Natasa
41.673
2
KOHLOVA Martina
41.787
3
ZHOU Yu
41.928
4
MENGANA Yusmari
42.036
5
HARTLEY Bridgitte Ellen
42.066
6
LANGLOIS Andreanne
42.099
7
WALKER Jess
42.205
8
LAIA Francisca
42.695

 Author| Post time: 1-9-2016 09:05
| Show all posts
Women's K1 200m
Final A Results

CARRINGTON Lisa
39.864OB

WALCZYKIEWICZ Marta
40.279

OSIPENKO-RODOMSKA Inna
40.401

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PONOMARENKO JANIC Spela
40.769
5
GUYOT Sarah
40.894
6
PORTELA RIVAS Teresa
41.053
7
STENSILS Linnea
41.293
8
KLINOVA Inna
41.521

 Author| Post time: 1-9-2016 09:06
| Show all posts
Men's K1 1000m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VAN KOEVERDEN Adam
3:31.872
2
KOPASZ Balint
3:32.392
3
PETERS Artuur
3:33.521
4
MOCHALOV Aleksey
3:34.807
5
CARRE Cyrille
3:36.606
6
ROSOLSKI Rafal
3:39.021
7
PAJIC Dejan
3:40.502
8
MRABET Mohamed Ali
3:45.122

 Author| Post time: 1-9-2016 09:08
| Show all posts
Men's K1 1000m
Final A Results

WALZ Marcus
3:31.447

DOSTAL Josef
3:32.145

ANOSHKIN Roman
3:33.363

Rank
Athletes
Nation
Result
4
STEWART Murray
3:33.741
5
PIMENTA Fernando
3:35.349
6
HOLTEN Rene
3:36.840
7
HOFF Max
3:37.581
8
GELLE Peter
3:40.691

 Author| Post time: 1-9-2016 11:05
| Show all posts
Men's K2 1000m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RENDSCHMIDT Max
GROSS Marcus
3:19.258
2
VLCEK Erik
TARR Juraj
3:24.728
3
HUFNAGEL Tibor
CEINER Benjamin
3:25.580
4
HYBOIS Arnaud
HUBERT Etienne
3:25.654
5
GARCIA Jorge Antonio
TORRES Reinier
3:25.711
6
HAVEL Daniel
STERBA Jan
3:53.907


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TOMICEVIC Marko
ZORIC Milenko
3:15.298
2
WALLACE Ken
TAME Lachlan
3:23.019
3
NEKRIOSIUS Ricardas
OLIJNIK Andrej
3:24.246
4
SILVA Emanuel
RIBEIRO Joao
3:26.284
5
RIPAMONTI Nicola
DRESSINO Giulio
3:30.429
6
ALEXEYEV Yevgeniy
DERGUNOV Alexey
3:30.433

 Author| Post time: 1-9-2016 11:10
| Show all posts
Men's C1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BENAVIDES LOPEZ DE AYALA Alfo.
40.610
2
TARNOVSCHI Oleg
40.852
3
CHEBAN Iurii
41.220
4
NADIRADZE Zaza
41.423
5
LI Qiang
41.456
6
KACZOR Tomasz
42.450
7
HOUCINE Khaled
42.499


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIMART Thomas
40.415
2
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
40.522
3
SILVA Helder
40.578
4
OLDERSHAW Mark
42.972
5
ILJINS Dagnis
44.125
6
LOBO Joaquim
44.949


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRAITOR Andrey
39.985
2
HAJDU Jonatan
40.147
3
FUKSA Martin
40.311
4
KHAIDAROV Timur
40.492
5
KIRAJ Stefan
41.198
6
PULIDO RODRIGUEZ Marcos
41.910


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DEMYANENKO Valentin
39.749
2
ZUSTAUTAS Henrikas
40.048
3
TACCHINI Carlo
41.368
4
MOJALLALIMOGHADAM Adel
41.650
5
KODINOV Angel
42.694
6
SZEKSZARDI Ferenc
44.292

 Author| Post time: 1-9-2016 11:13
| Show all posts
Men's K2 200m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CRAVIOTTO Saul
TORO Cristian
31.161
2
TOTKA Sandor
MOLNAR Peter
31.438
3
HEATH Liam
SCHOFIELD Jon
31.534
4
RAUHE Ronald
LIEBSCHER Tom
31.572
5
TOKARNYTSKYI Sergii
YERGUCHYOV Andrey
33.807
6
CHOI Minkyu
CHO Gwanghee
33.825
7
RICCHETTI Alberto
CRENNA Mauro
34.000


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LANKAS Aurimas
RAMANAUSKAS Edvinas
31.755
2
GRUJIC Nebojsa
NOVAKOVIC Marko
31.776
3
JOUVE Sebastien
BEAUMONT Maxime
31.855
4
COCHRANE Ryan
FOURNEL Hugues
32.749
5
FREITAS DA SILVA Edson Isaias
BITENCOURT RIBEIRO Gilvan
33.021
6
BOWKER Daniel
WOOD Jordan
34.246

 Author| Post time: 1-9-2016 11:17
| Show all posts
Women's K1 500m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARRINGTON Lisa
1:54.765
2
JORGENSEN Emma
1:55.660
3
PORTELA Teresa
1:56.439
4
CAWTHORN Rachel
1:56.612
5
ANANCHENKO Zoya
1:58.136
6
MENGANA Yusmari
2:02.162
7
BEN ISMAIL Afef
2:08.170


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOZAK Danuta
1:53.427
2
LITVINCHUK Maryna
1:53.966
3
HARTLEY Bridgitte Ellen
1:55.737
4
WEBER Franziska
1:56.601
5
LIEPA Lasma
1:59.581
6
VERGUTZ Ana Paula
2:00.680
7
TORIBIONG Marina
2:14.807


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHOU Yu
1:53.043
2
FOURNEL Emilie
1:53.670
3
POVKH Mariya
1:54.247
4
JOHANSSON Karin
1:55.049
5
PONOMARENKO JANIC Spela
1:55.934
6
HOGAN Maggie
1:58.970
7
CAIRNS Anne
2:01.885


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
1:51.750
2
WOJNAROWSKA Ewelina
1:52.193
3
ANIUSHINA Elena
1:52.597
4
KOHLOVA Martina
1:53.167
5
RUZICIC BENEDEK Dalma
1:54.048
6
FLOOD Naomi
1:54.150

 Author| Post time: 1-9-2016 11:30
| Show all posts
Men's K2 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALLACE Ken
TAME Lachlan
3:16.635
2
RIPAMONTI Nicola
DRESSINO Giulio
3:17.942
3
HUFNAGEL Tibor
CEINER Benjamin
3:18.474
4
ALEXEYEV Yevgeniy
DERGUNOV Alexey
3:18.858
5
HYBOIS Arnaud
HUBERT Etienne
3:21.100


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SILVA Emanuel
RIBEIRO Joao
3:18.099
2
NEKRIOSIUS Ricardas
OLIJNIK Andrej
3:18.526
3
VLCEK Erik
TARR Juraj
3:19.372
4
HAVEL Daniel
STERBA Jan
3:21.569
5
GARCIA Jorge Antonio
TORRES Reinier
3:23.466

 Author| Post time: 1-9-2016 11:34
| Show all posts
Men's C1 200m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
39.659
2
BENAVIDES LOPEZ DE AYALA Alfo.
40.038
3
LI Qiang
40.066
4
FUKSA Martin
40.311
5
KHAIDAROV Timur
41.079
6
ZUSTAUTAS Henrikas
41.187
7
KODINOV Angel
42.925


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRAITOR Andrey
40.394
2
SIMART Thomas
40.670
3
TARNOVSCHI Oleg
40.715
4
TACCHINI Carlo
41.468
5
PULIDO RODRIGUEZ Marcos
42.283
6
MOJALLALIMOGHADAM Adel
42.386
7
ILJINS Dagnis
45.082


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NADIRADZE Zaza
40.146
2
DEMYANENKO Valentin
40.298
3
CHEBAN Iurii
40.590
4
HAJDU Jonatan
40.718
5
SILVA Helder
41.162
6
KIRAJ Stefan
43.171
7
OLDERSHAW Mark
43.357

 Author| Post time: 1-9-2016 11:36
| Show all posts
Men's K2 200m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the 4th, 5th, 6th and 7th Teams from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HEATH Liam
SCHOFIELD Jon
31.899
2
RAUHE Ronald
LIEBSCHER Tom
32.061
3
GRUJIC Nebojsa
NOVAKOVIC Marko
32.513
4
FREITAS DA SILVA Edson Isaias
BITENCOURT RIBEIRO Gilvan
33.359
5
RICCHETTI Alberto
CRENNA Mauro
34.318
6
WOOD Jordan
BOWKER Daniel
34.845


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TOTKA Sandor
MOLNAR Peter
32.138
2
JOUVE Sebastien
BEAUMONT Maxime
32.526
3
COCHRANE Ryan
FOURNEL Hugues
33.494
4
CHOI Minkyu
CHO Gwanghee
33.767
5
TOKARNYTSKYI Sergii
YERGUCHYOV Andrey
35.151

 Author| Post time: 1-9-2016 11:39
| Show all posts
Women's K1 500m
Semifinals Results
The 1st and 2nd Athletes from each Semifinal and the 2 best 3rd ranked Athletes between all Semifinals will qualify for the Final A, the next 8 best unqualified Athletes between all Semifinals will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LITVINCHUK Maryna
1:55.641
2
CARRINGTON Lisa
1:56.155
3
RUZICIC BENEDEK Dalma
1:57.294
4
JOHANSSON Karin
1:59.321
5
WOJNAROWSKA Ewelina
1:59.458
6
POVKH Mariya
2:00.714
7
ANANCHENKO Zoya
2:01.660


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KOZAK Danuta
1:54.241
2
JORGENSEN Emma
1:55.193
3
ZHOU Yu
1:55.311
4
ANIUSHINA Elena
1:57.229
5
KOHLOVA Martina
1:57.801
6
FLOOD Naomi
2:01.910
7
LIEPA Lasma
2:08.450


Semifinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WEBER Franziska
1:56.515
2
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
1:57.627
3
PONOMARENKO JANIC Spela
1:58.098
4
PORTELA Teresa
1:58.360
5
HARTLEY Bridgitte Ellen
1:58.397
6
CAWTHORN Rachel
1:58.410
7
FOURNEL Emilie
1:59.638

 Author| Post time: 1-9-2016 11:41
| Show all posts
Men's K2 1000m
Final B Results
The Teams will be ranked 9th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GARCIA Jorge Antonio
TORRES Reinier
3:18.768
2
HYBOIS Arnaud
HUBERT Etienne
3:19.415
3
ALEXEYEV Yevgeniy
DERGUNOV Alexey
3:20.827
4
HAVEL Daniel
STERBA Jan
3:25.966

 Author| Post time: 1-9-2016 11:43
| Show all posts
Men's K2 1000m
Final A Results

Germany
RENDSCHMIDT Max
GROSS Marcus

3:10.781

Serbia
TOMICEVIC Marko
ZORIC Milenko

3:10.969

Australia
WALLACE Ken
TAME Lachlan

3:12.593

Rank
Athletes
Nation
Result
4
SILVA Emanuel
RIBEIRO Joao
3:12.889
5
NEKRIOSIUS Ricardas
OLIJNIK Andrej
3:14.748
6
RIPAMONTI Nicola
DRESSINO Giulio
3:14.883
7
HUFNAGEL Tibor
CEINER Benjamin
3:15.387
8
VLCEK Erik
TARR Juraj
3:15.916

 Author| Post time: 1-9-2016 11:46
| Show all posts
Men's C1 200m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FUKSA Martin
39.760
2
HAJDU Jonatan
39.811
3
ZUSTAUTAS Henrikas
40.230
4
TARNOVSCHI Oleg
40.280
5
SILVA Helder
40.388
6
KHAIDAROV Timur
40.549
7
TACCHINI Carlo
40.733
8
PULIDO RODRIGUEZ Marcos
42.098

 Author| Post time: 1-9-2016 11:48
| Show all posts
Men's C1 200m
Final A Results

CHEBAN Iurii
39.279OB

DEMYANENKO Valentin
39.493

QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
39.628

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BENAVIDES LOPEZ DE AYALA Alfons.
39.649
5
NADIRADZE Zaza
39.817
6
KRAITOR Andrey
40.105
7
LI Qiang
40.143
8
SIMART Thomas
40.180

 Author| Post time: 1-9-2016 11:57
| Show all posts
Men's K2 200m
Final B Results
The Teams will be ranked 9th-13th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CHOI Minkyu
CHO Gwanghee
33.812
2
FREITAS DA SILVA Edson Isaias
BITENCOURT RIBEIRO Gilvan
33.992
3
WOOD Jordan
BOWKER Daniel
35.334
4
TOKARNYTSKYI Sergii
YERGUCHYOV Andrey
35.427
5
RICCHETTI Alberto
CRENNA Mauro
35.516

 Author| Post time: 1-9-2016 11:58
| Show all posts
Men's K2 200m
Final A Results

Spain
CRAVIOTTO Saul
TORO Cristian

32.075

Great Britain
HEATH Liam
SCHOFIELD Jon

32.368

Lithuania
LANKAS Aurimas
RAMANAUSKAS Edvinas

32.382

Rank
Athletes
Nation
Result
4
TOTKA Sandor
MOLNAR Peter
32.412
5
RAUHE Ronald
LIEBSCHER Tom
32.488
6
GRUJIC Nebojsa
NOVAKOVIC Marko
32.656
7
JOUVE Sebastien
BEAUMONT Maxime
32.699
8
COCHRANE Ryan
FOURNEL Hugues
33.767

 Author| Post time: 1-9-2016 12:00
| Show all posts
Women's K1 500m
Final B Results
The Athletes will be ranked 9th-16th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ANIUSHINA Elena
1:57.202
2
PONOMARENKO JANIC Spela
1:57.541
3
PORTELA Teresa
1:58.058
4
WOJNAROWSKA Ewelina
1:58.167
5
KOHLOVA Martina
1:58.211
6
JOHANSSON Karin
1:58.363
7
CAWTHORN Rachel
1:58.470
8
HARTLEY Bridgitte Ellen
2:01.890

 Author| Post time: 1-9-2016 12:02
| Show all posts
Women's K1 500m
Final A Results

KOZAK Danuta
1:52.494

JORGENSEN Emma
1:54.326

CARRINGTON Lisa
1:54.372

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LITVINCHUK Maryna
1:54.474
5
WEBER Franziska
1:54.553
6
ZHOU Yu
1:54.994
7
RUZICIC BENEDEK Dalma
1:55.095
8
OSIPENKO-RODOMSKA Inna
1:56.573

 Author| Post time: 1-9-2016 12:17
| Show all posts
Men's K1 200m
Heats Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Athletes from each Heat and the best 6th ranked Athlete between all Heats will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RAUHE Ronald
34.350
2
RIZZA Manfredi
34.726
3
DE JONGE Mark
34.898
4
RUMJANCEVS Aleksejs
35.175
5
DE CESARE Cesar Ernesto
35.216
6
KACZMAREK Pawel
35.562
7
FREITAS DA SILVA Edson Isaias
35.665
8
DERGUNOV Alexey
36.647


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BEAUMONT Maxime
34.322
2
CRAVIOTTO Saul
34.694
3
MOLNAR Peter
35.102
4
LUKANTSOV Evgenii
35.245
5
CHO Gwanghee
35.402
6
VARGAS Fidel Antonio
35.561
7
SVAB Filip
35.567


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HEATH Liam
34.327
2
BIRD Stephen
34.650
3
NOVAKOVIC Marko
34.938
4
NAVAKAUSKAS Ignas
35.144
5
MENNING Petter
35.264
6
VOISARD REZOLA Ruben
35.491
7
ELSAYED Karim
37.294

 Author| Post time: 1-9-2016 12:19
| Show all posts
Men's C2 1000m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DE SOUZA SILVA Erlon
QUEIROZ DOS SANTOS Isaquias
3:33.269
2
IANCHUK Dmytro
MISHCHUK Taras
3:35.284
3
SHTOKALOV Ilia
PERVUKHIN Ilya
3:43.105
4
SZEKSZARDI Ferenc
MARINOV Martin
4:07.372
5
CHAMAUNE Mussa
LOBO Joaquim
4:14.002


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BRENDEL Sebastian
VANDREY Jan
3:33.482
2
TORRES Serguey
JORGE Fernando Dayan
3:34.939
3
VASBANYAI Henrik
MIKE Robert
3:35.501
4
RADON Jaroslav
DVORAK Filip
3:36.818
5
KAMINSKI Mateusz
KUDLA Michal
3:44.717
6
KOCHNEV Gerasim
MIRBEKOV Serik
4:00.330

 Author| Post time: 1-9-2016 12:22
| Show all posts
Women's K4 500m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MAKHNEVA Marharyta
LIAPESHKA Nadzeya
KHUDZENKA Volha
LITVINCHUK Maryna
1:30.320
2
WALCZYKIEWICZ Marta
DZIENISZEWSKA-KIERKLA Edyta
NAJA Karolina
MIKOLAJCZYK Beata
1:33.020
3
LOVETT Jaimee
IMRIE Kayla
FISHER Aimee
RYAN Caitlin
1:33.782
4
KLINOVA Inna
PODOINIKOVA Irina
SERGEYEVA Natalya
ANANCHENKO Zoya
1:36.127
5
WALKER Jess
CAWTHORN Rachel
SIMON Rebii
GURSKI Louisa
1:36.853
6
HOSTENS Manon
LHOTE Amandine
JAMELOT Lea
TROEL Sarah
1:37.038
7
GARRO Magdalena
ROJAS Brenda
AMEGHINO Sabrina
KERESZTESI Alexandra
1:37.645


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SZABO Gabriella
KOZAK Danuta
CSIPES Tamara
FAZEKAS-ZUR Krisztina
1:29.497
2
POVKH Mariya
AKHADOVA Svitlana
TODOROVA Anastasiia
HRYSHCHUN Inna
1:31.727
3
HERING Sabrina
WEBER Franziska
KRIEGERSTEIN Steffi
DIETZE Tina
1:33.185
4
LANGLOIS Andreanne
FOURNEL Emilie
ORTON Genevieve
FRASER Kc
1:34.269
5
JORGENSEN Emma
THOMSEN Amalie
VILLUMSEN Ida
HANSEN Henriette
1:36.675
6
REN Wenjun
MA Qing
LI Yue
LIU Haiping
1:38.730
7
MOLDOVAN Nikolina
STAROVIC Milica
RUZICIC BENEDEK Dalma
MOLDOVAN Olivera
1:39.316

 Author| Post time: 1-9-2016 14:40
| Show all posts
Men's K4 1000m
Heats Results
The 1st Team from each Heat will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Semifinals

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RENDSCHMIDT Max
LIEBSCHER Tom
HOFF Max
GROSS Marcus
2:52.836
2
MYSAK Denis
VLCEK Erik
TARR Juraj
LINKA Tibor
2:55.628
3
WALLACE Ken
FITZSIMMONS Riley
CLEAR Jacob
WOOD Jordan
2:55.666
4
PIMENTA Fernando
SILVA Emanuel
RIBEIRO Joao
FERNANDES David
3:01.498
5
HYBOIS Arnaud
HUBERT Etienne
JOUVE Sebastien
CARRE Cyrille
3:02.376
6
MAEHLER Roberto
JUNIOR SOUTA Vagner
OLIVEIRA Celso
BITENCOURT RIBEIRO Gilvan
3:04.804
7
GOLENDOV Ilya
YERGUCHYOV Andrey
TOKARNYTSKYI Sergii
YEMELYANOV Alexandr
3:04.883


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAVEL Daniel
TREFIL Lukas
DOSTAL Josef
STERBA Jan
2:52.027
2
DAL BO Daniel
CACERES Juan Ignacio
de TORRES Pablo
CARRERAS Gonzalo
2:55.103
3
HERNANZ AGUERIA Javier
GERMADE Rodrigo
CARRERA Oscar
PENA Inigo
2:55.514
4
LYAPUNOV Kirill
POGREBAN Vasily
ANOSHKIN Roman
ZHESTKOV Oleg
2:56.662
5
HUFNAGEL Tibor
CEINER Benjamin
KUGLER Attila
SOMORACZ Tamas
3:00.369
6
TOMICEVIC Marko
ZORIC Milenko
PAJIC Dejan
TORUBAROV Vladimir
3:05.272
7
RIPAMONTI Nicola
DRESSINO Giulio
RICCHETTI Alberto
CRENNA Mauro
3:10.266

 Author| Post time: 1-9-2016 14:43
| Show all posts
Men's K1 200m
Semifinals Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final A, the 5th, 6th, 7th and 8th Athletes from each Semifinal will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HEATH Liam
34.076
2
RAUHE Ronald
34.180
3
CRAVIOTTO Saul
34.545
4
DE JONGE Mark
34.775
5
NOVAKOVIC Marko
34.778
6
MENNING Petter
34.995
7
LUKANTSOV Evgenii
35.567
8
DE CESARE Cesar Ernesto
35.936


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BEAUMONT Maxime
34.398
2
BIRD Stephen
34.584
3
RIZZA Manfredi
34.686
4
RUMJANCEVS Aleksejs
34.722
5
NAVAKAUSKAS Ignas
35.168
6
MOLNAR Peter
35.207
7
VOISARD REZOLA Ruben
35.439
8
CHO Gwanghee
35.869

 Author| Post time: 1-9-2016 14:47
| Show all posts
Men's C2 1000m
Semifinals Results
The 1st, 2nd and 3rd Teams from each Semifinal will qualify for the Final A, the other Teams will qualify for the Final B

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
IANCHUK Dmytro
MISHCHUK Taras
3:38.384
2
RADON Jaroslav
DVORAK Filip
3:42.166
3
VASBANYAI Henrik
MIKE Robert
3:56.126
4
CHAMAUNE Mussa
LOBO Joaquim
4:23.965


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TORRES Serguey
JORGE Fernando Dayan
3:40.192
2
KOCHNEV Gerasim
MIRBEKOV Serik
3:40.772
3
SHTOKALOV Ilia
PERVUKHIN Ilya
3:42.127
4
KAMINSKI Mateusz
KUDLA Michal
3:43.467
5
SZEKSZARDI Ferenc
MARINOV Martin
4:13.754

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-12-2021 07:40 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list