|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Alpine Skiing at the Winter Paralympic Games 2018

[Copy link]
Post time: 9-3-2018 21:40
| Show all posts |Read mode
Alpine Skiing at the Winter Paralympic Games 2018

PyeongChang (KOR) - 10 March 2018 - 18 March 2018




Official Schedule
Korea Standard Time (GMT +9)
Paralympic Event Final | Non-Paralympic Event Final


Saturday, March 10th
09:30 Women's Downhill Visually Impaired
Following
Women's Downhill Standing
Following
Women's Downhill Sitting
Following
Men's Downhill Visually Impaired
Following
Men's Downhill Standing
Following
Men's Downhill Sitting


Sunday, March 11th
09:30 Women's Super-G Visually Impaired
Following
Women's Super-G Standing
Following
Women's Super-G Sitting
Following
Men's Super-G Visually Impaired
Following
Men's Super-G Standing
Following
Men's Super-G Sitting


Tuesday, March 13th
09:30 Women's Super Combined Visually Impaired Run 1
Following
Women's Super Combined Standing Run 1
Following
Women's Super Combined Sitting Run 1
Following
Men's Super Combined Visually Impaired Run 1
Following
Men's Super Combined Standing Run 1
Following
Men's Super Combined Sitting Run 1
15:00 Women's Super Combined Visually Impaired Run 2
Following
Women's Super Combined Standing Run 2
Following
Women's Super Combined Sitting Run 2
Following
Men's Super Combined Visually Impaired Run 2
Following
Men's Super Combined Standing Run 2
Following
Men's Super Combined Sitting Run 2


Wednesday, March 14th
09:30 Women's Giant Slalom Visually Impaired Run 1
Following
Women's Giant Slalom Standing Run 1
Following
Women's Giant Slalom Sitting Run 1
Following
Men's Giant Slalom Visually Impaired Run 1
Following
Men's Giant Slalom Standing Run 1
Following
Men's Giant Slalom Sitting Run 1
14:00 Women's Giant Slalom Visually Impaired Run 2
Following
Women's Giant Slalom Standing Run 2
Following
Women's Giant Slalom Sitting Run 2
Following
Men's Giant Slalom Visually Impaired Run 2
Following
Men's Giant Slalom Standing Run 2
Following
Men's Giant Slalom Sitting Run 2


Saturday, March 17th
09:30 Men's Slalom Visually Impaired Run 1
Following
Men's Slalom Standing Run 1
Following
Men's Slalom Sitting Run 1
14:00 Men's Slalom Visually Impaired Run 2
Following
Men's Slalom Standing Run 2
Following
Men's Slalom Sitting Run 2


Sunday, March 18th
09:30 Women's Slalom Visually Impaired Run 1
Following
Women's Slalom Standing Run 1
Following
Women's Slalom Sitting Run 1
12:30 Women's Slalom Visually Impaired Run 2
Following
Women's Slalom Standing Run 2
Following
Women's Slalom Sitting Run 2
 Author| Post time: 9-3-2018 21:40
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Slovakia
6
4
1
11
2
France
4
5
2
11
3
Germany
4
5
1
10
4
Canada
3
1
6
10
5
Switzerland
3
0
0
3
6
Italy
2
1
1
4
7
Great Britain
1
4
2
7
8
Japan
1
3
2
6
8
United States
1
3
2
6
10
Neutral Paralympic A.
1
1
2
4
11
Netherlands
1
1
0
2
12
New Zealand
1
0
2
3
13
Norway
1
0
1
2
14
Croatia
1
0
0
1
15
Austria
0
1
4
5
16
Spain
0
1
0
1
17
Australia
0
0
2
2
18
Belgium
0
0
1
1
18
Poland
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
30
30
30
90

 Author| Post time: 10-3-2018 17:00
| Show all posts
Women's Downhill Visually Impaired
Final Results

Henrieta FARKASOVA
Natalia SUBRTOVA (G)

1:29.72

Millie KNIGHT
Brett WILD (G)

1:30.58

Eleonor SANA
Chloe SANA (G)

1:31.60

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Noemi Ewa RISTAU
Lucien GERKAU (G)
1:33.33
5
Melissa PERRINE
Christian GEIGER (G)
1:35.40
Menna FITZPATRICK
Jennifer KEHOE (G)
DNF
Danelle UMSTEAD
Rob UMSTEAD (G)
DNF
Anna PESKOVA
Michaela HUBACOVA (G)
DNF

 Author| Post time: 10-3-2018 17:00
| Show all posts
Women's Downhill Standing
Final Results

Marie BOCHET
1:30.30

Andrea ROTHFUSS
1:32.53

Mollie JEPSEN
1:34.60

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Alana RAMSAY
1:35.21
5
Mariia PAPULOVA
1:36.12
6
Erin LATIMER
1:38.87
7
Melanie SCHWARTZ
1:39.38
8
Stephanie JALLEN
1:40.64
9
Mel PEMBLE
1:42.22
Anna JOCHEMSEN
DNF
Ally KUNKEL
DNF
Frederique TURGEON
DNF

 Author| Post time: 10-3-2018 17:00
| Show all posts
Women's Downhill Sitting
Final Results

Anna SCHAFFELHUBER
1:33.26

Momoka MURAOKA
1:34.75

Laurie STEPHENS
1:35.80

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Victoria PENDERGAST
1:44.14
Anna-Lena FORSTER
DNF
Claudia LOESCH
DNF
Stephani VICTOR
DNF

 Author| Post time: 10-3-2018 17:05
| Show all posts
Men's Downhill Visually Impaired
Final Results

Mac MARCOUX
Jack LEITCH (G)

1:23.93

Jakub KRAKO
Branislav BROZMAN (G)

1:25.35

Giacomo BERTAGNOLLI
Fabrizio CASAL (G)

1:26.46

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Yon SANTACANA MAIZTEGUI
Miguel GALINDO GARCES (G)
1:27.40
5
Ivan FRANTSEV
German AGRANOVSKII (G)
1:30.72
6
Patrik HETMER
Miroslav MACALA (G)
1:31.21
7
Kevin BURTON
Brandon ASHBY (G)
1:31.35
8
Maciej KREZEL
Anna OGARZYNSKA (G)
1:38.25
Miroslav HARAUS
Maros HUDIK (G)
DNF
Mark BATHUM
Cade YAMAMOTO (G)
DNF

 Author| Post time: 10-3-2018 17:05
| Show all posts
Men's Downhill Standing
Final Results

Theo GMUR
1:25.45

Arthur BAUCHET
1:26.29

Markus SALCHER
1:26.39

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Alexis GUIMOND
1:27.09
5
Adam HALL
1:27.52
6
Kirk SCHORNSTEIN
1:28.53
7
Aleksei BUGAEV
1:28.68
8
Robin CUCHE
1:29.28
9
Thomas PFYL
1:29.77
10
James WHITLEY
1:29.85
11
Alexander ALYABYEV
1:30.41
12
Nico PAJANTSCHITSCH
1:30.50
13
Santeri KIIVERI
1:30.64
14
Jordan BROISIN
1:30.74
15
Hiraku MISAWA
1:31.23
16
Martin FRANCE
1:31.82
17
Michael BRUEGGER
1:32.81
18
Andrew HARAGHEY
1:32.84
19
Jeffrey STUUT
1:33.14
20
Chris LLOYD
1:34.00
21
Davide BENDOTTI
1:34.69
22
Jonty O'CALLAGHAN
1:34.86
23
Alexey MIKUSHIN
1:35.67
24
Tomas VAVERKA
1:37.83
Mitchell GOURLEY
DNF
Braydon LUSCOMBE
DNF
Gakuta KOIKE
DNF
Miroslav LIDINSKY
DNF
Roger PUIG DAVI
DNF

 Author| Post time: 10-3-2018 17:05
| Show all posts
Men's Downhill Sitting
Final Results

Andrew KURKA
1:24.11

Taiki MORII
1:25.75

Corey PETERS
1:26.01

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Yohann TABERLET
1:26.23
5
Roman RABL
1:26.66
6
Jesper PEDERSEN
1:26.82
6
Frederic FRANCOIS
1:26.82
8
Kurt OATWAY
1:27.50
9
Takeshi SUZUKI
1:27.53
10
Georg KREITER
1:28.23
11
Sam TAIT
1:28.56
12
Sang Min HAN
1:30.61
13
Nicolas BISQUERTT HUDSON
1:31.08
14
Niels DE LANGEN
1:31.40
15
Igor SIKORSKI
1:31.69
16
Chi Won LEE
1:31.78
17
Dino SOKOLOVIC
1:32.20
18
Stephen LAWLER
1:32.82
19
Pavel BAMBOUSEK
1:33.46
20
Thomas NOLTE
1:34.27
Christoph KUNZ
DNF
Akira KANO
DNF
Jeroen KAMPSCHREUR
DNF
Kenji NATSUME
DNF
Mark SOYER
DNF
Arly Aristid. VELASQUEZ PENALOZA
DNF

 Author| Post time: 11-3-2018 02:05
| Show all posts
Women's Super-G Visually Impaired
Final Results

Henrieta FARKASOVA
Natalia SUBRTOVA (G)

1:30.17

Millie KNIGHT
Brett WILD (G)

1:33.76

Menna FITZPATRICK
Jennifer KEHOE (G)

1:34.54

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Eleonor SANA
Chloe SANA (G)
1:36.00
5
Melissa PERRINE
Christian GEIGER (G)
1:36.96
6
Danelle UMSTEAD
Rob UMSTEAD (G)
1:38.91
7
Noemi Ewa RISTAU
Lucien GERKAU (G)
1:39.09
8
Kelly GALLAGHER
Gary SMITH (G)
1:39.75
9
Jae Rim YANG
Un So Ri KO (G)
1:43.03
10
Staci MANNELLA
Sadie DE BAUN (G)
1:44.25
11
Anna PESKOVA
Michaela HUBACOVA (G)
1:47.76

 Author| Post time: 11-3-2018 02:20
| Show all posts
Women's Super-G Standing
Final Results

Marie BOCHET
1:32.83

Andrea ROTHFUSS
1:33.10

Alana RAMSAY
1:35.20

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Mollie JEPSEN
1:36.22
5
Mariia PAPULOVA
1:37.11
6
Anna JOCHEMSEN
1:39.90
7
Ally KUNKEL
1:40.74
8
Melanie SCHWARTZ
1:42.77
9
Erin LATIMER
1:43.13
10
Stephanie JALLEN
1:44.30
11
Mel PEMBLE
1:44.63
Petra SMARZOVA
DNF
Ammi HONDO
DNF
Frederique TURGEON
DNF

 Author| Post time: 11-3-2018 02:40
| Show all posts
Women's Super-G Sitting
Final Results

Anna SCHAFFELHUBER
1:34.76

Claudia LOESCH
1:35.71

Momoka MURAOKA
1:36.10

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Anna-Lena FORSTER
1:36.26
5
Laurie STEPHENS
1:36.98
6
Stephani VICTOR
1:40.01
7
Linda VAN IMPELEN
1:42.83
Victoria PENDERGAST
DNF

 Author| Post time: 11-3-2018 03:25
| Show all posts
Men's Super-G Visually Impaired
Final Results

Jakub KRAKO
Branislav BROZMAN (G)

1:26.11

Giacomo BERTAGNOLLI
Fabrizio CASAL (G)

1:26.29

Miroslav HARAUS
Maros HUDIK (G)

1:26.66

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Yon SANTACANA MAIZTEGUI
Miguel GALINDO GARCES (G)
1:29.01
5
Ivan FRANTSEV
German AGRANOVSKII (G)
1:29.30
6
Valerii REDKOZUBOV
Evgeny GEROEV (G)
1:31.26
7
Marek KUBACKA
Maria ZATOVICOVA (G)
1:31.97
8
Gernot MORGENFURT
Christoph Peter GMEINER (G)
1:32.14
9
Kevin BURTON
Brandon ASHBY (G)
1:32.42
10
Patrik HETMER
Miroslav MACALA (G)
1:35.05
11
Mark BATHUM
Cade YAMAMOTO (G)
1:35.97
12
Maciej KREZEL
Anna OGARZYNSKA (G)
1:38.14
Mac MARCOUX
Jack LEITCH (G)
DNF

 Author| Post time: 11-3-2018 04:30
| Show all posts
Men's Super-G Standing
Final Results

Theo GMUR
1:24.83

Arthur BAUCHET
1:26.64

Markus SALCHER
1:27.89

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Alexis GUIMOND
1:28.01
5
Aleksei BUGAEV
1:28.47
6
Martin FRANCE
1:28.66
7
Kirk SCHORNSTEIN
1:29.28
8
Braydon LUSCOMBE
1:29.39
9
Thomas PFYL
1:29.40
10
Adam HALL
1:29.86
11
Santeri KIIVERI
1:30.03
12
Mitchell GOURLEY
1:30.34
13
Thomas WALSH
1:30.38
14
Thomas GROCHAR
1:30.89
15
Hiraku MISAWA
1:31.04
16
Jeffrey STUUT
1:31.08
17
Jamie STANTON
1:31.31
18
Aron LINDSTROEM
1:31.77
19
Alexander ALYABYEV
1:31.83
20
Jordan BROISIN
1:32.57
21
Michael BRUEGGER
1:32.82
22
James WHITLEY
1:32.96
23
Roger PUIG DAVI
1:32.97
24
Andrew HARAGHEY
1:34.19
25
Chris LLOYD
1:34.43
26
Alexey MIKUSHIN
1:34.76
27
Gakuta KOIKE
1:35.12
28
Davide BENDOTTI
1:35.75
29
Tomas VAVERKA
1:36.22
30
Miroslav LIDINSKY
1:39.26
Robin CUCHE
DNF
Nico PAJANTSCHITSCH
DNF
Martin WUERZ
DNF
Jonty O'CALLAGHAN
DNF

 Author| Post time: 11-3-2018 05:40
| Show all posts
Men's Super-G Sitting
Final Results

Kurt OATWAY
1:25.83

Andrew KURKA
1:26.89

Frederic FRANCOIS
1:26.98

Rank
Athletes
Nation
Result
4
Jesper PEDERSEN
1:27.10
5
Akira KANO
1:27.45
6
Yohann TABERLET
1:27.46
7
Jeroen KAMPSCHREUR
1:27.63
8
Taiki MORII
1:27.70
9
Roman RABL
1:28.14
10
Igor SIKORSKI
1:28.41
11
Corey PETERS
1:28.80
12
Tyler WALKER
1:29.10
13
Takeshi SUZUKI
1:29.41
14
Niels DE LANGEN
1:29.85
15
Sang Min HAN
1:30.90
16
Mark SOYER
1:32.32
17
Arly Aristid. VELASQUEZ PENALOZA
1:32.67
18
Chi Won LEE
1:33.35
19
Dino SOKOLOVIC
1:33.48
20
Pavel BAMBOUSEK
1:34.52
21
Thomas NOLTE
1:35.40
22
Stephen LAWLER
1:38.33
Georg KREITER
DNF
Christoph KUNZ
DNF
Murat PELIT
DNF
Rene DE SILVESTRO
DNF
Jasmin BAMBUR
DNF
Simon WALLNER
DNF
Kenji NATSUME
DNF
Josh ELLIOTT
DNF
Nicolas BISQUERTT HUDSON
DNF
Sam TAIT
DNF
Enrique PLANTEY
DSQ

 Author| Post time: 13-3-2018 18:00
| Show all posts
Women's Super Combined Visually Impaired
Final Results

Henrieta FARKASOVA
Natalia SUBRTOVA (G)

2:27.721:29.84+57.88

Menna FITZPATRICK
Jennifer KEHOE (G)

2:29.001:31.49+57.51

Melissa PERRINE
Christian GEIGER (G)

2:30.821:35.50+55.32

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Millie KNIGHT
Brett WILD (G)
1:33.63
58.10
2:31.73
5
Noemi Ewa RISTAU
Lucien GERKAU (G)
1:35.15
58.02
2:33.17
6
Eleonor SANA
Chloe SANA (G)
1:34.39
1:01.53
2:35.92
7
Kelly GALLAGHER
Gary SMITH (G)
1:37.59
1:00.49
2:38.08
8
Danelle UMSTEAD
Rob UMSTEAD (G)
1:37.70
1:01.83
2:39.53
Staci MANNELLA
Sadie DE BAUN (G)
-
-
DNF1
YANG Jae Rim
KO Un So Ri (G)
-
-
DNF1
Anna PESKOVA
Michaela HUBACOVA (G)
-
-
DNF1

 Author| Post time: 13-3-2018 18:05
| Show all posts
Women's Super Combined Standing
Final Results

Mollie JEPSEN
2:32.701:34.00+58.70

Andrea ROTHFUSS
2:33.071:33.03+1:00.04

Alana RAMSAY
2:36.081:34.25+1:01.83

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Mariia PAPULOVA
1:36.07
1:01.15
2:37.22
5
Stephanie JALLEN
1:40.40
57.35
2:37.75
6
Petra SMARZOVA
1:41.07
1:00.86
2:41.93
7
Erin LATIMER
1:38.65
1:04.67
2:43.32
8
Melanie SCHWARTZ
1:39.78
1:09.54
2:49.32
9
Mel PEMBLE
1:42.90
1:07.23
2:50.13
10
Ammi HONDO
1:46.65
1:08.54
2:55.19
Anna JOCHEMSEN
1:37.47
-
DNF2
Ally KUNKEL
1:40.68
-
DNF2
Marie BOCHET
-
-
DNF1
Frederique TURGEON
-
-
DNF1

 Author| Post time: 13-3-2018 18:10
| Show all posts
Women's Super Combined Sitting
Final Results

Anna-Lena FORSTER
2:27.591:32.40+55.19

Anna SCHAFFELHUBER
2:30.111:30.57+59.54

Momoka MURAOKA
2:30.251:30.89+59.36

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Laurie STEPHENS
1:33.06
1:02.68
2:35.74
Claudia LOESCH
1:32.14
-
DNF2
Linda VAN IMPELEN
1:39.08
-
DSQ2
Stephani VICTOR
1:33.92
-
DSQ2
Victoria PENDERGAST
1:44.49
-
DNS2

 Author| Post time: 13-3-2018 18:15
| Show all posts
Men's Super Combined Visually Impaired
Final Results

Miroslav HARAUS
Maros HUDIK (G)

2:14.221:25.02+49.20

Yon SANTACANA MAIZTEGUI
Miguel GALINDO GARCES (G)

2:15.131:27.34+47.79

Valerii REDKOZUBOV
Evgeny GEROEV (G)

2:17.101:29.79+47.31

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Gernot MORGENFURT
Christoph Peter GMEINER (G)
1:29.64
50.82
2:20.46
5
Kevin BURTON
Brandon ASHBY (G)
1:31.13
51.23
2:22.36
6
Maciej KREZEL
Anna OGARZYNSKA (G)
1:34.75
52.20
2:26.95
7
Mark BATHUM
Cade YAMAMOTO (G)
1:34.64
53.00
2:27.64
8
Patrik HETMER
Miroslav MACALA (G)
1:31.27
57.44
2:28.71
Ivan FRANTSEV
German AGRANOVSKII (G)
1:28.84
-
DNF2
Jakub KRAKO
Branislav BROZMAN (G)
1:25.79
-
DSQ2
Giacomo BERTAGNOLLI
Fabrizio CASAL (G)
-
-
DNF1
Mac MARCOUX
Jack LEITCH (G)
-
-
DNF1
Marek KUBACKA
Maria ZATOVICOVA (G)
-
-
DNF1

 Author| Post time: 13-3-2018 19:20
| Show all posts
Men's Super Combined Standing
Final Results

Aleksei BUGAEV
2:32.701:25.62+44.94

Arthur BAUCHET
2:10.881:24.90+45.98

Adam HALL
2:15.321:29.06+46.26

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Jamie STANTON
1:29.80
46.75
2:16.55
5
Mitchell GOURLEY
1:27.13
49.77
2:16.90
6
Santeri KIIVERI
1:28.92
48.86
2:17.78
7
Thomas PFYL
1:29.08
49.42
2:18.50
8
Martin FRANCE
1:27.62
50.92
2:18.54
9
Kirk SCHORNSTEIN
1:28.67
49.99
2:18.66
10
Martin WUERZ
1:30.96
49.00
2:19.96
11
James WHITLEY
1:30.21
50.07
2:20.28
12
Hiraku MISAWA
1:30.38
51.47
2:21.85
13
Alexey MIKUSHIN
1:36.82
52.14
2:28.96
14
Gakuta KOIKE
1:38.64
56.35
2:34.99
15
Tomas VAVERKA
1:34.52
1:03.25
2:37.77
Thomas GROCHAR
1:30.33
-
DNF2
Jordan BROISIN
1:29.81
-
DNF2
Michael BRUEGGER
1:32.28
-
DNF2
Jeffrey STUUT
1:30.06
-
DNF2
Thomas WALSH
1:29.13
-
DNF2
Aron LINDSTROEM
1:31.10
-
DNF2
Robin CUCHE
-
-
DNF1
Markus SALCHER
-
-
DNF1
Theo GMUR
-
-
DNF1
Alexander ALYABYEV
-
-
DNF1
Jasper BALCAEN
-
-
DNF1
Roger PUIG DAVI
-
-
DNF1
Nico PAJANTSCHITSCH
-
-
DNF1
Davide BENDOTTI
-
-
DNF1
Jonty O'CALLAGHAN
-
-
DNF1
Miroslav LIDINSKY
-
-
DNF1
Braydon LUSCOMBE
-
-
DNF1

 Author| Post time: 13-3-2018 19:45
| Show all posts
Men's Super Combined Sitting
Final Results

Jeroen KAMPSCHREUR
2:11.591:25.55+46.04

Frederic FRANCOIS
2:12.911:25.08+47.83

Jesper PEDERSEN
2:13.741:24.72+49.02

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Takeshi SUZUKI
1:28.65
47.02
2:15.67
5
Yohann TABERLET
1:27.30
49.40
2:16.70
6
Josh ELLIOTT
1:27.10
50.58
2:17.68
7
Andrew KURKA
1:27.17
50.56
2:17.73
8
Niels DE LANGEN
1:29.47
48.87
2:18.34
9
Dino SOKOLOVIC
1:31.65
49.07
2:20.72
10
Christoph KUNZ
1:29.33
52.81
2:22.14
11
Sang Min HAN
1:29.48
54.24
2:23.72
12
Jasmin BAMBUR
1:31.53
53.69
2:25.22
13
Kenji NATSUME
1:32.28
58.65
2:30.93
14
Pavel BAMBOUSEK
1:35.83
1:01.64
2:37.47
Tyler WALKER
1:27.27
-
DNF2
Georg KREITER
1:33.50
-
DNF2
Chi Won LEE
1:32.20
-
DNF2
Rene DE SILVESTRO
1:31.39
-
DNF2
Enrique PLANTEY
1:35.97
-
DNF2
Mark SOYER
1:33.24
-
DNF2
Akira KANO
1:26.91
-
DSQ2
Simon WALLNER
1:35.59
-
DSQ2
Roman RABL
-
-
DNF1
Kurt OATWAY
-
-
DNF1
Taiki MORII
-
-
DNF1
Murat PELIT
-
-
DNF1
Igor SIKORSKI
-
-
DNF1
Thomas NOLTE
-
-
DNF1
Sam TAIT
-
-
DNF1
Nicolas BISQUERTT HUDSON
-
-
DNF1

 Author| Post time: 15-3-2018 02:05
| Show all posts
Women's Giant Slalom Visually Impaired
Final Results

Henrieta FARKASOVA
Natalia SUBRTOVA (G)

2:23.001:10.83+1:12.17

Menna FITZPATRICK
Jennifer KEHOE (G)

2:28.341:14.45+1:13.89

Melissa PERRINE
Christian GEIGER (G)

2:28.811:14.95+1:13.86

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Noemi Ewa RISTAU
Lucien GERKAU (G)
1:15.71
1:16.22
2:31.93
5
Kelly GALLAGHER
Gary SMITH (G)
1:17.33
1:15.46
2:32.79
6
Eleonor SANA
Chloe SANA (G)
1:18.02
1:15.87
2:33.89
7
Millie KNIGHT
Brett WILD (G)
1:17.97
1:16.55
2:34.52
8
Danelle UMSTEAD
Rob UMSTEAD (G)
1:19.36
1:17.93
2:37.29
9
Jae Rim YANG
Un So Ri KO (G)
1:20.81
1:17.61
2:38.42
10
Staci MANNELLA
Sadie DE BAUN (G)
1:21.78
1:18.23
2:40.01
11
Aleksandra FRANTSEVA
Semen PLIASKIN (G)
1:26.89
1:23.44
2:50.33
12
Eva GOLUZA
Ana ZIGMAN (G)
1:28.28
1:29.85
2:58.13

 Author| Post time: 15-3-2018 02:10
| Show all posts
Women's Giant Slalom Standing
Final Results

Marie BOCHET
2:22.921:12.04+1:10.88

Andrea ROTHFUSS
2:25.181:13.29+1:11.89

Mollie JEPSEN
2:25.721:14.44+1:11.28

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Alana RAMSAY
1:15.78
1:13.48
2:29.26
5
Petra SMARZOVA
1:16.33
1:14.73
2:31.06
6
Anna-Maria RIEDER
1:16.79
1:14.50
2:31.29
7
Mariia PAPULOVA
1:17.29
1:14.47
2:31.76
8
Ally KUNKEL
1:17.86
1:16.72
2:34.58
9
Frederique TURGEON
1:19.42
1:17.52
2:36.94
10
Stephanie JALLEN
1:21.26
1:16.17
2:37.43
11
Mel PEMBLE
1:22.45
1:18.91
2:41.36
12
Erin LATIMER
1:21.69
1:20.42
2:42.11
13
Ammi HONDO
1:25.12
1:20.26
2:45.38
14
Anastasiia KHOROSHEVA
1:24.65
1:22.87
2:47.52
15
Ilma KAZAZIC
1:31.28
1:31.77
3:03.05

 Author| Post time: 15-3-2018 02:15
| Show all posts
Women's Giant Slalom Sitting
Final Results

Momoka MURAOKA
2:26.531:13.47+1:13.06

Linda VAN IMPELEN
2:29.241:14.87+1:14.37

Claudia LOESCH
2:29.301:15.83+1:13.47

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Stephani VICTOR
1:16.55
1:13.98
2:30.53
5
Anna SCHAFFELHUBER
1:17.42
1:13.55
2:30.97
6
Anna-Lena FORSTER
1:18.19
1:13.58
2:31.77
7
Laurie STEPHENS
1:18.92
1:12.93
2:31.85
8
Victoria PENDERGAST
1:21.22
1:20.15
2:41.37
9
Sitong LIU
1:26.75
1:20.24
2:46.99
Heike EDER
1:16.62
-
DNF2

 Author| Post time: 15-3-2018 16:10
| Show all posts
Men's Giant Slalom Visually Impaired
Final Results

Giacomo BERTAGNOLLI
Fabrizio CASAL (G)

2:10.511:05.12+1:05.39

Jakub KRAKO
Branislav BROZMAN (G)

2:15.591:08.49+1:07.10

Mac MARCOUX
Jack LEITCH (G)

2:17.511:09.44+1:08.07

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Miroslav HARAUS
Maros HUDIK (G)
1:08.31
1:09.36
2:17.67
5
Marek KUBACKA
Maria ZATOVICOVA (G)
1:10.02
1:08.91
2:18.93
6
Valerii REDKOZUBOV
Evgeny GEROEV (G)
1:10.59
1:09.63
2:20.22
7
Yon SANTACANA MAIZTEGUI
Miguel GALINDO GARCES (G)
1:10.43
1:09.91
2:20.34
8
Ivan FRANTSEV
German AGRANOVSKII (G)
1:11.22
1:10.17
2:21.39
9
Gernot MORGENFURT
Christoph Peter GMEINER (G)
1:13.38
1:11.99
2:25.37
10
Maciej KREZEL
Anna OGARZYNSKA (G)
1:13.75
1:12.68
2:26.43
11
Patrick JENSEN
Lara FALK (G)
1:16.55
1:15.61
2:32.16
12
Tadeas KRIZ
Radim NEVRLY (G)
1:18.03
1:14.45
2:32.48
13
Mingyu HWANG
Jea Hyung YU (G)
1:21.23
1:15.85
2:37.08
14
Shaun PIANTA
Jeremy O'SULLIVAN (G)
1:25.97
1:21.88
2:47.85
15
Zsolt BALOGH
Bence BOCSI (G)
1:27.87
1:25.40
2:53.27
16
Damir MIZDRAK
Luka DEBELJAK (G)
1:30.45
1:24.78
2:55.23
Patrik HETMER
Miroslav MACALA (G)
-
-
DNF1
Kevin BURTON
Brandon ASHBY (G)
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 15-3-2018 16:20
| Show all posts
Men's Giant Slalom Standing
Final Results

Theo GMUR
2:12.471:05.70+1:06.77

Aleksei BUGAEV
2:13.491:06.96+1:06.53

Alexis GUIMOND
2:13.671:08.23+1:05.44

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Martin FRANCE
1:07.73
1:07.07
2:14.80
5
Markus SALCHER
1:08.26
1:07.39
2:15.65
6
Santeri KIIVERI
1:08.64
1:07.62
2:16.26
7
Thomas WALSH
1:08.92
1:07.39
2:16.31
8
Mitchell GOURLEY
1:07.87
1:08.60
2:16.47
9
Thomas PFYL
1:09.81
1:08.65
2:18.46
10
Martin WUERZ
1:10.31
1:09.16
2:19.47
11
James WHITLEY
1:09.81
1:10.00
2:19.81
12
Jeffrey STUUT
1:11.31
1:09.86
2:21.17
13
Kirk SCHORNSTEIN
1:10.78
1:10.46
2:21.24
14
Jamie STANTON
1:09.44
1:11.86
2:21.30
15
Alexander ALYABYEV
1:11.24
1:10.70
2:21.94
16
Aron LINDSTROEM
1:12.19
1:12.97
2:25.16
17
Alexey MIKUSHIN
1:13.05
1:12.37
2:25.42
18
Gakuta KOIKE
1:13.29
1:13.09
2:26.38
19
Davide BENDOTTI
1:14.21
1:12.61
2:26.82
20
Hilmar ORVARSSON
1:15.03
1:14.79
2:29.82
21
Kohei TAKAHASHI
1:15.43
1:16.21
2:31.64
22
Tomas VAVERKA
1:15.93
1:15.85
2:31.78
23
Jonty O'CALLAGHAN
1:15.64
1:16.58
2:32.22
24
Connor HOGAN
1:15.90
1:16.57
2:32.47
25
Spencer WOOD
1:16.45
1:16.54
2:32.99
26
Miroslav LIDINSKY
1:21.48
1:19.58
2:41.06
27
Lovro DOKIC
1:23.70
1:24.69
2:48.39
28
Julio Andres SOTO UGALDE
1:25.94
1:27.81
2:53.75
29
Sergey ALEXANDROV
1:26.16
1:27.87
2:54.03
30
Mehmet CEKIC
1:27.18
1:28.56
2:55.74
Arthur BAUCHET
1:06.40
-
DNF2
Robin CUCHE
1:09.99
-
DNF2
Hiraku MISAWA
1:12.06
-
DNF2
Nico PAJANTSCHITSCH
1:09.89
-
DNF2
Tyler CARTER
1:15.23
-
DNF2
Santiago VEGA
1:15.75
-
DNF2
Michael BRUEGGER
1:13.01
-
DNF2
Braydon LUSCOMBE
1:12.53
-
DNS2
Thomas GROCHAR
-
-
DNF1
Jordan BROISIN
-
-
DNF1
Roger PUIG DAVI
-
-
DNF1
Jasper BALCAEN
-
-
DNS1

 Author| Post time: 15-3-2018 16:45
| Show all posts
Men's Giant Slalom Sitting
Final Results

Jesper PEDERSEN
2:13.451:07.48+1:05.97

Tyler WALKER
2:13.791:06.30+1:07.49

Igor SIKORSKI
2:15.901:08.69+1:07.21

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Takeshi SUZUKI
1:09.90
1:07.90
2:17.80
5
Akira KANO
1:09.28
1:08.84
2:18.12
6
Christoph KUNZ
1:10.40
1:07.76
2:18.16
7
Roman RABL
1:10.32
1:08.60
2:18.92
8
Rene DE SILVESTRO
1:10.56
1:08.55
2:19.11
9
Markus GFATTERHOFER
1:10.75
1:09.03
2:19.78
10
Corey PETERS
1:11.07
1:09.16
2:20.23
11
Sang Min HAN
1:10.73
1:10.58
2:21.31
12
Kurt OATWAY
1:12.56
1:09.85
2:22.41
13
Kenji NATSUME
1:11.45
1:11.78
2:23.23
14
Alex CAIRNS
1:12.45
1:11.07
2:23.52
15
Dino SOKOLOVIC
1:12.99
1:13.10
2:26.09
16
Murat PELIT
1:13.73
1:14.22
2:27.95
17
Sam TAIT
1:17.36
1:10.92
2:28.28
18
Mark SOYER
1:16.95
1:12.99
2:29.94
19
Simon WALLNER
1:16.02
1:14.49
2:30.51
Jasmin BAMBUR
1:13.52
-
DNF2
Frederic FRANCOIS
1:11.19
-
DNF2
Nicolas BISQUERTT HUDSON
1:09.75
-
DNF2
Stephen LAWLER
1:17.20
-
DNF2
Chi Won LEE
1:14.21
-
DNF2
Diego Primero SEGUEL MORENO
1:23.69
-
DNF2
Taiki MORII
-
-
DNF1
Josh ELLIOTT
-
-
DNF1
Georg KREITER
-
-
DNF1
Niels DE LANGEN
-
-
DNF1
Andrew KURKA
-
-
DNF1
Yohann TABERLET
-
-
DNF1
Enrique PLANTEY
-
-
DNF1
Thomas NOLTE
-
-
DNF1
Arly Aristides VELASQUEZ PENALOZA
-
-
DNF1
Pavel BAMBOUSEK
-
-
DNF1
Jernej SLIVNIK
-
-
DNF1
Jeroen KAMPSCHREUR
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 17-3-2018 19:05
| Show all posts
Men's Slalom Visually Impaired
Final Results

Giacomo BERTAGNOLLI
Fabrizio CASAL (G)

1:36.1248.85+47.27

Jakub KRAKO
Branislav BROZMAN (G)

1:37.5449.07+48.47

Valerii REDKOZUBOV
Evgeny GEROEV (G)

1:38.0249.10+48.92

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Mac MARCOUX
Jack LEITCH (G)
49.61
48.78
1:38.39
5
Gernot MORGENFURT
Christoph Peter GMEINER (G)
50.31
   51.30
1:41.61
6
Maciej KREZEL
Anna OGARZYNSKA (G)
52.63
51.50
1:44.13
7
Marek KUBACKA
Maria ZATOVICOVA (G)
52.78
55.34
1:48.12
8
Patrik HETMER
Miroslav MACALA (G)
57.61
59.67
1:57.28
9
Damir MIZDRAK
Luka DEBELJAK (G)
1:01.72
59.60
2:01.32
Kevin BURTON
Brandon ASHBY (G)
54.18
-
DNF2
Mingyu HWANG
Jea Hyung YU (G)
55.92
-
DNF2
Miroslav HARAUS
Maros HUDIK (G)
47.96
-
DSQ2
Ivan FRANTSEV
German AGRANOVSKII (G)
-
-
DNF1
Yon SANTACANA MAIZTEGUI
Miguel GALINDO GARCES (G)
-
-
DNF1
Patrick JENSEN
Lara FALK (G)
-
-
DNF1
Zsolt BALOGH
Bence BOCSI (G)
-
-
DNF1
Tadeas KRIZ
Radim NEVRLY (G)
-
-
DNF1
Shaun PIANTA
Jeremy O'SULLIVAN (G)
-
-
DNF1

 Author| Post time: 17-3-2018 19:40
| Show all posts
Men's Slalom Standing
Final Results

Adam HALL
1:36.1148.69+47.42

Arthur BAUCHET
1:36.5048.54+47.96

Jamie STANTON
1:37.3748.51+48.86

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Santeri KIIVERI
49.61
50.14
1:39.75
5
Thomas WALSH
49.33
52.87
1:42.20
6
Mitchell GOURLEY
48.69
53.63
1:42.32
7
Aron LINDSTROEM
51.72
51.23
1:42.95
8
Alexander ALYABYEV
50.37
53.15
1:43.52
9
Thomas PFYL
51.47
52.46
1:43.93
10
James WHITLEY
52.61
51.80
1:44.41
11
Martin FRANCE
53.96
52.27
1:46.23
12
Davide BENDOTTI
53.34
54.14
1:47.48
13
Hilmar ORVARSSON
58.32
52.27
1:50.59
14
Jordan BROISIN
56.52
54.14
1:50.66
15
Jasper BALCAEN
57.89
56.05
1:53.94
16
Alexey MIKUSHIN
54.60
1:02.88
1:57.48
17
Kohei TAKAHASHI
1:00.06
58.31
1:58.37
18
Gakuta KOIKE
1:01.16
57.47
1:58.63
19
Tyler CARTER
1:02.22
1:01.08
2:03.30
20
Roger PUIG DAVI
1:06.68
57.75
2:04.43
21
Miroslav LIDINSKY
1:05.65
1:04.52
2:10.17
22
Lovro DOKIC
1:07.61
1:03.64
2:11.25
23
Sergey ALEXANDROV
1:08.50
1:07.86
2:16.36
Martin WUERZ
50.45
-
DNF2
Spencer WOOD
1:00.39
-
DNF2
Mehmet CEKIC
1:16.53
-
DNF2
Connor HOGAN
1:02.59
-
DNS2
Thomas GROCHAR
-
-
DNF1
Aleksei BUGAEV
-
-
DNF1
Jeffrey STUUT
-
-
DNF1
Kirk SCHORNSTEIN
-
-
DNF1
Hiraku MISAWA
-
-
DNF1
Michael BRUEGGER
-
-
DNF1
Braydon LUSCOMBE
-
-
DNF1
Robin CUCHE
-
-
DNF1
Nico PAJANTSCHITSCH
-
-
DNF1
Jonty O'CALLAGHAN
-
-
DNF1
Alexis GUIMOND
-
-
DNF1
Julio Andres SOTO UGALDE
-
-
DNF1
Santiago VEGA
-
-
DNF1

 Author| Post time: 17-3-2018 20:10
| Show all posts
Men's Slalom Sitting
Final Results

Dino SOKOLOVIC
1:39.8249.13+50.69

Tyler WALKER
1:40.5549.08+51.47

Frederic FRANCOIS
1:42.0351.53+50.50

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Taiki MORII
51.55
50.73
2:17.80
5
Jesper PEDERSEN
51.62
50.67
1:42.28
6
Igor SIKORSKI
52.25
50.89
1:43.14
7
Rene DE SILVESTRO
52.97
52.43
1:45.40
8
Roman RABL
57.43
52.39
1:49.82
9
Nicolas BISQUERTT HUDSON
59.39
55.23
1:54.62
10
Alex CAIRNS
59.47
57.47
1:56.94
11
Enrique PLANTEY
59.52
59.59
1:59.11
12
Jernej SLIVNIK
59.26
59.87
1:59.13
13
Murat PELIT
1:04.87
1:02.05
2:06.92
14
Thomas NOLTE
59.20
1:10.67
2:09.87
Jeroen KAMPSCHREUR
48.40
-
DNF2
Takeshi SUZUKI
-
-
DNF1
Yohann TABERLET
-
-
DNF1
Akira KANO
-
-
DNF1
Jasmin BAMBUR
-
-
DNF1
Kurt OATWAY
-
-
DNF1
Niels DE LANGEN
-
-
DNF1
Josh ELLIOTT
-
-
DNF1
Markus GFATTERHOFER
-
-
DNF1
Sang Min HAN
-
-
DNF1
Simon WALLNER
-
-
DNF1
Chi Won LEE
-
-
DNF1
Mark SOYER
-
-
DNF1
Kenji NATSUME
-
-
DNF1
Pavel BAMBOUSEK
-
-
DNF1
Sam TAIT
-
-
DNF1
Diego Primero SEGUEL MORENO
-
-
DNF1

 Author| Post time: 18-3-2018 04:55
| Show all posts
Women's Slalom Visually Impaired
Final Results

Menna FITZPATRICK
Jennifer KEHOE (G)

1:51.8054.24+57.56

Henrieta FARKASOVA
Natalia SUBRTOVA (G)

1:52.4653.58+58.88

Millie KNIGHT
Brett WILD (G)

1:53.3954.28+59.11

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Melissa PERRINE
Christian GEIGER (G)
56.74
58.33
1:55.07
5
Noemi Ewa RISTAU
Lucien GERKAU (G)
56.12
1:00.09
1:56.21
6
Kelly GALLAGHER
Gary SMITH (G)
1:17.33
1:15.46
2:32.79
7
Jae Rim YANG
Un So Ri KO (G)
1:00.22
1:02.41
2:02.63
8
Eleonor SANA
Chloe SANA (G)
1:01.95
1:03.68
2:05.63
9
Staci MANNELLA
Sadie DE BAUN (G)
1:04.33
1:02.80
2:07.13
10
Aleksandra FRANTSEVA
Semen PLIASKIN (G)
1:02.35
1:06.38
2:08.73
Eva GOLUZA
Ana ZIGMAN (G)
1:10.27
-
DNF2
Danelle UMSTEAD
Rob UMSTEAD (G)
1:04.50
-
DSQ2

 Author| Post time: 18-3-2018 05:20
| Show all posts
Women's Slalom Standing
Final Results

Marie BOCHET
1:55.4655.18+1:00.28

Mollie JEPSEN
1:59.5958.36+1:01.23

Andrea ROTHFUSS
2:00.0858.53+1:01.55

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Mariia PAPULOVA
58.79
1:02.57
2:01.36
5
Petra SMARZOVA
59.22
1:03.96
2:03.18
6
Alana RAMSAY
59.62
1:03.94
2:03.56
7
Anna JOCHEMSEN
1:01.05
1:02.79
2:03.84
8
Ammi HONDO
1:05.76
1:08.13
2:13.89
9
Anastasiia KHOROSHEVA
1:05.80
1:09.52
2:15.32
10
Erin LATIMER
1:06.55
1:09.06
2:15.61
11
Melanie SCHWARTZ
1:11.72
1:13.66
2:25.38
12
Ilma KAZAZIC
1:27.05
1:23.91
2:50.96
Frederique TURGEON
1:06.74
-
DNF2
Stephanie JALLEN
-
-
DNF1
Anna-Maria RIEDER
-
-
DNF1
Mel PEMBLE
-
-
DNF1
Ally KUNKEL
-
-
DSQ1

 Author| Post time: 18-3-2018 05:30
| Show all posts
Women's Slalom Sitting
Final Results

Anna-Lena FORSTER
1:55.8255.36+1:00.46

Momoka MURAOKA
2:01.1957.22+1:03.97

Heike EDER
2:04.851:01.35+1:03.50

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
Anna SCHAFFELHUBER
59.26
1:05.92
2:05.18
5
Laurie STEPHENS
1:08.89
1:06.33
2:15.22
6
Sitong LIU
1:14.10
1:31.04
2:45.14
Stephani VICTOR
1:02.53
-
DNF2
Claudia LOESCH
1:02.53
-
DNF2
Linda VAN IMPELEN
1:03.92
-
DSQ2

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

3-12-2021 07:19 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list