|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: Sindo

Track Cycling UCI World Championships 2018

[Copy link]
Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-3-2018 07:36
| Show all posts
Women's Sprint
Quarterfinals Results
The 1st Athletes from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MORTON Stephanie
2
2
KRUPECKAITE Simona
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRABOSCH Pauline Sophie
2
2
BRASPENNINCX Shanne
0


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
2
2
VAN RIESSEN Laurine
0


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
2
2
SHMELEVA Daria
0

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-3-2018 07:39
| Show all posts
Men's Scratch
Non-Olympic Event

Final Results

KARALIOK Yauheni
-

SCARTEZZINI Michele
-

SCOTSON Callum
-

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GLADYSH Roman
-1
5
OLIVEIRA Rui
-1
6
STROETINGA Wim
-1
7
CANELLAS SANCHEZ Xavier
-1
8
VOLIKAKIS Christos
-1
9
MULLER Andreas
-1
10
BEYER Maximilian
-1
11
GAREL Adrien
-1
12
LATHAM Christopher
-1
13
POTTS Marc
-1
14
LOVASSY Krisztian
-1
15
MARGUET Tristan
-1
16
PISKUNOV Maksim
-1
17
SEXTON Thomas
-1
18
TARAGEL Filip
-1
19
GHYS Robbe
-1
20
LEUNG Chun Wing
-1
21
TEKLINSKI Adrian
-1
CHALEL Yacine
DNF
HOCHMANN Jiri
DNF

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-3-2018 07:40
| Show all posts
Men's Keirin
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew
W
2
VYNOKUROV Andrii
+0.101
3
WAKIMOTO Yuta
+0.143
4
BARRETTE Hugo
+0.144
5
PERALTA GASCON Juan
+0.233
6
EILERS Joachim
+1.219

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-3-2018 07:40
| Show all posts
Men's Keirin
Final Results

PUERTAS ZAPATA Fabian Hernando
W

KAWABATA Tomoyuki
+0.043

LEVY Maximilian
+0.107

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BUCHLI Matthijs
+0.161
5
CARLIN Jack
+0.200
6
LAVREYSEN Harrie
+0.827

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 2-3-2018 07:42
| Show all posts
Women's Team Pursuit
Final Results

United States
VALENTE Jennifer
CATLIN Kelly
DYGERT Chloe
GEIST Kimberly

4:15.669Gold Medal Race

Great Britain
ARCHIBALD Katie
BARKER Elinor
KENNY Laura
NELSON Emily

4:16.980Gold Medal Race

Italy
BALSAMO Elisa
PATERNOSTER Letizia
VALSECCHI Silvia
GUDERZO Tatiana

4:20.202Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BEVERIDGE Allison
BONHOMME Ariane
FOREMAN-MACKEY Annie
ROORDA Stephanie
4:23.216B.M.R.

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 3-3-2018 10:01
| Show all posts
Men's Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd and 4th Athletes will qualify for the Round of 16, the 5th-28th ranked Athletes will qualify for the Round of 32

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGLAND Jeffrey
9.674
2
GLAETZER Matthew
9.677
3
VIGIER Sebastien
9.701
4
LAVREYSEN Harrie
9.709
5
CARLIN Jack
9.715
6
RUDYK Mateusz
9.742
7
DMITRIEV Denis
9.754
8
OWENS Ryan
9.759
9
LANDERNEAU Melvin
9.787
10
LENDEL Vasilijus
9.788
11
MITCHELL Ethan
9.805
12
RITTER Stefan
9.828
13
DAWKINS Edward
9.843
14
PUERTAS ZAPATA Fabian Hernando
9.852
15
HELAL Rayan
9.878
16
YAKUSHEVSKIY Pavel
9.920
17
LEVY Maximilian
9.923
18
BARRETTE Hugo
9.934
19
WATANABE Kazunari
9.944
20
CECHMAN Martin
9.959
21
WAKIMOTO Yuta
9.962
22
ZIELINSKI Damian
9.968
23
KAWABATA Tomoyuki
9.969
24
WEBSTER Sam
10.002
25
IM Chaebin
10.030
26
ENGLER Eric
10.056
27
SHURSHIN Nikita
10.070
28
AWANG Mohd Azizulhasni
10.072
29
VYNOKUROV Andrii
10.103
30
PERALTA GASCON Juan
10.112
31
TJON EN FA Jair
10.137
32
SOJKA David
10.203
33
JONAUSKAS Svajunas
10.243
34
SAHROM Muhammad Shah Firdaus
10.293
35
BRETAS Sotirios
10.498

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 3-3-2018 10:04
| Show all posts
Women's Omnium
Scratch (Event 1/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WILD Kirsten
-
2
BALSAMO Elisa
-
3
BERTHON Laurie
-
4
PIKULIK Daria
-
5
KAJIHARA Yumi
-
6
KOPECKY Lotte
-
7
BARKER Elinor
-
8
STENBERG Anita Yvonne
-
9
VALENTE Jennifer
-
10
BEVERIDGE Allison
-
11
BACIKOVA Alzbeta
-
12
DIDERIKSEN Amalie
-
13
USABIAGA BALERDI Ana
-
14
GONCHAROVA Alexandra
-
15
BUCHANAN Rushlee
-
16
WALDIS Andrea
-
17
PIVOVAROVA Polina
-
18
WANG Xiaofei
-
19
BOYLAN Lydia
-
20
BALEISYTE Olivija
-
21
STOCK Gudrun
-
22
KLIMCHENKO Tetyana
-
23
MACHACOVA Jarmila
-
DIAO Xiaojuan
DNF

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 3-3-2018 10:07
| Show all posts
Men's Sprint
Round of 32 Results
The 1st Athletes from each Round of 32 will qualify for the Round of 16

Round of 32 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARLIN Jack
W
2
AWANG Mohd Azizulhasni
+0.052


Round of 32 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
SHURSHIN Nikita
+0.039


Round of 32 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
W
2
ENGLER Eric
+0.290


Round of 32 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
IM Chaebin
+0.068


Round of 32 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LANDERNEAU Melvin
W
2
WEBSTER Sam
+0.042


Round of 32 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LENDEL Vasilijus
W
2
KAWABATA Tomoyuki
+0.131


Round of 32 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MITCHELL Ethan
W
2
ZIELINSKI Damian
+0.057


Round of 32 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WAKIMOTO Yuta
W
2
RITTER Stefan
+0.083


Round of 32 9

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAWKINS Edward
W
2
CECHMAN Martin
+0.037


Round of 32 10

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WATANABE Kazunari
W

PUERTAS ZAPATA Fabian Hernando
REL


Round of 32 11

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HELAL Rayan
W
2
BARRETTE Hugo
+0.299


Round of 32 12

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEVY Maximilian
W
2
YAKUSHEVSKIY Pavel
+0.055

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 3-3-2018 10:16
| Show all posts
Men's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OLIVEIRA Ivo
4:12.365
2
GANNA Filippo
4:13.622
3
TANFIELD Charlie
4:14.025
4
EVTUSHENKO Alexander
4:14.742
5
GROSS Felix
4:15.303
6
THIELE Kersten
4:17.281
7
LAMBIE Ashton
4:17.600
8
SHEMETAU Mikhail
4:20.404
9
BIGHAM Daniel
4:20.647
10
BISSEGGER Stefan
4:21.710
11
PIJOURLET Louis
4:22.870
12
BEUKEBOOM Dion
4:23.083
13
PIETRULA Nicolas
4:24.414
14
GEE Derek
4:26.119
15
SCARTEZZINI Michele
4:26.132
16
CZUBAK Dawid
4:26.606
17
COLEDAN Marco
4:27.434
18
MAITRE Florian
4:28.649
19
RUDYK Bartosz
4:30.379
20
SMIRNOV Ivan
4:31.144
21
CHIKATANI Ryo
4:32.340

Posts
9638
Threads
509
 Author| Post time: 3-3-2018 10:21
| Show all posts
Men's Sprint
Round of 16 Results
The 1st Athletes from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEVY Maximilian
W
2
HOOGLAND Jeffrey
+0.019


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew
W
2
HELAL Rayan
+0.268


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VIGIER Sebastien
W
2
WATANABE Kazunari
+0.154


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DAWKINS Edward
W
2
LAVREYSEN Harrie
+0.022


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARLIN Jack
W
2
WAKIMOTO Yuta
+0.055


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
RUDYK Mateusz
W
2
MITCHELL Ethan
+0.201


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DMITRIEV Denis
W
2
LENDEL Vasilijus
+0.297


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OWENS Ryan
W
2
LANDERNEAU Melvin
+0.031

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

5-12-2019 23:08 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list