|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Track Cycling UCI World Championships 2018

[Copy link]
 Author| Post time: 6-3-2018 11:22
| Show all posts
Women's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st and 2nd Athletes will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Athletes will qualify for the Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DYGERT Chloe
3:20.072WR
2
VAN VLEUTEN Annemiek
3:29.319
3
BRENNAUER Lisa
3:32.485
4
CATLIN Kelly
3:33.084
5
KACZKOWSKA Justyna
3:33.675
6
JAMES Kirstie
3:34.150
7
DICKINSON Eleanor
3:34.507
8
VALSECCHI Silvia
3:35.395
9
NELSON Emily
3:35.519
10
STOCK Gudrun
3:36.438
11
FOREMAN-MACKEY Annie
3:36.475
12
ALZINI Martina
3:36.692
13
BOTHA Bryony
3:38.065
14
BORRAS Marion
3:38.392
15
GIBSON Kinley
3:39.328
16
PENSAARI Pia
3:39.517
17
DOM Annelies
3:40.484
18
SAVENKA Ina
3:40.882
19
HASHIMOTO Yuya
3:43.676
20
LE NET Marie
3:44.023
21
ROZYNSKA Nikola
3:51.359
22
YANG Qianyu
3:55.709

 Author| Post time: 6-3-2018 11:27
| Show all posts
Men's Omnium
Tempo Race (Event 2/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OLIVEIRA Ivo
28
2
SAJNOK Szymon
25
3
STEWART Campbell
25
4
PRADO JUAREZ Ignacio
25
5
CONSONNI Simone
23
6
STASH Mamyr
22
7
TSISHKOU Raman
21
8
BEYER Maximilian
21
9
GLADYSH Roman
20
10
WOOD Oliver
3
11
VOLIKAKIS Christos
1
12
THOMAS Benjamin
1
13
CAVES Aidan
1
14
VAN SCHIP Jan Willem
0
15
LARSEN Niklas
0
16
HOLLOWAY Daniel
0
17
ENGLISH Felix
0
18
IMHOF Claudio
0
19
TORRES BARCELO Albert
0
20
DE VYLDER Lindsay
0
21
CONTTE Tomas
0
22
HASHIMOTO Eiya
0
23
LEUNG Chun Wing
0
24
PIETRULA Nicolas
0

 Author| Post time: 6-3-2018 11:32
| Show all posts
Women's 500m Time Trial
Non-Olympic Event

Final Results

WELTE Miriam
33.150

SHMELEVA Daria
33.237

LIGTLEE Elis
33.484

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GRABOSCH Pauline Sophie
33.487
5
STARIKOVA Olena
33.609
6
CALVO BARBERO Tania
33.996
7
LAMBERINK Kyra
34.179
8
MARCHANT Katy
34.242

 Author| Post time: 6-3-2018 11:34
| Show all posts
Men's Omnium
Elimination Race (Event 3/4) Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SAJNOK Szymon
-
2
VAN SCHIP Jan Willem
-
3
CONSONNI Simone
-
4
IMHOF Claudio
-
5
GLADYSH Roman
-
6
TSISHKOU Raman
-
7
THOMAS Benjamin
-
8
STEWART Campbell
-
9
STASH Mamyr
-
10
LARSEN Niklas
-
11
TORRES BARCELO Albert
-
12
PRADO JUAREZ Ignacio
-
13
HASHIMOTO Eiya
-
14
DE VYLDER Lindsay
-
15
WOOD Oliver
-
16
HOLLOWAY Daniel
-
17
VOLIKAKIS Christos
-
18
BEYER Maximilian
-
19
CONTTE Tomas
-
20
LEUNG Chun Wing
-
21
CAVES Aidan
-
22
ENGLISH Felix
-
23
OLIVEIRA Ivo
-
24
PIETRULA Nicolas
-

 Author| Post time: 6-3-2018 11:37
| Show all posts
Women's Madison
Final Results

Great Britain
ARCHIBALD Katie
NELSON Emily

50

Netherlands
WILD Kirsten
PIETERS Amy

35

Italy
PATERNOSTER Letizia
CONFALONIERI Maria Giulia

20

Rank
Athletes
Nation
Result
4
DIDERIKSEN Amalie
SCHMIDT Trine
18
5
NOVOLODSKAYA Maria
ZABELINSKAYA Olga
14
6
ARREOLA NAVARRO Sofia
SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli
-15
7
BERTHON Laurie
DEMAY Coralie
-19
8
SOLOVEI Ganna
NAHIRNA Anna
-20
9
BOYLAN Lydia
GURLEY Lydia
-20
10
KASPER Romy
KULLMER Lisa
-40
11
METTRAUX Lena
SEITZ Aline
-40
12
D'HOORE Jolien
BOSSUYT Shari
-40
13
DRUMMOND Michaela
SHEATH Racquel
-60
14
PIKULIK Wiktoria
PLOSAJ Nikol
-60
15
GEIST Kimberly
ZUBRIS Kimberly Ann
-60
ROORDA Stephanie
DUEHRING Jasmin
DNF
KAJIHARA Yumi
HASHIMOTO Yuya
DNF

 Author| Post time: 6-3-2018 11:38
| Show all posts
Men's Sprint
Semifinals Results
The 1st Athletes from each Semifinal will qualify for the Gold Medal Race, the 2nd Athletes from each Semifinal will qualify for the Bronze Medal Race

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CARLIN Jack
2
2
LEVY Maximilian
0


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GLAETZER Matthew
2
2
VIGIER Sebastien
0

 Author| Post time: 6-3-2018 11:39
| Show all posts
Women's Individual Pursuit
Non-Olympic Event

Final Results

DYGERT Chloe
3:20.060WR|Gold Medal Race

VAN VLEUTEN Annemiek
OVLGold Medal Race

CATLIN Kelly
3:34.658Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BRENNAUER Lisa
3:35.920B.M.R.

 Author| Post time: 6-3-2018 11:48
| Show all posts
Men's Omnium
Final Results

SAJNOK Szymon
111

VAN SCHIP Jan Willem
107

CONSONNI Simone
104

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OLIVEIRA Ivo
94
5
STEWART Campbell
93
6
WOOD Oliver
90
7
TSISHKOU Raman
87
8
LARSEN Niklas
86
9
THOMAS Benjamin
83
10
HASHIMOTO Eiya
82
11
IMHOF Claudio
72
12
VOLIKAKIS Christos
65
13
TORRES BARCELO Albert
64
14
PRADO JUAREZ Ignacio
59
15
BEYER Maximilian
58
16
STASH Mamyr
58
17
GLADYSH Roman
57
18
HOLLOWAY Daniel
57
19
ENGLISH Felix
39
20
DE VYLDER Lindsay
28
21
CAVES Aidan
19
22
CONTTE Tomas
13
23
LEUNG Chun Wing
4
24
PIETRULA Nicolas
-17

 Author| Post time: 6-3-2018 11:52
| Show all posts
Men's Sprint
Final Results

GLAETZER Matthew
2Gold Medal Race

CARLIN Jack
0Gold Medal Race

VIGIER Sebastien
2Bronze Medal Race

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LEVY Maximilian
0B.M.R.

 Author| Post time: 6-3-2018 12:00
| Show all posts
Women's Keirin
First Round Results
The 1st and 2nd Athletes from each Heat will qualify for the Second Round, the other Athletes will qualify for the Repechages

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
LEE Hyejin
+0.252
3
VOINOVA Anastasiia
+0.385
4
KANKOVSKA Sara
+0.658
5
KOBAYASHI Yuka
REL
MA Wing Yu
DNF


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRUPECKAITE Simona
W
2
BRASPENNINCX Shanne
+0.030
3
GROS Mathilde
+0.085
4
BAYONA PINEDA Martha
+0.244
5
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.423
6
MAEDA Kayono
+1.474


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LEE Wai Sze
W
2
MARCHANT Katy
+0.024
3
MORTON Stephanie
+0.136
4
GODBY Madalyn
+0.155
5
CUMMING Emma
+0.165
6
VAN RIESSEN Laurine
+0.216


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DEGRENDELE Nicky
W
2
BASOVA Liubov
+0.231
3
HANSEN Natasha
+0.242
4
CASAS ROIGE Helena
+0.350
5
MAROZAITE Migle
+0.390
6
SHMELEVA Daria
REL

 Author| Post time: 6-3-2018 12:42
| Show all posts
Men's 1km Time Trial
Non-Olympic Event

Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGLAND Jeffrey
59.517
2
GLAETZER Matthew
59.733
3
BOS Theo
59.798
4
LAFARGUE Quentin
1:00.403
5
ENGLER Eric
1:00.420
6
PUERTAS ZAPATA Fabian Hernan.
1:00.609
7
D'ALMEIDA Michael
1:00.687
8
LIGTLEE Sam
1:00.736
9
SKINNER Callum
1:00.778
10
PERVIS Francois
1:00.952
11
VASYUKHNO Alexandr
1:01.206
12
TRUMAN Joseph
1:01.464
13
KENNETT Dylan
1:01.474
14
WAGNER Robin
1:01.586
15
KELEMEN Pavel
1:01.723
16
RITTER Stefan
1:01.923
17
LIPA Mateusz
1:01.956
18
MORENO SANCHEZ Jose
1:01.957
19
RUDYK Mateusz
1:02.159
20
KNIPE Bradly
1:02.291
21
FUKAYA Tomohiro
1:02.516
22
HSIAO Shih Hsin
1:03.007
23
SPIES Jean
1:04.681
EILERS Joachim
DNS

 Author| Post time: 6-3-2018 12:44
| Show all posts
Women's Keirin
Repechages Results
The 1st Athletes from each Repechage will qualify for the Second Round

Repechage 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CASAS ROIGE Helena
W
2
MAEDA Kayono
+0.109
3
VOINOVA Anastasiia
+0.161
4
CUMMING Emma
+0.661


Repechage 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
W
2
GODBY Madalyn
+0.065
3
MA Wing Yu
+0.176
4
GROS Mathilde
REL


Repechage 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHMELEVA Daria
W
2
BAYONA PINEDA Martha
+0.050
3
MORTON Stephanie
+0.103
4
KOBAYASHI Yuka
+0.176


Repechage 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VAN RIESSEN Laurine
W
2
HANSEN Natasha
+0.095
3
KANKOVSKA Sara
+0.156
4
MAROZAITE Migle
+0.207

 Author| Post time: 6-3-2018 12:46
| Show all posts
Women's Keirin
Second Round Results
The 1st, 2nd and 3rd Athletes from each Heat will qualify for the Final, the other Athletes will qualify for the 7th-12th Places Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOGEL Kristina
W
2
DEGRENDELE Nicky
+0.148
3
BRASPENNINCX Shanne
+0.164
4
MARCHANT Katy
+0.214
5
CASAS ROIGE Helena
+2.499
6
SHMELEVA Daria
+3.898


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VAN RIESSEN Laurine
W
2
KRUPECKAITE Simona
+0.101
3
LEE Wai Sze
+0.148
4
LEE Hyejin
+0.192
5
BASOVA Liubov
+0.339
6
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.453

 Author| Post time: 6-3-2018 12:49
| Show all posts
Women's Points Race
Non-Olympic Event

Final Results

WILD Kirsten
49

VALENTE Jennifer
43

DUEHRING Jasmin
30

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BADYKOVA Gulnaz
29
5
BECKER Charlotte
25
6
SCHMIDT Trine
24
7
WALDIS Andrea
23
8
DEMAY Coralie
21
9
ARREOLA NAVARRO Sofia
20
10
D'HOORE Jolien
15
11
PATERNOSTER Letizia
10
12
BARKER Elinor
7
13
SAVENKA Ina
3
14
EBERHARDT Verena
2
15
MACHACOVA Jarmila
0
16
GURLEY Lydia
0
17
SOLOVEI Ganna
0
18
PAWLOWSKA Katarzyna
0
19
STENBERG Anita Yvonne
0
20
YANG Qianyu
-20
BACIKOVA Alzbeta
DNF
IRIARTE LASA Ane
DNF

 Author| Post time: 6-3-2018 12:50
| Show all posts
Men's 1km Time Trial
Non-Olympic Event

Final Results

HOOGLAND Jeffrey
59.459

GLAETZER Matthew
59.745

BOS Theo
59.955

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LAFARGUE Quentin
1:00.407
5
ENGLER Eric
1:00.462
6
D'ALMEIDA Michael
1:00.518
7
PUERTAS ZAPATA Fabian Hernand.
1:00.800
8
LIGTLEE Sam
1:01.421

 Author| Post time: 6-3-2018 12:51
| Show all posts
Women's Keirin
7th-12th Places Race
The Athletes will be ranked 7th-12th

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BASOVA Liubov
W
2
LEE Hyejin
+0.086
3
MARCHANT Katy
+0.150
4
CASAS ROIGE Helena
+0.171
5
SHMELEVA Daria
+0.207
6
GAXIOLA GONZALEZ Luz Daniela
+0.291

 Author| Post time: 6-3-2018 12:52
| Show all posts
Women's Keirin
Final Results

DEGRENDELE Nicky
W

LEE Wai Sze
+0.154

KRUPECKAITE Simona
+0.250

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VAN RIESSEN Laurine
+0.257
5
BRASPENNINCX Shanne
+0.267
6
VOGEL Kristina
+0.531

 Author| Post time: 6-3-2018 12:54
| Show all posts
Men's Madison
Final Results

Germany
KLUGE Roger
REINHARDT Theo

53

Spain
TORRES BARCELO Albert
MORA VEDRI Sebastian

45

Australia
MEYER Cameron
SCOTSON Callum

37

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WOOD Oliver
STEWART Mark
36
5
GRAF Andreas
MULLER Andreas
32
6
LARSEN Niklas
VON FOLSACH Casper
29
7
THOMAS Benjamin
KNEISKY Morgan
24
8
DE KETELE Kenny
DE PAUW Moreno
23
9
ENGLISH Felix
DOWNEY Mark
11
10
CONSONNI Simone
BERTAZZO Liam
10
11
PIETERS Roy
STROETINGA Wim
1
12
MARGUET Tristan
SUTER Gael
-18
13
PSZCZOLARSKI Wojciech
STANISZEWSKI Daniel
-37
GOUGH Regan
SEXTON Thomas
DNF
HOLLOWAY Daniel
HEGYVARY Adrian
DNF
LEUNG Chun Wing
CHEUNG King Lok
DNF

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

11-8-2020 07:28 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list