|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Cross-Country Skiing at the Nordic Skiing FIS Junior & Under 23 Wor. C. 2018

[Copy link]
Post time: 18-2-2018 04:55
| Show all posts |Read mode
Cross-Country Skiing at the Nordic Skiing FIS Junior & Under 23 World Championships 2018

Goms (SUI) - 28 January 2018 - 3 February 2018




Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Sunday, January 28th
10:30 Men's Junior Sprint Freestyle Qualification
10:30 Women's Junior Sprint Freestyle Qualification
12:30 Men's Junior Sprint Freestyle Finals
12:30 Women's Junior Sprint Freestyle Finals


Monday, January 29th
10:30 Men's Under 23 Sprint Freestyle Qualification
10:30 Women's Under 23 Sprint Freestyle Qualification
12:30 Men's Under 23 Sprint Freestyle Finals
12:30 Women's Under 23 Sprint Freestyle Finals


Tuesday, January 30th
10:30 Women's Junior 5km Classical
12:30 Men's Junior 10km Classical


Wednesday, January 31st
10:30 Women's Under 23 10km Classical
12:30 Men's Under 23 15km Classical


Thursday, February 1st
10:30 Women's Junior 5km+5km Skiathlon
12:30 Men's Junior 10km+10km Skiathlon


Friday, February 2nd
10:30 Women's Under 23 7.5km+7.5km Skiathlon
12:30 Men's Under 23 15km+15km Skiathlon


Saturday, February 3rd
10:30 Women's Junior 4x3.3km Team Relay
12:30 Men's Junior 4x5km Team Relay
 Author| Post time: 18-2-2018 04:55
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Norway
6
5
4
15
2
Russia
4
5
4
13
3
Sweden
2
0
2
4
4
France
1
1
0
2
5
Germany
1
0
0
1
6
United States
0
2
1
3
7
Switzerland
0
1
2
3
8
Finland
0
0
1
1
Total
Road
to PyeongChang 2018
14
14
14
42


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
Total
Road
to PyeongChang 2018
0
0
0
0

 Author| Post time: 18-2-2018 04:57
| Show all posts
Men's Junior Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TERENTEV Alexander
3:04.06
2
AFLODAL Axel
3:06.80
3
KUZNETSOV Andrey
3:06.93
4
MOCELLINI Simone
3:07.36
5
MANCINI Tom
3:07.73
6
LIPPERT Joergen
3:08.12
7
GRAZ Davide
3:08.27
8
ARDASHEV Sergey
3:08.38
9
HOPE Jon Rolf Skamo
3:08.43
10
RIEBLI Janik
3:08.68
11
MANNILA Lauri
3:08.71
12
NEKRASOV Andrey
3:09.77
13
LAUDE Camille
3:10.02
14
CRV Vili
3:10.08
15
ROOS Henri
3:10.26
16
NYSTEDT Jacob
3:10.40
17
SHPUNTAU Yahor
3:10.52
18
LYUFT Ivan
3:10.59
19
LARSEN Thomas Helland
3:10.76
20
KIM Magnus
3:11.06
21
GROND Valerio
3:11.15
22
RANTAHALVARI Leo
3:12.13
23
SCHUMACHER Gus
3:12.15
24
BUIATTI Vincent
3:12.22
25
CYR Antoine
3:12.36
26
KALIVODA Tomas
3:12.66
27
KARLSSON Simon
3:13.08
28
RITCHIE Graham
3:13.20
29
SCHELY Theo
3:14.05
30
CAOLA Giovanni
3:14.18
31
GODFREY Reed
3:14.39
32
BERGLUND Gustaf
3:14.48
33
CERNY Ondrej
3:14.57
34
PERSA Blaz
3:15.27
35
BOEE Brage
3:15.82
36
HEBERT Etienne
3:15.87
37
KNOPF Florian
3:15.96
38
GRIDIN Nikita
3:16.40
39
VIGANTS Raimo
3:16.45
40
POIKONEN Verneri
3:17.08
41
TOBIN Canyon
3:17.52
42
FAESSLER Josef
3:18.71
43
ZHARNOSSENKO Nikita
3:18.93
44
KOZLOVSKY Vladimir
3:19.13
45
GROND Flurin
3:19.24
46
KELLER Cedric
3:19.34
47
VUORINEN Lassi
3:19.49
48
HARATYK Mateusz
3:19.52
49
SAUERBREY Chris Ole
3:19.78
50
HIMMA Martin
3:19.83
51
MIKAYELYAN Mikayel
3:20.06
52
MUEHLBACHER Fredrik
3:20.78
53
ZHU Mingliang
3:20.95
54
SCHULZ Karl
3:20.96
55
OTAKI Hyuga
3:21.26
56
MANZONI Francesco
3:21.45
57
DE MARRE Thibaut
3:21.50
58
VIYACHEV Nikolay
3:21.84
59
JAN Miha
3:22.20
60
JAGER Luke
3:22.21
61
ZHANG Chunyu
3:22.61
62
FORIKA Szabolcs
3:22.68
63
UNGER Philipp
3:22.78
64
MANEK Jiri
3:23.18
65
ORLYK Andrii
3:27.15
66
WALLINGER Daniel
3:27.70
67
MIKUS Jan
3:28.38
68
MRKONJIC Lukas
3:29.38
69
VAHER Risto
3:30.01
70
DIRTU-LUNIC Valentin
3:30.22
71
OGNYANOV Simeon
3:30.58
72
HIROSE Ryo
3:31.36
73
TONOZUKA Yusei
3:32.54
74
BAJORAVICIUS Azuolas
3:32.82
75
KLISEVICIUS Deimantas
3:33.44
76
NIKONOVYCH Oleksandr
3:34.31
77
RUSU Vasile
3:34.43
78
VUKONIC Fran
3:34.46
79
FIRAT Yusuf Emre
3:34.99
80
KOSTRUBA Yan
3:35.79
81
LAMAKA Yauheni
3:35.88
82
MOSKALENKO Nikita
3:35.92
83
PENCHEV Martin
3:36.22
84
BURTON Liam
3:37.02
85
VALYNKO Aliaksandr
3:37.96
86
WOLFE Hamish
3:40.04
87
YUMOTO Koya
3:40.31
88
SKOWRON Michal
3:40.83
89
SKENDER Marko
3:44.11
90
YERMOLAIEV Illia
3:45.61
91
KALEV Christopher
3:47.51
92
DAL FARRA Marco
3:48.91
93
DE CAMPO Seve
3:49.53
94
LIMA Lucas
3:51.63
95
KURNAZ Firat
4:01.56
96
GYALLAI Mate Janos
4:09.55
97
TAWK Samer
4:11.50
98
TAWK Anthony
6:17.41

 Author| Post time: 18-2-2018 04:59
| Show all posts
Women's Junior Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LUNDGREN Moa
3:03.64
2
HAGSTROEM Johanna
3:05.24
3
SKISTAD Kristine Stavaas
3:06.44
4
KARLSSON Frida
3:09.92
5
HALVORSEN Hannah
3:10.28
6
KORVA Anita
3:11.13
7
MYHRVOLD Mathilde
3:11.59
8
KAHARA Jasmin
3:11.93
9
CHAMIOT MAITRAL Laura
3:12.53
10
FISCHER Lea
3:13.39
11
PIIPPO Eveliina
3:13.79
12
EIDUKA Patricija
3:14.19
13
LOHMANN Lisa
3:14.63
14
MATSOKINA Hristina
3:15.08
15
DANNER Alexandra
3:15.66
16
BERANOVA Tereza
3:17.27
17
HOLIKOVA Zuzana
3:17.54
18
SIMONNEAU Solea
3:17.72
19
DIETZE Anna-Maria
3:17.99
20
BAYAZITOVA Aida
3:18.02
21
GELLERT Margaret
3:18.32
22
PULLES Mariel Merlii
3:18.37
23
QUINTIN Lena
3:18.47
24
BELLINI Martina
3:18.52
25
STEINER Desiree
3:18.73
26
SHOMENTO Sofia
3:18.86
27
MEHAIN Hannah
3:19.11
28
KUSKOVA Kristina
3:19.70
29
DE ZOLT PONTE Chiara
3:19.93
30
HEUBERGER Carine
3:20.49
31
MARCISZ Izabela
3:20.52
32
PITTIN Cristina
3:20.69
33
PERSSON Alicia
3:20.77
34
OLSEN Amalie Honerud
3:21.67
35
RUDD Hannah
3:21.79
36
MIDTSKOGEN Maiken Min
3:21.81
37
GAL Melissa
3:21.82
38
MANDELJC Anja
3:22.48
39
TVARUZKOVA Tereza
3:22.56
40
NEKRASOVA Polina
3:23.13
41
SOBUE Rin
3:23.54
42
JUPPE Anna
3:23.61
43
KOBAYASHI Chika
3:24.00
44
TRUU Stine-lise
3:24.11
45
RUCKA Eliza
3:24.48
46
GLAREY Noemi
3:24.68
47
MATTER Nadine
3:24.86
48
KARALIOVA Hanna
3:24.89
49
KROL Yuliia
3:25.03
49
SHALYGINA Kseniya
3:25.03
51
KLEMENCIC Nina
3:25.91
52
RICHARDSON Annika
3:27.73
53
KAASIK Hanna-brita
3:28.49
54
MIYAZAKI Hikari
3:28.96
55
HOFMANN Amelie
3:30.55
56
REED-METAYER Catherine
3:31.89
57
OKORO Nansi
3:32.21
58
BRUDERMANN Katharina
3:33.18
59
ANDRYIUK Sviatlana
3:33.51
60
KHMELNITSKAYA Anastassiya
3:33.95
61
VOTOCKOVA Pavlina
3:34.03
62
KADIROVA Gulsina
3:34.09
63
KOLODZIEJ Klaudia
3:34.49
64
TOCHITANI Nodoka
3:34.63
65
ERHARTER Stefanie
3:34.70
66
KUZNECHYK Varvara
3:34.93
67
DAVYDZENKA Valeryia
3:37.28
68
LAMSA Emmi
3:38.78
69
RACINE Alexandra
3:40.91
70
MICHALICKOVA Lucia
3:44.16
71
EMILOVA Vanesa
3:44.62
72
TARASSOVA Anzhelika
3:51.30
73
KACMAZ Seher
4:02.46
74
VASYLCHUK Nataliia
4:02.87
75
PONYA Sara
4:05.93
76
SKENDER Gabrijela
4:18.66
77
TAMAS Bianka
4:32.50
78
KOCSIK Nora
4:44.35
79
RAHME Lea
7:18.04
SKINDER Monika
DSQ
RIEDENER Nina
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 05:00
| Show all posts
Men's Junior Sprint Freestyle
Final Results

MANCINI Tom
-F

LIPPERT Joergen
-F

GROND Valerio
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
BUIATTI Vincent
-F
5
GRAZ Davide
-F
6
HOPE Jon Rolf Skamo
-F
7
LARSEN Thomas Helland
-SF
8
AFLODAL Axel
-SF
9
ARDASHEV Sergey
-SF
10
LAUDE Camille
-SF
11
RIEBLI Janik
-SF
12
RITCHIE Graham
-SF
13
TERENTEV Alexander
-QF
14
ROOS Henri
-QF
15
SHPUNTAU Yahor
-QF
16
CRV Vili
-QF
17
NYSTEDT Jacob
-QF
18
KIM Magnus
-QF
19
SCHUMACHER Gus
-QF
20
SCHELY Theo
-QF
21
NEKRASOV Andrey
-QF
22
LYUFT Ivan
-QF
23
KALIVODA Tomas
-QF
24
KARLSSON Simon
-QF
25
CAOLA Giovanni
-QF
26
KUZNETSOV Andrey
-QF
27
MOCELLINI Simone
-QF
28
MANNILA Lauri
-QF
29
RANTAHALVARI Leo
-QF
30
CYR Antoine
-QF

 Author| Post time: 18-2-2018 05:02
| Show all posts
Women's Junior Sprint Freestyle
Final Results

LUNDGREN Moa
-F

SKISTAD Kristine Stavaas
-F

KARLSSON Frida
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KORVA Anita
-F
5
HAGSTROEM Johanna
-F
6
MYHRVOLD Mathilde
-F
7
CHAMIOT MAITRAL Laura
-SF
8
HALVORSEN Hannah
-SF
9
KAHARA Jasmin
-SF
10
EIDUKA Patricija
-SF
11
FISCHER Lea
-SF
12
MATSOKINA Hristina
-SF
13
PIIPPO Eveliina
-QF
14
DANNER Alexandra
-QF
15
QUINTIN Lena
-QF
16
LOHMANN Lisa
-QF
17
BERANOVA Tereza
-QF
18
GELLERT Margaret
-QF
19
PULLES Mariel Merlii
-QF
20
BELLINI Martina
-QF
21
HOLIKOVA Zuzana
-QF
22
DIETZE Anna-Maria
-QF
23
SHOMENTO Sofia
-QF
24
KUSKOVA Kristina
-QF
25
HEUBERGER Carine
-QF
26
SIMONNEAU Solea
-QF
27
BAYAZITOVA Aida
-QF
28
STEINER Desiree
-QF
29
MEHAIN Hannah
-QF
30
DE ZOLT PONTE Chiara
-QF

 Author| Post time: 18-2-2018 05:52
| Show all posts
Men's Under 23 Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VALNES Erik
3:00.18
2
PERSSON Anton
3:00.95
3
JENSSEN Jan Thomas
3:01.68
4
CHAUVIN Valentin
3:02.28
5
SUHONEN Verneri
3:02.69
6
TIBERGHIEN Jean
3:03.38
7
CAPPELLO Florian
3:03.50
8
ZELGER Stefan
3:03.66
9
PFAEFFLI Gian Flurin
3:03.87
10
VUORINEN Lauri
3:04.19
11
HELLWEGER Michael
3:04.61
12
CIOANCA Alin Florin
3:05.19
13
CLUGNET James
3:05.57
14
KLEE Beda
3:05.62
15
DANIELSSON Filip
3:06.13
16
EDSTROEM Eddie
3:06.64
17
MAEKI Joni
3:06.69
18
KLIMIN Olzhas
3:06.74
19
SCHWARTZ Louis
3:06.80
20
BRUGGER Janosch
3:07.25
21
NORTHUG Even
3:07.31
22
BURY Kamil
3:07.54
23
COLLET Martin
3:07.76
24
YAKIMUSHKIN Ivan
3:07.90
25
CEBULLA Marius
3:07.94
26
HAARALA Juuso
3:08.50
27
SANDSTROEM Bjoern
3:08.81
28
KORGE Kaarel Kasper
3:08.91
29
BORTSOV Konstantin
3:08.98
30
DYUSSENOV Asset
3:09.05
31
GROSS Lukas
3:09.08
32
KIRILLOV Ivan
3:09.15
33
BIEDERMANN Michael
3:09.58
34
LEODOLTER Philipp
3:09.59
35
MOSER Benjamin
3:09.67
36
CHANLOUNG Mark
3:10.01
37
SPITSOV Denis
3:10.13
38
GABRIELLI Giacomo
3:10.28
39
SELLER Ludek
3:10.62
40
IZQUIERDO-BERNIER Ricardo
3:10.88
41
BRIAND Antoine
3:10.93
42
BOUCHER Philippe
3:11.13
43
MATOSSI Livio
3:11.30
44
BURY Dominik
3:11.93
45
CRV Benjamin
3:11.98
46
HARMEYER Bill
3:12.04
47
EGGER Andrew
3:12.06
48
STEINER Cédric
3:12.81
49
KOLL Kristjan
3:12.90
50
STROLIA Tautvydas
3:13.29
51
JENKO Andrej
3:13.72
51
SHUBIN Dmitriy
3:13.72
53
LICEF Miha
3:14.19
54
PECHOUSEK Jan
3:15.12
55
BABA Naoto
3:15.22
56
BAZYLEU Yauhen
3:15.77
57
POPA Raul Mihai
3:15.87
58
SOBAKAREV Andrey
3:16.81
59
LEUPOLD Richard
3:16.86
60
HAMEL Olivier
3:17.05
61
TERENTJEV Stepan
3:17.40
62
BIKSE Indulis
3:17.55
63
UDA Akihito
3:17.73
64
O HARRA Thomas
3:18.73
65
KETTERSON Zak
3:19.70
66
KLISEVICIUS Deividas
3:20.38
67
TRYHUBOVICH Dzmitry
3:21.13
68
CHELENKO Oleksandr
3:25.19
69
KORISTEK Jan
3:41.83
70
DRUSYS Jaunius
3:44.33
71
SANTOS Victor
3:51.83
AUGDAL Eirik Sverdrup
DNS
WESTGAARD Thomas Hjalmar
DNS
CHUCHUGANOV Yordan
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 05:53
| Show all posts
Women's Under 23 Sprint Freestyle
Qualification Results
The Top 30 Athletes will qualify for the Quarterfinals

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FAEHNDRICH Nadine
3:03.51
2
WENG Tiril Udnes
3:03.71
3
FRAEBEL Antonia
3:06.58
4
KIRPICHENKO Yana
3:07.10
5
CLAUDEL Delphine
3:07.12
6
ISTOMINA Mariya
3:07.18
7
FINK Pia
3:07.22
8
OUS Amalie Haakonsen
3:07.31
9
OLSSON Moa
3:07.48
10
MEIER Alina
3:08.62
11
MATINTALO Johanna
3:08.72
12
NEPRYAEVA Natalia
3:09.06
13
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
3:09.48
14
JORTBERG Lauren
3:09.94
15
ANTONIOL Erica
3:10.43
16
HERRMANN Nadine
3:10.81
17
KLEMENCIC Anita
3:10.93
18
WALCHHOFER Barbara
3:11.27
19
MACISAAC-JONES Maya
3:12.76
20
DEFRANCESCO Ilenia
3:13.78
21
KERN Julia
3:14.04
21
STEWART-JONES Katherine
3:14.04
23
MA Qinghua
3:14.27
24
JANATOVA Katerina
3:14.42
25
VINSA Lisa
3:14.84
26
LECLAIR Laura
3:15.01
27
TYULENEVA Valeriya
3:15.24
28
RICHTER Julia
3:15.52
29
NISSINEN Vilma
3:15.61
30
ARNOLD Stefanie
3:16.49
31
KIRILLOVA Anastasia
3:16.67
32
BLANCHET Lydia
3:16.81
33
GANZ Caterina
3:18.28
34
CARRIER-LAFORTE Sophie
3:20.17
35
SHURYGA Angelina
3:20.22
36
SIXTOVA Anna
3:20.75
37
COMARELLA Anna
3:20.77
38
TAKIZAWA Kozue
3:21.44
39
BATHE Nichole
3:22.16
40
VEERPALU Anette
3:22.21
41
MUTAGAROVA Elmira
3:22.43
42
MENG Honglian
3:22.69
43
ACHLEITNER Lisa
3:23.46
44
SCHNEIDER Nicole
3:23.95
45
ZHEREBYATEVA Anna
3:25.63
46
CHANLOUNG Karen
3:26.03
47
KODAMA Miki
3:31.32
48
PAUL Katerina
3:35.28
49
AUZINA Kitija
3:35.76
50
NASYKO Mariya
3:47.34
51
MALKOC Zozan
3:58.17
52
KAYROUZ Mery
6:45.65

HEIMDAL Lovise
DNF

WENG Lotta Udnes
DNS

RIBOM Emma
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 05:54
| Show all posts
Men's Under 23 Sprint Freestyle
Final Results

VALNES Erik
-F

JENSSEN Jan Thomas
-F

NORTHUG Even
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KLEE Beda
-F
5
CHAUVIN Valentin
-F
6
CIOANCA Alin Florin
-F
7
ZELGER Stefan
-SF
8
MAEKI Joni
-SF
9
SUHONEN Verneri
-SF
10
CEBULLA Marius
-SF
11
PFAEFFLI Gian Flurin
-SF
12
BRUGGER Janosch
-SF
13
CLUGNET James
-QF
14
BURY Kamil
-QF
15
HAARALA Juuso
-QF
16
CAPPELLO Florian
-QF
17
VUORINEN Lauri
-QF
18
DANIELSSON Filip
-QF
19
KLIMIN Olzhas
-QF
20
BORTSOV Konstantin
-QF
21
EDSTROEM Eddie
-QF
22
SCHWARTZ Louis
-QF
23
COLLET Martin
-QF
24
YAKIMUSHKIN Ivan
-QF
25
DYUSSENOV Asset
-QF
26
PERSSON Anton
-QF
27
HELLWEGER Michael
-QF
28
SANDSTROEM Bjoern
-QF
29
KORGE Kaarel Kasper
-QF
30
TIBERGHIEN Jean
-QF

 Author| Post time: 18-2-2018 05:56
| Show all posts
Women's Under 23 Sprint Freestyle
Final Results

WENG Tiril Udnes
-F

FAEHNDRICH Nadine
-F

NEPRYAEVA Natalia
-F

Rank
Athletes
Nation
Result
4
OUS Amalie Haakonsen
-F
5
KIRPICHENKO Yana
-F
6
FRAEBEL Antonia
-F
7
FINK Pia
-SF
8
MATINTALO Johanna
-SF
9
MEIER Alina
-SF
10
HERRMANN Nadine
-SF
11
OLSSON Moa
-SF
12
ANTONIOL Erica
-SF
13
WALCHHOFER Barbara
-QF
14
JANATOVA Katerina
-QF
15
LECLAIR Laura
-QF
16
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
-QF
17
KLEMENCIC Anita
-QF
18
MACISAAC-JONES Maya
-QF
19
DEFRANCESCO Ilenia
-QF
20
VINSA Lisa
-QF
21
CLAUDEL Delphine
-QF
22
JORTBERG Lauren
-QF
23
STEWART-JONES Katherine
-QF
24
RICHTER Julia
-QF
25
ARNOLD Stefanie
-QF
26
ISTOMINA Mariya
-QF
27
KERN Julia
-QF
28
MA Qinghua
-QF
29
TYULENEVA Valeriya
-QF
30
NISSINEN Vilma
-QF

 Author| Post time: 18-2-2018 05:58
| Show all posts
Women's Junior 5km Classical
Final Results

NEKRASOVA Polina
13:58.7

SWIRBUL Hailey
14:13.1

KORVA Anita
14:24.1

Rank
Athletes
Nation
Result
4
HAVLICKOVA Barbora
14:25.5
5
SKISTAD Kristine Stavaas
14:30.6
6
CHAMIOT MAITRAL Laura
14:33.6
7
BELLINI Martina
14:38.0
7
KARLSSON Frida
14:38.0
9
LUNDGREN Moa
14:41.8
10
MYHRVOLD Mathilde
14:48.4
11
AMUNDSEN Hedda Oestberg
14:50.4
12
STEINER Desiree
14:51.4
13
PIIPPO Eveliina
14:58.2
14
PITTIN Cristina
14:59.1
15
MANDELJC Anja
15:00.6
16
DUBOTOLKINA Nina
15:00.8
17
KAHARA Jasmin
15:01.1
18
MATSOKINA Hristina
15:03.0
18
BAYAZITOVA Aida
15:03.0
20
MAYER Celine
15:05.8
21
DOLCI Flora
15:07.3
22
HALVORSEN Hannah
15:08.8
23
KNUDSEN Tiril Liverud
15:10.1
24
DANNER Alexandra
15:11.5
25
HAGSTROEM Johanna
15:13.4
26
JEANTET Emilie
15:13.9
27
DE ZOLT PONTE Chiara
15:15.8
28
IMMONEN Rebecca
15:16.8
29
LOHMANN Lisa
15:18.9
30
KROL Yuliia
15:21.5
31
LARSSON Emma
15:21.9
32
HOLIKOVA Zuzana
15:22.0
33
KOBAYASHI Chika
15:28.0
34
SOBUE Rin
15:28.1
35
SHALYGINA Kseniya
15:29.1
36
HYNES Natalie
15:29.2
37
VILA OBIOLS Carola
15:31.8
38
O CONNELL Kathleen
15:32.2
39
QUINTIN Lena
15:32.3
40
WERRO Giuliana
15:34.5
41
LOESCHKE Jessica
15:36.8
42
WEBER Anja
15:41.1
43
RIEDENER Nina
15:44.3
44
MAKHMUTOVA Kamila
15:49.6
45
MEHAIN Hannah
15:52.0
46
OKORO Nansi
15:56.5
47
TRUU Stine-lise
15:57.7
48
VOTOCKOVA Pavlina
15:59.2
49
PULLES Mariel Merlii
16:03.8
50
KUZNECHYK Varvara
16:05.7
51
RUCKA Eliza
16:07.3
51
DUCORDEAU Juliette
16:07.3
53
MARCISZ Izabela
16:10.8
54
KADIROVA Gulsina
16:13.4
55
DAVYDZENKA Valeryia
16:13.6
56
WALCHER Witta-Luisa
16:21.5
57
KARALIOVA Hanna
16:21.6
58
ANDRYIUK Sviatlana
16:22.0
59
RUDD Hannah
16:22.8
60
SKINDER Monika
16:23.9
61
KLEMENCIC Nina
16:27.1
62
FAIVRE Solene
16:29.9
63
EMILOVA Vanesa
16:31.1
64
TVARUZKOVA Tereza
16:33.5
65
TOCHITANI Nodoka
16:34.6
66
MIYAZAKI Hikari
16:41.3
67
RICHARDSON Annika
16:52.4
68
BRUDERMANN Katharina
16:56.4
69
PUIGDEFABREGAS Alba
17:05.9
70
KHMELNITSKAYA Anastassiya
17:08.2
71
ERHARTER Stefanie
17:13.4
72
MICHALICKOVA Lucia
17:17.9
73
KAASIK Hanna-brita
17:24.6
74
JUPPE Anna
17:34.1
75
SKENDER Gabrijela
17:35.6
76
IGLESIAS Maria
17:42.9
77
VASYLCHUK Nataliia
17:50.6
78
KOLODZIEJ Klaudia
17:54.2
79
KACMAZ Seher
18:24.5
80
PONYA Sara
20:06.5
81
TAMAS Bianka
21:17.7
82
KOCSIK Nora
24:15.0
83
RAHME Lea
31:23.5
REED-METAYER Catherine
DNF

 Author| Post time: 18-2-2018 06:02
| Show all posts
Men's Junior 10km Classical
Final Results

HOPE Jon Rolf Skamo
24:58.8

ARDASHEV Sergey
25:07.8

LIPPERT Joergen
25:26.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
AMUNDSEN Harald Oestberg
25:28.4
5
MOSEBY Haavard
25:38.6
6
KILIVNYUK Kirill
25:39.1
7
OGDEN Ben
25:39.3
8
LAPALUS Hugo
25:42.7
9
KIM Magnus
25:48.0
10
TERENTEV Alexander
25:55.9
11
DEL FABBRO Luca
25:56.1
12
CYR Antoine
26:06.5
13
LYUFT Ivan
26:09.0
14
NYSTEDT Jacob
26:14.6
15
UNGER Philipp
26:16.0
16
KUCHLER Albert
26:17.6
17
SCHUMACHER Gus
26:17.9
18
BERGLUND Gustaf
26:22.7
19
LONGO Alessandro
26:27.4
20
JOHANSSON Leo
26:32.4
21
MOCH Friedrich
26:33.1
22
WONDERS Hunter
26:37.9
23
CHAPPAZ Jules
26:41.8
24
CORADAZZI Martin
26:42.0
25
MOCELLINI Simone
26:46.5
26
ORLYK Andrii
26:48.9
27
KOSTRUBA Yan
26:57.1
28
LAUDE Camille
27:02.1
29
MOSKALENKO Nikita
27:03.1
30
MUKHIN Alexandr
27:03.6
31
FAEHNDRICH Cyril
27:07.0
32
KNOPF Florian
27:08.8
33
MIKAYELYAN Mikayel
27:10.7
34
KOZLOVSKY Vladimir
27:11.1
35
KALEV Christopher
27:13.5
36
PERSA Blaz
27:15.3
37
TOBIN Canyon
27:16.0
38
TOSSAVAINEN Juuso
27:21.7
39
HIMMA Martin
27:23.0
40
SCHELY Theo
27:23.9
41
HRYBAU Uladzislau
27:31.3
42
CRV Vili
27:38.0
43
KUZNETSOV Andrey
27:40.3
44
HEBERT Etienne
27:41.1
45
HIROSE Ryo
27:46.1
46
KALIVODA Tomas
27:47.7
47
ROSJOE Eric
27:47.8
48
GROND Valerio
27:56.7
49
HARATYK Mateusz
27:57.2
50
ZHARNOSSENKO Nikita
27:59.0
51
KARPPANEN Miro
28:03.2
52
TONOZUKA Yusei
28:06.9
53
ZHU Mingliang
28:08.9
54
VUORINEN Lassi
28:16.4
55
OGNYANOV Simeon
28:21.6
56
GROND Flurin
28:22.5
57
GODFREY Ty
28:28.3
58
LONGPRE Felix
28:28.5
59
ZHANG Chunyu
28:31.8
60
MRKONJIC Lukas
28:34.8
61
SHPUNTAU Yahor
28:37.2
62
CERNY Ondrej
28:37.8
63
LOZZA Maurus
28:38.3
64
BAJORAVICIUS Azuolas
28:44.8
65
ROOS Henri
28:46.9
66
MANEK Jiri
28:48.2
67
LASKIN Tsimur
28:48.7
68
OTAKI Hyuga
28:48.9
69
PENCHEV Martin
28:57.1
70
MUEHLBACHER Fredrik
29:07.8
71
YUMOTO Koya
29:08.0
72
DE MARRE Thibaut
29:14.5
73
SKENDER Marko
29:16.1
74
FIRAT Yusuf Emre
29:28.6
75
DE CAMPO Seve
29:30.3
76
NIKONOVYCH Oleksandr
29:32.3
77
DIRTU-LUNIC Valentin
29:39.6
78
WALLINGER Daniel
29:45.7
79
MANNILA Lauri
29:50.6
80
YERMOLAIEV Illia
30:09.1
81
LAMAKA Yauheni
30:13.9
82
RUSU Vasile
30:27.0
83
VUKONIC Fran
30:32.1
84
WOLFE Hamish
30:50.4
85
FORIKA Szabolcs
30:52.6
86
VIYACHEV Nikolay
30:57.7
87
SKOWRON Michal
31:09.0
88
KURNAZ Firat
31:28.4
89
MIKUS Jan
31:46.4
90
LIMA Lucas
31:58.3
91
KLISEVICIUS Deimantas
32:02.3
92
DAL FARRA Marco
32:53.1
93
NEWMAN Oliver
33:49.2
94
TAWK Samer
35:15.1
95
GYALLAI Mate Janos
37:52.9
96
TAWK Anthony
44:04.6
BURTON Liam
DNF
VAHER Risto
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:05
| Show all posts
Women's Under 23 10km Classical
Final Results

KIRPICHENKO Yana
27:46.1

ZHEREBYATEVA Anna
28:00.0

FAEHNDRICH Nadine
28:15.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FINK Pia
28:17.9
5
NEPRYAEVA Natalia
28:23.5
6
MATINTALO Johanna
28:35.5
7
DURKINA Lidia
28:57.4
8
WENG Tiril Udnes
29:12.2
9
COMARELLA Anna
29:14.8
10
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
29:22.0
11
HERRMANN Nadine
29:24.5
12
BENTZ Coralie
29:26.8
13
OUS Amalie Haakonsen
29:48.6
14
DEFRANCESCO Ilenia
29:52.6
15
HIERNICKEL Lydia
29:58.7
16
SHURYGA Angelina
30:05.1
17
TYULENEVA Valeriya
30:07.0
18
NISSINEN Vilma
30:08.3
19
VEERPALU Anette
30:09.1
20
TAKIZAWA Kozue
30:19.7
21
VINSA Lisa
30:20.1
22
CLAUDEL Delphine
30:21.6
23
MA Qinghua
30:25.9
24
MEIER Alina
30:28.8
25
JANATOVA Katerina
30:35.0
26
MUTAGAROVA Elmira
30:36.1
27
SIXTOVA Anna
30:38.7
28
HEIMDAL Lovise
30:48.5
29
STEWART-JONES Katherine
30:53.4
30
BLANCHET Lydia
30:56.5
31
STANKOVA Zuzana
30:57.5
32
KLEMENCIC Anita
30:59.5
33
SAARI Anna-Kaisa
31:12.7
34
JORTBERG Lauren
31:15.0
35
WALCHHOFER Barbara
31:24.3
36
RICHTER Julia
31:26.6
37
BATHE Nichole
31:29.9
38
OLSSON Moa
31:42.4
39
TOMASINI Monica
31:44.9
40
LECLAIR Laura
31:49.0
41
BERCHTOLD Jasmin
31:59.6
42
KODAMA Miki
32:00.7
43
CARRIER-LAFORTE Sophie
32:05.3
44
ROSHCHYNSKAYA Maryia
32:06.1
45
ACHLEITNER Lisa
32:21.3
46
MENG Honglian
32:21.5
47
MACISAAC-JONES Maya
32:33.4
48
WIESER Fabiana
32:58.6
49
SCHNEIDER Nicole
33:09.9
50
CHANLOUNG Karen
33:13.5
51
NASYKO Mariya
33:35.1
52
PAUL Katerina
35:24.1
53
MALKOC Zozan
38:21.5
FRAEBEL Antonia
DNF
KERN Julia
DNS
SLABANJA Manca
DNS
JOHANSEN Marte Maehlum
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:13
| Show all posts
Men's Under 23 15km Classical
Final Results

STENSHAGEN Mattis
36:28.3

SPITSOV Denis
36:33.1

YAKIMUSHKIN Ivan
37:03.5

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
37:20.7
5
BRUVOLL Ole Joergen
37:30.5
6
LAPIERRE Jules
37:32.0
7
BRUGGER Janosch
37:38.1
8
CHAUVIN Valentin
37:40.5
9
VENTURA Paolo
37:52.5
10
SOBAKAREV Andrey
37:58.3
11
DANIELSSON Filip
38:08.7
12
ZELGER Stefan
38:14.5
13
SERRA Daniele
38:17.4
14
PERSSON Anton
38:18.1
15
DAPRA Simone
38:23.0
16
KIRILLOV Ivan
38:24.6
17
BESTAK Jonas
38:26.9
18
SANDSTROEM Bjoern
38:36.2
19
HAARALA Juuso
38:38.4
20
BABA Naoto
38:43.3
21
LEPISTO Lauri
38:47.0
22
EDSTROEM Eddie
38:50.9
23
KLEE Beda
38:51.7
24
BIKSE Indulis
39:00.1
25
MAEKI Joni
39:02.2
26
VUORINEN Lauri
39:02.8
27
COLLET Martin
39:09.5
28
KLIMIN Olzhas
39:12.2
29
KORGE Kaarel Kasper
39:16.2
30
STEINER Cédric
39:19.8
31
DUMAS Alexis
39:20.0
32
TORCHIA Ian
39:24.2
33
SCHWARTZ Louis
39:28.8
34
SELLER Ludek
39:39.4
35
VALNES Erik
39:49.4
36
MOSER Benjamin
39:49.5
37
DYUSSENOV Asset
39:56.1
38
VOEGELI Martin
39:57.4
39
HARMEYER Bill
40:11.6
40
UDA Akihito
40:19.1
41
WILLIAMS Gareth
40:28.5
42
CHUCHUGANOV Yordan
40:28.7
43
O HARRA Thomas
40:45.6
44
CRV Benjamin
40:45.8
45
BOUCHER Philippe
40:51.0
46
PECHOUSEK Jan
40:51.3
47
IZQUIERDO-BERNIER Ricardo
40:52.6
48
CHANLOUNG Mark
40:57.3
49
LICEF Miha
40:59.2
50
STROLIA Tautvydas
41:18.7
51
CHELENKO Oleksandr
41:30.5
52
KLISEVICIUS Deividas
41:34.4
53
POPA Raul Mihai
41:40.4
54
KORISTEK Jan
41:49.0
55
LEODOLTER Philipp
41:52.1
56
BASHMAKOV Nail
41:53.9
57
KETTERSON Zak
42:05.9
58
BURY Kamil
42:06.4
59
BIEDERMANN Michael
42:24.9
60
KOLL Kristjan
42:29.4
61
BAZYLEU Yauhen
43:02.5
62
TRYHUBOVICH Dzmitry
44:00.0
63
CLUGNET James
44:21.8
SANTOS Victor
DNF
BORTSOV Konstantin
DNF
WESTGAARD Thomas Hjalmar
DNF
BURY Dominik
DNF
DRUSYS Jaunius
DNS
TERENTJEV Stepan
DNS
AUGDAL Eirik Sverdrup
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:15
| Show all posts
Women's Junior 5km+5km Skiathlon
Final Results

KARLSSON Frida
32:55.7

JOHANSEN Lone
33:31.2

SWIRBUL Hailey
33:31.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PIIPPO Eveliina
33:45.8
5
HAVLICKOVA Barbora
33:48.8
6
NEKRASOVA Polina
34:08.4
7
CHAMIOT MAITRAL Laura
34:21.4
8
HAGSTROEM Johanna
34:28.5
9
AMUNDSEN Hedda Oestberg
34:29.2
10
YAKUNINA Maya
34:33.3
11
KORVA Anita
34:38.6
12
DOLCI Flora
34:47.0
13
MANDELJC Anja
34:47.1
14
MAYER Celine
34:51.2
15
PITTIN Cristina
34:53.1
16
STEINER Desiree
34:54.9
17
BAKKEMO Tuva
35:01.7
18
BELLINI Martina
35:10.5
19
BAYAZITOVA Aida
35:13.8
20
O CONNELL Kathleen
35:13.9
21
DIETZE Anna-Maria
35:20.0
22
WERRO Giuliana
35:20.2
23
HOFMANN Amelie
35:21.3
24
HYNES Natalie
35:35.7
25
VILA OBIOLS Carola
35:45.9
26
IMMONEN Rebecca
35:49.5
27
FISCHER Lea
36:02.5
28
TARASSOVA Anzhelika
36:03.7
29
KUSKOVA Kristina
36:15.9
30
RUCKA Eliza
36:23.0
31
MAKHMUTOVA Kamila
36:26.5
32
ANDRYIUK Sviatlana
36:35.0
33
SKISTAD Kristine Stavaas
36:38.5
34
WALCHER Witta-Luisa
36:40.1
35
VOTOCKOVA Pavlina
36:44.8
36
KUZNECHYK Varvara
36:50.2
37
MEHAIN Hannah
36:50.6
38
KOBAYASHI Chika
36:53.1
39
HEUBERGER Carine
36:54.0
40
GELLERT Margaret
36:55.1
41
LOESCHKE Jessica
37:01.2
42
GAL Melissa
37:03.2
43
HOLIKOVA Zuzana
37:14.2
44
KARALIOVA Hanna
37:33.3
45
DE ZOLT PONTE Alessia
37:42.0
46
JUPPE Anna
37:48.3
47
KADIROVA Gulsina
37:58.0
48
PULLES Mariel Merlii
37:58.5
49
KROL Yuliia
38:04.2
50
OKORO Nansi
38:04.8
51
RACINE Alexandra
38:11.8
52
PERSSON Alicia
38:13.1
53
IGLESIAS Maria
38:14.6
54
SIMONNEAU Solea
38:21.5
55
SOBUE Rin
38:23.7
56
BRUDERMANN Katharina
38:33.8
57
LAMSA Emmi
38:59.6
58
SHOMENTO Sofia
39:21.4
59
TRUU Stine-lise
39:33.5
60
TOCHITANI Nodoka
39:56.5
61
PUIGDEFABREGAS Alba
40:09.6
62
REED-METAYER Catherine
40:13.4
63
KLEMENCIC Nina
41:04.0
64
MICHALICKOVA Lucia
41:57.4
65
VASYLCHUK Nataliia
43:27.3
SHALYGINA Kseniya
DNF
TVARUZKOVA Tereza
DNF
MARCISZ Izabela
DNF
EMILOVA Vanesa
DNF
KAASIK Hanna-brita
DNF
MAJBAECK Maja
DNS
ERHARTER Stefanie
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:17
| Show all posts
Men's Junior 10km+10km Skiathlon
Final Results

AMUNDSEN Harald Oestberg
58:45.7

HOPE Jon Rolf Skamo
59:20.4

LIPPERT Joergen
59:45.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KILIVNYUK Kirill
59:50.6
5
MOCH Friedrich
59:59.9
6
LYUFT Ivan
1:00:19.3
7
CORADAZZI Martin
1:00:23.6
8
LAPALUS Hugo
1:00:32.1
9
ARDASHEV Sergey
1:00:45.5
10
RYBOCHKIN Yaroslav
1:00:48.0
11
ROSJOE Eric
1:00:48.2
12
JOHANSSON Leo
1:00:58.6
13
MUKHIN Alexandr
1:01:18.8
14
DEL FABBRO Luca
1:01:28.6
15
SCHUMACHER Gus
1:01:29.3
16
MANCINI Tom
1:01:35.7
17
KNOPF Florian
1:01:36.6
18
OGDEN Ben
1:01:36.9
19
NYSTEDT Jacob
1:01:49.3
20
KUCHLER Albert
1:01:59.1
21
EGOSHIN Yaroslav
1:02:11.8
22
KOZLOVSKY Vladimir
1:02:14.9
23
MIKAYELYAN Mikayel
1:02:22.5
24
LARSEN Thomas Helland
1:02:27.3
25
RIEBLI Janik
1:02:33.7
26
WONDERS Hunter
1:02:41.7
27
TOSSAVAINEN Juuso
1:02:44.5
28
LONGPRE Felix
1:02:52.7
29
KALIVODA Tomas
1:03:04.4
30
HEBERT Etienne
1:03:19.0
31
MOCELLINI Simone
1:03:22.2
32
CYR Antoine
1:03:31.1
33
GRAZ Davide
1:03:31.3
34
ZALCIK Kim
1:03:36.1
35
MUEHLBACHER Fredrik
1:03:37.7
36
ORLYK Andrii
1:03:38.8
37
TICHIT Pierre
1:03:41.8
38
KOSTRUBA Yan
1:03:44.1
39
CRV Vili
1:03:48.6
40
VUORINEN Lassi
1:03:51.5
41
HIROSE Ryo
1:03:58.3
42
DE MARRE Thibaut
1:04:16.6
43
BERGLUND Gustaf
1:04:32.0
44
LOZZA Maurus
1:04:38.2
45
OTAKI Hyuga
1:04:41.5
46
NAEPFLIN Avelino
1:04:41.8
47
PERSA Blaz
1:04:42.9
48
HARATYK Mateusz
1:04:45.8
49
LASKIN Tsimur
1:04:59.2
50
FAESSLER Josef
1:05:12.8
51
WALLINGER Daniel
1:05:13.7
52
RANTAHALVARI Leo
1:05:30.1
53
PENCHEV Martin
1:05:50.2
54
GODFREY Reed
1:06:04.1
55
HIMMA Martin
1:06:26.1
56
KARPPANEN Miro
1:06:37.3
57
HRYBAU Uladzislau
1:06:40.2
58
VOROBYOV Alexandr
1:06:45.0
59
TONOZUKA Yusei
1:07:00.7
60
SCHULZ Karl
1:07:16.0
61
LAMAKA Yauheni
1:07:24.0
62
ZHANG Chunyu
1:07:25.6
63
KALEV Christopher
1:07:26.1
64
BURTON Liam
1:07:55.8
65
NIKONOVYCH Oleksandr
1:08:17.7
66
ROOS Henri
1:08:38.7
67
CHAPPAZ Jules
1:08:39.3
68
DE CAMPO Seve
1:08:54.3
69
MRKONJIC Lukas
1:08:56.3
70
OGNYANOV Simeon
1:08:56.7
71
WOLFE Hamish
1:08:57.5
72
FAEHNDRICH Cyril
1:09:06.4
73
YERMOLAIEV Illia
1:09:06.5
74
BAJORAVICIUS Azuolas
1:09:54.4
75
MANEK Jiri
1:09:55.8
76
YUMOTO Koya
1:10:12.0
ZHU Mingliang
LAP
SKOWRON Michal
LAP
MIKUS Jan
LAP
GRIDIN Nikita
DNF
VIYACHEV Nikolay
DNF
VAHER Risto
DNF
DIRTU-LUNIC Valentin
DNF
VALYNKO Aliaksandr
DNF
RUSU Vasile
DNF

 Author| Post time: 18-2-2018 06:19
| Show all posts
Women's Under 23 7.5km+7.5km Skiathlon
Final Results

SEDOVA Anastasia
44:03.6

NEPRYAEVA Natalia
44:14.3

KIRPICHENKO Yana
44:40.8

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FINK Pia
45:37.1
5
BELORUKOVA Yulia
46:01.6
6
FRAEBEL Antonia
46:12.6
7
COMARELLA Anna
46:18.5
8
DEFRANCESCO Ilenia
46:41.3
9
WENG Tiril Udnes
46:46.2
10
BENTZ Coralie
46:47.9
11
VINSA Lisa
46:53.1
12
HIERNICKEL Lydia
47:02.4
13
WENG Lotta Udnes
47:10.6
14
MOLANDER KRISTIANSEN Moa
47:16.3
14
HERRMANN Nadine
47:16.3
16
SAUERBREY Katherine
47:16.4
17
MYHRE Julie
47:28.9
18
SAARI Anna-Kaisa
47:31.2
19
TAKIZAWA Kozue
47:52.3
20
NISSINEN Vilma
47:59.6
21
HEIMDAL Lovise
48:07.9
22
SIXTOVA Anna
48:16.3
23
OLSSON Moa
48:16.4
24
MEIER Alina
48:47.0
25
MA Qinghua
49:05.2
26
STANKOVA Zuzana
49:11.6
27
SHURYGA Angelina
49:30.4
28
ABDERHALDEN Jogscha
49:31.1
29
JORTBERG Lauren
49:33.5
30
TOMASINI Monica
49:40.8
31
STEWART-JONES Katherine
49:42.6
32
KODAMA Miki
49:52.5
33
KLEMENCIC Anita
49:58.8
34
JANATOVA Katerina
50:00.6
35
WALCHHOFER Barbara
50:01.3
36
VEERPALU Anette
50:38.3
37
MUTAGAROVA Elmira
50:40.7
38
BLANCHET Lydia
51:14.7
39
ROSHCHYNSKAYA Maryia
52:03.3
40
SCHNEIDER Nicole
52:07.9
41
ACHLEITNER Lisa
52:11.8
42
MACISAAC-JONES Maya
52:12.4
43
BATHE Nichole
52:26.5
44
BERCHTOLD Jasmin
52:54.9
CARRIER-LAFORTE Sophie
LAP
MENG Honglian
LAP
LECLAIR Laura
LAP
PAUL Katerina
LAP
KERN Julia
DNF
TYULENEVA Valeriya
DNS
NASYKO Mariya
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:25
| Show all posts
Men's Under 23 15km+15km Skiathlon
Final Results

SPITSOV Denis
1:18:14.9

LAPIERRE Jules
1:18:17.8

BRUVOLL Ole Joergen
1:18:36.4

Rank
Athletes
Nation
Result
4
YAKIMUSHKIN Ivan
1:18:38.1
5
ESTEVE ALTIMIRAS Irineu
1:18:51.3
6
CHAUVIN Valentin
1:19:47.8
7
STENSHAGEN Mattis
1:19:56.0
8
KLEE Beda
1:20:19.9
9
KIRILLOV Ivan
1:20:32.4
10
VENTURA Paolo
1:20:37.9
11
TIBERGHIEN Jean
1:21:07.9
12
DAPRA Simone
1:21:08.6
13
EDSTROEM Eddie
1:21:08.9
14
BABA Naoto
1:21:19.6
15
PERSSON Anton
1:21:48.0
16
DANIELSSON Filip
1:21:48.1
17
SANDSTROEM Bjoern
1:21:58.5
18
GUMMERUS Lauri
1:22:01.1
19
BRUGGER Janosch
1:22:07.3
20
KORGE Kaarel Kasper
1:22:08.9
21
BESTAK Jonas
1:22:44.6
22
AUGDAL Eirik Sverdrup
1:23:12.5
23
SERRA Daniele
1:23:22.3
24
STEINER Cédric
1:23:26.5
25
ROMANO Lorenzo
1:23:40.6
26
KAZARINOV Egor
1:23:51.8
27
TORCHIA Ian
1:24:20.6
28
VOEGELI Martin
1:24:22.4
29
JENSSEN Jan Thomas
1:24:38.2
30
COLLET Martin
1:24:41.0
31
KLIMIN Olzhas
1:24:42.4
32
CAPELLI Marino
1:24:58.3
33
DYUSSENOV Asset
1:25:25.4
DANUSER Dajan
LAP
MAEKI Joni
LAP
BORTSOV Konstantin
LAP
IZQUIERDO-BERNIER Ricardo
LAP
BOUCHER Philippe
LAP
UDA Akihito
LAP
WILLIAMS Gareth
LAP
DUMAS Alexis
LAP
MOSER Benjamin
LAP
SELLER Ludek
LAP
O HARRA Thomas
LAP
KETTERSON Zak
LAP
KLISEVICIUS Deividas
LAP
LICEF Miha
LAP
BASHMAKOV Nail
LAP
CHELENKO Oleksandr
LAP
PECHOUSEK Jan
LAP
STROLIA Tautvydas
LAP
TERENTJEV Stepan
LAP
KORISTEK Jan
LAP
TRYHUBOVICH Dzmitry
LAP
EGGER Andrew
LAP
LEPISTO Lauri
DNF
CRV Benjamin
DNF
LEODOLTER Philipp
DNF
CHUCHUGANOV Yordan
DNS
HAARALA Juuso
DNS
BIEDERMANN Michael
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 06:32
| Show all posts
Women's Junior 4x3.3km Team Relay
Final Results

Germany
DANNER Alexandra
MAYER Celine
LOHMANN Lisa
DIETZE Anna-Maria

39:17.4

Russia
NEKRASOVA Polina
MATSOKINA Hristina
DUBOTOLKINA Nina
YAKUNINA Maya

39:26.0

Sweden
SWIRBUL Hailey
KERN Julia
HALVORSEN Hannah
OGDEN Katharine

40:04.9

Rank
Athletes
Nation
Result
4
KAHARA Jasmin
KORVA Anita
IMMONEN Rebecca
PIIPPO Eveliina
40:11.5
5
CHAMIOT MAITRAL Laura
DOLCI Flora
QUINTIN Lena
GAL Melissa
40:14.4
6
JEANTET Emilie
BELLINI Martina
PITTIN Cristina
DE ZOLT PONTE Chiara
40:15.8
7
BAKKEMO Tuva
AMUNDSEN Hedda Oestberg
JOHANSEN Lone
SKISTAD Kristine Stavaas
40:21.2
8
O CONNELL Kathleen
SWIRBUL Hailey
GELLERT Margaret
HALVORSEN Hannah
40:25.5
9
STEINER Desiree
WEBER Anja
WERRO Giuliana
FISCHER Lea
41:45.6
10
SOBUE Rin
MIYAZAKI Hikari
KOBAYASHI Chika
TOCHITANI Nodoka
42:09.2
11
HOLIKOVA Zuzana
HAVLICKOVA Barbora
VOTOCKOVA Pavlina
BERANOVA Tereza
42:17.8
12
SKINDER Monika
RUCKA Eliza
MARCISZ Izabela
KOLODZIEJ Klaudia
42:51.8
13
PULLES Mariel Merlii
TRUU Stine-Lise
KAASIKU Kaidy
KAASIK Hanna-Brita
43:01.2
14
SHALYGINA Kseniya
MAKHMUTOVA Kamila
TARASSOVA Anzhelika
KADIROVA Gulsina
43:25.7
15
MEHAIN Hannah
HYNES Natalie
RICHARDSON Annika
RACINE Alexandra
44:05.2
16
DAVYDZENKA Valeryia
KARALIOVA Hanna
KUZNECHYK Varvara
ANDRYIUK Sviatlana
44:54.4

 Author| Post time: 18-2-2018 06:42
| Show all posts
Men's Junior 4x5km Team Relay
Final Results

Norway
AMUNDSEN Harald Oestberg
HOPE Jon Rolf Skamo
MOSEBY Haavard
LIPPERT Joergen

50:04.2

United States
JAGER Luke
OGDEN Ben
WONDERS Hunter
SCHUMACHER Gus

50:06.4

Russia
KILIVNYUK Kirill
ARDASHEV Sergey
RYBOCHKIN Yaroslav
TERENTEV Alexander

50:09.7

Rank
Athletes
Nation
Result
4
LAUDE Camille
LAPALUS Hugo
MANCINI Tom
TICHIT Pierre
50:33.8
5
UNGER Philipp
KUCHLER Albert
MOCH Friedrich
KNOPF Florian
50:40.0
6
LONGO Alessandro
DEL FABBRO Luca
CORADAZZI Martin
GRAZ Davide
50:40.2
7
NYSTEDT Jacob
ROSJOE Eric
JOHANSSON Leo
BERGLUND Gustaf
51:12.1
8
LYUFT Ivan
MUKHIN Alexandr
MOSKALENKO Nikita
GRIDIN Nikita
52:01.9
9
RIEBLI Janik
GROND Flurin
LOZZA Maurus
GROND Valerio
53:04.9
10
CERNY Ondrej
ZALCIK Kim
KALIVODA Tomas
KOZLOVSKY Vladimir
53:05.7
11
CYR Antoine
RITCHIE Graham
LONGPRE Felix
HEBERT Etienne
53:17.0
12
VUORINEN Lassi
MANNILA Lauri
TOSSAVAINEN Juuso
RANTAHALVARI Leo
53:37.7
13
HIROSE Ryo
TONOZUKA Yusei
OTAKI Hyuga
YUMOTO Koya
54:32.5
14
ROOS Henri
KALEV Christopher
HIMMA Martin
VAHER Risto
54:49.1
15
LASKIN Tsimur
HRYBAU Uladzislau
LAMAKA Yauheni
SHPUNTAU Yahor
55:27.9
16
DE CAMPO Seve
BURTON Liam
FORRER Jarrah
BLACKWELL Nicholas
1:00:27.9

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

27-1-2022 12:55 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2022, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2022 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list