|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Badminton at the Summer Olympic Games 2016

[Copy link]
Post time: 31-8-2016 09:00
| Show all posts |Read mode
Badminton at the Summer Olympic Games 2016

Rio de Janeiro (BRA) - 11 August 2016 - 20 August 2016




Official Schedule
Brasília Time (GMT -3)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, August 11th
08:00 Men's Doubles Preliminary Round, Day 1
08:00 Mixed Doubles Preliminary Round, Day 1
08:00 Women's Doubles Preliminary Round, Day 1
08:25 Men's Singles Preliminary Round, Day 1
08:25 Women's Singles Preliminary Round, Day 1


Friday, August 12th
08:00 Men's Singles Preliminary Round, Day 2
08:00 Mixed Doubles Preliminary Round, Day 2
08:00 Women's Singles Preliminary Round, Day 2
08:25 Men's Doubles Preliminary Round, Day 2
08:25 Women's Doubles Preliminary Round, Day 2


Saturday, August 13th
08:00 Men's Doubles Preliminary Round, Day 3
08:00 Women's Doubles Preliminary Round, Day 3
08:25 Men's Singles Preliminary Round, Day 3
08:25 Mixed Doubles Preliminary Round, Day 3
08:25 Women's Singles Preliminary Round, Day 3


Sunday, August 14th
08:30 Men's Singles Preliminary Round, Day 4
08:30 Women's Singles Preliminary Round, Day 4
19:30 Mixed Doubles Quarterfinals


Monday, August 15th
08:30 Men's Doubles Quarterfinals
08:30 Women's Doubles Quarterfinals
09:00 Men's Singles Round of 16
17:30 Women's Singles Round of 16
18:45 Mixed Doubles Semifinals


Tuesday, August 16th
08:30 Women's Doubles Semifinals
09:10 Men's Doubles Semifinals
17:30 Women's Singles Quarterfinals
20:25 Mixed Doubles Bronze Medal Match


Wednesday, August 17th
08:30 Men's Singles Quarterfinals
11:50 Mixed Doubles Gold Medal Match


Thursday, August 18th
08:30 Women's Doubles Bronze Medal Match
09:20 Women's Singles Semifinals
10:10 Men's Doubles Bronze Medal Match
11:50 Women's Doubles Gold Medal Match


Friday, August 19th
08:30 Men's Singles Semifinals
09:15 Women's Singles Bronze Medal Match
10:25 Women's Singles Gold Medal Match
11:15 Men's Doubles Gold Medal Match


Saturday, August 20th
08:30 Men's Singles Bronze Medal Match
09:20 Men's Singles Gold Medal Match



Draws





 Author| Post time: 31-8-2016 09:12
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
China
2
0
1
3
2
Japan
1
0
1
2
3
Indonesia
1
0
0
1
3
Spain
1
0
0
1
5
Malaysia
0
3
0
3
6
Denmark
0
1
1
2
7
India
0
1
0
1
8
Great Britain
0
0
1
1
8
South Korea
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
5
5
5
15


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
China
2
0
1
3
2
Japan
1
0
1
2
3
Indonesia
1
0
0
1
3
Spain
1
0
0
1
5
Malaysia
0
3
0
3
6
Denmark
0
1
1
2
7
India
0
1
0
1
8
Great Britain
0
0
1
1
8
South Korea
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
5
5
5
15

 Author| Post time: 31-8-2016 10:15
| Show all posts
Men's Singles
Preliminary Round Results
The 1st Athlete from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
LEE Chong Wei (1)
OPTI Soren
2-0 (21-2, 21-3)
WONG Zi Liang Derek
OPTI Soren
2-0 (21-5, 21-6)
LEE Chong Wei (1)
WONG Zi Liang Derek
2-0 (21-18, 21-8)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
LEE Chong Wei (1)
2
2
0
4
0
+4
84
31
+53
WONG Zi Liang Derek
2
1
1
2
2
0
68
53
+15
OPTI Soren
2
0
2
0
4
-4
16
84
-68


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
CHOU Tien Chen (6)
ZILBERMAN Misha
2-0 (21-9, 21-11)
TAN Yuhan
ZILBERMAN Misha
0-2 (20-22, 12-21)
CHOU Tien Chen (6)
TAN Yuhan
2-0 (21-14, 21-8)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
CHOU Tien Chen (6)
2
2
0
4
0
+4
84
42
+42
ZILBERMAN Misha
2
1
1
2
2
0
63
74
-11
TAN Yuhan
2
0
2
0
4
-4
54
85
-31


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
HU Yun (10)
YU Jaspar Woon Chai
2-0 (21-16, 21-15)
ABIAN Pablo
YU Jaspar Woon Chai
2-0 (21-12, 21-10)
HU Yun (10)
ABIAN Pablo
2-0 (21-18, 21-19)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
HU Yun (10)
2
2
0
4
0
+4
84
68
+16
ABIAN Pablo
2
1
1
2
2
0
79
64
+15
YU Jaspar Woon Chai
2
0
2
0
4
-4
53
84
-31


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
LIN Dan (3)
OBERNOSTERER David
2-0 (21-5, 21-11)
NGUYEN Tien Minh
MALKOV Vladimir
2-1 (15-21, 21-9, 21-13)
LIN Dan (3)
MALKOV Vladimir
2-0 (21-18, 21-7)
NGUYEN Tien Minh
OBERNOSTERER David
2-0 (21-18, 21-14)
LIN Dan (3)
NGUYEN Tien Minh
2-0 (21-7, 21-12)
MALKOV Vladimir
OBERNOSTERER David
2-0 (21-11, 21-10)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
LIN Dan (3)
3
3
0
6
0
+6
126
60
+66
NGUYEN Tien Minh
3
2
1
4
3
+1
118
117
+1
MALKOV Vladimir
3
1
2
3
4
-1
110
120
-10
OBERNOSTERER David
3
0
3
0
6
-6
69
126
-57


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
JORGENSEN Jan O (5)
MUST Raul
2-0 (21-8, 21-15)
LEVERDEZ Brice
MUST Raul
2-1 (21-18, 18-21, 21-12)
JORGENSEN Jan O (5)
LEVERDEZ Brice
2-0 (21-11, 21-18)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
JORGENSEN Jan O (5)
2
2
0
4
0
+4
84
52
+32
LEVERDEZ Brice
2
1
1
2
3
1
89
93
-4
MUST Raul
2
0
2
1
4
-3
74
102
-28


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
KIDAMBI Srikanth (9)
MUNOZ Lino
2-0 (21-11, 21-17)
HURSKAINEN Henri
MUNOZ Lino
2-0 (21-12, 21-11)
KIDAMBI Srikanth (9)
HURSKAINEN Henri
2-0 (21-6, 21-18)

Group H Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
KIDAMBI Srikanth (9)
2
2
0
4
0
+4
84
52
+32
HURSKAINEN Henri
2
1
1
2
2
0
66
65
+1
MUNOZ Lino
2
0
2
0
4
-4
51
84
-33


Group I

Athletes 1
Athletes 2
Result
OUSEPH Rajiv (13)
KOUKAL Petr
2-0 (21-14, 21-18)
SASAKI Sho
KOUKAL Petr
2-1 (21-10, 16-21, 21-12)
OUSEPH Rajiv (13)
SASAKI Sho
2-0 (21-15, 21-9)

Group I Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
OUSEPH Rajiv (13)
2
2
0
4
0
+4
84
56
+28
SASAKI Sho
2
1
1
2
3
-1
82
85
-3
KOUKAL Petr
2
0
2
1
4
-3
75
100
-35


Group J

Athletes 1
Athletes 2
Result
SUGIARTO Tommy (7)
SHU Howard
2-0 (21-14, 21-10)
GUERRERO Osleni
SHU Howard
2-0 (21-16, 21-15)
SUGIARTO Tommy (7)
GUERRERO Osleni
2-0 (21-12, 21-14)

Group J Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
SUGIARTO Tommy (7)
2
2
0
4
0
+4
84
50
+34
GUERRERO Osleni
2
1
1
2
2
0
68
73
-5
SHU Howard
2
0
2
0
4
-4
55
84
-29


Group K

Athletes 1
Athletes 2
Result
ZWIEBLER Marc (12)
EVANS Scott
1-2 (21-9, 17-21, 7-21)
de OLIVEIRA Ygor Coelho
EVANS Scott
1-2 (8-21, 21-19, 8-21)
ZWIEBLER Marc (12)
de OLIVEIRA Ygor Coelho
2-0 (21-12, 21-12)

Group K Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
EVANS Scott
2
2
0
4
2
+2
112
82
+30
ZWIEBLER Marc (12)
2
1
1
3
2
+1
87
75
+12
de OLIVEIRA Ygor Coelho
2
0
2
1
4
-3
61
103
-42


Group L

Athletes 1
Athletes 2
Result
AXELSEN Viktor (4)
PONSANA Boonsak
2-0 (21-14, 21-13)
LEE Dong Keun
PONSANA Boonsak
1-2 (19-21, 21-17, 16-21)
AXELSEN Viktor (4)
LEE Dong Keun
2-0 (21-13, 21-11)

Group L Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
AXELSEN Viktor (4)
2
2
0
4
0
+4
84
51
+33
PONSANA Boonsak
2
1
1
2
3
-1
86
98
-12
LEE Dong Keun
2
0
2
1
4
-3
80
101
-21


Group M

Athletes 1
Athletes 2
Result
NG Ka Long Angus (11)
GIUFFRE Martin
2-0 (21-11, 21-14)
MARTINS Pedro
GIUFFRE Martin
1-2 (21-14, 22-24, 6-21)
NG Ka Long Angus (11)
MARTINS Pedro
2-0 (21-17, 21-18)

Group M Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
NG Ka Long Angus (11)
2
2
0
4
0
+4
84
60
+24
GIUFFRE Martin
2
1
1
2
3
-1
84
91
-7
MARTINS Pedro
2
0
2
1
4
-3
84
101
-17


Group N

Athletes 1
Athletes 2
Result
SON Wan Ho (8)
MALIEKAL Jacob
2-0 (21-10, 21-10)
POCHTAROV Artem
MALIEKAL Jacob
0-2 (18-21, 19-21)
SON Wan Ho (8)
POCHTAROV Artem
2-0 (21-9, 21-15)

Group N Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
SON Wan Ho (8)
2
2
0
4
0
+4
42
20
+22
MALIEKAL Jacob
2
1
1
2
2
0
62
79
-17
POCHTAROV Artem
2
0
2
0
4
-4
37
42
-5


Group P

Athletes 1
Athletes 2
Result
CHEN Long (2)
KARUNARATNE Niluka
2-0 (21-7, 21-10)
CORDON Kevin
DZIOLKO Adrian
0-0 (21-18, 10-21, 13-21)
CORDON Kevin
KARUNARATNE Niluka
No Match
CHEN Long (2)
DZIOLKO Adrian
2-0 (21-12, 21-9)
CHEN Long (2)
CORDON Kevin
No Match
DZIOLKO Adrian
KARUNARATNE Niluka
0-2 (19-21, 22-24)

Group P Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
CHEN Long (2)
2
2
0
4
0
+4
84
38
+46
KARUNARATNE Niluka
2
1
1
2
2
0
62
83
-21
DZIOLKO Adrian
2
0
2
0
4
-4
62
87
-25
CORDON Kevin
-
-
-
-
-
-
-
-
-

 Author| Post time: 31-8-2016 10:44
| Show all posts
Men's Doubles
Preliminary Round Results
The 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Lee/Yoo (1)
Chau/Serasinghe
2-0 (21-14, 21-16)
Ivanov/Sozonov
Lee/Tsai
2-0 (21-11, 22-20)
Lee/Yoo (1)
Lee/Tsai
2-1 (18-21, 21-13, 21-18)
Ivanov/Sozonov
Chau/Serasinghe
2-0 (21-16, 21-16)
Lee/Tsai
Chau/Serasinghe
2-0 (21-14, 21-19)
Lee/Yoo (1)
Ivanov/Sozonov
1-2 (17-21, 21-19, 16-21)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
IVANOV Vladimir/SOZONOV Ivan
3
3
0
6
1
+5
146
117
+29
LEE Yong Dae/YOO Yeon Seong (1)
3
2
1
5
3
+2
156
143
-13
LEE Sheng Mu/TSAI Chia Hsin
3
1
2
3
4
-1
125
136
-11
CHAU Matthew/SERASINGHE Sawan
3
0
3
0
6
-6
95
126
-31


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Fu/Zhang (4)
Chew/Pongnairat
2-0 (21-6, 21-7)
Goh/Tan
Fuchs/Schoettler
2-0 (21-14, 21-17)
Goh/Tan
Chew/Pongnairat
2-0 (21-12, 21-10)
Fu/Zhang (4)
Fuchs/Schoettler
2-0 (21-11, 21-16)
Fuchs/Schoettler
Chew/Pongnairat
2-0 (21-14, 21-14)
Fu/Zhang (4)
Goh/Tan
1-2 (21-16, 15-21, 18-21)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
GOH V Shem/TAN Wee Kiong
3
3
0
6
1
+5
142
107
+35
FU Haifeng/ZHANG Nan (4)
3
2
1
5
2
+3
138
98
+40
FUCHS Michael/SCHOETTLER Johannes
3
1
2
2
4
-2
100
112
-12
CHEW Phillip/PONGNAIRAT Sattawat
3
0
3
0
6
-6
63
126
-63


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kim/Kim (3)
Cwalina/Wacha
2-0 (21-14, 21-15)
Boe/Mogensen
Ellis/Langridge
2-1 (21-9, 9-21, 21-16)
Kim/Kim (3)
Ellis/Langridge
1-2 (21-17, 23-25, 18-21)
Boe/Mogensen
Cwalina/Wacha
2-0 (21-17, 21-17)
Kim/Kim (3)
Boe/Mogensen
2-0 (21-15, 21-18)
Ellis/Langridge
Cwalina/Wacha
2-0 (21-18, 21-16)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
KIM Gi Jung/KIM Sa Rang (3)
3
2
1
5
2
+3
146
125
+21
ELLIS Marcus/LANGRIDGE Chris
3
2
1
5
3
+2
151
147
+4
BOE Mathias/MOGENSEN Carsten
3
2
1
4
3
+1
126
122
+4
CWALINA Adam/WACHA Przemyslaw
3
0
3
0
6
-6
97
126
-29


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ahsan/Setiawan (2)
Attri/Reddy B.
2-0 (21-18, 21-13)
Chai/Hong
Endo/Hayakawa
1-2 (18-21, 21-14, 21-23)
Ahsan/Setiawan (2)
Endo/Hayakawa
1-2 (17-21, 21-16, 14-21)
Chai/Hong
Attri/Reddy B.
2-0 (21-13, 21-15)
Ahsan/Setiawan (2)
Chai/Hong
0-2 (15-21 17-21)
Endo/Hayakawa
Attri/Reddy B.
0-2 (21-23, 11-21)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
ENDO Hiroyuki/HAYAKAWA Kenichi
3
2
1
4
4
0
148
156
-8
CHAI Biao/HONG Wei
3
2
1
5
2
+3
144
118
+26
AHSAN Mohammad/SETIAWAN Hendra (2)
3
1
2
3
4
-1
126
131
-5
ATTRI Manu/REDDY B. Sumeeth
3
1
2
2
4
-2
103
116
-13

 Author| Post time: 31-8-2016 11:06
| Show all posts
Women's Singles
Preliminary Round Results
The 1st Athlete from each Group will qualify for the Round of 16

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
MARIN Carolina (1)
VAINIO Nann
2-0 (21-6, 21-4)
KJAERSFELDT Line
VAINIO Nann
2-0 (21-9, 21-8)
MARIN Carolina (1)
KJAERSFELDT Line
2-0 (21-16, 21-13)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
MARIN Carolina (1)
2
2
0
4
0
+4
84
39
+45
KJAERSFELDT Line
2
1
1
2
2
0
71
59
+12
VAINIO Nanna
2
0
2
0
4
-4
27
84
-57


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
SUNG Ji Hyun (7)
LANSAC Delphine
2-0 (21-13, 21-14)
LIANG Xiao Yu
LANSAC Delphine
2-0 (21-7, 21-15)
SUNG Ji Hyun (7)
LIANG Xiao Yu
2-0 (21-17, 21-11)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
SUNG Ji Hyun (7)
2
2
0
4
0
+4
84
55
+29
LIANG Xiao Yu
2
1
1
2
2
0
70
64
+6
LANSAC Delphine
2
0
2
0
4
-4
49
84
-35


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
GILMOUR Kirsty (11)
JAQUET Sabrina
2-0 (21-17, 21-15)
ZETCHIRI Linda
JAQUET Sabrina
2-0 (21-17, 21-15)
GILMOUR Kirsty (11)
ZETCHIRI Linda
1-2 (21-12, 17-21, 16-21)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
ZETCHIRI Linda
2
2
0
4
1
+3
96
86
+10
GILMOUR Kirsty (11)
2
1
1
3
2
+1
96
86
+10
JAQUET Sabrina
2
0
2
0
4
-4
64
84
-20


Group E

Athletes 1
Athletes 2
Result
LI Xuerui (3)
SANTOS Telma
2-0 (21-12, 21-7)
WANG Iris
TAN Lianne
2-1 (21-17, 20-22, 21-14)
WANG Iris
SANTOS Telma
2-1 (18-21, 21-10, 21-12)
LI Xuerui (3)
TAN Lianne
2-0 (21-11, 21-11)
LI Xuerui (3)
WANG Iris
2-0 (21-16, 21-12)
TAN Lianne
SANTOS Telma
2-0 (21-16, 21-18)

Group E Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
LI Xuerui (3)
3
3
0
6
0
+6
126
60
+66
WANG Iris
3
2
1
4
3
+1
118
117
+1
TAN Lianne
3
1
2
3
4
-1
110
120
-10
SANTOS Telma
3
0
3
0
6
-6
69
126
-57


Group G

Athletes 1
Athletes 2
Result
NEHWAL Saina (5)
VICENTE Lohaynny
2-0 (21-17, 21-17)
ULITINA Maria
VICENTE Lohaynny
2-0 (21-13, 21-13)
NEHWAL Saina (5)
ULITINA Maria
0-2 (18-21, 19-21)

Group G Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
ULITINA Maria
2
2
0
4
0
+4
84
63
+21
NEHWAL Saina (5)
2
1
1
2
2
0
79
76
+3
VICENTE Lohaynny
2
0
2
0
4
-4
60
84
-24


Group H

Athletes 1
Athletes 2
Result
BURANAPRASERTSUK Porntip (12)
CHEN Hsuan-Yu Wendy
2-0 (21-14, 21-15)
FOO KUNE Kate
CHEN Hsuan-Yu Wendy
2-0 (21-16, 21-19)
BURANAPRASERTSUK Porntip (12)
FOO KUNE Kate
2-0 (21-7, 21-18)

Group H Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
BURANAPRASERTSUK Porntip (12)
2
2
0
4
0
+4
84
54
+30
FOO KUNE Kate
2
1
1
2
2
0
67
77
-10
CHEN Hsuan-Yu Wendy
2
0
2
0
4
-4
64
84
-20


Group I

Athletes 1
Athletes 2
Result
BAE Yeon Ju (13)
CICOGNINI Jeanine
2-0 (21-11, 21-8)
BAYRAK Ozge
CICOGNINI Jeanine
2-0 (21-14, 21-9)
BAE Yeon Ju (13)
BAYRAK Ozge
2-0 (21-11, 21-7)

Group I Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
BAE Yeon Ju (13)
2
2
0
4
0
+4
84
56
+28
BAYRAK Ozge
2
1
1
2
3
-1
82
85
-3
CICOGNINI Jeanine
2
0
2
1
4
-3
75
100
-35


Group J

Athletes 1
Athletes 2
Result
OKUHARA Nozomi (6)
VU Thi Trang
2-0 (21-10, 21-8)
FANETRI Lindaweni
VU Thi Trang
0-2 (12-21, 11-21)
OKUHARA Nozomi (6)
FANETRI Lindaweni
2-0 (21-12, 21-12)

Group J Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
OKUHARA Nozomi (6)
2
2
0
4
0
+4
63
30
+33
VU Thi Trang
2
1
1
2
2
0
60
65
-5
FANETRI Lindaweni
2
0
2
0
4
-4
35
63
-28


Group K

Athletes 1
Athletes 2
Result
YAMAGUCHI Akane (10)
GAVNHOLT Kristina
2-1 (20-22, 21-12, 21-15)
TEE Jing Yi
GAVNHOLT Kristina
2-0 (22-20, 21-15)
YAMAGUCHI Akane (10)
TEE Jing Yi
2-0 (21-18, 21-5)

Group K Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
YAMAGUCHI Akane (10)
2
2
0
4
1
+3
104
72
+32
TEE Jing Yi
2
1
1
2
2
0
66
77
-11
GAVNHOLT Kristina
2
0
2
1
4
-3
84
105
-21


Group L

Athletes 1
Athletes 2
Result
INTANON Ratchanok (4)
TOLMOFF Kati
2-0 (21-14, 21-13)
YIP Pui Yin
TOLMOFF Kati
1-2 (21-5, 13-21, 19-21)
INTANON Ratchanok (4)
YIP Pui Yin
2-0 (21-18, 21-12)

Group L Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
INTANON Ratchanok (4)
2
2
0
4
0
+4
84
57
+27
TOLMOFF Kati
2
1
1
2
3
-1
74
95
-21
YIP Pui Yin
2
0
2
1
4
-3
83
89
-6


Group M

Athletes 1
Athletes 2
Result
PUSARLA V. Sindhu (9)
SAROSI Laura
2-0 (21-8, 21-9)
LI Michelle
SAROSI Laura
2-0 (21-11, 21-8)
PUSARLA V. Sindhu (9)
LI Michelle
2-1 (19-21, 21-15, 21-17)

Group M Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
PUSARLA V. Sindhu (9)
2
2
0
4
1
+3
103
70
+33
LI Michelle
2
1
1
3
2
+1
95
80
+15
SAROSI Laura
2
0
2
0
4
-4
36
84
-48


Group N

Athletes 1
Athletes 2
Result
TAI Tzu Ying (8)
BALDAUF Elisabeth
2-0 (21-11, 21-9)
PERMINOVA Natalia
BALDAUF Elisabeth
2-0 (21-17, 21-8)
TAI Tzu Ying (8)
PERMINOVA Natalia
2-0 (21-12, 21-9)

Group N Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
TAI Tzu Ying (8)
2
2
0
4
0
+4
84
41
+43
PERMINOVA Natalia
2
1
1
2
2
0
63
67
-4
BALDAUF Elisabeth
2
0
2
0
4
-4
45
84
-39


Group P

Athletes 1
Athletes 2
Result
WANG Yihan (2)
MAGEE Chloe
2-0 (21-7, 21-12)
SCHNAASE Karin
MAGEE Chloe
2-0 (21-14, 21-19)
WANG Yihan (2)
SCHNAASE Karin
2-0 (21-11, 21-16)

Group P Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
WANG Yihan (2)
2
2
0
4
0
+4
84
46
+38
SCHNAASE Karin
2
1
1
2
2
0
69
75
-6
MAGEE Chloe
2
0
2
0
4
-4
52
84
-32

 Author| Post time: 31-8-2016 11:28
| Show all posts
Women's Doubles
Preliminary Round Results
The 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Matsutomo/Takahashi (1)
Gutta/Ponnappa
2-0 (21-15, 21-10)
Muskens/Piek
Supajirakul/Taerattanachai
2-0 (21-13, 22-20)
Matsutomo/Takahashi (1)
Supajirakul/Taerattanachai
2-0 (21-15, 21-15)
Muskens/Piek
Gutta/Ponnappa
2-1 (21-16, 16-21, 21-17)
Matsutomo/Takahashi (1)
Muskens/Piek
2-0 (21-9, 21-11)
Supajirakul/Taerattanachai
Gutta/Ponnappa
2-0 (21-17, 21-15)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
MATSUTOMO Misaki/TAKAHASHI Ayaka (1)
3
3
0
6
0
+6
126
75
+51
MUSKENS Eefje/PIEK Selena
3
2
1
4
3
+1
121
129
-8
SUPAJIRAKUL Put./TAERATTANACHAI Saps.
3
1
2
2
4
-2
105
117
-12
GUTTA Jwala/PONNAPPA Ashwini
3
0
3
1
6
-5
111
142
-31


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Pedersen/Rytter Juhl
Luo/Luo
0-2 (11-21, 18-21)
Jung/Shin (4)
Lee/Obanana
2-0 (21-14, 21-12)
Pedersen/Rytter Juhl
Lee/Obanana
2-0 (21-9, 21-6)
Jung/Shin (4)
Luo/Luo
2-0 (21-10, 21-14)
Jung/Shin (4)
Pedersen/Rytter Juhl
0-2 (16-21, 18-21)
Luo/Luo
Lee/Obanana
2-0 (21-14, 21-15)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
JUNG Kyung Eun/SHIN Seung Chan (4)
3
2
1
4
2
+2
118
92
+26
PEDERSEN Christin./RYTTER JUHL Kamil.
3
2
1
4
2
+2
113
91
+22
LUO Ying/LUO Yu
3
2
1
4
2
+2
108
100
+8
LEE Eva/OBANANA Paula Lynn
3
0
3
0
6
-6
70
126
-56


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Maheswari/Polii (3)
Poon/Tse
2-0 (21-9, 21-11)
Hoo/Woon
Olver/Smith
2-0 (21-17, 24-22)
Hoo/Woon
Poon/Tse
2-0 (21-15, 21-13)
Maheswari/Polii (3)
Olver/Smith
2-0 (21-10, 21-13)
Maheswari/Polii (3)
Hoo/Woon
2-0 (21-19, 21-19)
Olver/Smith
Poon/Tse
2-1 (21-17, 18-21, 21-16)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
MAHESWARI Nitya Krishin./POLII Greys. (3)
3
3
0
6
0
+6
126
81
+45
HOO Vivian Kah Mun/WOON Khe Wei
3
2
1
4
2
+2
125
109
+16
OLVER Heather/SMITH Lauren
3
1
2
2
5
-3
122
141
-19
POON Lok Yan/TSE Ying Suet
3
0
3
1
6
-5
102
144
-42


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Tang/Yu (2)
Goliszewski/Nelte
2-0 (21-10, 21-11)
Chang/Lee
Stoeva/Stoeva
2-0 (24-22, 21-15)
Chang/Lee
Goliszewski/Nelte
2-1 (21-18, 18-21, 21-17)
Tang/Yu (2)
Stoeva/Stoeva
2-0 (21-14, 21-11)
Tang/Yu (2)
Chang/Lee
1-2 (18-21, 21-14, 11-21)
Stoeva/Stoeva
Goliszewski/Nelte
2-0 (21-14, 21-19)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
CHANG Ye Na/LEE So Hee
3
3
0
6
2
+4
161
143
+18
TANG Yuanting/YU Yang (2)
3
2
1
5
2
+3
134
102
+32
STOEVA Gabriela/STOEVA Stefani
3
1
2
2
4
-2
104
120
-16
GOLISZEWSKI Johanna/NELTE Carla
3
0
3
1
6
-5
110
144
-34

 Author| Post time: 31-8-2016 11:38
| Show all posts
Mixed Doubles
Preliminary Round Results
The 1st and 2nd Teams from each Group will qualify for the Quarterfinals

Group A

Athletes 1
Athletes 2
Result
Zhang/Zhao (1)
Fuchs/Michels
2-0 (21-19, 21-16)
Jordan/Susanto
Lee/Chau
2-1 (21-12, 19-21, 21-15)
Zhang/Zhao (1)
Lee/Chau
2-0 (21-16, 21-15)
Jordan/Susanto
Fuchs/Michels
2-0 (21-16, 21-15)
Zhang/Zhao (1)
Jordan/Susanto
2-0 (21-11, 21-18)
Lee/Chau
Fuchs/Michels
2-0 (21-17, 21-14)

Group A Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
ZHANG Nan/ZHAO Yunlei (1)
3
3
0
6
0
+6
126
95
+31
JORDAN Praveen/SUSANTO Debby
3
2
1
4
3
+1
132
121
+11
LEE Chun Hei Reginald/CHAU Hoi Wah
3
1
2
3
4
-1
121
134
-13
FUCHS Michael/MICHELS Birgit
3
0
3
0
6
-6
97
126
-29


Group B

Athletes 1
Athletes 2
Result
Fischer nielsen/Pedersen (4)
Mateusiak/Zieba
2-0 (21-18, 23-21)
Xu/Ma
Adcock/Adcock
2-1 (13-21, 22-20, 21-15)
Xu/Ma
Mateusiak/Zieba
1-2 (21-13, 9-21, 19-21)
Fischer nielsen/Pedersen (4)
Adcock/Adcock
1-2 (19-21, 24-22, 17-21)
Fischer nielsen/Pedersen (4)
Xu/Ma
1-2 (24-22, 14-21, 16-21)
Adcock/Adcock
Mateusiak/Zieba
1-2 (21-18, 25-27, 9-21)

Group B Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
MATEUSIAK Robert/ZIEBA Nadiezda
3
2
1
4
4
0
160
148
+12
XU Chen/MA Jin
3
2
1
5
4
+1
169
165
+4
ADCOCK Chris/ADCOCK Gabrielle
3
1
2
4
5
-1
175
182
-7
FISCHER NIELSEN Jo./PEDERSEN Chris. (4)
3
1
2
4
4
0
158
167
-9


Group C

Athletes 1
Athletes 2
Result
Ahmad/Natsir (3)
Middleton/Choo
2-0 (21-7, 21-8)
Chan/Goh
Isara/Amitrapai
2-0 (21-13, 21-19)
Ahmad/Natsir (3)
Isara/Amitrapai
2-0 (21-11, 21-13)
Chan/Goh
Middleton/Choo
2-0 (21-17, 21-15)
Ahmad/Natsir (3)
Chan/Goh
2-0 (21-15, 21-11)
Isara/Amitrapai
Middleton/Choo
2-0 (21-13, 21-18)

Group C Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
AHMAD Tontowi/NATSIR Liliyana (3)
3
3
0
6
0
+6
126
65
+61
CHAN Peng Soon/GOH Liu Ying
3
2
1
4
2
+2
110
106
+4
ISARA Bodin/AMITRAPAI Savitree
3
1
2
2
4
-2
98
115
-17
MIDDLETON Robin/CHOO Leanne
3
0
3
0
6
-6
78
126
-48


Group D

Athletes 1
Athletes 2
Result
Kazuno/Kurihara
Arends/Piek
2-0 (21-14, 21-19)
Ko/Kim (2)
Chew/Subandhi
2-0 (21-10, 21-12)
Kazuno/Kurihara
Chew/Subandhi
2-0 (21-6, 21-12)
Ko/Kim (2)
Arends/Piek
2-0 (21-10, 21-10)
Ko/Kim (2)
Kazuno/Kurihara
2-0 (25-23, 21-17)
Arends/Piek
Chew/Subandhi
2-0 (21-15, 21-19)

Group D Final Standing

Athletes
P
Matches
W
Matches
L
Matches
W
Games
L
Games
Diff
Games
W
Points
L
Points
Diff
Points
KO Sung Hyun/KIM Ha Na (2)
3
3
0
6
0
+6
130
82
+48
KAZUNO Kenta/KURIHARA Ayane
3
2
1
4
2
+2
124
97
+27
ARENDS Jacco/PIEK Selena
3
1
2
2
4
-2
95
118
-23
CHEW Phillip/SUBANDHI Jamie
3
0
3
0
6
-6
74
126
-52

 Author| Post time: 31-8-2016 11:52
| Show all posts
Mixed Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
ZHANG Nan (1)
ZHAO Yunlei (1)

KAZUNO Kenta
KURIHARA Ayane
21





14
21





12
-




AHMAD Tontowi (3)
NATSIR Liliyana (3)
JORDAN Praveen
SUSANTO Debby
21





16
21





11
-








CHAN Peng Soon
GOH Liu Ying
MATEUSIAK Robert
ZIEBA Nadiezda
21





17
21





10
-




XU Chen
MA Jin
KO Sung Hyun (2)
KIM Ha Na (2)
21





17
21





18
-


Mixed Doubles
Semifinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
ZHANG Nan (1)
ZHAO Yunlei (1)
AHMAD Tontowi (3)
NATSIR Liliyana (3)
16





21
15





21
-




CHAN Peng Soon
GOH Liu Ying

XU Chen
MA Jin
21





12
21





19
-


Mixed Doubles
Bronze Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
ZHANG Nan (1)
ZHAO Yunlei (1)

XU Chen
MA Jin
21





7
21





11
-


Mixed Doubles
Gold Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
AHMAD Tontowi (3)
NATSIR Liliyana (3)

CHAN Peng Soon
GOH Liu Ying

21





14
21





12
-

 Author| Post time: 31-8-2016 11:55
| Show all posts
Men's Singles
Round of 16

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LEE Chong Wei (1)
Bye
-
-
-




CHOU Tien Chen (6)
HU Yun (10)
21

10
21

13
-








LIN Dan (3)
Bye
-
-
-




JORGENSEN Jan O (5)
KIDAMBI Srikanth (9)
19

21
19

21
-
















OUSEPH Rajiv (13)
SUGIARTO Tommy (7)
21

13
14

21
21

16




EVANS Scott
AXELSEN Viktor (4)
16

21
12

21
-








NG Ka Long Angus (11)
SON Wan Ho (8)

21

23
17

21
-




Bye
CHEN Long (2)
-
-
-


Men's Singles
Quarterfinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LEE Chong Wei (1)
CHOU Tien Chen (6)
21

9
21

15
-




LIN Dan (3)
KIDAMBI Srikanth (9)
21

6
11

21
21

18








OUSEPH Rajiv (13)
AXELSEN Viktor (4)
12

21
16

21
-




SON Wan Ho (8)
CHEN Long (2)
11

21
21

18
11

21


Men's Singles
Semifinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LEE Chong Wei (1)
LIN Dan (3)
15

21
21

11
22

20




AXELSEN Viktor (4)
CHEN Long (2)
14

21
15

21
-


Men's Singles
Bronze Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LIN Dan (3)
AXELSEN Viktor (4)
21

15
10

21
17

21


Men's Singles
Gold Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LEE Chong Wei (1)
CHEN Long (2)
18

21
18

21
-

 Author| Post time: 31-8-2016 12:04
| Show all posts
Men's Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
IVANOV Vladimir
SOZONOV Ivan

CHAI Biao
HONG Wei
13





21
21





16
16





21




GOH V Shem
TAN Wee Kiong
LEE Yong Dae (1)
YOO Yeon Seong (1)
17





21
21





18
21





19








FU Haifeng (4)
ZHANG Nan (4)
KIM Gi Jung (3)
KIM Sa Rang (3)
11





21
21





18
24





22




ELLIS Marcus
LANGRIDGE Chris
ENDO Hiroyuki
HAYAKAWA Kenichi
21





19
21





17
-


Men's Doubles
Semifinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
CHAI Biao
HONG Wei

GOH V Shem
TAN Wee Kiong

18





21
21





12
17





21




FU Haifeng (4)
ZHANG Nan (4)
ELLIS Marcus
LANGRIDGE Chris

21





14
21





18
-


Men's Doubles
Bronze Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
CHAI Biao
HONG Wei

ELLIS Marcus
LANGRIDGE Chris
18





21
21





19
10





21


Men's Doubles
Gold Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
GOH V Shem
TAN Wee Kiong

FU Haifeng (4)
ZHANG Nan (4)
21





16
11





21
21





23

 Author| Post time: 31-8-2016 12:14
| Show all posts
Women's Singles
Round of 16

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MARIN Carolina (1)
Bye
-
-
-




SUNG Ji Hyun (7)
ZETCHIRI Linda
21

15
21

12
-








LI Xuerui (3)
Bye
-
-
-




ULITINA Maria
BURANAPRASERTSUK Porntip (12)
14

21
16

21
-
















BAE Yeon Ju (13)
OKUHARA Nozomi (6)
6

21
7

21
-




YAMAGUCHI Akane (10)
INTANON Ratchanok (4)
21

19
21

16
-








PUSARLA V. Sindhu (9)
TAI Tzu Ying (8)
21

13
21

15
-




Bye
WANG Yihan (2)
-
-
-


Women's Singles
Quarterfinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MARIN Carolina (1)
SUNG Ji Hyun (7)
21

12
21

16
-




LI Xuerui (3)
BURANAPRASERTSUK Porntip (12)
21

12
21

17
-








OKUHARA Nozomi (6)
YAMAGUCHI Akane (10)
11

21
21

17
21

10




PUSARLA V. Sindhu (9)
WANG Yihan (2)
22

20
21

19
-


Women's Singles
Semifinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MARIN Carolina (1)
LI Xuerui (3)
21

14
21

16
-




OKUHARA Nozomi (6)
PUSARLA V. Sindhu (9)
19

21
10

21
-


Women's Singles
Bronze Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
LI Xuerui (3)
OKUHARA Nozomi (6)
w/o
-
-


Women's Singles
Gold Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MARIN Carolina (1)
PUSARLA V. Sindhu (9)
19

21
21

12
21

15

 Author| Post time: 31-8-2016 12:24
| Show all posts
Women's Doubles
Quarterfinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MATSUTOMO Misaki (1)
TAKAHASHI Ayaka (1)
HOO Vivian Kah Mun
WOON Khe Wei
21





16
18





21
21





9




JUNG Kyung Eun (4)
SHIN Seung Chan (4)
MUSKENS Eefje
PIEK Selena
21





13
20





22
21





14








TANG Yuanting (2)
YU Yang (2)
MAHESWARI Nitya Krishinda (3)
POLII Greysia (3)
21





11
21





14
-




PEDERSEN Christinna
RYTTER JUHL Kamilla
CHANG Ye Na
LEE So Hee
28





26
18





21
21





15


Women's Doubles
Semifinals

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MATSUTOMO Misaki (1)
TAKAHASHI Ayaka (1)

JUNG Kyung Eun (4)
SHIN Seung Chan (4)
21





16
21





15
-




TANG Yuanting (2)
YU Yang (2)
PEDERSEN Christinna
RYTTER JUHL Kamilla

16





21
21





14
19





21


Women's Doubles
Bronze Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
JUNG Kyung Eun (4)
SHIN Seung Chan (4)

TANG Yuanting (2)
YU Yang (2)
21





8
21





17
-


Women's Doubles
Gold Medal Match

Athletes
1
Game
2
Game
3
Game
MATSUTOMO Misaki (1)
TAKAHASHI Ayaka (1)

PEDERSEN Christinna
RYTTER JUHL Kamilla

18





21
21





9
21





19

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

30-11-2021 04:30 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2021, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2021 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list