Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: frantic13poland

Alpine Skiing FIS Europa Cup 2017 - 2018

[Copy link]
 Author| Post time: 6-1-2018 17:01
| Show all posts
Stage 13

Saalbach (AUT) - 8 January 2018 - 12 January 2018




Events

  • Men's Downhill (1/7)
  • Men's Downhill (2/7)
  • Men's Alpine Combined (1/3)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, January 8th
10:30 Men's Downhill Training


Tuesday, January 9th
10:30 Men's Downhill Training


Wednesday, January 10th
10:30 Men's Downhill Final


Thursday, January 11th
10:30 Men's Downhill Final


Friday, January 12th
10:30 Men's Alpine Combined Run 1
13:45 Men's Alpine Combined Run 2


 Author| Post time: 8-1-2018 13:28
| Show all posts
Stage 13

Saalbach (AUT) - 8 January 2018 - 12 January 2018


Men's Downhill (1/7)
Training Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
NEUMAYER Christopher
1:23.07
2
ARZT Sebastian
1:23.58
3
MARSAGLIA Matteo
1:23.74
4
KRENN Christoph
1:23.83
5
DANKLMAIER Daniel
1:23.86
6
SCHWEIGER Patrick
1:23.94
7
HOERL Christopher
1:23.99
8
KOELL Alexander
1:24.01
9
SCHULLER Victor
1:24.14
10
VILETTA Sandro
1:24.30
11
HEEL Werner
1:24.32
12
ROEA Henrik
1:24.41
13
MAYRPETER Thomas
1:24.44
14
VERDU Joan
1:24.59
15
RENZ Fabio
1:24.68
16
BABINSKY Stefan
1:24.70
17
SCHIEDER Florian
1:24.72
18
ALLEGRE Nils
1:24.76
19
PRAST Alexander
1:24.98
20
MARKEGAARD Tomas
1:25.10
21
ALESSANDRIA Arnaud
1:25.12
22
MARTISCHNIG Mario
1:25.16
22
PICCARD Roy
1:25.16
24
ROESTI Lars
1:25.19
25
SZWEBEL Florian
1:25.21
26
PAINI Federico
1:25.29
27
BIESEMEYER Thomas
1:25.30
28
KOHLER Marco
1:25.31
29
MORSE Sam
1:25.32
30
DUJAKOVIC Slaven
1:25.33
31
OLIVERAS Marc
1:25.38
32
ARNAUD Baptiste
1:25.41
33
ZUERCHER Ramon
1:25.44
34
DUERAGER Markus
1:25.47
35
TUMLER Thomas
1:25.48
36
KLUSAK Michal
1:25.51
37
SULZER Gregor
1:25.52
37
HEMETSBERGER Daniel
1:25.52
39
OFFENHAUSER Michael
1:25.61
40
BOISSET Arnaud
1:25.62
41
SIMONI Federico
1:25.64
42
SCHMED Fernando
1:25.67
43
CAILLOT Ken
1:25.88
44
MAAS Maximilian
1:26.03
45
KLUFTS Evan
1:26.09
46
JENOT Olivier
1:26.11
46
GOWER Jack
1:26.11
48
PFISTER Marc
1:26.13
49
ALPHAND Sam
1:26.18
50
PFIFFNER Marco
1:26.24
51
LAENGST Heiner
1:26.29
52
JOCHER Simon
1:26.30
53
ALEXANDER Cameron
1:26.43
54
MOLTENI Nicolo
1:26.50
55
GAEMPERLE Marco
1:26.53
56
GUT Ian
1:26.58
57
AMSTUTZ Gianluca
1:26.70
57
BATTILANI Henri
1:26.70
59
ZAZZI Pietro
1:26.73
60
ARENE Martin
1:26.88
60
ATZ Christoph
1:26.88
62
BRANDNER Christof
1:26.90
63
DE GALBERT Antoine
1:27.00
64
SUGAI Kan
1:27.01
64
BORODAYKIN Artem
1:27.01
66
OCHSNER Cedric
1:27.03
66
BENDIK Martin
1:27.03
68
PORWOL Philipp
1:27.09
69
BRENCE Christoph
1:27.14
70
RODES Istok
1:27.15
71
BRUEGGER Matthias
1:27.18
72
TRINKL Lukas
1:27.26
73
FURLI Marco
1:27.34
74
FLORJANCIC Ven
1:27.47
75
ZUECH Dominik
1:27.48
76
PFANNHAUSER Stefan
1:27.63
77
KUZNETSOV Ivan
1:27.67
78
HOELLWART Peter
1:27.95
79
ITEN Matthias
1:28.26
80
THORSEN Alexander Sannes
1:28.32
81
KOVBASNYUK Ivan
1:28.47
82
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:28.49
83
VOLGGER Thomas
1:28.62
83
RUPNIK Matevz
1:28.62
85
VARGAS BOURGUET Matias
1:28.69
86
KRALJ Zan
1:28.75
87
SPIEGL Michael
1:28.87
88
SPILAR Zan
1:29.23
89
CASON Mattia
1:29.27
90
SENCAR Dusan
1:29.67
91
SCHUSTER Michael
1:29.68
92
MC MILLAN Patrick
1:30.68
93
STEVOVIC Marko
1:31.99
94
DANOV Sergey
1:32.24
MEINERS Maarten
DNS
LAHNSTEINER Maximilian
DNS

 Author| Post time: 8-1-2018 13:43
| Show all posts
Stage 14

Innerkrems (AUT) - 11 January 2018


No Official Website | Totallympics Discussion Thread


Events

  • Women's Super-G (2/6)
  • Women's Super-G (3/6)
  • Women's Alpine Combined (2/2)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, January 11th
09:45 Women's Alpine Combined Run 1
09:45 Women's Super-G
11:00 Women's Alpine Combined Run 2
13:30 Women's Super-G


 Author| Post time: 10-1-2018 14:15
| Show all posts
Stage 13

Saalbach (AUT) - 8 January 2018 - 12 January 2018


Men's Downhill (1/7)
Final Results

HEMETSBERGER Daniel
1:21.10

NEUMAYER Christopher
1:21.15

DANKLMAIER Daniel
1:21.32

Rank
Athletes
Nation
Result
4
ROEA Henrik
1:21.38
5
SCHWEIGER Patrick
1:21.49
6
BIESEMEYER Thomas
1:21.54
7
PICCARD Roy
1:21.60
8
SCHIEDER Florian
1:21.66
9
ZUERCHER Ramon
1:21.83
10
ARZT Sebastian
1:21.85
11
DUERAGER Markus
1:21.92
12
HEEL Werner
1:22.04
13
ROESTI Lars
1:22.05
14
BATTILANI Henri
1:22.13
15
VERDU Joan
1:22.16
15
THORSEN Alexander Sannes
1:22.16
17
RENZ Fabio
1:22.17
17
VILETTA Sandro
1:22.17
19
KRENN Christoph
1:22.20
20
MARKEGAARD Tomas
1:22.22
21
MAYRPETER Thomas
1:22.28
22
BABINSKY Stefan
1:22.30
23
SCHULLER Victor
1:22.35
24
MARSAGLIA Matteo
1:22.36
25
MORSE Sam
1:22.37
26
PFISTER Marc
1:22.44
27
KOELL Alexander
1:22.51
28
ALLEGRE Nils
1:22.53
29
BORODAYKIN Artem
1:22.57
30
KOHLER Marco
1:22.59
31
SZWEBEL Florian
1:22.64
32
MOLTENI Nicolo
1:22.74
32
PORWOL Philipp
1:22.74
32
PAINI Federico
1:22.74
35
PRAST Alexander
1:22.76
36
GOWER Jack
1:22.77
37
ALEXANDER Cameron
1:22.81
38
SCHMED Fernando
1:22.82
39
ARNAUD Baptiste
1:22.88
40
TUMLER Thomas
1:22.98
40
MAAS Maximilian
1:22.98
42
KLUSAK Michal
1:23.03
43
KUZNETSOV Ivan
1:23.08
44
BOISSET Arnaud
1:23.19
45
MARTISCHNIG Mario
1:23.25
46
SIMONI Federico
1:23.32
47
OLIVERAS Marc
1:23.42
48
GUT Ian
1:23.47
48
SULZER Gregor
1:23.47
50
BRANDNER Christof
1:23.53
51
PFIFFNER Marco
1:23.57
51
ALESSANDRIA Arnaud
1:23.57
53
ZAZZI Pietro
1:23.65
54
KLUFTS Evan
1:23.68
55
ATZ Christoph
1:23.72
56
DUJAKOVIC Slaven
1:23.75
57
GAEMPERLE Marco
1:23.83
58
ARENE Martin
1:23.88
59
HOERL Christopher
1:23.92
60
ALPHAND Sam
1:23.96
61
LAENGST Heiner
1:23.98
62
TRINKL Lukas
1:24.04
63
JOCHER Simon
1:24.11
64
HOELLWART Peter
1:24.12
65
BENDIK Martin
1:24.33
66
JENOT Olivier
1:24.46
67
FLORJANCIC Ven
1:24.54
68
BRENCE Christoph
1:24.58
69
PFANNHAUSER Stefan
1:24.63
70
ZUECH Dominik
1:24.67
71
ITEN Matthias
1:24.69
72
AMSTUTZ Gianluca
1:24.71
73
OCHSNER Cedric
1:24.72
74
CAILLOT Ken
1:24.85
75
VARGAS BOURGUET Matias
1:24.90
76
CASON Mattia
1:24.93
77
KOVBASNYUK Ivan
1:25.07
78
KRALJ Zan
1:25.11
79
BRUEGGER Matthias
1:25.29
80
SPIEGL Michael
1:25.32
81
DE GALBERT Antoine
1:25.35
82
FURLI Marco
1:25.43
83
SUGAI Kan
1:25.57
84
VOLGGER Thomas
1:25.82
85
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:25.91
86
SCHUSTER Michael
1:26.04
87
SENCAR Dusan
1:26.48
88
DANOV Sergey
1:28.63
89
STEVOVIC Marko
1:29.25

SPILAR Zan
DNF

MC MILLAN Patrick
DNF

OFFENHAUSER Michael
DNF

RUPNIK Matevz
DSQ

 Author| Post time: 11-1-2018 12:22
| Show all posts
Stage 14

Innerkrems (AUT) - 11 January 2018


Women's Super-G (2/6)
Final Results

ORTLIEB Nina
1:13.22

HOERNBLAD Lisa
1:13.73

REISINGER Elisabeth
1:14.39
FEST Nadine
1:14.39

Rank
Athletes
Nation
Result
5
GRITSCH Franziska
1:14.42
6
DENGSCHERZ Dajana
1:14.58
7
RAEDLER Ariane
1:14.59
8
GROEBLI Nathalie
1:14.61
9
LIE Kajsa Vickhoff
1:14.66
10
KAPPAURER Elisabeth
1:14.69
11
POPOVIC Leona
1:14.99
12
FLUETSCH Luana
1:15.04
12
HEIDER Michaela
1:15.04
14
EDSETH Marte Berg
1:15.12
15
GALLI Jole
1:15.33
16
AGER Christina
1:15.36
17
VENIER Bianca
1:15.39
18
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:15.43
19
KOLLY Noemie
1:15.55
20
MASSIOS Marie
1:15.60
21
DORSCH Patrizia
1:15.64
22
TOMMY Mikaela
1:15.68
23
PASLIER Esther
1:15.71
24
MAIR Chiara
1:15.73
25
KOPP Rahel
1:15.87
26
HROVAT Meta
1:16.00
27
RESCH Stephanie
1:16.16
28
RETTENWENDER Martina
1:16.20
29
MELESI Roberta
1:16.26
30
KAPFER Nadine
1:16.39
30
SCHATTAUER Eva
1:16.39
32
CHIRAT Madeleine
1:16.40
33
MAGG Ann Katrin
1:16.43
34
HRONEK Veronique
1:16.54
35
EDER Julia
1:16.55
36
JENAL Stephanie
1:16.56
37
SMALL Greta
1:16.71
38
NOBIS Martina
1:16.72
39
TAN Claire
1:16.75
40
SUTER Jasmina
1:16.76
41
ARRER Melanie
1:16.77
42
GFRERER Jessica
1:16.81
43
FLECKENSTEIN Stefanie
1:17.03
44
JENAL Larissa
1:17.07
45
YAKOVISHINA Elena
1:17.08
46
CRAWFORD Candace
1:17.16
47
BREZOVNIK Sasa
1:17.19
48
ZENERE Asja
1:17.24
49
MONSEN Marte
1:17.31
50
NORBYE Kaja
1:17.37
51
LEBEL Maureen
1:17.46
52
BESSY Anouk
1:17.55
53
SUTER Juliana
1:17.57
54
DELAGO Nadia
1:17.59
55
LINGG Charlotte
1:17.63
55
ALBANO Giulia
1:17.63
57
HECTOR Sara
1:17.68
58
BARGALLO Julia
1:17.84
59
AGERER Lisa Magdalena
1:17.98
60
TRIPODI Stessy
1:18.04
61
KMOCHOVA Tereza
1:18.06
62
UNTERBERGER Celina
1:18.08
63
NUSSBAUMER Vanessa
1:18.11
64
SILANTEVA Anastasiia
1:18.29
65
BROWN Cara
1:18.33
66
PIZZATO Sofia
1:18.36
67
METZNER Christina
1:18.39
68
AVENIER BODION Lola
1:18.56
69
ROMANOVA Anastasia
1:18.58
70
SCHREMPF Sarah
1:18.68
71
BONHOMME Julia
1:18.69
72
ECKSTEIN Sophia
1:19.01
73
CAILL Ania Monica
1:19.02
74
GERBER Deborah
1:19.19
75
MORAVCIKOVA Sona
1:19.27
76
MARTE Laura
1:19.74
77
DVORNIK Neja
1:19.76
TIKUN Tetyana
DNF
KNYSH Olha
DNF
ANDEXER Alexandra
DNF
GIGELE Jana
DNF
MORENO BECERRA Cande
DNF
DANNEWITZ Ida
DNF
WECHNER Lena
DNF
MOERZINGER Elisa
DNF
STUFFER Carina
DNF
GREBER Johanna
DNF
HAUSWIRTH Natalie
DNF
GUNNARSTEDT Rebecca
DNF
DORIGO Fabiana
DNF
TIMON Alessia
DNF
SUTER Raphaela
DNF
IVARSSON Lin
DNF
DA CANAL Carlotta
DNF
ETZENSPERGER Lindy
DNF
PLESHKOVA Iulija
DNF
SAETHERENG Hannah
DNF
BARAHONA Noelle
DNF
MANGAN Patricia
DNF
GOOD Nicole
DNF
CILLARA ROSSI Valentina
DNF
HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
DNF
PFISTER Meike
DNF

 Author| Post time: 11-1-2018 14:06
| Show all posts
Stage 13

Saalbach (AUT) - 8 January 2018 - 12 January 2018


Men's Downhill (2/7)
Final Results

ROEA Henrik
1:22.12

NEUMAYER Christopher
1:22.18

BIESEMEYER Thomas
1:22.80
MARKEGAARD Tomas
1:22.80

Rank
Athletes
Nation
Result
5
HEEL Werner
1:22.86
6
DANKLMAIER Daniel
1:22.89
7
PICCARD Roy
1:23.10
8
SCHWEIGER Patrick
1:23.13
9
HEMETSBERGER Daniel
1:23.18
10
THORSEN Alexander Sannes
1:23.31
10
ARZT Sebastian
1:23.31
12
OFFENHAUSER Michael
1:23.38
13
SCHIEDER Florian
1:23.41
14
BABINSKY Stefan
1:23.43
15
MARSAGLIA Matteo
1:23.46
16
DUERAGER Markus
1:23.56
17
TUMLER Thomas
1:23.77
18
PFISTER Marc
1:23.79
19
MORSE Sam
1:23.83
19
SCHULLER Victor
1:23.83
21
VERDU Joan
1:23.87
22
ALESSANDRIA Arnaud
1:24.04
23
RENZ Fabio
1:24.23
23
PRAST Alexander
1:24.23
25
KOELL Alexander
1:24.24
26
KRENN Christoph
1:24.25
27
BOISSET Arnaud
1:24.27
28
ROESTI Lars
1:24.30
29
KOHLER Marco
1:24.35
30
HOERL Christopher
1:24.37
31
ALEXANDER Cameron
1:24.49
32
BATTILANI Henri
1:24.58
33
SULZER Gregor
1:24.63
34
BRANDNER Christof
1:24.67
35
PAINI Federico
1:24.68
35
MARTISCHNIG Mario
1:24.68
37
SZWEBEL Florian
1:24.72
38
ZAZZI Pietro
1:24.80
38
DUJAKOVIC Slaven
1:24.80
40
MOLTENI Nicolo
1:24.81
41
KUZNETSOV Ivan
1:24.88
42
PORWOL Philipp
1:24.92
43
GUT Ian
1:25.14
44
OLIVERAS Marc
1:25.15
44
VILETTA Sandro
1:25.15
46
SIMONI Federico
1:25.18
47
SCHMED Fernando
1:25.19
48
KLUSAK Michal
1:25.21
49
MAYRPETER Thomas
1:25.22
50
BRUEGGER Matthias
1:25.32
51
PFIFFNER Marco
1:25.33
52
GAEMPERLE Marco
1:25.34
53
KLUFTS Evan
1:25.37
54
BORODAYKIN Artem
1:25.38
55
ITEN Matthias
1:25.40
56
CAILLOT Ken
1:25.41
57
ARNAUD Baptiste
1:25.48
58
GOWER Jack
1:25.49
59
PFANNHAUSER Stefan
1:25.58
60
ALPHAND Sam
1:25.65
61
LAENGST Heiner
1:25.75
62
ARENE Martin
1:25.78
63
CASON Mattia
1:25.79
64
MAAS Maximilian
1:25.81
65
AMSTUTZ Gianluca
1:25.95
66
JOCHER Simon
1:26.01
67
ZUECH Dominik
1:26.04
68
BENDIK Martin
1:26.10
69
SCHUSTER Michael
1:26.12
70
FLORJANCIC Ven
1:26.39
71
OCHSNER Cedric
1:26.45
72
DE GALBERT Antoine
1:26.68
73
SUGAI Kan
1:26.78
74
KRALJ Zan
1:26.82
75
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:26.86
76
RUPNIK Matevz
1:26.87
77
FURLI Marco
1:27.02
78
SENCAR Dusan
1:27.08
79
KOVBASNYUK Ivan
1:27.16
80
JENOT Olivier
1:27.55
81
VOLGGER Thomas
1:27.99
82
STEVOVIC Marko
1:29.82
83
DANOV Sergey
1:30.09
SPIEGL Michael
DNF
SPILAR Zan
DNF
VARGAS BOURGUET Matias
DNF
TRINKL Lukas
DNF
ATZ Christoph
DNF
HOELLWART Peter
DNF
ALLEGRE Nils
DNF
ZUERCHER Ramon
DNF
BRENCE Christoph
DSQ
MC MILLAN Patrick
DNS

 Author| Post time: 11-1-2018 16:45
| Show all posts
Stage 14

Innerkrems (AUT) - 11 January 2018


Women's Super-G (3/6)
Final Results

GRITSCH Franziska
1:16.60

HOERNBLAD Lisa
1:16.88

ORTLIEB Nina
1:17.18

Rank
Athletes
Nation
Result
4
FEST Nadine
1:17.26
5
RAEDLER Ariane
1:17.32
6
MAIR Chiara
1:17.44
7
FLUETSCH Luana
1:17.49
8
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:17.51
9
DENGSCHERZ Dajana
1:17.53
10
GROEBLI Nathalie
1:17.64
11
REISINGER Elisabeth
1:17.73
12
POPOVIC Leona
1:17.74
13
DORSCH Patrizia
1:17.94
14
JENAL Stephanie
1:17.95
15
KOPP Rahel
1:18.08
16
AGER Christina
1:18.16
17
VENIER Bianca
1:18.28
18
HRONEK Veronique
1:18.29
19
LIE Kajsa Vickhoff
1:18.38
20
GOOD Nicole
1:18.42
21
PFISTER Meike
1:18.43
22
TOMMY Mikaela
1:18.45
23
MASSIOS Marie
1:18.51
24
MELESI Roberta
1:18.57
25
DANNEWITZ Ida
1:18.68
26
RETTENWENDER Martina
1:18.69
27
SUTER Jasmina
1:18.72
28
MONSEN Marte
1:18.73
29
HROVAT Meta
1:18.78
30
HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
1:18.79
31
EDSETH Marte Berg
1:18.85
32
RESCH Stephanie
1:18.86
32
ETZENSPERGER Lindy
1:18.86
34
PASLIER Esther
1:18.89
35
EDER Julia
1:18.91
36
CHIRAT Madeleine
1:18.94
37
CILLARA ROSSI Valentina
1:18.97
38
SUTER Juliana
1:19.07
39
IVARSSON Lin
1:19.31
40
SAETHERENG Hannah
1:19.32
41
LINGG Charlotte
1:19.37
42
MOERZINGER Elisa
1:19.40
43
MAGG Ann Katrin
1:19.46
44
BESSY Anouk
1:19.50
45
MANGAN Patricia
1:19.52
46
KAPFER Nadine
1:19.55
47
UNTERBERGER Celina
1:19.58
47
JENAL Larissa
1:19.58
47
YAKOVISHINA Elena
1:19.58
50
NOBIS Martina
1:19.61
51
DELAGO Nadia
1:19.64
52
LEBEL Maureen
1:19.69
53
ZENERE Asja
1:19.72
54
ARRER Melanie
1:19.75
55
SUTER Raphaela
1:19.81
55
SMALL Greta
1:19.81
57
GERBER Deborah
1:19.86
57
TAN Claire
1:19.86
59
ROMANOVA Anastasia
1:19.87
60
TRIPODI Stessy
1:19.88
61
GREBER Johanna
1:19.89
62
ALBANO Giulia
1:19.91
63
BREZOVNIK Sasa
1:20.02
64
HAUSWIRTH Natalie
1:20.37
65
ECKSTEIN Sophia
1:20.38
66
GUNNARSTEDT Rebecca
1:20.49
66
TIMON Alessia
1:20.49
68
WECHNER Lena
1:20.55
69
METZNER Christina
1:20.66
70
BONHOMME Julia
1:20.72
71
BROWN Cara
1:20.79
72
NUSSBAUMER Vanessa
1:20.80
73
PLESHKOVA Iulija
1:20.87
74
DA CANAL Carlotta
1:20.97
75
SILANTEVA Anastasiia
1:21.02
76
SCHREMPF Sarah
1:21.17
77
STUFFER Carina
1:21.19
78
CAILL Ania Monica
1:21.41
79
BARAHONA Noelle
1:21.50
80
DVORNIK Neja
1:21.67
80
MARTE Laura
1:21.67
82
ANDEXER Alexandra
1:21.74
83
KNYSH Olha
1:23.79
84
TIKUN Tetyana
1:23.80
GIGELE Jana
DNF
AVENIER BODION Lola
DNF
MORENO BECERRA Cande
DNF
KMOCHOVA Tereza
DNF
MORAVCIKOVA Sona
DNF
DORIGO Fabiana
DNF
GFRERER Jessica
DNF
BARGALLO Julia
DNF
CRAWFORD Candace
DNF
NORBYE Kaja
DNF
SCHATTAUER Eva
DNF
PIZZATO Sofia
DNF
FLECKENSTEIN Stefanie
DNF
KOLLY Noemie
DNF
HEIDER Michaela
DNF
KAPPAURER Elisabeth
DNF
GALLI Jole
DNF

 Author| Post time: 11-1-2018 17:19
| Show all posts
Stage 14

Innerkrems (AUT) - 11 January 2018


Women's Alpine Combined (2/2)
Final Results

HOERNBLAD Lisa
2:03.3049.57+1:13.73

FEST Nadine
2:04.0149.62+1:14.39

MAIR Chiara
2:04.2348.50+1:15.73

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
GROEBLI Nathalie
49.63
1:14.61
2:04.24
5
KAPPAURER Elisabeth
49.61
1:14.69
2:04.30
6
LIE Kajsa Vickhoff
49.77
1:14.66
2:04.43
7
POPOVIC Leona
49.86
1:14.99
2:04.85
8
ORTLIEB Nina
52.30
1:13.22
2:05.52
9
DENGSCHERZ Dajana
51.21
1:14.58
2:05.79
10
GALLI Jole
50.76
1:15.33
2:06.09
11
REISINGER Elisabeth
51.73
1:14.39
2:06.12
12
KOPP Rahel
50.34
1:15.87
2:06.21
13
AGER Christina
50.88
1:15.36
2:06.24
14
GASIENICA-DANIEL Maryna
50.82
1:15.43
2:06.25
15
DORSCH Patrizia
51.26
1:15.64
2:06.90
16
HECTOR Sara
49.23
1:17.68
2:06.91
17
HEIDER Michaela
52.62
1:15.04
2:07.66
18
MONSEN Marte
50.50
1:17.31
2:07.81
19
TOMMY Mikaela
52.18
1:15.68
2:07.86
20
RAEDLER Ariane
53.36
1:14.59
2:07.95
21
JENAL Stephanie
51.49
1:16.56
2:08.05
22
VENIER Bianca
52.85
1:15.39
2:08.24
23
MELESI Roberta
52.43
1:16.26
2:08.69
24
NORBYE Kaja
51.49
1:17.37
2:08.86
25
BREZOVNIK Sasa
52.00
1:17.19
2:09.19
26
CHIRAT Madeleine
52.89
1:16.40
2:09.29
27
MASSIOS Marie
53.81
1:15.60
2:09.41
28
PASLIER Esther
53.74
1:15.71
2:09.45
29
CRAWFORD Candace
52.50
1:17.16
2:09.66
30
GFRERER Jessica
52.88
1:16.81
2:09.69
31
SUTER Jasmina
53.07
1:16.76
2:09.83
32
LINGG Charlotte
52.61
1:17.63
2:10.24
33
SMALL Greta
53.78
1:16.71
2:10.49
34
EDSETH Marte Berg
55.38
1:15.12
2:10.50
35
RETTENWENDER Martina
54.36
1:16.20
2:10.56
36
FLECKENSTEIN Stefanie
53.77
1:17.03
2:10.80
37
KOLLY Noemie
55.74
1:15.55
2:11.29
38
GERBER Deborah
52.50
1:19.19
2:11.69
39
KMOCHOVA Tereza
54.02
1:18.06
2:12.08
40
METZNER Christina
53.77
1:18.39
2:12.16
41
YAKOVISHINA Elena
55.11
1:17.08
2:12.19
42
SILANTEVA Anastasiia
53.93
1:18.29
2:12.22
43
NOBIS Martina
55.70
1:16.72
2:12.42
44
ALBANO Giulia
54.81
1:17.63
2:12.44
45
PIZZATO Sofia
54.38
1:18.36
2:12.74
46
MORAVCIKOVA Sona
53.80
1:19.27
2:13.07
47
BARGALLO Julia
55.47
1:17.84
2:13.31
48
LEBEL Maureen
56.03
1:17.46
2:13.49
49
TRIPODI Stessy
55.57
1:18.04
2:13.61
50
JENAL Larissa
56.76
1:17.07
2:13.83
51
BESSY Anouk
56.71
1:17.55
2:14.26
52
SUTER Juliana
56.70
1:17.57
2:14.27
53
ZENERE Asja
57.13
1:17.24
2:14.37
54
TAN Claire
57.63
1:16.75
2:14.38
55
ROMANOVA Anastasia
56.53
1:18.58
2:15.11
56
BONHOMME Julia
57.10
1:18.79
2:15.89
57
BROWN Cara
58.42
1:18.33
2:16.75
58
DVORNIK Neja
57.23
1:19.76
2:16.99
MORENO BECERRA Cande
-
-
DNF2
TIMON Alessia
-
-
DNF2
TIKUN Tetyana
-
-
DNF2
KNYSH Olha
-
-
DNF2
HAUSWIRTH Natalie
-
-
DNF2
BARAHONA Noelle
-
-
DNF2
WECHNER Lena
-
-
DNF2
SUTER Raphaela
-
-
DNF2
PLESHKOVA Iulija
-
-
DNF2
DA CANAL Carlotta
-
-
DNF2
ETZENSPERGER Lindy
-
-
DNF2
SAETHERENG Hannah
-
-
DNF2
DANNEWITZ Ida
-
-
DNF2
HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
-
-
DNF2
PFISTER Meike
-
-
DNF2
GOOD Nicole
-
-
DNF2
CASHMAN Keely
-
-
DNS2
SIMADER Sabrina
-
-
DNS2
HURT A J
-
-
DNS2
LEDECKA Ester
-
-
DNS2
BEKKESTAD Kristiane
-
-
DNS2
SCHEYER Christine
-
-
DNS2
BARTHET Anne-Sophie
-
-
DNS2
DYGRUBER Michaela
-
-
DNS2
STJERNESUND Thea Louise
-
-
DNS2
EDER Julia
-
-
DNF1
ANDEXER Alexandra
-
-
DNF1
HOZMANN Szonja
-
-
DNF1
GUNNARSTEDT Rebecca
-
-
DNF1
AVENIER BODION Lola
-
-
DNF1
PALLAS Carmina
-
-
DNF1
DORIGO Fabiana
-
-
DNF1
IVARSSON Lin
-
-
DNF1
DELAGO Nadia
-
-
DNF1
WEIDLE Kira
-
-
DNF1
RESCH Stephanie
-
-
DNF1
FLUETSCH Luana
-
-
DNF1
MAGG Ann Katrin
-
-
DNF1
CAILL Ania Monica
-
-
DNS1
GIGELE Jana
-
-
DNS1
MUZAFERIJA Elvedina
-
-
DNS1
CILLARA ROSSI Valentina
-
-
DNS1
AGERER Lisa Magdalena
-
-
DNS1
GRENIER Valerie
-
-
DNS1

 Author| Post time: 12-1-2018 15:42
| Show all posts
Stage 13

Saalbach (AUT) - 8 January 2018 - 12 January 2018


Men's Alpine Combined (1/3)
Final Results

PFIFFNER Marco
2:07.401:23.39+44.01

DANKLMAIER Daniel
2:07.501:22.22+45.28

MORSE Sam
2:07.641:23.22+44.42

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
KUZNETSOV Ivan
1:23.52
44.26
2:07.78
5
BRANDNER Christof
1:23.69
44.54
2:08.23
6
PFISTER Marc
1:22.92
45.39
2:08.31
7
NEUMAYER Christopher
1:22.58
46.07
2:08.65
8
PICCARD Roy
1:22.74
45.92
2:08.66
9
BOISSET Arnaud
1:23.78
44.94
2:08.72
10
ARZT Sebastian
1:23.35
45.48
2:08.83
11
KOELL Alexander
1:23.43
45.59
2:09.02
12
TUMLER Thomas
1:23.17
45.90
2:09.07
13
BABINSKY Stefan
1:23.07
46.02
2:09.09
14
SCHIEDER Florian
1:23.00
46.17
2:09.17
15
THORSEN Alexander Sannes
1:23.67
45.71
2:09.38
16
ALPHAND Sam
1:24.28
45.44
2:09.72
17
PRAST Alexander
1:23.73
46.04
2:09.77
18
BIESEMEYER Thomas
1:22.36
47.50
2:09.86
19
BORODAYKIN Artem
1:24.22
45.68
2:09.90
20
ITEN Matthias
1:25.23
44.73
2:09.96
21
ALEXANDER Cameron
1:24.46
45.61
2:10.07
22
KLUFTS Evan
1:24.54
45.58
2:10.12
23
KRENN Christoph
1:22.97
47.32
2:10.29
24
OLIVERAS Marc
1:23.87
46.55
2:10.42
25
OFFENHAUSER Michael
1:22.96
47.67
2:10.63
26
HEMETSBERGER Daniel
1:22.90
47.80
2:10.70
27
PORWOL Philipp
1:23.70
47.03
2:10.73
28
ZAZZI Pietro
1:24.18
46.60
2:10.78
29
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1:25.21
46.22
2:11.43
30
PAINI Federico
1:24.70
46.76
2:11.46
31
MARTISCHNIG Mario
1:24.00
47.71
2:11.71
32
BRUEGGER Matthias
1:26.09
45.68
2:11.77
33
ROEA Henrik
1:22.13
49.70
2:11.83
34
HOERL Christopher
1:23.09
48.91
2:12.00
35
SCHUSTER Michael
1:25.09
47.04
2:12.13
35
KLUSAK Michal
1:24.01
48.12
2:12.13
37
JOCHER Simon
1:25.73
46.45
2:12.18
38
AMSTUTZ Gianluca
1:24.69
47.60
2:12.29
39
ATZ Christoph
1:24.60
47.84
2:12.44
40
MAAS Maximilian
1:24.69
47.78
2:12.47
41
CAILLOT Ken
1:25.23
47.57
2:12.80
42
MOLTENI Nicolo
1:24.74
48.45
2:13.19
43
DUJAKOVIC Slaven
1:24.68
48.55
2:13.23
44
VARGAS BOURGUET Matias
1:25.13
48.38
2:13.51
45
SPIEGL Michael
1:26.34
47.27
2:13.61
46
OCHSNER Cedric
1:25.74
48.12
2:13.86
47
SENCAR Dusan
1:26.94
47.02
2:13.96
48
CASON Mattia
1:25.87
48.17
2:14.04
49
ROESTI Lars
1:26.05
48.27
2:14.32
50
SIMONI Federico
1:24.09
50.66
2:14.75
51
ALESSANDRIA Arnaud
1:23.72
51.28
2:15.00
52
STEVOVIC Marko
1:27.97
47.60
2:15.57
53
DANOV Sergey
1:28.57
53.45
2:22.02
54
SZWEBEL Florian
1:22.82
59.78
2:22.60
BRENCE Christoph
-
-
DNF2
PFANNHAUSER Stefan
-
-
DNF2
DE GALBERT Antoine
-
-
DNF2
SULZER Gregor
-
-
DNF2
BENDIK Martin
-
-
DNF2
SPILAR Zan
-
-
DNF2
HOELLWART Peter
-
-
DNF2
KOVBASNYUK Ivan
-
-
DNF2
DUERAGER Markus
-
-
DNF2
ARNAUD Baptiste
-
-
DNF2
RUPNIK Matevz
-
-
DNF2
SCHULLER Victor
-
-
DNF2
KRALJ Zan
-
-
DNF2
GAEMPERLE Marco
-
-
DNF2
FLORJANCIC Ven
-
-
DNF2
GUT Ian
-
-
DNF2
ARENE Martin
-
-
DNF2
VERDU Joan
-
-
DNF2
SUGAI Kan
-
-
DNF2
KOHLER Marco
-
-
DNF2
MAYRPETER Thomas
-
-
DNS2
HEEL Werner
-
-
DNS2
VOLGGER Thomas
-
-
DNS2
MARSAGLIA Matteo
-
-
DNS2
RENZ Fabio
-
-
DNS2
SCHWEIGER Patrick
-
-
DNS2
ZUECH Dominik
-
-
DNS2
VILETTA Sandro
-
-
DNS2
ZUERCHER Ramon
-
-
DNS2
TRINKL Lukas
-
-
DNF1
FURLI Marco
-
-
DNF1
BATTILANI Henri
-
-
DNF1
MARKEGAARD Tomas
-
-
DNF1
MC MILLAN Patrick
-
-
DNS1
SCHMED Fernando
-
-
DNS1
LAENGST Heiner
-
-
DNS1
JENOT Olivier
-
-
DNS1
ALLEGRE Nils
-
-
DNS1

 Author| Post time: 12-1-2018 16:06
| Show all posts
Stage 15

Zell am See (AUT) - 13 January 2018 - 14 January 2018




Events

  • Women's Slalom (4/10)
  • Women's Slalom (5/10)


Official Schedule
Central European Time (GMT +1)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Saturday, January 13th
15:30 Women's Slalom Run 1
18:30 Women's Slalom Run 2


Sunday, January 14th
11:00 Women's Slalom Run 1
14:00 Women's Slalom Run 2


Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

23-10-2019 12:25 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list