Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
View: 1296|Reply: 31

Trampoline Gymnastics FIG World Championships 2017

[Copy link]
Posts
8600
Threads
479
Post time: 16-11-2017 18:01
| Show all posts |Read mode
Trampoline Gymnastics FIG World Championships 2017

Sofia (BUL) - 9 November 2017 - 12 November 2017




Official Schedule
Eastern European Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, November 9th
10:30 Men's Individual Trampoline Qualification
10:30 Men's Team Trampoline Qualification
10:30 Women's Individual Tumbling Qualification
10:30 Women's Team Tumbling Qualification
11:30 Women's Individual Trampoline Qualification
11:30 Women's Team Trampoline Qualification
15:30 Men's Individual Tumbling Qualification
15:30 Men's Team Tumbling Qualification


Friday, November 10th
09:00 Men's Individual Double Mini Trampoline Qualification
09:00 Men's Team Double Mini Trampoline Qualification
09:00 Women's Synchronized Trampoline Qualification
13:15 Men's Synchronized Trampoline Qualification
13:15 Women's Individual Double Mini Trampoline Qualification
13:15 Women's Team Double Mini Trampoline Qualification
18:00 Women's Team Tumbling Final
18:00 Men's Team Double Mini Trampoline Final
19:20 Women's Team Trampoline Final
20:05 Men's Team Trampoline Final


Saturday, November 11th
15:00 Women's Team Double Mini Trampoline Final
15:30 Men's Team Tumbling Final
16:25 Women's Individual Tumbling Final
16:55 Men's Individual Double Mini Trampoline Final
17:50 Women's Synchronized Trampoline Final
18:20 Men's Synchronized Trampoline Final


Sunday, November 12th
13:30 Men's Individual Trampoline Semifinal
13:30 Women's Individual Trampoline Semifinal
15:05 Women's Individual Double Mini Trampoline Final
15:35 Men's Individual Tumbling Final
16:25 Women's Individual Trampoline Final
16:55 Men's Individual Trampoline Final
Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 16-11-2017 18:01
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
China
7
1
1
9
2
Russia
3
4
2
9
3
Belarus
2
1
1
4
4
Great Britain
1
3
3
7
5
South Africa
1
0
0
1
6
Japan
0
2
1
3
7
United States
0
2
0
2
8
Denmark
0
1
1
2
9
Australia
0
0
1
1
9
Canada
0
0
1
1
9
France
0
0
1
1
9
Portugal
0
0
1
1
9
Sweden
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
14
14
14
42


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
China
1
0
1
2
1
Belarus
1
0
0
1
3
Japan
0
1
0
1
3
Russia
0
1
0
1
5
Canada
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
2
2
2
6

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 09:25
| Show all posts
Men's Individual Trampoline
Qualification Results
The Top 24 Athletes (maximum 3 Athletes per NOC) will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
USHAKOV Dmitrii
115.260
2
GAO Lei
114.570
3
DONG Dong
113.545
4
TU Xiao
113.250
5
HANCHAROU Uladzislau
113.070
6
SCHMIDT Dylan
112.175
7
ITO Masaki
111.750
8
KISHI Daiki
111.685
9
RABTSAU Aleh
111.605
10
AZARIAN Sergei
111.570
11
MUNETOMO Ginga
111.565
12
BAILEY Nathan
111.300
13
FERREIRA Pedro
111.125
14
ZHUK Artsiom
110.945
15
ABREU Diogo
110.830
16
STRONG Luke
110.825
17
GANCHINHO Diogo
110.710
18
SAKAI Ryosuke
110.450
19
MORANTE Allan
110.135
20
ALIYEV Pirmammad
110.020
21
SHOSTAK Aliaksei
109.970
22
BABAYAN Amiran
109.805
23
MARTINY Sebastien
109.730
24
ILYINYKH Mikita
109.605
25
RUTHERFORD Blake
109.530
26
MUSSABAYEV Danil
109.450
27
DOOLEY Logan
109.435
28
CANNONE Flavio
109.395
29
GAUDRY Blake
109.010
30
PIUNOV Oleg
108.840
31
SONN Kyrylo
108.810
32
PROSTOROV Mykola
108.615
33
SWADLING Shaun
108.215
34
SOEHN Keegan
108.090
35
KOSHKADZE Tengizi
108.045
36
SOBAKAR Dmytro
107.965
37
USMONOV Samirbek
107.525
38
LENOIR Loic
107.375
39
MARTIN Jorge
106.840
40
ALOI Dario
106.465
41
GRAPSAS Konstantinos
106.260
42
CEBALLOS Esaul
105.970
43
PONCE Jaime
105.925
44
KJAER Benjamin
105.725
45
ADORNO Lucas
105.340
46
SMITH Oscar
105.170
47
TUSSUPOV Daniyar
105.065
48
DAVYDENKO Anton
104.685
49
TORRAS Marc
104.475
50
JAWORSKI Lukasz
104.425
51
ROWLEY Isaac
104.385
52
TEMIRGALIYEV Yerkebulan
104.260
53
LACHAVANNE Sebastien
103.690
54
KOUTAVAS Apostolos
103.375
55
ANDRADE Rafael
102.315
56
SUELT Adam
101.540
57
SAVVIDIS Nikolaos
101.170
58
BYEDYEVKIN Dmytro
100.475
59
LOZANO Amado
100.450
60
LORIA Luis
100.200
61
CHEUNG Lucas
99.375
62
SHERIF Seif
95.560
63
HASSAN Mohab
95.410
64
GOUZOU Pierre
94.825
65
GEENS Joris
94.100
66
GRAPSAS Marios
89.025
67
NORDFORS Jonas
88.860
68
FAROUX Josuah
87.185
69
AQUINO Bernardo
86.635
70
CURY Federico
86.025
71
YUDIN Andrey
84.595
72
AABERG Maans
82.575
73
SANTOS Ricardo
81.075
74
CLARKE Dominic
80.925
75
GRISHUNIN Ilya
80.580
76
XIAO Jinyu
76.000
77
ZAKRZEWSKI Artur
74.510
78
MELNIK Mikhail
70.215
79
PROGIN Simon
68.820
80
AGHAMIROV Ruslan
55.280
81
LUCIANI Stefano
52.985
82
VEGA David
39.845
83
GLUCKSTEIN Jeffrey
37.060
84
OLIMJONOV Mokhirbek
34.450
85
CHAVEZ Ivan
31.350

PALA Carlos Ramirez
DNF

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 09:31
| Show all posts
Men's Team Trampoline
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
TU Xiao
DONG Dong
GAO Lei
XIAO Jinyu
341.365
2
USHAKOV Dmitrii
MELNIK Mikhail
AZARIAN Sergei
YUDIN Andrey
338.405
3
HANCHAROU Uladzislau
RABTSAU Aleh
ZHUK Artsiom
ILYINYKH Mikita
335.620
4
KISHI Daiki
ITO Masaki
SAKAI Ryosuke
MUNETOMO Ginga
335.300
5
GANCHINHO Diogo
SANTOS Ricardo
ABREU Diogo
FERREIRA Pedro
332.665
6
GAUDRY Blake
SWADLING Shaun
RUTHERFORD Blake
CLARKE Dominic
327.015
7
ALIYEV Pirmammad
MUSSABAYEV Danil
TEMIRGALIYEV Yerkebulan
TUSSUPOV Daniyar
324.535
8
DOOLEY Logan
GLUCKSTEIN Jeffrey
SHOSTAK Aliaksei
ROWLEY Isaac
323.790
9
SOBAKAR Dmytro
DAVYDENKO Anton
PROSTOROV Mykola
BYEDYEVKIN Dmytro
321.265
10
PONCE Jaime
MARTIN Jorge
TORRAS Marc
VEGA David
317.240
11
MARTINY Sebastien
FAROUX Josuah
MORANTE Allan
GOUZOU Pierre
315.470
12
KOUTAVAS Apostolos
SAVVIDIS Nikolaos
GRAPSAS Konstantinos
GRAPSAS Marios
314.510
13
CEBALLOS Esaul
LORIA Luis
LOZANO Amado
CHAVEZ Ivan
306.620
14
ADORNO Lucas
AQUINO Bernardo
CURY Federico
278.000
15
NORDFORS Jonas
AABERG Maans
SMITH Oscar
276.605
16
CANNONE Flavio
ALOI Dario
LUCIANI Stefano
268.845
17
BABAYAN Amiran
OLIMJONOV Mokhirbek
USMONOV Samirbek
251.780
18
GRISHUNIN Ilya
PIUNOV Oleg
AGHAMIROV Ruslan
244.700

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 09:43
| Show all posts
Women's Individual Tumbling
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes (maximum 2 Athletes per NOC) will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JIA Fangfang
73.000
2
KOROBEINIKOVA Anna
68.800
3
CHEN Ling
67.600
4
PEETERS Tachina
66.800
5
CHEN Lingxi
66.200
6
PARAKHINA Natalia
66.000
7
PINTO Raquel
66.000
8
CALLON Lea
65.600
9
COLEBECK Lucie
65.300
10
DAVIES Rachel
65.300
11
THEVENOT Rachel
64.900
12
DELOGE Marie
63.900
13
SILICHEVA Irina
63.600
14
NOERBY Johanne
63.500
15
OERSKOV Sara
63.400
16
TAITE Yasmin
63.300
17
HUANG Jingyi
63.100
18
LAMPERIM Lauriane
63.000
19
BRAVO Hope
62.700
20
DOUCETTE Melissa
62.500
21
WAMBOTE Emilie
62.300
22
LONG Ashleigh
62.200
23
ZOONEKYND Bianca
62.100
24
MARCHENKO Anna
61.900
25
FLOISAND Eliza
61.900
26
ALIEKSIEIEVA Daria
61.700
27
ZARUBINA Anna
61.100
28
BAYEVA Kateryna
59.900
29
KOZIARSKA Daryna
59.600
30
SUGRIM Jordan
59.400
31
PAGAARD Ida
58.500
32
BARBA Maria
56.800
33
MOELLER Katrine
54.600

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 09:46
| Show all posts
Women's Team Tumbling
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JIA Fangfang
CHEN Lingxi
HUANG Jingyi
CHEN Ling
206.800
2
KOROBEINIKOVA Anna
PARAKHINA Natalia
MARCHENKO Anna
SILICHEVA Irina
198.400
3
COLEBECK Lucie
DAVIES Rachel
LONG Ashleigh
TAITE Yasmin
194.100
4
LAMPERIM Lauriane
WAMBOTE Emilie
DELOGE Marie
CALLON Lea
192.600
5
THEVENOT Rachel
BRAVO Hope
FLOISAND Eliza
DOUCETTE Melissa
191.700
6
NOERBY Johanne
MOELLER Katrine
PAGAARD Ida
OERSKOV Sara
185.400
7
BAYEVA Kateryna
ALIEKSIEIEVA Daria
ZARUBINA Anna
KOZIARSKA Daryna
182.900

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 10:21
| Show all posts
Women's Individual Trampoline
Qualification Results
The Top 24 Athletes (maximum 3 Athletes per NOC) will qualify for the Semifinal

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIU Lingling
104.980
2
ZHU Xueying
104.975
3
PIATRENIA Tatsiana
104.070
4
MORI Hikaru
103.610
5
DRISCOLL Katherine
103.585
6
ZHONG Xingping
103.330
7
GALLAGHER Laura
103.015
8
KISHI Ayano
102.695
9
KHATSIAN Anhelina
102.300
10
SMITH Samantha
102.205
11
KORNETSKAYA Anna
102.175
12
MAKHARYNSKAYA Maryia
101.980
13
TAKAGI Yumi
101.935
14
METHOT Sophiane
101.750
15
RENTE Ana
101.520
16
SONGHURST Isabelle
101.495
17
KIERATH Eva
101.490
18
JURBERT Marine
101.480
19
LABROUSSE Lea
101.410
20
PIONTEK Hally
101.165
21
NAKURA Saori
100.905
22
AHSINGER Nicole
100.585
23
MARTINS Beatriz
100.440
24
MALKOVA Svitlana
100.275
25
MAKSHTAROVA Sviatlana
99.780
26
KASAPOGLOU Lila
99.770
27
STEVENS Jessica
99.310
28
LIMA Daienne
98.945
29
WATTS Abbie
98.855
30
NAVARRO LOZA Dafne
98.725
31
ARTHUR Claire
98.630
32
WARD Kira
98.530
33
MILETTE Sarah
98.525
34
TUVAKBAIEVA Diana
98.165
35
KENNEDY Alexa
97.880
36
SCHMIDT Rachel
97.745
37
CARVALHO Mariana
97.660
38
GOMES Alice
97.640
39
FRYDRYCHOVA Zita
97.475
40
WEBSTER Cheyenne Sarah
97.385
41
KLIUCHNYK Diana
96.940
42
ZEMLIANAIA Veronika
96.615
43
GOGASHVILI Nana
95.965
44
WIEBERING Pascaline
95.895
45
SAMPAIO Lorrane
94.865
46
FLORES Melissa
94.295
47
COLOMBO Mara
93.915
48
SAIOTE Silvia
93.050
49
SJOEBERG Lina
92.735
50
BLEKKINK Carlijn
92.435
51
PODESTA Delfina
90.635
52
GALLI Marianela
89.520
53
GHONEM Noureen
84.400
54
ZHU Shouli
81.655
55
IDRISS Zahra
78.925
56
GOMES Camilla
71.995
57
PAVLOVA Yana
66.650
58
MICHELINI Costanza
62.320
59
DUNDAS Bronte
57.895
60
FUENTES Lyndsay
55.630
61
HARCHONAK Hanna
55.100
62
CHAVEZ Samantha
52.520
63
ISMAIL Ashrakat
51.875
64
KOCHESOK Susana
40.700
65
IVANOVA Anastasiia
20.700
66
KUNDIUS Irina
19.690
GOLOVINA Luba
DNF
SAINZ Cristina
DNS

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 10:35
| Show all posts
Women's Team Trampoline
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ZHONG Xingping
LIU Lingling
ZHU Xueying
ZHU Shouli
314.505
2
PIATRENIA Tatsiana
HARCHONAK Hanna
MAKHARYNSKAYA Maryia
KHATSIAN Anhelina
309.960
3
KISHI Ayano
MORI Hikaru
TAKAGI Yumi
NAKURA Saori
308.240
4
DRISCOLL Katherine
GALLAGHER Laura
SONGHURST Isabelle
308.095
5
SMITH Samantha
DUNDAS Bronte
METHOT Sophiane
MILETTE Sarah
302.480
6
AHSINGER Nicole
PIONTEK Hally
STEVENS Jessica
WEBSTER Cheyenne Sarah
301.060
7
WATTS Abbie
KIERATH Eva
ARTHUR Claire
WARD Kira
299.650
8
RENTE Ana
SAIOTE Silvia
MARTINS Beatriz
CARVALHO Mariana
299.620
9
KLIUCHNYK Diana
TUVAKBAIEVA Diana
MALKOVA Svitlana
IVANOVA Anastasiia
295.380
10
GOMES Camilla
LIMA Daienne
GOMES Alice
SAMPAIO Lorrane
293.055
11
COLOMBO Mara
GALLI Marianela
PODESTA Delfina
274.070
12
NAVARRO LOZA Dafne
FLORES Melissa
CHAVEZ Samantha
FUENTES Lyndsay
248.690
13
ISMAIL Ashrakat
GHONEM Noureen
IDRISS Zahra
215.200
14
KOCHESOK Susana
KORNETSKAYA Anna
PAVLOVA Yana
KUNDIUS Irina
209.525

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 10:45
| Show all posts
Men's Individual Tumbling
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Athletes (maximum 2 Athletes per NOC) will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SHLYAKIN Maxim
76.400
2
NOSKOV Grigorii
76.000
3
AFANASEV Vadim
75.900
4
ZHANG Kuo
75.700
5
MANIN Mikhail
74.000
6
STEFFENSEN Rasmus
73.800
7
WILLERTON Kristof
73.100
8
WESCH Anders
73.100
9
ZHANG Weiwei
72.900
10
ZHANG Luo
72.800
11
BROWNE Elliott
72.700
12
NACEY Austin
71.900
13
TOWNLEY Greg
71.600
14
MULHALL Kallum
71.300
15
MATTHIESEN Adam
71.000
16
MENG Wenchao
70.800
17
ROMAKHOV Alexandr
70.100
18
RENKERT Alexander
69.200
19
SCHWAIGER Jonathon
68.900
20
KRZYNEFSKI Brandon
68.800
21
SHAKHOV Oleksandr
68.200
22
FOURNEX Theo
67.500
23
AZIAR Redouane
67.400
24
IMAMOV Zukhriddin
66.300
25
SOERENSEN Rasmus
66.300
26
YUSSUPOV Rustam
65.900
27
LEHMER Emilio
65.800
28
VOITIV Vitalii
63.900
29
SUGIURA Shotaro
62.700
30
SVIATYNCHUK Valentyn
62.600
31
ANNAG Abdennour
62.600
32
KIZAWA Genta
62.400
33
DRARENI Omar
61.800
34
SUGIURA Jumpei
59.300
35
SARAIVA Joao
49.600

Posts
8600
Threads
479
 Author| Post time: 17-11-2017 10:48
| Show all posts
Men's Team Tumbling
Non-Olympic Event

Qualification Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th Teams will qualify for the Final

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MANIN Mikhail
SHLYAKIN Maxim
NOSKOV Grigorii
AFANASEV Vadim
228.300
2
ZHANG Luo
ZHANG Kuo
ZHANG Weiwei
MENG Wenchao
222.000
3
TOWNLEY Greg
WILLERTON Kristof
BROWNE Elliott
MULHALL Kallum
219.500
4
MATTHIESEN Adam
WESCH Anders
SOERENSEN Rasmus
STEFFENSEN Rasmus
217.900
5
RENKERT Alexander
KRZYNEFSKI Brandon
NACEY Austin
LEHMER Emilio
209.900
6
IMAMOV Zukhriddin
ROMAKHOV Alexandr
YUSSUPOV Rustam
202.300
7
SHAKHOV Oleksandr
SVIATYNCHUK Valentyn
VOITIV Vitalii
194.700
8
SUGIURA Shotaro
SUGIURA Jumpei
KIZAWA Genta
184.400

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

21-7-2019 06:19 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list