Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Author: frantic13poland

Alpine Skiing FIS Nor-Am Cup 2017 - 2018

[Copy link]
 Author| Post time: 21-11-2017 09:26
| Show all posts
Stage 2

Copper Mountain Resort (USA) - 18 November 2017 - 21 November 2017


Women's Giant Slalom (1/8)
Final Results

GAGNON Marie-Michele
2:28.831:13.27+1:15.56

POPOVIC Leona
2:28.931:14.49+1:14.44

TOMMY Mikaela
2:29.021:13.74+1:15.28

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
GOGGIA Sofia
1:13.52
1:15.76
2:29.28
5
BASSINO Marta
1:14.05
1:15.45
2:29.50
6
GRENIER Valerie
1:15.09
1:14.53
2:29.62
7
MANGAN Patricia
1:14.57
1:15.09
2:29.66
8
TVIBERG Maria Therese
1:14.82
1:15.02
2:29.84
9
JELINKOVA Adriana
1:15.06
1:15.08
2:30.14
10
O BRIEN Nina
1:14.66
1:15.53
2:30.19
11
MCJAMES Megan
1:14.57
1:15.69
2:30.26
12
PETERSON Foreste
1:14.47
1:15.83
2:30.30
13
HANSDOTTER Frida
1:14.29
1:16.02
2:30.31
14
MIELZYNSKI Erin
1:14.79
1:15.62
2:30.41
15
SWENN LARSSON Anna
1:16.17
1:14.64
2:30.81
16
KLOMHAUS Storm
1:15.33
1:15.55
2:30.88
17
ST-GERMAIN Laurence
1:15.80
1:15.45
2:31.25
17
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:15.87
1:15.38
2:31.25
19
REMME Roni
1:16.22
1:15.28
2:31.50
20
TRULSRUD Tonje Healey
1:16.56
1:15.07
2:31.63
21
HURT A J
1:16.17
1:15.55
2:31.72
22
MIRADOLI Romane
1:15.51
1:16.26
2:31.77
23
HOERNBLAD Lisa
1:16.16
1:15.81
2:31.97
24
WIKSTROEM Emelie
1:15.98
1:16.16
2:32.14
25
LEDECKA Ester
1:16.01
1:16.15
2:32.16
26
KOMSIC Andrea
1:16.38
1:15.79
2:32.17
27
MOLTZAN Paula
1:15.37
1:16.94
2:32.31
28
HOFER Anna
1:16.17
1:16.17
2:32.34
29
STIEGLER Resi
1:16.56
1:16.12
2:32.68
30
NORBYE Tuva
1:16.06
1:16.71
2:32.77
31
AASBERG Kristine Fausa
1:16.51
1:16.28
2:32.79
32
LYCHE Benedicte Oseid
1:17.03
1:15.89
2:32.92
33
LIE Kajsa Vickhoff
1:16.94
1:16.12
2:33.06
34
DESROCHERS Rachael
1:16.58
1:17.76
2:34.34
35
ROBINSON Alice
1:18.53
1:16.33
2:34.86
36
OKAMOTO Noe
1:16.84
1:18.44
2:35.28
37
LAPANJA Lila
1:17.66
1:17.84
2:35.50
38
SMART Amelia
1:18.44
1:17.59
2:36.03
39
CURRIE Stephanie
1:17.21
1:18.83
2:36.04
40
CHRISTENSEN Nora Grieg
1:18.75
1:18.09
2:36.84
41
RESNICK Allie
1:19.15
1:18.08
2:37.23
42
PROFITT Stephanie
1:18.63
1:19.34
2:37.97
43
CUTLER Haley
1:19.35
1:20.41
2:39.76
44
WATTENMAKER G.G.
1:19.28
1:21.17
2:40.45
45
DLOUHY Alexa
1:19.76
1:21.25
2:41.01
46
SELVAAG Josefine
1:18.91
1:23.01
2:41.92

CURTIS Ellie
-
-
DNF2

WILKINSON Alix
-
-
DNF2

TOWNSHEND Charlotte
-
-
DNF2

METZGER Camryn
-
-
DNF2

LEBEL Maureen
-
-
DNF2

ENGLISH Francesca
-
-
DNF2

JEWETT Abi
-
-
DNF2

WENIG Michaela
-
-
DNF2

HENSIEN Katie
-
-
DNF2

FIDJELAND Isabella
-
-
DNF2

KMOCHOVA Tereza
-
-
DNF2

FIEGL Rebecca
-
-
DNF2

HUDSON Piera
-
-
DNF2

ARNOLD Andrea Louise
-
-
DNF2

HOLM Olivia
-
-
DNQ2

JENNE Isabelle
-
-
DNQ2

JONES Caroline
-
-
DNQ2

COSSETTE Alexandra
-
-
DNQ2

SIMPSON Zoe
-
-
DNQ2

HARSCH Kaitlyn
-
-
DNQ2

VILANDRIE Avery
-
-
DNQ2

GORSUCH Mariel
-
-
DNQ2

PELLEGRIN Elise
-
-
DNQ2

WOLD Tegan
-
-
DNQ2

PROFFIT Ainsley
-
-
DNQ2

HALVORSEN Elsie
-
-
DNQ2

HOLM Anneli
-
-
DNQ2

FLECKENSTEIN Katie
-
-
DNQ2

BRANDT Taylor
-
-
DNQ2

MCCLELLAN Samantha
-
-
DNQ2

WILSON Mckenna
-
-
DNQ2

MURER Abigail
-
-
DNQ2

DICKSON Margaret
-
-
DNQ2

BUSHELL Georgia
-
-
DNQ2

CLEMENT Justine
-
-
DNQ2

HACKWORTHY Mary Kate
-
-
DNQ2

TOMKINSON Lily
-
-
DNQ2

BROWN Rebecca
-
-
DNQ2

LEVER Beatrix
-
-
DNQ2

GERRARD Olivia
-
-
DNQ2

MELINCHUK Hannah
-
-
DNQ2

HASLAU Jessica
-
-
DNQ2

GRIGG Eliza
-
-
DNQ2

LEYMAN Carleigh
-
-
DNF1

JOHANSSON Isabella
-
-
DNF1

BROWN Cheyenne
-
-
DNF1

DANNIS Alexa
-
-
DNF1

MASON Sydney
-
-
DNF1

LEVEY Nadine
-
-
DNF1

SMITH Sierra
-
-
DNF1

WRIGHT Isabella
-
-
DNF1

PARKER Kathryn
-
-
DNF1

WEIDLE Kira
-
-
DNF1

PFISTER Meike
-
-
DNF1

CASHMAN Keely
-
-
DNF1

ALPHAND Estelle
-
-
DNF1

FLECKENSTEIN Stefanie
-
-
DNF1

ROWE Sarah
-
-
DNS1

SCHROEDER Sophie
-
-
DNS1

ROSENBLOOM Taylor
-
-
DNS1

GOODMAN Emily
-
-
DNS1

VILANOVA Marina
-
-
DNS1

 Author| Post time: 21-11-2017 20:45
| Show all posts
Stage 2

Copper Mountain Resort (USA) - 18 November 2017 - 21 November 2017


Men's Slalom (2/8)
Final Results

READ Jeffrey
1:41.3748.75+52.62

BROWN Phil
1:41.6548.27+53.38

ENGEL Mark
1:41.9449.04+52.90

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
LUITZ Stefan
49.44
52.65
1:42.09
5
NOEL Clement
49.98
52.20
1:42.18
6
READ Erik
49.72
53.00
1:42.72
7
TONETTI Riccardo
50.21
52.58
1:42.79
8
BUFFET Robin
50.51
52.65
1:43.16
9
ROBERTS Hig
49.96
53.51
1:43.47
10
BORSOTTI Giovanni
51.06
52.75
1:43.81
11
KASPER Nolan
51.08
52.91
1:43.99
12
LEEVER Alex
51.15
52.88
1:44.03
13
ANKENY Michael
50.70
53.34
1:44.04
14
MAURBERGER Simon
50.91
53.41
1:44.32
15
KAAHRE Rickard
51.01
53.40
1:44.41
16
MULLIGAN Sam
51.02
53.50
1:44.52
17
NANI Roberto
50.95
53.61
1:44.56
18
MUHLEN-SCHULTE Louis
51.64
53.73
1:45.37
19
LUUKKO Max
51.68
53.71
1:45.39
20
WINTERS Luke
51.80
53.65
1:45.45
21
KOGLER Tobias
51.08
54.69
1:45.77
22
FOURNIER Simon
52.20
53.85
1:46.05
23
ROEISLAND Max
51.45
54.92
1:46.37
24
RADAMUS River
51.54
54.88
1:46.42
25
SEGER Riley
51.75
54.69
1:46.44
26
WOOLSON Thomas
52.58
54.18
1:46.76
27
QUENNEVILLE Raphael
51.19
55.63
1:46.82
28
ENGVOLL Morten
52.21
55.06
1:47.27
29
PHILP Huston
52.43
54.96
1:47.39
30
DEMSCHAR Dominic
52.11
56.25
1:48.36
31
YOUNG Joseph
52.80
55.62
1:48.42
32
WRIGHT Bronson
52.89
55.89
1:48.78
33
SEYMOUR Jett
52.44
56.38
1:48.82
34
MARSHALL Tucker
52.02
56.95
1:48.97
35
KEANE Jack
53.25
56.30
1:49.55
36
TORIBIO Devon
53.57
56.53
1:50.10
37
MACALUSO Matthew
53.77
56.66
1:50.43
38
CORNELIUS Cooper
54.17
57.16
1:51.33
39
AUSTIN Matt
54.69
58.57
1:53.26
40
FARROW Tanner
53.12
1:03.51
1:56.63

GUTSTEIN Trent
-
-
DNF2

KEANE Brendan
-
-
DNF2

NEGOMIR Kyle
-
-
DNF2

MILLER Andrew
-
-
DNF2

THROM Benjamin
-
-
DNF2

KRUPKA Jimmy
-
-
DNF2

GAVETT Tim
-
-
DNF2

SCOTT Alec
-
-
DNF2

RAPOSO Charlie
-
-
DNF2

ANDERSON Tommy
-
-
DNF2

SANTANIELLO Nick
-
-
DNF2

VOELLO Oskar Rosberg
-
-
DNF2

BUSENGDAL Vegard
-
-
DNF2

GINNIS AJ
-
-
DNF2

DUFFY Drew
-
-
DNF2

VIETZE Sandy
-
-
DNF2

ZUBCIC Filip
-
-
DNF2

NEF Tanguy
-
-
DNF2

KELLEY Robby
-
-
DNF2

RASANEN Joonas
-
-
DSQ2

NELSON Isaiah
-
-
DNQ2

SEYMOUR Chase
-
-
DNQ2

BOWERS Jack
-
-
DNQ2

SEYMOUR Trey
-
-
DNQ2

PUCKETT Cole
-
-
DNQ2

PRETTI Winston
-
-
DNQ2

KEJVAL Martin
-
-
DNQ2

MCCONNELL Will
-
-
DNQ2

VAN VUUREN Arie
-
-
DNQ2

DRILLER Garret
-
-
DNQ2

HAFERMAN Eric
-
-
DNF1

SULLIVAN Bridger
-
-
DNF1

TOMII Taiga
-
-
DNF1

DILLING Jacob
-
-
DNF1

WATSON Hunter
-
-
DNF1

RITCHIE Benjamin
-
-
DNF1

MCCORMACK Declan
-
-
DNF1

MCLAUGHLIN Brian
-
-
DNF1

JUNG Donghyun
-
-
DNF1

WEISEL Kipling
-
-
DNF1

STEFFEY George
-
-
DNF1

ST-GERMAIN William
-
-
DNF1

KETTERER David
-
-
DNF1

PHILP Trevor
-
-
DNF1

GILE Bridger
-
-
DSQ1

MOYER Bobby
-
-
DSQ1

JOHANSEN Ola Buer
-
-
DSQ1

KRYZL Krystof
-
-
DSQ1

DUPRATT Samuel
-
-
DSQ1

SZWEBEL Florian
-
-
DNS1

 Author| Post time: 22-11-2017 09:51
| Show all posts
Stage 2

Copper Mountain Resort (USA) - 18 November 2017 - 21 November 2017


Women's Giant Slalom (2/8)
Final Results

HURT A J
2:28.751:15.41+1:13.34

MANGAN Patricia
2:29.081:14.31+1:14.77

TOMMY Mikaela
2:29.241:14.11+1:15.13

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MCJAMES Megan
1:15.21
1:14.04
2:29.25
4
POPOVIC Leona
1:14.78
1:14.47
2:29.25
6
GRENIER Valerie
1:15.16
1:14.26
2:29.42
7
JELINKOVA Adriana
1:15.28
1:14.45
2:29.73
8
PFISTER Meike
1:15.79
1:14.19
2:29.98
9
O BRIEN Nina
1:14.63
1:15.46
2:30.09
10
KLOMHAUS Storm
1:16.04
1:14.09
2:30.13
11
VILANOVA Marina
1:16.39
1:14.33
2:30.72
12
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:16.33
1:14.58
2:30.91
13
LYCHE Benedicte Oseid
1:16.07
1:14.94
2:31.01
14
KOMSIC Andrea
1:17.01
1:15.50
2:32.51
15
HUDSON Piera
1:17.65
1:14.97
2:32.62
16
TRULSRUD Tonje Healey
1:17.51
1:15.20
2:32.71
17
WENIG Michaela
1:18.35
1:14.67
2:33.02
18
WILKINSON Alix
1:17.46
1:15.65
2:33.11
19
LEDECKA Ester
1:17.53
1:15.59
2:33.12
20
DESROCHERS Rachael
1:16.47
1:16.86
2:33.33
21
AASBERG Kristine Fausa
1:17.04
1:16.66
2:33.70
22
HENSIEN Katie
1:18.30
1:15.78
2:34.08
23
CURRIE Stephanie
1:18.12
1:16.19
2:34.31
24
SMART Amelia
1:18.39
1:16.04
2:34.43
25
FLECKENSTEIN Stefanie
1:18.64
1:16.40
2:35.04
26
LAPANJA Lila
1:18.83
1:16.65
2:35.48
27
CUTLER Haley
1:18.70
1:17.78
2:36.48
28
FIEGL Rebecca
1:18.85
1:18.73
2:37.58
29
KMOCHOVA Tereza
1:19.01
1:18.75
2:37.76
30
PROFITT Stephanie
1:19.13
1:18.88
2:38.01
31
HOLM Olivia
1:19.66
1:18.53
2:38.19
32
WOLD Tegan
1:19.45
1:18.90
2:38.35
33
HARSCH Kaitlyn
1:19.66
1:18.93
2:38.59
34
LEVER Beatrix
1:19.93
1:18.87
2:38.80
35
GRIGG Eliza
1:19.35
1:19.91
2:39.26
36
WATTENMAKER G.G.
1:21.03
1:18.57
2:39.60
37
METZGER Camryn
1:21.99
1:18.16
2:40.15
38
MASON Sydney
1:21.18
1:19.26
2:40.44
39
BRANDT Taylor
1:21.10
1:19.72
2:40.82
40
TOWNSHEND Charlotte
1:20.66
1:20.25
2:40.91
41
MCCLELLAN Samantha
1:20.18
1:21.16
2:41.34
42
COSSETTE Alexandra
1:21.54
1:21.30
2:42.84
43
JENNE Isabelle
1:22.22
1:20.64
2:42.86
44
DICKSON Margaret
1:22.32
1:21.34
2:43.66
45
SIMPSON Zoe
1:22.75
1:23.21
2:45.96

BUSHELL Georgia
-
-
DNF2

HACKWORTHY Mary Kate
-
-
DNF2

LEVEY Nadine
-
-
DNF2

HASLAU Jessica
-
-
DNF2

DLOUHY Alexa
-
-
DNF2

JEWETT Abi
-
-
DNF2

FIDJELAND Isabella
-
-
DNF2

STIEGLER Resi
-
-
DNF2

LIE Kajsa Vickhoff
-
-
DNF2

CASHMAN Keely
-
-
DNF2

ARNOLD Andrea Louise
-
-
DNF2

ROBINSON Alice
-
-
DNF2

TVIBERG Maria Therese
-
-
DNF2

NORBYE Tuva
-
-
DNF2

OKAMOTO Noe
-
-
DNS2

JONES Caroline
-
-
DNQ2

PELLEGRIN Elise
-
-
DNQ2

HALVORSEN Elsie
-
-
DNQ2

BROWN Cheyenne
-
-
DNQ2

WILSON Mckenna
-
-
DNQ2

BROWN Rebecca
-
-
DNQ2

MELINCHUK Hannah
-
-
DNQ2

LEYMAN Carleigh
-
-
DNF1

VILANDRIE Avery
-
-
DNF1

PROFFIT Ainsley
-
-
DNF1

JOHANSSON Isabella
-
-
DNF1

HOLM Anneli
-
-
DNF1

FLECKENSTEIN Katie
-
-
DNF1

DANNIS Alexa
-
-
DNF1

RESNICK Allie
-
-
DNF1

CURTIS Ellie
-
-
DNF1

MURER Abigail
-
-
DNF1

CLEMENT Justine
-
-
DNF1

GERRARD Olivia
-
-
DNF1

SMITH Sierra
-
-
DNF1

LEBEL Maureen
-
-
DNF1

WRIGHT Isabella
-
-
DNF1

PARKER Kathryn
-
-
DNF1

CHRISTENSEN Nora Grieg
-
-
DNF1

REMME Roni
-
-
DNF1

PETERSON Foreste
-
-
DNF1

WEIDLE Kira
-
-
DNS1

MIRADOLI Romane
-
-
DNS1

 Author| Post time: 22-11-2017 10:24
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017




Events

  • Men's Downhill (1/4)
  • Men's Downhill (2/4)
  • Men's Super-G (1/6)
  • Women's Downhill (1/4)
  • Women's Downhill (2/4)
  • Women's Super-G (1/6)


Official Schedule
Mountain Standard Time (GMT -7)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Monday, December 4th
10:00 Women's Downhill Training
11:00 Men's Downhill Training


Tuesday, December 5th
10:00 Women's Downhill Final
11:00 Men's Downhill Final


Thursday, December 7th
10:00 Women's Downhill Final
11:00 Men's Downhill Final


Friday, December 8th
10:00 Women's Super-G
11:00 Men's Super-G


 Author| Post time: 6-12-2017 21:12
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Women's Downhill (1/4)
Training Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FLECKENSTEIN Stefanie
1:22.00
2
REMME Roni
1:22.34
3
SMITH Sierra
1:23.21
4
VILANOVA Marina
1:24.06
5
BELCZYK Zoe
1:24.16
6
DENDA Kayo
1:24.79
7
ALEXANDER Ashleigh
1:25.14
8
MURER Abigail
1:26.30
9
COOPER Yasmin
1:27.14
10
TIKUN Tetyana
1:28.20
11
SIMPSON Zoe
1:28.59
12
VAN SOEST Katrina
1:28.61
13
TANSLEY Antoinette
1:28.74
14
KIM Seohyun
1:29.43
15
HARRISON Abby
1:29.57
TIMMERMANN Claire
DNF
KNIGHT Josie
DNF
BROWN Cheyenne
DNF
ADAMS Casey
DNF
MARTIN Mikayla
DNF
WRIGHT Isabella
DNF
BURGESS Georgia
DNF
WILLINGER Georgia
DNF
KNYSH Olha
DSQ
LEBEL Maureen
DSQ
WILKINSON Alix
DSQ
LEE Hyungi
DNS

 Author| Post time: 6-12-2017 21:31
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Men's Downhill (1/4)
Training Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
MULLIGAN Sam
1:17.36
2
THOMSEN Benjamin
1:17.46
3
SEGER Brodie
1:18.20
3
CRAWFORD James
1:18.20
5
MORSE Sam
1:18.22
6
KOELL Alexander
1:18.28
7
READ Jeffrey
1:18.30
8
WEISEL Kipling
1:18.38
9
MAPLE Wiley
1:18.43
10
DUERAGER Markus
1:18.56
11
MEGARRY Morgan
1:18.59
12
FOURNIER Simon
1:18.69
13
BABINSKY Stefan
1:18.78
14
HEMETSBERGER Daniel
1:18.82
15
WERRY Tyler
1:18.84
16
ALEXANDER Cameron
1:18.88
17
ZRNCIC DIM Natko
1:18.90
18
WINTERS Luke
1:18.96
18
WRIGHT Bronson
1:18.96
20
GRABINSKI Adrien
1:19.04
21
LAENGST Heiner
1:19.19
22
MAYRPETER Thomas
1:19.21
23
SEGER Riley
1:19.33
24
KUZNETSOV Ivan
1:19.36
25
RENZ Fabio
1:19.48
26
DESPRES Jack
1:19.73
27
BORODAYKIN Artem
1:19.86
28
MUHLEN-SCHULTE Louis
1:19.93
29
MILLER Andrew
1:20.03
29
WILSON Andrew
1:20.03
31
DUFFY Drew
1:20.05
32
PORWOL Philipp
1:20.31
33
MAAS Maximilian
1:20.61
34
STEFFEY George
1:20.95
35
GOWER Jack
1:21.16
36
BABICKI Pawel
1:21.41
37
KIM Seulkyung
1:21.47
38
JOCHER Simon
1:21.49
39
KOVBASNYUK Ivan
1:21.50
40
RHEE Dong Geun
1:22.02
41
JORDAN Asher
1:22.03
42
KIRSHENBLATT Max
1:22.06
43
KING William
1:22.40
44
WIMBERLY Jonathan
1:22.62
45
GONEAU William
1:22.64
46
PHILLIPS Jordan
1:22.71
47
VITTECOQ Justin
1:22.87
48
SIMMONS Zachary
1:23.15
49
MARLER Aidan
1:23.49
50
JO Kwangho
1:23.57
51
WALL Sam
1:24.01
52
SEIDEL Keenan
1:24.06
53
COCHRANE Kelvin
1:24.20
54
ATHANS Marcus
1:24.74
55
WEBSTER Ryan
1:24.93
56
BOZHINOVSKI Luka
1:25.05
57
PARK Hyuk
1:25.79
58
DALTON Eric
1:26.39
59
HAMBLET Chad
1:26.64
60
HOLM Marcus
1:26.85
61
HILL Dawson
1:27.32
62
PETKOVIC Konstantin
1:29.89

KOWALCZYK Myles
DNF

ERICKSON Bennett
DNF

LEE Jang Woo
DNF

MUSGRAVE Angus
DNF

WALLACE Liam
DNF

COOK Carson
DNF

KIM Dong Woo
DNF

ALEXANDER Kyle
DNF

HUDEC Jan
DNF

SZWEBEL Florian
DNF

RADAMUS River
DNF

MEALEY Jake
DSQ

BURKHART Max
DSQ

WOOD Harrison
DSQ

CASSELMAN Jamie
DSQ

KRUPKA Jimmy
DSQ

STEUDLE Roy-Alexander
DSQ

KRENN Christoph
DSQ

ARZT Sebastian
DSQ

KRAUSE Nicholas
DSQ

WILLIAMS Alan
DNP

 Author| Post time: 6-12-2017 21:40
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Women's Downhill (1/4)
Final Results

REMME Roni
1:20.18

FLECKENSTEIN Stefanie
1:20.42

BURGESS Georgia
1:21.57

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WILLINGER Georgia
1:22.37
5
MURER Abigail
1:23.28
6
VILANOVA Marina
1:23.36
7
BELCZYK Zoe
1:24.18
8
COOPER Yasmin
1:25.19
9
DENDA Kayo
1:25.68
10
SIMPSON Zoe
1:26.06
11
TIKUN Tetyana
1:26.19
12
VAN SOEST Katrina
1:26.66
13
HARRISON Abby
1:27.19
14
TANSLEY Antoinette
1:27.72
15
KNIGHT Josie
1:29.49
16
KNYSH Olha
1:30.43
17
KIM Seohyun
1:31.33
BROWN Cheyenne
DNF
ALEXANDER Ashleigh
DNF
ADAMS Casey
DNF
WILKINSON Alix
DNF
WRIGHT Isabella
DNF
LEBEL Maureen
DNF
SMITH Sierra
DNF
MARTIN Mikayla
DSQ
TIMMERMANN Claire
DNS

 Author| Post time: 8-12-2017 09:19
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Men's Downhill (1/4)
Final Results

DUERAGER Markus
1:16.70

CRAWFORD James
1:16.75

HEMETSBERGER Daniel
1:16.83

Rank
Athletes
Nation
Result
4
THOMSEN Benjamin
1:16.85
4
KOELL Alexander
1:16.85
6
SEGER Brodie
1:16.86
6
WERRY Tyler
1:16.86
8
MORSE Sam
1:17.01
9
KRENN Christoph
1:17.20
10
KUZNETSOV Ivan
1:17.21
11
MAPLE Wiley
1:17.23
12
MULLIGAN Sam
1:17.47
13
BABINSKY Stefan
1:17.52
14
FOURNIER Simon
1:17.55
15
MAYRPETER Thomas
1:17.60
16
ZRNCIC DIM Natko
1:17.61
17
SEGER Riley
1:17.72
18
GOWER Jack
1:17.74
19
BORODAYKIN Artem
1:17.75
20
READ Jeffrey
1:17.83
21
ALEXANDER Cameron
1:17.84
22
RENZ Fabio
1:17.88
23
MEGARRY Morgan
1:17.89
23
ARZT Sebastian
1:17.89
25
DUFFY Drew
1:17.93
26
WINTERS Luke
1:18.09
27
GRABINSKI Adrien
1:18.11
28
PORWOL Philipp
1:18.32
29
WALLACE Liam
1:18.34
30
MAAS Maximilian
1:18.35
31
LAENGST Heiner
1:18.36
32
RADAMUS River
1:18.46
33
WEISEL Kipling
1:18.51
34
STEFFEY George
1:19.22
35
ALEXANDER Kyle
1:19.33
36
STEUDLE Roy-Alexander
1:19.36
37
KIRSHENBLATT Max
1:19.56
38
JOCHER Simon
1:19.57
39
KOVBASNYUK Ivan
1:19.82
40
JORDAN Asher
1:19.87
41
HUDEC Jan
1:19.91
42
DESPRES Jack
1:20.00
43
COOK Carson
1:20.03
44
KIM Dong Woo
1:20.14
45
MARLER Aidan
1:20.93
46
RHEE Dong Geun
1:21.44
47
COCHRANE Kelvin
1:21.50
48
BOZHINOVSKI Luka
1:21.70
49
WOOD Harrison
1:21.79
50
KING William
1:21.98
51
MUSGRAVE Angus
1:22.19
52
VITTECOQ Justin
1:22.20
53
PARK Hyuk
1:22.52
54
JO Kwangho
1:22.57
55
CASSELMAN Jamie
1:22.74
56
KOWALCZYK Myles
1:22.98
57
LEE Jang Woo
1:23.31

BURKHART Max
DNF

HOLM Marcus
DNF

KIM Seulkyung
DNF

MUHLEN-SCHULTE Louis
DNF

BABICKI Pawel
DNF

SZWEBEL Florian
DNF

WILSON Andrew
DSQ

KRUPKA Jimmy
DSQ

WRIGHT Bronson
DSQ

HAMBLET Chad
DNS

MILLER Andrew
DNS

ATHANS Marcus
DNS

HILL Dawson
DNS

SIMMONS Zachary
DNS

WIMBERLY Jonathan
DNS

WEBSTER Ryan
DNS

SEIDEL Keenan
DNS

PETKOVIC Konstantin
DNS

DALTON Eric
DNS

PHILLIPS Jordan
DNS

MEALEY Jake
DNS

WALL Sam
DNS

GONEAU William
DNS

ERICKSON Bennett
DNS

KRAUSE Nicholas
DNS

 Author| Post time: 9-12-2017 09:01
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Women's Super-G (1/6)
Final Results

REMME Roni
1:11.77

O BRIEN Nina
1:12.49

HURT A J
1:12.72

Rank
Athletes
Nation
Result
4
VILANOVA Marina
1:13.46
5
WRIGHT Isabella
1:13.85
6
TIMMERMANN Claire
1:14.49
7
DENDA Kayo
1:14.77
8
WILLINGER Georgia
1:15.66
9
BELCZYK Zoe
1:16.65
10
HENSIEN Katie
1:16.88
11
BROWN Cheyenne
1:17.74
12
HARRISON Abby
1:19.38
13
KNYSH Olha
1:19.51

VAN SOEST Katrina
DNF

LEE Hyungi
DNF

KIM Seohyun
DNF

DECKER Cecily
DNF

KNIGHT Josie
DNF

WILKINSON Alix
DNF

MARTIN Mikayla
DNF

CASHMAN Keely
DNF

BURGESS Georgia
DNF

LEBEL Maureen
DNF

FLECKENSTEIN Stefanie
DNF

MURER Abigail
DNF

TIKUN Tetyana
DNF

SIMPSON Zoe
DSQ

TANSLEY Antoinette
DSQ

 Author| Post time: 9-12-2017 09:29
| Show all posts
Stage 3

Lake Louise (CAN) - 4 December 2017 - 8 December 2017


Men's Super-G (1/6)
Final Results

MULLIGAN Sam
1:09.01

WERRY Tyler
1:09.10

HEMETSBERGER Daniel
1:09.22

Rank
Athletes
Nation
Result
4
READ Jeffrey
1:09.32
5
RADAMUS River
1:09.34
6
MORSE Sam
1:09.42
7
THOMSEN Benjamin
1:09.49
8
SEGER Brodie
1:09.55
8
CRAWFORD James
1:09.55
10
KRAUSE Nicholas
1:09.68
10
SEGER Riley
1:09.68
12
ZRNCIC DIM Natko
1:09.95
13
KOELL Alexander
1:10.14
14
SZWEBEL Florian
1:10.16
15
ARZT Sebastian
1:10.17
16
STEFFEY George
1:10.27
17
MAPLE Wiley
1:10.32
18
WEISEL Kipling
1:10.34
19
MEGARRY Morgan
1:10.35
20
DUFFY Drew
1:10.37
21
NEGOMIR Kyle
1:11.04
22
GILE Bridger
1:11.05
23
CORNELIUS Cooper
1:11.23
24
WRIGHT Bronson
1:11.35
24
GOWER Jack
1:11.35
26
MACALUSO Matthew
1:11.38
27
DUPRATT Samuel
1:11.52
28
LAIDLAW Harry
1:11.60
29
DESPRES Jack
1:11.65
30
MUHLEN-SCHULTE Louis
1:11.99
30
HUDEC Jan
1:11.99
32
MILLER Andrew
1:12.15
33
BABICKI Pawel
1:12.42
34
KIM Dong Woo
1:12.57
35
GONEAU William
1:12.61
36
PHILLIPS Jordan
1:13.11
37
MEALEY Jake
1:13.16
38
BOZHINOVSKI Luka
1:13.21
39
KIM Seulkyung
1:13.23
40
COOK Carson
1:13.36
41
JORDAN Asher
1:13.97
42
RHEE Dong Geun
1:14.03
43
WIMBERLY Jonathan
1:14.16
44
JO Kwangho
1:14.29
45
VITTECOQ Justin
1:14.55
46
MARLER Aidan
1:14.65
47
HOLM Marcus
1:14.73
48
GRABINSKI Adrien
1:14.94
49
WOOD Harrison
1:15.30
50
WEBSTER Ryan
1:15.32
51
SIMMONS Zachary
1:15.34
52
SEIDEL Keenan
1:15.50
53
PARK Hyuk
1:15.69
54
WALL Sam
1:16.03
55
HILL Dawson
1:16.16
56
HAMBLET Chad
1:16.34
57
ERICKSON Bennett
1:16.45
58
KING William
1:16.53

DALTON Eric
DNF

MUSGRAVE Angus
DNF

LEE Jang Woo
DNF

KOVBASNYUK Ivan
DNF

STEUDLE Roy-Alexander
DNF

DILLING Jacob
DNF

ALEXANDER Cameron
DNF

KRUPKA Jimmy
DNF

WINTERS Luke
DNF

KIRSHENBLATT Max
DNF

FOURNIER Simon
DNF

ALEXANDER Kyle
DSQ

WALLACE Liam
DNS

DUERAGER Markus
DNS

BORODAYKIN Artem
DNS

KRENN Christoph
DNS

MAYRPETER Thomas
DNS

BABINSKY Stefan
DNS

KUZNETSOV Ivan
DNS

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

21-8-2019 20:24 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20171001, © 2001-2019 Comsenz Inc.

MultiLingual version, Rev. 742, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list