|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
Search

Alpine Skiing at the Winter Olympic Games 2018

[Copy link]
Post time: 19-10-2017 20:26
| Show all posts |Read mode
Alpine Skiing at the Winter Olympic Games 2018

PyeongChang (KOR) - 8 February 2018 - 24 February 2018




Official Schedule
Korea Standard Time (GMT +9)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Thursday, February 8th
11:00 Men's Downhill Training 1


Friday, February 9th
11:00 Men's Downhill Training 2


Saturday, February 10th
11:00 Men's Downhill Training 3


Tuesday, February 13th
11:00 Men's Alpine Combined Run 1
14:30 Men's Alpine Combined Run 2


Thursday, February 15th
09:30 Women's Giant Slalom Run 1
11:00 Men's Downhill Final
13:15 Women's Giant Slalom Run 2


Friday, February 16th
10:00 Women's Slalom Run 1
11:00 Men's Super-G
13:15 Women's Slalom Run 2


Saturday, February 17th
11:00 Women's Super-G


Sunday, February 18th
10:15 Men's Giant Slalom Run 1
11:00 Women's Downhill Training 1
13:45 Men's Giant Slalom Run 2


Monday, February 19th
11:00 Women's Downhill Training 2


Tuesday, February 20th
11:00 Women's Downhill Training 3


Wednesday, February 21st
11:00 Women's Downhill Final


Thursday, February 22nd
10:00 Men's Slalom Run 1
11:30 Women's Alpine Combined Run 1
13:30 Men's Slalom Run 2
15:00 Women's Alpine Combined Run 2


Saturday, February 24th
11:00 Mixed Team Event Round of 16
11:45 Mixed Team Event Quarterfinals
12:10 Mixed Team Event Semifinals
12:28 Mixed Team Event Finals
 Author| Post time: 19-10-2017 20:27
| Show all posts
Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Austria
3
2
2
7
2
Switzerland
2
3
2
7
3
Sweden
2
0
0
2
4
Norway
1
4
2
7
5
United States
1
1
1
3
6
Italy
1
0
1
2
7
Czech Republic
1
0
0
1
8
France
0
1
2
3
9
Liechtenstein
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
11
11
11
33


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
Austria
3
2
2
7
2
Switzerland
2
3
2
7
3
Sweden
2
0
0
2
4
Norway
1
4
2
7
5
United States
1
1
1
3
6
Italy
1
0
1
2
7
Czech Republic
1
0
0
1
8
France
0
1
2
3
9
Liechtenstein
0
0
1
1
Total
Road
to Beijing 2022
11
11
11
33

 Author| Post time: 8-2-2018 06:33
| Show all posts
Men's Downhill
Training 1 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:40.45
2
JANSRUD Kjetil
1:40.76
3
CAVIEZEL Mauro
1:40.90
4
MAYER Matthias
1:41.20
5
ROGER Brice
1:41.37
6
FRANZ Max
1:41.39
7
BENNETT Bryce
1:41.43
8
JANKA Carlo
1:41.51
9
MUZATON Maxence
1:41.59
10
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:41.66
11
GOLDBERG Jared
1:41.69
11
FILL Peter
1:41.69
11
THEAUX Adrien
1:41.69
14
KILDE Aleksander Aamodt
1:41.73
15
FEUZ Beat
1:41.86
16
WEIBRECHT Andrew
1:42.06
17
INNERHOFER Christof
1:42.09
18
CLAREY Johan
1:42.24
19
GISIN Marc
1:42.25
20
SVINDAL Aksel Lund
1:42.26
21
FERSTL Josef
1:42.30
22
KRIECHMAYR Vincent
1:42.33
23
MAPLE Wiley
1:42.37
24
SANDER Andreas
1:42.39
25
THOMPSON Broderick
1:42.42
25
THOMSEN Benjamin
1:42.42
27
BUZZI Emanuele
1:42.47
28
REICHELT Hannes
1:42.53
29
PARIS Dominik
1:42.55
30
VON APPEN Henrik
1:42.70
31
DRESSEN Thomas
1:42.73
32
BIESEMEYER Thomas
1:42.77
33
KUENG Patrick
1:42.80
34
KLINE Bostjan
1:42.88
35
KOSI Klemen
1:42.89
36
ROULIN Gilles
1:42.92
37
GIEZENDANNER Blaise
1:43.00
38
CATER Martin
1:43.01
39
FOREJTEK Filip
1:43.23
40
MUFFAT-JEANDET Victor
1:43.27
41
CRAWFORD James
1:43.37
42
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1:43.86
43
ROMAR Andreas
1:44.04
44
HROBAT Miha
1:44.08
45
COOK Dustin
1:44.12
46
HIRSCHER Marcel
1:44.38
47
VUKICEVIC Marko
1:44.49
48
OLIVERAS Marc
1:44.56
49
PINTURAULT Alexis
1:44.57
50
TUMLER Thomas
1:44.68
51
SCHWARZ Marco
1:44.80
52
TRIKHICHEV Pavel
1:44.82
52
HOERL Christopher
1:44.82
52
ZRNCIC DIM Natko
1:44.82
55
MURISIER Justin
1:44.95
55
VERDU Joan
1:44.95
57
LIGETY Ted
1:45.36
58
ZUBCIC Filip
1:45.78
59
TONETTI Riccardo
1:46.12
60
KLUSAK Michal
1:46.16
61
JENOT Olivier
1:46.29
62
HADALIN Stefan
1:46.43
63
BERNDT Ondrej
1:46.61
64
ZABYSTRAN Jan
1:46.78
65
PFIFFNER Marco
1:46.94
66
HUDEC Jan
1:47.05
67
STRASSER Linus
1:47.08
68
DANILOCHKIN Yuri
1:47.49
69
KOVBASNYUK Ivan
1:47.55
70
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1:47.60
71
ZVEJNIEKS Kristaps
1:47.93
72
ZAKURDAEV Igor
1:48.15
73
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:48.19
74
TAHIRI Albin
1:48.47
75
ZAMPA Adam
1:49.20
76
FALAT Matej
1:49.94
77
STEVOVIC Marko
1:50.48
78
KIM Dong Woo
1:50.86
79
MC MILLAN Patrick
1:53.18
80
KEKESI Marton
1:53.91
81
AERNI Luca
2:05.12
FAARUP Christoffer
DNF
ZAMPA Andreas
DNS
SAMSAL Dalibor
DNS
MARSAGLIA Matteo
DNS

 Author| Post time: 9-2-2018 06:53
| Show all posts
Men's Downhill
Training 2 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
INNERHOFER Christof
1:18.97
2
JANSRUD Kjetil
1:18.98
3
FEUZ Beat
1:19.41
4
MAYER Matthias
1:19.42
5
SVINDAL Aksel Lund
1:19.60
6
BENNETT Bryce
1:19.62
7
CAVIEZEL Mauro
1:19.65
8
REICHELT Hannes
1:19.66
9
DRESSEN Thomas
1:19.67
10
KILDE Aleksander Aamodt
1:19.73
11
FILL Peter
1:19.86
12
PARIS Dominik
1:19.91
13
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:19.98
14
JANKA Carlo
1:20.02
15
ROGER Brice
1:20.03
16
SANDER Andreas
1:20.16
17
ROULIN Gilles
1:20.27
18
FRANZ Max
1:20.32
19
GISIN Marc
1:20.33
20
THOMPSON Broderick
1:20.34
21
THEAUX Adrien
1:20.35
22
THOMSEN Benjamin
1:20.37
23
KRIECHMAYR Vincent
1:20.38
24
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:20.43
25
KUENG Patrick
1:20.51
26
GOLDBERG Jared
1:20.52
27
MUZATON Maxence
1:20.59
28
BIESEMEYER Thomas
1:20.60
29
MARSAGLIA Matteo
1:20.73
30
GIEZENDANNER Blaise
1:20.75
31
MAPLE Wiley
1:20.77
32
ROMAR Andreas
1:21.02
33
LIGETY Ted
1:21.03
34
FERSTL Josef
1:21.09
34
CLAREY Johan
1:21.09
36
MUFFAT-JEANDET Victor
1:21.10
36
BUZZI Emanuele
1:21.10
38
SCHWARZ Marco
1:21.13
39
COOK Dustin
1:21.24
40
KLINE Bostjan
1:21.49
41
ZRNCIC DIM Natko
1:21.51
42
TUMLER Thomas
1:21.54
43
PINTURAULT Alexis
1:21.55
44
CATER Martin
1:21.61
45
KOSI Klemen
1:21.69
46
HROBAT Miha
1:21.71
47
FAARUP Christoffer
1:21.89
48
FOREJTEK Filip
1:21.96
49
VUKICEVIC Marko
1:22.03
50
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1:22.18
51
TONETTI Riccardo
1:22.24
52
ZUBCIC Filip
1:22.32
53
MURISIER Justin
1:22.41
54
HOERL Christopher
1:22.53
55
TRIKHICHEV Pavel
1:22.58
56
AERNI Luca
1:22.60
57
PFIFFNER Marco
1:22.64
58
VON APPEN Henrik
1:22.67
59
HADALIN Stefan
1:22.68
60
BERNDT Ondrej
1:22.84
61
VERDU Joan
1:22.85
62
HIRSCHER Marcel
1:22.88
63
KLUSAK Michal
1:22.95
64
OLIVERAS Marc
1:23.04
65
ZAMPA Adam
1:23.20
66
KOVBASNYUK Ivan
1:23.26
67
ZABYSTRAN Jan
1:23.59
68
STRASSER Linus
1:23.68
69
ZAKURDAEV Igor
1:23.80
70
HUDEC Jan
1:23.88
71
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1:24.04
72
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:24.06
73
JENOT Olivier
1:24.23
74
ZVEJNIEKS Kristaps
1:24.34
75
DANILOCHKIN Yuri
1:24.38
76
TAHIRI Albin
1:24.70
77
FALAT Matej
1:24.74
78
KIM Dong Woo
1:25.15
79
MC MILLAN Patrick
1:26.33
80
STEVOVIC Marko
1:26.40
81
KEKESI Marton
1:27.42
82
SAMSAL Dalibor
1:28.19
CRAWFORD James
DNF
ZAMPA Andreas
DNS
WEIBRECHT Andrew
DNS

 Author| Post time: 10-2-2018 06:04
| Show all posts
Men's Downhill
Training 3 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
KRIECHMAYR Vincent
1:40.76
2
JANSRUD Kjetil
1:40.88
3
SVINDAL Aksel Lund
1:41.11
4
ROGER Brice
1:41.32
5
FRANZ Max
1:41.37
6
PARIS Dominik
1:41.46
7
DRESSEN Thomas
1:41.51
8
GOLDBERG Jared
1:41.57
9
BENNETT Bryce
1:41.61
9
KILDE Aleksander Aamodt
1:41.61
11
THEAUX Adrien
1:41.64
12
FILL Peter
1:41.68
13
BIESEMEYER Thomas
1:41.71
14
CLAREY Johan
1:41.74
15
KLINE Bostjan
1:41.87
16
GISIN Marc
1:41.88
17
GIEZENDANNER Blaise
1:41.90
18
JANKA Carlo
1:41.95
19
CAVIEZEL Mauro
1:41.99
20
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:42.12
21
KUENG Patrick
1:42.25
22
MAYER Matthias
1:42.30
23
MAPLE Wiley
1:42.31
24
FERSTL Josef
1:42.44
25
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:42.50
26
ROULIN Gilles
1:42.75
27
MARSAGLIA Matteo
1:42.80
28
THOMSEN Benjamin
1:42.82
29
BUZZI Emanuele
1:42.85
30
VUKICEVIC Marko
1:42.87
31
CATER Martin
1:42.92
32
MUFFAT-JEANDET Victor
1:43.05
33
KOSI Klemen
1:43.19
34
ROMAR Andreas
1:43.22
35
FAARUP Christoffer
1:43.29
36
REICHELT Hannes
1:43.33
37
FOREJTEK Filip
1:43.39
38
PINTURAULT Alexis
1:43.45
39
TRIKHICHEV Pavel
1:43.50
40
VERDU Joan
1:43.67
41
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1:43.73
42
CRAWFORD James
1:43.88
43
SCHWARZ Marco
1:43.91
44
COOK Dustin
1:43.94
45
HROBAT Miha
1:43.95
45
FEUZ Beat
1:43.95
47
MURISIER Justin
1:44.01
48
THOMPSON Broderick
1:44.22
49
HIRSCHER Marcel
1:44.42
50
BERNDT Ondrej
1:44.45
51
HADALIN Stefan
1:44.50
52
ZRNCIC DIM Natko
1:44.55
53
ZUBCIC Filip
1:44.56
54
VON APPEN Henrik
1:44.60
55
OLIVERAS Marc
1:44.75
56
AERNI Luca
1:44.90
57
ZAKURDAEV Igor
1:45.05
57
INNERHOFER Christof
1:45.05
59
ZAMPA Adam
1:45.13
60
TONETTI Riccardo
1:45.42
61
HUDEC Jan
1:45.56
62
ZVEJNIEKS Kristaps
1:45.60
63
PFIFFNER Marco
1:45.77
64
DANILOCHKIN Yuri
1:45.94
65
KLUSAK Michal
1:46.02
66
FALAT Matej
1:46.22
67
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:46.84
68
STEVOVIC Marko
1:47.74
69
KIM Dong Woo
1:47.91
70
ZABYSTRAN Jan
1:48.59
71
MC MILLAN Patrick
1:49.83
72
SAMSAL Dalibor
1:49.99
73
KOVBASNYUK Ivan
1:50.07
74
SANDER Andreas
1:50.83
75
KEKESI Marton
1:51.16
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
DNF
TAHIRI Albin
DNS
ZAMPA Andreas
DNS
STRASSER Linus
DNS
JENOT Olivier
DNS
LIGETY Ted
DNS
TUMLER Thomas
DNS
HOERL Christopher
DNS
WEIBRECHT Andrew
DNS
MUZATON Maxence
DNS

 Author| Post time: 13-2-2018 09:12
| Show all posts
Men's Alpine Combined
Final Results

HIRSCHER Marcel
2:06.521:20.56+45.96

PINTURAULT Alexis
2:06.751:20.28+46.47

MUFFAT-JEANDET Victor
2:07.541:21.57+45.97

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
SCHWARZ Marco
1:20.98
46.89
2:07.87
5
LIGETY Ted
1:21.36
46.61
2:07.97
6
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1:20.89
47.13
2:08.02
7
JANSRUD Kjetil
1:19.51
49.16
2:08.67
8
HADALIN Stefan
1:21.15
47.79
2:08.94
9
DRESSEN Thomas
1:19.24
49.72
2:08.96
10
KOSI Klemen
1:20.61
48.76
2:09.37
11
AERNI Luca
1:21.34
48.18
2:09.52
12
ZUBCIC Filip
1:21.54
48.06
2:09.60
12
CAVIEZEL Mauro
1:20.47
49.13
2:09.60
14
INNERHOFER Christof
1:19.77
49.98
2:09.75
15
JANKA Carlo
1:20.58
49.22
2:09.80
16
BERNDT Ondrej
1:21.81
48.10
2:09.91
17
BENNETT Bryce
1:21.18
48.79
2:09.97
18
TONETTI Riccardo
1:21.99
48.22
2:10.21
19
ZRNCIC DIM Natko
1:22.07
48.48
2:10.55
20
CRAWFORD James
1:21.97
48.80
2:10.77
21
KILDE Aleksander Aamodt
1:20.92
50.15
2:11.07
22
ZAMPA Adam
1:23.02
48.08
2:11.10
23
THOMPSON Broderick
1:21.75
49.63
2:11.38
24
ROMAR Andreas
1:21.94
49.58
2:11.52
25
VUKICEVIC Marko
1:21.31
50.43
2:11.74
26
ZVEJNIEKS Kristaps
1:23.02
48.74
2:11.76
27
VERDU Joan
1:23.01
49.53
2:12.54
28
JENOT Olivier
1:22.71
50.73
2:13.44
29
OLIVERAS Marc
1:21.67
52.97
2:14.64
30
FAARUP Christoffer
1:21.08
54.13
2:15.21
31
ZAKURDAEV Igor
1:22.29
53.18
2:15.47
32
SAMSAL Dalibor
1:25.17
50.77
2:15.94
33
KIM Dong Woo
1:24.02
53.02
2:17.04
34
DANILOCHKIN Yuri
1:22.78
55.94
2:18.72
35
KEKESI Marton
1:26.08
53.94
2:20.02
36
GOLDBERG Jared
1:20.02
1:02.86
2:22.88
37
TAHIRI Albin
1:23.84
59.56
2:23.40
MC MILLAN Patrick
1:25.77
-
DNF2
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1:22.94
-
DNF2
KOVBASNYUK Ivan
1:24.21
-
DNF2
FALAT Matej
1:23.21
-
DNF2
KLUSAK Michal
1:22.64
-
DNF2
FOREJTEK Filip
1:22.56
-
DNF2
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1:24.35
-
DNF2
ZABYSTRAN Jan
1:23.65
-
DNF2
PFIFFNER Marco
1:22.54
-
DNF2
STRASSER Linus
1:22.03
-
DNF2
MUZATON Maxence
1:20.58
-
DNF2
KRIECHMAYR Vincent
1:19.96
-
DNF2
CATER Martin
1:20.57
-
DNF2
MURISIER Justin
1:21.58
-
DNF2
MAYER Matthias
1:19.37
-
DNF2
PARIS Dominik
1:20.01
-
DNF2
FILL Peter
1:19.92
-
DNF2
STEVOVIC Marko
1:24.47
-
DSQ2
THOMSEN Benjamin
1:21.36
-
DNS2
HOERL Christopher
1:22.25
-
DNS2
SANDER Andreas
1:21.68
-
DNS2
FERSTL Josef
1:21.95
-
DNS2
VON APPEN Henrik
1:21.16
-
DNS2
KLINE Bostjan
1:22.42
-
DNS2
SVINDAL Aksel Lund
1:19.31
-
DNS2
OSBORNE-PARADIS Manuel
-
-
DNF1
COCHRAN-SIEGLE Ryan
-
-
DNF1
TRIKHICHEV Pavel
-
-
DNF1

 Author| Post time: 15-2-2018 06:06
| Show all posts
Men's Downhill
Final Results

SVINDAL Aksel Lund
1:40.25

JANSRUD Kjetil
1:40.37

FEUZ Beat
1:40.43

Rank
Athletes
Nation
Result
4
PARIS Dominik
1:40.79
5
DRESSEN Thomas
1:41.03
6
FILL Peter
1:41.08
7
KRIECHMAYR Vincent
1:41.19
8
ROGER Brice
1:41.39
9
MAYER Matthias
1:41.46
10
SANDER Andreas
1:41.62
11
FRANZ Max
1:41.75
12
REICHELT Hannes
1:41.76
13
CAVIEZEL Mauro
1:41.86
14
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:41.89
15
KILDE Aleksander Aamodt
1:42.18
16
BENNETT Bryce
1:42.22
17
INNERHOFER Christof
1:42.23
18
CLAREY Johan
1:42.39
19
CATER Martin
1:42.53
20
GOLDBERG Jared
1:42.59
21
GISIN Marc
1:42.82
22
BUZZI Emanuele
1:42.84
23
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:42.96
23
MUZATON Maxence
1:42.96
25
FERSTL Josef
1:42.98
26
THEAUX Adrien
1:42.99
27
KLINE Bostjan
1:43.03
28
THOMSEN Benjamin
1:43.19
29
HROBAT Miha
1:43.61
30
MAPLE Wiley
1:43.72
31
ROMAR Andreas
1:43.78
32
COOK Dustin
1:43.80
33
ROULIN Gilles
1:43.88
34
VON APPEN Henrik
1:44.02
35
THOMPSON Broderick
1:44.37
36
FAARUP Christoffer
1:44.48
37
VERDU Joan
1:44.65
38
FOREJTEK Filip
1:44.79
39
ZAKURDAEV Igor
1:45.01
40
HOERL Christopher
1:45.21
41
VUKICEVIC Marko
1:45.36
42
KLUSAK Michal
1:45.42
43
PFIFFNER Marco
1:45.61
44
DANILOCHKIN Yuri
1:45.86
45
HUDEC Jan
1:46.42
46
ZABYSTRAN Jan
1:46.60
47
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:47.87
48
KIM Dong Woo
1:47.99
49
KOVBASNYUK Ivan
1:48.57
50
TAHIRI Albin
1:48.81
51
STEVOVIC Marko
1:49.50
52
MC MILLAN Patrick
1:49.98
53
KEKESI Marton
1:51.72
OLIVERAS Marc
DNF
KOSI Klemen
DNF
BERNDT Ondrej
DNS
ZRNCIC DIM Natko
DNS

 Author| Post time: 15-2-2018 08:52
| Show all posts
Women's Giant Slalom
Final Results

SHIFFRIN Mikaela
2:20.021:10.82+1:09.20

MOWINCKEL Ragnhild
2:20.411:11.17+1:09.24

BRIGNONE Federica
2:20.481:10.91+1:09.57

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
REBENSBURG Viktoria
1:11.45
1:09.15
2:20.60
5
BASSINO Marta
1:11.19
1:09.50
2:20.69
6
HANSDOTTER Frida
1:11.32
1:09.73
2:21.05
7
WORLEY Tessa
1:12.06
1:09.00
2:21.06
8
MOELGG Manuela
1:10.62
1:10.58
2:21.20
9
HOLDENER Wendy
1:11.92
1:09.35
2:21.27
10
HECTOR Sara
1:11.22
1:10.31
2:21.53
11
GOGGIA Sofia
1:11.64
1:10.16
2:21.80
12
VEITH Anna
1:12.43
1:09.67
2:22.10
13
VLHOVA Petra
1:11.71
1:10.42
2:22.13
14
HROVAT Meta
1:12.76
1:09.59
2:22.35
15
HAVER-LOESETH Nina
1:13.13
1:09.97
2:23.10
16
ALPHAND Estelle
1:14.23
1:08.99
2:23.22
17
HAASER Ricarda
1:13.37
1:09.99
2:23.36
18
LYSDAHL Kristin
1:13.45
1:09.95
2:23.40
19
BARIOZ Taina
1:13.54
1:10.06
2:23.60
20
BAUD MUGNIER Adeline
1:12.89
1:11.04
2:23.93
21
BUCIK Ana
1:13.38
1:10.71
2:24.09
22
WEIRATHER Tina
1:14.08
1:10.14
2:24.22
23
LEDECKA Ester
1:14.62
1:10.07
2:24.69
24
SCHILD Bernadette
1:14.50
1:10.31
2:24.81
25
CRAWFORD Candace
1:14.70
1:10.46
2:25.16
26
IGNJATOVIC Nevena
1:14.41
1:10.99
2:25.40
27
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:13.89
1:11.80
2:25.69
28
WILD Simone
1:13.52
1:13.23
2:26.75
29
CAPOVA Gabriela
1:15.80
1:11.62
2:27.42
30
SILANTEVA Anastasiia
1:15.67
1:12.28
2:27.95
31
MCJAMES Megan
1:16.00
1:12.39
2:28.39
32
KOMSIC Andrea
1:15.54
1:12.96
2:28.50
33
ISHIKAWA Haruna
1:16.49
1:12.50
2:28.99
34
STIMAC Ida
1:16.86
1:14.32
2:31.18
35
ROBINSON Alice
1:16.66
1:14.53
2:31.19
36
STIEGLER Resi
1:16.72
1:15.02
2:31.74
37
MORAVCIKOVA Sona
1:17.88
1:14.11
2:31.99
38
SHKANOVA Maria
1:18.17
1:14.16
2:32.33
39
VANREUSEL Kim
1:17.60
1:14.92
2:32.52
40
KIRKOVA Maria
1:18.39
1:14.38
2:32.77
41
KANTOROVA Barbara
1:17.74
1:15.20
2:32.94
42
GASTALDI Nicol
1:18.06
1:15.38
2:33.44
43
GASUNA Lelde
1:18.65
1:15.30
2:33.95
44
MUZAFERIJA Elvedina
1:19.33
1:15.57
2:34.90
45
GIM Sohui
1:19.13
1:16.24
2:35.37
46
TSIKLAURI Nino
1:20.02
1:16.91
2:36.93
47
KANG Youngseo
1:19.67
1:17.39
2:37.06
48
CLERC Mialitiana
1:21.82
1:17.18
2:39.00
49
HOZMANN Szonja
1:21.77
1:17.62
2:39.39
50
ARBEZ Tess
1:22.12
1:18.12
2:40.24
51
GRIGOROVA Mariya
1:22.42
1:18.77
2:41.19
52
RALLI Sophia
1:22.46
1:19.20
2:41.66
53
MEHILLI Suela
1:24.67
1:21.90
2:46.57
54
JANUSKEVICIUTE Ieva
1:26.38
1:20.64
2:47.02
55
KONG Fanying
1:26.30
1:23.58
2:49.88
56
NG Arabella Caroline Yili
1:27.25
1:23.29
2:50.54
57
CARIKCIOGLU Ozlem
1:27.71
1:25.29
2:53.00
58
VUJICIC Jelena
1:30.53
1:28.12
2:58.65
SIMADER Sabrina
1:23.27
-
DNF2
KNYSH Olha
1:20.51
-
DNF2
EINARSDOTTIR Freydis Halla
1:20.02
-
DNF2
SCHLEPER Sarah
1:16.80
-
DNF2
GRENIER Valerie
1:15.74
-
DNF2
DREV Ana
1:11.64
-
DNF2
BRUNNER Stephanie
1:11.53
-
DNF2
KIM Ryon-Hyang
1:40.22
-
DSQ2
MAROTY Mariann Mimi
1:29.74
-
DSQ2
JOGEVA Anna Lotta
-
-
DNF1
SCHENKEL Alexia Arisarah
-
-
DNF1
DUBOVSKA Martina
-
-
DNF1
SKJOELD Maren
-
-
DNF1
BARAHONA Noelle
-
-
DNF1
PAULATHOVA Katerina
-
-
DNF1
MANGAN Patricia
-
-
DNF1
POPOVIC Leona
-
-
DNF1
TILLEY Alex
-
-
DNF1
ROBNIK Tina
-
-
DNF1
GUT Lara
-
-
DNF1
PELLEGRIN Elise
-
-
DSQ1
CAILL Ania Monica
-
-
DNS1
ZBASNIK Lana
-
-
DNS1

 Author| Post time: 16-2-2018 07:07
| Show all posts
Men's Super-G
Final Results

MAYER Matthias
1:24.44

FEUZ Beat
1:24.57

JANSRUD Kjetil
1:24.62

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GIEZENDANNER Blaise
1:24.82
5
SVINDAL Aksel Lund
1:24.93
6
KRIECHMAYR Vincent
1:25.13
7
PARIS Dominik
1:25.18
8
SANDER Andreas
1:25.21
9
COOK Dustin
1:25.23
10
KLINE Bostjan
1:25.36
11
REICHELT Hannes
1:25.40
12
DRESSEN Thomas
1:25.51
13
KILDE Aleksander Aamodt
1:25.71
14
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:25.72
15
THEAUX Adrien
1:25.76
16
INNERHOFER Christof
1:25.90
17
FRANZ Max
1:25.96
18
MUZATON Maxence
1:26.08
19
ROGER Brice
1:26.10
20
MARSAGLIA Matteo
1:26.11
21
ROULIN Gilles
1:26.20
22
OSBORNE-PARADIS Manuel
1:26.39
23
THOMPSON Broderick
1:26.45
24
GOLDBERG Jared
1:26.49
25
KOSI Klemen
1:26.50
26
TUMLER Thomas
1:26.52
27
FERSTL Josef
1:26.81
28
VERDU Joan
1:26.86
29
ZRNCIC DIM Natko
1:27.05
30
VON APPEN Henrik
1:27.57
31
ROMAR Andreas
1:27.70
32
FAARUP Christoffer
1:27.81
33
OLIVERAS Marc
1:27.84
34
FOREJTEK Filip
1:28.06
35
BERNDT Ondrej
1:28.30
36
PFIFFNER Marco
1:28.57
37
FEASEY Willis
1:28.59
38
JENOT Olivier
1:28.80
39
ZAMPA Andreas
1:28.89
40
ZABYSTRAN Jan
1:29.68
41
ZAKURDAEV Igor
1:29.96
42
DANILOCHKIN Yuri
1:30.13
43
BARWOOD Adam
1:31.10
44
KIM Dong Woo
1:31.64
45
BREITFUSS KAMMERLANDER Simo.
1:31.69
46
STEVOVIC Marko
1:31.70
47
TAHIRI Albin
1:32.74
48
MC MILLAN Patrick
1:33.54
FILL Peter
DNF
CAVIEZEL Mauro
DNF
LIGETY Ted
DNF
WEIBRECHT Andrew
DNF
CATER Martin
DNF
VUKICEVIC Marko
DNF
HROBAT Miha
DNF
CRAWFORD James
DNF
ZUBCIC Filip
DNF
KLUSAK Michal
DNF
HUDEC Jan
DNF
KOVBASNYUK Ivan
DNF
KEKESI Marton
DNF
MACEDO Michel
DNS

 Author| Post time: 16-2-2018 07:19
| Show all posts
Women's Slalom
Final Results

HANSDOTTER Frida
1:38.6349.09+49.54

HOLDENER Wendy
1:38.6848.89+49.79

GALLHUBER Katharina
1:38.9550.12+48.83

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
SHIFFRIN Mikaela
49.37
49.66
1:39.03
5
SWENN LARSSON Anna
49.29
50.32
1:39.61
6
HAVER-LOESETH Nina
49.75
50.41
1:40.16
7
SCHILD Bernadette
49.89
50.29
1:40.18
8
LIENSBERGER Katharina
50.43
50.14
1:40.57
9
COSTAZZA Chiara
49.83
50.77
1:40.60
10
CURTONI Irene
51.15
49.89
1:41.04
11
MIELZYNSKI Erin
51.83
49.66
1:41.49
12
WIKSTROEM Emelie
49.76
51.81
1:41.57
13
VLHOVA Petra
51.12
50.46
1:41.58
14
FEIERABEND Denise
51.93
49.80
1:41.73
15
ST-GERMAIN Laurence
50.94
50.86
1:41.80
16
GISIN Michelle
51.43
50.42
1:41.85
17
VELEZ ZUZULOVA Veronika
51.46
50.61
1:42.07
18
FERK Marusa
51.29
50.79
1:42.08
19
WALLNER Marina
51.12
50.98
1:42.10
20
NOENS Nastasia
51.84
50.44
1:42.28
21
HROVAT Meta
51.93
50.57
1:42.50
22
SKJOELD Maren
51.44
51.18
1:42.62
23
MOELGG Manuela
51.40
51.35
1:42.75
24
BUCIK Ana
52.09
50.82
1:42.91
25
LYSDAHL Kristin
52.12
50.90
1:43.02
26
IGNJATOVIC Nevena
52.10
51.38
1:43.48
27
REMME Roni
52.43
51.18
1:43.61
28
SHKANOVA Maria
52.50
51.71
1:44.21
29
DUBOVSKA Martina
52.90
51.87
1:44.77
30
GUTIERREZ Mireia
53.22
52.84
1:46.06
31
KOMSIC Andrea
53.41
52.85
1:46.26
32
TKACHENKO Ekaterina
53.22
53.33
1:46.55
33
GUEST Charlie
55.44
52.82
1:48.26
34
KANTOROVA Barbara
54.62
53.81
1:48.43
35
KIRKOVA Maria
54.87
54.14
1:49.01
36
MCJAMES Megan
54.22
55.06
1:49.28
37
GASUNA Lelde
54.50
54.81
1:49.31
38
DECROIX Marjolein
55.91
54.80
1:50.71
39
TSIKLAURI Nino
55.88
55.74
1:51.62
40
VANREUSEL Kim
55.90
55.96
1:51.86
41
EINARSDOTTIR Freydis Halla
56.49
56.66
1:53.15
42
MERRYWEATHER Alice
58.68
54.89
1:53.57
43
JANUSKEVICIUTE Ieva
57.30
57.25
1:54.55
44
RALLI Sophia
57.95
57.49
1:55.44
45
KNYSH Olha
59.07
58.93
1:58.00
46
ARBEZ Tess
59.47
59.00
1:58.47
47
CLERC Mialitiana
1:01.24
59.03
2:00.27
48
JOGEVA Anna Lotta
1:00.90
59.61
2:00.51
49
ABBASI Forough
1:02.56
1:01.50
2:04.06
50
PELLEGRIN Elise
1:05.18
58.90
2:04.08
51
GRIGOROVA Mariya
1:02.49
1:01.88
2:04.37
52
MOHBAT Natacha
1:06.73
1:05.31
2:12.04
53
MAROTY Mariann Mimi
1:09.95
1:02.83
2:12.78
54
KIM Ryon-Hyang
1:18.17
1:19.81
2:37.98
GEIGER Christina
51.44
-
DNF2
ALPHAND Estelle
51.34
-
DNF2
BAUD MUGNIER Adeline
52.65
-
DNF2
CAPOVA Gabriela
52.96
-
DNF2
STIMAC Ida
54.14
-
DNF2
DUERR Lena
-
-
DNF1
STIEGLER Resi
-
-
DNF1
BRUNNER Stephanie
-
-
DNF1
ANDO Asa
-
-
DNF1
TILLEY Alex
-
-
DNF1
KANG Youngseo
-
-
DNF1
GIM Sohui
-
-
DNF1
MORAVCIKOVA Sona
-
-
DNF1
GASTALDI Nicol
-
-
DNF1
BASSINO Marta
-
-
DNF1
MUZAFERIJA Elvedina
-
-
DNF1
ROBINSON Alice
-
-
DNF1
KONG Fanying
-
-
DNF1
NG Arabella Caroline Yili
-
-
DNF1
HOZMANN Szonja
-
-
DNF1
MEHILLI Suela
-
-
DNF1
VUJICIC Jelena
-
-
DNF1
CARIKCIOGLU Ozlem
-
-
DNF1
SCHENKEL Alexia Arisarah
-
-
DNF1

 Author| Post time: 17-2-2018 06:01
| Show all posts
Women's Super-G
Final Results

LEDECKA Ester
1:21.11

VEITH Anna
1:21.12

WEIRATHER Tina
1:21.22

Rank
Athletes
Nation
Result
4
GUT Lara
1:21.23
5
SCHNARF Johanna
1:21.27
6
VONN Lindsey
1:21.49
6
BRIGNONE Federica
1:21.49
8
HUETTER Cornelia
1:21.54
9
GISIN Michelle
1:21.57
10
REBENSBURG Viktoria
1:21.62
11
GOGGIA Sofia
1:21.65
12
FANCHINI Nadia
1:21.88
13
MOWINCKEL Ragnhild
1:22.00
14
JOHNSON Breezy
1:22.14
15
ROSS Laurenne
1:22.17
16
MCKENNIS Alice
1:22.20
17
SUTER Corinne
1:22.24
18
SCHMIDHOFER Nicole
1:22.30
19
MIRADOLI Romane
1:22.36
20
PIOT Jennifer
1:22.38
21
TIPPLER Tamara
1:22.50
22
GAUTHIER Tiffany
1:22.56
23
GRENIER Valerie
1:22.77
24
HOERNBLAD Lisa
1:22.79
25
FERK Marusa
1:23.18
26
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:23.21
27
FLURY Jasmine
1:23.30
28
WORLEY Tessa
1:23.54
29
CRAWFORD Candace
1:23.69
30
COLETTI Alexandra
1:24.01
31
SMALL Greta
1:24.09
32
VLHOVA Petra
1:24.26
33
PAULATHOVA Katerina
1:24.48
34
ROBNIK Tina
1:24.49
35
KANTOROVA Barbara
1:25.30
36
CAILL Ania Monica
1:25.74
37
REMME Roni
1:25.90
38
SIMADER Sabrina
1:26.25
39
BARAHONA Noelle
1:27.16
40
VANREUSEL Kim
1:27.60
41
SCHLEPER Sarah
1:27.93
42
MUZAFERIJA Elvedina
1:27.97
43
KNYSH Olha
1:30.60
WEIDLE Kira
DNF
SHKANOVA Maria
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 07:22
| Show all posts
Women's Downhill
Training 1 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VONN Lindsey
1:41.03
2
SIEBENHOFER Ramona
1:41.21
3
MCKENNIS Alice
1:41.56
4
VENIER Stephanie
1:41.58
5
GOGGIA Sofia
1:41.73
6
GISIN Michelle
1:41.91
7
MOWINCKEL Ragnhild
1:42.06
8
WEIRATHER Tina
1:42.12
9
SUTER Corinne
1:42.15
9
HAEHLEN Joana
1:42.15
11
TIPPLER Tamara
1:42.24
12
ROSS Laurenne
1:42.31
13
SCHMIDHOFER Nicole
1:42.43
14
FANCHINI Nadia
1:42.44
15
HUETTER Cornelia
1:42.59
16
FLURY Jasmine
1:42.60
16
GUT Lara
1:42.60
18
PIOT Jennifer
1:42.75
19
SCHNARF Johanna
1:42.76
20
FERK Marusa
1:42.87
21
GAUCHE Laura
1:42.89
21
MIRADOLI Romane
1:42.89
23
SHIFFRIN Mikaela
1:43.01
24
BRIGNONE Federica
1:43.10
25
HOERNBLAD Lisa
1:43.23
26
DELAGO Nicol
1:43.24
27
GRENIER Valerie
1:43.34
28
REBENSBURG Viktoria
1:43.50
29
VEITH Anna
1:43.54
30
HAASER Ricarda
1:43.70
30
MERRYWEATHER Alice
1:43.70
32
BARTHET Anne-Sophie
1:43.76
33
WEIDLE Kira
1:43.95
34
GAUTHIER Tiffany
1:44.48
35
COLETTI Alexandra
1:44.50
36
VLHOVA Petra
1:44.59
37
HOLDENER Wendy
1:44.60
38
BASSINO Marta
1:45.09
39
SMALL Greta
1:45.54
40
COOK Stacey
1:45.73
41
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:46.28
42
FEIERABEND Denise
1:46.89
43
BARAHONA Noelle
1:47.18
44
IGNJATOVIC Nevena
1:47.23
45
CAILL Ania Monica
1:47.31
46
CRAWFORD Candace
1:47.62
47
REMME Roni
1:47.66
48
BUCIK Ana
1:48.25
49
PAULATHOVA Katerina
1:49.65
50
VANREUSEL Kim
1:51.79
51
MUZAFERIJA Elvedina
1:52.59
JOHNSON Breezy
DNF
MANGAN Patricia
DNF
MORAVCIKOVA Sona
DNS
KANTOROVA Barbara
DNS

 Author| Post time: 18-2-2018 09:13
| Show all posts
Men's Giant Slalom
Final Results

HIRSCHER Marcel
2:18.041:08.27+1:09.77

KRISTOFFERSEN Henrik
2:19.311:09.58+1:09.73

PINTURAULT Alexis
2:19.351:08.90+1:10.45

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
KRANJEC Zan
1:09.52
1:10.25
2:19.77
5
FANARA Thomas
1:09.22
1:10.61
2:19.83
6
MUFFAT-JEANDET Victor
1:09.44
1:10.41
2:19.85
7
FAIVRE Mathieu
1:09.06
1:10.93
2:19.99
8
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
1:08.93
1:11.30
2:20.23
9
MEILLARD Loic
1:09.77
1:10.68
2:20.45
10
OLSSON Matts
1:09.31
1:11.39
2:20.70
11
READ Erik
1:10.18
1:10.56
2:20.74
11
COCHRAN-SIEGLE Ryan
1:10.75
1:09.99
2:20.74
13
MOELGG Manfred
1:10.03
1:11.01
2:21.04
14
EISATH Florian
1:10.46
1:10.72
2:21.18
15
LIGETY Ted
1:10.71
1:10.54
2:21.25
15
CAVIEZEL Gino
1:09.99
1:11.26
2:21.25
17
TORSTI Samu
1:10.93
1:10.44
2:21.37
18
PHILP Trevor
1:11.13
1:10.38
2:21.51
19
AERNI Luca
1:11.40
1:10.22
2:21.62
20
FORD Tommy
1:11.43
1:10.20
2:21.63
21
HADALIN Stefan
1:11.53
1:10.13
2:21.66
22
STRASSER Linus
1:11.54
1:10.13
2:21.67
23
MYHRER Andre
1:09.60
1:12.09
2:21.69
24
ZUBCIC Filip
1:10.95
1:10.89
2:21.84
25
ZAMPA Adam
1:11.40
1:10.46
2:21.86
26
DOPFER Fritz
1:10.69
1:11.38
2:22.07
27
BROWN Phil
1:11.30
1:11.25
2:22.55
28
POPOV Albert
1:12.39
1:11.21
2:23.60
29
CRAWFORD James
1:11.74
1:12.38
2:24.12
30
ISHII Tomoya
1:12.43
1:12.35
2:24.78
31
FOREJTEK Filip
1:12.91
1:13.16
2:26.07
32
MAES Sam
1:13.29
1:12.91
2:26.20
33
DEMSCHAR Dominic
1:13.21
1:13.54
2:26.75
34
BARWOOD Adam
1:13.41
1:13.81
2:27.22
35
ZVEJNIEKS Kristaps
1:13.81
1:14.46
2:28.27
36
FEASEY Willis
1:14.48
1:13.80
2:28.28
37
KOLEGA Samuel
1:14.61
1:14.13
2:28.74
38
JENOT Olivier
1:14.93
1:14.16
2:29.09
39
KIM Dong Woo
1:14.49
1:15.56
2:30.05
40
LAINE Tormis
1:15.70
1:15.18
2:30.88
41
VUKICEVIC Marko
1:14.64
1:16.71
2:31.35
42
KEKESI Marton
1:16.64
1:15.22
2:31.86
43
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1:16.27
1:15.98
2:32.25
44
SAMSAL Dalibor
1:16.09
1:16.79
2:32.88
45
STEVOVIC Marko
1:17.42
1:15.79
2:33.21
46
ANTONIOU Ioannis
1:17.38
1:15.92
2:33.30
47
TOLA Erjon
1:16.86
1:16.77
2:33.63
48
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1:17.02
1:16.67
2:33.69
49
BIRAN Itamar
1:17.52
1:16.19
2:33.71
50
FALAT Matej
1:14.99
1:19.79
2:34.78
51
ZAKURDAEV Igor
1:18.78
1:16.29
2:35.07
52
TUKHTAEV Komiljon
1:17.72
1:18.27
2:35.99
53
LAMHAMEDI Adam
1:18.50
1:17.54
2:36.04
54
DANILOCHKIN Yuri
1:19.45
1:17.44
2:36.89
55
BARBU Alexandru
1:19.74
1:17.40
2:37.14
56
TAHIRI Albin
1:19.49
1:17.98
2:37.47
57
KOVBASNYUK Ivan
1:20.41
1:17.26
2:37.67
58
KIYADARBANDSARI Mohammad
1:19.11
1:18.61
2:37.72
59
DRUKAROV Andrej
1:19.98
1:18.21
2:38.19
60
DYRBYE NAESTED Casper
1:20.33
1:18.01
2:38.34
61
ABEDA Shannon
1:19.86
1:20.01
2:39.87
62
OSCH Matthieu
1:21.45
1:18.94
2:40.39
63
TIMOFEEV Evgeniy
1:20.90
1:20.13
2:41.03
64
SALIHOVIC Eldar
1:20.51
1:20.72
2:41.23
65
MARIOTTI Alessandro
1:21.66
1:21.21
2:42.87
66
HANSE Arthur
1:22.43
1:21.52
2:43.95
67
DENIZ Serdar
1:23.45
1:20.78
2:44.23
68
WEBB Jeffrey
1:23.83
1:23.84
2:47.67
69
ZHANG Yangming
1:25.73
1:22.95
2:48.68
70
MILLER Asa
1:27.52
1:22.43
2:49.95
71
BEHLOK Allen
1:26.70
1:25.43
2:52.13
72
KARIM Muhammad
1:27.53
1:26.51
2:54.04
73
FLAHERTY Charles
1:28.50
1:27.55
2:56.05
74
KANG Song Il
1:32.03
1:29.99
3:02.02
75
CHOE Myong Gwang
1:38.67
1:33.34
3:12.01

TONETTI Riccardo
1:09.02
-
DNF2

BRENNSTEINER Stefan
1:10.02
-
DNF2

ZAMPA Andreas
1:10.61
-
DNF2

VERDU Joan
1:12.06
-
DNF2

DEL CAMPO Juan
1:13.39
-
DNF2

HORWITZ Kai
1:14.88
-
DNF2

ZLATKOV Kamen
1:17.65
-
DNF2

LOKMIC Emir
1:14.55
-
DNF2

POETTOZ Michael
.
1:21.41
-
DNF2

JAKOBSEN Kristoffer
1:12.02
-
DNS2

MURISIER Justin
-
-
DNF1

KILDE Aleksander Aamodt
-
-
DNF1

SCHMID Alexander
-
-
DNF1

JITLOFF Tim
-
-
DNF1

JANSRUD Kjetil
-
-
DNF1

HIRSCHBUEHL Christian
-
-
DNF1

HROBAT Miha
-
-
DNF1

KUZNETSOV Ivan
-
-
DNF1

GASTALDI Sebastiano
-
-
DNF1

JUNG Donghyun
-
-
DNF1

BERNDT Ondrej
-
-
DNF1

KOTZMANN Adam
-
-
DNF1

CATER Martin
-
-
DNF1

SNORRASON Sturla Snaer
-
-
DNF1

ZABYSTRAN Jan
-
-
DNF1

MACEDO Michel
-
-
DNF1

ABRAMASHVILI Iason
-
-
DNF1

RISTEVSKI Antonio
-
-
DNF1

ZANON Nicola
-
-
DNF1

LEFKARITIS Dinos
-
-
DNF1

WILSON Connor
-
-
DNF1

FELLER Manuel
-
-
DSQ1

DE ALIPRANDINI Luca
-
-
DSQ1

LAIDLAW Harry
-
-
DSQ1

JASICZEK Michal
-
-
DNS1

 Author| Post time: 19-2-2018 04:53
| Show all posts
Women's Downhill
Training 2 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VENIER Stephanie
1:39.75
2
GOGGIA Sofia
1:39.83
3
VONN Lindsey
1:40.10
4
SIEBENHOFER Ramona
1:40.45
5
SUTER Corinne
1:40.54
6
WEIRATHER Tina
1:40.66
7
GISIN Michelle
1:40.75
8
SCHMIDHOFER Nicole
1:41.02
9
MCKENNIS Alice
1:41.16
10
FLURY Jasmine
1:41.23
11
FANCHINI Nadia
1:41.26
12
JOHNSON Breezy
1:41.28
13
GUT Lara
1:41.35
14
MOWINCKEL Ragnhild
1:41.38
15
HUETTER Cornelia
1:41.53
16
SHIFFRIN Mikaela
1:41.55
17
SCHNARF Johanna
1:41.58
18
HAEHLEN Joana
1:41.61
19
ROSS Laurenne
1:41.74
20
REBENSBURG Viktoria
1:42.00
21
VEITH Anna
1:42.11
22
GAUTHIER Tiffany
1:42.14
23
TIPPLER Tamara
1:42.48
24
PIOT Jennifer
1:42.72
25
BRIGNONE Federica
1:42.77
25
HAASER Ricarda
1:42.77
27
DELAGO Nicol
1:42.80
28
WEIDLE Kira
1:42.84
29
HOERNBLAD Lisa
1:43.10
30
MIRADOLI Romane
1:43.17
31
VLHOVA Petra
1:43.36
32
HOLDENER Wendy
1:43.45
33
BARTHET Anne-Sophie
1:43.70
34
MERRYWEATHER Alice
1:43.78
35
BASSINO Marta
1:43.86
36
FERK Marusa
1:44.11
37
COLETTI Alexandra
1:44.26
38
COOK Stacey
1:44.32
39
SMALL Greta
1:44.40
40
PAULATHOVA Katerina
1:44.96
41
FEIERABEND Denise
1:45.10
41
BUCIK Ana
1:45.10
43
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:45.43
44
IGNJATOVIC Nevena
1:45.67
45
BARAHONA Noelle
1:46.54
46
CAILL Ania Monica
1:47.02
47
VANREUSEL Kim
1:47.95
48
MUZAFERIJA Elvedina
1:48.85
49
KANTOROVA Barbara
1:48.99
GAUCHE Laura
DNF
GRENIER Valerie
DNS
REMME Roni
DNS
CRAWFORD Candace
DNS

 Author| Post time: 20-2-2018 06:50
| Show all posts
Women's Downhill
Training 3 Results

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SIEBENHOFER Ramona
1:40.67
2
GISIN Michelle
1:40.87
3
FANCHINI Nadia
1:40.88
4
VONN Lindsey
1:40.96
5
SHIFFRIN Mikaela
1:41.01
6
MOWINCKEL Ragnhild
1:41.02
7
GUT Lara
1:41.15
8
DELAGO Nicol
1:41.22
9
SCHNARF Johanna
1:41.25
10
HAASER Ricarda
1:41.26
11
GOGGIA Sofia
1:41.28
12
JOHNSON Breezy
1:41.30
13
FLURY Jasmine
1:41.38
14
VENIER Stephanie
1:41.55
15
HAEHLEN Joana
1:41.77
16
REBENSBURG Viktoria
1:41.83
17
MCKENNIS Alice
1:41.98
18
ROSS Laurenne
1:42.06
19
PIOT Jennifer
1:42.10
20
SCHMIDHOFER Nicole
1:42.36
21
SUTER Corinne
1:42.57
22
WEIDLE Kira
1:42.70
23
HOERNBLAD Lisa
1:42.92
24
MIRADOLI Romane
1:42.95
25
GAUTHIER Tiffany
1:43.11
26
BARTHET Anne-Sophie
1:43.12
27
MERRYWEATHER Alice
1:43.20
28
HOLDENER Wendy
1:43.33
29
VLHOVA Petra
1:43.41
30
GRENIER Valerie
1:43.51
31
FEIERABEND Denise
1:43.54
32
SMALL Greta
1:43.79
33
BUCIK Ana
1:43.84
34
BASSINO Marta
1:43.91
35
IGNJATOVIC Nevena
1:43.94
36
GAUCHE Laura
1:44.00
37
BARAHONA Noelle
1:44.94
38
REMME Roni
1:44.97
39
COLETTI Alexandra
1:45.00
40
CRAWFORD Candace
1:46.00
41
CAILL Ania Monica
1:46.17
42
HUETTER Cornelia
1:46.19
43
VANREUSEL Kim
1:46.77
44
KANTOROVA Barbara
1:46.83
45
MUZAFERIJA Elvedina
1:49.23
COOK Stacey
DNS
VEITH Anna
DNS
WEIRATHER Tina
DNS
BRIGNONE Federica
DNS
TIPPLER Tamara
DNS
FERK Marusa
DNS
PAULATHOVA Katerina
DNS
GASIENICA-DANIEL Maryna
DNS

 Author| Post time: 21-2-2018 05:54
| Show all posts
Women's Downhill
Final Results

GOGGIA Sofia
1:39.22

MOWINCKEL Ragnhild
1:39.31

VONN Lindsey
1:39.69

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WEIRATHER Tina
1:39.85
5
MCKENNIS Alice
1:40.24
6
SUTER Corinne
1:40.29
7
JOHNSON Breezy
1:40.34
8
GISIN Michelle
1:40.55
9
REBENSBURG Viktoria
1:40.64
10
SIEBENHOFER Ramona
1:40.98
11
WEIDLE Kira
1:41.01
12
SCHMIDHOFER Nicole
1:41.02
13
HUETTER Cornelia
1:41.04
13
GAUTHIER Tiffany
1:41.04
15
ROSS Laurenne
1:41.10
16
PIOT Jennifer
1:41.17
17
HOERNBLAD Lisa
1:41.63
18
MIRADOLI Romane
1:41.64
19
FERK Marusa
1:42.00
20
SMALL Greta
1:42.07
21
GRENIER Valerie
1:42.13
22
GAUCHE Laura
1:42.29
23
REMME Roni
1:42.80
24
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:43.30
25
BARAHONA Noelle
1:44.24
26
PAULATHOVA Katerina
1:44.69
27
COLETTI Alexandra
1:45.04
28
CAILL Ania Monica
1:45.06
29
KANTOROVA Barbara
1:45.99
30
VANREUSEL Kim
1:46.51
31
MUZAFERIJA Elvedina
1:46.80
GUT Lara
DNF
VENIER Stephanie
DNF
FANCHINI Nadia
DNF
BRIGNONE Federica
DNF
FLURY Jasmine
DNF
DELAGO Nicol
DNF
VLHOVA Petra
DNF
CRAWFORD Candace
DNF

 Author| Post time: 22-2-2018 08:34
| Show all posts
Men's Slalom
Final Results

MYHRER Andre
1:38.9947.93+51.06

ZENHAEUSERN Ramon
1:39.3348.66+05.67

MATT Michael
1:39.6649.00+50.66

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
NOEL Clement
48.58
51.12
1:39.70
5
PINTURAULT Alexis
48.54
51.18
1:39.72
6
MUFFAT-JEANDET Victor
48.34
51.41
1:39.75
7
JAKOBSEN Kristoffer
48.74
51.20
1:39.94
8
YULE Daniel
48.88
51.24
1:40.12
9
RYDING Dave
49.09
51.07
1:40.16
10
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
48.53
51.65
1:40.18
11
SCHWARZ Marco
48.62
51.57
1:40.19
12
MOELGG Manfred
48.40
51.84
1:40.24
13
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
49.27
51.04
1:40.31
14
MEILLARD Loic
49.63
50.69
1:40.32
15
FELLER Manuel
49.35
51.03
1:40.38
16
GROSS Stefano
49.27
51.44
1:40.71
17
KHOROSHILOV Alexander
49.72
51.01
1:40.73
18
CHODOUNSKY David
49.43
51.41
1:40.84
19
HARGIN Mattias
49.71
51.51
1:41.22
20
DOPFER Fritz
49.79
51.48
1:41.27
21
RODES Istok
49.60
51.81
1:41.41
22
BROWN Phil
50.22
51.72
1:41.94
23
KOLEGA Elias
51.18
50.94
1:42.12
24
ZAMPA Adam
49.91
52.36
1:42.27
25
PFIFFNER Marco
51.09
52.22
1:43.31
26
TAYLOR Laurie
51.08
52.33
1:43.41
27
JUNG Donghyun
51.79
53.28
1:45.07
28
ABRAMASHVILI Iason
52.69
55.00
1:47.69
29
READ Erik
49.81
58.74
1:48.55
30
KEKESI Marton
53.49
55.56
1:49.05
31
ENGEL Mark
56.18
53.13
1:49.31
32
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
54.66
55.76
1:50.42
33
DANILOCHKIN Yuri
55.42
56.73
1:52.15
34
KIYADARBANDSARI Mohammad
55.66
57.03
1:52.69
35
ZAMPA Andreas
54.15
59.43
1:53.58
36
TOLA Erjon
58.00
59.06
1:57.06
37
POETTOZ Michael
57.46
1:00.00
1:57.46
38
HANSE Arthur
58.26
1:00.35
1:58.61
39
TAHIRI Albin
1:00.80
1:02.13
2:02.93
40
TIMOFEEV Evgeniy
1:01.56
1:02.37
2:03.93
41
DRUKAROV Andrej
59.40
1:07.77
2:07.17
42
KARAPETYAN Ashot
1:02.47
1:05.61
2:08.08
43
CHOE Myong Gwang
1:09.42
1:13.39
2:22.81
KRISTOFFERSEN Henrik
47.72
-
DNF2
YUASA Naoki
52.89
-
DNF2
PHILP Trevor
49.95
-
DNF2
KASPER Nolan
52.44
-
DNF2
SALARICH Joaquim
52.07
-
DNF2
FALAT Matej
51.86
-
DNF2
JASICZEK Michal
51.64
-
DNF2
MAES Sam
52.90
-
DNF2
KANG Song Il
1:11.43
-
DNF2
HIRSCHER Marcel
-
-
DNF1
AERNI Luca
-
-
DNF1
NORDBOTTEN Jonathan
-
-
DNF1
GRANGE Jean-Baptiste
-
-
DNF1
STRASSER Linus
-
-
DNF1
HADALIN Stefan
-
-
DNF1
VIDOVIC Matej
-
-
DNF1
TONETTI Riccardo
-
-
DNF1
DEL CAMPO Juan
-
-
DNF1
ZLATKOV Kamen
-
-
DNF1
KRANJEC Zan
-
-
DNF1
SAMSAL Dalibor
-
-
DNF1
VINATZER Alex
-
-
DNF1
POPOV Albert
-
-
DNF1
ZUBCIC Filip
-
-
DNF1
BERNDT Ondrej
-
-
DNF1
ZVEJNIEKS Kristaps
-
-
DNF1
BARWOOD Adam
-
-
DNF1
ALAERTS Kai
-
-
DNF1
LOKMIC Emir
-
-
DNF1
FEASEY Willis
-
-
DNF1
FOREJTEK Filip
-
-
DNF1
ANTONIOU Ioannis
-
-
DNF1
ZABYSTRAN Jan
-
-
DNF1
KUZNETSOV Ivan
-
-
DNF1
BIRAN Itamar
-
-
DNF1
DEMSCHAR Dominic
-
-
DNF1
VUKICEVIC Marko
-
-
DNF1
BRACHNER Patrick
-
-
DNF1
SALIHOVIC Eldar
-
-
DNF1
BARBU Alexandru
-
-
DNF1
RISTEVSKI Antonio
-
-
DNF1
STEVOVIC Marko
-
-
DNF1
LAINE Tormis
-
-
DNF1
LAMHAMEDI Adam
-
-
DNF1
KIM Dong Woo
-
-
DNF1
HORWITZ Kai
-
-
DNF1
ZAKURDAEV Igor
-
-
DNF1
MACEDO Michel
-
-
DNF1
KOTZMANN Adam
-
-
DNF1
DYRBYE NAESTED Casper
-
-
DNF1
OSCH Matthieu
-
-
DNF1
DENIZ Serdar
-
-
DNF1
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
-
-
DNF1
KOVBASNYUK Ivan
-
-
DNF1
LEFKARITIS Dinos
-
-
DNF1
WILSON Connor
-
-
DNF1
TUKHTAEV Komiljon
-
-
DNF1
MARIOTTI Alessandro
-
-
DNF1
ABEDA Shannon
-
-
DNF1
WEBB Jeffrey
-
-
DNF1
GOUTT Yohan Goncalves
-
-
DNF1
BEHLOK Allen
-
-
DNF1
KARIM Muhammad
-
-
DNF1
SNORRASON Sturla Snaer
-
-
DNS1
ZANON Nicola
-
-
DNS1

 Author| Post time: 22-2-2018 08:40
| Show all posts
Women's Alpine Combined
Final Results

GISIN Michelle
2:20.901:40.14+40.76

SHIFFRIN Mikaela
2:21.871:41.35+40.52

HOLDENER Wendy
2:22.341:42.11+40.23

Rank
Athletes
Nation
Run 1
Run 2
Result
4
MOWINCKEL Ragnhild
1:40.11
42.52
2:22.63
5
VLHOVA Petra
1:42.58
40.41
2:22.99
6
GRENIER Valerie
1:41.79
41.65
2:23.44
7
SIEBENHOFER Ramona
1:40.34
43.11
2:23.45
8
BRIGNONE Federica
1:42.51
41.02
2:23.53
9
FEIERABEND Denise
1:43.04
40.90
2:23.94
10
BASSINO Marta
1:42.61
41.63
2:24.24
11
BUCIK Ana
1:42.77
41.99
2:24.76
12
GAUCHE Laura
1:42.15
42.64
2:24.79
13
HAASER Ricarda
1:41.75
43.06
2:24.81
14
IGNJATOVIC Nevena
1:42.88
42.23
2:25.11
15
MERRYWEATHER Alice
1:43.17
43.73
2:26.90
16
GASIENICA-DANIEL Maryna
1:44.35
42.84
2:27.19
17
PAULATHOVA Katerina
1:44.83
44.26
2:29.09
18
KANTOROVA Barbara
1:45.58
44.36
2:29.94
MIRADOLI Romane
1:41.83
-
DNF2
VONN Lindsey
1:39.37
-
DNF2
MUZAFERIJA Elvedina
1:46.62
-
DNF2
FERK Marusa
1:40.98
-
DSQ2
SCHNARF Johanna
-
-
DNF1
SMALL Greta
-
-
DNF1
CRAWFORD Candace
-
-
DNF1
VANREUSEL Kim
-
-
DNF1
BARAHONA Noelle
-
-
DNF1
REMME Roni
-
-
DNF1
VENIER Stephanie
-
-
DNS1
GOGGIA Sofia
-
-
DNS1
BARTHET Anne-Sophie
-
-
DNS1
COLETTI Alexandra
-
-
DNS1

 Author| Post time: 24-2-2018 04:44
| Show all posts
Mixed Team Event
Round of 16 Results
The 1st Teams from each Round of 16 will qualify for the Quarterfinals

Round of 16 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIENSBERGER Katharina
MATT Michael
GALLHUBER Katharina
SCHWARZ Marco
4
2
KANG Youngseo
KIM Dong Woo
GIM Sohui
JUNG Donghyun
0


Round of 16 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
SWENN LARSSON Anna
MYHRER Andre
HANSDOTTER Frida
HARGIN Mattias
3
2
ROBNIK Tina
KRANJEC Zan
BUCIK Ana
HADALIN Stefan
1


Round of 16 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GUEST Charlie
RYDING Dave
TILLEY Alex
TAYLOR Laurie
241.71
2
MCJAMES Megan
KASPER Nolan
MANGAN Patricia
CHODOUNSKY David
241.90


Round of 16 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HAVER-LOESETH Nina
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
LYSDAHL Kristin
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
4
2
SILANTEVA Anastasiia
KUZNETSOV Ivan
TKACHENKO Ekaterina
KHOROSHILOV Alexander
0


Round of 16 5

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CURTONI Irene
TONETTI Riccardo
COSTAZZA Chiara
VINATZER Alex
3
2
CAPOVA Gabriela
BERNDT Ondrej
DUBOVSKA Martina
FOREJTEK Filip
1


Round of 16 6

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BAUD MUGNIER Adeline
NOEL Clement
WORLEY Tessa
PINTURAULT Alexis
241.13
2
ST-GERMAIN Laurence
BROWN Phil
MIELZYNSKI Erin
PHILP Trevor
241.17


Round of 16 7

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WALLNER Marina
SCHMID Alexander
DUERR Lena
STRASSER Linus
240.98
2
VLHOVA Petra
ZAMPA Adam
VELEZ ZUZULOVA Veronika
ZAMPA Andreas
241.69


Round of 16 8

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FEIERABEND Denise
ZENHAEUSERN Ramon
HOLDENER Wendy
YULE Daniel
4
2
HOZMANN Szonja
SAMSAL Dalibor
MAROTY Mariann Mimi
KEKESI Marton
0

 Author| Post time: 24-2-2018 04:50
| Show all posts
Mixed Team Event
Quarterfinals Results
The 1st Teams from each Quarterfinal will qualify for the Semifinals

Quarterfinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIENSBERGER Katharina
MATT Michael
GALLHUBER Katharina
SCHWARZ Marco
4
2
HANSDOTTER Frida
HARGIN Mattias
SWENN LARSSON Anna
MYHRER Andre
0


Quarterfinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LYSDAHL Kristin
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
HAVER-LOESETH Nina
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
241.18
2
TILLEY Alex
TAYLOR Laurie
GUEST Charlie
RYDING Dave
241.39


Quarterfinal 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WORLEY Tessa
PINTURAULT Alexis
BAUD MUGNIER Adeline
NOEL Clement
3
2
CURTONI Irene
VINATZER Alex
COSTAZZA Chiara
TONETTI Riccardo
1


Quarterfinal 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FEIERABEND Denise
ZENHAEUSERN Ramon
HOLDENER Wendy
YULE Daniel
240.47
2
WALLNER Marina
SCHMID Alexander
DUERR Lena
STRASSER Linus
240.87

 Author| Post time: 24-2-2018 04:53
| Show all posts
Mixed Team Event
Semifinals Results
The 1st Teams from each Semifinal will qualify for the Big Final, the 2nd Teams from each Semifinal will qualify for the Small Final

Semifinal 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LIENSBERGER Katharina
MATT Michael
GALLHUBER Katharina
SCHWARZ Marco
3
2
LYSDAHL Kristin
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian
HAVER-LOESETH Nina
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1


Semifinal 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FEIERABEND Denise
ZENHAEUSERN Ramon
HOLDENER Wendy
YULE Daniel
3
2
BAUD MUGNIER Adeline
NOEL Clement
WORLEY Tessa
PINTURAULT Alexis
1

 Author| Post time: 24-2-2018 05:23
| Show all posts
Mixed Team Event
Final Results

Switzerland
FEIERABEND Denise
ZENHAEUSERN Ramon
HOLDENER Wendy
YULE Daniel

3Big Final

Austria
LIENSBERGER Katharina
MATT Michael
GALLHUBER Katharina
SCHWARZ Marco

1Big Final

Norway
LYSDAHL Kristin
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
HAVER-LOESETH Nina
NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian

241.17|Small Final

Rank
Athletes
Nation
Result
4
WORLEY Tessa
PINTURAULT Alexis
BAUD MUGNIER Adeline
NOEL Clement
241.29|S.F.

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

15-7-2020 07:20 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191201, © 2001-2020, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 955, © 2009-2020 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list