|

Totallympics Results

 Forgot password?
 Register
View: 2665|Reply: 60

Track Cycling UEC European Championships 2017

[Copy link]
Post time: 17-10-2017 18:18
| Show all posts |Read mode
Edytowano przez frantic13poland dnia 22-10-2017 15:59

Track Cycling UEC European Championships 2017

Berlin (GER) - 19 October 2017 - 22 October 2017




Official Schedule
Central European Central Time (GMT +2)
Olympic Event Final | Non-Olympic Event Final


Wednesday, October 18th
16:30 Men's Team Pursuit Qualifying Round
Following Women's Team Pursuit Qualifying Round

Thursday, October 19th
17:00 Women's Team Pursuit First Round
Following Men's Team Pursuit First Round
Following Women's Team Sprint Qualifying Round
Following Men's Team Sprint Qualifying Round
19:30 Women's Team Sprint First Round
Following Men's Team Sprint First Round
Following Women's Elimination
Following Men's Scratch
Following Women's Team Pursuit Finals
Following Men's Team Pursuit Pursuit Finals
Following Women's Team Pursuit Finals
Following Men's Team Pursuit Finals

Friday, October 20th
11:00 Men's Omnium Point Race Qualification
Following Men's Sprint 200m Qualifying Round
Following Women's 500m Time Trial Qualifying Round
Following Men's Omnium Scratch (Event 1/4)
Following Men's Sprint Round of 32
Following Women's Individual Pursuit Qualifying Round
Following Men's Sprint Round of 16
Following Men's Omnium Tempo Race (Event 2/4)
16:30 Women's Points Race
Following Men's Sprint Quarterfinals, Race 1
Following Men's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
Follownig Men's Sprint Quarterfinals, Race 2
Following Women's Individual Pursuit Finals
Follownig Men's Sprint Quarterfinals, Race 3
Following Men's Sprint Semifinals, Race 1
Following Men's Elimination
Following Men's Sprint Semifinals, Race 2
Following Men's Sprint Semifinals, Race 3
Following Women's 500m Time Trial Final
Following Men's Sprint Finals Race 1
Following Men's Omnium Points Race (Event 4/4)
Following Men's Sprint Finals Race 2
Following Men's Sprint Finals

Saturday, October 21st
14:00 Men's 1km Time Trial Qualifying Round
Following Women's Keirin First Round
Following Women's Omnium Scratch (Event 1/4)
Following Men's Individual Pursuit Qualifying Round
Following Women's Keirin Repechages
Following Men's Omnium Tempo Race (Event 2/4)
18:00 Men's Points Race
Following Women's Scratch
Following Women's Omnium Elimination Race (Event 3/4)
Following Men's 1km Time Trial Final
Following Women's Keirin Semifinals
Following Men's Individual Pursuit Finals
Following Women's Omnium Points Race (Event 4/4)
Following Men's Keirin 7th-12th Places Race
Following Men's Keirin Final

Sunday, October 22nd
10:00 Women's 200m Time Trial Qualifying Round
Following Women's 200m Time Trial Round of 32
Following Women's 200m Time Trial Round of 16
Following Men's Keirin First Round
Following Women's 200m Time Trial Quartelfinals Round 1
Following Men's Keirin Repechages
Following Women's 200m Time Trial Quartelfinals Round 2
Following Women's 200m Time Trial Quartelfinals Round 3
14:30 Women's Madison
Following Women's 200m Time Trial Semifinals Round 1
Following Men's Keirin Semifinals
Following Women's 200m Time Trial
Semifinals Round 2
Following Women's 200m Time Trial
Semifinals Round 3
Following Men's Madison
Following Women's 200m Time Trial Final Race 1
Following Men's Keirin 7th-12th Places Race
Following Men's Keirin Final
Following Women's 200m Time Trial
Semifinals Round 2
Following Women's 200m Time Trial
Final
 Author| Post time: 17-10-2017 18:27
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 22-10-2017 19:16

Final Medal Count

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
France
5
1
2
8
2
Germany
4
4
2
10
3
Great Britain
3
1
0
4
4
Denmark
2
3
0
5
5
Netherlands
2
2
3
7
6
Italy
2
1
3
6
7
Russia
1
4
5
10
8
Poland
1
1
2
4
9
Belgium
1
0
0
1
9
Spain
1
0
0
1
11
Ukraine
0
1
3
4
12
Portugal
0
1
1
2
13
Hungary
0
1
0
1
13
Ireland
0
1
0
1
13
Lithuania
0
1
0
1
16
Belarus
0
0
1
1
Total
Road
to Tokyo 2020
22
22
22
66


Final Medal Count Olympic Events Only

Rank
Nation
Gold
Silver
Bronze
Total
1
France
4
1
1
6
2
Germany
3
2
0
5
3
Great Britain
2
1
0
3
4
Italy
1
1
1
3
5
Russia
1
1
3
5
6
Spain
1
0
0
1
7
Netherlands
0
2
3
5
8
Denmark
0
2
0
2
9
Ireland
0
1
0
1
8
Lithuania
0
1
0
1
10
Poland
0
0
2
1
10
Ukraine
0
0
2
1
Total
Road
to Tokyo 2020
12
12
12
36

 Author| Post time: 18-10-2017 18:12
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 18-10-2017 19:13

Men's Team Pursuit
Qualifying Round Results
The 1st and 4th Teams will qualify for the First Round (Heat 4), the 2nd and 3rd Teams will qualify for the First Round (Heat 3), the 5th and 8th Teams will qualify for the First Round (Heat 2), the 6th and 7th Teams will qualify for the First Round (Heat 1)

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DENIS Thomas
ERMENAULT Corentin
MAITRE Florian
THOMAS Benjamin
3:58.060
2
BERTAZZO Liam
GANNA Filippo
LAMON Francesco
SCARTEZZINI Michele
3:58.72
3
EVTUSHENKO Alexander
SHILOV Sergei
SOKOLOV Dmitrii
STASH Mamyr
3:59.434
4
GROSS Felix
REINHARDT Theo
THIELE Kersten
WEINSTEINDomenic
3:59.730
5
JOHANSEN Julius
LARSEN Niklas
PEDERSEN Casper
VON FOLSACH Casper
4:00.571
6
IMHOF Claudio
PASCHE Frank
PERIZZOLO Loic
THIERY Cyrille
4:01.325
7
BANASZEK Alan
KRAWCZYK Szymon
SAJNOK Szymon
STANISZEWSKIDaniel
4:01.709
8
DEKETELE Kenny
DE VYLDER Lindsay
THIJSSEN Gerben
WEEMAES Sasha
4:02.954
9
KARALIOK Yauheni
PAPOK Siarhei
SHEMETAU Mikhail
TSISHKOU Raman
4:05.780
10
DZHUS Volodymyr
GLADYSH Roman
VASYLIEVMaksym
KLEPIKOV Illya
4:08.056
11
GARCIA DE MATEOS RUBIO Vicente
MORA VEDRI Sebastian
TORRES BARCELO Albert
ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart
4:09.542
12
CIOCAN Alexandru Niculae
CRISTA Daniel
PETRACHE Marius-Cristian
PLESEA Valentin
4:33.879
13
BURKE Steven
EMADI Kian
STEWART Mark
TENNANT Andrew
DNF

 Author| Post time: 18-10-2017 18:20
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 18-10-2017 19:21

Women's Team Pursuit
Qualifying Round Results
The 1st and 4th Teams will qualify for the First Round (Heat 4), the 2nd and 3rd Teams will qualify for the First Round (Heat 3), the 5th and 8th Teams will qualify for the First Round (Heat 2), the 6th and 7th Teams will qualify for the First Round (Heat 1)

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALSAMO Elisa
GUDERZO Tatiana
PATERNOSTER Letizia
VALSECCHI Silvia
4:20.636
2
ARCHIBALD Katie
BARKER Elinor
DICKINSON Eleanor
KAY Emily
4:21.219
3
BECKER Charlotte
BRENNAUER Lisa
KLEIN Lisa
STOCK Gudrun
4:25.355
4
KACZKOWSKA Justyna
PAWLOWSKA Katarzyna
PIKULIK Daria
PLOSAJ Nikol
4:26.462
5
BERTHON Laurie
BORRAS Marion
DELZENNE Elise
DEMAY Coralie
4:27.473
6
BADYKOVA Gulnaz
CHEKINA Aleksandra
GONCHAROVA Alexandra
IAKOVENKO Anastasiia
4:34.561
7
CROKET Gilke
DOM Annelies
KOPECKY Lotte
VANDENBROUCKE Saartje
4:36.183
8
PIATROUSKAYA Katsiaryna
PIVOVAROVA Polina
SHARAKOVA Tatsiana
TSERAH Hanna
4:37.789

 Author| Post time: 19-10-2017 17:14
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 19-10-2017 18:28

Women's Team Pursuit
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BADYKOVA Gulnaz
CHEKINA Aleksandra
GONCHAROVA Alexandra
IAKOVENKO Anastasiia
4:34.062
2
CROKET Gilke
DOM Annelies
KOPECKY Lotte
VANDENBROUCKE Saartje
4:35.264


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BERTHON Laurie
BORRAS Marion
DELZENNE Elise
DEMAY Coralie
4:25.680
2
PIATROUSKAYA Katsiaryna
PIVOVAROVA Polina
SHARAKOVA Tatsiana
TSERAH Hanna
4:35.273


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
ARCHIBALD Katie
BARKER Elinor
LLOYD Manon
KAY Emily
2:11.748
2
BECKER Charlotte
BRENNAUER Lisa
KLEIN Lisa
STOCK Gudrun
DNF


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BALSAMO Elisa
GUDERZO Tatiana
PATERNOSTER Letizia
VALSECCHI Silvia
4:22.847
2
KACZKOWSKA Justyna
PAWLOWSKA Katarzyna
PIKULIK Daria
PLOSAJ Nikol
4:24.872

 Author| Post time: 19-10-2017 17:27
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 19-10-2017 21:35

Men's Team Pursuit
First Round Results
The 1st Team from Heat 3, Heat 4 will qualify for the Gold Medal Race, the 1st and the 2nd next best unqualified Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BANASZEK Alan
KRAWCZYK Szymon
SAJNOK Szymon
RUDYK Bartosz
3:58.523
2
IMHOF Claudio
PASCHE Frank
PERIZZOLO Loic
THIERY Cyrille
4:02.027


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
JOHANSEN Julius
LARSEN Niklas
PEDERSEN Casper
VON FOLSACH Casper
3:57.693
2
DEKETELE Kenny
DEPAUW Moreno
THIJSSEN Gerben
WEEMAES Sasha
4:02.512


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
BERTAZZO Liam
GANNA Filippo
LAMON Francesco
CONSONNI Simone
3:56.917
2
EVTUSHENKO Alexander
STASH Mamyr
SOKOLOV Dmitrii
KURBATOV Alekse
3:57.688


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
DENIS Thomas
ERMENAULT Corentin
MAITRE Florian
THOMAS Benjamin
3:56.207
2
GROSS Felix
REINHARDT Theo
THIELE Kersten
WEINSTEIN Domenic
3:57.646

 Author| Post time: 19-10-2017 18:22
| Show all posts
Women's Team Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
GRABOSCH Pauline Sophie
VOGEL Kristina
32.652
2
VOINOVA Anastasiia
SHMELEVA Daria
32.843
3
CALVO BARBERO Tania
CASASROIGE Helena
33.307
4
LAMBERINK Kyra
VANDE WOUW Hetty
33.342
5
MAROZAITE Migle
KRUPECKAITE Simona
33.366
6
CLAIR Sandie
GROS Mathilde
33.734
7
VECE Miriam
BISSOLATI Elena
33.797
8
CAPEWELL Sophie
MARCHANT Katy
33.834
9
LOS Urszula
JAGODZINSKA Julita
34.281

 Author| Post time: 19-10-2017 18:29
| Show all posts
Men's Team Sprint
Qualifying Round Results
The 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th and 8th Teams will qualify for the First Round

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EDELIN Benjamin
VIGIER Sebastien
LAFARGUE Quentin
43.305
2
BIELECKI Maciej
RUDYK Mateusz
MAKSEL Krzysztof
43.448
3
FORSTEMANN Robert
LEVY Maximilian
EILERS Joachim
43.573
4
YAKUSHEVSKIY Pavel
PERKINS Shane Alan
DMITRIEV Denis
43.682
5
KELEMEN Pavel
BABEK Tomas
SOJKA David
43.797
6
CARLIN Jack
OWENS Ryan
SKINNER Callum
43.818
7
HOOGLAND Jeffrey
LAVREYSEN Harrie
BUCHLI Matthijs
43.896
8
VERAMCHUK Yauhen
ZAITSAU Artsiom
NOVIK Uladzislau
44.430
9
BUCHYNYSKYY Volodymyr
VYNOKUROV Andrii
KUTSENKO Andriy
44.487
10
MARTINEZ CHORRO Alejandro
PERALTA GASCON Juan
MORENO SANCHEZ Jose
44.976
11
SZABO Norbert
CIOCAN Alexandru Niculae
PETRACHE Marius-Cristian
50.079

 Author| Post time: 19-10-2017 19:08
| Show all posts
Edytowano przez frantic13poland dnia 19-10-2017 21:40

Women's Team Sprint
First Round Results
The 1st and 2nd Teams between all Heats will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
LAMBERINK Kyra
BRASPENNINCX Shanne
32.969
2
MAROZAITE Migle
KRUPECKAITE Simona
33.390


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
CLAIR Sandie
GROS Mathilde
33.220
2
CALVO BARBERO Tania
CASAS ROIGE Helena
33.288


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
VOINOVA Anastasiia
SHMELEVA Daria
32.324
2
VECE Miriam
BISSOLATI Elena
34.228


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
WELTE Miriam
VOGEL Kristina
32.951
2
CAPEWELL Sophie
MARCHANT Katy
34.147
 Author| Post time: 19-10-2017 19:12
| Show all posts
Men's Team Sprint
First Round Results
The 1st and 2nd Teams between all Heats will qualify for the Gold Medal Race, the 3rd and 4th Teams between all Heats will qualify for the Bronze Medal Race

Heat 1

Rank
Athletes
Nation
Result
1
YAKUSHEVSKIY Pavel
PERKINS Shane Alan
DMITRIEV Denis
43.323
2
KELEMEN Pavel
BABEK Tomas
SOJKA David
43.498


Heat 2

Rank
Athletes
Nation
Result
1
FORSTEMANN Robert
LEVY Maximilian
EILERS Joachim
43.254
2
CARLIN Jack
OWENS Ryan
SKINNER Callum
43.775


Heat 3

Rank
Athletes
Nation
Result
1
HOOGLAND Jeffrey
LAVREYSEN Harrie
BUCHLI Matthijs
43.302
2
BIELECKI Maciej
RUDYK Mateusz
MAKSEL Krzysztof
44.088


Heat 4

Rank
Athletes
Nation
Result
1
EDELIN Benjamin
VIGIER Sebastien
LAFARGUE Quentin
43.111
2
VERAMCHUK Yauhen
ZAITSAU Artsiom
NOVIK Uladzislau
44.178

Go to the Totallympics Discussion Forum|Totallympics  

5-12-2019 23:14 GMT+1

Powered by Discuz! X3.4

Release 20191117, © 2001-2019, Tencent Cloud.

MultiLingual version, Rev. 932, © 2009-2019 codersclub.org

Quick Reply To Top Return to the list